Recordaantal ruiters bij strao GOED KOOP 'Herdenken watersnoodramp is een waardevolle traditie' 2,2 miljoen voor stads en dorpsvernieuwing Werkbezoek college aan Burgh-Haamstede Verzet van werkgevers tegen hoger OZB-tarief Wegen weer opengesteld Dijkgraaf stelt zich voor RUNDERGEHAKT 1223 25»' AGENDA MAANDAG 3 FEBRUARI 1997 NR 26123 3 Nieuwe gemeente stelt budget vast ZIERIKZEE - Burgemeester en wethouders van de nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland willen voor 1997 een budget van ruim 2,2 miljoen beschikbaar stellen voor stads- en dorpsvernieuwing. Dat is precies het bedrag dat de nieuwe gemeente van de rijksoverheid krijgt voor dit doel. De rijksbijdrage is een optelsom van het geld dat de voormalige gemeente Zierik- zee zou hebben gekregen van het rijk en de andere vijf ge meenten van de provincie. Het Schouwen-Duivelandse college wil een groot deel van het budget - 600.000 gulden - beschikbaar stellen voor de restauratie van woonhuis monumenten. Vier ton is be doeld als bijdrage aan men sen die hun oude woning laten verbeteren. Voor de woningcorporaties is 50.000 gulden uitgetrokken. Dit als financiële bijdrage aan de verhuis- en inrichtingskos ten die de woningbouwver enigingen betalen aan men sen die tijdelijk hun huis uit moeten omdat hun huurwo ning wordt verbeterd. Voor verbetering van de openbare ruimte trekt het college 450.000 gulden uit en voor sanering of verplaat sing van milieuhinderlijke bedrijven eenzelfde bedrag. Tenslotte wordt ruim 300.000 gulden gepland voor gemeen telijke activiteiten in het ka der van stads- en dorpsver nieuwing. Adviescommissie Maandag 10 februari wordt in het Brouwse stadhuis een openbare vergadering ge houden waarbij de gemeen telijke adviescommissie Maatschappelijke Aangele genheden zich uitspreekt over deze verdeling. De ver gadering begint om 19.30 Kennismaking in de Molenberg BURGH-HAAMSTEDE - In de reeks van kernbe- zoeken door het college van burgemeester en wethouders is het na Bruinisse nu de beurt aan Burgh-Haamstede. Daar strijkt het college mor gen, dinsdag, neer. Door elke kern van Schou wen-Duiveland te bezoeken wil het college meerdere vliegen in één klap slaan. Zij kan zich oriënteren op het gebied in kwestie én kennis maken met de be volking. Morgenmiddag wordt allereerst een bezoek gebracht aan Sport- en Re creatiecentrum Wester- schouwen aan de Dale- boutsweg. Aansluitend wordt een be zoek gebracht aan camping Ginsterveld waar vertegen woordigers van de Vereni ging Camping- en bunga- lowbedrijven Schouwen-Duiveland, de Vereniging van Kampeeer- boeeren Vekabo Schouwen- Duiveland en Pomona, een belangenbehartigingsorga- nisatie voor fruitboeren al klaar zitten om met het col lege in gesprek te gaan. Kennismakingsavond Het werkbezoek wordt af gesloten met een bezoek aan het asielzoekerscen trum waar ook de maaltijd genuttigd wordt. De inwo ners van Burgh en Haam stede zijn welkom op de: kennismakingsavond. Deze wordt gehouden in Golfcen trum de Molenberg aan de Hogeweg en begint 'om 19.30 uur. 'Gelijke monniken, gelijke kappen' ZIERIKZEE - 'Gelijke monniken, gelijke kappen'. Onder dit motto dringt de Brabants-Zeeuwse Werk geversvereniging (BZW) er bij de gemeentebesturen op aan om géén gebruik te maken van de mogelijk heid om voor bedrijfspanden maximaal twintig pro cent hogere OZB-tarieven vast te stellen dan voor woningen. Met ingang van 1 januari 1997 is de Wet Waardering Onroerende Zaken aange past. Gemeenten kregen daarmee de mogelijkheid om hogere belastingtarieven te heffen voor bedrijfspanden omdat de waarde-ontwikke- ling tussen deze panden en woningen uiteen kan lopen. De werkgeversvereniging is echter van mening dat de aard van een. pand geen rol mag spelen bij het vaststel len van de tarieven voor de Onroerende Zaak Belasting. „Wanneer bij een belasting wordt gekozen voor de waar de van een pand als heffings maatstaf, dan is het logisch dat bij de heffingsobjecten verschillen in waardeont- wikkeling kunnen voor doen." V estigingsklimaat Het eenzijdig voor bedrijfs panden verhogen van de on- roerendzaakbelasting is vol gens de BZW ook ongewenst omdat het lokale vestigings klimaat, en daarmee de ont wikkeling van de werkgele genheid, negatief wordt beïnvloed. „Niet alleen ma terieel, maar ook psycholo gisch." De werkgeversver eniging maakte haar mening per brief kenbaar aan de ge meentebesturen in Zeeland en Noord-Brabant. ZIERIKZEE - Operatie Opdooi nadert haar einde. Vanmorgen, maandag, heeft het Waterschap Zeeuw se Eilanden de meeste plattelandswegen op Schou wen-Duiveland weer opengesteld voor vrachtver voer met een asdruk zwaarder dan 1,2 ton. De resterende wegen volgen waarschijnlijk woensdag of donderdag. Nog niet alle wegen zijn klaar om het zwaardere ver keer weer te dragen. Zo blij ven op Schouwen-Duiveland de Zeedijk en de Oostweg in Zonnemaire en de Slotweg, de Gatweg en de Bloteweg in Ouwerkerk nog even afge sloten. Dat geldt ook voor de Oud-Nieuwlandseweg, de Kieweg en de Steenzwaans- weg in Nieuwerkerk, het Polderwegje in Oosterland en de Brunjeweg op Schou wen. Daarnaast blijven nog enkele gedeeltes van de Zuidlangeweg in Dreischor, de Weeldijk in Noordgouwe, de Groenedijk in Ouwerkerk en de Ridderweg op Schou wen verboden gebied voor het zwaardere transport. Omdat nog niet op alle we gen is geprikt, wordt deze rij waarschijnlijk nog iets uit gebreid. Operatie Opdooi is naar te vredenheid verlopen. De ver bodsborden zijn bijna overal gerespecteerd en er is tot nu toe geen noemenswaardige schade aan het wegdek ge constateerd. Burgemeester Asselbergs: 'Ik ben hier echt van onder de indruk Met de wind in de 'rug en een waterig zonnetje was het voor de ruiters op het strand goed uit te houden. (Foto: Marieke Mandemaker) RENESSE - De eerste kennismaking met het tradi tionele strao-feest is burgemeester J. Asselbergs goed bevallen. ,,Ik ben hier echt van onder de in druk. Wat mij vooral aanspreekt is dat het een echt dorpsfeest is," aldus Asselbergs zaterdag in Renes- se. Het eerste straofeest van het seizoen leverde meteen een record op. Zestig ruiters vormden samen de stoet en dat is voor Renesse een uni cum. De Strao-commissie Renesse doet er van alles aan om het aloude straofeest springle vend te houden. „We hebben dit jaar in allerlei bladen ge adverteerd en er heeft ook een stuk in de Telegraaf ge staan. Maar dat er zoveel rui ters zouden komen, hadden wij niet verwacht," aldus H. van Hengel van de Renessèr strao-commissie. Meestal komen we aan zo'n 45 rui ters." Ook onder de jeugd was de animo voor het strao-feest groot. Ruim honderd verkle de kinderen meldden zich bij de podiumwagen in de hoop een prijs in de wacht te kun nen slepen. Met veel enthou siasme deden zij mee aan het ringsteken per fiets of pony. De kinderen mochten geze ten op vier boerenwagens mee met muziekvereniging Luctor et Emergo om de. rui terstoet op té halen en 's mid dags was er voor hen een playbackshow en een gratis kindermenu. „De groep is nog nooit zo groot geweest," stelt H. Da lebout, voorzitter van de strao-commissie in een kort welkomstwoord tot de rui ters in het in groten getale toegestroomde publiek. Dalebout maakte zelf ook deel uit van de ruiterstoet en kon tot zijn opluchting con stateren dat er zich geen ech te problemen voor hadden gedaan. Dalebout. „Het was koud. Maar op het strand hadden we de wind en de rug en et was zelfs een beetje zon. Het was goed uit te houden. Vorig jaar moesten we sneeu wruimen. Dat was nu geluk kig niet nodig." Aandacht Burgemeester J. Asselbergs stelde in zijn toespraak dat het voor hem nooit een vraag was geweest of hij wel of niet present zou zijn bij het Re- nesser straofeest. „Het is im- mers voor de gemeente een belangrijk evenement. Voor u is het wennen en voor ons is het ook wennen, maar wie denkt dat er in zo'n grotere gemeente geen persoonlijke aandacht meer zou zijn voor wat er zich in de kernen af speelt heeft het mis," aldus de burgemeester. Hij voegde daar aan toe dat de gemeente Schouwen-Dui veland culturele uitingen als het straofeest zeker zal blij ven ondersteunen. „Zowel in financiële zin als dat nodig is en door persoonlijke aan dacht." Renesse is, zo conclu deerde Asselbergs, met de viering van het strao-feest uit dé winterslaap ontwaakt en weer klaar voor een suc cesvol zomerseizoen. „Het is duidelijk een dorp met een grote ondernemingsgeest." Ook voor gemeentesecreta ris M, Sas was het zaterdag een eerste kennismaking met het straofeest. „Ik wilde dit weieens meemaken," aldus Sas. Wethouder P. Berre- voets-Ringelberg was de eni-. ge van het gezelschap die - als ex-raadslid van Midden- schouwen - al enige strao-er- varing heeft. „Maar het strao in Scharendijke is toch weer heel anders dan de strao hier. Het is voor mij ook de eerste keer dat ik hier naar het strao ga kijken." Uitslagen Bij de versierde paarden was Els Hart de winnaar. Tweede werd Erwin Visser en op de derde plaats eindigde Anne Roos. Vierde werd Deborah den Breems en Sharon Kool- en legde beslag op de vihjfde plaats. De uitslag bij het ringsteken: 1. Fiona Kroon, 2. Carlien te Wolde, 3. Daisy Beije. Krista en Rroel Krij ger moesten bij de verklede kinderen de eerste plaats de len. De derde plaats was voor Rosalie Schipper. Levi Col- toff werd vierde en Vivian de Roo vijfde. De uitslag van het ringste ken per pony: 1. Sebastiaan Nouwens, 2. Anouk Dale bout, 3. Eli de Smet. Het ringsteken per fiets werd ge wonnen door Vincent van Oosten. Sebastiaan van de Bos werd tweede en Jorian Schol legde beslag op de der de plaats. Play-back De vorig jaar opgelaten bal lon van Kimberly Parren kwam in Duitsland terecht en daarmee het verst. De play-back wedstrijd tenslot te, werd gewonnen door het trio Anoek Dalebout, Roe- landa Kooman en Jorieke Dudok. Zij playbackten het nummer 'Ademnood'. Sylvia en Sharon van Oost play backten 'Smurfenhouse' en dat bleek goed voor een tweede plaats. Krista Krij ger, Aniek Krijger en Frenk van Hengel legden met hun vertolking van Coco Jambo beslag op de derde plaats. College legt kransen in Duivelandse kernen OUWERKERK - 'Lijden gaat voorbij, maar geleden hebben gaat nooit voorbij'. Die spreuk gebruikte burgemeester J. Asselbergs om aan te geven dat het ook 44 jaar na dato nog steeds zinvol is de slacht offers van de watersnoodramp van 1953 te herden ken. Het college legde zaterdag kransen in Ouwer kerk, Nieuwerkerk,-Oosterland en Sirjansland. In de voormalige gemeente Duiveland vielen in februari 1953 relatief de meeste slachtoffers. Van de 531 men sen die verdronken, woon den 443 in dat gedeelte van Schouwen-Duiveland. Het zwaarst werd Nieuwerkerk getroffen waar 288 mensen verdronken. In Ouwerkerk vielen 90 slachtoffers, in Oosterland 57 en in Sirjans land verdronken 8 mensen tijdens de watersnoodramp. De slachtoffers liggen begra ven op de algemene begraaf plaatsen in de verschillende kernen. Sobere stenen geven aan waar de stoffelijke over schotten van soms complete gezinnen liggen. Zij hadden geen schijn van kans tegen het door de zware noordwesterstorm opge zweepte water dat eerst door de .dijken heen brak en toen de 'lager gelegen polders in- bulderde. Diepe kerven De generatie die de ramp meemaakte en overleefde komt op leeftijd. „De groep wordt elk jaar kleiner," al dus één van de mensen die in Nieuwerkerk de kransleg- ging bijwoonde. „Toch is het een goede traditie. Zoiets mag niet in vergetelheid ra ken. Alleen al niet voor de nabestaanden van hen die bij de ramp omkwamen. De ramp heeft hier diepe kerven gemaakt." aldus de Nieu- werkerker. Wat burgemeester Assel bergs betreft, moet zeker doorgegaan worden met de jaarlijkse herdenking van de slachtoffers van de waters noodramp. „Wij doen dit uit respect voor de nabestaan den en uit piëteit voor de slachtoffers. Zeker zolang er nog nabestaanden van slachtoffers leven moeten wij hiermee doorgaan." In Ouwerkerk legde het college een krans bij het monument op de algemeen begraafplaats. In het Duivelandse dorp eiste de ramp negentig slachtoffers. (Foto: Marieke Mandemaker) ZIERIKZEE - Het Water schap Zeeuwse Eilanden houdt de komende we ken vier districtsbijeen komsten in de regio's. Tijdens deze bijeenkom sten zal dijkgraaf W. A. Gosselaar zich voorstel len. De gebiedsgezwore- ne geeft een overzicht van de vorig jaar uitge voerde (onderhouds werken in het gebied en belicht de plannen voor dit jaar. De videofilm 'De kust natuurlijk' geeft een kijk op het beleid de dynami sche kustlijn te handha ven. Er wordt ruim schoots gelegenheid geboden van gedachten te wisselen. De dijk graaf, de gebiedsgezwo- rene en de districtshoof den zijn bij de bijeenkomsten aanwezig om vragen te beantwoor den. Het waterschap Zeeuwse Eilanden wil graag in contact komen met de mensen voor wie het de taken uitvoert: het be heer en het onderhoud van het oppervlaktewa ter, waterkeringen en buitenwegen. De belang hebbenden dragen bij aan de uitvoering van de ze'taken via de water schapsbelastingen. De districtsbijeenkomst op Schouwen-Duiveland vindt plaats op maan dagavond 17 februari in 'Ons Dorpshuis' in Nieu werkerk, aanvang 19.30 uur. De bijeenkomst in Walcheren/Noord-Beve land wordt gehouden op donderdag 20 februari. DAK VERNIELD ZIERIKZEE - Een 26-jarige inwoner van Zierikzee deed bij de politie aangifte van vernieling van zijn auto. De Volkswagen Cabriolet van de Zierikzeeënaar stond geparkeerd op een parkeer plaats aan de Oesterstraat in de Zierikzeese wijk Poort ambacht. Onbekenden ver nielden het dak van de ca briolet. De omvang van de schade is bij de politie niet bekend. INBRAKEN GEPLEEGD OOSTERLAND - In de nacht van vrijdag op zaterdag werd op verschillende plaat sen in Oosterland. ingebro ken. De inbrekers probeerden binnen te komen bij een aan tal bedrijven aan de Wilgen- ■straat. Bij één bedrijf kwa men ze niet verder dan het veroorzaken van schade aan een deur en een raam. Bij een ander bedrijf slaag den de inbrekers er wel ip binnen te komen maar voor zover nu bekend is er niets weggenomen. Wel werd voor enige honderden guldens schade aangericht. Bij de kantine van de voet balvereniging Duiveland in Oosterland werd eveneens ingebroken. Het alarm ging af en wellicht lieten de inbre kers zich daardoor verjagen. Wel werd de toegangsdeur naar de kantine opengebro ken waardoor er schade ont stond voor de vereniging. Advertentie 500 gram ^00 van 749- y MS9 WESERGOLD SINAASAPPEL- OF APPELLIMONADE 10 pakjes k 02 liter NU E3 ZUURKOOL NATUREL 500 gram ELKE DAG GOED NIEUWS8 Maandag 3 februari Brouwershaven Vergadering Algemene In terne Zaken gemeente Schouwen-Duiveland in het stadhuis. Aanvang 19.30 uur. Dinsdag 4 februari Zierikzee Voorlichtingsavond over de brugklas. RSG Professor Zeeman. 20.00 uur. Kerkwerve Toneeluitvoering WIK voor alle bejaarden. Verenigings gebouw. 14.00 uur. Woensdag 5 februari Zierikzee Baby- en peutersoos speel-o- theek. MFC. 9.30-11.00 uur. Gratis spreekuur FNV. MFC, de Huybertstraat. 10.00 tot 11.30 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB in Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Musical 'Feest' door Jeugdkomedie Amsterdam. Theater Mondragon. 15.00 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst vereniging Oud Militairen Indiëgangers (VOMI). Restaurant Molen berg. 13.30 uur. Donderdag 6 februari Brouwershaven Commissie Grondgebiedza ken, Openbare Werken en Milieuzaken, voormalig stadhuis, 19.30 uur. Vrijdag 7 februari Zierikzee Ledenvergadering Vereni ging van Beroepsaalvissers. Huis van Nassau. 10.30 uur. Opening eerste Jongeren- Info-Zuil in De Pit. 13.30 uur. Serooskerke Kindercarnavalsfeest in het dorpshuis. 18.45 uur. Zonnemaire Jaarlijkse uitvoering harmo nievereniging Nut en Uit spanning. Dorpshuis. 19.30 uur. Zaterdag 8 februari Zierikzee Carnavalsdisco CJV. De Driehoek. 19.30-22.00 uur. Concert Sure en Eat Roadkill. Brogum. 22.00 uur. Nieuwerkerk Contactbijeenkomst ver standelijk gehandicapten. Gebouw Salem. 14.15 uur. Zondag 9 februari Brouwershaven Concert The Poultry Jazz band. Jazzcafé 't Swarte Schaep. 15.00 uur. Maandag 10 februari Brouwershaven Vergadering adviescommis sie maatschappelijke aangelegenheden. Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 11 februari Zierikzee Voorlichtingsavonden kerkenraadsleden en andere geïnteresseerden over prak tische kanten werk in kerke lijke gemeente. Hervormd Kerkcentrum. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Lezing Stichting Vergeetmij- niet voor NVvH. Dorpshuis de Schutse. 14.00 uur. Woensdag 12 februari Zierikzee Open dag. SG Schouwen- Duiveland. 13.00 tot 16.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 15 februari Zierikzee Cursus 'Dromen een weg tot zelfkennis'. De Lichtboei, MFC. 10.00-16.00 uur. Renesse Ledenvergadering Mus- schengilde. Café Het Wapen van Zeeland. 20.00 uur. Scharendijke Feestavond ZSC'62 voor leden, donateurs en sponsors. Dorpshuis DePutmeet. 19.30 uur. Brouwershaven Jaaruitvoering Smalstads gemengd koor en Krooswijk Band. Tonnenmagazijn. 19.30 uur. Bruinisse Rommelmarkt van de Her vormde Gemeente aan de In dustrieweg 7 en Dreef 10. Van 09.00 tot 12.00 uur. Maandag 17 februari Nieuwerkerk Districtsbijeenkomst Water schap Zeeuwse Eilanden, Ons Dorpshuis, 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3