CPA moet zorgen voor post van ambulance in Westhoek Jumelagebe trekkingen voorlopig gehandhaafd ]/\fullum Uitstel besluit miljoen voor de zomerbij stand Schap verhoogt tarieven parkeren Grevelingendam Noordhoek bij Twee Vandaag Drugsrunner gepakt AGENDA VVD-Kamercentrale bijeen 3 DINSDAG 11 FEBRUARI 1997 NR 26128 BKUINISSE Parkeren aan de Grevelingendam wordt duurder, Daarnaast wil het Natuur- en recre atieschap Grevelingen gebruik gaan maken van een parkeerautomaat. Fracties eensgezind achter standpunt college Dat is het resultaat van de evaluatie van de parkeer- geldinning Strand Grevelin gendam van het Grevelin- genschap. Het eerste uur parkeren gaat één gulden kosten. Ieder volgend uur kost twee gulden met een maximum van zeven gulden per dag. Een dagkaart kostte tot dusver vijf gulden per dag. Het bedrag van een sei zoenkaart wordt opgetrok ken van vijftig naar vijfenze stig gulden. Deze kaart is niet alleen geldig voor het Strand Grevelingendam, maar ook voor een parkeer plaats bij het surfgebied aan de Brouwersdam. Voor de in ning van de parkeergelden aan de Grevelingendam gaat het Grevelingenschap ge bruik maken van parkeerau tomaten. Als de gemeente Schouwen-Duiveland ten minste bereid is hiertoe een parkeerverordening voor vast te stellen. De periode dat er parkeergeld geheven wordt, wordt van 1 april tot 1 november. Dat was van 1 mei tot 1 oktober. Aan de Brou wersdam geldt dezelfde pe- WANNESJE ui In Wannesje z'n schooljaeren zat 't nog al is in z'n buuk. Schoolziek dochte ze. Mè dat was heen wae. Ie most dik- kels nae 't uusje. Dat kwam aok in schole vö. De meester docht atten dae de hek mee ieuw, in op 'n keer mochten nie. Mee aol de hevolhen van dien. Ie aode 't in z'n broek dae, in kwam brullende tuus uut schole. Z'n vaoder was net tuus in zei: Wat doeter op? Wae brul je vö? An't snikkende vertaelden an z'n vaoder datten van de meester nie nae 't uusje mocht. In ik kon 't nie mee opouwe Das aok wat moois, nie nae uusje maghe. Wacht mè, ak heten ao, haek trek nae die vint toe. Nae d'n eten ie op stap. In aelke stap die atten dee hien- hen z'n eihe meer opmaeke. In z'n humeur wier d'r nie be ter op. Ie baelde an. De deure hieng ope in trek vaerden uut. Waerom die jonhen nie nae 't uusje mocht. In datten 't in z'n broek daen aode. Ie vertaelde aok dat Wannesje dat meer aode, in datten voortan direct most laete hae at dat nodig was. Laet dat riode. Uit de evaluatie is ge bleken dat het schap te wei nig geld binnenkrijgt uit de parkeerheffing aan de Gre velingendam. Voor 1996 wordt zelfs een tekort voor zien van 38.000 gulden. En dit terwijl het de bedoeling was om met het heffen van par keergeld het exploitatiete kort van het Grevelingen schap te verkleinen. Dat het schap niet slaagt in deze op zet heeft met name te maken met de wijze van parkeer heffing. Aan de Grevelingen dam gebeurt dit door een portier. Dit brengt echter zo danige (personeels)kosten met zich mee, dat „voortzet ting van dit systeem niet ver antwoord is," aldus het voor stel' van het dagelijks bestuur van het Grevelingen schap. Het schap wil het parkeer geld aan de Grevelingendam dan ook gaan innen via de parkeerautomaat. Ook aan de Brouwersdam werkt het parkeren via dit systeem. De ervaringen ervan zijn vol gens het dagelijks bestuur positief. noe de eeste in leste keer wist ao m'n hoeije man, an ders ruum je 't zaelf mè op want z'n moeder ei in d'r le ven a str... henoeg ruumd. Dat snap je toch zeker wè ee. Ie kreeg aok bobbeltjes ach ter z'n öören in bie z'n liezen. Z'n moeder zei: M'n vintje jie kan d'r niks an doe, mè jie ei aoltied wat. Zei mè tehen de meester dammen maerhen- ochtend eest nae d'n dokter hae. Ik wil wete wat dat is. D'n dokter eit'n êêmae on derzocht in zei: Kootje dat zijn klieren. Dat werkt ook in zijn buik. Vandaar 't vele lopen naar de wc. Daar is maar één middel op, lever traan. Elke avond 'n eierdop je vol. 't Wier aevend, de flesse le- vertraen op taefel. De kurke d'r of. De walm kwam je te- hen. Wannesje hieng a kaoke van de lucht. Z'n moeder zag dat, dee 'n bitje kouwe koffie in 'n dopje, levertraen d'r bie in zei: In een slok direct deu slikke. In 'n babbelaer ach ter op vö de smaeke. Noe haemen aoles nie op aele wat Wannesje an katte- kwaed daen eit zöö as aol tied hebeurd is, in nog beure za. Mè m'n wille in 't vervolg nog wè wat op aele buten de schole om watter passeerd is. Aok wee mè 'n paer dien hen WULLUM Dat bleek gisteren tijdens de vergadering van de raads commissie Maatschappelijke Aangelegenheden in het stadhuis van Brouwersha ven. Pas op het eind van de verga dering werden de zaken zeer eenvoudig, maar wel zo dui delijk, voorgesteld door J. Geleijnse (VVD). „Het is heel simpel. We moeten dei CPA wijzen op zijn (financiële, red.) verantwoordelijkhe den. Wij hoeven niet eens de oplossingen te bedenken. Ook dat moeten zij doen." B en w willen de drie inter nationale relaties van de ge meente Schouwen-Duive land in stand houden. In hoeverre de gemeentelijke herindeling echter invloed zal hebben op het financiële plaatje en hoe groot straks de bemoeienis van de nieuwe gemeente zal zijn, is nog niet bekend. „De raad moet die drie betrekkingen opnieuw bezien en bekijken in hoever re er overlappingen zijn. Op zich is het contact van Wes- terschouwen heel anders van Geleijnse reageerde hiermee op R. Geluk (D66). Wat haar betreft mag de gemeente zich een eenmalige uitgave ver oorloven voor de realisering van een ambulancepost in Burgh-Haamstede. Zij het slechts als een alleruiterst middel. „Wellicht kun je hiermee het getouwtrek doorbreken," aldus Geluk. Onverstandig Dat was ook de mening van M. Hack-Engel (CDA). Al gaf deze na de vergadering te aard, maar ik heb er nu nog geen zicht op wat er in de toe komst gaat gebeuren," meldt T. Rigter van de werkgroep Internationale Uitwisselin gen. Inhoud In afwachting van verdere beslissingen is aan de contac ten dit jaar op traditionele wijze inhoud gegeven. Deze zomer vertrekt een groep jongeren naar het Franse kennen, dat het onverstan dig zou zijn, dit mee te nemen in de reactie naar het CPA. Die mening waren desge vraagd ook de fractieverte genwoordigers van PvdA, SGP/GPV, RPF en Groen- Links toegedaan. „Je kan na tuurlijk nooit 'nooit' zeggen. Maar als we nu al gaan ver kondigen dat we bereid zijn te betalen gaan we nat," al dus C. Flikweert (SGP/ GPV). Wethouder P. Berrevoets- Ringelberg is ook> niet van plan op deze manier te reage ren. De gemeente betaalt al per hoofd van de bevolking aan de CPA voor de ambu lancediensten. En dat is vol gens haar voldoende. „Het is steeds hetzelfde als er voor zieningen op Schouwen-Dui- Saint Hilaire. Dit uitstapje staat gepland van maandag 14 tot en met maandag 28 ju li. Aansluitend zal in de pe riode woensdag 13 tot en met woensdag 27 augustus een aantal jongeren vanuit het Engelse Hatfield naar Schou wen-Duiveland komen. De opzet van het programma en de selectie van gastgezinnen zal niet anders zijn dan voor gaande jaren. „Jongeren van heel Schouwen-Duiveland komen in aanmerking, mits zij volgende keer een gast kunnen opnemen en in de leeftijdsgroep 14. tot en met 17 jaar zitten." Ook uitstapjes hebben zich in het verleden nooit beperkt tot Zierikzee alleen. „Het moet natuurlijk wel reali seerbaar zijn. Dus niet dat we nu opeens verplicht alle veland verdwijnen. Dan zou den we zelf moeten gaan be talen. Kijk maar naar de po litie. Maar de toeristenbelasting is niet be stemd voor de ambulance post. En iets anders ook niet." Verplichting De ambulancepost in Burgh- Haamstede is enige jaren ge leden opgeheven, 's Zomers wordt gebruik gemaakt van een post op de Neeltje Jans. Maar ook hiermee wordt niet altijd de zogenoemde 15-mi- riutennorm gehaald voor spoedeisende gevallen. Vol gens E. O verbosch-de Reijger (PvdA) moet de CPA garant staan voor het halen van deze norm, omdat dit een wettelij- kernen gaan bezoeken," al dus Rigter. Delegatie Het contact tussen Wester- schouwen en Namestovo krijgt dit jaar eveneens een vervolg. In mei komt een de legatie van de universiteit Banska Bystrica kennis ma ken met de nieuwe gemeen te. „Ik denk diep in mijn hart dat het contact op dezelfde manier kan worden voortge zet. Het is een uniek part nership voor zo'n kleine ge meente. Moreel kun je het eigenlijk niet maken die mensen na al die jaren te la ten zitten. En het is ook nog eens zonde van het geld dat we er inmiddels in hebben gestoken," is de reactie van coördinator B. Stuit. Graag zag hij ook een voort zetting van de uitwisseling van basisschoolleerlingen, zoals die in de afgelopen twee jaar heeft plaatsgevon den. „Het zou mooi zijn als het niet alleen tot bestuur lijk niveau beperkt bleef. Maar in hoeverre dat moge lijk is in de toekomst? Er zijn nu natuurlijk veel meer ba sisscholen binnen dezelfde gemeente." Namestovo Vanuit de voormalige ge meente Westerschouwen is 21.000 gulden meegekomen om het contact met Namesto vo te bekostigen. Voor de jongerenprogramma's is de voormalige gemeente Zierik zee zo'n 10.000 gulden kwijt. De deelnemers aan het uit wisselingsprogramma leve ren zelf overigens ook een fi nanciële bijdrage. Voor het programma in eigen land wordt 75 gulden neergeteld. De reis naar Frankrijk gaat 200 gulden per persoon kos ten. ke verplichting is. Daarnaast wees zij op het feit, dat deze norm ook in het collegepro gramma wordt genoemd. Het alternatief om de huis arts een grotere rol te laten spelen bij spoedeisende ge vallen, zoals aangegeven door de projectgroep Ambu- lancéhulpverlening Zeeland, vindt geen van de fracties reëel. Die taak heeft deze im mers al vanuit zijn beroep, zo vinden zij. Bovendien is er 's zomers vaak sprake van waarnemers, omdat de art sen zelf op vakantie zijn en hebben zij het extra druk om dat er zo veel toeristen zijn, zo verklaarde H. de Vries (GroenLinks). Bruinisse Dat ook Bruinisse een knel punt is voor de ambulance dienst werd door de commis sieleden onderkend. Zij werden hier vanaf de publie ke tribune door het voorma lige Bruse raadslid C. van den Berge op gewezen. Hij gaf de commissieleden als suggestie mee 's zomers een ambulance te stallen in het nieuwe onderkomen van brandweer en Rode Kruis in Bruinisse. Maar volgens deze kunnen er voor dit knelpunt nog oploss ingen gevonden worden in de technische sfeer. Geleijnse wees onder meer op het ma ken van goede afspraken tus sen het CPA en de sluiswach ters, zodat de brug over de Grevelingensluis niet open staat wanneer er een ambu lance overheen moet. Voor het strand aan de Gre velingendam zou ook een op lossing gevonden kunnen worden door het maken van een extra afrit, zodat de am bulance niet helemaal hoeft door te rijden naar de afslag van de Philipsdam. Geluk en Geleijnse zijn echter van mé ning, dat dit zeer moeilijk zal zijn. Geleijnse wees wat dit betreft op de discussie die ge voerd is voor het realiseren van een extra afslag op de A58 naar het Oosterschelde ziekenhuis in Goes. „Dat is uiteindelijk ook niet doorge gaan," zo sprak hij weinig hoopvol. ZIERIKZEE - Het Zierikzee- se duikbedrijf Noordhoek is vanavond een minuut of ze ven te zien in het actualitei tenprogramma Twee Van daag. Noordhoek presenteerde on langs zelf ontwikkeld, nieuw gereedschap voor het verwij deren van oude boorputten op de zeebodem. De nadruk in het programma ligt op de Agonus, de onderwaterrobot die onder meer een diamant- zaag kan aandrijven. Voor beelden van deze zaag reisde Twee Vandaag door naar het bedrijf IHC in Berkel en Ro denrijs, waar de machine momenteel in opdracht van Noordhoek wordt gebouwd. Volgens assistent-projectlei der J. Stouten van Noord hoek is het de Tros/EO-re- dactie zelfs gelukt om een visser aan het woord te laten, die zegt zijn netten te hebben gescheurd aan een achterge laten boorput. Twee Vandaag is vanavond tussen 17.30 en 18.45 uur te zien op Nederland 2. KAPELLE - In de nacht van zondag op maandag is op de A58 bij Kapelle door de poli tie een drugsrunner gepakt. De man was in het bezit van 500 gram amfetamine. De man, een 33-jarige inwo ner van het Franse Villeneu- ve d' Asco, viel op door zijn rijgedrag. Toen de Fransman een stopteken kreeg probeer de hij er vandoor te gaan door zijn snelheid op te voe ren tot 160 kilometer per uur. De achtervolgende politie mensen zagen dat de man iets uit de auto gooide. Toen de man zag dat er geen ontkomen aan was stopte hij waarna hij werd aangehou den. Het pakketje dat de ver dachte uit de auto had ge gooid bleek 500 gram amfetamine te bevatten. De drugs zijn in beslag geno men. De Fransrhan is voor nader verhoor ingesloten in het politiebureau in Goes. Hij wordt morgen, woens dag, voorgeleid voor de rech- ter-commissaris. Dinsdag 11 februari Zierikzee Voorlichtingsavonden kerkenraadsleden en andere geïnteresseerden over prak tische kanten werk in kerke lijke gemeente. Hervormd Kerkcentrum. 19.45 uur. Brouwershaven Vergadering commissie RO/EZ in het stadhuis. 19.30 uur. Woensdag 12 februari Zierikzee Kreamiddag. De Lichtboei, MFC De Huybertstraat. 13.30-15.30 uur. Open dag. SG Schouwen- Duiveland. 13.00 tot 16.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. Kerkwerve Viering veertigjarig bestaan NCVB afdeling Kerkwerve. Dorpshuis 't Zuudènde. 16.30 uur. Brouwershaven NBvP-bijeenkomst over 'hofjes in Nederland'. Tonnenmagazijn. 20.00 uur. Donderdag 13 februari Ellemeet Kennismakingsavond college b en w. 't Durpsuus. 19.30 uur. Sirjansland Lezing ds. J. Maas voor Re formatorisch Kontakt. Her vormde kerk. 19.45 uur. Vrijdag 14 februari Kerkwerve Carnavalsavond voor kinde ren; Kantine Sportvereni ging WIK. 19.00-21.30 uur. Zaterdag 15 februari Zierikzee Cursus 'Dromen een weg tot zelfkennis'. De Lichtboei, MFC. 10.00-16.00 uur. Burgh-Haamstede Carnavalsparty. Big S. 20.00 uur. Renesse Ledenvergadering Mus- schengilde. Café Het Wapen van Zeeland. 20.00 uur. Scharendijke Feestavond ZSC'62 voor leden, donateurs en sponsors. Dorpshuis De Putmeet. 19.30 uur. Brouwershaven Jaaruitvoering Smalstads gemengd koor en Krooswijk Band. Tonnenmagazijn. 19.30 uur. Valentijnsparty jeugdsoos The Trump. Scoutingge- bouw. 20.00 uur. Bruinisse Rommelmarkt van de Her vormde Gemeente aan de In dustrieweg 7 en Dreef 10. Van 09.00 tot 12.00 uur. Hitradio Veronica Drive-in show. 't Durps'uus. 20.00 uur. Zondag 16 februari Zierikzee Optreden 'Doris Day en andere stukken' in Café de Vlinder. 16.00 uur. Maandag 17 februari Nieuwerkerk Districtsbijeenkomst Water schap Zeeuwse Eilanden, Ons Dorpshuis, 19.30 uur. Dirksland Vergadering Natuur- en re creatieschap De Grevelingen in De Schakel. 15.00 uur. Dinsdag 18 februari Zierikzee Show 'En Vliegwerk' van Brigitte Kaandorp. Theater Mondragon. 20.00 uur. Bruinisse Discussie-avond waterbe heer Grevelingen. Conferen tie- en trainingscentrum Grevelingen Garden. 18.00 tot 22.00 uur. Woensdag 19 februari Zierikzee Voorlichtingsbijeenkomst VSO De Noordzelke De Kan terlaan 1. 14.00 tot 16.00 uur. Scharendijke Feestmiddag ZSC'62 voor iedereen (vooral ouderen). Dorpshuis De Putmeet. 14.30 uur. Nieuwerkerk Voorlichtingsavond VVN- actie 'Hart(d) voor je kind'. Peuterspeelzaal. 20.30 uur. Bruinisse Discussie-avond waterbe heer Grevelingen. Conferen tie- en trainingscentrum Grevelingen Garden. 18.00 tot 22.00 uur. Donderdag 20 februari Zierikzee Lezing 'Cultuur en gods dienst: kracht voor vrou wen?' MFC. 19.30 uur. De viering van veertig jaar vriendschap tussen Zierikzee enSaint Hilaire in 1995. Komen er in de toekomst bomen bij? (Foto: Marijke Folkertsma) Van der Zaag blijft 'goed gemutst' GOES - De Zeeuwse politiebestuurders D. Bur gers, D. van der Zaag en korpschef A. Smeels zijn gistermiddag met lege handen teruggekeerd uit Den Haag. Pas in maart wordt duidelijk of er een miljoen gulden komt voor de zomerbijstand van de politie. Uit gesprekken vorige maand met topambtenaren van het ministerie van Bin nenlandse Zaken trokken de Zeeuwse burgemeesters de conclusie dat er onge veer een miljoen beschik baar zou komen voor tijde lijke versterking van de politie gedurende het toe ristisch hoogseizoen. De Vlissingse burgemees ter J. van der Doef sprak van "goede hoop op een op lossing van dit specifiek Zeeuws probleem." „Een behoorlijke opening in de onderhandelingen," voeg de zijn Schouwse collega J. Asselbergs eraan toe. Gisteren reisden Burgers, Van der Zaag en Smeels naar Den Haag om uitsluit sel te krijgen. Ander onder werp van gesprek was het begrotingstekort van de ge hele Zeeuwse politie. Van der Zaag: „Het was een vruchtbaar gesprek. Maar er moet nog huiswerk wor den gedaan. Zo moeten wij nog allerlei zaken onder bouwen. In maart komt het in de vaste kamercommis sie. Half maart is.er meer duidelijk. Ik blijf goed ge mutst." 'Geen commentaar' Van der Zaag wenste niet in te gaan op de inhoud van het gesprek, maar is daar mee nog spraakzamer dan Burgers of Smeels. „Geen commentaar," luidt het korte antwoord van Bur gers. Smeels laat via zijn woordvoerder J. van Mou- rick weten dat „de onder handelingen van dusdanige aard zijn dat is afgesproken niets naar buiten te bren gen." GOES - Het algemeen bestuur van de Kamercentra le Zeeland van de VVD vergadert maandag 24 febru ari in Goes. De vergadering wordt gehou den in de Prins van Oranje in Goes en begint om 19.45 uur. Op de agenda onder meer de bijdrage van de afdelingen aan de verkiezingskas van de Kamercentrale". Verder ko men aan de orde berichten uit afdelingen, ondercentra les, Tweede Kamer, Eerste Kamer, staten, bestuurders vereniging, JOVD en partij raad. De ambulancepost op Neeltje Jans biedt volgens de Schouwen-Duivelandse raadsfracties onvoldoende waarborgen voor een adequate hulpverlening. (Foto: Marijke Folkertsma) BROUWERSHAVEN - De Centrale Post Ambulan cevervoer in Vlissingen moet zorgen dat er in Burgh-Haamstede een ambulancepost komt. Daar over zijn alle fracties van de gemeenteraad het eens. Relaties opnieuw onder loep ZIERIKZEE - De jeugduitwisseling tussen Zierik zee en haar twee zustersteden Saint Hilaire en Hat field en de samenwerking tussen Westerschouwen en Namestovo gaan dit jaar op de oude voet verder. Het college besloot de internationale contacten te handhaven, maar buigt zich nog over de precieze in vulling ervan binnen de nieuwe gemeente.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3