Varkenspest als olievlek Regels afval scheepvaart Aangepaste richtlijn angstmelding ouders Extra geld nodig voor opleiding van huisarts Ex-verdachten RaRa treffen een schikking 'Beleidsmakers zien fiets over 't hoofd' Vliegvelden Nice en Oslo het gevaarlijkst Naar aanleiding kindermoorden Volgens landelijke vereniging WATERSTANDEN 4 t h Voorzitter van de FietsRai: Trouwen op Brandaris Bijna helft zwerfvuil op strand komt van schepen Veehouders verwachten uitbreiding buiten De Peel Spaanse premier ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE UTRECHT (ANP) - De Raad voor de Kinderbescher ming (RvdK) zal ouders die hun bezorgdheid ken baar maken over de situatie met hun voormalige partner en kinderen, voortaan op een speciale ma nier tegemoettreden. Als een vader of moeder de angst uitspreekt dat de part ner de kinderen zou willen doden, dan komt een speci aal team in actie om een grondige analyse van de ge zinssituatie te maken. Dat heeft woordvoerster Jj. Vogel van het Landelijke Bu reau van de Raad voor de Kinderbescherming maan dag bekendgemaakt. ,,Naar aanleiding van de kinder moorden die zich onlangs hebben voorgedaan, zijn in het hele land meldingen bin nengekomen van ouders die bang zijn dat de vader of moeder de kinderen om het leven brengt. Op grond van deze signalen, die met name in Amsterdam en Rotterdam zijn opgevan gen, wordt voortaan een multidiciplinair team opge roepen, dat meteen in actie komt. ,,Diverse deskundigen bespreken de melding dan,, waarna in gezamenlijkheid een aanpak kan worden ge kozen. Kinderdoding wordt voortaan in de algehele risi coafweging ook nadrukkelij ker meegenomen. De woordvoerster zegt dat de bijzondere aanpak in een in terne gedragslijn voor de 21 vestigingen van de Raad voor de Kinderbescherming komt te staan. Mediastilte De woordvoerster meldt ove rigens nog dat de Raad niet overgaat tot het afkondigen van een mediastilte voor kin- derdodeing, zoals Slacht offerhulp Nederland vrijdag wel deed. „We hebben beslo ten dat niet'te doen. Maar in onze reacties in de media zul len we terughoudend zijn en zo feitelijke mogelijk. UTRECHT (ANP) - Minister Borst (Volksgezond heid) moet vier miljoen gulden extra uittrekken voor de huisartsenopleiding. Dit geld is nodig om de opleiding en de arbeidsvoorwaarden van de huisart sen in spe te verbeteren. Maandag hebben de Lande lijke Huisartsen Vereniging (LHV), de Landelijke Orga nisatie Van Aspirant Huis artsen (LOVAH) en de Lan delijke Vereniging van Artsen in Dienstverband (LAD) een brief met daarin een dringend beroep om ex tra geld aan Borst geschre ven. De problemen met de huis artsenopleiding zijn ont staan toen de studie werd verlengd van twee naar drie jaar. De aspirant-artsen zijn nooit enthousiast geweest over de verlenging. De kwa liteit van de opleiding laat volgens hen te wensen over. Ook vinden zij de arbeids voorwaarden slecht. Het grootste pijnpunt zit in het tweede jaar. Dit is een stagejaar waarbij de huis arts in opleiding werkzaam is in ziekenhuizen. Door de wijze van financiering blijft de gewenste kwaliteit van de opleiding volgens de drie art senorganisaties onder de maat. ,,De ziekenhuizen be talen de stages en verlangen daarvoor betaalde werk zaamheden. De geformuleer de onderwijsdoelstellingen kunnen daardoor soms on voldoende worden gereali seerd", schrijven de organi saties. Stagejaar Een ander knelpunt is de ver goeding die de huisartsen tij dens hun stage jaar ontvan gen. Deze is aanmerkelijk lager dan die van andere art sen die in het ziekenhuis ver gelijkbaar werk doen. Een werkgroep heeft een half jaar geleden aanbevelingen gedaan om tot een oplossing te komen. Een andere verde ling van het geld moet soe laas bieden. Er is echter geen geld voor een passende onre gelmatigheidstoeslag, stel len de artsenorganisaties. De LHV heeft vorig jaar een miljoen gulden beschikbaar gesteld maar dat bedrag is op 1 april op. De artsen vinden dat voor de rest van het jaar de overheid moet inspringen. En daarvoor is vier miljoen gulden nodig. AMSTERDAM (ANP) - De voormalige Rara-ver- dachten Hans Krikke en Jan Müter hebben een schikking getroffen met justitie. Zij krijgen samen in totaal 230.000 gulden schadevergoeding. Krikke en Müter maakten dat dinsdag bekend op een pers conferentie in Amsterdam. Justitie deed in september 1994 huiszoeking bij de twee journalisten van het journa listencollectief Opstand en nam computers, archiefma teriaal en administratie in beslag. In het voorjaar van 1995 zaten Krikke en Müter zes dagen vast op verdenking van betrokkenheid bij de ac tiegroep RaRa. RaRa claim de in 1991 de bomaanslagen op het huis van ex-staatsse- cretrais Kosto en het minis terie van Binnenlandse Za ken. Eind 1995 staakte justitie het gerechtelijk vporonderzoek naar het tweetal. Er was on voldoende bewijs voor ver volging. Krikke en Müter hebben altijd elke betrok kenheid bij RaRa ontkend. Ondanks de schikking zijn ze toch teleurgesteld. Het liefst waren ze gerehabiliteerd middels bijvoorbeeld een ex cuus van justitie. Tijden en Manden volgens gctijdelabel Hydro-mcteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwa ter tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 12 febr. 06.55 166 00.30 -129 19.25 167 13.05 -168 13 febr. 07.35 163 01.15 -130 20.05 156 13.45 -165 ROOMPOT BUITEN 12 feb. 05.00 186 11.25 -173 17.25 183 23.45 -132 13 fcb. 05.50 175 12.20 -167 18.20 164 BRUINISSE 12 fcb. 07.30 179 00.30 -137 19.50 181 13.00 -177 13 feb. 08.05 172 01.15 -139 20.25 168 13.45 -174 WEMELDINGE 12 feb. 06.50 195 00.30 -145 19.20 193 13.05 -183 13 feb. 07.35 189 01.20 -146 20.05 180 13.50 -180 Doodtij: 16 februari Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Verwachting Vm zaterdag 15 februari AMSTERDAM (ANP) - De overheid besteedt te weinig geld aan het fietsbeleid. Slechts 1 procent van het budget voor bus, tram en metro gaat naar het bevorderen van het fietsgebruik. Toch leggen de Nederlan ders net zoveel kilometers per fiets af als met bus, tram en metro. „De twee- wieler is zo'n vertrouwd beeld op straat, dat de be leidsmakers dit vervoer middel kennelijk over 't hoofd hebben gezien." Dat stelde ir. J. Wezenaar, voorzitter van de tentoon stellingscommissie Fiets Rai 97, vanochtend (dins dag) bij de perspresentatie van de FietsRai, die van 6 maart tot en met 9 maart plaatsvindt. „Het fietsbe leid dreigt op langere ter mijn aan haar eigen succes ten onder te gaan", aldus Wezenaar. Het is volgens hem een goe de zaak dat gemeenten en provincies de pot voor het fietsbeleid beheren. Wel ziet 'hij hierin het gevaar dat die lagere overheden het geld voor heel andere doeleinden gebruiken. Gemeenten moeten ook zor gen voor meer bewaakte fietsenstallingen, bij voor beeld in een hoek van be staande parkeergarages. Ruim 27 procent van de Ne derlanders fiets niet uit angst voor'diefstal „en dat staat haaks op het gewens te mobiliteitsbeleid", aldus Wezenaar. De FietsRai-voorzitter denkt dat dankzij de tech nische ontwikkeling van de fiets en de juiste infrastruc tuur het rijwiel in de toe komst ook voor de langere afstand een uitstekend al ternatief vormt voor de au to. De fiets van de toekomst wordt steeds comfortabeler en aerodynamischer, ter wijl elektrische aandrij ving steeds vaker wordt toegepast. „De fiets zal hierdoor een nog volwaar diger plaats in onze mobili teitsmix innemen dan zij tot op heden heeft", aldus Wezenaar. De fietsverkoop is vorig jaar uitgekomen op 1,3 mil joen. Dat is iets minder dan in 1995. TERSCHELLING (ANP) - Terschelling wil de eer ste verdieping van vuur toren de Brandaris ge schikt maken als trouwlokatie. Elk jaar worden op het Waddenei land zo'n honderd paren in de echt verbonden. Op de eerste verdieping kunnenmaar twintig mensen de plechtigheid bijwonen. Ook moet eerst een wenteltrap van 56 treden worden be klommen, voordat het ja woord kan worden gege ven. Ondanks dat verwachten de bestuur ders van Terschelling veel belangstelling voor de nieuwe lokatie. Er is al toestemming van het ministerie van Ver keer en Waterstaat om de 402-jarige vuurtoren te gebruiken. Volgende week beslist de gemeen teraad over de plannen. Vanaf begin juni kunnen paren zich dan in de echt laten verbinden op de Brandaris. ZIERIKZEESCHE ma NIEUWSBODEkh Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren madido vrvan 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur - Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,65 De advertentieprijzen zijn exclusie* 17i/2% B.T.W WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp.6 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht west 6 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht west 5 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 5 graden Windkracht n.west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 12 febr. Zon op 08.01, onder 17.46 Maan op 10.16, onder 13 febr. Zon op 07.59, onder 17.48 Maan op 10.48, onder 00.27 Eerste kwartier: 14 februari (09.59) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Na de regen van gisteren staat komende dagen meer neerslag op het programma. Vanavond regent het in het zuidwesten van het land. De regen trekt vannacht over het hele land en morgen wacht ons een bewolkte, miezerige dag. Ook na woensdag houden we het niet droog, al valt de neerslag dan als een losse bui. De regen van vanavond hangt samen met een storing boven Engeland. Voor deze storing uit werd het vandaag nog een vriendelijke dag. Maar de snel heid in de atmosfeer is op dit moment groot en de eerste regen heeft zich in middels in het zuidwesten aangekon digd. De storing voert erg zachte lucht met zich mee. Vannacht ligt de tempera tuur rond 7 granden en morgen overdag wordt op veel plaatsen de 10 graden overschreden. Een stevige zuidwester is steeds nadrukkelijk aanwezig. Ook don derdag waait het nog flink. Daarna wordt het iets rustiger en draait de wind naar het noordwesten. Dat betekent aanvoer van frissere lucht. In het weekeinde lig gen de maxima rond 5 graden en 's nachts kan het licht vriezen. Een schoonmaakactie door scholieren op het strand. Bijna de helft van de rommel komt van schepen. (Foto: Joop van Houdt) BERGEN (ANP) - De Stichting Werkgroep Noord zee wil scherpere regels om het aantal afvallozin- gen op zee door schepen drastisch te verminderen. Ondanks de strikte lozingsregels is zo'n 40 procent van het zwerfvuil dat op de Nederlandse kust wordt aangetroffen scheepsafval. Deze conclusie van de Stich ting Werkgroep Noordzee is te vinden in het rapport 'Zo veel troep had ik niet ver wacht. Zwerfvuil op de Ne derlandse kust, rapportage over het Coastwatch onder zoek 1996'. Het rapport is geschreven in opdracht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat op basis van de gegevens die leerlingen van 28 scholen op 120 kilometer strand hebben verzameld. Zij signaleerden daar 27.000 stuks vuil. Maandagmiddag werden de landelijke onderzoeksresul taten gepresenteerd in het Noord-Hollandse Bergen. Op regionaal niveau gebeur de dat al eerder in Zeeland. De Stichting Werkgroep Noordzee wil een totaal lo zingsverbod voor afvalstof fen op zee, omdat de lozings voorschriften nauwelijks te controleren zijn. Daarnaast pleit de stichting voor een Europese richtlijn die de straffen en boetes voor ille gale lozingen verder ver hoogt en moeten havens zor gen voor adequate ont vangstvoorzieningen, zodat zeeschepen te allen tijde hun afval daar kwijt kunnen. Momenteel voert de stich ting Werkgroep Noordzee onderzoek uit onder gezag voerders van schepen om te inventariseren hoe zij tegen de afvalproblematiek aan kijken." Geen verrassing- Voor het ministerie van Ver keer en Waterstaat vormen de aanbevelingen geen ver rassing. Al eerder drongen onder meer milieuorganisa ties aan op strengere wet ten. „Het probleem is dat er al strenge regels zijn, maar dat die klaarblijkelijk op grote schaal worden over treden," aldus H. de Kruik van het ministerie. Volgens hem wordt in Nederland en in Europees verband hard gestudeerd op de problema tiek. Gezagvoerders Directeur M. Langendijk van Werkgroep Noordzee wil de resultaten van het on derzoek in maart of april in Den Haag aanbieden, als de Tweede Kamer het Milieu beleidsplan voor de Scheep vaart behandelt. De resulta ten van de enquête onder scheepsgezagvoerders zijn rond die tijd eveneens be schikbaar. Tegelijkertijd hoopt Langendijk dat alle zestig Nederlandse kustge- meenten de aanbevelingen uit het Coastwatch-rapport dan hebben ondertekend. Tot dusverre hebben ruim twintig gemeentebesturen hun handtekening gezet, waaronder dat van Schou- wen-Duiveland. DEN HAAG/BOEKEL (ANP) - De varkenspest in Noord-Brabant breidt zich uit als een olievlek. Van ochtend, dinsdag, werd een twaalfde geval ontdekt. Het bedrijf, nabij de haard van de epidemie in Odi- liapeel, is inmiddels geruimd, zo heeft het ministe rie van Landbouw laten weten. De betrokken boer derij werd maandag bezocht door journalisten en cameraploegen tijdens een persexcursie. Het aantal overtredingen van het vervoersverbod in het geteisterde gebied daalt. Maandag werd één mest- transport aangehouden. In totaal zijn 73 processen ver baal uitgedeeld. De Politie Luchtvaartdienst hield het gebied in de nacht van maan dag op dinsdag in de gaten vanuit een helikopter. Maandag is een begin ge maakt met het vernietigen van ongeveer 30.000 varkens. Verwacht wordt dat dit vijf dagen gaat duren. Een po ging van een varkenshouder om voor de rechter in Den Haag de ruiming tegen te houden, mislukte. In boerenkringen wordt er rekening mee gehouden dat de epidemie nog geruime tijd zal aanhouden. Boerenleider Wien van den Brink vreest zelfs dat de varkenspest zich ook buiten De Peel zal mani festeren, zo zei hij maandag tegen Nova. Minister Van Aartsen (Land bouw) heeft een speciale commissie gevormd die erop moet toezien dat de varkens in het pestgebied zorgvuldig worden behandeld. Tegelij kertijd stelde de bewinds man een exportverbod in voor levende varkens die dit jaar in het gebied zijn ge weest waar een vervoersver bod geldt voor mest en vee. Dat ligt in een straal van 12 kilometer om de besmet tingshaarden. De minister wil met dit ver bod garanties bieden tegen de verspreiding van de ziek te. Het ministerie kon maan dag nog niet aangeven op hoeveel dieren de nieuwste maatregel betrekking heeft, maar volgens Van Aartsen valt het met de effecten er van wel mee. Boeren die er niettemin een financiële strop door oplopen, kunnen niet aankloppen bij het spe ciale noodfonds. Volgens Landbouw behoort deze ge volgschade tot het onderne mersrisico. Het exportver bod heeft de steun van het Productschap voor Vee en Vlees. Volgens woordvoer der Sjoerd Dijkstra is de maatregel noodzakelijk om het vertrouwen van afne mers in de Nederlandse var kenssector te behouden. Ove rigens verscherpt België met ingang van vandaag, dins dag, de controle op de invoer van varkens uit Nederland. Het nieuwste geval van var kenspest deed zich voor in Odiliapeel, in de haard van de epidemie. De beesten op het betrokken varkensbe drijf zijn vernietigd. Het mi nisterie van Landbouw zag in de nieuwe constatering geen reden het gebied waar de varkens moeten worden gedood, te verruimen. Even min is de regio uitgebreid waarbinnen geen vee en mest mag worden vervoerd. De start van de ruiming van de vele duizenden dieren, was voor varkensfokker J. Peters uit Odiliapeel reden het College van Beroep voor het Bedrijfsleven in te scha kelen. De ondernemer maakt met zijn stamboekvarkens internationaal furore, zo be toogde zijn advocaat. Vernie tiging van zijn 4700 dieren zou een onvervangbaar ver lies betekenen. De rechter in Den Haag was echter onver biddelijk. De gemeenten Boekei en Uden sloten maandag een aantal wegen voor onbepaal de tijd af voor alle verkeer. De gemeenten willen de ko mende dagen wegen vrijhou den in verband met de rui ming. De varkens gaan naar een terrein in Boekei waar ze door electrocutie sterven. Daarna gaan de kadavers naar een destructiebedrijf in Son. OSLO (AFP) - De vliegvelden van Oslo en Nice zijn de gevaarlijkste van Europa, zo is uit een onderzoek van de Ifalpa, de overkoepelende organisatie van verkeersvliegers. Zij hebben met vijftien andere vliegvelden ook buiten Europa een zwarte ster ge kregen. Het vliegveld van Oslo For- dus citeert de Noorse krant nebu heeft te korte landings- Dagbladet maandag het jaar- banen en te weinig parkeer- lijkse Ifalpa-rapport over gelegenheid. De ligging, aan veilige vliegvelden. Ondui- de rand van de stad, is slecht delijk is waarom Nice zo en er worden werkzaamhe- hoog op de lijst staat, den verricht die onnodige Fornebu gaat overigens over turbulentie veroorzaken, al- twee jaar dicht. door Willy Vandersteen Suske en Wiske DEN HAAG (ANP) - De Spaanse premier Aznar brengt op 18 februari een be zoek aan Den Haag. Hij spreekt er in het kader van het Nederlandse EU- voorzitterschap met premier Kok en minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken). Een dag eerder brengt Kok een bezoek aan zijn Deense ambtgenoot Rasmussen. Het Nederlandse voorzitterschap bespreekt met Aznar en Ras mussen de noodzakelijke hervorming van de Unie. Drugslijn opgerold LEIDERDORP (ANP) - De politie Hollands Midden denkt met de arrestatie van drie vrouwen en drie man nen een softdrugslijn naar Duitsland te hebben opge rold. De verdachten komen uit Alkemade, Den Haag en Voorburg. Gelijktijdig met de aanhou dingen in Nederland onder schepte de Duitse politie in München een transport van 25 kilo softdrugs. Naast de twee Nederlandse koeriers, een man en een vrouw uit Voorburg, hield justitie vijf Duitse afnemers aan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2