Verkeersproblemen hardnekkig Mari Geleijnse geëerd bij afscheid van 'straorieën' i Poortambacht krijgt versmarkt Gelijkspel handballers Delta Sport niet fataal r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE mJk Doorgereden na aanrijding Vreemde voorstellen 4 v Winkeldieven betrapt "WAT MIJ AANSPREEKT IS DAT HET ECHT DORPSFEEST IS" dé krant van schouwen-duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 3 FEBRUARI 1 997 1 52e JAARGANG NR 26123 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 STRAAL EN COATINC REDRIJF voor al uw straal- en spuitwerken Wij werken voor o.a.: Landbouw-, tuinbouw- en fruitteeltbedrijven; Voedingsmiddelenin dustrie en de visserij; Chemische- en petrochemische industrie; Wegvervoer en scheepvaart; Water- en wegenbouw, enz. enz. Wij stralen en conserveren o.a.: Landbouwwagens, sproei- en maaimachines; elektromotoren, pompen en hydraulische cilinders; Container/kipper installaties en olietanken; Lieren en tandwielkasten enz. enz. Ovezandseweg 6b - 4436 RE Oudelande Telefoon: (0113) 548279/613313 Telefax: (0113) 548429 Alleen met integraal beleid oplossing problemen mogelijk ZIERIKZEE - De provincie Zeeland wil het onnodig' autorijden terugdringen en de verkeersveiligheid verbeteren. Dat gaat moeizaam. Het aantal auto's per vierkante kilometer steeg, het aantal voertuig kilometers steeg sterk en het verkeer eiste meer slachtoffers. Dat blijkt uit de Beleids Effect Rap portage Verkeer en Vervoer Zeeland. De provincie Zeeland staat te boek als een relatief ver- keersonveilige provincie. „Het- besef dringt steeds meer door dat de problemen en uitdagingen op deze gebie den alleen integraal kunnen worden benaderd en opge lost," schrijven prof. dr. H. Saeijs, hoofdingenieur/di recteur van Rijkswaterstaat Zeeland en gedeputeerde J. Hennekeij in het voorwoord van het rapport. Het beleid van de provincie is er op gericht om mensen uit de auto in het openbaar vervoer en op de fiets te krij gen. Tot nu toe stijgt echter zowel het aantal auto's per vierkante kilometer als het aantal auto's per 1000 inwo ners. Zeeuwen zijn meer op de au to aangewezen dan inwoners van andere provincies. In Zeeland steeg het aantal voertuigkilometers de afge lopen jaren met 33 procent en dat is, zo wordt in het rap port toegegeven, een forse stijging. „Dit betekent dat de taakstelling, maximaal 35 procent groei tussen 1986 en 2010, in 1995 al bijna werd overschreden. Toch is ook bij het openbaar vervoer sprake van een stij ging van het aantal reizigers. Die stijging komt op het con to van de trein. Het aantal mensen dat' gebruik maakt van bussen of andere vormen van openbaar vervoer bleef stabiel. Aan voorspellingen wagen de opstellers van de rappor tage zich niet. Wel wordt ge meld dat er in Zeeland de laatste jaren minder gebruik wordt gemaakt voor woon werkverkeer en huis-school- verkeer. Dit terwijl de pro vincie juist het gebruik van de fiets wil stimuleren en een toename met 30 procent in 2010 nastreeft. Die taakstel ling staat onder sterke druk volgens de opstellers van de rapportage. Slachtoffers Na een daling van het aantal verkeersslachtoffers in Zee land, met name in de jaren 1992-1994, zijn er in 1995 weer meer doden en ziekenhuisge wonden gevallen in het ver keer. Daar komt bij dat voor speld wordt, dat het aantal voertuigkilometers nog ver der zal stijgen. Dat maakt het halen van de doelstelling - 25 procent min der verkeersdoden- en ge wonden in het jaar 2000 - 'zeer moeilijk'. Volgens de rapportage wordt er op de Zeeuwse wegen ondanks de veel snelheidscontroles vaak nog te hard gereden. Ten opzichte van 1986 vielen in 1995 in Noord-Zeeland, waaronder Schouwen-Dui- veland, hetzelfde aantal verkeersdoden. Elf mensen Het aantal auto's per vierkante kilometer groeide in Zeeland-met zestien procent. kwamen om bij verkeerson gelukken. Midden-Zeeland geeft een stijging van het aantal verkeersdoden van 19 naar 25 te zien terwijl in Zeeuws-Vlaanderen - een be rucht gebied voor wat betreft de vei'keersonveilig- heid - het aantal verkeersdo den daalde van 26 naar tien. In Noord-Zeeland vielen in 1986 achtenzeventig zieken huisgewonden en in 1995 wa ren dat er 68. Op dit gebied scoort Midden-Zeeland be ter. Ziekenhuis In 1986 belandden daar 210, mensen in het ziekenhuis ais gevolg van een verkeerson gelukken anno 1995 waren dat er 67 minder: J43. Ook in Zeeuws-Vlaanderen daalde het aantal ziekenhuisgewon den en wel van 173 in 1986 naar 154 in 1995. Echter zo wel voor wat betreft de ver keersdoden als de zieken huisgewonden geldt dat overal in Zeeland in 1994 minder slachtoffers vielen dan in 1995 en dat de dalende lijn nu weer stijgende is. Een zorgelijke ontwikkeling in de visie van de provincie. Wel optimistisch is de pro- (Foto: Marijke Folkertsma) vincie voor wat betreft het terugdringen van de uitstoot van koolwaterstoffen. Doel is om in 2010 uit te komen op 75 procent minder uitstoot dan in 1986 en dat lijkt te gaan lukken. De uitstoot van stikstofoxiden daalt ook, maar nog niet snel genoeg. Voor wat betreft de uitstoot van C02 is geen sprake van de gewenste daling maar juist van een stijging. Bakker, slager en groenteboer ZIERIKZEE - Mits de gemeenteraad akkoord gaat komt er een versmarkt - bakker, slager en groenteboer - in de Zierikzeese wijk Poortam bacht. Bij de gemeente Schouwen-. Duiveland is een verzoek binnengekomen van MKB Adviseurs in Delft en P. Pouwer van De Vleesmees- ters, nu nog gevestigd in de Aldi-vestiging aan de Schelphoekstraat. De Aldi verhuist binnenkort naar haar nieuwe onderkomen aan de Boerenweg en daar is geen plaats voor Pouwer, zo heeft de directie van Al di hem laten weten. Pouwer wil nu in de be staande gebouwen van bak kerij Verwijs een vers markt opzetten waarin plaats voor een bakker, een slager en een handel in aardappelen, groenten en fruit. Voor het pand in kwestie geldt een bestem ming detailhandel, maar dan alleen voor bedrijven die vanwege aard en/of om vang niet in de binnenstad van Zierikzee kunnen wor den gevestigd. De rijkscon sulent van Economische Za ken vindt dat er geen versmarkt in het pand van Verwijs mag komen, maar het college van b en w van Schouwen-Duiveland denkt daar anders over. Het college stelt de raad voor om vooruitlopend op wijziging van het bestem mingsplan een artikel 19- procedure op te starten, dat voorstel komt dinsdag 11 februari aan de orde tijdens de vergadering van de com missie Ruimtelijke Orde ning/Economische Zaken (RO/EZ) van de gemeente Schouwen-Duiveland. De vergadering wordt gehou den in het stadhuis in Brou wershaven en begint om 19.30 uur. ZIERIKZEE - Een 12-jarige scholier uit Brouwershaven raakte donderdag gewond bij een aanrijding. Het ongeluk gebeurde don derdagmiddag om 15.10 uur op de kruising van de Laan van Saint Hilaire en de Ha- ringvlietstraat in Zierikzee. De fietser stak bij de fietsers- oversteekplaats en werd ver volgens aangereden door een personenauto. Hij liep hier bij lichte verwondingen op. De bestuurster is even ge stopt, maar reed daarna weer verder. Van de bestuur ster is bekend dat zij onge veer 50 55 jaar is en in een •grijze auto reed. De politie is op zoek naar getuigen. Zij worden verzocht contact op te nemen met de politie in Zierikzee. (0111-414055). GOES - De politie heeft bij het station in Goes een 27-ja- rige man uit Bergen op Zoom aangehouden nadat deze een meisje met vreemde voor stellen had benaderd. De man deed zich voor als student van de kappersaca demie en wilde meisjes knip pen en hun haar verven. Daarbij zouden dan eventu eel foto's worden gemaakt waarvoor de meisjes betaald zouden worden. Een meisje was vrijdag avond al door dezelfde man benaderd en zei erover na te denken. Bij de volgende ont moeting werd de man door de politie aangesproken. Het bleek dat de man problemen had in de privésfeer en voor zijn gedrag deskundige hulp zocht. Paardenman in hart en nieren1 BURGH-HAAMSTEDE - Het straofeest in Burgh- Haamstede is één van zijn meest markante rijders kwijt. Na meer dan zestig keer, niemand weet het precieze aantal, meerijden in de Strao-ruiterstoe't heeft de 84-jarige Mari Geleijnse uit Haamstede een punt gezet achter zijn bemoeienis met het strao feest. Vrijdag werd hij in Haamstede in het zonnetje gezet door het strao-comité. Geleijnse maakte zeventien nier van'straofeest vieren zo- jaar lang deel uit van het Strao-comité Burgh-Haam- stede en was gedurende die tijd samen met N. Dambruin ook de vaste voorrijder van de stoet. „Een paardenman in hart en ni'eren," om schrijft L. de Feiter, voorzit ter van het strao-comité. Ge leijnse heeft zich altijd bijzonder sterk betrokken gevoeld bij het traditionele wassen van de paardenhoe ven nadat de dieren een win ter lang op stal hebben ge staan. Binnen het strao-comité heeft Gelijnsé zich altijd sterk gemaakt voor de ma- als hij dat van kinds af aan heeft meegemaakt. Com pleet met de rondjes rond de kerk, het bezoek van de rui terstoet aan Burghsluis, de traditionele schröösels en het rijden om het hardst in de Slotlaan van Slot Haamste de. In vroeger tijden waren het vooral de boerenknechts die de paarden bereden. Anno 1997 zijn allerlei beroeps groepen vertegenwoordigd in de ruiterstoet, maar ver der is er in wezen niets ver anderd in de manier waarop door de jaren heen in Haam stede het strao-feest wordt gevierd. Eén ding was altijd bij voor baat al zeker: Mari Geleijnse was van de partij. „Zeker zestig keer heb je meegere den en dan heb ik het nog niet eens over al die keren dat je ook in de andere dor pen meereed bij de strao,al dus De Feiter in een korte toespraak tot Geleijnse. Uit handen van De Feiter kreeg Geleijnse een herinne ringsplaquette, als dank voor ale inspanningen ten gunste van het strao die Ge- lijnse zich door de jaren heen getroost heeft. Het jaar 1983 was een diepte punt in de geschiedenis van straofeest in Burgh-Haam- stede. Slechts een handjevol mensen reed mee en dat was voor De Feiter aanleiding om een strao-comité op te richten om het dorpsfeest te redden van een in zijn ogen zekere ondergang. Er werden brieven verstuurd naar 'vrienden en vriendinnen' Uit handen van L. de Feiter, voorzitter van het Strao-comité Burgh-Haamstede kreeg Mari Geleijnse een herinneringsplaquette. Voor zijn vrouw was er een bloemetje. (Foto: Marieke Mandemaker) van het strao met het ver zoek om financiële steun.De inspanningen waren niet te vergeefs. Na 1983 groeide het strao feest langzaam maar zeker weer uit tot een folkloris tisch gebeuren waarvoor zo wel onder ruiters als het pu bliek grote belangstelling bestaat. Dit jaar verwacht het strao-comité Burgh- Haamstede zo'n zeventig deelnemers. De plaatselijke maneges zijn volgens De Fei ter nu al 'uitverkocht'. Brief Dertien jaar na de eerste brief is er ook nu weer een brief onderweg naar de vrienden en vriendinnen van het strao. Want, herindeling of niet. Het strao-feest moet - daar is De Feiter van over tuigd - nog tot in lengte van jaren blijven bestaan. Het straofeest in Haamstede wordt zaterdag 8 februari ge houden. ZIERIKZEE - Zaterdagmid dag werden een 22-jarige in woner van Burgh en een 28- jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats in Zierikzee betrapt op winkel diefstal. Toen de twee de winkel wil den ontvluchten schoten en kele klanten het winkel personeel te hulp. Op het po litiebureau bleek dat de ver dachten een speciaal gepre pareerde tas bij zich hadden om zo mogelijke alarminstal laties bij het verlaten van de winkel te omzeilen. Tegen de twee werd proces-verbaal opgemaakt. Van de 28-jarige werden de papieren ingeno men omdat bleek dat hij ner gens stond ingeschreven. Geen zoeter lijden dan hopen. Af en toe regen HET WEER Veel bewolking en aten toe regen. Minimumtemperatuur iets boven het vriespunt. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Zuidwestenwind, meest vrij krachtig, rond kracht 5, aan de kust soms hard, 7. 3 STRAOFEEST Record-aantal ruiters bij drukbezocht eerste straofeest van 1997. 5 INLAAG Gebied bij De Val moet in visie waterschap weer een inlaag worden. 6 LANG Het langste volk ter wereld groeit nog steeds gestadig. 7 TRAINERS Voetbalvereniging Zierikzee naarstig op zoek naar een nieuwe trainer. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Brouwer nieuwe trainer Ouwerkerk ZIERIKZEE - De handballers van Nutsspaar- bank/Delta Sport hebben in dertiende competitie wedstrijd gelijkgespeeld, 20-20. Verantwoordelijk voor het vierde puntverlies van de Zierikzeese ploeg was Fides/Westlandia. Fataal is. de puntendeling volgens coach Alex de Brau- wer niet. In de resterende vijf wedstrijden komt de concurrentie nog meerdere malen tegen elkaar uit. Het zag er gisteren in Naaldwijk echter lang naar uit Delta Sport aan het kortste eind zou trekken. Bij een 19-1,7 achterstand trok Ron Flipse flink van leer door drie keer te scoren. Voetbalvereniging Zierikzee heeft de eerste wedstrijd on der interim-trainer Toon van Tiggelhoven verloren. Het betrof een oefenwedstrijd tegen tweedeklasser Goes waarin oud-Zierikzee-spe- lers Serge Berrevoets, Leen Koster en Erwin Nelissen ac tief zijn. Ze versloegen hun oude club met 1-2. Meer Schouwse ploegen - de KNVB had het hele program ma er weer uitgegooid - oe fenden het afgelopen week einde om ritme op te doen. Ouwerkerk deelde de punten met het Goese Robur, 1-1. WIK blameerde zich tegen de A-junioren van Middelburg. Op kunstgras werd het 6-0 voor de Middelburgse jeugd. Brouwershaven won dankzij een treffer van Peter de Haan van SPS en ZSC zette Waarde in Scharendijke met 2-0 opzij. Eigen huis Ouwerkerk heeft de nieuwe trainer voor volgend seizoen in eigen huis gevonden. Jak- koo Brouwer volgt coach Jaap Goud op als speler/trai ner. De overeenkomst is voor een seizoen. Goud gaat zich bezighouden met commercië le activiteiten voor Ouwer kerk. De basketballers van Coltof MEVO'80 hebben vrijdag avond hun derde zege van het seizoen geboekt. De ploeg van tijdelijk coach Bob Noomen had niet al te veel moeite met Dynamo'70 2, 57- 43. De cadetten van de ver eniging sloten hun tweede competitieduel met verlies af.Dennis Voshart was zater dagavond in de korfbalinter land Nederland-België uit stekend op dreef. De speler uit Scharendijke maakte ze ven doelpunten. Hiermee le verde Voshart een belangrijk aandeel in de 20-12 zege van Oranje op de zuiderburen. Sport op pagina 7. (Burgemeester Asselbergs over straoleest Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, I met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: I OMAAND abonnemenl met automatische afschrijving 19,00 I O KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving af 51.00 O KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 O HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 O HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 O JAAR abonnement met automatische afschrijving 0/184.00 J O JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratislf Naam Dhr./mevr I Adres J Postcode Plaats j Telefoon Geb.datum: Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: I11I II I II II i—J II I 2Z Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, «Y* Antwoordnummer 124300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1