Het extraatje van Remia. 'De liefste bloemenkleur verschiet, dat doet onze vriendschap niet' Horesca Poot nu twee keer zo groot deurloo intermeubel Informatie voor jongeren op zuil Buurtnetwerken alert op problemen kinderen D'N DIECK DROOMBANK - Kom kijken bij... Poëziealbums gezocht voor expositie in Burghse Schoole Burgemeester Asselbergs verricht 12 februari opening Deze week alleen bij Albert Heijn. ch Onthulling eerste zuil in De Pit x clecox HOME m mmuwsBiAD WOENSDAG 5 FEBRUARI 1997 HÈT GRATIS NIEUWSBLAD VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Haringvlietplein 4 Zierikzee Tel. 0111-412946 's Maandags gesloten Donderdagavond koopavond BURGH-HAAMSTEDE - Deze album hoort aan mij, zoolang ik hoop te leven. Nettie is mijn naam, aldoor de doop gegeven. Houdkamp is mijn naam, aldoor mijn Vaders stam. Zierikzee is de plaats, waar ik ter wereld kwam.' Dit 'klassieke' openings gedichtje schreef de, toen 15-jarige, Nettie Houd kamp op 2 mei 1925 in haar poëzie-album. Het album met zijn vergeel de pagina's vol romantische en belerende gedichtjes en lieflijke plaatjes werd door schenking eigendom van mu seum De Burghse Schoole in Burgh. Het was voor het be stuur van De Burghse Schoole een van de inspira tiebronnen voor een exposi tie over poëzie-albums, die op zaterdag 12 april begint en doorloopt tot en met zater dag 25 oktober. Hele eer Volgens de beheerster van De Burghse Schoole, Janet Timofei past het onderwerp poëzie-albums heel goed bij het ouderwetse schoollo kaal, waarin de expositie wordt ondergebracht. „Poë zie-albums circuleerden vroeger onder klasgenoten en het was voor de bezitster een hele eer wanneer ook de meester of de juffrouw er een gedicht in schreef." Dat blijkt ook uit de drie ou de poëzie-albums die het be stuur van De Burghse Schoole in bezit heeft. Na de versjes van ouders, grootou ders en andere familieleden, die het eerste deel van het album vullen, volgen vele pagina's met dichterlijke ontboezemingen van vrien dinnen en klasgenoten. Bloe men en vriendschap spelen daarin een belangrijke rol. Schoonste roos 'De schoonste roos valt een maal af. De blankste lelie vindt haar graf. De liefste bloemenkleur verschiet. Maar dat doet onze vriend schap niet.' Woorden die met schuine letters vol prachtige krullen en lussen, aan het be gin van deze eeuw met be hulp van een kroontjepen aan het papier werden toe vertrouwd. Pure nostalgie vindt Janet Timofei. „Zo'n album betekent heel veel. Het is een tijdsbeeld en een herinnering vanwege al le namen die erin staan. Ik zou mijn eigen poëzie-album niet willen missen. Het is heel leuk om er af en toe eens in te kijken. Bij een reünie kan het zelfs een bron van hi lariteit zijn wanneer men sen, die dat al lang vergeten waren, weer terug lezen wat ze vroeger in het album schreven." Het gebruik om aan vrien den en 'lieve bekenden' te vragen een gedichtje te schrijven in een poëzie-al bum dateert uit de zestiende eeuw. Toen was sprake van een 'ami-corum album' die ook wel vriendenrol werd ge noemd. Daarop schreven dierbaren een spreuk, motto, wapendevies of handteke ning. Ongeveer in 1800 kwa men fraai uitgevoerde doos jes van leer of schildpad in zwang, waarin verzen, wen sen, tekeningen, borduur- of knipwerk werd verzameld, dat werd geschonken door familie, vrienden en beken den. Het poëzie-album in zijn hui dige vorm werd, ongeveer in 1850, voor het eerst gebruikt door vrouwen uit de betere kringen. Zij vroegen hun dierbaren een gedicht aan hen op te dragen en dat in het album te schrijven met een illustratie. Dat laatste werd meestal gedaan met zelf gete kende en ingekleurde rozen, violen, vergeet-mij-nietjes of karpatenklokjes. Zilverslijpsel Na de eeuwwisseling kwa men de eerste poëzie-plaatjes op de markt, meestal afbeel dingen van bloemen, gedra peerd in een boeket, mand, slinger of kruiwagen. In de loop van de jaren kwamen daar engelen, aapjes, bruid sparen, postbodes, boerin nen, kabouters, elfjes, bruid sparen en baby's bij. Die werden in de jaren zestig voorzien van zilverslijpsel, dat bij het doorbladeren van het album een spoor achter liet op de handen en op de pa gina's. Het poëzie-album was toen al lang niet meer een voor recht van de hogere kringen. En de vroegere, gecapiton neerde en met fluweel, da mast, satijn of leer overtrok ken boekjes hadden plaats gemaakt voor exemplaren met een kartonnen of plastic kaft. Maar de versjes die erin werden geschreven bleven hetzelfde. „De meeste men sen die in een poëzie-album moeten schrijven zoeken in hun eigen album een versje op dat ze mooi vinden," al dus Janet Timofei. Stukje worst Zij koestert de schaarse ei gengemaakte gedichten in haar eigen album. Zoals het gedicht van haar grootvader, dat was gebaseerd op het stukje worst dat zij als kind altijd van de slager kreeg, die tegenover haar grootou ders woonde. „Mijn opa plaagde mij er altijd mee dat ik dat zo snel opat." Janet Timofei is er van over tuigd dat de meeste gedich ten in poëzie-albums niets te maken hebben met echte 'poëzie'. „Echte poëzie hoeft niet te rijmen. Versjes in een poëzie-album wel. Toch is het een cultuur-uiting, die waarschijnlijk typisch Ne derlands is." Poëzie-albums Poëziealbums uit het begin van deze eeuw. Met fraaie, krulletters geschreven versjes, waarop de kroontjespen af en toe een vlekje achterliet. (Foto: Marijke Folkertsma) ontlenen volgens de beheer ster vooral hun waarde aan de herinnering, het senti ment dat zij oproepen. Bruikleen Ze is zich ervan bewust dat de kleine boekjes heel veel kunnen betekenen voor de eigenaren. Desondanks hoopt het bestuur van De Burghse Schoole dat op Schouwen-Duiveland men sen zijn die hun kleinood tij delijk in bruikleen willen af staan voor de expositie van poëzie-albums. „Het Natio naal Schoolmuseum in Rot terdam geeft ons een aantal poëzie-albums in bruikleen voor de expositie. Daarnaast willen we heel graag poëzie albums van mensen van Schouwen-Duiveland om een 'Zeeuws Hoekje' in te rich ten. Ondanks de Watersnood ramp, waarbij ook veel per soonlijke attributen verlo ren gingen, hoopt Janet Timofei dat toch de nodige albums behouden bleven. „Bij de wisselexpositie over schoolmateriaal stonden we verbaasd over wat mensen nog hebben. Ik hoop dat dat weer zo is." Ze benadrukt dat poëzie-albums die in bruikleen worden afgestaan in afgesloten vitrines wor den tentoongesteld. Persoonlijk „Het is piet de bedoeling dat iedereen erin kan bladeren." De albums worden verze kerd en behandeld met res pect voor wensen van eigena ren. „Ik kan mij voorstellen dat sommige pagina's zo per soonlijk zijn dat men ze niet wil tonen aan een groot pu bliek." Belangstellenden kunnen contact opnemen met de beheerster van De Burghse Schoole via tele foonnummer 651335. De organisatoren van de ex positie hebben niet alleen be langstelling voor 'oude' poë zie-albums, maar ook voor meer recente exemplaren. „Alle poëzie-albums zijn welkom." Van elk album zal één pagina te zien zijn. Een aantal gedichten wordt afge sloten met de klassieke re gels: 'Mijn dicht is uit. Door mij gedaan. En door mijn naam. Hier onderaan.' ZOTTEKOT ZIERIKZEE - Het 'Zotte- kot' is het komende weekeinde de naam van café De Egelantier in Zie rikzee. Evenals de afgelopen twee jaar barst het car navalsfeest weer in alle hevigheid los in het café $an de Lange Nobel- straat. Vanaf vrijdag 20.00 uur kunnen carna valsvierders terecht in het horecabedrijf, dat ge heel in stijl wordt inge richt terwijl er volgens eigenaar Fred Kramer 'veel bier voor weinig' is te krijgen. Het feest wordt gelardeerd met de jongste carnavalskra kers en zal zich volgens Kramer niet beperken tot het Zottekot alleen. Naar verluid wordt de hele stad erin betrokken, maar de manier waarop houdt Kramer nog even geheim. POSTZEGELBEURS ZIERIKZEE -De Postzegel vereniging Schouwen-Duive land houdt zaterdag 22 febru ari een postzegelbeurs in het Scoutinggebouw aan de Van Veenlaan in Zierikzee. Op de beurs zijn onder meer postze gels, mapjes, eerstedagenve- loppen en rondzendboekjes verkrijgbaar. Ook is er een dubbeltjeshoek met zegels die niet meer dan een dubbel tje of een kwartje kosten. De postzegelbeurs is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Advertentie Kuipersweg 23-25 Middelburg De Roterij 9- 11 w Burgh-Haamstede 0118-626649 Q zorgzame verhuizers sinds 1886! o z N D X cc Door de nieuw aangebouwde hal is de bedrijfscapaciteit van Horesca Poot verdubbeld. (Foto: Marijke Folkertsma) SIRJANSLAND - Het begon allemaal in 1968 toen de inmiddels 72 jaar oude J. K. Poot in Zonnemaire begon met het voorbakken van verse frites, die hij met een personenauto afleverde bij enkele cafés en snackbars op Schouwen-Duiveland. cabedrijven en enkele ver zorgingshuizen. Het feit dat het assortiment van Horesca Poot de afgelopen jaren steeds verder werd uitge breid is een belangrijke oor zaak voor de enorme groei, die het bedrijf doormaakte. Volgens J. L. Poot, die samen met zijn vader de directie voert over het bedrijf, is die uitbreiding een indirect ge volg van het toerisme op Schouwen-Duiveland. Anno 1997 is Horeca Poot een van de twee grootste horeca- groothandels in Zeeland. De capaciteit van het in Sirjans- land gevestigde bedrijf werd de afgelopen maanden nog eens verdubbeld door de aan bouw van een nieuwe hal. Daarmee werd zowel extra magazijnruimte gecreëerd als koel- en vriesruimte. Op woensdag 12 februari wordt het vernieuwde bedrijf offi cieel heropend door de bur gemeester van Schouwen- Duiveland J. Asselbergs. Verse, voorgebakken frites levert Horesca Poot nog steeds aan haar klanten, die in heel Zeeland en een deel van Zuid-Holland en Noord- Brabant zitten. De frites zijn nu wel afkomstig van een fa brikant. Dat geldt ook voor de vele honderden andere ar tikelen, die dagelijks bij Ho resca Poot worden aange voerd in grote vrachtwagens. Koffie, paneermeel, boter, waspoeder en alle andere produkten die een horecabe drijf nodig heeft. De 21 vaste medewerkers van de groothandel zorgen ervoor dat die tijdig worden afgeleverd bij heel veel hore producten door middel van speciale koelwagens af te le veren op de temperatuur die wordt voorgeschreven. Versprogramma Vanaf maart heeft Horesca Poot ook een versprogram ma in haar assortiment. Dat houdt in dat ook vis, vlees, wild en gevogelte, aardappe len, groente, fruit en zuivel kan worden geleverd. „Wij streven er naar om het totaal pakket food horeca te kun nen leveren", aldus mede werker inkoop F. van Doorn. Het bedrijf beschikt door de aanbouw van de nieuwe hal nu over 3000 vierkante meter riïagazijnruimte, 3500 kubie ke meter vriesruimte en 1000 kubieke meter koelruimte. Verder is de kantoorruimte van het bedrijf aanzienlijk uitgebreid. De medewerkers van Horesca Poot, die in al deze ruimten actief zijn en de producten afleveren, komen grotendeels uit Schouwen- Duiveland. Op de heftruck De oprichter van het bedrijf J. K. Poot en zijn zoon nemen nog regelmatig plaats op de heftruck om met hen mee te werken. Horesca Poot heeft in het Zeeuws-Vlaamse Cad- zand een depot, van waaruit het zuidelijk deel van Zee land wordt voorzien. Door dat de directie twee jaar gele den een hectare grond kon aankopen naast het bedrijf in Sirjansland is verdere uit breiding van Horesca Poot in de toekomst niet uitgesloten. Advertentie Eén aanspreekpunt „Door de groei van het toe risme kreeg de horeca het steeds drukker. Verder be staat bij horecaondernemers steeds meer behoefte aan één aanspreekpunt waar alle ar tikelen besteld kunnen wor den die men nodig heeft en één factuur waarmee alles wordt afgerekend. „Dat is overzichtelijk." Daar komt bij dat de rege ring een nieuwe wet invoer de die de horeca-onderne- mers verplicht om te voldoen aan de strenge HACCP-re- gels op het gebied van hygië ne. Horesca Poot speelt daar op in door verse en gekoelde Het feest van de zotheid Is niet ver meer. we gaan weer carnavallen. Maar dat betekent, naast alle vroll|kheld, toch ook dat u af en toe een beetje bij zult moeten komen. Bijvoorbeeld met een gefrituurd kroketje. patatje, balletje. Vandaar. Veel plezierl Remia vloeibaar frituurvet "7 Q Q flacon 2 liter AAf /.2J2J NU met gratis camavals-feestpakketl Aanbieding geldt t/m zaterdag 8 februari a.s.. 'Zolang de voorraad strekt. ZIERIKZEE - Het Jongeren Advies en Informatie Bureau (JAIB) gaat gebruik maken van informatie zuilen om jongeren te bereiken. Vrijdag 7 februari onthult wethouder P. W. Berrevoets-Ringelberg de eerste informatiezuil op Schouwen-Duiveland in jeugdsoos De pit in Zierikzee. Behalve in De Pit plaatst het JAIB ook jongeren-info-zui- len in de jeugdsozen De Pul in. Bruinisse en Big S in Burgh-Haamstede. Ook in de bibliotheken in Zierikzee, Haamstede en Bruinisse wordt een informatiezuil ge plaatst. Daarop worden ongeveer twintig informatiefolders aangebracht, die van belang kunnen zijn voor jongeren. Het JAIB denkt dat de jonge ren op deze manier sneller en gemakkelijker met de infor matie in aanraking komen. Het gaat daarbij om een eer ste aanzet. Wanneer jongeren nog vra gen hebben over de informa tie, die ze van de zuilen ha len, kunnen ze daarmee te recht in het JAIB-bureau in De Driehoek in Zierikzee, dat drie middagen per week is geopend. Behalve op Schouwen-Dui veland worden vrijdag in drie andere steden in Zee land de eerste JAIB jonge- ren-info-zuilen onthuld. Dat gebeurt in de plaatsen waar ook een bureau van het JAIB is gevestigd: Goes, Middel burg en Terneuzen. In jeugd soos De Pit in Zierikzee is de plechtigheid gepland om 13.30 uur. ZIERIKZEE - Het aantal buurtnetwerken in Zee land moet worden uitgebreid en ingepast in het lo kale jeugdbeleid. Dat vinden de stichtingen Jeugd zorg Zeeland en Impuls Zeeland. Op dit moment zijn in Zeeland zeven buurtnetwerken actief, waaronder één in de Zierikzeese wijk Poortambacht. Een buurtnetwerk is een kleine groep mensen die re gelmatig bijeen komt om te praten over concrete proble men van kinderen en gezin nen in de wijk, waarin ze ac tief zijn. In het netwerk zitten mensen die regelmatig werken met kinderen en hun ouders, bijvoorbeeld onder wijzers, wijkverpleegkundi gen, werkers in kindercentra of het sociaal-cultureel werk. Het doel van hun overleg is problemen zo vroeg mogelijk te signaleren en passende hulp te bieden. Bijvoorbeeld bij zwakke leerprestaties van een kind, treiteren, spij belen, agressie, bedplassen, kindermishandeling en li chamelijke verwaarlozing. Buurtnetwerken zijn in Zee land, met een financiële bij drage van het provinciaal be stuur, opgezet vanaf 1992. Na een proef in Terneuzen en Goes, volgden Zierikzee, Hulst en Vlissingen, terwijl in Goes en Terneuzen een tweede buurtnetwerk werd opgezet. De stichtingen Jeugdzorg Zeeland en Impuls Zeeland stimuleren en coör dineren de opzet van buurt netwerken. In een verslag hierover bena drukken deze stichtingen dat er meer buurtnetwerken moeten komen. „De resulta ten die de reeds bestaande buurtnetwerken behaalden, mogen kinderen die in een andere buurten of wijken wonen niet onthouden wor den." meer bekendheid te geven aan het fenomeen buurtnet werk wordt een nieuwe fol der uitgegeven. Verder wor den initiatieven genomen om de deskundigheid te bevor deren van de mensen die in een buurtnetwerk zitten en de coördinatoren, die zo'n netwerk begeleiden. VOORZITTER WIK KERKWERVE - Voorzitter van de sportvereniging WIK uit Kerkwerve is tegenwoor dig Ad Theunisse. Bij de aankondiging van de jaarlijkse feestavond van WIK, in Het Extra Nieuws blad van vorige week, werd K. Manni genoemd in die functie. Hij werd als voorzit ter echter opgevolgd door Theunisse. FRANS OP REIS ZIERIKZEE - Op initiatief van de Zeeuwse Volksuni versiteit wordt dinsdag 11 maart de vakantiecursus Frans op reis gegeven. De cursus in de RSG Profes sor Zeeman aan het Hatfield- park in Zierikzee bestaat uit tien lessen, die worden ge houden van 19.30 tot 21.00 uur. Voor meer informatie of aanmelding: telefoon 0118- 634800. Advertentie De mooiste kleuren verf, behang, gordijn stoffen en vloerbedekking kunt u vinden bij: Oostdijk 1 3245 AS Sommelsdijk Tel. 0187-487184 'Duco Home zo kg t eki oor da t ik mooier hoos' I 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1