Traditioneel dorpsfeest in lift JAIB-zuilen moeten jongeren informeren At Klaverblad op de bres voor consumentbelang Expositie Bewaerschole Autokraken Brouwersdam Bezoek Ellemeet SPEEDY J. MAANDAG 10 FEBRUARI 1997 NR 26127 5 Originaliteit in ere tijdens Strao Burgh-Haamstede BURGH-HAAMSTEDE - Hoe oud de traditie is weet niemand. Wel is zeker dat het straofeest in de vorige eeuw al werd gevierd. Ging het direct na de Waters noodramp om maar vier of vijf ruiters, de Strao 1997 trok een recordaantal van drieënnegentig ruiters naar Burgh-Haamstede toe. Het traditionele dorps feest zit in de lift. De Strao in Renesse, vorige week, mobiliseerde even eens een recordaantal rui ters. En in Burgh-Haamstede bleken deze week alle plaat selijke maneges vol te zijn geboekt. G. Overbeeke, lid van het strao-comité Burgh- Haamstede, heeft geen pas sende verklaring voor de grote populariteit. Mis schien dat geleidelijk de be kendheid uitbreidt. Bij een groepje van vier man sluiten zich het jaar daarop weer eens twee of drie mensen aan. Het kan trouwens ook best zijn dat er sowieso weer meer paardgereden wordt." Begin jaren tachtig nam het deelnemersaantal fors af. Het jaar 1983 staat wat dat betreft als absoluut diepte punt te boek. Er werd een speciale commissie in het le ven geroepen met als doel de Strao terug in de belangstel ling te krijgen. En met suc ces. „Zo'n vijftien jaar gele den ben ik begonnen oliebollen te bakken voor de deelnemers. Mijn zoon deed mee en het was dat jaar nogal koud. Het ging maar om een klein groepje, dus ik vond dat geen probleem. Maar ik ben dat bakken blijven doen en dit jaar heb ik wel twee honderd oliebollen moeten bakken," vertelt mevrouw L. Kooman. Verzamelpunt De boerderij van de familie Kooman aan de Meeldijk is verzamelpunt waar ruiters en de fanfare Witte van Haemstede samenkomen, voordat de traditionele dor- penrit door Burgh en Haam stede wordt gemaakt. Dat het straofeest zowel een dorps- als familiefeest is, blijkt uit het verhaal van Kooman. ,,Ik moet er zelf niets van hebben, want ik ben eigenlijk altijd wat bang voor paarden geweest. Maar mijn zoon, dochter en schoondochter rijden mee en een andere zoon speelt in de fanfare. Daarnaast zit mijn man in het strao-comité." Versierd Sinds jaar en dag vindt de jaarlijkse voorjaarsrit in Burgh-Haamstede zeven we ken voor Pasen plaats. Paar den en pony's worden met extra zorg geborsteld en met kleurige rozetten versierd. Een vaste route, waarbij on der meer Westenschouwen en Burghsluis worden aange daan, levert de ruiterstoet een rit op van ruim vier uur. Belangrijkste bestemming is de zee waar de dieren, na een winter op stal te hebben ge staan, een flinke opfrisbeurt kunnen halen. Deze opzet is, voor zover bekend, altijd hetzelfde geweest. Vorige week nam M. Geleijn- se uit Haamstede als oudste deelnemer (84 jaar) afscheid van het straorieën. Na meer dan zestig jaar mee te hebben gedaan, vond hij het wel wel letjes geweest. Maar er zijn nog meer deelne mers met herinneringen aan de oude tijd. N. Dambruin en J. Hanse kregen zaterdag, uit handen van burgemeester J. Asselbergs, een cadeau om dat zij al respectievelijk 45 en 35 jaar deelnemen aan het evenement. Dambruin vorm de in voorgaande jaren de voorhoede met Geleijnse. Dit jaar kwam voorrijder Hanse voor de gepensioneerde stra- orijder in de plaats. Hoewel Twee Belgische knollen riepen herinneringen op aan vroegere tijden het strao-comité van Burgh- Haamstede originaliteit hoog in het vaandel heeft staan, is er door de jaren heen toch wel iets veranderd. Vroeger was het altijd op een maandag, zeven weken voor Pasen. Dan was het ook echt laag water. Het was een arbeidersfeest. Die hadden 's maandags vrij. In de tijd di rect na de Watersnoodramp reden we maar met vier of vijf man. Maar ook toen al ging de fanfare voorop." G. Keuzenkamp, die ander half jaar geleden <^an Renes se naar Burgh-Haamstede verhuisde, haalt oorspronke lijkheid aan als één van de onderscheidende kenmerken van de Strao in zijn nieuwe dorp. „In Renesse zijn er meer activiteiten omheen ge organiseerd. Maar qua sfeer zijn de feesten goed te verge lijken. De route is hier trouwens wel langer dan in Renesse. Er zit ten hier natuurlijk meer dor pen in de buurt." In Haamstede wachtten vele belangstellenden de paarden op. De burgemeester compli menteerde de ruiters met de goedlopende strao. „Een feestelijk en fantastisch mooi gezicht." Hij benadruk te nogmaals dat de nieuwe gemeente de Strao op alle mogelijke manieren zal on dersteunen. „Geen twijfels en zorgen over de voortzet ting van deze traditie. De identiteit van de verschillen de dorpen is veel te belang rijk en die zit nu juist in dit (Foto: Marijke Folkertsma) soort activiteiten. Volgend jaar komt er zeker weer een Strao." Prijsuitreiking De dag werd afgesloten met een prijsuitreiking voor het mooist versierde paard. Rila- na van de Westerljngh won de eerste prijs, gevolgd door Amber Muehlhaus en Marjo lein Struik. Gill Honig kreeg de jeugdprijs en Wendy de Jonge werd met een eervolle vermelding bekroond. Samenwerking van zes organisaties GOES - De Stichting Klaverblad Zeeland wil de po sitie van consumenten versterken op het gebied van zorg- en dienstverlening. De in januari opgerichte stichting is een samenwerkingsverband van zes pro vinciale consumentenorganisaties. De laatste tijd hebben aan bieders van zorg en dienst verlening en financiers zich op verschillende gebieden hergegroepeerd. Om ook de afnemer - als derde partij - een krachtige stem mee te ge ven, hebben zes organisaties hun handen ineengeslagen. Zij willen projecten opzetten die betrekking hebben op on der meer de Wet Medezeggen schap Cliëntenraden Zorgin stellingen (WMCZ), het Persoonsgebonden Budget (PGB) en de inrichting en in breng in organen voor regio nale indicatiestelling rond om zorg. Ook zijn er plannen een Deskundigenbank in te richten, bestaande uit een be stand van vrijwilligers die bereid zijn hun kennis aan te wenden ten dienste van het Klaverblad en de aangeslo ten organisaties. Momenteel wordt gewerkt aan het opzet ten van een werkplan. De deelnemende organisa ties zijn de Federatie van Ou derverenigingen (FvO), het Provinciaal Overleg- en Sa menwerkingsverband Oude- renorganisaties (POSO), het Patiënten/Consumenten platform, de Landelijke Or ganisatie Bewoners commis sies Bejaardenhuizen (LOBB), het WAO-Platform en de Zeeuwse Stichting voor Gehandicaptenbeleid (ZSG). Deze organisaties blijven, in het belang van de eigen ach terban, werkzaamheden en projecten onder eigen vlag uitvoeren. De Stichting Klaverblad heeft zeventien mensen in dienst, aangevuld met een aantal vrijwilligers. Onaf hankelijk voorzitter is me vrouw mr. G. Huisman. Als directeur is mevrouw E. Ar- don aangesteld. Zij combi neert deze functie met haar werk als beleidscoördinator voor de Zeeuwse Stichting voor Gehandicaptenbeleid. HAAMSTEDE - In de Bewaerschole in Haamstede is van zaterdag 15 februari tot en met zaterdag 8 maart een tentoonstelling van schilderijen te zien. De schilderijen, in hoofdzaak in aquarel en acrylverf, zijn gemaakt door cursisten van Maria Burg-Cool- en. De cursisten - afkomstig uit Haamstede, Burgh, Zierik- zee, Renesse, Brouwersha ven en Ouddorp - laten een grote variatie zien aan on derwerpen en technieken. Er zijn stillevens, landschap pen, portretten en experi menten in kleur en vorm te bewonderen. Naast aquarel en acrylverf is er ook ge bruik gemaakt van houts kool, potlood, inkt en pastel krijt. Er zijn cursussen voor aquarelleren, acrylverfschil deren en portrettekenen. Één van de hoogtepunten in haar cursuspakket is de picknick- schilderdag, waaraan alle cursisten meedoen. Ter af sluiting van het cursusjaar trekken de deelnemers de he le dag naar buiten met hun materiaal .De groepstentoonstelling in de Bewaerschole is geopend van dinsdag tot en met zater dag tussen 13.30 en 16.30 uur. SCHARENDIJKE - In een op de Brouwersdam geparkeerd staande personenauto is vrij dagmiddag ingebroken. Het zelfde gebeurde met drie au to's die geparkeerd stonden op de Brouwersdam op het grondgebied Goedereede. Om in de auto te kunnen ko men, sloeg de dader een ruit in. De 38-jarige eigenaar van de auto, afkomstig uit Baes- wiler, raakte daarbij een tas met waardepapieren en geld kwijt. Ook bij de andere drie auto's werd een ruit ingeslagen, waarna geld en waardepa pieren werden ontvreemd. DRIVE-IN SHOW BRUINISSE - 't Durps'uus in Bruinisse vindt op zaterdag 15 februari de Hitradio Vero nica Drive-in show plaats. De organiserende jeugdsoos De Pul heeft deze locatie ge kozen vanwege het verwach te grote aantal bezoekers. De drive-in show wordt ver zorgd door de beste dj's van Veronica. De promotiespots zullen de hele week op radio en tv te zien zijn. De Pul or ganiseert twee tot drie van deze shows per jaar. Zomer 1996 was die van Veronica voor het laatst in Bru. Omdat deze show is uitge rust met de beste apparatuur en de mooiste lichtshow zijn ze opnieuw uitgenodigd. De show begint om 20.00 uur. ASBEST MIDDELBURG - Het ingeni eursbureau Bravenboer Scheers uit Middelburg is het eerste Zeeuwse bedrijf in be zit van het Komo procescerti ficaat BRL 5052, voor het uit voeren van asbestonderzoek. Dit door Lloyds' Register Quality Assurance uitgege ven certificaat geeft aan dat het Middelburgse bedrijf aan de landelijke voorschriften op dit gebied kan voldoen. Het bureau, dat in heel Ne derland werkzaam is, is on derdeel van de Grontmij Groep. HOND Een 38-jarige man uit Yerse- ke raakte zondagmorgen door toedoen van een hond gewond. De man reed op zijn bromfiets over de Zweedijk- seweg toen hij door een hond werd aangevallen. Daarbij kwam hij ten val en brak zijn rechtersleutelbeen. Compliment voor jeugdsoos De Pit ZIERIKZEE - Op zes verschillende locaties op Schouwen-Duiveland heeft het Jongeren Advies Informatie Bureau (JAIB) infozuilen voor jongeren geplaatst. Aan de Zierikzeese jeugdsoos De Pit de eer decor te zijn voor de officiële opening van dit zuilenproject. Vrijdagmiddag vond in dit honk in het MFC de onthulling plaats door de wethouder welzijn, mevrouw P. Berrevoets-Ringelberg. Doel van het project is om in formatie dichterbij jongeren te brengen. De zuil biedt plaats aan een ruime selectie folders, handelend over alle mogelijke onderwerpen waar jonge mensen in geïnte resseerd kunnen zijn. Zo zijn er folders over drugs, geslachtsziekten, anorexia en kindermishandeling. Maar ook 'niet-problemati- sche' onderwerpen, zoals bij voorbeeld studiefinancie ring en het T-biljet, komen aan bod. „Een heel zinvol ini tiatief, omdat jongeren zo er kenning krijgen voor de pro blemen die ze ondervinden. En ze weten hierdoor ook dat ze over die problemen kun nen praten bij het JAIB in de Driehoek in Zierikzee," licht Berrevoets toe. N. van de Bo- venkamp, vanuit haar studie MBO Sociale Dienstverle ning als stagiaire werkzaam bij het JAIB, bevestigt de woorden van de wethouder. „De folders hebben vooral een preventieve functie. Als je ergens mee zit, kun je met behulp van die folder je weg verder vinden. We willen ook meer bekendheid geven aan het JAIB. Laagdrempelig zijn en daar mee voorkomen dat proble men uit de hand lopen en dat de jongeren in de maatschap pelijke dienstverlening te recht komen.' In Zeeland be staan vijf Jongeren Advies Informatie Bureaus, waar van er één in Zierikzee is ge vestigd. Om alle jongeren - ook die uit andere kernen - heel direct te bereiken krij gen zowel de bibliotheken als de sosen in Zierikzee, Haamstede en Bruinisse een zuil geplaatst. Over de pre cieze locaties is lang nage dacht. Met een info-zuil in de bibliotheken hoopt het JAIB bijvoorbeeld, naast jonge ren, ook ouders een informa tiepunt te bieden. Onenigheid Zelfs het feit dat De Pit is uit gekozen voor de officiële openingshandeling bleek niet helemaal toevallig te zijn. Na een geruchtmakende zomer, gekenmerkt door on derlinge onenigheid en op stekende verslavingsproble matiek, is de rust in het jeugdhonk teruggekeerd. Be heerder Peter Roskam en zijn vrouw Ramona trokken tijdig aan de bel en wisten, met ondersteuning van Jaap Elenbaas van de Stichting Jeugd, de soos weer om te to veren tot een gezellig ont moetingspunt. „Ik zie de ont hulling hier als een schouder klopje, een beloning voor al het gedane werk," aldus Ra mona. De belangrijkste functie die zij aan de zuil toekennen, is dat jongeren nu de mogelijk heid hebben ongemerkt de door hen gewenste informa tie op te doen. Peter: „De jon geren hoeven niet per se per soonlijk contact te zoeken, want dat is vaak een moeilij ke stap. Als ze hier naar bui ten lopen, kunnen ze gewoon een folder meenemen. Zon der dat iemand dan iets over hun problemen te weten komt." Totaalaanbod Het aanbod van folders per zuil kan nogal uiteenlopen. In samenwerking met de in stanties waar de stands ge plaatst zijn wordt er een keu ze uit het totaalaanbod gemaakt. A. van Kessel, zorgcoördinator van de ge meente Schouwen-Duive land, vulde het folderpakket van De Pit direct na opening nog met twee extra folders aan. Het zuileninitiatief on dersteunt Vqn Kessel van harte. „Preventie is zo be langrijk. Daar kunnen heel wat problemen mee worden voorkomen." Door het laken omhoog te trekken, onthulde wethouder Berrevoets-Ringelberg de zuil. (Foto: Marijke Folkertsma) ELLEMEET - Het college van b en w bezoekt op don derdag 13 februari de inwo ners van Ellenieet. Na Brui nisse en Burgh-Haamstede is Ellemeet het derde dorp waar het nieuwe gemeente bestuur een kennismakings bezoek aflegt. Om 17.00 uur gaat het college in overleg met de plaatselij ke dorpsraad, waarna er een maaltijd in 't Dorpsuus volgt. Vanaf 19.30 uur kun nen inwoners en bestuur, eveneens in 't Dorpshuus, met elkaar kennismaken. Daar zit een luchtje aan, dacht ik en keek ontzettend slim uit mijn ogen. Het bericht stond niet voor niets op de voorpagina van de Nieuwsbode. Dus was in elke kappers zaak, in elke kantine, op elk koffieuurtje de kat van Ome Wolfert het gesprek van de dag. De familie Jumelet zit met een stevige kater. Of gek genoeg: juist helemaal geen kater. De verloren kater familias is op onge lukkige wijze via een contact-advertentie op een ander adres beland. 'Waarom willen ze dat beest terug, terwijl ze toch al een hele dierentuin hebben?' zegt de een. 'Speelt mevrouw Jumelet toneel?' vraagt de ander. En ik vraag me af: waarom bindt ze nu op eens de kat de bel aan? Daar zit meer ach ter. Waarom dreigt mevrouw Jumelet in een brief om Moszkovicz, Doedens en Sprong erbij te halen, terwijl die jongens toch een vermogen kosten? En dan de naam van dat beest: Speedy. Lijkt deze niet verdacht veel op 'speed'? Is dit dus een niéuwe drugs zaak? Hebben wij hier te maken met een nieuwe glibberige poot van de octopus. Is Speedy J„ alias Macho X geen personifica tie van een drugskoerier die 's nachts door de polders van Duiveland sluipt en zoveel informatie met zich meedraagt dat de fami lie Jumelet hem wel terug moet hebben? Kortom: Weet Mister Speedy teveel? En neem nu die geheimzinnige rol van het asielzoekerscentrum aan de Zandweg. Spreken ze daar wel de waarheid? Is het beest inderdaad gevonden en door iemand bij het asielzoekerscentrum gebracht? Of heeft hij zichzelf bij de vreemdelingenpolitie aangemeld en wil hij louter als de nieuwe Abbas of kater Katman als kroongetuige optreden in een eventueel komend proces? En waarom die persoonsverwisseling door de naam van het beest bewust te verande ren in het verfoeilijke 'Macho'Is dit een co denaam voor een nieuw syndicaat? En dan die gekke Simpelaar van de Centrale Asiel raad in Den Haag. Wat zegt hij in de Nieuwsbode? 'Volgens het Burgerlijk Wet boek dient de burgemeester zo'n beest veertien dagen te bewaren.' Mevrouw As selbergs ziet haar man al met een dikke kater onder z'n arm aankomen. Veertien dagen zo'n beest in je huis. Dat is voorwaar geen kattenpis. Te doorzichtig en te gemak kelijk, Simpelaar. Om kort te gaan. Ik weet waar Speedy J. alias De Kakkenmaar zich bevindt. Op een zeer geheime plaats, namelijk de fietsen stalling van het nieuwe gemeentehuis, heb ik met hem gesproken. Mijn bron zal ik ver zwijgen. Speedy was vermomd. Om zijn kop had hij een soort blinddoek gebonden waar twee kattenogen uit opflitsten. Ik had het vermoeden dat hij niet alleen was en minstens via een zender in contact stond met een aantal handlangers die op de hoe ken van het platte dak de omgeving scherp in de gaten hielden. 'Vijf vragen' zei hij en keek schichtig in het rond. 'Vervoert u drugs?' vroeg ik hem op de kat af. 'Katten vervoeren hooguit vlooien of veldmuizen. Vooral de laatste hebben een stimulerende werking. Ik kan ze bij u aanbe velen. 'Waarom gaat u niet gewoon naar Ouwerkerk terug?' 'Een kat gaat terug, al leen wanneer een kat dat wil. Momenteel wordt ik volgestopt met allerlei idiote kat- tendiners. Dat komt me goed uit, want voor veldmuizen heb ik momenteel geen tijd.' 'Waarmee heeft u het zo druk?' vroeg ik aan de gemaskerde kater. 'Als katten zijn we bezig ons te organiseren. Er dreigt gevaar. Als de mensen geen koeien meer kunnen vreten, omdat ze gek zijn, geen varkens, omdat ze verpest zijn, geen kippen omdat ze enge bacteriën hebben, richten zij straks hun ogen op de katten. Als wij nu geen actie ondernemen liggen wij gesneden in de nasi voordat wij het weten. Eén keer ben ik al ge sneden, een tweede keer wil ik niet meema ken. 'Maar bent u bang dat ze u in Ouwer kerk in de soep zullen doen 'Ik sluit niets uit. Ik hoorde mevrouw Jumelet eens zeg gen: Is het geen lekker dier, je zou hem zo opvreten.' 'Voelt u zich een vluchteling?' vroeg ik nog. 'Katten vluchten nooit' zei hij. 'Katten ver blijven slechts. Niemand kan ooit zeggen 'die kat is van mij'. Nettie Jumelet niet, Jo- landa Meerman niet en mijn huidige hotel houdster niet. Een kat verwaardigt zich er gens te zijn of niet te zijn. That's the question. Het spijt me. uw tijd is voorbij.'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5