Verzet tegen manipuleren maïs Inwonertal Zierikzee daalt door gebrek aan bouwgrond Zierikzee Zottenstad r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Nailing? LfO Inwonertal Schouwen-Duiveland Biotechnoloog T. Saat: 'Deze maïs is een milieuvriendelijke ontwikkeling' PSV-erMarcelo naar Bruinisse Onbekende rijdt auto aan Groei van Westerschouwen verdubbeld in 1996 'Tijdelijke zomerpostgeen oplossing' Gemeente wil ambulance Burgh-Haamstede terug BEVOLKING WORDT TOCH NIET GENETISCH GEMANIPULEERD? L dé krant van schouwen - duiveland! IKZEESCHE NIEUWSBODE DRUKKERIJ UITGEVERIJ 01 i 1-453550 VRIJDAG 7 FEBRUARI 1997 152e JAARGANG NR 26126 WAARIN OPGENOMEN DE ZI E RI KZ E E S C H E COURANT 1 797-1889 KAPELLE - Stichting Natuur en Milieu is tegen het op de markt brengen van een genetisch gemodifi ceerde maïsplant, die bestand is tegen het onkruid bestrijdingsmiddel glufosinaat. Plantenverede- lingsbedrijf VanderHave uit Kapelle hoopt in 1998 een dergelijke maïsplant op de markt te brengen. Volgens Natuur en Milieu is glufosinaat een zeer schadelijk middel. De organisatie pleit er voor de maïs niet als veevoeder te gebruiken. Het Zeeuwse bedrijf Vander- Have is al enkele jaren met de herbicideresistente maïs plant in de weer. Na het kas- werk kon begin jaren ne gentig een start worden ge maakt met veldproeven. In middels is de plant in de pré- commerciële fase beland. Hoewel nog in afwachting van de benodigde vergunnin gen, denkt VanderHave de zaden in het seizoen 1998 op de schappen te kunnen leg gen. De maïsplant biedt, volgens het bedrijf, voordelen op zo wel economisch als milieuge bied. „Bij deze plant heb je driekwart minder bestrij dingsmiddel nodig. Dat le vert, volgens de meetlat van het Centrum voor Landbouw en Milieu (CLM), negentig procent minder milieubelas ting op," schetst biotech noloog T. Saat van de in Ril land gevestigde research-af- deling van het veredelings- bedrijf. Voor agrariërs is het hiermee gepaard gaande voordelige financiële plaatje bovendien van belang. Bezwaren De Stichting Natuur en Mi lieu in Utrecht, koepelorga nisatie van de provincia le milieufederaties, spreekt zich niet bij voorbaat uit te gen genetische manipulatie bij planten. Wel is de stich ting fel gekant tegen gebruik van het middel glufosinaat, waar de nieuwe maïsplant resistent tegen is. De bezwa ren van de stichting richten zich vooral op aantasting van de omgeving. „Je kunt er nu dus het hele veld mee vol spuiten, maar een gedeelte van het middel verstuift en tast de flora en fauna in de nabije omgeving aan. Ook spoelt de stof makkelijk in het grondwater. Een derde punt is dat het middel het ze nuwstelsel van jonge dieren aantast," somt medewerker van de Stichting Natuur en Milieu L. Reijnders de be zwaren op. De stichting vreest boven dien dat restanten van het middel terecht zullen komen in het veevoer en wellicht ook in de zuivelproducten die de consument gebruikt. „Al in 1989 hebben we de overheid gevraagd glufosi naat van de markt te halen, maar dat is tot op heden niet gebeurd. Wel staat het mid del bovenaan de sanerings- lijst," licht Reijnders toe. Met deze bezwaren voor ogen schreef de stichting eind vo rige jaar de Nederlandse Zui- velorganisatie aan met het verzoek de betreffende maïs niet te gebruiken. „Omdat zij er ook wat huiverig voor zijn, gingen ze daarmee ak koord. Maar ik kan niet uit sluiten dat de Europese Unie het toch goedkeurt, zoals ze tenslotte wel vaker doen." Het middel glufosinaat wordt al zo'n vijftien jaar in de landbouw gebruikt, onder andere bij de aardappelteelt. Volgens de medewerker van VanderHave gaat daar het nodige onderzoek aan voor af. „Dat gaat via de Commis sie Toelating Bestrijdings middelen, waar ook een toxicoloog in betrokken is. Het gebruik op de maïsplant wordt nu nog getest, maar ik ben er vrij zeker van dat ook dat wordt toegestaan," aldus Saat. De biotechnoloog kan weinig waardering opbrengen voor de volgens hem verkeerde voorlichting die Reijnders geeft. Hij vindt dat de stich ting zich bij hun argumenten te weinig op feiten en getal len baseert. „Ik snap niet dat ze zo'n overduidelijke mi lieuvriendelijke ontwikke ling niet steunen. Maar dat kunnen ze naar hun achter ban toe natuurlijk niet ma ken," aldus Saat. De bezwaren die Reijnders te berdè brengt zijn Saat be kend. „Van dat grondwater is niet waar. Ik denk dat de stichting zich in haar oordeel baseert op de verkeerde ko lom van de CLM-meetlat. Ze kijken waarschijnlijk naar de herfsttoepassing, terwijl bij snijmaïs alleen het voor jaar en de zomer van belang zijn." Het effect op het ze nuwstelsel van jonge dieren geldt, zo zegt Saat, alleen bij inspuiting van het onkruid bestrijdingsmiddel en dat is in deze niet relevant. Hij ver moedt dat Reijnders zijn in formatie heeft ontleend aan een artikel uit Japan, waarin een niet-gevalideerde metho de staat beschreven. Residu- onderzoek wordt nog steeds gedaan om verdere gegevens boven water te krijgen. „Maar", merkt Saat op: „in melk is nog nooit het gerings te spoortje van het middel aangetroffen." Ook de bewering dat glufosi naat dè omringende flora'en fauna aantast, wordt door VanderHave verworpen. „Het verstuiven is een toe dieningsprobleem, dat je bij voorbeeld ook met water of met een ander middel hebt. Kun je, zoals met deze maïs het geval is, driekwart min der gaan spuiten dan heb je dus ook veel minder verstui ving. Het spul kost boven dien geld. Om economische redenen alleen al zal een boer niet snel te veel spuiten." De Stichting Natuur en Milieu en het plantenveredelingsbe- Op de proefvelden wordt zo veel mogelijk informatie over het gewas vergaard. (Foto: Archief van der Have) drijf VanderHave zijn oude bekenden. Al vijftien keer spande de stichting een pro- cedure aan tegen het ministe rie in verband met verleende of voorgenomen verlening van vergunningen aan het bedrijf uit Kapelle. Reijn ders: „Juridisch-technisch hebben we al wel veel ge wonnen. Maar op de hoofd punten nog nooit." Het carnavalsvirus grijpt ook op Schouwen-Duiveland om zich heen. Wordt Serooskerke gedurende de dolle dagen uit geroepen tot 'Geitegat'; Zierikzee is sinds afgelopen nacht be hept met de naam 'Zottenstad'. Historici zullen naar ver wachting moeite hebben met die naam. 'Stoepeschietersstad' ligt immers meer voor de hand. Vermoed wordt dan ook dat Zottenstad meer met een lokaal horeca-etablissement van doen heeft dan met de lokale geschiedenis. (Foto: Marieke Mandemaker) BRUINISSE - De Braziliaan se voetballer van PSV, Mar- celo, komt zaterdag 1 maart naar sporthal De Vanger in Bruinisse. Hij vraagt daar aandacht voor de opvang van straatkinderen in Brazilië. Belangstellenden kunnen vanaf 14.15 uur deelnemen aanspelen. Om 15.15 uur is er gelegenheid om elftalfoto's te maken met Marcelo in de zaal en foto's van individu ele voetballertjes met de Braziliaan. De sportieve middag is een initiatief van de Werkgroep Ontwikke lingssamenwerking in sa menwerking met voetbal vereniging Bruse Boys. HAAMSTEDE - Een tot nu toe onbekend gebleven auto mobilist heeft woensdagmid dag rond 16.15 uur de auto van een 49-jarige inwoner van Haamstede aan de voor kant beschadigd. De man uit Haamstede par keerde zijn personenauto on beschadigd op het parkeer terrein bij 't Schoolplein in zijn woonplaats. Toen hij bij zijn.voertuig te rugkwam bleek zijn voertuig te zijn aangereden en bescha digd. De spoiler en bumper zijn, vermoedelijk door toedoen van een trekhaak, beide be schadigd. ZIERIKZEE - Het inwonertal van de voormalige ge meenten Zierikzee en Middenschouwen is vorig jaar gedaald met respectievelijk 31 en 12. De bevolking van Schouwen-Duiveland nam toe met 220 mensen. Ten opzichte van 1995 betekent dit een daling van de groei met 179. Dat blijkt uit de (voorlopige) cijfers zoal^ die door de Zeeuwse gemeenten zijn ver strekt aan de provincie. Mid denschouwen en Zierikzee waren vorig jaar de enige twee gemeenten van Schou wen-Duiveland die te maken hadden met een daling van het inwonertal. In Zierikzee werden vorig jaar 109 kinde ren geboren. Daar tegenover staan echter 139 mensen die kwamen te overlijden. Ook vertrok er één persoon meer dan dat er zich mensen ves tigden in de stad; respectie velijk 575 en 574. Het totaal aantal inwoners daalde daar door vorig jaar van 10.150 tot 10.119. Het jaar daarvoor steeg het inwonertal van Zie rikzee nog met 64. In Middenschouwen bedroeg het geboorteoverschot (gebo renen minus overledenen) negen. Er kwamen 29 nieuwe inwoners ter wereld en twin tig mensen overleden. Het vestigingsoverschot (vesti- gers minus vertrekkers) kwam echter op een negatief saldo uit van -21. De bevol king van de voormalige ge meente daalde hierdoor van 2.706 tot 2.694. In 1995 nam de bevolking van Middenschou wen nog toe met 58 mensen. Simpel Dat Zierikzee vorig jaar meer vertrekkers dan vesti- gers in de boeken kon schrij- Westerschouwen 1995: 6.100 1996: 6.244 Schouwen-Duiveland 1995: 32.339 1996: 32.559 Brouwershaven 1995:3.891 1996:3.958 Middenschouwen 1995: 2.706 1996:2.694 Zierikzee 1995: 10.150 1996: 10.119 Bruinisse 1995: 3.690 1996:3.725 Duiveland 1995: 5.802 1996:5.819 ven is op zich opmerkelijk voor de centrumgemeente van het eiland. De verkla ring is echter simpel. Door de minimale grondverwerving van de gemeente Zierikzee in de laatste twee jaar zijn er zeer weinig woningen ge bouwd. Daar komt binnenkort ver andering in. In het voorjaar wordt begonnen met het bouwrijp maken van Poort ambacht 10. Na de zomer wordt vervolgens gestart met woningbouw op deze lo catie. Burgemeester J. Asselbergs spreekt dan ook van een tij delijke terugval. „Dit jaar zal hetzelfde beeld te zien ge ven als vorig jaar. Maar van af 1998 zal er sprake zijn van een forse groei van het inwo nertal van Zierikzee, die zich doorzet in de toekomst. On der de tienduizend inwoners zal het niet meer komen," al dus Asselbergs. Vestigingsoverschot Met name door een vesti gingsoverschot van 177 nam de bevolking van Schouwen- Duiveland vorig jaar toch toe. Er vestigden zich in to taal 1.849 mensen op het ei land, terwijl er maar 1.672 vertrokken. Omdat er in 1996 43 meer kinderen wer den geboren dan dat er men sen overleden (362 tegen 319), kwam het totale inwoneral op 31 december 220 hoger uit dan precies een jaar daar voor. Vervolg pagina 2. Er zijn geen tegenstrijdigheden in de natuur. Vauvenargues Af en toe zon HET WEER Van het noordwesten uit opklaringen maar eerst nog wat regen of motregen. Min. temp. rond 1 graad en kans op mistbanken. Overdag af en toe zon en droog. Middagtemp. ongeveer 7 graden. Zuidwestenwind, matig rond kracht 3, in het noordelijk kustgebied toenemend tot 5. 2 IMPORTVERBOD België sluit een verbod van de import van Nederlandse varkens niet uit. 3 WATERSPORT Uit Ontwerp Streekplan blijkt dat mogelijkheden watersportgebied verder ontwikkeld moeten worden. 5 VIJVERCLUB Met de oprichting van een voorlopig bestuur is eerste stap gezet tot oprichting van Vijverclub Zeeland. 7 ZIEZAVO Vijfentwintigjarig Ziezavo is genomineerd voor de organisatieprijs van de sportverkiezingen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil een ambulancepost in Burgh-Haamstede. Ze neemt hiermee het standpunt over, dat de gemeente Westerschouwen altijd innam, nadat de post in Burgh-Haamstede gesloten werd. Volgens het college van bur gemeester cn wethouders is de tijdelijke zomerpost van de ambulancedienst op Neel- tje Jans geen oplossing voor de problematiek in de West hoek. Zowel vanuit Zierik zee als vanaf de Neeltje Jans is de ambulance vaak langer onderweg dan de norm van vijftien minuten. Gezien de grote aantallen toeristen in de omgeving is dat volgens de gemeente niet verant woord. Aansluiting Over het samengaan van de ambulancediensten boven de Westerschelde tot één dienst neemt het college op dit mo ment geen standpunt in. Wel wil het aansluiting zoeken bij de gemeenten Noord-Be veland en Veere. Binnen de Stichting Oosterscheldezie- kenhuizen bestaat sinds kort een zelfstandige afdeling am bulancedienst. Deze dienst maakt nauwere samenwer king van de ambulancedien sten Zierikzee en De Beve- landen mogelijk. De projectgroep Ambulance hulpverleningsplan Zeeland heeft in opdracht van de pro vincie onderzoek gedaan naar de ambulancediensten in Zeeland. Schouwen-Dui veland kwam voor wat be treft de spoedeisende ritten het slechtst uit de bus. In 11,2 procent van de gevallen wordt de 15-minutennorm niet gehaald. Bij niet-spoed- eisende gevallen wordt de grens in 22,7 procent van ge vallen overschreden. Als alternatief kwam de pro jectgroep met de aanbeve ling de huisartsen een grote re rol te laten spelen in de spoedeisende medische hulp verlening. Ook zou gebruik gemaakt kunnen worden van reeds bestaande helicopter- voorzieningen. Advertentie BEVEILIG ZEKER met ING. JAAP VISSER ELLEMEET0111-6718 75 Erkend Lid V.E.B n Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving f 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving a 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving 194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Dhr./mevr. Naam Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Plaats: Geb.datum:. Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1