Vaste boekenprijs ter discussie Animo voor ATB-tocht nog steeds groeiende Hoechst moet emissie cadmium verminderen Fabriek verdubbelt omzet groene stroom Zeeuwse Vlegelbrood bereikt half miljoen Tien miljoen voor zuiveringsinstallatie Samen-op-Wegkerken buiten Boekenweekthema gretig uit Plan voor 1 april klaar Van Melle winkelt bij Delta Hogere afzet in Noord-Brabant Waterschap Zeeuwse Eilanden Hof van Luxemburg morrelt aan vastgestelde minimumprijs 'Fietsen hoeft niet duur te zijn' KERKBERICHTEN Mijn Godis leitmotiv van 12 tot en met 22 maart ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VLISSINGEN (ANP) - Het chemiebedrijf Hoechst Holland in Vlissingen moet voor 1 april een overtui gend plan overleggen om de emissie van het uiterst giftige cadmium omlaag te brengen. Rijkswater staat, het ministerie van VROM en de provincie Zee land hebben het bedrijf eind vorige week dit ultima tum gesteld. De instanties hebben een plan dat Hoechst eerder deze week presenteerde als onvol doende van de hand gewe zen. Het bedrijf moet op kor te termijn met nieuwe voorstellen komen. Hoechst gebruikte voor de fosforproductie aanvanke lijk fosfaaterts uit Florida^ en bleef daarmee flink onder de norm voor uitstoot van cadmium. Sinds de zomer van 1996 werkt het bedrijf met fosfaaterts uit Jordanië. Dat bevat minder cadmium, maar door onbekende oor zaak komt er bij de productie juist meer van die giftige stof vrij. Volgens een woordvoerder van rijkswaterstaat is de lo zing van cadmium in de Wes- terschelde opgelopen van 30 naar 180 kilo per jaar. De uit stoot in de lucht nam op jaar basis toe van 60 tot 500 kilo. Hoechst meldt in een reactie voor 1 april met een plan van aanpak te komen. Het plan omvat onder meer beëindi ging van de cadmiumlozing op de Westerschelde door sluiting van de kringloop van gaswassers en beperking van de uitstoot in de lucht door verbetering van de was sers. Ertssoorten Daarnaast vervolgt Hoechst onderzoek naar toepassing van andere ertssoorten. Om dat inzet van andere erts soorten in grotere hoeveelhe den slechts stapsgewijs mogelijk is, kunnen resulta ten van dat onderzoek pas op langere termijn verwacht worden. MIDDELBURG (ANP) - Het Zeeuwse energiebedrijf Delta in Middelburg zal zijn jaarlijkse afzet van groene stroom verdubbelen door een contract met Verduijn's Suikerwerkenfabriek in Breskens. Het bedrijf, onderdeel van het Van Melle Concern, neemt voortaan de helft van de jaarproductie van groene stroom af. Dat komt neer op 850.000 kWh per jaar. In december vorig jaar had Delta 528 klanten voor groene stroom voor een totaal aan 950.000 kWh per jaar. Groene stroom, die milieuvriende lijk wordt geproduceerd, is duurder dan de elektriciteit uit traditionele bronnen. De extra opbrengst wordt be steed aan uitbreiding van duurzame energie, opgewekt door wind, zon, water en bio massa. Het groene-stroom- fonds van Delta wordt door het contract met Verduijn jaarlijks met 50.000 gulden extra gevoed. Windturbines Het kopen van duurzame energie past in het milieube leid van het Van Melle Con cern. Zo streeft het concern ook naar plaatsing van wind turbines bij de eigen vesti gingen. Verduijn hoopt dan ook dat het vrijdag onderte kende groene stroomcon- tract- aanleiding is om toe stemming te krijgen voor plaatsing van windturbines bij de fabriek in Breskens. ZIERIKZEE - De Zeeuwse Vlegelbroden doen het goed. In 1996 is een half miljoen van deze volkoren broden verkocht. De tarwe van dit brood wordt am bachtelijk gemalen, onder meer op de .windmolens in Zierikzee. Naast het brood gingen er ook veel Zeeuwse Vlegel ei erkoeken over de toonbank. Van dit nieuwe product wer den ruim 7000 pakjes ver kocht. De meelomzet is in 1996 met 11,5 procent ge groeid. Ook het aantal ver kooppunten waar Zeeuws vlegelbrood wordt verkocht, is toegenomen. De omzet groei is voornamelijk te dan ken aan een hogere afzet in Noord-Brabant. Behalve in de bakkerswinkel zijn het brood en de eierkoeken bij steeds meer supermarkten met een broodafdeling te koop. Omzetgroei Door de omzetgroei kan het areaal milieuvriendelijk ge teelde tarwe verder groeien naar ongeveer tachtig hecta re. De teelt en verkoop van Zeeuwse Vlegeltarwe is sinds 1994 ondergebracht in een eigen zelfstandige coöpe ratie. De tarwe voor het brood en de eierkoeken wordt in Zee land op een milieuvriendelij ke manier geteeld. Dit houdt in dat het gewas niet wordt bespoten en dat er dierlijke mest in plaats van kunst mest wordt toegediend. De tarwe wordt in Zierikzee en Wolphaartsdijk op ambach telijke wijze gemalen. Gegarandeerd Ruim honderd bakkerijen in en buiten Zeeland bakkeh dagelijks vlegelbrood, vol gens richtlijnen die door de coöperatie zijn opgesteld. De echtheid van het brood wordt gegarandeerd door het Zeeuwse Vlegel broodouwel. De Zeeuwse vlegel is een idee van jonge boeren en boerin nen. Aan de uitwerking is en thousiast meegewerkt door molenaars, bakkers, de Zeeuwse Milieufederatie en consumenten- en landbouw organisaties. GOES - Het dagelijks bestuur van Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft besloten 10,3 miljoen gul den beschikbaar te stellen voor renovatie van de af valwaterzuiveringsinstallatie in Sint-Maartens dijk. Voor de bouw van een nieuw rioolpersgemaal in 's-Gra- venpolder verleent zij een bijdrage van 1,2 miljoen gul den. Verder stelt het dage lijks bestuur 250.000 gulden beschikbaar voor de voorbe reiding van de aanpassing- werken aan het afvalwater- transportstelsel opTholen. LUXEMBURG (ANP) - De huidige vaste boeken prijs, die handelaren in Nederland verplicht om boeken tegen een door uitgevers vastgestelde mini mumprijs te verkopen, dreigt onderuit te worden gehaald door het Hof van Justitie in Luxemburg. Advocaat-generaal Carl Otto Lenz heeft het Hof afgelopen donderdag geadviseerd de voorlopige geldigheid van het Nederlandse boekenkar tel in te trekken als het regle ment verzwaard blijkt. Vol gens het oordeel van de Europese Commissie is dat het geval. Het advies in deze zaak is niet bindend. Maar in een eerdere spraakmakende af faire, die van de Belgische profvoetballer Bosman inza ke het transfersysteem van voetbalclubs, volgde het Hof het advies van dezelfde Lenz wel op. Een uitspraak van het Hof over de vaste boekenprijs wordt over enkele maanden verwacht. Daarna moet de rechtbank in Amsterdam zich nog buigen over deze zaak, die is aangezwengeld nadat cd-verkoper Free Re cord Shop in december 1995 met boeken ging stunten. Advocaat mr Th. Bousie van de Free Record Shop meent dat de vaste boekenprijs „wankelt" na dit advies. De Nederlandse boekenbran che, verenigd in de Konink lijke Vereeniging ter Bevor dering van de belangen des boekhandels (KVB), is daar entegen absoluut niet over tuigd dat de kartelregeling onder druk staat. De KVB is „blij" dat Lenz de voorlopi ge geldigheid van het kartel erkent. De branche is ervan overtuigd dat het reglement niet tussentijds is ver zwaard, zoals de Europese Commissie meent. De zaak bij het Hof heeft vol gens KVB-directeur A. Huls kamp vooral een juridisch- technisch karakter. De prin cipiële kant van de regeling staat niet ter discussie. Huls kamp wijst daarbij naar de ontheffing die staatssecreta ris Nuis van Cultuur en mi nister Wijers van Economi sche Zaken zijn branche tot 2005 hebben verleend. Aangemeld De KVB heeft de kartelbepa ling al in 1962 aangemeld bij de Europese Commissie. Daarop heeft de vaste boe kenprijs voorlopige geldig heid verkregen. In de loop der jaren heeft de KVB ech ter wel wijzigingen in het kartelreglement doorge voerd. Juist deze wijzigingen kun nen de voorlopige geldigheid van het kartel onderuitha len. Lenz meent dat de gel digheid „in zijn geheel" ver valt bij veranderingen die de mededingingsbeperkingen versterken,„Niemand is ge dwongen om de in een oud kartel overeengekomen me dedingingsbeperkingen na derhand te versterken. Wie dat toch doet, handelt op ei gen risico. De rechtszeker heid gebiedt naar mijn me ning niet, dat de voorlopige geldigheid van het oude kar tel ook in dat geval blijft ge handhaafd", zo adviseert Lenz. Prijsbinding In zijn advies noemt de advo caat-generaal één wijziging in het boekenkartel, waar Een uitspraak van het Hof van Justitie in Luxemburg over de vastgestelde minimum boekenprijs wordt volgende maand ver wacht. (Foto: Marijke Folkertsma) „merkbaar" sprake is ge weest van een verdere beper king. Bij een vergelijking van het reglement in 1993 met de oorspronkelijke af spraken viel de Europese Commissie op dat de prijs binding voor boeken uit het buitenland niet meer alleen geldt voor boeken waarvoor de buitenlandse uitgever een prijs heeft vastgesteld, maar ook voor boeken waarvoor die uitgever slechts een prijs heeft geadviseerd. „Dit zou in mijn benadering beteke nen dat de voorlopige geldig heid van het oude kartel in zijn geheel komt te verval len", aldus Lenz. De zaak is aan het rollen ge bracht door Free Record Shop, die rond de kerst van 1995 met boeken stuntte. In een daarop door de KVB aan gespannen kort geding ver bood de Amsterdamse recht bank-president Gisolf weliswaar de prijzenstunt van Free Record Shop, maar hij wilde wel een nader oor deel van het Europese Hof over de meer juridisch-tech- nische kanten van de kartel bepaling. Kamp Mocht het Hof de zienswijze van Lenz volgen, dan wordt de zaak vervolgens weer te rugverwezen naar Gisolf. Die moet dan beoordelen of hij het met deze conclusie eens is. KVB-directeur Huls kamp heeft er alle vertrou wen in dat Gisolf het kamp van de boekenbranche kiest. Volgens hem valt makkelijk hard te maken dat de wijzi gingen in het reglement geen verzwaringen betekenen, zo als de Europese Commissie beweert. Mocht de Amster damse rechtbank die conclu sie wel trekken, dan kan de KVB alsnog voor de veran derde kartelbepaling een nieuwe ontheffing aanvra gen. Volgens Hulskamp zal die gezien de opstelling van de Nederlandse regering ook worden verleend. De Molenberg was start- en vertrekpunt voor de vijfenveertig ATB-rijders. (Foto: Marijke Folkertsma) BURGH-HAAMSTEDE - Ploeteren over onverhar de paden, door het bos en over strand. Zo'n vijfen veertig fietsers namen zondag deel aan de All Ter rain Bike (ATB)-toertocht, georganiseerd door de Rijwiel en Toerclub Schouwen-Duiveland. Een nog jonge activiteit waar, zowel binnen als buiten de club, veel animo voor blijkt te bestaan. De circa vijfendertig kilome ter lange tocht voerde langs de kop van Schouwen-Duive land, over het strand in de richting van de Oosterschel- dekering. Van daaruit werd doorgefietst naar de Domei nen, waar een zes kilometer lang ATB-parcours is uitge zet. Na ruim tweeëneenhalf uur fietsen konden de deel nemers bijkomen in restau rant De Molenberg, die speci aal voor dit doel de deuren had geopend. „Verschillende leden ambiëren het ATB-rij- den, dus waarom zouden we dat dan niet oppikken bin nen de club? Op sportgebied is er in de afgelopen jaren op Schouwen-Duiveland toch al het een en ander verdwenen. Zo dragen we wat bij en het is goed voor de clubspirit," vertelt RTC-voorzitter J. Zwetsloot. Het rijden op ATB-fietsen gaat om betrekkelijk korte afstanden over meestal niet alledaags terrein. In korte tijd wordt er veel van de con ditie van de deelnemers ge vergd. De reden dat het ATB- rijden als een goede training wordt gezien voor het toer- rijden. „Je kunt dit goed in de win ter doen. Na een uur ben je wel op, want het is zwaar. Het leuke er aan is het fiet sen in de natuur. Je hebt geen verkeer om je heen en je hoeft alleen maar op het fiet sen te letten. Daarbij gaat het niet alleen om snelheid. Het is juist vooral je behen digheid met de fiets," vat S. Bergsma de aantrekkings kracht samen. Clubweekend RTC heeft momenteel zeven ennegentig leden. De nu twintig jaar oude club is op vele terreinen actief. Naast het ATB-rijden wordt er toer gereden in binnen- en buiten land. Wekelijks zijn er één tot twee vaste trainings avonden en één keer per jaar staat er een clubweekend - dit jaar in het buitenland - op het programma. Zwetsloot: „Maar ondanks dat elke vierkante kilometer hier bij ons nu wel bekend is, blijven we op Schouwen-Duiveland toch ritten organiseren. We zijn hier graag." Door een gevarieerd pro gramma aan te bieden, hoopt RTC meer mensen aan te trekken. De club probeert meer jonge mensen warm te krijgen. Ook vrouwelijke le den zijn erg welkom. „Dat komt moeilijk van de grond en dat vinden we wel jam mer. Er zijn maar vier vrou wen lid, dat is echt te weinig. Met zwaarte heeft dat niets te maken. We houden ons aan de reglementen van de Ne derlandse Toer Fiets Unie (NTFU). Daar staat bijvoor beeld in aangegeven dat de gemiddelde snelheid niet harder dan vijfentwintig ki lometer per uur moet liggen. Zo hou je de sport aantrekke lijk voor iedereen." Ondanks deze wensen heeft RTC Schouwen-Duiveland. als grootste fietsclub van de provincie, geen reden tot kla gen. De laatste paar jaar is de club in ledenaantal gegroeid. „Mensen hebben steeds meer vrije tijd en ze willen in die tijd best wel gaan fietsen. Het dilemma is vaak de aan schaf van een fiets. Maar we zijn geen profclub. Je kunt goed meedoen, zonder dat het duur wordt," geeft de voorzitter aan. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Rotterdam (Op- standingswijkgemeente): M. D. van der Giessen te Pernis; te Vianen (b.w.) (toez.) (part time): S. J. Verheij, kandi daat te Oud-Alblas; te Bent huizen (SOW-deelgemeente De Hoeksteen): T. L. Hette- ma, kandidaat te Den Haag; te Gouda (wijk 5): J. West- land te Putten. Aangenomen naar Papen- drecht: C. van Vliet te Aalst (Gld.); het beroep door de Ge nerale Synode als zendings predikant ten behoeve van de arbeid in opdracht van de Gereformeerde Zendings- bond in de Nederlandse Her vormde kerk voor de Arbeid van docent Nieuwe Testa ment aan het Seminario ESEPA in San José, Costa Rica drs. A. T. Blijderveen, kandidaat te Oegstgeest; naar Ootmarsum: mevr. A. van Iperen, kandidaat te Maasdam; naar Hierden: G. van Meijeren te Meeuwen, die bedankte voor Linscho- ten; naar Strijen (wijk 2): D. van Duijvenbode te Nieu- wendijk(N.Br.) Bedankt voor Capelle aan den IJssel (West): H. Harke- ma te Onstwedde; voor Ou- de-Tonge: G. C. de Jong te Sliedrecht; voor Streefkerk: P. Molenaar te Woudenberg; voor 't Harde (2de predi kantsplaats): J. J. W.^Mout- haan te Bodegraven. Gereformeerde Kerken Beroepen te Maasdijk: drs. P. Rozeboom te Garderen, die dit beroep heeft aangeno men; te Nieuwerkerk aan den IJssel (part-time) dr. K. W. de Jong te Haarlemmer meer-Oostzijde (SOW, part time). Aangenomen naar Bloemen- daal: dr. J. P. Schouten te Soest. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Assen-Noord: K. de Vries te Ridderkerk; te Hardenberg-Centrum: R de Graaf te Rouveen. Christelijke Geref. Kerken Beroepen te Mijdrecht: B. Witzier te Utrecht-Centrum. Aangenomen naar Broek- sterwoude-Andreaskerk: H. H. de Haan te Heerde. Bedankt voor Huizen: J. Plantinga te Groningen; voor Utrecht-West: J. Weste rink te Bunschoten-Spaken burg. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Nieuwdorp: A. B. van der Heiden; te Barne- veld: C. A. van Dieren te Stolwijk; te Zoetermeer en te Sint Annaland: C. Hogchem te Borssele; te Hoofddorp: J. Kareis te Oudemirdum. Bedankt voor Alblasserdam: J. W. Verweij te Rijssen. Oud Gereformeerde Gemeenten in Nederland Beroepen te Kampen en te St. Philipsland: T. Klok te Kinderdijk. AMERSFOORT (ANP) - De Samen-op-Wegkerken pakken met het project God te boek flink uit om zichzelf met het oog op het thema van de komende Boekenweek (,,Mijn God") te laten zien. Ze hebben ongeveer vier ton uitgetrokken om in te spelen op de ,,golf van religiositeit" die onze samenleving overspoelt. Vrijdagmiddag presenteer den de drie kerken een krant met een oplage van een mil joen exemplaren, een „mul- timedia-kadootje" voor jon geren en posters en kaarten met gedichten over Godser varingen. „De Boekenweek is een stimulans voor het ge sprek over God waarin de kerken niet mogen ontbre ken", aldus projectleider H. Hogendoorn. Via 180.000 gratis kaarten in cafés en bioscopen en een speciale Internetpagina kunnen jongeren een doosje aanvragen met als titel „Mijn God, wat leuk een ka- dootje!". Daarin zit een dis kette met een spel met vra gen over God, kerk en toekomst. Verder bevat het een cd met liederen en een boekje met teksten over God en geloof. In de krant vertellen onder anderen Renate Dorrestein, die het Boekenweekge schenk heeft geschreven, de liberaal-joodse rabbijn A. Soetendorp en de Amster damse studentenpredikant B. Rootmensen over hun re- Dorrestein latie met God en geloof. Plaatselijke kerken kunnen de krant bestellen om die vooral onder buitenkerke lijken te verspreiden. Hij vindt het overigens een goede zaak dat de drie ker ken hun boodschap ter gele genheid van de Boekenweek over het voetlicht willen brengen. Van de Poll hoopt dat het Boekenweekthema van dit jaar geen aanleiding zal geven tot „buitensporige pennenvruchten waarin mensen negatief over God schrijven". Jammer De Bond tegen het Vloeken vindt het jammer dat de Sa men-op-Wegkerken in hun project ter gelegenheid van de Boekenweek gebruik ma ken van de uitroep „Mijn God, wat leuk een kadoot- je!" Dat zei directeur R. van de Poll vrijdag in een reactie op het materiaal. Over het doosje voor jongeren zei hij dat „God als lege uitroep hier de binnenkomer is", al dus Van de Poll. „Het zet mensen op het verkeerde been." De 62e boekenmanifestatie heeft dit jaar van 12 tot en met 22 maart plaats. Renate Dorrestein schrijft het Boe kenweekgeschenk dat bij aankoop van ten minste 19,50 gulden aan Neder landstalige boeken tijdens de boekentiendaagse gratis verkrijgbaar is. „Want dit is mijn lichaam" verschijnt in een oplage van 641.000 exemplaren. De CPNB laat dit jaar 70.000 exemplaren drukken van „Niet te geloven" door Ger- rit Komrij. Het boekje kost tijdens de Boekenweek 4,95 gulden. Van de vier tot vijf literaire boeken die Neder landers vorig jaar kochten is er één een religieuze uitga ve, zo leert het onderzoek van de Stichting Speur werk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 6