Commissie worstelt met openbaarheid Vij verclub informeert hobbyisten Leo ie Valentijn aan de ketting! ZOEKPLAAT E Vijfde herdenking Zeeslag op Schoneveld Drie lichtmasten voor steiger Museumhaven STREEKNIEUWS 5 FOTO JOOP VAN HOUDT ZIERIKZEE Moedergroepavond Borstvoedingsorganisatie La Leche League houdt op woensdag 12 februari een moedergroepavond. Het the ma van de avond is Oost, West, Borst, Best. Centraal staat de vraag waarom de wereldgezondheidsorganisa tie borstvoeding adviseert. Moeders kunnen, onder lei ding van een LLL-ïeidster, praten over de voordelen van borstvoeding. Ook met vra gen die niet over de voorde len van borstvoeding gaan kunnen moeders op deze avond terecht. De bijeen komst begint om 20.00 uur en wordt gehouden bij Lydia de Raad, Mastgatstraat 90 in Zierikzee. Kleine kinderen zijn eventueel welkom. Meer informatie is verkrijgbaar via:417776. Thema-middag ANBO De Protestants Christelijke Ouderen Bond (PCOB) houdt dinsdag 18 februari een the mamiddag in De Veste aan de Manhuisstraat in Zierik zee. Mevrouw J. J. van der Kreeke uit Goes houdt een le zing over voetverzorging. De lezing begint om 14.15 uur. BROUWERSHAVEN Bijeenkomst NBvP De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP) afdeling Brouwershaven houdt woensdag 12 februari een bijeenkomst in het Ton- nenmagazijn. A. Katsman uit Wolphaartsdijk geeft een lezing met dia's over hofjes in Nederland. De aanvang is om 20.00 uur. KERKWERVE Carnaval Sportvereniging WIK houdt vrijdag 14 februari een car navalsavond voor kinderen. Zij kunnen verkleed naar de kantine van de sportvereni ging komen. Het carnaval begint om 19.00 en duurt tot 21.30 uur. BRUINISSE Mandjesactie De mandjesactie van het CJV, die op 1 februari werd gehouden, heeft een totaal bedrag van 1.063,90 gulden opgebracht. BRESKENS - De herdenking van de Zeeslag op Schoneveld wordt dit jaar voor de vijfde keer ge houden en het evenement heeft deze keer een inter nationaal karakter. De Japanse ambassadeur komt naar Zeeland en ook The Association of Dunkirk lit tle Ships geeft acte de présence. De herdenking vindt plaats naar aanleiding van de zee slag bij de vlakte van Schon eveld voor de kust van Zeeuws-Vlaanderen in 1673 die de Nederlandse vloot on der leiding van Michiel de Ruyter won. Dergelijke vlo ten bestonden vaak uit om gebouwde VOC-schepen. Juist dit VOC-aspect komt tijdens het evenement op za terdag 14 juni naar voren. Er wordt een tentoonstelling opgebouwd- rond hét schip De Breskens die als één van de eerste VOC-schepen Ja pan aandeed. De heer Koster uit Breskens werkt momen teel aan een grote replica van dit schip dat tijdens de ten toonstelling te bewonderen zal zijn. Traditie Het binnenhalen van oude authentieke schepen tijdens dit weekend is zo langzamer hand traditie geworden. Dit onderdeel wordt met de komst van de Association of Dunkirk little Ships interna tionaal ingevuld. Bij het ma ritieme onderdeel speelt naast de Koninklijke Marine ook de Zeeuwse sloepenfede ratie een grote rol. Gepland staat onder meer een grote sloepenrace over de Wester- schelde met start en finish in de Vissershaven van Bres kens. Verder kan het publiek een kijkje nemen bij de vele acti viteiten rond de haven. Er is onder meer een demonstratie met oude kanonnen, er zijn oude ambachten, er wordt een modeshow gehouden en er zijn diverse exposities. De admiraal die de zeeslag won kan 'in levende lijve' worden aanschouwd. In de Samen op Weg Kerk aan de Dorpsstraat in Breskens wordt een vergadering van De Ruyter met zijn comman danten nagespeeld. CArUOI I ICO Tot en met zaterdag 8 februari Burgh-Haamstede ZVU-cursisten 'Natuur en Fotografie' De Bewaerschole, maandag tot en met za terdag 13.30 - 16.30 uur. Tot en met maandag 17 februari Zierikzee 'Een leven lang actief' over ouderdom. Corneliastichting. Dagelijks van 08.00 tot 20.00 uur. Toten met vrijdag 21 februari Burgh-Haamstede Keramiek Anneke Berings en Liesbeth Muilemeister. Galerie Zuuddek. Donder dag van 10.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. Tot en met vrijdag 28 februari Zierikzee 'Gnosis is tijdloos en altijd actueel'. Bibliotheek De Stolpe. Tijdens openings tijden bibliotheek. Tot en met zaterdag 15 maart Zierikzee Schilderijen van Ilse van Loo. 't Lange Uus. Tijdens winkeltijden. Tot en met maandag 31 maart Zierikzee Schilderijen van Ria Varèl. Expositie gang Corneliastichting. Dagelijks van 08.00 tot 20.00 uur. Advertentie wie vóór 14 februari (Valentijnsdag) een ketting of armband voor zijn/haar valentijn bij juwelier postma koopt krijgt daar gratis een gouden hartje aan... boffen! dan heeft hij/zij er twee... dam 10 zierikzee TOELAGE MIDDELBURG - De chauffeurs van de leden van gedeputeerde staten en de commissaris van de koningin krijgen voor taan een kledingtoelage. Tot dusverre kregen de chauffeurs een fiscale bijtelling bij het salaris. Zij moeten wel uniform- kleding dragen, maar de ze hoeft niet voorzien te zijn van een logo. „Om dat er wel van dienstwe- ge wordt verlangd dat zij verzorgd gekleed gaan is het reëel om een kleding toelage toe te kennen als tegemoetkoming in de kosten van de aan te schaffen kleding." aldus de provincie. De chauf feurs moeten zelf voor hun kleding zorgdragen. Zij die full-time in dienst zijn als chauffeur krijgen daar een vergoeding van ruim 72 gulden per maand voor. De part-ti mers, beiden in 50 pro cent deelbetrekking, krijgen de helft. Recreatief Milieucentrum achter gesloten deuren BROUWERSHAVEN - Actuele informatie over het Recreatief Milieucentrum op Schouwen-Duiveland werd donderdagavond achter gesloten deuren ge houden. Wethouder G. van de Velde-de Wilde (VVD) gaf de voorkeur aan die beslotenheid, ondanks het aandringen op openbare behandeling door enkele le den van de commissie grondgebiedzaken, openbare werken en milieuzaken (ggz/ow-mil) donderdag avond in het stadhuis van Brouwershaven. D66-woordvoerster R. Geluk zei wel begrip voor de wens van dg wethouder te hebben, maar was er tevens ook ver baasd over. H. de Vries (GroenLinks) zei de voor keur voor beslotenheid niet te begrijpen. „Er staat toch niks verschrikkelijks in die informatie?" Volgens de wethouder echter betreft het hier een moeilijk besluit over heel veel geld. Tijdsdruk gold aanvankelijk ook als argument, maar in middels was de druk weer van de ketel. Zij wilde thans nog geen standpuntbepaling van de fracties en gaf aan zui ver informatief, maar in be slotenheid de zaak aan de or de te willen stellen. De bespreking van de gemeen schappelijke regeling mi lieuzaken kon het daglicht wel verdragen. De commis sie werd advies gevraagd over het hernieuwd aangaan van deze regeling met de ge meenten NoprdrBev eïand i en, Veere. „Waarom niet in groT ter verband?,," wilde P. van der Meide (SGP) weten. Hij baseerde zich op de rapporta ge van de Directie Milieuin spectie bij de constatering dat gemeenten binnen een kleinschalige gemeenschap pelijke regeling nog net niet als 'achterblijvers' maar wel als 'zwoegers' te boek staan. Bij een regeling in groter ver band zouden, volgens Van der Meide, meer specialis men aanwezig zijn. Daardoor zou men naast verplichte ta ken ook aan facilitaire zaken kunnen toekomen. De voorgestelde samenwer king met de gemeenten van de voormalige Centrale Dienst Gemeentewerken (CDG) omvat slechts zestig duizend inwoners. Volgens wethouder Van de Velde zijn de ervaringen daarmee dusdanig, dat er ook alle vertrouwen in deze nieuwe gemeenschappelijke regeling kan bestaan. Zij wees op de mogelijkheid van uitwisseling van specialis men verdeeld over de drie deelnemende gemeenten. Zij deelde de angst van Van der Meide over een mogelijk on volwaardig functioneren voorshands niet. Zij zegde toe in een evaluatie aandacht te besteden aan mogelijke knelpunten. Scheepsafval De commissie was het er una niem over eens, dat er iets ge daan moet worden aan het feit, dat het overgrote deel van het scheepsafval doodge woon over boord wordt ge gooid. Geadviseerd werd dan ook de aanbevelingen van de Stichting Werkgroep Noord zee naar aanleiding van het coastwatch onderzoek te on dertekenen. Zowel Van der Meide als Geluk wilden ech ter ook de hand in eigen boe zem steken en informeerden bij de wethouder hoe het stond met de havenont vangst-installaties in de re- creatie- en bedrijfshavens op Schouwen-Duiveland. J. van. de Berge (RPF/GPV) vroeg zich af wat er verder met de aanbevelingen gedaan zou worden en De Vries meende, dat je toch ergens moet be ginnen. De wethouder benadrukte de noodzaak dat er iets wordt gedaan ook al is de onderte kening van de aanbevelingen maar een klein stukje van de puzzel. Verder zegde zij toe zich op korte termijn te zul len verdiepen in de afval- voorzieningen in de regiona le havens. De natuur zo goed mogelijk zien na te bootsen Commissieleden best benieuwd ZIERIKZEE - Er komen drie lichtmasten op de stei ger van de Museumhaven in Zierikzee. Hoe die licht masten er precies uitzien, kon wethouder G. van de Velde-de Wilde donderdagavond tijdens de openba re vergadering van de commissie grondgebiedza ken/openbare werken-milieuzaken (ggz/ow-mil) in het stadhuis van Brouwershaven nog niet zeggen. „Het worden gewone lan taarns van drie meter hoog, omlaag gebogen, zodat de omwonenden er geen last van hebben," aldus de wet houder. Hoewel D66-woord- voerster R. Geluk het ener zijds te gortig vond om een discussie te wijden aan lan taarnpalen, moest zij erken nen toch heel benieuwd te zijn hoe die gewone lichtmas ten er dan uit gaan zien. Te meer, daar in het recente ver leden alle lantaarnpalen rondom de Oude Haven aan de historische omgeving zijn aangepast. W. Jumelet (WD) deelde die nieuwsgierigheid. Geluk informeerde verder naar een volledig investe ringsplan voor de Museum haven. Daarop gaf de wet houder aan dat haar collega C. Veerhoek zich op grond van zijn portefeuille recre atie bezighoudt met de ver dere ontwikkeling van de Museumhaven. Van de Velde is als wethouder grondge biedzaken wel betrokken bij de mogelijke aankoop van de grond van de Hillegomse Houthandel aan de Vissers- dijk in Zierikzee. Een aan koop die, volgens de wethou der, nog niet direct gerealiseerd zal worden. Enerzijds is er nog geen over eenstemming over de aan koopprijs en anderzijds moet er naar aanleiding van een eerdere expertise een tweede grondonderzoek naar ver vuiling aldaar worden ver richt. Hooikoorts Bij de rondvraag pleitte Ju melet ten behoeve van bewo ners met hooikoorts voor een degelijk maairegime op Schouwen-Duiveland, verge lijkbaar met de regeling in de voormalige gemeente Bruinisse. C. Legemaate (CDA) verbaasde zich over de beperkte sterkte van het alarm bij het tijdelijk ge meentekantoor op het Hat- fieldpark. De wethouder stelde hem gerust, dat bij on gewenst bezoek niet alleen dat ene alarmsignaal klinkt, maar dat er ook via een stil alarm een waarschuwing uit gaat.Geluk kreeg de toezeg ging dat er voor het riole ringsstelsel een beleid in kaart zal worden gebracht, zoals ook is aangegeven in het collegeprogramma. DREISCHOR - Tuin- en waterminnend Zeeland krijgt er een vereniging bij. Woensdag werd, met de oprichting van een voorlopig bestuur, de eerste stap gezet tot oprichting van Vijverclub Zeeland. Grond legger Ed Dijst, eigenaar van het vijver- en vissen- centrum 4t Groene Kikkertje in Dreischor, wil met deze club tegemoet komen aan de gebrekkige infor matie die er volgens hem op dit gebied bestaat. Dijst heeft via zijn bedrijf al les met vijverhobbyisten te maken. Door zijn klanten wordt hij regelmatig be stookt met de meest uiteen lopende vragen. Maar ook uit eigen ervaring weet hij dat goede voorlichting op dit gebied ernstig tekortschiet. Zo'n tien jaar geleden stortte hij zich op de literatuur met als doel zich verder in zijn in teresse te bekwamen. „In die boeken bleken ontzettend veel tegenstrijdigheden te staan. Op een gegeven mo ment heb ik toen alles aan de kant geschoven en heb mijn eigen theorie ontwikkeld. Natuurlijk met het idee dat ik, mocht ik er naast zitten, die theorie op den duur ook wel weer zou kunnen bijstu ren." Met de kennis die hij al rijk was - onder meer door een opleiding aan de tuin bouwschool - trok Dijst de natuur in. Hij onderzocht en noteerde de situatie die hij daar aantrof en bootste deze situatie in zijn eigen omge ving na. Daarbij vroeg hij zich steeds af wat nu precies de oorzaak van elk specifiek probleem was. Geleidelijk aan ontwikkelde hij zich in de richting die hem inmid dels al de nodige bekendheid heeft opgeleverd. Zijn uitgangspunt is dat tuinvijvers zoveel mogelijk gemaakt moeten worden naar het voorbeeld van de natuur. In de wetenschap overigens dat die nabootsing altijd bij een gebrekkige imi tatie zal blijven. „Je moet de juiste planten op de juiste plaats en in de juiste grond zetten. De keuzes die je op die manier maakt vormen de basis. Kennis en inzicht zijn daarbij dus zeker van be lang." Folders Om aan de informatiebe hoefte van zijn klanten te voldoen, startte hij jaren ge leden met het in eigen beheer produceren van folders. Zo lichtte hij hobbyisten bij voorbeeld in over het wer ken met turf en over biolo gisch evenwicht. Dit initiatief mondde later uit in het in eigen beheer uitgeven van het boek 'Vijvers maken en onderhouden op natuur- basis', dat nu - inmiddels in een goed verzorgde uitvoe ring - alweer de vierde druk beleeft. „Dat boekje loopt fantas tisch, maar nog blijkt er een hiaat te zitten tussen dat wat mensen willen weten en dat wat er aan informatie is. Boeken zijn dus tegenstrij dig en bij tuincentra krijgen mensen gewoon een pilletje of middeltje in hun handen geduwd. Toevallig was ik bë- Natuurhovenier Ed Dijst in de groene oase van zijn eigen bedrijf kend met het bestaan van een vijverclub in Roosen daal. Dat zijn allemaal ama teurs, die in drie jaar tijd toch zo'n vierhonderd leden bij elkaar hebben gekregen. Bij ons is er zelfs nog eens veel kennis in huis, dus zo is het idee eigenlijk ontstaan." In maart vindt de officiële oprichtingsvergadering plaats en zal er een bestuur worden gekozen. Vijverclub Zeeland wil haar leden vanaf april gaan informeren door middel van clubblad 't Vij vertje. In dit blad, dat vier keer per jaar moet verschij nen, wordt informatie over vijverplanten en -vissen ge geven en kunnen ook de le den hun ervaringen en pro blemen kwijt. Een opmerkelijk tweede ken merk van de vijverclub is dat er het hele jaar door 24 uur per dag een informatiemeld punt geopend is. Met uitzon dering van de zondag kunnen leden dagelijks tussen 18.30 en 19.30 uur met hun proble men terecht bij de vijverlijn (06 - 52979305). Op alle andere uren er is er een faxlijn be schikbaar (0111 -402230). Dijst heeft groot vertrouwen in het bestaan van de club. (Foto: Marieke Mandemaker) Hij schat dat er in Zuid-West Nederland ruim 100.000 vij vers zijn. En ook België behoort tot de mogelijkheden. „De belang stelling voor de natuurlijke kant is enorm. Mensen zijn toch uitgekeken op dat huis- je-, boompje-, beestjegedoe. Je weet wel, complete stra ten die een kopie van elkaar zijn en al die gladgeschoren gazonnetjes." Golfsport elitair? Het aantal inzendingen op het Zoekplaatje in de Zierikzeesche Nieuwsbode van 31 januari logenstraft dat vooroordeel. Veel mensen wisten exact aan te geven waar fotograaf Joop van Houdt dit plaatje had geschoten. De om schrijvingen liepen nogal uiteen: van 'Grevelingenhout' tot 'de Oudendijk tussen Sirjansland en Bruinisse met ten oos ten daarvan de golfbaan Grevelingenhout en aan de west kant de Sirjanslandpolder.' De meest gedetailleerde inzen ding kwam van J. Asselbergs uit Zierikzee, duidelijk een ervaringsdeskundige. Hij wist precies aan te geven dat het hier ging om de tiende hole op de golfbaan in Bruinisse. Uit de vele goede inzendingen werd Wim Houtekamer uit de Hoogaarsstraat 12 in Bruinisse als winnaar getrokken. Hij krijgt de cadeaubon van 25 gulden toegestuurd.Wie denkt te weten waar fotograaf Joop van Houdt bovenstaand Zoek plaatje heeft geschoten kan zijn of haar oplossing per brief of briefkaart opsturen naar de redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4301 AA Zierikzee. Inzendingen kunnen ook rechtstreeks in de brievenbus van de Nieuwsbode aan het Jannewekken 11 in Zierikzee gedepo neerd worden. Inzendingen moeten voor woensdag 12 febru ari binnen zijn Op brief of briefkaart graag het woord 'Zoekplaatje' vermelden. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5