-/DE VLIEGER Komborden Schouwen-Duiveland aangepast aan nieuwe gemeente Schaap aangereden ZIERIKZEESCHE fH NIEUWSBODE H i Vierde arrangement voor Nieuwsbodereis Gemeente overdonderd doorslaan van heipalen voor paviljoen hij Kijkduin Driedaagse reis naar Kent populair Dier blijft ongedeerd Stickers plakken om kosten te drukken Chauffeur uit Renesse verongelukt Voorstel meerderheid DB Bijdrage Stichting Renesse 7,5 ton aan milieucentrum BOUWPLAN STRANDTENT ALS EEN PAAL BOVEN WATER? dé bant van schouwen - duiveland! IKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 28 JANUARI 1997 152e JAARGANG NR 26120 WAARIN OPGENOMEN DE ZIE RI KZ E E SC H E COURANT 1 707-1889 24 uur bereikbaar BRUINISSE DUIVELAND ZIERIKZEE 0111 -64 15 62 autotel. 06 53 32 88 09 Bouwen op strand mag RENESSE - Het waterschap Zeeuwse Eilanden staat permanente bebouwing van het strand toe. Onder nemer J. Kristelijn is al begonnen met de bouw van een strandpaviljoen op betonnen palen. Op het ge meentehuis wordt verrast gereageerd. „Dit is ons overkomen. We gaan het onderzoeken," is de reactie van wethouder C. Veerhoek. Op het strandvak ten zuiden van duinovergang Kijkduin verrezen zaterdag 33 beton nen palen. De heipalen vor men het begin van een per manente fundering voor het strandpaviljoen van J. Kris telijn, uitbater van hotel 'De Tweespan' in Renesse. Navraag bij het waterschap leerde gistermiddag dat per manente bebouwing van het strand is toegestaan. Deze omwenteling in het beleid heeft volgens gezworene A. Ruijtenberg alles te maken met de recente fusie van de vier waterschappen. Daar door zijn uniforme regels op gesteld. Aanvragen voor permanente bebouwing worden beoor deeld op grond van de vraag of deze wel of geen bezwaar opleveren voor de waterke ring. Op het strand van Wal cheren werd die permanente bebouwing al veelvuldig toe gestaan. Het bouwwerk van Kriste lijn levert volgens het wa terschapsbestuur geen pro bleem op voor de waterke ring in dit vak van het Noor- derstrand en derhalve werd hem de vergunning verleend. Ruijtenberg licht toe, dat de palen onder een strandpavil joen dat permanent blijft staan, minimaal drie meter hoog dienen te zijn. Als een paviljoen voor de winter maanden wordt verwijderd, kan worden volstaan met stuttende palen van mini maal twee meter hoogte. Het besluit van het water schap sloeg gistermiddag op het gemeentehuis in als een donderslag bij heldere he mel. Wethouder C. Veerhoek: „Dit is ons overkomen. We zijn noch door het water schap, noch door Kristelijn in kennis gesteld. Het is zo dat het waterschap het strand beheert in het kader van de veiligheid. De ge meente pacht het strand ver volgens van het schap. Het is ook de gemeente die vergun ningen afgeeft voor strand tenten." Uit ambtelijke bron werd gistermiddag opgetekend dat de gemeente mogelijk haar verordeningen zal moe ten aanpassen. Volgens Veer hoek heeft de gang van zaken meer consequenties. Welke dat zijn wil hij niet vertellen: „We gaan dit uitzoeken. Dat zullen we Kristelijn schrifte lijk laten weten." Volgens de Strandnota van de voormalige gemeente Westerschouwen zou er op de stranden van Westerschou wen plaats zijn voor vijf nieuwe paviljoens. Als loca ties werden aangewezen de duinovergangen bij de Nieu we weg, aan de Jan van Re- nesseweg en bij Kijkduin. Bij die laatste zou plaats zijn voor twee paviljoens. Zowel Kristelijn als A. van der Wijst, uitbater van 'Kijk duin' het etablissement aan de landzijde van de duinen, toonden daar belangstelling Op het strand bij Kijkduin werden zaterdag 33 betonnen palen geheid voor een strandpaviljoen. voor. Van der Wijst wilde echter als enige in aanmer king komen voor een pavil joen op die plek. Hij nam advocaat mr. H van Pijkeren in de arm om het ge meentebestuur ervan te overtuigen dat de exploitatie van twee paviljoens econo misch niet verantwoord zou zijn. Het gemeentebestuur van Westerschouwen had daar echter geen boodschap aan en verleende zowel aan Kristelijn als aan Van der Wijst toestemming. 'Neergelegd' „Eigenlijk had ik me daar al bij neergelegd," verzucht Van der Wijst. Hij stond net op het punt de tijdelijke fun dering voor zijn strandpavil joen aan té brengen toen hij4 geconfronteerd werd met de betonpalen, die in opdracht van Kristelijn in het strand waren geheid. „Wat een an der mag, mag ik ook", vond Van der Wijst en hij nam di rect contact op met het wa terschap. Hij zegt direct de mondelinge toezegging te hebben gekregen ook in aan merking te komen voor een vergunning voor permanen te fundering. „Daar ben ik natuurlijk best content mee, want dat werkt veel prakti scher" erkent Van der Wijst. Waar van der Wijst zich nog wel bijzonder druk over (Foto: Marieke Mandemaker) maakt, is de enorme afme ting van de fundering die zijn buurman op het strand heeft aangebracht. In.de.Strandno ta wordt volgens hem uitge gaan van een regulering van 150 vierkante meter, terwijl bij Kristelijn thans sprake is van een veelvoud van die op pervlakte. Kristelijn wilde gistermid dag tegenover deze krant niets kwijt over zijn bouwac tiviteiten. ZIERIKZEE - Voor het eerst in het veertienjarig hestaan van de Nieuwsbodereis is er een vierde arrangement nodig om aan de vraag te voldoen. Dat meldt chauffeur/reis- leider R. van der Voorden van busbedrijf Van Oeve- ren. Het Zierikzeese bedrijf is de uitvoerder van de rei zen van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Het driedaagse uitstapje gaat naar het Engelse Kent. De bestemming blijkt zeer in de smaak te vallen bij de inwoners van Schouwen- Duiveland en Goeree-Over- flakkee. De eerste twee arrange menten waren binnen veer tien dagen uitverkocht. Halverwege deze maand besloten Van Oeveren en de leiding van deze krant tot een derde arrangement. Ook dat was snel volge boekt. Daarna werd een wachtlijst gemaakt voor een eventu ele vierde reis. Van der Voorden meldde gistermid dag na overleg met het ho tel in Tunbridge Wells dat die reis definitief doogaat. „Misschien is het de vrees van de Zeeuwen voor het water," licht Van der Voor den toe. „Een hele tijd gele den hadden we een arrage- ment met de ferry naar Engeland. Daar kwamen toen welgeteld drie liefheb bers voor. Deze keer gaan we door de tunnel, mis schien dat het daar aan ligt." Goeree-Overflakkee De Engelandreis is ook op Goeree-Overflakkee popu lair. Vanuit deze regio meldden zich tot op heden vijftien deelnemers. Om deze reizigers tegemoet te komen, last Van Oeveren halteplaatsen in op Goeree- Overflakkee. Het vierde arrangement staat geboekt op de data 10, 11 en 12 april. De reis gaat onder meer naar Canterbu ry, Tunbridge Wells en Lon den. Het uitstapje is volle dig verzorgd met verblijf in een driesterren-hotel. Er zijn nog twintig plaatsen in de bus. ZIERIKZEE - Een loslopend schaap bezorgde zon dagavond de bestuurder van een personenauto de schrik van zijn léven. De bestuurder, een 44-jarige Zierikzeeënaar, reed met zijn auto over de N59 ter hoogte van de Oude Polderdijk toen hij plotseling geconfronteerd werd met het loslopende schaap. De man kon het dier niet meer ontwijken. Het schaap kwam ongedeerd uit het ongeluk, maar de auto niet. De bumper liep een deuk op en de motorkap wilde niet goed meer sluiten. De politie is op zoek naar de eigenaar van het schaap. ZIERIKZEE - De circa 104 komborden die langs alle toegangswegen naar de verschillende kernen zijn geplaatst, hebben in de afgelopen week een kleine metamorfose ondergaan. Over de namen van de voormalige gemeenten zijn stickers met de tekst 'ge meente Schouwen-Duiveland' geplakt. Voor de inwoners van de nieuwe gemeente die er nog niet aan gewend zijn tegen woordig inwoner van die nieuwe gemeente te zijn, staan er nu heel wat geheu gensteuntjes door de regio verspreid. Vier medewerkers van de ci viele dienst waren geduren de een week met de over- plak-actie zoet. „Het zijn bij elkaar natuurlijk heel wat borden. Vooral in district West zijn er veel kleine ker nen en er staat bij alle toe gangswegen een bord. Je kunt via heel wat kanten Re- nesse binnenkomen," licht opzichter van de civiele tech nische dienst, I. Nortier toe. Nieuwe versie Het beplakken van de bor den is slechts een tijdelijke oplossing. In de loop van de tijd zullen alle oude kombor den door een nieuwe versie worden vervangen. „Als we alle borden direct vernieu wen, kost dat een vermogen. Ik dacht dat daar een bedrag van zo'n 275.000 gulden mee was gemoeid. Die palen moe ten natuurlijk vervoerd en verplaatst worden. Je krijgt te maken met allerlei bijko mende situaties, bijvoor beeld dat een paal niet past of zo. Het werkloon komt er bij. Alles bij elkaar kost dat veel geld," aldus de opzich ter. Normaal gesproken zijn de komborden eens in de zoveel tijd toch aan vernieuwing toe. Vandalisme, ongevalle tjes en slijtage door onder meer weersomstandigheden dragen daartoe bij. Nu is ge kozen voor een geleidelijke vervanging. Nortier: „Het is een lapmiddel, maar per soonlijk vind ik het er netjes Medewerkers van de civiele dienst. Peter van Splunder en Rini van Dienst, beplakken de bor den in district West. (Foto: Marieke Mandemaker) uitzien. Het is een mooie op lossing." Stevigheid Ludieke acties door eventu ele tegenstanders van de nieuwe gemeente hebben weinig kans. Pogingen om de stickertjes los te peuteren, zullen niet snel slagen. In ste vigheid doen de 'noodbor- den' namelijk niet onder voor het gebruikelijke exem plaar. Het principe van de borden is vergelijkbaar. Over de blauw gespoten on dergrond wordt een reflecte rende strook aangebracht met daarop de aanduiding van de gemeente. Volgens Nortier zijn de reacties tot nu toe positief. „Het is natuur lijk een keuze om de kosten te drukken. Maar de paar dorpsbewoners die ik er tot nu toe over heb gesproken, zijn tevreden. Ik heb gehoord dat ze het een nette oplossing vinden." HAASDONK - De 55-jarige vrachtwagenchauffeur Mari- nus Hart uit Renesse is gis termiddag, maandag, op de EI7 in Haasdonk (Oost- Vlaanderen) in het verkeer verongelukt. De chauffeur klapte op een file die hij vermoedelijk te laat had opgemerkt. Door de botsing werd hij uit zijn cabi ne geslingerd. Hart overleed aan zijn verwondingen. Hij wordt vrijdag begraven in zijn woonplaats Renesse. De file was ontstaan door onge vallen in de Kennedytunnel en zorgde de gehele maandag voor veel verkeershinder. I De kunstwaarde van zekere bouwwerken bestaat daarin, dat zij veel geld gekost hebben. Otto Weiss ■al! 2 AUTODIEFSTALLEN Het aantal autodiefstallen in Nederland is vorig jaar na jarenlange stijging voor het eerst gedaald. 3 CURSUS Veel belangstelling voor de cursus 'Geschiedenis te kijk. Het verleden van Schouwen-Duiveland in beeld.' 5 BOEREN Volgens voorzitter van CZAV moeten boeren meer inspelen op vraag van de consument. 6 VOLLEYBAL De dames van Kwiek geven zeker lijkende winst onnodig uit handen tegen Valeas. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's RENESSE - Mits het algemeen bestuur akkoord gaat wil de Stichting Renesse 7,5 ton bijdragen in de stichtingskosten van een Recreatief Milieu Cen trum (RMC) in Renesse. De meerderheid van het da gelijks bestuur van de .stich ting heeft zich positief uitge sproken over een voorstel van dien aard van stichtings voorzitter C. Veerhoek. DB- lid C. Verton heeft zich nog niet uitgesproken over de kwestie. De stichting zou dan ook nog jaarlijks 75.000 gulden bijdragen in de ex ploitatiekosten van het RMC. Hiermee reageert het DB van de stichting op een brief van de gemeente Schou wen-Duiveland. Hoe een en ander precies in het vat gegoten dient te wor den is volgens Veerhoek nog niet te zeggen. „Er blijven nog een heleboel vragen over. Als het voorstel aange nomen wordt op welke ma nier draagt de Stichting Re nesse dan bij? Komt er een beheersstichting, hoe ziet de exploitatieovereenkomst eruit?" Besluit Veerhoek tekent daar nog bij aan dat een bijdrage van de Stichting Renesse aan het RMC volgens de bestaande statuten niet kan. Er ligt ech ter een besluit tot wijziging van de statuten. Dat besluit is al door de voormalige gemeente Westerschouwen goedgekeurd, maar het wachten is nog op toestem ming van gedeputeerde sta ten van Zeeland. Half miljoen Stichting van een RMC in Re nesse vergt een totale inves tering van 3,1 miljoen gul den. Er liggen toezeggingen voor een grensoverschrijden de subsidie van 1,3 miljoen gulden uit Brussel en wel licht kan 4,5 ton aan BTW van de investering afgetrok ken wordeji. Als de Stichting Renesse metterdaad 7,5 ton bij draagt, blijft er dan voor de gemeente Schouwen-Duive land nog een bijdrage van een half miljoen over. Het voorstel komt morgen, woensdag, aan de orde tij dens de vergadering van het algemeen bestuur van de Stichting Renesse. Deze wordt gehouden in Sport- en Recreatiecentrum Wester schouwen in Burgh-Haam- stede en begint om 19.30 uur. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving 184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Dhr./mevr. Naam Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden. ..Plaats: Geb.datum IZZ Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1