Museumhaven wil 'Gans' kopen iStfng Duizend uur begroot voor toezicht bij coffeeshops MOOI! 22?° -3>2b5~ Spring in waterbeheer van Grevelingenmeer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE KOOS- Vrouw gewond bij overval postagentschap Fietser bedreigd met mes Auto in sloot KOPJE COFFEE AGENT? de krant van schouwen - 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE "i-^nMSE BIBUpy^ ./u,, DINSDAG 4 FÉBRUARI1997 152e JAARGANG NR 26124 WAARIN OPGENOMEN OE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 797-1889 en recreatiecej^ yfesterschoiiwe#ï 13.00 t/m 16.00 uur A iedere vrijdagmiddag A Doe meeii 10,00 p.p. 01 1 1-65235 1 Negatief advies College van Adviseurs ZIERIKZEE - De Stichting' Museumhaven Zierikzee doet beroep op de provincie voor een subsidie van twintigduizend gulden voor aankoop van een bot ter, genaamd 'Gans'. Het College van Adviseurs (CvA) heeft echter een negatief advies uitgebracht aan gs ten aanzien van deze subsidie aanvraag. Het provinciaal beleid dient volgens dit adviescollege niet gericht te zijn op aan schaf van individuele muse ale voorwerpen. Verder wordt niet het behoud van specifiek deze botter als be langrijkste argument voor deze subsidie aanvraag be schouwd, maar het aanzien van de museumhaven in Zie rikzee. De botter 'Gans' ligt al enige tijd afgemeerd in de Oude Haven. Het is een voormalig politie-vaartuig van de Zeeuwse visserij-inspectie, ressorterend onder het in 1825 ingestelde 'Bestuur der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen'. Volgens de toelichting bij de subsidie aanvraag waren er destijds drie vaartuigen in dienst: de hoogaars 'Gier', een botter genaamd 'Zwa luw' en een botter genaamd 'Meeuw'. Het betreft deze laatstgenoemde, die ruim voor de eeuwwisseling werd gebouwd. De bouwwerf en het bouwjaar zijn niet meer precies vast te stellen. De be treffende archieven zijn in mei 1940 in Middelburg door brand verloren gegaan. Klaas Kater Gezien het feit dat alle bot ters welke in het verleden voor dit visserijbestuur heb ben gevaren, zijn gebouwd op de werf van Klaas Kater in Monnikendam, mag wor den aangenomen dat deze ook van genoemde werf af komstig is, mede omdat deze kon voldoen aan de eis tot het bouwen van een 'snelle zeiler'," aldus schrijft de Stichting Museumhaven Zie rikzee in haar subsidiever zoek. Omstreeks 1926 werd het vaartuig buiten dienst ge steld. De schepen werden destijds gemotoriseerd door de motorenfabriek Krom hout. Daarvoor moesten vooral de achterschepen an ders van vorm en zwaarder van uitvoering worden. De 'Meeuw', behorende tot de zogenaamde kleine botters, was daarvoor ongeschikt. De afmetingen zijn 1. 11,83 x br. 4,0 m x d. 1,0 m., dw 16 ton, materiaal: eikenhout. Een inwoner van Goes kocht het schip en gaf het de naam 'Gans', die ook in het wapen van Goes voorkomt. Na om zwervingen in eigendom van diverse eigenaren kwam het vaartuig in 1991 in eigendom van de Vereniging Zeecadet ten Nederland in 's Graven- hage. Deze vereniging liet het vaartuig in 1993 voor meer dan tachtigduizend gulden restaureren op de Botterwerf van Nieboer in Spakenburg. Het schip werd tevens uitge rust met een nieuw zeiltuig en een hulp/dieselmotor van het merk VolvoPenta met een vermogen van 40 pk. Zeecadetten Voor het doel van de Vereni ging Zeecadetten bleek het vaartuig echter niet goed De Stichting Museumhaven zoekt fondsen voor aankoop van botter 'Gans'. bruikbaar. De organisatie bleek niet in staat het schip in stand te houden, Men bood het daarop aan de Stichting Museumhaven, inreldtiemet de taxatie, te koop aan voor 150.000 gulden. Na intensie ve besprekingen werd over eenstemming bereikt over een koopsom van 70.000 gul den. De Stichting Museumhaven acht het vaartuig van groot belang voor de historie van Zeeland. Het bestuur acht dan ook een uiterste inspan ning gerechtvaardigd om van deze aanbieding gebruik te maken. Volgens het bestuur onder schreef gedeputeerde G. L. van Zwieten, reeds tijdens een gesprek in juni vorig jaar, het belang van deze aankoop en zegde met in achtneming van de daarvoor geldende procedure, finan ciële medewerking tot twin tigduizend gulden toe. Naar aanleiding van die toezeg ging heeft de Stichting Muse umhaven de verwervings- procedure in gang gezet. Toezegging Inmiddels is door bemidde ling van K. Scherphuis, di recteur van Den Boer Druk kers en de Provinciale Zeeuwse Courant, een finan ciële toezegging ontvangen van vijftienduizend gulden van de directie van het Mari tiem Instituut De Ruijter. Daarnaast is van-de Coöpera- (Foto: Marijke Folkertsma) tieve Rabobank Schouwen- Zierikzee B.A. een bedrag ontvangen van 2.500 gulden. Het resterende deel wordt, indien nodig, afgedekt door een krediet van de ING Bank Zierikzee. De directeur daar van is tevens penningmees ter van de Stichting Muse umhaven. Het bestuur gaat echter met behulp van der den voort op de weg om ook andere financiële bronnen aan te boren, teneinde zo min mogelijk gebruik te moeten maken van het bankkrediet. OVER DEKOP BRUINISSE - Afgelopen nacht - omstreeks 04,00 uur - is een 27-jarige inwoner van Bruinisse op de Grevelingen- dam met zijn auto meerdere keren over de kop geslagen. De Bruenaar kwam met de schrik vrij, maar de auto raakte door het ongeluk zwaar beschadigd. De politie vermoedt dat een stuurfout de oorzaak van het ongeluk was. Advertentie De Camellia is een schitterende plant met roosachtige bloemen, die al in februari/maart bloeit. Ca. 60 cm hoog. 4 Van 29.95 voor Excl. sierpot. D«7e urtmteig geldig van 5 tAn 11 februan 1997 EUROPATUIN RENESSE LAÓNE 20, 0111-461031 OMNINOSTIJOfN MA T/M VRIJ 0 I# 17 10 UI ZAT 10 17 00 U<JM KORTGENE - Aan de Hoofd straat in Kortgene is maan dag 3 februari een postagent schap overvallen. Bij de overval werd geld buitge maakt. De 23-jarige beheer ster raakte gewond. Omstreeks 9.00 uur opende de vrouw het agentschap/ bloemenwinkel. Een gemas kerde man kwam rond dat tijdstip de winkel binnen en eiste van haar dat zij de kluis opende. Toen dat naar de zin van de overvaller niet snel genoeg ging, werd de beheer ster met een hard voorwerp in haar gezicht geslagen. Na het openen van de kluis heeft de man een onbekend geldbedrag weggenomen. Hij maakte zich daarna snel uit de voeten. De overvaller droeg een groene legerjas en zwarte handschoenen. GOES - De politie heeft een achttienjarige inwoner van Goes aangehouden die zater dag een negentienjarige plaatsgenoot op de Zaagmo lenstraat in Goes een fiets af handig maakte. Hij deed dit door bedreiging met een mes. De verdachte gaf als reden voor zijn han delwijze dat hij de fiets her kende die hij vorig jaar in het centrum van Goes had ge stolen en sinds die tijd ge bruikte als 'zijn' vervoer middel. Op zijn beurt werd ongeveer drie weken geleden de verdachte het slachtoffer van 'diefstal'. De werkelijke eigenaar van de fiets herken de zijn eigendom en nam die mee. De problemen kwamen toen de eigenaar door de Zaagmo lenstraat reed en het ver voermiddel werd herkend door de achttienjarige ver dachte. Hij wordt vandaag voorgeleid aan de rechter commissaris. Presentatie politiewerkplan 1997 BROUWERSHAVEN - ,,Het grappige is dat ze zeg gen dat politie van hier naar Goes gaat als daar een coffeeshop komt. In feite verplaats je daarmee het probleem," zegt J. van der Veer (D66) als reactie op het gepresenteerde werkplan 1997 van het district Oosterscheldebekken gisteren, maandag, in de com missievergadering Algemene en Interne Zaken. Aanleiding was zijn vraag of het qua politiebeleid nog uit maakt of een gemeente ged oogt of uitgaat van de nul-op tie. Voor het project controle op de handel in softdrugs op verkooppunten zijn voor het Oosterscheldebekken 100Ö uren mankracht begroot. ,,Er moet een goede discussie over het gedogen van coffees hops komen. Probleemver plaatsing schiet niet op. Je moet je afvragen wat nu ei genlijk echt een goede ma nier is om overlast effectief te bestrijden?" A. van den Berge (PVDA) plaatste de problematiek in een breder perspectief. Hij vroeg zich af wat er voor aan dacht naar jeugdzorg zal uit gaan, nu jeugdcriminaliteit op landelijk niveau een top item is. J. Imminga, dis trictschef van het Ooster scheldebekken, haalde sa menwerking met diverse maatschappelijke organisa ties aan als uitgangspunt in de jeugdzorg. „Vroegtijdig signaleren, klein houden en oplossen. Daar ligt een rol voor allerlei organisaties weggelegd." C. Flikweert stelde het stre ven naar meer blauw op straat aan de orde. Aanslui tend leek het C. Legemaate (CDA) een goed streven poli tie zoveel mogelijk op de fiets of te voet de straat op te sturen. Daarmee sloot hij aan bij de voornemens in het district. Herkenbaarheid is één van de streefdoelen van het korps. „De politie moet her kenbaarder, zichtbaar en aanspreekbaar zijn. Er komt ook een kleine reorganisatie, waar wordt afgestapt van noodhulp," gaf Asselbergs in een reactie aan. Imminga verduidelijkte deze inkrim ping van noodhulp verder. „Het uitstellen van zaken die niet direct afgehandeld hoeven worden. Maar daar moet je een evenwicht.in vin den. Als je nooit in de wijk bént, gaan mensen je toch bellen omdat ze daar iemand De politie moet herkenbaar, zichtbaar en aanspreekbaar zijn (Foto: Joop van Houdt) 1 willen zien." Doel is te ko men tot een situatie waarin elke wijk of elk gebied zijn eigen agent heeft, maar „dat is nog niet morgen." Het structurele tekort aan geld en aan personeel waar de politie mee te kampen heeft, schept een weinig rooskleurig toekomstbeeld. Deze tekorten baren zowel Imminga als burgemeester J. Asselbergs als Imminga ern stige zorgen. De veiligheids problematiek in het Ooster scheldebekken, de specifieke problematiek in de weeken den en in de zomer, de inge wikkelde geografische om standigheden eb de 24-uurs bezetting bieden weinig per spectief voor de toekomst. „Afgezet tegen deteruglo- pende personele capaciteit, wordt de toekomst naar ver wachting zodanig problema tisch dat afgevraagd moet worden of deze situatie nog verantwoord is," verwoordt Imminga in de inleiding van het werkplan. Dat werkplan geeft, als on derdeel van het regionale be leidsplan, een overzicht van de taken die de politie zich voor het komende jaar heeft gesteld. Uitgangspunt daar bij was het zo concreet moge lijk formuleren van de pro ducten die de politie heeft te leveren. De bedoeling is, in samen werking met andere betrok kenen, problemen in kaart te brengen en op te lossen. Daarbij streeft de politie naar meer inzicht in de resul taten van de inspanningen. Zo zijn de te besteden uren per activiteit en streefcijfers aangegeven. Tot tevreden heid van de aanwezige frac tieleden. „Een duidelijk ge formuleerd plan met heel concrete doelen. Dat is han dig want daar kun je ze ook op afrekenen," luidde het commentaar van J. van der Veer. I De ware politiek is nooit in strijd met de moraal. La Mothe de Voyer Vannacht regen HET WEER Vannacht langdurig regen. Overdag wolkenvelden en een enkele bui. Temperatuur rond 6 graden. Wind west, matig tot vrij krachtig, rond kracht 4, overdag draaiend naar noordwest. 3 TRANSFERIUM Een gigantische kuil markeert de plaats waar voor de zomer van '97 het Transferium aangelegd moet zijn. 5 PLUSMIN Gosse Oosterhof Is in 1997 gastconservator van de Stichting Plus Min. 6 KORFBAL Personele problemen voor korfballers van All-Ready nog niet voorbij. 7 DIERENLIEFDE De vele gezichten van dierenliefde te zien op dubbelexpositie. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Rijkswaterstaat nodigt publiek uit: BRUINISSE - Rijkswaterstaat nodigt iedereen die daaraan behoefte heeft uit om mee te komen praten over het waterbeheer van het Grevelingenmeer. Dat gebeurt tijdens twee discussieavonden in Brui- Rijkswaterstaat Zeeland is verantwoordelijk voor het waterbeheer van het Greve lingenmeer en binnenkort wordt het beheer voor de ko mende vijf jaar vastgesteld. Voor het zover is wil Rijks waterstaat graag met gebrui kers praten. Ieder heeft immers verschillende belan gen: Zwemmers willen lek ker zwemmen zonder drijf- planten, palingvissers wil len veel schieraal, schelp diervissers willen gezonde oesters en vogels willen rust gebieden. In de Brouwersdam en de Grevelingendam liggen doorlaatsluizen waarmee water kan worden in- en uit gelaten. De afgelopen vijf jaar is de doorlaat in de Gre velingendam niet gebruikt en aan de orde komt de vraag of dat ook in de komende vijf jaar niet moet gebeuren. Tijdenstde discussieavonden kunnen' gebruikers van het Grevelingenmeer hun erva ringen doorgeven aan ande ren en wensen en ideeën spui en over de manier waarop in hun visie met het Grevelin genmeer dient te .worden omgegaan. De discussieavonden staan gepland voor dinsdag 18 en woensdag 19 februari van 18.00 tot 22.00 uur in het con ferentie- en Trainingscen trum Grevelingen Garden in Bruinisse. Er is plaats voor in totaal 75 deelnemers aan de discussie. Wie meer wil weten kan bellen: 030- 6054484. KERKWERVE - Op de krui sing Lokkersweg/Kakkers- weelweg in Kerkwerve vond maandag 3 februari om streeks 6.40 uur een eenzijdi ge aanrijding plaats. Een 53-jarige automobilist uit Brouwershaven reed over de Lokkersweg, komende uit de richting Brouwershaven. Bij de T-kruising met de Kakkersweelweg wilde hij linksaf slaan, maar door be vriezing van het wegdek gleed de Brouwenaar recht door en kwam in de sloot terecht. De automobilist kwam met de schrik vrij. De personenauto was total loss en werd weggetakeld. ~1 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving óf 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving f102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving 184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving 194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Adres Postcode Telefoon Handtek. Dhr./mevr ..Plaats: Geb.datum Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden SE Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. m Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee. L

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1