Nederlander de maat ger Nederlander de maat genomen Fiesta Gitana verzorgt een voorstelling over flamenco Zeelands Roem betaalt een snip per mosselton Mosselveiling nadert grens van 100 miljoen Hugo Claus maakt kans op de Gouden Uil 1997 Ruim dertig mille voor de Tuinbouwstudieclub De maand januari was droogste van de eeuw Gemiddelde prijs bijna driegulden lager Blokkade vervoerder Wachtmeester ten prooi aan krokodil Spuiten onder aan glijbaan Premie voor dure huizen 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 20 tot en met 25 januari werden 49 ladingen mosselen op de veiling in Yerseke aangevoerd, met een totaal ge wicht van 16.655 ton. Alle aangeboden partijen ver dwenen in kopershanden. De hoogste prijs a 100 gul den per ton werd betaald door Zeelands Roem. De gemiddelde prijs bedroeg 80,31 per ton, bijna drie gulden per ton minder dan in de voorgaande twee weken. De verzending was volgens opgave op het Mosselkan toor: België 4.006 ton, Frank rijk 4.377 ton, binnenland 2.200 ton en diverse landen 853 ton. Maandag 20 januari meerde een handvol vaartuigen voor de deur van de mosselveiling af met in totaal 2.007 netto- ton. De stukstallen varieer den die dag tussen 134 en 171, het vleesgewicht vanaf 16,3 kilo tot 20,9 kilo. Krijn Ver wijs betaalde de hoogste prijs van 88,90 per ton aan een kweker uit Yerseke. De ze kweker loste 307 ton met een tarrapercentage van 22,6 procent, een stukstal van 165 en een vleesgewicht van 20,6 kilo. De volgende dag waren elf vaartuigen van de partij met een gezamenlijk aanbod van 3.864 ton. Zeelands Roem tastte die dag het diepst in de buidel en waardeerde een la ding van 328 ton uit de Zand- kreek met de hoogste prijs van 100 gulden per ton. Hier bij ging het om mosslen met een stukstal van 126 en een vleesgewicht van 18,8 kilo. Niet een van de aangeboden partijen bracht op dinsdag minder op dan 65 gulden. Woensdag 22 januari ver schenen 14 mosselkotters met bijna 5.000 ton netto. De stukstallen schommelden tussen 122 en 168, de vleesge wichten van 16,9 kilo tot hooguit 23,3 kilo. Voor de la ding met het laatstgenoemde vleesgewicht (stukstal 137) drukte Zeeuwsche Banier op de hoogste prijs af. Donderdag arriveerde 13 vaartuigen aan de veiling, met in totaal 15 Zeeuwse la dingen. De YE 79 voer die dag met de grootste lading, namelijk 780 nettoton in twee partijen met een gemid deld stukstal van 144. De stukstallen kwamen uit 18,9 kilo en 20,3 kilo. De handel betaalde vanaf 75 tot 94 gul den per ton.t Op vrijdag tenslotte werd in geschreven op nog vier ladin gen. De verantwoordelijke aanvoerders waren het vier tal YE 96, YE 39, YE 36 en YE 57. De inkopers die de zwarte schelpdieren in de wacht sleepten waren respectieve lijk Zeeuwsche Banier, Goudschelp, Roem van Yer seke en Barbé. PO-MOSSEL YERSEKE - Het bestuur van de producentenorganisatie voor de Nederlandse mossel cultuur heeft burgemeester A. Verbree van Reimerswaal voorgedragen als opvolger van voorzitter J. Louwerse. Het voorstel komt tijdens een ledenvergadering op vrijdag 7 februari aan de or de. Omdat de achterban van het voorstel op de hoogte is, ligt een vlotte afwikkeling van dit agendapunt voor de hand. Louwerse blijft voor lopig aan als adviseur. Aanvoer Waddenzee lag maand stil BRUINISSE/ZIERIKZEE - Op de mosselveiling in Yerseke zijn vanaf 1 juli 1996 tot en met vorige week donderdag 817,598 ton mosselen verhandeld. De to tale aanvoerwaarde daarvan bedraagt bijna 96 mil joen gulden. De Zeeuwse percelen waren over deze periode goed voor een produktie van 434.635 ton. Prijs Nederland en Vlaanderen AMSTERDAM (ANP) - Hugo Claus is één van de kandidaten voor de Gouden Uil 1997, volgens de ini tiatiefnemers de enige echt grensoverschrijdende boekenprijs van Nederland en Vlaanderen. Langste volk ter wereld groeit nog steeds Voor het bijstellen van de confectiematen wordt het weer eens tijd dat de lengte van de gemiddelde Nederlander wordt vast gesteld. (Foto: Joop van Houdt) SOESTERBERG (ANP) - TNO Technische Menskun de in Soesterberg gaat nog dit jaar de gemiddelde Nederlander de maat nemen. Daarvoor is onlangs de werkgroep Bodyscanning opgericht waarin TNO, de Hogeschool van Amsterdam en de kleding industrie verenigd in Fenecon zitting hebben. De maat van de gemiddelde Nederlander is voor het laatst vastgesteld in 1985. Die maat is een belangrijk gegeven voor onder andere de overheid, de kleding- en schoenindustrie, autofabri kanten, architecten en fabri kanten van gereedschappen en beschermingsmiddelen Fiesta Gitana speelt de flamenco, met zijn momenten van passie en smart, in de Prins van Oranje. In Prins van Oranje in Goes GOES - In de Prins van Oranje in Goes verzorgt Fie sta Gitana donderdag 13 februari een Spaanse fla menco-avond met zang en dans. Project verbeteren ondernemerschap MIDDELBURG - Het provinciaal bestuur wil 32.000 gulden beschikbaar stellen voor het project 'verbe teren ondernemerschap' van de Tuinbouwstudie club Zuidwest-Nederland. De Tuinbouwstudieclub be steedt dit jaar vooral aan dacht aan marktgericht pro duceren, waarbij gezocht wordt naar exclusieve ver koopargumenten van het Zeeuwse product. Gepro beerd wordt die via een Zeeuws Keurmerk af te zet ten. Er worden initiatieven genomen voor het jaarrond telen van onder andere bloemkool, groene asperge en winterbloemkool en uit breiding van jumbosla. Bij het studieclubwerk wordt verder het onderne merschap gestimuleerd. Daarbij wordt geïnvesteerd in kennisuitwisseling. De provincie heeft in 1995 al een bijdrage van 32.000 gulden beschibaar gesteld. Dit heeft volgens gedeputeerde staten een positieve uitwerking ge had. Op Tholen zijn vijf te lers in een ketenproject voor de teelt van jumbosla be trokken. Dankzij het project 'hergebruik afvalwater' is de uitstoot van vervuild water op witlofbedrijven terugge drongen. Telers van buiten bloemen gaan elkaar steeds meer vinden bij nieuwe acti viteiten zoals de teelt van hy- pericum en bolchrysanten. Na 1997 verwacht de tuin bouwstudieclub zelfstandig verder te kunnen gaan. Ook gaan GS akkoord met een bijdrage van 24.000 gul den voor het begeleiden in het eerste jaar van zes nieu we akkerbouw-studiegroe- pen 'ondernemerschap' van de Gewestelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (GL- TO) Zuid-Midden-Oost (ZMO). De doelstelling van het project is eveneens het versterken van het onderne merschap. Ook deze organi satie wil kennisuitwisseling tussen ondernemers. In 1995 heeft de provincie een bijdrage geleverd van 12.000 gulden voor de voortzetting van soortgelijke, bestaande studieclubs. Dit project is volgens gedeputeerde staten naar volle tevredenheid ver lopen en de toen gevormde studieclubs worden nu voor eigen rekening van de deel nemers voortgezet. Na 1 januari dit jaar verwis selden 19.617 ton (een mossel- ton is 100 kilo) van eigenaar. Van de Waddenzee gingen in het seizoen 1996/1997 tot eind vorige week in totaal 382.982 ton mosselen in andere han den over. In verband met de ijsgang was er de afgelopen maand geen aanvoer uit het noorden. Het produktiecijfer tot en met 23 januari bedroeg 817.598 ton. In 1996 werden tot en met 23 februari 726.726 Dat bleek maandag in Am sterdam tijdens de bekend making van de vijftien nomi naties. De jury beoordeelde in totaal 563 titels, versche nen in 1996. Elke categorie (fictie, non-fictie en kinder en jeugdliteratuur) leverde vijf nominaties op. Op 15 maart maakt de jury de drie winnaars in het journaal van de BRTN bekend. De laure aten krijgen elk circa 40.000 gulden. Claus is met zijn roman De Geruchten de enige genomi neerde Vlaamse schrijver in de categorie fictie. Uit de 220 inzendingen koos de jury ook de dichtbundel De Schip breukeling van Benno Ber nard. De drie anderen zijn Renate Dorrestein (Verborgen ge breken), A. F. Th. van der Heijden (De tandeloze tijd, deel 3: Het hof van barmhar tigheid en Onder het plavei sel het moeras) en J.J. Vos kuil (Het Bureau I (meneer Beerta) en Het Bureau II (Vuile handen)). Vorig jaar kreeg de Vlaming Guido van Heulendonk de Uil voor zijn boek Paarden zijn ook var kens. Op de lijst non-fictieboeken - 209 inzendingen - prijken twee biografieën, van Els- beth Etty (Liefde is heel het ton op de veiling aange voerd. Het hogere productie cijfer is vooral te danken aan de productie van de nieuwe percelen op de Waddenzee. In geld voteerde de handel voor de Zeeuwse mosselen in totaal 37.692.210,-. De zwar te schelpdieren die op de Waddenzee zijn geteeld gin gen voor een bedrag van 58.253.365,- onder de ha mer. Het seizoen 1995/1996 werd vorig jaar in april afge sloten met een recordomzet van 126 miljoen gulden. leven niet. Henriëtte Roland Holst 1896-1952) en Hans Goedkoop (Geluk. Het leven van Herman Heijermans). De anderen zijn Reinout van der Heijden (De vloek van Oesovo), waarmee hij vorige week de Ambassadeursprijs won, Gerard Mulder en Paul Koedijk (Léés die krant! Ge schiedenis van het naoorlog se Parool) en Barbara Smit (Heineken. Leven in de brou werij). Vorig jaar ging de Gouden Uil naar de biografie van de Vlaming Joris van Pa- rys over de kunstenaar Ma- sareel. Kinderboeken Bij de kinder- en jeugdlitera tuur las de jury 134 boeken. De keuze bestaat uit Willy Van Dorselaer (De wraak van de marmerkweker), Har- rie Geelen (Jan en het gras), Joke van Leeuwen (Iep), Bart Moeyaert (Mansoor) en Karlijn Stoffels (Mosje en Reizele). Moeyaert was vorig jaar ook genomineerd voor Blote handen maar moest het afleggen tegen Anton Quin- tana. De Gouden Uil werd twee keer eerder uitgereikt en is een initiatief van de Stan daard Uitgeverij, het Vlaam se blad Humo en de BRTN. Fiesta Gitana, in de jaren vijftig gestart op initiatief van de impresario en kunst verzamelaar H. J. da Silva, krijgt een vervolg. Curro Vé- lez, jarenlang eerste danser bij Fiesta Gitana, en regis seur Nico Knapper hebben samen een nieuw Fiesta Gi tana geformeerd. Het is een combinatie geworden van jong aanstormend talent en ervaren dansers, die hun spo ren verdiend hebben. Zij geven een voorstelling, die niet onderdoet voor de vurigheid en intensiteit van de vroegere groep in zijn glo rietijd. Tijdens een korte tournee, begin 1996, lieten zij het publiek kennismaken met de pure, authentieke Spaanse flamenco met zijn momenten van passie en smart, naast uitgelaten dans. Emoties Flamenco is een uitdruk kingsvorm waarmee een heel scala van menselijke emoties op een kunstzinnige manier kan worden weergegeven, in vele soorten en stijlen. Fie sta Gitana toont de flamenco als een volkskunst, met alle hartstocht en vreugde, span ning en uitgelatenheid, en opzwepende zang en dans. Het publiek wordt meege sleept in de sfeer van de 'Cante Jondo' en de 'Baile Jondo', maar ook in de dans van de wilde 'zigeuner'. Flamenco is tevens de verza melnaam voor een genre aanduiding van dansen en liederen van Andalusische zigeuners (gitanos) die in het midden van de vijftiende eeuw naar Spanje waren ge komen. Eeuwenlang werden zij on derdrukt, en in die tijd was hun zang en dans een soort uitlaatklep, de expressie van een gediscrimineerde groep. Toen, na eeuwen vervolging, de zigeuners na 1783 deel mochten nemen aan het openbare leven kon het pu bliek kennismaken met de flamenco. In deze zangstijl waren echo's van het Moorse tijdvak en joodse zangen dui delijk herkenbaar, naast iro nie, elegance, spot en vooral: tragisch-dramatische diepte. Invloed De flamenco verwaterde in de tweede helft van de negen tiende eeuw onder 'burgerlij ke' invloed: het publiek als helmen. Het wordt hoog tijd dat we de maat van de gemiddelde Nederlander op nieuw vaststellen, zo legt dr. W. Lotens van TNO uit. ,,De Nederlander is het langste volk ter wereld en groeit nog steeds. Sinds 1985 is er ge middeld 2 centimeter bijge komen. Dat lijkt misschien niet veel, maar in de men- smeetkunde zijn twee centi meters aardschokken." De gemiddelde man in Neder- wilde graag het zwerversbe staan idealiseren. Toch zet ten sommige zigeuners de traditie voort. De authentieke flamenco vertoont dan ook duidelijk de kenmerken van de zigeu- nermuziek: strenge metriek en streng ritme, dat met de hakken wordt aangegeven. De meest bekende flamenco- dansen zijn: alegrias (vro lijk), fandango (combinatie zigeunermuziek met Spaan se volksmuziek) en soleé (eerbiedwaardig, ernstig). De flamenco-avond begint om 20.00 uur. ZOMERKAMP BREDA - Camp Counselors USA houdt dinsdag 18 febru ari in Breda een voorlich tingsbijeenkomst voor jon geren die geïnteresseerd zijn in het werken in een Ameri kaans zomerkinderkamp. Er wordt een video getoond en oud-kampleiders vertel len over hun ervaringen. Het werken in het kamp is be doeld voor jongeren tussen de achttien en dertig jaar. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Voor nadere inlich tingen: telefoon 070-3454800. land is 1,83 meter, de vrouw blijft daar 13 centimeter bij achter. Een ander argument om te komen tot een nieuwe maat voor de gemiddelde Neder lander is de kwaliteit van het huidige bestand aan maten. Dat is zo langzamerhand een lappendeken geworden om dat er in de loop der jaren tal van deelonderzoeken zijn ge daan. Een geheel nieuw onderzoek naar het vaststellen van de maat van de gemiddelde Ne derlander bleef tot nu toe achterwege omdat het een tijdrovende en zeer kostbare zaak was. Om van iemand se cuur alle lichaamsmaten op te nemen zijn twee mensen een uur bezig. Om een goed idee van de gemiddelde li chaamslengte te kunnen krij gen, moet van tussen de vier en vijfduizend mensen de maat wórden genomen. Seconden TNO heeft inmiddels een en- .kele tonnen kostend appa raat in bestelling waarmee het vaststellen van iemands lichaamsmaten een kwestie van seconden is. In het appa raat tast een laserstraaltje het lichaam af en binnen de kortste keren is er een af beelding in drie dimensies beschikbaar met alle crucia le maten van de betreffende persoon. Daarmee kan tegen aanvaardbare kosten de maat van de gemiddelde Ne derlander komen vast te staan. Bovendien kan die in de toekomst veel gemakke lijker worden bijgesteld. Goed product De werkgroep Bodyscanning wil met het opnieuw vast stellen van de maat van de gemiddelde Nederlander de Nederlandse industrie hel pen een beter product te ma ken. De kledingindustrie, verenigd in Fenecon is zeer geïnteresseerd, aldus R. Rijs van die organisatie. „Zo goed mogelijk vastgestelde lichaamsmaten stellen de kledingindustrie in staat om zo goed mogelijk passende kleding te maken voor een bepaalde doelgroep. Dat wil zeggen, je kunt kleren ma ken die lekkerder zitten om dat ze beter passen. MAASTRICHT (ANP) - On geveer vijftien actievoerders van Greenpeace hebben maandagmorgen de poort van Verol Recycling Lim burg op het industrieterrein Beatrixhaven in Maastricht geblokkeerd. De milieuorganisatie protes teert met de actie tegen de transporten door het bedrijf van verontreinigd afval naar cementovens in België, waaronder CBR in Lixhe, net over de grens bij Eijsden. Greenpeace vindt het onjuist het Nederlandse afval in het buitenland te verwerken. Verder zijn volgens haar de cementovens ongeschikt voor het verbranden van het afval. Bij de verbranding ko men dioxine en zware meta len vrij, zo blijkt volgens Greenpeace uit Duits onder zoek. De actievoerders heb ben zich vastgeketend aan de toegangspoort. DEN HAAG (ANP) - Een 31- jarige wachtmeester van de Koninklijke Marechaussee is zater.dag in Angola tijdens het zwemmen in de rivier de Casai om het leven gekomen. Hij is vermoedelijk gegrepen door een krokodil, maar naar de precieze toedracht loopt een onderzoek, aldus zondagavond de Defensie woordvoerder in Den Haag. De wachtmeester werkte in Angola als waarnemer van de VN-vredesmacht. Zijn stoffelijk overschot is over gebracht naar de Angolese hoofdstad Luanda en zal zo spoedig mogelijk naar Ne derland worden gevlogen. KETTINGBOTSING LEXMOND (ANP) - Op de oostelijk rijbaan van de A27 ter hoogte van Lexmond zijn maandagochtend omstreeks elf uur vijftien auto's op el kaar gebotst. Volgens de eer ste berichten van de politie zijn er enkele gewonden ge vallen. Mist is waarschijn lijk de oorzaak van de aanrij ding. NIJMEGEN (ANP) - Onbe kenden hebben zondagmid dag in een speeltuintje in de Nijmeegse wijk Weezenhof insulinespuiten met de-naald omhoog onderaan een glij baan gezet. Slechts doordat voorbijgan gers de naalden ontdekten, kon worden voorkomen dat glijdende kinderen er in te recht kwamen. De politie, die direct na de vondst werd gewaarschuwd, vond in de speeltuin zo'n driehonderd lege en gevulde insulinespuiten. In de strui ken rondom de speeltuin la gen de lege doosjes. De agenten sloten de speel tuin en waarschuwden de ge meentelijke dienst Afval en Reiniging. Deze ruimde de naalden op. ROZENDAAL (ANP) - De Gelderse gemeente Rozen- daal zoekt mensen tot 35 jaar die tegen gereduceerd tarief een duur huis willen kopen. Het bestuur van het riante villadorp wil zo graag jonge gezinnen binnenhalen, dat zij voor twintig nieuwbouw woningen van bijna vijf ton een premie van 80.000 gulden geeft. Dat heeft een woord voerster van de gemeente maandag bevestigd. Het gaat om twee-onder-een- kapwoningen en vrijstaande villa's. De goedkoopste wo ningen kosten 480.000 gul den; de duurste moeten weg voor ongeveer een miljoen. De belangstelling voor de nieuwbouwwijk is enorm. Vanwege de hoge prijzen zijn het echter vooral oudere mensen die willen en kunnen kopen. Rozendaal probeert met de premie te voorkomen dat het dorp vergrijst. DRONKEMANSRIT ROELOFARENDSVEEN (ANP) - De dronkemansrit van een 27-jarige Leidenaar is zondag in de tuin van het politiebureau in Roelofa- rcndsveen geëindigd. De po litie had weinig moete de man in te rekenen. Met 1,2 graden ook erg koud DE BILT (ANP) - De maand januari van 1997 is de droogste januarimaand van deze eeuw. In De Bilt viel slechts drie millimeter neerslag, terwijl 66 millimeter normaal is. Het vorige record dateerde van vorig jaar toen het Ko ninklijk Nederlands Meteo rologisch Instituut (KNMI) nog zeven millimeter neer slag kon opvangen in De Bilt. Behalve droog was januari met een gemiddelde tempe ratuur van 1,2 graden Cel sius onder nul ook koud. Een temperatuur van plus 2,2 graden Celsius is nor maal. De eerste tien dagen was het gemiddeld -7,2 gra den. Zo koud was het deze eeuw in die periode nog nooit geweest. De laagste temperatuur in De Bilt was -16.0 graden op 2 januari. Twenthe meldde die dag de laagste temperatuur van de maand: -20.3 graden. Januari telt normaal ge sproken veertien vorstda- gen. Dat zijn dagen waarop het zowel vriest als dooit. Januari 1997 kwam tot 23 vorstdagen. Het aantal ijs dagen (dagen waarop het gedurende het hele etmaal vriest) bedroeg elf tegen vier normaal. Zon Ook de zon liet zich niet on betuigd. Normaal moet ja nuari het doen met 47 uur. dit jaar bedroeg het aantal uren zonneschijn ongeveer tachtig. Toch liet de zon nog op twaalf dagen verstek gaan (normaal veertien da gen).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 6