Kust zucht onder zwerfvuil Theaterstuk inleiding van feest Plattelands jongeren Mare maakt magie Zeeuws Museum exposeert aanwinsten kunstcollectie AFKNAPPEN MAANDAG 27 JANUARI 1997 NR 26119 5 RECENSIE Ali Pankow Wat?! Lezen we dat goed Bestaan er echt ondernemers die geen lid van de Zierikzee- se Ondernemers Centrale zijn? Kopen wij onze tandenborstels, onze bretels en lépel- vaasjes argeloos bij mensen die weigeren lid te worden van de ZOC? Onder het motto van: wat-hep-pik-er-an? Geen wonder dat Deurloo het daar moeilijk mee heeft. Ner gens aan mee doen, niks betalen, maar wel commentaar leveren. Het geeft blijkbaar heel wat ged...onder de nemers. In jingelen- de radioreclames toveren ze ons hun para dijselijke wereld voor. Als we de winkel bin nen stappen komen ze met een stroperige glimlach op ons af. Maar zodra we weer weg zijn vliegen ze elkaar blijkbaar in de haren. Hoe is het mogelijk, vraag je je af. Geen lid van de ZOC zijn. Zelf op je luie kont blijven zitten, de anderen het werk laten doen en dan nog ouwehoeren ook. Die Deurloo heeft groot gelijk. Zoiets komt toch nergens voor? Maar blijkbaar komt het wel voor. In Zierik- zee nogal liefst. En daar moeten we als klanten wat aan gaan doen. We moeten als klanten zelfs iets....ondernemen. We gaan winkelen bij een van de doerakken die weigert lid van de ZOC te worden. Als we de winkeldeur openen kijken twee ogen ons ondernemend aan. 'Wat-hep-ik-eran' fronsen ze. Maar als we beginnen te kopen vallen ze van de ene verbazing in de andere. We lopen door de winkel en wijzen aan wat we allemaal willen aanschaffen. En dat is heel wat. Zoiets heeft de ondernemer nog nooit meegemaakt. De toonbank wordt vol ler en voller. De stapel hoger en hoger. Op het laatst steekt alleen nog een midden- standelijk hoofd boven de stapel uit. Het hoofd wordt zelfs enthousiast en biedt ons een kopje koffie aan. Dat is uitzonderlijk, want het dacht altijd 'wat-hep-je-daar-nou- aan' Vlak voordat de rekening wordt op gemaakt vragen we quasi nonchalant 'u bent toch wel lid van de ZOC?' Als dan de woorden klinken: 'daar-hep-ik-niks-aan' verlaten we ogenblikkelijk de zaak, het on dernemend hoofd in verbijstering achter la tend. Een paar van deze bezoekjes en de ZOC wordt groter dan ooit. Elke midden stander zal beschaamd beseffen en ontdek ken: Als ik geen lid word, kan ik wel inpak ken. Na onze actie gaan we tevreden terug naar huis. Hoofdschuddend. Als klanten hebben we hem toch een stevig middenstandje ge geven. Hoe komen ze er op! De vraag 'wat-levert-het-me-op?' komt nooit in onze gedachten. In onze tijd voelen we ons toch met elkaar verantwoordelijk voor wat er in de samenleving gebeurt...? Bij ons komt het toch nooit voor dat werk nemers wel een nieuwe loonsverhoging bij elkaar graaien, maar het tegelijk vertikken om lid te worden van een vakbond, onder het motto 'ik-hep-per-toch-niks an'. Laat de anderen het maar opknappen....? Bij ons komt het toch nooit voor dat bij ver kiezingen mensen gewoon weigeren het wandelingetje naar het stembureau te maken. Omdat ze denken 'wat-heb-je-daar- nou-an?' Laat de anderen het maar op knappen... Bij ons komt het toch nooit voor dat mensen een heleboel commentaar hebben op de ouderling en de dominee, maar als hen ge vraagd wordt om nou zelf iets te doen voor de goede zaak het ineens ontzettend druk hebben? Die stiekem denken: Laat de an deren het maar opknappen...! Bij ons komt het toch nooit voor dat bij een feestje de commissie het vuur uit de sloffen loopt, maar de feestvierders het weigeren om even te helpen opruimen. En zelfs nog commentaar hebben omdat er geen barst aan was. Laat de anderen het maar opknap pen..! Wanneer 'hep-pik-er-wat-an'? Alleen als het geld in het laatje brengt. Gezegend de vrijwilligers, de bestuursleden, de commissieleden, de koffiezetters, de col lectanten. Stel je voor! Laat de anderen het maar opknappen! Daar zou je toch van afknappen. MIDDELBURG - In het Zeeuws Museum is tot en met 2 maart een tentoonstelling te bezichtigen met aanwinsten van de provinciale kunstcollectie 1996. De expositie omvat onder meer twee oudere beelden van David VandeKop: 'Poortjes' uit 1972 en 'Huis van de paling' uit 1985. Beide beelden zijn van metaal en vormen een goede aanvul ling op zijn beelden van hout en keramiek, die zich in de collectie bevinden. Van Jan van Leeuwen zijn vijf oostindische-inktteke- ningen 'Studies voor my team' uit 1991 verworven. Deze tekeningen zijn voor studies voor de in 1991 aange kochte serie keramische beelden met dezelfde naam. Pieter Slagboom was tot 1996 slechts met één werk vertegenwoordigd in de pro vinciale kunstcollectie. Dat jaar werd 'Sculptuur' uit 1995 gekocht. Bovendien werd hem opdracht ver strekt voor een schetsont werp in de vorm van een ma-» quette die in 1997 gereed zal zijn. Vier tekeningen Voor de tweede keer is in de collectie werk opgenomen van Hans de Win, een jonge kunstenaar die nog niet zo lang in Zeeland woont. Het zijn vier tekeningen 'Zonder titel' uit 1996. De collectie schilderijen van Antoine Mes werd uitgebreid met drie doeken, met als titel Zeeuws landschap uit 1995. Regelmatig wordt ook werk aangekocht van Martin Mc Namara; dit jaar 'River' uit 1996. Van Ben Sleeuwen- hoek zijn dit jaar drie gou aches 'Zonder titel' (1996 en 1995), twee gouaches 'Schom mel en Strop' (1994) en een keramisch object 'Cuspidor' (1995) verworven. De serie 'Bromeliaceae', zes fotowerken uit 1990, werd gekocht bij Willem Buijs. Tenslotte werd een zeer re cent werk van Annelies Planteydt aangeschaft: 'Koordanseres', een 170 cm lange ketting in goud en tan- talium uit 1996. De ketting heeft als bijzonderheid dat de tantalium elementen een contragewicht vormen voor de gouden vorm aan het an dere uiteinde, een wankel evenwicht. Dit overzicht van de aanwinsten uit 1996 toont, volgens de organisatoren van de tentoonstelling, dat in Zeeland kunst van zeer ho ge kwaliteit wordt gemaakt. De huidige selectie vertegen woordigt maar een klein deel van de kunstenaars die wo nen en werken in deze pro vincie. De expositie in het Zeeuws Museum is geopend van maandag tot en met za terdag van 11.00 tot 17.00 uur en op zon- en feestdagen van 12.00 tot 17.00 uur. Commissie Schouwen-Duiveland buigt zich over Coastwatch-rapport TASJESROOF BRUINISSE - Een 72-jarige inwoonster van Bruinisse deed zaterdagochtend aan gifte van tasjesroof. Toen zij vrijdagavond omstreeks 19.45 uur over de Noord straat liep, rukten twee jon gens een tas uit haar handen. De vrouw hield haar tas ech ter stevig vast, waardoor zij kwam te vallen en gewond raakte aan knie en schouder. De knapen wisten door hard handig te trekken de tas als nog te bemachtigen. Het sig nalement van de daders is: de ene ongeveer 18 jaar oud, 1,65 m lang, kort blond steke lig haar, gekleed in spijker broek en kort jack; de andere ongeveer 18 jaar oud, 1,85 m lang, droeg een pet, zwart haar. VERNIELINGEN GOES - Zondagochtend wer den omstreeks 6.30 uur ver nielingen aangericht aan en kele personenauto's, die geparkeerd stonden aan de Rubenshof en aan de West Zelleweg in Goes. Vooral an tennes en ruitenwissers moesten het ontgelden. Rond 6.30 uur werden vier knapen gezien, die mogelijk deze vernielingen hebbben ge pleegd. De politie verzoekt eventuele getuigen contact op te nemen met telefoon nummer: 0113-245000. INBRAKEN BRUINISSE - In een aantal woningen in Bruinisse werd in de nacht van donderdag op vrijdag ingebroken, dan wel een poging daartoe onderno men. Uit een woning aan de Irene- straat werd apparatuur weg genomen. Uit een woning aan de Prinses Beatrixstraat werd eveneens apparatuur ontvreemd, alsmede een klein geldbedrag. In twee an dere woningen in de Prinses Wilhelminalaan werd inge broken, maar hier werd niets vermist ZIERIKZEE - „De variaties in de dans tussen man en vrouw zijn onuitputtelijk, of het nu een tango, een pas-de-deux of een klompendans is." Dat is één van de fraaie zinnen uit Mirjam Mare's Verhalend Theater, dat zich vrijdagavond presenteerde in de grote zaal van het MFC op uitnodiging van Vrouw, Geloof en Samenleving Schouwen-Duiveland. Mirjam Mare blijkt een vak vrouw van formaat Zij maakt magie en weet met haar verhalen een 'sfeer te scheppen, waarin je als toe schouwer volledig wordt meegezogen.Een simpele vormgeving: een vouwwand- je met kleurrijke beschilde ring, een troonachtige stoel, wat kledingstukken en een enkel attribuut blijken vol doende om diverse werelden van verbeelding te scheppen. De actrice heeft daar haar stem, haar lijf en haar uitstr aling voor beschikbaar. Elke beweging, hoe klein ook, blijkt functioneel en werkt tot voortstuwing van het verhaal. Mirjam begon haar optreden met een vrolijk verhaaltje over de haan en de kip, die de wijde wereld in trokken. De haan verwaand, de kip heel slim en uiteindelijk beland de de haan op een hoge post in de stad: het topje van de kerktoren, terwijl de kip zich in het bruisend nachtle ven kon storten. Tok, tok, plok, plok!! Bij het poëtisch verhaal over de kraanvogel bleek wat pre cies bedoeld werd met 'stern- decors' in de vooraankondi ging. Vocaliste Ank Meyer ondersteunde op subtiele wijze de verhalen met flar den gezang en fraaie boven tonen,waarbij ze op knappe wijze haar hele lijf als klank kast leek te gebruiken. lië. De vrouwen gingen naar het gekkenhuis in de grote stad. Beter voor hen en beter voor Soroco, vond men! De klanken van het waanzin nige lied hadden wat mij be treft hier als slot kunnen vol staan. Met het extra, overigens mooi gezongen vers, werd er net iets te veel ingevuld. In de verhalen van 'Hoort en Huiver' bleek het vooral te gaan om de metafoor. Het verhaal over de Botten- vrouw boeide door de knap pe wijze van vertellen, maar bleef uiteindelijk wat erg in het mystieke hangen. Voor wie ontvankelijk is voor verhalen over de liefde zal het drieluik aan de hand van de Chinese theekopjes de topper van dit optreden zijn geweest. Mirjam Mare toon de, dat met een simpele teke ning en een overdosis fanta sie de fraaiste liefdes verhalen zijn te maken. Waar op het ene kopje de gestalte van de man nog als hunke rend wordt geschetst, kan zijn houding op het andere kopje als boos en afwijzend worden geïnterpreteerd. Ook in dit slotstuk zorgde de naadloze samenwerking tus sen actrice en vocaliste weer voor een grote meerwaarde. FOUTE ZENDERS ZIERIKZEE - Zwerfvuil is een probleem op de Ne derlandse kust. Mensen hebben altijd de gewoonte gehad het vuil van zich af te werpen, maar de hoe veelheden afval die de bevolking thans met elkaar produceert, kent zijn weerga niet in de geschiede nis. Dit blijkt het rapport: 'Zoveel troep had ik niet verwacht. Zwerfvuil op de Nederlandse kust, rap portage over het Coastwatch onderzoek 1996'. ASTROLOGIE MIDDELBURG - Het Astro- logisch Genootschap houdt vrijdag 31 januari een lezing- over 'emotionele veiligheid', in de Zeeuwse Bibliotheek Aanvang: 19.30 uur. Lapjesjasje Het verhaal over het lapjes jasje vertelde Mirjam Mare in de gedaante van de oude, wijze, grijze Madeleine van af de onderste tak van haar notenboom. De ondeugende gniffel, die een oude vrouw vol levenswijsheid zich mag permitteren gaf dit verhaal een extra dimensie. Een beklemmende sfeerteke ning creërden beide vrouwen vervolgens in, het verhaal over Soroco en het afscheid van zijn demente moeder en waanzinnige dochter op een klein stationnetje in Brazi- HAAMSTEDE - De Radio controle Dienst (RCD) heeft vrijdag in Haamstede en Zie- rikzee foutieve zendappara tuur in beslag genomen. De RCD voerde op enkele plaatsen controle uit in ver band met de mogelijke aan wezigheid van foutieve zend apparatuur. In Haamstede werd in een woning een niet goedgekeurde zender/ont vanger aangetroffen die in beslag werd genomen even als een vermogensverster ker. Ook in Zierikzee werd een niet goedgekeurde zen der/ontvanger in beslag ge nomen. Het coastwatch onderzoek komt donderdagavond 6 fe bruari aan de orde in de openbai-e vergadering van de commissie grondgebiedza ken, openbare werken en mi lieu van de gemeente Schou wen-Duiveland. Deze verga dering wordt gehouden in het voormalige stadhuis van Brouwershaven, aanvang 19.30 uur.Volgens de rappor tage over het coastwatch on derzoek ligt het zwerfvuil overal, ondanks de pogingen van gemeenten en Rijkswa terstaat om de kust schoon te houden en ondanks de pogin gen van de natuur om het vuil snel onder het zand te stuiven. „Vrijwiligers en leerlingen, die jaarlijks het coastwatch-onderzoek doen, schrikken vaak van de hoe veelheden en beseffen plotse ling wat voor gevolgen onna denkend milieugedrag kan hebben," aldus de rapporta ge, waarin het zwerfvuil wordt omschreven als een spiegel van de ineffectiviteit van milieumaatregelen. Scheepsafval Zwerfvuil in zee en aan de kust is volgens het rapport geen nieuw verschijnsel, maar wordt pas vrij recente lijk als probleem ervaren. Zeehonden die verstrikt wa ren geraakt in kunststof wer den al in de jaren dertig ge rapporteerd en in de jaren zestig bleek dat in de maag van zeevogels vaak stukjes plastic zaten. Het duurde stuk, waarin we kennis ma ken met het echtpaar Wim Cora dat samen met hun eni ge, slungelige zoon Junior op de camping rust zoeken. Dat duurt totdat opa en oma, haar ouders, op bezoek ko men. Leading lady Cora (Thereza Steenporte uit Oosterland) was de leading lady. Zij speelt de dominante kletskous die haar man Wim, vaardig vertolkt door Keest van Westen uit Zierikzee, te recht in de hand houdt. Hun enige zoon, Junior, werd door Leo Steenpoorte be kwaam op de planken gezet. Maar al gauw blijkt dat het gezin nog volledig gedomi neerd wordt door opa en oma. Hans van der Zwet uit Nieuwerkerk liet ons een opa zien die goed was voor vele poëtische uitspraken. Zijn vrouw werd gespeeld door Hubrina de Vlieger uit Kerkwerve. Zij is al lang ge wend aan opa's dominerende rol. Wel informeert ze be langstellend bij de buren „Hoe lang moet u nog blij ven?" Daarmee de tragi-ko- mische situatie van de cam- pinggasten kernachtig verwoordend. Bal De volle zaal beloonde de uit voerenden met langdurig ap plaus. Uiteraard was er daarna een gezellig bal met muziek van het Cocktail Combo. Plus een spannende verloting. Het was laat en mistig toen men naar huis ging. echter tot de jaren zeventig dat het duidelijk werd, dat er grote hoeveelheden plastic de kust vervuilden en op zee ronddreven. Om die reden bevat het zoge naamde Marpol 73/78 Ver drag een bijlage die het lozen door schepen van huishoude lijk afval en ruimvuil regu leert en het lozen van plastic totaal verbiedt. Toeristen DREISCHOR - Dat plattelandsjongeren zich niet al leen met agrarische zaken bezig houden was zater dagavond duidelijk. De PJZ, afdeling Schouwen Duiveland hield haar jaarlijkse feestavond in het Dorpshuis in Dreischor. Er was toneel en er werd en thousiast gedanst. Voorzitter Marnix van Dam me opende de avond met een korte terugblik op de vele ac tiviteiten van zijn 141 leden in het afgelopen jaar. Het zijn er te veel om op te noe men. Zeker is dat de PJZ ver antwoordelijk is voor veel geslaagde gebeurtenissen. Men organiseert het jaarlijk se schuurfeest in Dreischor in de schuur van Krijn-Jan van der Velde. Men golft, zeilt, assisteert bij de Zeeuw se ploegwedstrijden en helpt ondertussen mee het Zeeuws Vlegelgraan te propageren, inclusief het daaruit gebrou wen bier. Ondertussen won men de provinciale toneel competitie en kon de wissel beker mee naar huis worden genomen. „Hoe lang moet u nog?" is de titel van de vlotgeschreven komedie die zaterdagavond met veel plezier op de plan ken werd gezet. Zij speelt op een Hollandse camping waar de zoveelste regenbui plaats maakt voor „de ondergaande zon, die snakt naar de ver koeling van de zee", zoals opa opmerkt. Petra Hanse is verantwoor delijk voor de regie van dit „Dan vertrekt men massaal naar de camping waar men hutje bij mutje de tijd uitzit." De Plattelands Jongeren Zuid hielden zaterdag hun jaarlijkse toneelavond in hèt Dreister dorpshuis. (Foto: Marije Folkertsma) Zwerfvuil is afkomstig van meer bronnen dan alleen schepen, zo wordt in het rap port nogeens extra bena drukt. Toeristen laten niet geringe hoeveelheden vuil nis achter na een dagje strand. Ondanks het bestaan van de vuilnisdienst komt het nog steeds voor dat afval gedumpt wordt op het strand of dat het via de rivieren in zee terecht komt. Al deze ver schillende bronnen van ver- vuilinng vergen een eigen aanpak. De Stichting Werk groep Noordzee heeft aanbe velingen opgesteld met be trekking tot het probleem van het scheepsafval. Aanbe velingen die ook door de fe deratie Seas At Risk zijn ge presenteerd aan de Vierde Noordzee Ministerconferen tie en die inmiddels onder schreven worden door zeer veel organisaties. Ook het college van b en w van de gemeente Schouwen- Duiveland onderschrijft de ze aanbevelingen van de Stichting Werkgroep Noord- Het afval tijdens een dagje aan de kust wordt lang niet altijd in de daarvoor bestemde bakken gedeponeerd. (Foto: Marijke Folkertsma) zee en vraagt nu de raads commissie er advies over uit te brengen. Aanbevelingen Die aanbevelingen betreffen in de eerste plaats het instel len van een totaal lozingsver bod voor Annex V afvalstof fen overal op zee. Verder wordt gepleit voor een ver plichte afgifte van alle afval stoffen voordat een schip de haven mag verlaten. Die af gifteplicht wil de werkgroep via amendement opgenomen zien in het Marpol 73/78 Ver drag. Voorgesteld wordt de kosten van afgifte in het ha vengeld te verwerken. Daar voor zou bij voorkeur een uniform regionaal, danwel Europees systeem ontwik keld moeten worden. De werkgroep adviseert ook om te zorgen voor adequate ontvangstvoorzieningen in alle Nederlandse havens die door zeeschepen worden be zocht. Het advies bevat ook het ontwikkelen van een Eu ropese richtlijn voor ha- venontvangstvoorzieningen. Ook zouden er eisen gefor muleerde moeten worden ten aanzien van de bouw en uit rusting van het schip om op slag van afval aan boord, voor de duur van een reis, mogelijk te maken. De werk groep pleit verder voor het verplicht stellen van een En vironmental Management Code voor de bedrijfsvoering van een schip analoog aan de Internationale Safety Ma nagement (ISM) Code en strikte controle op het bij houden van een afval log boek aan boord. Een andere aanbeveling betreft een Eu ropese richtlijn voor een sys teem van straffen, inclusief boetes, voor illegale lozin gen. Deze straffen en boetes dienen voldoende zwaar te zijn om een afschrikwekken de functie te hebben. Ten slotte zouden kust en haven staten, volgens de werk groep, gebruik dienen te ma ken van de juridische mogelijkheden die het yN Zeerechtverdrag biedt, om lozingsovertredingen zelf te vervolgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5