A JWT8NIEBWS Wereldprimeur: direct ingespoten turbodiesel Nieuwe Galant en Galant Wagon Première van Audi Duo OPEL'S SLAGER CV Akkerdaas bv Autobedrijf 00STERLAND VAN SPLUNTER Opel primeurs: Vectra Stationwagon en Sintra-MPV Mitsubishi gunt Amsterdam belangrijk nieuws Audi A3 centraal bij presentatie A-lijn i ELECTRIC CITV Al ruim 100 jaar rijden er elektrisch aangedreven au to's. Enkele exemplaren uit de begintijd zijn te zien op de AutoRAI. Sindsdien is de elektrische auto sterk ont wikkeld. Door gebruikmaking van moderne technieken voor aandrijvingen, carrosserie- bouw en energieopslag is het nu een volwaardig vervoer middel. Elektrisch autorij den is niet langer een toe komstdroom. Het aanbod is nog beperkt, maar de elek trische auto is 'gewoon' te koop. Op AutoRAI 97 is het huidi ge aanbod van elektrische auto's te zien op het speciale Electric City Paviljoen. Be zoekers van de AutoRAI krijgen hier alle informatie over elektrisch rijden. Door deel te nemen aan een speciale prijsvraag kunnen exclusieve litho's gewonnen worden van de Nederlandse kunstenaar en winnaar van de Nederlandse Grafiekprijs Jeroen Hermkens. Op Electric City (Noordhal N 516) staan totaal verschillen de auto's, zoals een spectacu laire sportcoupe uit de Ver enigde Staten, een pikante convertible uit Italië, een ruime hybride gezinswagen uit Duitsland, een handige stadsauto met slim en veilig laadconcept uit Frankrijk, een klassieker uit 1906 en een geruisloze taxi van eigen bodem. ZEEPKISTEN Kinderen kunnen tijdens de AutoRai op een bijzondere manier kennis maken met Mercedes-Benz. Onder het motto 'Samen dromen, sa men bouwen' worden op de Mercedes-stand zes zeepkist modellen getoond, die kinde ren moeten stimuleren mee te denken en mee te bouwen aan de auto van de toekomst. Zij kunnen tijdens de RAI een startpakket ophalen met daarin de spelregels om te kunnen meedingen naar de prijs voor het mooiste ont werp. (Dit pakket kan ook bij iedere Mercedes-Benz dealer worden verkregen). Voor elk ingezonden werk stuk maakt Mercedes-Benz Nederland een bedrag van 25 gulden over aan een goed doel. WOENSDAG 5 FEBRUARI 1997 AUTOBEDRIJF Poortdijkstraat 61 -63, Brouwershaven tel. 0111-691344 na 18.00 uur 0111-691561 Autobedrijf Kloosterweg 2 4317 AL Noordgouwe Tel. 01111-401347/401284 Service-dealer voor Schouwen- Duiveland MITSUBISHI MOTORS van de Abeelestraat 6, 4307 BN OOSTERUND Tel. 0111-642200 na 18.00 uur 0111-642106 Goed, beter... Mitsubishi MITSUBISHI MOTORS Dealer Goeree- Overflakkee Sperwer 2a, 3245 DK S0MMELSDIJK Tel. 0187-482537 HET EXTRA NIEUWSBLAD Het modellengamma van Audi is naar boven (S8) en naar beneden (A3) uitge breid. Op de Audi-stand op de AutoRAI 97 worden de diverse Audi-modellen in hun samenhang geëxposeerd. Zowel qua techniek als design toont Audi zich een krachtig merk in het hogere markt segment. In Amsterdam toont Audi zijn nieuwste hybride personenwagen, de Duo, voor 't eerst op Nederlandse bodem. Deze op de A4 Avant gebaseerde auto met voor wielaandrijving is uitgerust met twee krachtbronnen; de bekende 1,9 liter TDI-motor met 66 kW/90 pk en een wa- tergekoelde draaistroom-synchroonmo- tor van 21 kW/29 pk. Concept Het concept van de Duo biedt rijeigen- schappen met aandacht voor het milieu: de aantrekkelijke rijprestaties van de 4-cilinder direct ingespoten turbodie selmotor op de buitenwegen en het zon der uitlaatgassen en vrijwel geruisloos rijden met de elektromotor in de stad. Produktie van de duo, de eerste in serie gebouwde hybride personenwagen, start najaar 1997. A3 centraal Met de komst van de A3 creëerde Audi een smaakvolle en naar blijkt succes volle uitbreiding van de A-lijn. De nor men op het gebied van veiligheid, kwa liteit. design en innovativiteit die Audi vestigde met de A4. A6 en A8, vonden met de A3 ingang in het segment van de compacte kwaliteitswagens. Op de Audi-stand zijn binnen de A-lijn vier A3's te zien, elk met zij-airbags. De samenhang tussen de A3 en de overige Audi A-modellen wordt duidelijk in de presentatie naast drie A4 limousines, twee A4 Avants, een A6 limousine, een A6 Avant en twee A8's. Exclusieve sportiviteit Quattro GmbH is een dochteronderne ming van Audi AG die zich bezighoudt met individualiseringsprogramma's voor Audi-modellen, zowel op het ge bied van unieke uitvoeringen als luxu euze accessoires. De S-uitvoeringen van de A-lijn-model- len vormen de exclusief sportieve top modellen. Op de AutoRAI 97 presen teert quattro GmbH drie geïndividualiseerde modellen: een ca briolet, de S8 en de S6 Avant Plus. De geëxposeerde S8 heeft dit navigatiesys teem aan boord. Voordelen Om de voordelen van quattro vergele ken met voor- of achterwielaangedre- ven auto's te kunnen demonstreren ont wierp Audi een speciale racebaan, die op de Audi-stand is opgesteld. Bezoekers kunnen met een auto met de techniek van hun keuze te racen. Na een oefenronde wordt een heuse race gere den waarvan de tijden worden geno teerd. De bestuurder met de snelste tijd van de dag komt in aanmerking voor de Au di quattro dagprijs. hebben ze,zelfs dubbele aansluitpunten voor de veiligheids gordels: links en rechts. De voorstoelen in de Sintra GLS zijn 180 graden draaibaar, in de CD zijn ze elektrisch verstelbaar. Hierdoor zijn de veel zijdigheid van het interieur en de toegang tot de achterste zitrijen optimaal met opvallende gebruiksmogelijkheden. Vermogen Het Sintra-topmodel heeft de 148 kW/201 pk sterke drieliter V6 die we kennen van de Omega MV6. In de Sintra is hij goed voor een top van 201 km/u. Optrekken van 0 naar 100 km/u gaat in 10,8 sec. Ook de 2.2-liter ECOTEC-benzinemotor in de Sintra zorgt met zijn 104 kW/141 pk al voor imposante prestaties. Eind 1997 wordt ook een Sintra met 2.2 liter TDI 16V turbodieselmotor leverbaar. Vectra Stationwagon De nieuwe Vectra Stationwagon wordt meteen in talrijke versies leverbaar. Net als bij de Vectra sedan en hatchback, is er keus uit drie uitrustingsniveaus in combinatie met drie optiepakketten en zes motoren. De strakke lijnen van de Sta tionwagon laten zien dat hij parallel met de andere Vectra's werd ontwikkeld. In de combi keren veel design-details te rug die de Vectra zijn eigen gezicht geven. Zoals de door vloeiende lijn van de motorkap naar de zijspiegels. Met zijn sportieve, elegante lijnen mikt de 449 cm lange, 170,7 cm brede en 144,5 cm hoge Vectra Stationwagen op ko pers die gevoel hebbén voor stijl. En die de combinatie van praktische bruikbaarheid en een fraai uiterlijk weten te waarderen. De Stationwagon is bijna even lang als de sedan. Hoewel de styling van het exterieur bij de ontwerpers een hogere prioriteit had dan het tot het uiterste uitbouwen van de laadruimte, biedt de Vectra combi toch prima praktische mogelijkheden. De laadruimte van 460 liter kan naar behoef te uitdijen tot 1490 liter. Vierkleppentechniek Als eerste autoproducent ter wereld is Opel er in geslaagd de voordelen van de ECOTEC-vierkleppentechniek, die sinds enkele jaren in benzinemotoren wordt toege past, te vertalen naar een nieuwe direct ingespo ten turbodieselmotor voor personenwagens. Opel past met deze turbodieselmotoren voor 't eerst de combinatie toe van directe inspui ting en vier kleppen per cilinder. Een we reldprimeur in het veeleisende personen wagen segment, Om dit te realiseren werd in technische zin de onderste steen boven gehaald. Zo is er patent aangevraagd op de techniek van de klepbediening - met een enkele boven liggende nokkenas - en de in samenwer king met Bosch ontwikkelde inspuit- pomp. De elektronisch geregelde pomp werkt met radiaal geplaatste zuigers. Hij levert extra hoge inspuitdrukken op. Voor een optimale werking van een direct inges poten diesel is dit van groot belang. Met de Sintra betreedt Opel het groeiende marktsegment van de ruimtewagens. terieur laat duidelijk zien dat grote stabiliteit is gekop peld aan aërodynamische doelmatigheid. Scherpe, contrasterende lijnen in de uiterlijke vormge ving roepen bij de Sedan een gevoel van getemde kracht op, terwijl ze bij de robuust ogende Station Wagon zor gen voor distinctie en prestige. Dit aantrekkelijk duo zal onderscheid op de weg veroorzaken. Verantwoordelijke dubbelrol Mitsubishi zadelt de Galant met een dubbele taak op. Al lereerst moet hij de oude Galant vervangen. Tevens is hij de opvolger van de Sigma, het voormalige vlaggeschip van de Mitsubishi-vloot, dat wegens gebrek aan succes (logisch voor een model van rond 80 mille) inmiddels van de markt is verdwenen. Om de kersverse Galant op zijn verantwoordelijke dubbelrol voor te bereiden, is hij rianter opgezet dan bij zijn voorganger het geval was. Mitsubishi's reputatie van superieure techniek is zowel in de Sedan als in de Station Wagon terug te vinden in drie krachtige en doelmatige motoren, uitstekend func tionerende wielophangingen, plus soepel werkende ver snellingen die de motorische krachten probleemloos naar het wegdek overbrengen. Mitsubishi levert z'n nieuwkomer met keus uit drie injectiemotoren: tweeli ter 16-kleppen SOHC, 2.5 liter V6 24-kleppen SOHC ben zinemotor en 2.0 liter SOHC turbodieselmotor met inter- cooler. Met de nieuwe Galant brengt Mitsubishi een auto met een dubbelrol op de markt: hij moet zowel de 'oude' Galant doen verge ten als zich een waardige vervanger-tonen van de inmiddels met stille trom vertrokken Sigma. Audi-primeur in Amsterdam: de hybride Duo beleeft er zijn Nederlandse debuut. Als 28-jarig marktleider komt Opel tijdens de AutoRai met drie toonzettende primeurs: de Sintra, Vectra Stationwagon en de nieuwe Di 16V motor. Verder is sport en sportiviteit een centraal thema op de Opel-stand. De Opel Sport reeks, met onder andere de Corsa Sport, Astra Sport, Vectra CD Sport en Calibra DTM, wordt op de AutoRAI voorlopig afge rond met de komst van de extra sportieve Omega Edition Sport. Met de in Amerika gebouwde Sintra ruimtewagen slaat Opel nieuwe wegen in. De Sintra biedt een royaal interieur met zeven zitplaatsen (desgewenst zelfs acht), zonder exorbitante buitenmaten. Bovendien heeft hij de wegligging en handel baarheid van een luxe personenauto. Verder staat de Sintra haast bol van de praktische details. Zoals twee schuifdeuren, die een optimale toegankelijkheid tot de tweede en derde zit- rij garanderen. Gebruiksgemak De Sintra biedt veel gebruiksgemak. Hij weet heel flexibel weg met allerhande combinaties van personen- en bagage- vervoer. Alle stoelen op de tweede en derde zitrij zijn uit- neembaar, uitwisselbaar, neer- en omklapbaar. Daarvoor Ook dit keer gunt Mitsubishi de autoshow in Amster dam weer belangrijk nieuws: de nieuwe Galant en Ga lant Stationwagon beleven hier hun Europese première. De nieuwe Galant en Galant Wagon versterken het goe de imago dat Mitsubishi heeft opgebouwd in de top van de middenklasse. Mitsubishi presenteert de Galant in twee aantrekkelijke versies. Naast de stijlvolle, comfor tabele Sedan staat ook de royale Station Wagon op de stand van de 'drie diamanten'. Kapitale keuze De 4,63 meter lange, fraai gelijnde Sedan onderscheidt zich in menig opzicht van zijn directe voorganger èn con currenten. Hij biedt sportieve prestaties in een luxueuze verpakking. Een 'kapitale' keuze voor zowel particulie re als zakelijke rijders die aan autorijden ook veel rijple zier wensen te beleven. De vijf centimeter langere Station Wagon komt met zijn pittige prestaties, aangename luxe en riante laadruimte tegemoet aan alle gevarieerde eisen van hedendaagse 'Family lifestyle'. De Mitsubishi-ontwerpers hebben de ogenschijnlijke te genstelling tussen sportief en elegant knap weten te ver enigen in het uiterlijk van de nieuwe Galant. Sterke stijllijnen contrasteren met de licht gebogen oppervlak ken. De nadrukkelijke wigvorm wordt geaccentueerd door het brede koetswerk en de lange wielbasis. Het ex-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 19