'Leger kan niet zonder muziek' ZOEKPLAATIE Concerten in De Piek te Vlissingen Eis zes jaar cel voor doden van echtgenote STREEKNIEUWS EXPOSITIES Gs niet eens met begroting 'Duinoord' 1994/95 en '96 Carnavalsfeest 's-Heerenhoek VRIJDAG 31 JANUARI 1997 NR 26122 FOTO JOOP VAN HOUDT ZIERIKZEE Carnavalsdisco Op initiatief van het CJV wordt zaterdag 8 februari een carnavalsdisco gehouden in de Driehoek in Zierikzee. Verschillende soorten mu ziek worden gedraaid, van carnaval tot house. Belang stellende jongeren - en ou ders - van zes tot vijftien jaar kunnen zich van 19.30 tot 22.00 uur uitleven. NBvP De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afde ling Schouwen houdt dins- "ag 11 februari een bijeen komst waarbij een lezing gegeven wordt over mossel en oestercultuur,, De bijeen komst wordt gehouden in de bovenzaal van Theater Mon- dragon en begint 14.00 uur. Postzegelbeurs De Postzegelvereniging Schouwen-Duiveland houdt zaterdag 22 februari een postzegelbeurs in het Scou- tinggebouw aan de Van Veenlaan in Zierikzee. Op de beurs zijn onder meer postze gels, mapjes, eerstedagenve- loppen en rondzendboekjes verkrijgbaar. Ook is er een dubbeltjeshoek met zegels die niet meer dan een dubbeltje of een kwartje kosten. De postzegelbeurs is geopend van 10.00 tot 17.00 Expositie Ria Varèl uit Ouwerkerk ex poseert tot en met 31 maart haar schilderijen in de Cor- neliastichting in Zierikzee. Het werk dat tentoongesteld wordt is gebaseerd op herin neringen en beelden uit Varèls directe omgeving. Strand en duin blijven haar inspireren. ,,Ik ervaar schil deren en tekenen als een ge drevenheid, een prikkel, een nooit aflatende passie. Met verf en krijt ben ik bezig in drukken te verwerken," ver telt de kunstenares. Eerder was werk van Varèl te zien in Zierikzee, Renesse, Middel burg en op de eerste Kunst- schouw. De expositie is dage lijks te bezoeken van 8.00 tot 20.00 uur. SCHARENDIJKE Feestavond ZSC'62 Sportvereniging ZSC '62 houdt zaterdag 15 februari en woensdag 19 februari een feestavond respectievelijk - middag in dorpshuis De Put- meet in Scharendijke. Het toneelstuk 'Zeg, kan ik je man even lenen?' wordt op gevoerd. De regie is in han den van Truus Heijboer. De feestavond op 15 februari is voor leden, donateurs en sponsors van de sportvereni ging, aanvang 19.00 uur. De opvoering van het toneel stuk op 19 februari is voor ie dereen en vooral de ouderen. Deze feestmiddag begint om 14.30 uur. Tegen 25-jarige Oostburger MIDDELBURG (ANP) - Officier van Justitie mr. J. Groen heeft donderdag voor de rechtbank in Mid delburg een gevangenisstraf van zes jaar geëist te gen een 25-jarige man uit Oostburg. De man wordt ervan ver dacht op 10 februari van het vorig jaar zijn echtgenote met messteken om het leven te hebben gebracht. Het huwelijk van ;,$e ver dachte was volgens hun om geving voorbeeldig. Wat de man niet wist, was dat zijn vrouw sinds jaren een heime lijke liefde koesterde voor een vorige Turkse vriend. Enkele maanden voor de fa tale dag vermoedde de echt genoot dat er iets mis was. De telefoonrekeningen rezen de pan uit en in het handtasje van zijn vrouw vond hij een foto van zijn rivaal. De avond voor de steekpartij vertelde de vrouw dat zij de verdachte wilde verlaten en naar de vriend wilde gaan. Zij had gemeenschap met hem gehad, zo verklaarde ze. Voor de echtgenoot stortte de wereld in, praten mocht niet meer baten. De volgende dag brachten zij hun 3-jarig zoontje bij ken nissen, om thuis over de zaak te praten. Daar aangekomen had de vrouw geen zin meer in een gesprek en wilde haar spullen pakken. De man greep haar beet en bond haar vast. Dat gebeurde met de bedoeling haar als overspeli ge vrouw naar haar familie terug te sturen. Niet wetend wat hij met de situatie aanmoest, haalde hij een mes en sneed zijn vrouw weer los. Op dat moment zei 2$ dat h'^n kipcj wel van(hem waè, maar in haar ha'ri door de vriend was verwekt. Daarop sloegen bij de man de stoppen door. Hij stak de vrouw enkele malen in de borst. Het slachtoffer over-, leed op weg naar het zieken huis. Emoties Volgens gedragsdeskundi gen was de verdachte ten tij de van het liefdesdrama vol- ledigontoerekeningsvat- baar. Het Pieter Baancen- trum, dat hem heeft onder zocht, oordeelt dat hij sterk verminderd toerekenings vatbaar voor zijn daad moet worden geacht. Voor raads man mr. T. Hiddema was de zaak zo klaar als een klontje. Verdachte is overspoeld door emoties die hij niet aan kon en verkeerde in een psy chische overmachtsituatie!" Om die reden eiste Hiddema dan ook ontslag van rechts vervolging. De rechtbank doet uitspraak op donderdag 13 februari. Tot eind januari Zierikzee Schilderijen kustlandschappen van Hetty de Wette en'interieurs Franse kathedra len van Christiaan Keulemans. Polikli niek Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Tot en met vrijdag 31 januari Zierikzee 'Van computerprint tot schilderij' werk van Gust Romijn. Galerie Galerij. Tijdens schooluren RSG Professor Zeeman Tot en met 8 februari Burgh-Haamstede ZVU-cursisten 'Natuur en Fotografie' De Bewaerschole, maandag tot en met za terdag 13.30 -16.30 uur. Dinsdag 4 februari tot en met maandag 17 februari Zierikzee 'Een leven lang actief' over ouderdom. Corneliastichting. Dagelijks van 08.00 tot 22.00 uur. Tot en met vrijdag 21 februari Burgh-Haamstede Keramiek Anneke Berings en Liesbeth Muilemeister. Galerie Zuuddek. Donder dag van 10.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. Van zaterdag 1 t/m vrijdag 28 februari Zierikzee 'Gnosis is tijdloos en altijd actueel'. Bibliotheek De Stolpe. Tijdens openings tijden bibliotheek. Tot en met zaterdag 15 maart Zierikzee Schilderijen van Ilse van Loo. 't Lange Uus. Tijdens winkeltijden. De passies van ex-raadslid Ton de Vlieger uit Schuddeheurs Door Mar van der Veer SCHUDDEBEXJRS - Sinds een maand is hij raadslid af. De gemeente Brouwershaven bestaat niet meer. Maar het voormalige raadslid van de PvdA, Ton de Vlieger, zal zich niet vervelen. Hij is een van de ge drevenen die je op allerlei gebieden blijft tegenko men. Rijdend in een van z'n oude legerwagens uit de vijftiger jaren of als bewonderaar van de militaire muziek. MIDDELBURG - Gedeputeerde staten zijn niet be reid de begrotingen voor 1994, '95 en '96 van Duin oord in Burgh-Haamstede aan te passen. Het verzor gingscentrum vraagt om een verhoging van de personeelskosten met 75.200 gulden. De provincie stelt dat zij de begrotingen van de drie ja ren heeft goedgekeurd en geen bezwaarschrift heeft ontvangen van Duinoord. Daarom zien gedeputeerde staten geen reden de begro tingen të herzien. Ook van wege het late tijdstip van goedkeuring van de begro ting van '93 wil het provin ciebestuur de begrotingen niet aanpassen. Duinoord wil de personeels kosten voor die drie jaren verhoogd zien met 75.200 gul den. Volgens het verzor gingscentrum heeft de pro vincie de begroting 1993 opgehoogd met bovenge noemd bedrag op de perso neelskosten. Dit na uit spraak van de rechtbank in Middelburg. In de visie van Duinoord heeft dit ook ge volgen voor de begrotingen van '94, '95 en '96. 'S-HEERENHOEK - Onder het motto 'Me doe d'r een schepje bovenop' wordt van vrijdag 7 februari tot en met maandag 10 februari carnaval gevierd in 's-Heerenhoek. Voor de gelegenheid is het plaatsje omgedoopt tot Pae- rehat. Carnavalsstichting De Koenkelpot heeft voor dit zesendertigste carnavals feest diverse activiteiten ge organiseerd. In de Bierdulve vindt vrijdag 7 februari om 18.30 uur de onthulling van Jikke plaats en zal de carna- valsvlag worden gehesen ten teken dat het carnaval van start is gegaan. Aansluitend is er een bonte avond voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar in de Korenbeurs. In de Geveltjes begint om 20.30 uur het - inmiddels al uitver kochte - Opwermbal. Kinderoptocht Op zaterdag 8 februari is er om 14.30 uur een kinderop tocht met aansluitend een kinderbal in de Jeugdhoeve. Ook 's avonds gaat het feest op deze locatie door met een groots bal. Hoogtepunt van het weekend is de traditione le grote optocht op zondag 9 februari. Zo'n vijftig eenhe den vormen de stoet. De op tocht is jaarlijks goed voor zo'n vijftien- tot twintigdui zend mensen. Op maandag 10 februari vindt vanaf 15.00 uur in Kiekieris het Kieltjes bal plaats, bedoeld voor ie dereen vanaf vier jaar. Om 23.11 uur wordt het carnaval officieel afgesloten met de verbranding van de koenkel pot. WATERTOERISME GENT - Euregio Schelde- mond houdt vrijdag 21 febru ari in de Windvaan van Flan ders Expo in Gent de infodag 'Vrije doorvaart? Knelpun ten in de mobiliteit van het watertoerisme'. Het doel van deze dag is de uitwisseling van informatie, ideeën en ervaring over de bevaarbaarheid van water wegen in Euregio Schelde- mond voor de pleziervaart. Deskundigen, zowel vanuit de overheid als de toervaart- sector. verwoorden hun visie op de mogelijkheden en be perkingen van de mobiliteit van het watertoerisme. De infodag begint om 10.00 uur. Pacifistische ideeën zijn hem vreemd. Er moet gewoon een leger zijn. Zijn grote zorg is dat er voor de diverse mili taire orkesten die ons land kent dirigenten komen te staan die wel het niveau om hoog brengen, maar de ver binding met het leger verge ten. Een militair orkest is geen gewoon harmonie-of fanfarekorps. Het moet bij het Nederlandse leger blij ven horen. Ook als dat leger beroeps geworden is. Militaire muziek is al heel oud. Bij Asterix en Obelix zien we al Romeinen marche ren met allerhande koperen instrumenten zoals de tuba, de cornu, de lituus en de buc- cina. Voor de Turken bete kende muziek meer dan al leen het moreel van de soldaten hoog houden. Met voor die tijd ongelooflijke geluidsexplosies boezemde men de vijand angst in. Een aardig aspect is dat door onze westerse orkesten een aantal van deze instrumen ten is overgenomen zoals de bekkens, de triangel, de klei ne en de grote (Turkse) trom. En in de meegedragen schel lenboom zitten bovenin drie halve maantjes waaraan bel letjes zijn opgehangen. Voor grote Europese vorsten zoals Lodewijk de Veertiende, Frederik de Grote en Napole on betekende de militaire muziek hun trots. De militai re orkesten beeldden de glo rie van het land en dus ook van de vorst uit. Een andere belangrijke taak was berichtgeving. De trom petters van het leger stonden naast de bevelhebber en ga ven het signaal voor de aan val of de terugtocht. Traditie Ook in Nederland kun je spreken van een militaire muziek-traditie. Tot voor kort waren er zo'n zestien verschillende orkesten. Door bezuinigingen zijn daar nog zo'n zes van over: De Mari- VLISSINGEN - In De Piek aan de Hellebardier- straat in Vlissingen worden in februari enkele con certen gegeven. Vrijdag 7 februari staat De Piek in het teken van The kids are allright. De bands X Head, Eyeless en A shit full of brains geven een try-out. De aanvang is om 21.00 uur. De funk en soulformatie Prat's The Whoblem treedt zaterdag 8 februari vanaf 21.00 uur op. De band speelt ook muziek uit de jai*en zestig en zeven tig. Zaterdag 15 februari geeft de bluesrockformatie The Julian Sas Band een con cert. De groep is beïnvloed door blueshelden als John Lee Hooker, Jimi Hendrix en Ro- ry Gallagher. Het optreden is vanaf 21.00 uur. nierskapel uit Rotterdam, de Koninklijke Militaire Kapel uit Den Haag, de Koninklij ke Luchtmacht Kapel uit Soesterberg, de Johan Wil lem Friso-kapel uit Assen, het orkest van de Bereden Wapens uit Amersfoort en de Fanfare van de Landmacht uit Vught. Het laatste orkest kwam vorig jaar op droevige wijze in het nieuws toen veel leden omkwamen bij de vlie gramp in de buurt van Eind hoven. Vroeger was het mogelijk dat een dienstplichtige, die in de plaatselijke harmonie- vereniging een leuk partijtje kon meeblazen, lid werd van een van de dienstplichtige militaire orkesten. Maar die tijd is voorbij. Het leger is beroeps geworden. De muzikanten zijn dat ook. Door de inkrimping van een aantal jaren geleden is er eenvoudig geen plaats meer voor de amateurmuzikant. Leden van de militaire or kesten hebben vaak hun con servatorium-diploma op zak of zijn ervoor bezig. Verder zijn er een aantal zogenaam de BBT-ers, musici die zich voor een bepaalde tijd ver binden. Veelal zijn deze verbonden aan een orkest als dat van de Bereden Wapens of het fanfa rekorps van de landmacht, vaak in de hoop om door te stromen naar een vaste baan in een van de grotere orkes ten. Society Ton de Vlieger speelt zelf geen instrument. Wel is hij lid van de International Mili tary Music Society, afdeling Nederland. Vreemd genoeg zijn er betrekkelijk weipjg Nederlanders lid van deze vereniging, hoewel het lid maatschap voor iedere be langstellende voor militaire muziek openstaat. De Neder landse afdeling telt ongeveer tweehonderddertig leden. Wie lid van deze vereniging Ton de Vlieger voor één van zijn twee passies: oude militaire voertuigen. is, krijgt elke drie maanden alle informatie over de acti viteiten van Belgische en Ne derlandse militaire korpsen. Regelmatig worden er door deskundigen lezingen gege ven. Aan elke lezing is ook een ruilbeurs verbonden waarop men cd's, platen, vi deo's, vaantjes en ander ma teriaal kan ruilen. Af en toe brengt men als groep een bezoek aan een or kest in Nederland of België of bezoekt men internationa le manifestaties op het ge bied van de militaire mu ziek. Overigens heeft elk orkest op zichzelf ook weer een vriendenkring, van waaruit speciale activiteiten ontwikkeld worden. Angst Bestaat er binnen deze /ver eniging niet de angst dat cle militaire muziek uit Neder land zal verdwijnen Abso luut niet," reageert Ton de Vlieger. ,,Je kunt gewoon niet zonder muziek, dus ook het Nederlandse leger niet. Je zit bijvoorbeeld al met een stuk ceremonie. Als er een staatshoofd komt is er altijd een militair orkest bij. Bo vendien vervullen de orkes ten een belangrijke rol bin nen het leger zelf. Denk aan de beëdiging van officieren. "Maar ook naar buiten toe vormt zo'n orkest als het wa re het gezicht van het leger. Zo heeft De Vlieger vorig jaar in Zierikzee een concert georganiseerd dat gegeven werd door de Koninklijke Luchtmachtkapel. De ach terliggende gedachte vanuit de legerleiding was dat het concert een soort good-will evenement was voor de over last die men in deze buurt heeft van de activiteiten van de luchtmacht. Heeft De Vlieger ook geen angst voor verdere inkrim ping van de orkesten ,,Dit aantal is het absolute mini- mum .en vappit (hef, ;mipiste- rie heeft men ook de verzeke ring gekregen.dat tot in de volgende eeuw niet verder gesnoeid gaat worden op de militaire muziek. We zullen altijd een leger nodig hebben en zolang Nederland zelf standig blijft zullen wij ook militaire muziek nodig heb ben." Heel gezond vindt De Vlieger de muzikale concurrentie die er tussen de diverse militaire orkesten bestaat. „Neem nu de KMK en de Marinierska pel. De rivaliteit tussen hen is bekend. Maac dat komt wel de prestaties ten goede." Toch zijn beide orkesten een maal per jaar samen te horen op het concert voor het Rode Kruis. Zorg De militaire muziek in Ne derland blijft bestaan. Toch zijn de leden van de Interna tional Military Music Socie ty niet zonder zorg. Het ni veau van de diverse orkesten is heel hoog. Het gevaar be staat dat,, .er'wellicht op,een gegeven - moment een diri gent voor een orkest komt te staan die de historische band met het verleden niet meer aanvoelt. De muziekkeuze zal toch ook altijd een verbinding moeten (Foto: Marijke Folkertsma) hebben met de militaire ach tergrond van de orkesten. Daarbij kan men denken aan de oude signalen en comman do's die vroeger bij verschil lende gelegenheden klonken, maar ook aan militaire mars muziek. Ook de discipline in de militaire orkesten valt op. Maar het blijft een natuurlij ke discipline. Men vervalt niet in een te strak showele ment wat sommige amateur- showkorpsen een onnatuur lijk uiterlijk geeft. Taptoe Breda Hoogtepunt is natuurlijk het gezamenlijk bezoek aan de Taptoe Breda. Naast alle Ne derlandse orkesten werken ook elke keer een of meerde re bekende buitenlands or kesten mee. Speciaal voor, de leden van de Internatiqnal Military Music Society geeft zo'n o2"kest een besloten op treden. Ton de Vlieger kan het niet nalaten de jaarlijkse taptoe zelfs drie maal te be zoeken. ,,Je komt in één keer niet uitgehoord en uitgeke ken." De firma Mol uit Schuddeheurs mag zich verheugen in een grote bekendheid. Het Zoekplaatje in de Nieuwsbode van vo rige week vrijdag leverde 49 inzendingen op en alle oplossin gen waren correct. Op de foto van Joop van Houdt is het nieu we BP-tankstation aan de Kloosterweg bij Schuddeheurs te zien. Verschillende inzenders weten te melden dat ook het nieuwe huis van de familie Deurloo op de foto te zien is. Het nieuwe tankstation wordt donderdag 13 februari officieel ge opend. Een inzender uit Wieringerwerf complimenteert Joop van Houdt. ,,Zo ziet men elke keer keer wat voor mooie plek jes Schouwen-Duiveland heeft. Iedere keer als wij in Zeeland zijn Kijk uit voor Zoekplaatje." Uit de stapel goede inzendingen werd die van Arko den Boer, Ribesstraat I. 4306 AS Nieuwerkerk, getrokken. Hij krijgt de cadeaubon van 25 gulden toegestuurd. Wie denkt te weten waar fotograaf Joop van Houdt boven staand Zoekplaatje heeft geschoten kan zijn of haar oplos sing per brief of briefkaart opsturen naar de redaktie van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4301 AA Zierikzee. In zendingen kunnen ook rechtstreeks in de brievenbus van de Nieuwsbode aan het Jannewekken 11 in Zierikzee gedepo neerd worden. Inzendingen moeten voor woensdag 5 febru ari 1997 binnen zijn. Op brief of briefkaart graag het woord 'Zoekplaatje' vermelden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5