Kop popcorn: minder caloriën dan appel Problemen bij herstellen huurwoning in oude staat Bewust koopgedrag na lezen Consumententest TV-programma over Air Miles Dienstensector op volle toeren Afvallen met het broodwisseldieet Testjaarboek 1997 Consumptie gepofte mais steeds populairder Huurders klussen vaak in hun eigen woning Nieuw boek met meer dan zestig testen In jaren 1996 en i 997 WOENSDAG 29 JANUARI 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD ZIERIKZEE - Gepofte, of eigenlijk 'geplofte' maïs heeft het image van een eigentijdse, Amerikaanse lekkernij. Toch was popcorn eeuwen geleden al be kend bij de oorspronkelijke bewoners van dat we relddeel. In Amerika is popcorn aan een onstuitbare opmars be zig. De afgelopen tien jaar is de consumptie verdubbeld. Jong en oud heeft het plezier ontdekt van het zelf thuis mais ploffen. Het is gemak kelijk, knus, lekker, luchtig, voedzaam en gezond en het ruikt zalig. Vorig jaar veror berden de Amerikanen bijna 70 liter van het luchtige lek kers per hoofd van de bevol king. Bijna driekwart van alle ongepofte en voorgepof- te Amerikaanse popcorn wordt thuis genuttigd bij te levisie en barbecue, tijdens feestjes en als borrelhapje. Calorieën Kant-en-klare popcorn wordt vooral verkocht in bioscoop theaters, in sport stadions, op scholen en tij dens grote evenementen en mega popconcerten. De groeiende populariteit van popcorn is onder meer een ge volg van haar gezonde ima ge. Een kop popcorn heeft minder calorieën dan een ap pel. Popcorn past in sche ma's voor verantwoorde voe ding, zoals ook werd voorgesteld door de Stuur groep Goede Voeding in Den Haag bij de introduktie van haar landelijke campagne 'Goede Voeding' Geschiedenis Popcorn is aan tal van uni versiteiten en wetenschappe lijke instituten in Amerika serieus onderwerp van on derzoek. Zo zijn bij opgra vingen in de bodem van Mexico City 80.000 jaar oude fossiele stuifmeelpollen van maïs gevonden. Die lijken als twee druppels water op die van de moderne pofmaïs. In de Bat Cave (vleermuis- grot) in de bergen van west- centraal New Mexico zijn mi ni maïskolven aangetroffen, waarvan de leeftijd aanvan kelijk op 4.000 jaar werd ge schat. Moderne onderzoeksmetho den, met radiokoolstof, toonden aan dat daar nog zo'n 1.500 jaar bij mag wor den geteld. In dezelfde grot, maar minder diep, zijn ook maïskolven van ruim twin tig eeuwen oud gevonden. Het idee dat de oudste maïs kolven in Peru zouden zijn ontdekt, was daarmee ach terhaald. Latere opgravin gen in Canada en Mexico wij zen, wat de oorsprong van popcorn betreft, ondubbel zinnig naar Noord-Amerika. Plof- en pofvaten Andere hoogtepunten in de popcorn geschiedenis zijn de vondst van 1500 jaar oude plof- of pofvaten in Peru, een uit het jaar 300 daterend go denbeeldje met maïskettin- gen in de urn van een Mexi caans graf en duizend jaar oude popcorn uit Peru die nog prima te poffen bleek. Verder vond men stenen maïskolfjes, afkomstig van de Inca's, die aanvankelijk als miniaturen werden be- Zelf gepofte mais wordt vooral in huiselijke omstandigheden gegeten. schouwd, maar mogelijker wijs toch op ware grootte zijn afgebeeld. De 'moderne' popcorn story begint met Columbus. Toen hij Amerika ontdekte, ont moette hij tal van Indianen stammen die maïs poften of er schitterende sieraden van maakten. Zijn collega, de roemruchte Cortes, kwam enkele jaren later in Mexico in contact met de Azteken die popcorn en maïs niet alleen voor de sier gebruikten, maar vooral als hun belang rijkste voedsel beschouw den. Popcorn speelde zelfs een rol bij de godenverering. De geschiedenis vermeldt verder, dat de krijgszuchtige Irokee-indianen rond de Ca nadese meren mais poften in vaten, die in zand stonden dat werd verhit met houts kool. Zij hadden zelfs pop- cornsoep op het menu staan. Thanksgiving- Day In de geschiedenis van pop corn neemt Thanksgiving Day een bijzondere plaats in. Toen de eerste kolonisten rond 1620 in de Nieuwe We reld voet aan land zetten, teelden de Indianen al meer dan 700 variëteiten p.'ofmaïs. Engelse landverhuizers, die. via Nederland (de pelgrim' fathers) de grote oversteek waagden, kwamen op het eerste Thanksgiving Day- feest al in aanraking met popcorn. Tijdens dit verbroe deringsfeest tracteerden de Indianen op popcorn, die zij hadden meegebracht in een tas van hertenleer. Later moest de gezonde ver snapering ook het ijs breken bij de soms dagenlang duren de vredesonderhandelingen tussen blanken en roodhui den. Intussen maakte moe der thuis voor de kinderen een geliefd ontbijt klaar be staande uit popcorn met melk en suiker. De kolonis ten-vrouwen experimenteer den naar hartelust verder en zo ontstonden tal van pop corn varianten die in Ameri kaanse kookboeken nog steeds terug te vinden zijn. Circus Eind vorige eeuw verplaats te de popcorn scene zich naar buiten: naar het circus, de kermis, fancy fair en het volksfeest. Rond 1924, toen de eerste electrische pofap- paraten zich aandienden en de bioscopen met de eerste geluidsfilms volle zalen trokken, werd de popcorn- film-traditie geboren. En ook in 1997 wordt de Ameri kaanse popcorn in de bio scoop nog graag gekocht.. Het geheim Popcorn, zo hebben onder zoekers vastgesteld, heeft veel gezonde voedingsvezels, geen kunstmatige toevoegin gen, is caloriearm, maar rijk aan belangrijke eiwitten, koolhydraten, gluten, vita minen, fosfor en ijzer. Het geheim van de luchtige snack zit verborgen in het water in de maïskorrel. Wanneer de korrel wordt verhit, zet het water uit en door de druk ploft de mais uit elkaar. Van alle soorten mais: de ge deukte-, zoete-, paarden tand-, dop- en pofmaïs, kan alleen de laatste variant ploffen en levert mooie én lekkere goudgele plofvlok- ken op. Volgens voedings deskundigen zijn die, mits licht gezouten en zonder vet te toevoegingen, beter voor de gezondheid dan welke an dere snack ook. Popcorn be zit minder calorieën dan een appel; een kop gepofte mais telt slechts 27 calorieën. ZIERIKZEE - Veel huurders klussen in hun woning. Ze. leggen een parketvloer, vernieuwen de badka mer of plaatsen een nieuw keukenblok. De verhuur der kan eisen dat de huurder die veranderingen bij vertrek ongedaan maakt en de woning in oude staat herstelt. Soms is het mogelijk dat een volgende huurder aange brachte veranderingen over neemt. Problemen op dit ge bied kunnen worden voorkomen door afspraken met de woningbouwvereni ging of particuliere verhuur der vooraf op papier te zet ten. Praktijkvoorbeelden Er zijn vele praktijkvoor beelden van de problemen die op deze wijze voorkomen kunnen worden. Bij bezichti ging van de woning vraagt de vertrekkende huurder ofde nieuwe huurder de luxaflex, de vloerbedekking en het gasfornuis wilt overnemen. Het gasfornuis heeft de nieu we huurder nie.t nodig. Luxa flex en vloerbedekking val len bij hem wel in de smaak, dus die wil hij graag overne men. De vertrekkende huurder mag altijd vragen of zijn op volger losse spullen wil over nemen, al dan niet tegen be taling. De nieuwe huurder is echter niet verplicht om dit te doen. Als hij besluit de luxaflex en de vloerbedek king over te nemen is het be langrijk om schriftelijk vast te leggen hoeveel hij daar voor betaalt. Vaste verandering De vertrekkende huurder wil ook graag dat de nieuwe bewoner de door hemzelf aangelegde CVinstallatie overneemt. Het gaat hierbij om een zogenaamde 'vaste' verandering. Voor overname van vasteVeranderingen is altijd medewerking van de verhuurder vereist. De CV wordt na vertrek van de huurder namelijk eigendom van de verhuurder. Als de nieuwe huurder de CV wil overnemen en de ver huurder geeft hiervoor toe stemming, is het belangrijk dat dit schriftelijk wordt vastgelegd en ondertekend door zowel de verhuurder, de vertrekkende huurder én de nieuwe bewoner voor wiens rekening het onderhoud van de CV meestal komt. Scheur Na het tekenen van de huur overeenkomst begint de nieuwe huurder met het schilderen van de woning. Daarbij ziet hij dat er een scheur in.de wastafel zit, dat de deur van de hal naar de keuken ontbreekt en dat de kraan in de keuken versleten is. Het is verstandig samen met de verhuurder een nauw keurige beschrijving te ma ken van de'staat waarin de'*" woning verkeert voordat de ze wordt betrokken en dat in een zogenaamd 'inspectie rapport' vast te leggen. Zo kan de nieuwe huurder voorkomen dat hij bij ver trek uit de woning aanspra kelijk is voor veranderingen en gebreken die al bestonden voordat hij er ging wonen. Als de verhuurder weigert aan zo'n rapport mee te wer ken kan de nieuwe huurder dit ook zelf opstellen en aan getekend naar de verhuurder sturen. Bubbelbad Wanneer iemand al jaren in een huurwoning woont en graag de badkamer wil ver nieuwen door het plaatsen van een bubbelbad plaatsen moet de verhuurder daar voor in de meeste gevallen vooraf toestemming geven. Dat is meestal vastgelegd in het huurcontract. Als de verhuurder toestem ming geeft, is het belangrijk dat dit schriftelijk gebeurt.de huurder heeft dan een bewijs wanneer later toch verschil van mening ontstaat. Van belang is ook dat bij die toestemming dui delijk wordt aangegeven of bij vertrek uit de woning het ligbad verwijderd moet wor den of dat u dit mag blijven zitten. Inspectie Na een aantal jaren zegt de huurder de huur schriftelijk op. Na de opzegging inspec teert hij samen met de ver huurder (opnieuw) - de wo ning. Uit deze zogenaamde 'voorinspectie' moet duide lijk worden welke verande ringen of gebreken tijdens de huurtijd zijn ontstaan. Van deze voorinspectie dient een rapport te worden opge maakt. Daarin kunnen af spraken worden gemaakt over wat moet worden her steld en wat er met eventuele aangebrachte veranderingen moet gebeuren. De resteren de huurtijd kunnen worden benut om geconstateerde ge breken te herstellen. Afspraken Als bij aanvang van de huur overeenkomst een inspectie rapport is opgesteld met af spraken over de overgenomen CV en wanneer ook over het ligbad bij het geven van de toestemming de nodige afspraken op pa pier zijn gezet, zal over het herstel in oude staat geen conflict ontstaan. Voordat de huurder de wo ning definitief verlaat, moet nog een 'eindinspectie' in de woning plaatsvinden. Op die manier kan worden gecon troleerd of het herstel vol gens afspraak is uitgevoerd. Er mogen tijdens de eindin spectie geen nieuwe gebre ken meer door de verhuurder worden aangevoerd, tenzij die gebreken niet zichtbaar waren tijdens de voorinspec tie. KERKDIENST In de Gasthuiskerk in Zierik- zee wordt zondag 2 februari een reactieve kerkdienst ge houden. Het jongerenkoor Esperance uit Krabbendijke verleent zijn medewerking. Het thema is 'God ziet jou zitten'. Er is een korte toe spraak over het onderwerp. Tijdens en na de dienst is ge legenheid om zowel schrifte lijk als mondeling op het the ma en de toespraak te reageren. De leiding is in handen van evangelist D. Vos en ds. G. van de Pol. De kerkdienst begint om 18.30 uur. MUSSCHENGILDE Het Musschengilde houdt za terdag 15 februari een leden vergadering. Deze bijeen komst in café Het Wapen van Zeeland in Renesse begint om 20.00 uur. CURSUS DROMEN Op initiatief van De Licht boei wordt op de zaterdagen 15 februari, 15 maart en 5 april de cursus 'Dromen een weg tot zelfkennis gegeven'. Onder leiding van docente Anneke Weststrate wordt deelnemers geleerd om dro men opnieuw te beleven en de informatie van de droom te verstaan. Ook worden oe feningen gedaan, die thuis gebruikt kunnen worden. De bijeenkomsten in het MFC beginnen om 10.00 en duren tot 16.00 uur. Nadere inlich tingen: telefoon 0113-250224. ZIERIKZEE - Zullen we een gewone televisie kopen of een breedbeeld-tv? Welk merk is het best, welk merk televisie het goedkoopst? Wat voor hypotheek moeten we nemen? Welke boormachine? De Consu menten-bond verzamelde meer dan zestig tests die antwoord geven op deze vragen. Ze zijn verzameld in het Test- jaarboek 1997. Het boek om vat zeer uiteenlopende on derwerpen, die varieren van beleggingen in teakhout tot de kwaliteit van condooms. Maar ook heel nuchtere za ken als grootbeeld-t.v.'s, breedbeeld-tVs autokosten kant-en-klaar maaltijden boormachines telebankieren middenklasse-auto's hybride fietsen koopsompolissen vitaminepreparaten camcorders bloeddrukmiddelen brufningsapparatcn koelvriescombinaties m In het Testjaarboek 1997 staan zestig tests die werden uitge voerd door de Consumentenbond. stofzuigers en tandenbor stels komen aan de orde. Een handig en overzichtelijk boek om bij de hand te heb ben. Bijvoorbeeld wanneer de auto aan nieuwe banden toe is of men overweegt om nu eindelijk toch maar een camcorder aan te schaffen. Voordeligst De geteste artikelen zijn in gedeeld de productgroepen auto, beeld en geluid, doe- het- zelf, fiets, financiën, ge zondheid, huis en tuin, toe risme en voeding. Bij de ver schillende onderwerpen zijn overzichtelijke tabellen ge plaatst, waarop te zien is welke voor- en nadelen de ge teste artikelen hebben en welke aanschaf het voorde ligst is. Dat wordt ook om; schreven in de toelichting bij elk artikel. Vaak blijkt daarbij dat 'duurder' niet altijd 'beter' is. In de tests wordt ook aan dacht besteed aan veiligheid, duurzaamheid, energiever bruik en milieuvriendelijk heid. Het Testboek 1997 om vat 200 pagina's. Het is verkrijgbaar in de boekhan del en bij de Consumenten bond. Nu ook reizen naar verre bestemmingen ZIERIKZEE - Het Air Miles spaarprogramma heeft aan het begin van dit jaar nieuwe bestedingsmoge lijkheden regen en een aantal wijzigingen onder gaan. Op dinsdag 3 februari begint een informatief televisieprogramma over air miles. Het kreeg de titel 'De Te aroom' en wordt dagelijks van 15.00 tot 16.00 uur uitge zonden via RTL4. De nieuwe initiatieven zijn het resul taat van een beleid om de be stedingsmogelijkheden van air miles te vergroten en de spaarders beter voor te lich ten over wat ze met de ge paarde Air Miles kunnen doen. Bijvoorbeeld de 'Miles Mo ney' actie waarmee verre be stemmingen binnen handbe reik komen. Door de helft in air miles, en de helft in geld te voldoen kunnen air miles spaarders KLM-tickets voor elf bestemmingen in de Ver enigde Staten bemachtigen Een ticket New York kost bijvoorbeeld 500 Air Miles én 490 gulden per persoon. René Froger Op 21 en 22 maart geeft René Froger speciaal voor air mi- les spaarders twee concerten in de Jaarbeurs in Utrecht. Spaarders kunnen hun Air Miles nu ook verzilveren voor toegangskaartjes voor het 24e ABN AMRO Wereld- tennistoenooi in 'AHOY, van 3 tot, en met 9 maart. Verhoogd Het aantal air miles dat no dig is voor een bezoek aan het Noorder Dierenpark in Emmen, de Efteling, het Dol finarium Harderwijk, een museumjaarkaart en de Gol den Tulip hotels wordt ver hoogd. De Air Miles organi satie telde eind december vorig jaar 2.384.000 deelne mende huishoudens. Dat houdt in dat 37,7 procent van het totaal aantal Neder landse huishoudens aan de actie deelneemt. Eind 1996 hadden de spaarders ruim 626.000 boekingen verricht, waarvan de Efteling de pop ulairste was met 242.430 boe kingen. ZIERIKZEE - Niet alleen afvallen, maar ook het op peil houden van het gewicht is mogelijk via het broodwisseldieet. Het gaat om een eenvoudig dieet, waarbij de ene dag uit sluitend volkoren brood ge geten en calorie-arme dran ken worden gedronken als koffie, thee (zonder suiker en melk), bouillon en mineraal water, minimaal twee liter. De volgende dag mag weer normaal worden gegeten. Het is immers een wissel- dieet. De volkoren boterhammen kunnen worden afgewisseld met een volkoren bolletje of een geroosterd boterhamme tje. Als tussendoortje kun nen bij de koffie of thee klei ne stukjes geroosterd brood worden genomen. De maag blijft zo gevuld, er ontstaat geen hongergevoel. Op de 'alles-eet-dag' moet wel gevarieerd worden gege ten om alle noodzakelijlie voedingsstoffen binnen te krijgen. Dat betekent dat alle basisvoedingsmiddelen als groente, fruit, brood, melk, kaas, vlees, vis of ei en aardappelen op het menu moeten staan. Wees voorzichtig met vette, calorierijke producten en tussendoortjes. Wie enige tijd achtereen het broodwis seldieet volgt en ook de 'al les-eet-dag' goed invult kan zonder problemen tot twee kilo per week afvallen. Gemiddeld hebben mensen 2300 calorieën per dag nodig. Een energiebeperkt dieet be vat meestal zo'n 1000 calo rieën per dag. Tijdens een brooddag met bijvoorbeeld acht sneetjes volkoren brood krijgt men iets meer dan 600 calorieën binnen. Hierdoor is het mogelijk om de volgende dag gewoon te eten en toch af te vallen. Om het gewicht op peil te houden mensen wekelijks een of twee brooddagen in. Het broodisseldieet heeft haar bestaansrecht beuezen omdat het eenvoudig is toe te passen en betaalbaar. Uit wetenschappelijk onderzoek blijkt dat het broodwissel dieet op de 'alles-eet-dag' niet het inhaaleffect heeft dat men zou veronderstellen. Het broodwisseldieet biedt de mogelijkheid om simpel en goedkoop af te vallen. ZIERIKZEE - De commerciële dienstensector maakt sterke jaren door. In 1996 groeide de omzet met 2,5 procent en de werkgelegenheid met drie pro cent. Voor 1997 wordt eenzelfde groei verwacht. Binnen de sector zijn ruim 1,5 miljoen mensen werk zaam in circa 218.000 onder nemingen, die gezamenlijk een omzet hebben van zo'n 300 miljard gulden. Van deze omzet wordt gemiddeld ne gen procent geëxporteerd. Dienstverlenende bedrijven zijn daarmee zeer belangnjk voor de Nederlandse econo mie. Dit wordt, nog eens bena drukt door het hoge scho lingsniveau en de snelle invoering van informatie technologie binnen de sector. Een en ander blijkt uit een onderzoek van EIM uit Zoe- termeer naar het belang van de commerciële diensten bin nen de Nederlandse econo mie. Naar verwachting groeit de omzet in 1997 met 2,7 pro cent, de werkgelegenheid met bijna drie procent en neemt de winstgevendheid met gemiddeld twee procent toe. Het rendement in het midden- en kleinbedrijf stijgt sterker dan gemiddeld. Als broedplaats voor star tende ondernemers is de sec tor een belangrijke aanjager van nieuwe bedrijvigheid. Producten en diensten die zijn gebaseerd op informatie, spelen een belangrijke rol in de commerciële sector. Daar door leent de sector zich bij uitstek voor toepassingen van informatietechnologie. Bij de verkoop maakt het traditionele loket steeds va ker plaats voor nieuwe vor men van frorttoffice, zoals call centers. In het ElM-onderzoek wordt de betekenis van de commer ciële dienstensector aan de hand van een groot aantal kerncijfers en prognoses geïllustreerd. Daarbij wordt afzonderlijk aandacht besteed aan zeven hoofdgroepen die kunnen worden onderscheiden: fi nanciële diensten, zakelijke diensten, onderhouds- en re paratiediensten, toeristisch- recreatieve diensten, com municatiediensten, transportdien sten en persoonlijke dien sten. NUTSAVOND De Vereniging Tot Nut en Ge noegen houdt vrijdag 31 ja nuari haar tweede Nuts- avond van het seizoen. Mevrouw C. N. Polderman uit Veere geeft een lezing met dia's over Zeeland in de Ro meinse tijd. De bijeenkomst in het dorpshuis van Drei- schor begint om 20.00 uur. THEMAMIDDAG De ANBO-afdeling Zierikzee houdt donderdag 30 januari haar eerste themamiddag in het nieuwe jaar. Baukje Bijlsma, coördinator van Vluchtelingenhulp Schouwcn-Duiveland vertelt deze middag over haar erva ringen met haar werk bij de ze stichting. Hierna kunnen belangstel lenden deelnemen aan een discussie. Dc bijeenkomst wordt gehouden in gebouw de Paternoster aan de Pater nosterstraat. De aanvang is om 14.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 15