Werk aan Transferium Financiële positie gemeente redelijk Enthousiasme onder boeren over agrarisch natuurbeheer Zelfstandige Stichting Renesse weer in beraad Gezamenlijk beleid bibliotheken Provincie geeft 50.000 gulden aan 'Lenen loont' Bestuur Oranjevereniging Renesse blijft aan tot mei Ook Hogezoom Renesse op de schop Bedrijf snatuurplan nieuwe loot aan de stam Politiek wil meer duidelijkheid Winkeldieven aangehouden AGENDA DINSDAG 4 FEBRUAR11997 NR 26124 3 BROUWERSHAVEN - De gemeente Schouwen-Dui- veland begint het nieuwe jaar met een bescheiden positief saldo. In het stadhuis van Brouwershaven lichtte de wethouder van financiën G. van der Salm gisteren, maandag, een eerste tip van de begrotings sluier op. De financiële situatie van de gemeente is sinds de herinde ling al een veelbesproken ge spreksonderwerp. Ook nu kon Van der Salm nog geen begroting overleggen, wel plaatste hij de begroting - met een totale omvang van 108 miljoen - in perspectief. ,,De kosten die gepaard gaan met de tijdelijke huisvesting van de gemeente, de gemeen telijke herindeling en met de wachtgélders worden door de verfijningsuitkering van de overheid volledig ge dekt." Eerder werd al bekend dat de overheidsbijdrage een mee valler opleverde. Als start- bijdrage krijgt de gemeente 14,8 miljoen gulden in vijf jaar tijd tot haar beschik king. De wachtgeldbijdrage bedraagt voor diezelfde vijf jaar 10,1 miljoen. Daarnaast is er sprake van een aflopende compensatie uitkering. Deze dekt het gat tussen de som die de zes voor malige gemeenten aan geld zouden krijgen en de bijdra ge die de nieuwe gemeente krijgt. Hiervoor is 6,2 mil joen beschikbaar. Dit jaar is de compensatie twee mil joen. Daar gaat jaarlijks twintig procent af. Van der Salm: „In de loop van dit jaar moeten we bekijken hoe we die korting van vier ton op jaarbasis gaan invullen.' Schommelingen Het inschatten van de begro ting werd tot nu toe geken merkt door grote schomme lingen. ,,Die trilling gaat steeds langzamer. We weten nu dat we uitkomen op een beperkt, maar in ieder geval positief saldo," aldus Van der Salm. Toch gaf hij aan dat er van bescheiden wen sen moest worden uitgegaan. De wethouder zet de begro ting in februari verder uit een. De bedoeling is dat deze in april door de raad wordt behandeld en vastgesteld. MIDDELBURG - De provincie wil een jaarlijkse bijdrage van 50.000 gulden verstrekken voor de jaren 1997, '98 en '99 aan bet project 'Lenen loont' van de Vereniging van Zeeuwse Bibliotheken. Het ministerie van Onderwijs, Cultuur en We tenschappen geeft voor dit jaar 260.000 gulden subsidie. Het project is opgezet met als doel te komen tot een strategische beleidsvisie voor de komende jaren van de bibliotheken in Zeeland. De bibliotheek Vlissingen is aangewezen als proeflo catie om het nieuwe beleid concrèêt gestalte te geven, waarbij er een sterke be trokkenheid is van de ove rige Zeeuwse bibliotheken. Er wordt een stuurgroep in gesteld die besluiten neemt over algemene zaken en be slismomenten heeft in de voortgang van het project. Eind 1993 werd door de Ver eniging van Zeeuwse Bi bliotheken de nota 'Lenen loont' vastgesteld. In deze nota geven de Zeeuwse bili- otheken hun strategische beleidsvisie op de toekomst van het bibliotheekwerk in Zeeland. Aanleiding waren de stagnerende bedrijfsre sultaten en de afnemende middelen van de overheid. Door de afnemende beteke nis van het boek als infor matiedrager, de snelle ont wikkelingen op het gebied van de nieuwe media en het ontbreken van middelen om grote investeringen te doen voor vernieuwingen, besloten de bibliotheken te komen tot een gezamenlij ke beleidsvisie. In deze vi sie zijn marktgericht wer ken, vernieuwing van de dienstverlening, kwali teitsverbetering en profes sionalisering de kernbe grippen. Discussie Ondertussen werd lande lijk binnen de Vereniging Nederlands Bibliotheek- en Lectuurcentrum (NBLC) eveneens een discussie ge voerd over de nieuwe, ge meenschappelijke strategie voor de bibliotheken. Deze strategie is verwoord in de nota 'Op weg naar 2005'. Het plan 'Lenen Loont' be vat veel overeenkomsten met deze nota. Er zaten dan ook twee Zeeuwse verte genwoordigers in deze stra tegiecommissie. RENESSE - Het bestuur van Oranjevereniging Ju liana in Renesse blijft voorlopig aan tot na de vie ring van Koninginnedag op woensdag 30 april. Zo werd donderdag besloten tijdens de jaarlijkse le denvergadering van de vereniging in het Delta Ho tel in Renesse. Het bestuur was voornemens op deze vergadering voltallig af te treden, vanwege de ge ringe belangstelling die door haar leden werd getoond. In het organiseren van een dag met een aantrekkelijk pro gramma voor jong en oud had de organisatie op deze manier weinig zin. De stel- lingname werd onderuit ge schoffeld door de tien leden die de vergadering bezoch ten. Zij brachten tegenargu menten in en bleken bereid in een tweetal subcommis sies de organisatie van de op tocht en de kinderspelen op zich te nemen. De bestuursle den ervaarden dit ledenini tiatief als verrassend en po sitief en toonden zich als een gevolg daarvan bereid de or ganisatie van Koninginne dag 1997 alsnog op zich te ne men. In mei zal de zaak opnieuw aan de orde worden gesteld. Kinderspelen Aansluitend is het voorlopi ge programma voor het Oranjefeest opgesteld. In de ochtenduren staan er kinder spelen gepland, 's Middags is er een optocht met versierde voertuigen en een optreden van het fanfarekorps. Daar na zal er een wandelpuzzel- tocht plaatsvinden. Tot slot wordt er nog gebarbecued. Donderdag 20 februari vindt opnieuw een bestuursverga dering in het Delta Hotel plaats. ATB TOERTOCHT BURGH-HAAMSTEDE Rijwiel Toerclub Schouwen- Duiveland houdt op zondag 9 februari een ATB-toertocht over de kop van Schouwen- Duiveland. De tocht is 35 kilometer lang en gaat ongeveer tweeëneen half uur duren. Met de Jocht loopt de RTC vooruit op het nieuwe fietstoerseizoen. De route loopt over de kop van Schouwen-Duiveland en komt uit in boswachterij Westerschouwen. Dit bete kent dat de weg ook over on verharde weggetjes, onbe kende stukken terrein en door bos voert. Een aantal er varen ATB-rijders is aanwe zig om de deelnemers voor. tijdens en na de tocht met raad en daad bij te staan. Om 10.00 uur wordt er verzameld in restaurant Molenberg aan de Ho ge weg 53 in Burgh- Haamstede. Om 10.30 uur gaat de tocht van start. Meer informatie is verkrijgbaar via: 414714. Er wordt gewerkt bij boerderij De Dreef. Ook het gedeelte van de Hogezoom tussen de kruising met de Vroonweg en die met de Jan van Renesseweg ligt open. (Foto: Marijke Folkertsma) RENESSE - Er wordt gewerkt in Renesse en wel aan de realisering van het Transferium bij boerderij De Dreef én de reconstructie van de Hogezoom. In mei dit jaar moet het Transferium - dat plaats moeten bieden aan 900 auto's - operationeel zijn. Nadat de vorst uit de lucht was is begonnen met de voor bereiding voor de aanleg van het gigantische parkeerter rein. Behalve voor auto's is op het Transferium plaats in geruimd voor toiletten, dou ches en mogelijk een geld- wisselautomaat en kan de bezoeker er terecht voor het huren van een fiets of een bolderkar.Ongeveer een der de van de oppervlakte van het parkeerterrein wordt verhard met beton voor bus sen en touringcars en beton- steen voor de personen auto's. Het overige tweeder de wordt uitgevoerd in gewa pend gras. Daarbij wordt ge bruik gemaakt van versterkt gaas, aangevuld met grond en ingezaaid met gras. De be staande bomen vlakbij De Dreef blijven staan en op het onverharde deel van het Transferium worden bomen geplant zodat er geen 'beton- woestijn' maar een redelijk groen parkeerterrein ont staat. Tussen het Transferium en de Stoofweg wordt een over gangszone gecreëerd door het aanleggen van een elzen- meet. Vanaf het Transferium wordt een wandelroute naar het centrum aangelegd. De wandelaar komt op een klein pleintje, voorzien van ban ken, terecht vanwaar hij of zij al zo'n beetje in het cen trumkan Renesse,staat. Van af dat pleintje zijn er ver schillende mogelijkheden. De bezoeker kan de - voor een deel al bestaande - win kelpromenade De Zoom aflo pen, maar ook links of rechts afbuigen en de Hogezoom op gaan. Vlakbij de kruising van Hogezoom. en Jan van Renesseweg komt een twee de, veel groter plein. Eb en vloed Dat plein wordt voorzien van zitmeubilair en een eb- en vloed-indicator. Deze bestaat uit een vier me ter hoge doorzichtige kunst stof buis waarop men kan af lezen of het op dat moment eb of vloed is. De Hogezoom in Renesse is nu nog één lan ge rechte weg die met name in de zomermaanden inten sief gebruikt wordt door het gemotoriseerd verkeer. Met de reconstructie van de Ho gezoom komt daar een eind aan. Automobilisten kunnen nog wel gebruik maken van de Hogezoom, maar worden daar niet toe uitgenodigd. Sterker, ze moeten het ge voel krijgen dat ze met hun auto niet thuishoren op de Hogezoom. Hun wordt een alternatieve route aangebo den, waar ze wel alle ruimte krijgen en wel via de Zee- amoonweg en de Oude Mool- weg. Door het gebruik van afwijkende bestrating en een fietssuggestiestrook wordt de meest logische route voor de automobilist nog eens ge accentueerd. Tijdens de eerste fase van de reconstructie van de Hoge zoom gaat het om het gedeel te tussen de rotonde bij de kruising met de Vroonweg en de kruising met de Jan van Renesseweg. In dit eer ste gedeelte gaat het vooral om herbestraten. Verder komt er ter hoogte van het evenemententerreintje een klein pleintje. Daar komt een boom te staan die met be hulp van in de straat verzon ken verlichtingsarmaturen 's avonds aangelicht wordt. In de tweede en laatste fase wordt het gedeelte van de Hogezoom tussen de krui sing met de Jan van Renesse weg en de ring rond de kerk aangepakt. Tegelijkertijd wordt de nieuwe hoofdroute herbestraat en wordt win kelgebied De Zoom onder handen genomen. De recon structie van de Hogezoom moet voor Hemelvaartsdag klaar zijn. ZIERIKZEE - Steeds meer boeren in Zeeland tonen interesse in agrarisch natuurbeheer. Deze nieuwe manier van omgaan met natuur en landschap is de laatste jaren sterk in opkomst. Dat staat in de pro vinciale Nota Agrarisch Natuurbeheer. De nog steeds groeiende be langstelling voor agrarisch natuurbeheer stemt de pro vincie tot tevredenheid. De provincie speelt in op die toe nemende interesse met het ontwikkelen van nieuwe mo gelijkheden. Nieuwste loot aan de stam is het bedrijfsna- tuurplan. Op zich is agrarisch natuur beheer geen nieuw feno meen. Al decennia lang spe len boeren een rol bij het inscharen van vee in natuur gebieden, het beheer van kleine landschapselementen als heggen en drinkputten en het beheer van agrarische cultuurlandschappen. Hét verschil met vroeger tijden is dat hoeren er op meerdere manieren hun voordeel mee kunnen doen. Om hen wegwijs te maken in het inmiddels forse assorti ment van mogelijkheden voor agrarisch natuurbeheer komt er nu het bedrijfsna- tuurplan. In een bedrijfsna- tuurplan worden alle moge lijkheden voor natuurbeheer per boerderij opgesomd en wordt de desbetreffende boer vrijblijvend geadvi seerd over vergoedingen en beheersovereenkomsten. Nestplaatsen In een bedrijfsnatuurplan kan het onder meer gaan over de inrichting van be drijfsgebouwen, het boeren erf, perceelsranden en land schapselementen. Een bedrijfsgebouw kan bijvoor beeld voorzien worden van vliegopeningen in schuren en nestplaatsen, er kan later en/of minder frequent ge maaid worden en op het land kunnen drinkputten en ver laagde oevers aangelegd worden. In overleg met de desbetreffende boer wordt een totaalplan opgesteld. Agrarisch natuurbeheer biedt volgens de provincie Zeeland volop kansen voor de natuur én voor de boeren. Het kan bijdragen aan wat genoemd wordt de 'groene dooradering' van gebieden, het heeft een 'gunstig effect op de milieukwaliteit van een bepaald gebied en het heeft ook voor de landbouw aantrekkelijke kanten. Ten eerste kan agrarisch na tuurbeheer een extra bron van inkomsten zijn. Met de boer worden afspraken ge maakt over het beheer en voor de extra inspanningen die daarvoor nodig zijn krijgt de boer een vergoe ding. Agrarisch natuurbe heer k,an in sommige geval len ook een gunstige uitwerking hebben op neven activiteiten. Te denken valt daarbij bijvoorbeeld aan combinaties met recreatie in de vorm van mini-campings en educatie in de vorm van rondleidingen. Tenslotte vergroot Agrarisch Natuurbeheer in de visie van de provincie de aantrekke lijkheid van de eigen leefom geving voor wonen en wer ken en de betrokkenheid van boeren bij de zorg voor na tuur en landschap. Agrarisch natuurbeheer mag daarbij geen planologische schaduw werpen op het boerenbedrijf. Voorkomen moet worden dat boeren die op vrijwillige- basis natuur beheren via be stemmingsplannen om deze redenen extra beperkingen in hun bedrijfsvoering krij gen opgelegd," aldus de no ta. Steeds meer boeren zien wel brood in agrarisch natuurbeheer. Het is niet alleen een extra bron van inkomsten, maar heeft ook een gunstig effect op nevenactiviteiten als bijvoorbeeld een mini-camping. (Foto: Marijke Folkertsma) BROUWERSHAVEN - De gemeente Schouwen-Dui veland gaat zich opnieuw beraden over de verzelf standiging van de Stichting Renesse. De commissie Algemene en Interne Zaken vroeg gisteravond, maandag, om meer duidelijkheid. Twee weken geleden beslo ten gedeputeerde staten een beslissing over deze voorge nomen verzelfstandiging voor drie maanden te verda gen. Aanleiding voor alle aan dacht is een brief van H. Po lak, huurder van een zomer woning van de veelbesproken stichting. Hij vindt dat het „ongelooflij ke" vermogen van de stich ting aan de gemeenschap toe behoort. Polak gaf aan tot dusverre geen overtuigende motivering te hebben ge hoord waarom de stichting zou moeten verzelfstandi gen. Het toekennen van een grote re bevoegdheid aan benw- waardoor. sneller beslissin gen kunnen worden genomen - of het instellen van een be stuurlijke commissie dtoeg hij als eventuele alternatie ven aan. Burgemeester J. Asselbergs gaf aan de brief van gs „half zacht" te vinden. „Het is als of de provincie zelf niet weet hoe ze dit op moeten lossen," verklaarde hij zijn stand punt. C. Flikweert (SGP/GPV) wilde meer weten over de achterliggende oorzaak waarom de provincie deze zaak opnieuw aan de orde stelt. „Dat doen ze toch niet met alle beslissingen die vlak voor de gemeentelijke herindeling zijn genomen?" zo vroeg hij zich af. De vraag om meer duidelijk heid over de motieven van de Stichting Renesse om te kie zen voor verzelfstandiging bleek algemeen. Tot grote vreugde van Polak en Fon- ker.t, de eveneens aanwezige voorzitter van de Vereniging Belangenbehartiging Erf pachters complex B. Als erfpachter van de stich ting vreest Fonkert dat de bewoners alle stem zullen verliezen als de nieuwe sta tuten worden doorgevoerd. Voor Polak betekent de brief van gs erkenning: „Ik ben opgewekt, dat ze mijn brief ernstig hebben genomen. Het betekent dat ik er niet hele maal naast zat." Dubbelrol Veerhoek.'een dubbelrol ver vullend als wethouder en als voorzitter van de Stichting Renesse, onthield zich van politiek commentaar. Hij be perkte zich in zijn uiteenzet ting tot de doelstelling en de positie van de stichting. De burgemeester gaf aan verder overleg te gaan voeren met gs. Op 14 april wil de provin cie een besluit nemen. ZIERIKZEE - De politie heeft twee winkeldieveg ges van 31 en 25 jaar, beiden afkomstig uit Amster dam, aangehouden die voor ruim 3100 gulden had den gewinkeld in Zierikzee en Goes zonder af te rekenen. De buit bestond uit sport- en dameskleding. Beide ver dachten hadden een speciaal geprepareerde tas bij zich waarmee ze bij het verlaten van de winkels het alarm konden omzeilen. Beiden hebben een bekentenis afge legd. De dievegges zijn al meerde re keren met justitie in aan raking geweest voor soortge lijke feiten. Een van de verdachten moet daarvoor nog een gevangenisstraf on dergaan. Voorgeleid Beiden worden vandaag voorgeleid aan de rechter commissaris in Middelburg. De in beslag genomen kle ding wordt aan de eigenaars teruggegeven. Dinsdag 4 februari Zierikzee Voorlichtingsavond over de brugklas. RSG Professor Zeeman. 20.00 uur. Woensdag 5 februari Zierikzee Baby- en peutersoos speel-o-theek. MFC. 9.30- 11.00 uur. Gratis spreekuur FNV. MFC, de Huybertstraat. 10.00 tot 11.30 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB in Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Musical 'Feest' door Jeugdkomedie Amsterdam. Theater Mondragon. 15.00 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst vereniging Oud Militairen Indiëgangers (VOMI). Restaurant Molen berg. 13.30 uur. Donderdag 6 februari Brouwershaven Commissie Grondgebiedza ken, Openbare Werken en Milieuzaken, voormalig stadhuis, 19.30 uur. Vrijdag 7 februari Zierikzee Ledenvergadering Vereni ging van Beroepsaalvissers. Huis van Nassau. 10.30 uur. Onthulling Jongeren-Info- Zuil JAIB. Jeugdsoos De Pit. 13.30 uur. Serooskerke Kindercarnavalsfeest in het dorpshuis. 18.45 uur. Zonnemaire Jaarlijkse uitvoering harmo nievereniging Nut en Uit spanning. Dorpshuis. 19.30 uur. Zaterdag 8 februari Zierikzee Carnavalsdisco CJV. De Driehoek. 19.30-22.00 uur. Concert Sure en Eat Roadkill. Brogum. 22.00 uur. Nieuwerkerk Contactbijeenkomst ver standelijk gehandicapten. Gebouw Salem. 14.15 uur. Zondag 9 februari Brouwershaven Concert The Poultry Jazz band. Jazzcafé 't Swarte Schaep. 15.00 uur. Maandag 10 februari Brouwershaven Vergadering adviescommis sie maatschappelijke aangelegenheden. Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 11 februari Zierikzee V oorlichtingsavonden kerkenraadsleden en andere geïnteresseerden over prak tische kanten werk in kerke lijke gemeente. Hervormd Kerkcentrum. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Lezing Stichting Vergeetmij- niet voor NVvH. Dorpshuis de Schutse. 14.00 uur. Brouwershaven Vergadering commissie RO/EZ in het stadhuis. 19.30 uur. Woensdag 12 februari Zierikzee Open dag. SG Schouwen- Duiveland. 13.00 tot 16.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 15 februari Zierikzee Cursus 'Dromen een weg tot zelfkennis'. De Lichtboei, MFC. 10.00-16.00 uur. Renesse Ledenvergadering Mus- schengilde. Café Het Wapen van Zeeland. 20.00 uur. Scharendijke Feestavond ZSC'62 voor leden, donateurs en sponsors. Dorpshuis De Putmeet. 19.30 uur. Brouwershaven Jaaruitvoering Smalstads gemengd koor en Krooswijk Band. Tonnenmagazijn. 19.30 uur. Bruinisse Rommelmarkt van de Her vormde Gemeente aan de In dustrieweg 7 en Dreef 10. Van 09.00 tot 12.00 uur. Maandag 17 februari Nieuwerkerk Districtsbijeenkomst Water schap Zeeuwse Eilanden, Ons Dorpshuis, 19.30 uur. Dinsdag 18 februari Zierikzee Show 'En Vliegwerk' van Brigitte Kaandorp. Theater Mondragon. 20.00 uur. b

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3