Gemeente moet Grevelingen verder ontwikkelen als watersportgebied Vlootdagen van Marine voor 't eerst in Zeeland Politie houdt twee tasjesdieven aan College weinig inzicht in financiën gemeente havansa AGENDA «MRVICEDIENST iu HOOI B.V. Verdeling gelden uitgesteld Risico's rond decentralisatie Bezuiniging onderwerp van dialoog openbaar vervoer 0fcMf© Wethouderwil duidelijkheid over mogelijkheden van Streekplan Op terrein Koninklijke Scheldegroep Vlissingen Inbrekers gestoord Minder klachten zwerfvuil m-' Gift voor Oudheidkamer VRIJDAG 7 FEBRUARI 1997 NR 26126 3 Vrijdag 7 februari Serooskerke Kindercarnavalsfeest in het dorpshuis. 18.45 uur. a Zonnemaire Jaarlijkse uitvoering harmo nievereniging Nut en Uit spanning. Dorpshuis. 19.30 uur. Zaterdag 8 februari Zierikzee Carnavalsdisco CJV. De Driehoek. 19.30-22.00 uur. Concert Sure en Eat Roadkill. Brogum. 22.00 uur. Dreischor Ophalen oud papier door muziekvereniging Crescendo. 9.00 uur. Nieuwerkerk Contactbijeenkomst ver standelijk gehandicapten. Gebouw Salem. 14.15 uur. Zondag 9 februari Brouwershaven Concert The Poultry Jazz band. Jazzcafé 't Swarte Schaep. 15.00 uur. Maandag 10 februari Brouwershaven Vergadering adviescommis sie maatschappelijke aangelegenheden. Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 11 februari Zierikzee V oorlichtingsavonden kerkenraadsleden en andere geïnteresseerden over prak tische kanten werk in kerke lijke gemeente. Hervormd Kerkcentrum. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Lezing Stichting Vergeetmij- niet voor NVvHDorpshuis de Schutse. 14.00 uur. Brouwershaven Vergadering commissie RO/EZ in het stadhuis. 19.30 uur. Woensdag 12 februari Zierikzee Kreamiddag. De Lichtboei, MFC De Huybertstraat. 13.30-15.30 uur. Open dag. SG Schouwen- Duiveland. 13.00 tot 16.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. Kerkwerve Viering veertigjarig bestaan NCVB afdeling Kerkwerve. Dorpshuis 't Zuudènde. 16.30 uur. Brouwershaven NBvP-bijeenkomst over 'hofjes in Nederland'. Tonnenmagazijn. 20.00 uur. Donderdag 13 februari Sirjansland Lezing ds. J. Maas voor Re formatorisch Kontakt. Her vormde kerk. 19.45 uur. Vrijdag 14 februari Kerkwerve Carnavalsavond voor kinde ren. Kantine Sportvereni ging WIK. 19.00-21.30 uur. Zaterdag 15 februari Zierikzee Cursus 'Dromen een weg tot zelfkennis'. De Lichtboei, MFC. 10.00-16.00 uur. Renesse Ledenvergadering Mus- schengilde. Café Het Wapen van Zeeland. 20.00 uur. Scharendijke Feestavond ZSC'62 voor leden, donateurs en sponsors. Dorpshuis DePutmeet. 19.30 uur. Brouwershaven Jaaruitvoering Smalstads gemengd koor en Krooswijk Band. Tonnenmagazijn. 19.30 uur. Bruinisse Rommelmarkt van de Her vormde Gemeente aan de In dustrieweg 7 en Dreef 10. Van 09.00 tot 12.00 uur. Zondag 16 februari Zierikzee Optreden 'Doris Day en andere stukken' in Café de Vlinder. 16.00 uur. Maandag 17 februari Nieuwerkerk Districtsbijeenkomst Water schap Zeeuwse Eilanden, Ons Dorpshuis, 19.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF ZIERIKZEE - Het college van burgemeester en wet houders heeft te weinig inzicht in de financiële posi tie van de gemeente om tot een volledige verdeling van de rijksbijdrage voor stads- en dorpsvernieu wing te komen. Ze stellen voor meer dan een mil joen van dit toegekende bedrag te reserveren onder het kopje overige activiteiten. Het bedrag van 1.203.460 gul den moet uiteindelijk ver deeld gaan worden over de onderdelen verbetering van de openbare ruimte, sane ring milieuhinderlijke be drijven en gemeentelijke ac tiviteiten in het kader van de stadsvernieuwing. De pre cieze verdeling vindt in een later stadium plaats. Op grond van de verdelings besluiten over 1996 is er een nieuwe verdeling gemaakt. Als voortzetting van het ou de beleid is er geld uitgetrok ken voor de onderdelen wo ningverbetering, restauratie monumenten en woningcor poraties. Voor woningverbe tering is vier ton uitgetrok ken en voor monumenten zes ton. Aan woningcorporaties wordt 50.000 gulden gespen deerd. De omvang van het rijksgeld toegekend door het ministe rie van VROM bedraagt 2.253.460 gulden. Dit bedrag is samengesteld uit de bij drage voor de voormalige ge meente Zierikzee, als recht streekse gemeente in het stadsvernieuwingsfonds, en de optelsom van de bijdra gen die de overige voormali ge gemeenten als sleutelbe drag via de provincie toebedeeld kregen. MIDDELHARNIS - De politie Oosterscheldebek- ken heeft woensdag in Middelharnis twee achttien jarige jongens uit Achthuizen aangehouden, die op de avond van 24 januari een bejaarde vrouw uit Bruinisse van haar tas beroofden. De twee jongens hebben in- motief gaven zij geldgebrek middels bekend de 72-jarige aan. Beide jongens zijn ver vrouw te hebben overvallen, slaafd aan drugs. Door de be- Deze raakte bij de beroving roving van de vrouw en de gewond aan schouder en inbraak in de caravan wil- been, omdat ze tegen de den ze aan geld komen om grond werd getrokken. drugs te kopen. Het duo is Ook verklaarden zij een in- gisteren voorgeleid aan de braak te hebben gepleegd in rechtercommissaris in Mid- een caravan in Oude-Tonge delburg. Zij blijven ingeslo- op Goeree-Overflakkee. Als ten. MIDDELBURG - Er zijn diverse risico's verbonden aan de decentralisatie van het openbaar vervoer. Bezuiniging is het stadium van risico al voorbij. Be zuinigen op de kosten van het openbaar vervoer is inmiddels een beleidsvoornemen van het rijk of er nu wel of niet wordt gedecentraliseerd. Dit schrij ven gs in een notitie aan de leden van de commissie Waterstaat en Verkeer. De haalbaarheid van de be zuinigingsdoelstelling is me de onderwerp van de 'dia loog openbaar vervoer' die thans wordt gehouden en waarvan de resultaten in maart bij de Tweede Kamer op tafel zullen liggen. Decentralisatie biedt vol gens het rijk grotere moge lijkheden om te komen tot nieuwe produkten. en inte- gratievormen waardoor per saldo het voorzieningenni veau kan worden gewaar borgd. Het gaat bij de decentralisa tie openbaar vervoer niet om een nieuwe bekostigingsme thodiek, maar om het op splitsen van de streekver- voergebieden naar de provincies. In beginsel is het, volgens gs, mogelijk dat het budget voor Zeeland niet precies overeenkomt met de kosten die de vervoerder thans in Zeeland maakt. Hierover zijn geen harde cij fers beschikbaar omdat de vervoerder zo'n kostenuit- spïitsing nooit maakte en zulks ook onderhevig is aan arbitraire keuzen. Stadsvervoer De kostendekkingsgraad van het stadsvervoer in Mid- delburg-Vlissingen zal wel licht fors hoger moeten wor den. Het is mogelijk dat de minister besluit dat deze ge meenten de zogenaamde BOS-status moeten beëindi gen. Het ligt, volgens gs, voor de hand dat het open baar vervoer in het stadsge west dan wordt opgenomen in het streekvervoer. Door integratie van lijnen en wel licht nieuwe produkten zal het voorzieningenniveau op peil moeten gehouden. Het college van gs signaleert verder het risico van tegen vallende opbrengsten. Dat betreft de situatie dat in het lopende jaar de feitelijke op brengsten sterk achterblij ven bij de geraamde. Dit risi co ligt thans bij de vervoersbedrijven. De pro vincie kan ervoor kiezen dit risico daar te laten of dat zelf te nemen; een en ander is af hankelijk van de overeen komst die met de vervoerder wordt gesloten. In de notitie aan de commis sieleden van Waterstaat en Verkeer wordt verder gewe zen op de kans van rationali satie en produktinnovatie. Vervoerbedrijven zijn, vol gens gs, onder druk van de marktwerking efficiënter en klantvriendelijker gaan werken. Bovendien is er een voedingsbodem ontstaan voor verandering en nieuwe produkten (Interliner, lijn- taxi). Decentralisatie zou kansen kunnen bieden op nieuwe en integrale vormen van vervoer. JAARVERGADERING SCHARENDIJKE - Agra risch Schouwen-Duiveland houdt dinsdag 11 februari haar jaarvergadering in dorpshuis De Putmeet in Scharendijke. De bijeen komst begint om 19.30 uur. Één van de agendapunten op het programma is de LTO- raad Zeeland. B. J. Feijtel houdt een korte inleiding over de organisatie op het Landbouwhuis in Goes. Me vrouw C. Michielsen infor meert de aanwezigen over de goede landbouwpraktijk bij het spuiten. Het agendapunt aardappelen wordt invulling gegeven door de Belgische Aardappel Ambassadrice Winiefred van Killegem. Zij weet alles van aardappels in de breedste zin van het woord. Advertentie TECHNISCH INSTAILATIEBURO VERKOOP EN REPARATIE Nieuwerkerk 0111-641368 UNAstraat 10 75 jaar/1921-1996 Brouwershaven 0111-691634 Noorddijkstraat 8 Volgens het Ontwerp Streekplan Zeeland zijn in de Grevelingen mogelijkheden tot aanleg van nieuwe ligplaatsen voor de watersport. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - De mogelijkheden vdn de Grevelin gen als watersportgebied moeten verder worden ontwikkeld. Uitbreiding van verblijfsrecreatie aan de noordrand van Schouwen-Duiveland is daarbij mogelijk. Dat blijkt uit het Ontwerp Streekplan Zeeland van ge deputeerde staten. In het ontwerp is de Grevelingen aangewezen als een recre atieve ontwikkelingszone, met een functie als natuur- en recreatiegebied. In een re creatieve ontwikkelingszone is ruimte voor zowel hotel ontwikkeling als uitbreiding en nieuwvestiging van ande re logiesvormen. Daarbij geldt ondér meer als voor waarde dat inrichting en op zet van een te verwezenlij ken plan een bijdrage moet leveren aan differentiatie en kwaliteitsverbetering van het aanbod, Daarnaast moet het plan zo mogelijk aanslui ten bij een bestaande ont wikkeling, zoals bijvoor beeld plattelandstoerisme, en bestaande goed gesitueer de toeristische bedrijven. Wanneer het gaat om een campinggeldt hls richtlijn dat de standplaats driehon derd vierkante meter bruto moet bedragen. Ook moet een ondernemer voorzien in voldoende parkeermogelijk- heden op eigen terrein en zor gen voor voldoende groen. De gemeenten moeten door middel van flexibele bestem mingsplannen verschuiving van soorten en aantallen par- keermiddelen mogelijk ma ken. Ook spelen zij een ról in het vermijden van perma nente bewoning van vakan tiehuizen op recreatiecom plexen. Visie Gs verlangen van de gemeen te een visie op de ontwikke lingsmogelijkheden van de Grevelingen in relatie tot de verdere ontwikkeling van de Grevelingen als watersport gebied. Hiertoe moet de ge meente in contact treden met betrokken ondernemers, en het Natuur- en Recreatie schap de Grevelingen. Voor dat het echter zover is wil wethouder C. Veerhoek (ruimtelijke ordening en re creatie) eerst meer duidelijk heid van de provincie over de recreatiemogelijkheden van het gebied. „De provincie geeft aan de noordrand van het eiland mogelijkheden voor recreatie. Maar we moe ten eerst weten hoever we mogen gaan, voordat we een visie kunnen ontwikkelen," aldus Veerhoek. Over eventuele ontwikkelin gen in het gebied laat de wet houder zich nog niet uit. „Zo ver zijn we nog niet. Het is de bedoeling dat we dit opne men in de eilandelijke Struc tuurvisie. De afronding hier van verwacht ik na de zomer." Gs vragen ook om zo'n structuurvisie, mede ter versterking van de land schappelijke identiteit van Schouwen-Duiveland. Hier voor zijn er bijvoorbeeld twee ontwikkelingszones plattelandstoerisme aange wezen: Schouwen-West en het gebied rond Dreischor. Concreet zetten GS onder meer in op het versterken van de binnenduinrand en de relatie van het eiland met de Oostersc-helde. Volgens het Ontwerp Streekplan moet de gemeente aansluiten bij be staande elementen, zoals het Dijkwater, Schuddebeurs en de dijkenstructuur. Als voor beeld geven gs de mogelijk- heden van beplantingen en permanente bebossing. Wan neer dit op de juiste plaatsen gebeurt kan dat volgens gs bijdragen aan de versterking van de ruimtelijke structuur ten behoeve van recreatie, natuur, waterbeleid en land schapsbeeld. Het Streekplan kan defini tief worden vastgesteld op 12 september door provinciale staten. Het ontwerp ligt tot en met 7 april ter inzage. Tot deze datum kan iedereen schriftelijk of mondeling zijn zienswijze naar voren brengen bij provinciale sta ten. Op 3 april wordt een openbare hoorzitting gehou den voor het horen van de zienswijzen in de filmzaal van het Provinciaal Informa tiecentrum in Middelburg. Daaraan voorafgaand wor den enkele informatieavon den gehouden. Op maandag 24 februari is dat h,et geval in het restaurant Huis van Nas sau aan de Lange Nobel- straat in Zierikzee. De aan vang van deze avond is 19.30 uur. VLISSINGEN - Dit jaar worden de Vlootdagen van de Koninklijke Marine voor het eerst in Zeeland ge houden en wel op zaterdag 12 en zondag 13 april in Vlissingen. Diverse schepen staan open voor bezoe kers, er zijn exposities te zien en er worden verschil lende demonstraties gegeven. Tijdens de Zeeuwse Vlootda gen stelt de Koninklijke Ma rina een duikvaartuig, een hydrografisch schip, een Bel gische mijnenjager en diver se fregatten open voor het publiek. Marinehelikopters laten zien hoe een reddings actie in zijn werk gaat, een maritiem patrouillevlieg tuig geeft vliegshows en het Korps Mariniers verzorgt boardingdemonstraties. Verder worden gedurende de hele dag diverse activiteiten gehouden waar het publiek actief aan mee kan doen zo als langlaufen en tokkelen. Tenslotte presenteren de Ko ninklijke Marine, de Ko ninklijke Schelde en diverse toeleveringsbedrijven zich door middel van tentoonstel lingen en een open dag. Het programma duurt van 10.00 tot 17.00 uur. De vlootdagen worden ge houden op het terrein van Koninklijke Schelde, en dat maakt het mogelijk om niet alleen een beeld te geven van het leven en werken aan boord van een marineschip, maar ook inzicht te verschaf fen in de wijze waarop deze schepen gebouwd worden. De bakermat van de Neder landse fregatten ligt immers bij de Koninklijke Schelde groep in Vlissingen De Ruyter Vlissingen was ook de ge boorteplaats van Michiel De Ruyter. Op 11-jarige leeftijd ging hij als bootmansjongen naar zee en werkte zich op tot opperbevelhebber van 's lands vloot. Onder die noe mer bereikte hij talloze suc cessen, waaronder de be roemde slag bij Chatham. Tijdens deze slag lukt het Mi chiel de Ruyter de schepen van de Engelse vloot in eigen haven in brand te steken en er vervolgens met het Engel se koninklijke jacht vandoor te gaan. Karei Doorman Gedurende de Derde Engelse oorlog weerde hij de En gels/Franse vloot tot vier maal af en wist op die manier een landing op de Hollandse kust te voorkomen. Naar aanleiding van deze succes sen werd hij de 'redder van Holland' genoemd. Later was Vlissingen de ge boorteplaats van zeehelden als Tromp, Van Speijk, Van Brakel en Karei Doorman. Allen kwamen opnieuw tot leven op de werf van de Ko ninklijke Schelde. NOORDGOUWE - Zowel in Noordgouwe als Sirjansland zijn donderdagmorgen inbre kers gestoord tijdens hun werkzaamheden. In Sirjansland zag een getui ge omstreeks 3.30 uur een in breker aan het werk aan de Dorpsstraat. Deze nam daar op de benen. Een uur later ge beurde hetzelfde aan de Hee- reweg in Noordgouwe. Daar werd een auto gezien die hard wegreed. AANRIJDING ZIERIKZEE - Op de krui sing Krepelstraat met de Lange Sint Janstraat in Zierikzee zijn op donder dag 6 februari twee au to's op elkaar gebotst. De schade bleef beperkt tot het blik.Een 53-jarige inwoner van Haamstede reed om 15.55 uur over de Lange Sint Janstraat en verleende geen voorrang aan een 51-jarige inwoon ster van Zierikzee, die van rechts kwam. ZIERIKZEE - Bij de politie komen minder klachten binnen over zwerfvuil. Reden is vooral dat liet aan bieden van huisvuil meer volgens de regels ver loopt. In het verleden werd (grof) huisafval vaak al de avond voor de dag dat het werd op gehaald buiten gezet. Dat leidde tot klachten en erger nis van buurtbewoners. Bo vendien is dit strafbaar. Sinds juni vorig jaar houdt de politie regelmatig contro les op het juist aanbieden van huisafval. Gedurende de looptijd van het project zijn er 27 mensen bekeurd. Woensdagavond gebeurde dat met een 64-jarige man uit Renesse. Hij had do vuilnis omstreeks 23.00 uur al buiten staan, terwijl dit pas vanaf donderdagmorgen 7.00 uur is toegestaan. Op de Vlootdagen in Vlissingen worden verschillende demonstraties gegeven. De eerste buit voor de Oudheidkamer is hinnen. Door de or ganisatoren van het Midwinterfeest, aangevuld door de be heerder van het Bruse dorpshuis, werd dinsdag een bedrag van 450 gulden aangeboden. Het geld wordt besteed aan de aanschaf van klederdrachten. In het museum aan de Oude straat drukt een cheque de dankbaarheid uit voor het ge schonken bedrag. Behalve geld kan de Oudheidkamer ook materiële steun gebruiken. Het museum doet daarom een be roep op bezitters van historische en nog bruikbare kleding, deze beschikbaar te stellen voor het aankleden van de poppen van het museum. (Foto: Marieke Mandemaker) i i i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3