Brogum bouwt aan toekomst Elfstedenkoorts in Port Harcourt Omgevallen bouwkraan zorgt voor een ton schade T ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE H EasS Bedrijf in Vlissingen door brand verwoest WAAR GEBOUWD WORDT, VALLEN SOMS KRANEN? dé krant van schouwen - duiveland! Badmintonners kampioen Doorgereden na aanrijding in Zierikzee Baksteen door ruit in Renesse IKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 27 JANUARI 1 997 1 52e JAARGANG NR 26119 WAARIN OPGENOMEN DE Z I E RI KZ E E S C H E COURANT 1 797-1889 Pas gestart in Renesse en nu al verhuizen... Per 1 februari 1997 gaat Baart Wearhouse bedrijfs en vrijetijdskleding naar Zierikzee. Wij openen 14 februari en nodigen u van harte uit om eens kennis met ons te komen maken. Voorheen: De Zoom 16 Nieuw adres: Nieuwe Bogerdstr. 2 4325 BG Renesse 4301 CX Zierikzee 0111-462743 0111-412720 TOT ZIENS IN ZIERIKZEE Rolschaatsen hij 38 graden PORT HARCOURT - De elfstedenkoorts blijkt tot ver over de grenzen van Nederland te zijn verspreid. In Port Harcourt in Nigeria vond, geïnspireerd door de Nederlandse berichtgeving over de tocht der tochten, op 12 januari eveneens een Elfstedentocht plaats. Dit bij een buitentem peratuur van plus 38 graden. Oud-Zierikzeeënaren Elly en Kees Lems stuurden, als reactie op de winterse be richtgeving in de Zierikzee- sche Nieuwsbode, een krant terug waarin uitvoe rig verslag wordt gedaan van de Nigeriaanse versie van het populaire schaats- evenement. De krant maakt geen mel ding van verstijfde ledema ten en bevroren ogen, maar de hoge temperatuur bete kende voor de deelnemers aan dit Nigeriaanse evene ment minstens zo erg af zien. De tocht moest uiter aard wel op bewielde schaatsen worden afgelegd. Ijsmeester Udo Kroes Boersma gaf, na urenlang beraad van de rayonhoof den, groen licht voor de tocht onder voorwaarde dat de 'aanhoudende dooi zich handhaven zou'. Op de bewuste zondag werd het startsein om kwart voor negen 's ochtends ge geven vanaf de Friesland- hal in Leeuwarden op het Rumukorsoheplein. De deelnemers moesten het parcours langs de elf beken de steden schaatsend en klunend afleggen, waarbij ook de stempelkaart niet vergeten werd. Ondanks de hitte ontbraken koek-en- zopie, snert en flessen im port-Berenburger niet. 2 MINIMUMLOON Kabinet wil minimumloon tijdelijk verlagen. PvdA en D66 tonen zich tegenstander. 3 HORECA Jeugd toont veel belangstelling vooropen dag in de horeca in Hotel Bom in Burgh-Haamstede. 5 ZWERFVUIL Maatregelen tegen vervuiling van de Nederlandse kust zijn dringend gewenst. 7 BADMINTON Badmintonclub Zierikzee heeft na kampioenschap zicht op promotie naar landelijk niveau. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving 184.00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr. Adres Postcode Plaats Telefoon Geb.datum: Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-Zgironummer vermelden SB Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee Als mensen niet voor de toekomst zorgen, zullen zij weldra voor het heden moeten zorgen. Chinees spreekwoord HET WEER Wolkenvelden, maar vannacht in het zuiden eerst nog opklaringen. Vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur rond het vriespunt in het noorden tot-3 in het zuiden. Middagtemperatuur ongeveer 4 graden. Wind noordwest, matig rond kracht 3. Handballers blijven in race voor titel ZIERIKZEE - Terwijl sommige competities nog maar net op de helft zijn, mogen de badmintonners van Badmintonclub Zierikzee zich nu al kampioen noemen van de eerste districtsklas poule B. Met 5-3 versloeg het team van trainer William van der Maas zondag Backhand 4. Dat de badmintonners nu al een kampioenschap binnen haalden heeft te maken met de opbouw van hun seizoen. De competitie loopt van sep tember tot februari. De eer ste helft van het jaar vinden er uitsluitend toernooien plaats, waaraan de spelers slechts als individu of als dubbel deel kunnen nemen. De eerste plaats in de poule geeft de Zierikzeese ploeg recht op het spelen van een promotiewedstrijd. Wordt ook deze gewonnen dan pro moveert Zierikzee naar de landelijke vierde klas. Het is drie jaar geleden dat een team van Zierikzee op dit ni veau acteerde. Voor een di recte promotie uit het dis trict moet de club nog verder terug in de geschiedenis. Daarvan was veertien jaar geleden voor het laatst spra ke. Nutsspaarbank/Delta Sport behoudt zicht op een kam pioenschap. De Zierikzeese handballers stuurden giste ren Roda '71 met 25-14 terug naar Rotterdam. Omdat ook EMM won, kijkt de Zierik zeese handbalploeg, met nog vijf wedstrijden te gaan, nog steeds tegen één punt achter stand aan qp deze koplóper. Binnenkort ontmoeten beide Zeeuwse ploegen elkaar in Sportcentrum Onderdak. Voor de eilandelijke voetbal teams is het nog even wach ten op een kampioenschap. Ook dit weekend verbleven de meeste ploegen noodge dwongen op het strand of in het bos. Brouwershaven, Duiveland, SKNWK en Zie rikzee speelden een oefen wedstrijd. Brouwershaven deed dat op het eigen trai ningsveld. De ploeg verloor met 7-3 van WFB. Ook SKNWK liep tegen een rui me nederlaag op. Dauwen- daele won met 6-2 op het Mid delburgse kunstgras. Duiveland keerde met een 3- 4 overwinning op Vrederust terug uit Bergen op Zoom. Zierikzee kwam in het Bra bantse niet tot winst. Tegen METO werden de doelpunten eerlijk verdeeld (1-1). De trainerscarrousel draait gewoon door. Zij het in een zeer rustig tempo. Gerard Olijhoek en Cees Willemse blijven ook volgend seizoen bij SKNWK. De samenwer king bevalt het duo prima. En ook spelers en bestuur zijn dik tevreden met het tweetal. Peter van Poort vliet gaf vlak voor het week end zijn ja-woord aan WIK. Sport op pagina 7. Kleedkamers, meer ruimte en professionele podiumverlichting VLISSINGEN (ANP) - Een felle uitslaande brand op industrieterrein Vrijburg in Vlissingen heeft zaterdagavond het loodgieters/installatiebedrijf Moens met showroom grotendeels in de as ge legd. De brandweer verwacht dat de schade de drie mil joen gulden te boven zal gaan. De werkplaats van het be drijf ligt in as. De splinter nieuwe showroom heeft flinke roetschade opgelo pen. De woning naast de showroom liep flinke rook schade op. De bewoners van dat pand en van een woning tegenover het be drijf zijn tijdelijk elders on dergebracht. Technisch on derzoek moet duidelijk ma ken wat de oorzaak van de brand was. De brand brak rond 21.00 uur uit. Onge veer zestig mensen van de brandweer uit Vlissingen en Koudekerke bestreden het vuur. Na een uur had de brandweer de brand welis waar controle maar ver wachtte nog tot de volgen de ochtend vroeg te moeten nablussen. ZIERIKZEE - Op de Fontei- ne in Zierikzee vond zater dagavond omstreeks 23.20 uur een aanrijding plaats. Een 41-jarige automobiliste uit Oosterland werd aange reden door een bestuurder van een motorfiets. Door de aanrijding ontstond behoorlijke schade aan de auto. De motorrijder, die na de aanrijding was doorgere den, kwam een stuk verder op de kruising Weststraat/ Regenboogstraat ten val. Het bleek te gaan om een 34- jarige inwoner van Zierik zee. De motorrijder blies op het bureau 750 ug/1. Zijn rij bewijs werd ingevorderd. De man verklaarde niets van de aanrijding te hebben ge merkt. RENESSE - Een 24-jarige man uit Ellemeet werd in de nacht van zaterdag op zon dag aangehouden kort nadat hij met een baksteen een ruit van een woning aan de Korte Reke in Renesse had inge gooid. De verdachte verkeerde tij dens dit gebeuren behoorlijk onder invloed. De man werd ingesloten in het politiebureau in Vlissin gen. Zondagochtend legde de verdachte een bekentenis af. Zijn motief bleek een vete te zijn tussen verdachte en ge dupeerde, een 38-jarige man uit Renesse. De verdachte die inmiddels op vrije voeten is gesteld, heeft aangeboden de schade te vergoeden. VERKOOP LINGERIE KERKWERVE - Ten behoeve van de Stichting Adullam voor gehandicaptenzorg wordt woensdag 29 januari in de zaal van de Christelijk Gereformeerde kerk van 19.30 tot 21.00 uur een verko ping gehouden van onder meer lingerie, nachtkleding en keukentextiel. ZIERIKZEE - Muziek- en theaterpodium Brógum in Zierikzee bouwt zowel letterlijk als figuurlijk aan de toekomst. Net voor het weekeinde werden nieu we kleedkamers aangebouwd en daarmee is de op één na grootste wens vervuld. Bovenaan de verlang lijst staat nu bestrating van het terrein voor Bro gum. Liefst voordat Anywave daar gaat plaatsvin den. De nu gerealiseerde kleedka mers zijn volgens Brogum- voorzitter Frans Kruijff een enorme verbetering. En wel op verschillende fronten. „Voorheen gebruikten we een ruimte van het woonhuis achter de Brogumboerderij als kleedkamer voor de ar tiesten. Dat hield in dat ze steeds dwars door de zaal naar het podium moesten. Voor bijvoorbeeld de meiden van Loïs Lane was dat echt een ramp, want iedereen wil de aan hen plukken. Nu kun nen ze heel gemakkelijk van het podium in de kleedka mer," aldus Kruijff. De kant en klare units her bergen ieder twee toiletten en een douche zodat optre dende artiesten de beschik king hebben over meer dan voldoende sanitaire voorzie ningen. Met de komst van de units is ook meteen een an der probleem opgelost en wel dat van het onhandige ge sleep met instrumenten en geluidsapparatuur. Zijdeur Kruijff: „Meestal ging dat spul via de nooddeuren naar binnen, maar tegenwoordig zijn de versterkers en ge luidsboxen vaak zo groot dat ze niet door die smalle deur tjes konden. Dan moest het via de entree. De dubbele deur open en dan ging het." In de units komt een riante zijdeur terwijl de vloer van de units op dezelfde hoogte zit als de laadvloer van vrachtwagens. „Ze kunnen de apparatuur dus zo naar binnen schuiven." Om de omstandigheden voor de artiesten nog verder te verbeteren is het verlaagde plafond boven het podium verwijderd. Daardoor kon den de trussen - de alumini- umrail waar de podiumver lichting aan hangt - een stuk naar boven. Een stuk aange namer voor bands volgens Kruijff. „Met dat lage pla fond werd het op het podium toch wel erg warm en snel ro kerig. Nu hebben ze tenmin ste de ruimte." Verder is de muntenkassa vernieuwd en is «het kleine podium dat tussen de nood- deuren en de bar stond weggehaald. Kruijff: „Dat podium werd eigenlijk nau welijks gebruikt en het maakte de bar moeilijker be reikbaar. Nu is het meer open geworden." Breder aanbod Ook voor wat betreft het aanbod wil Brogum, zo legt Onderzoek door arbeidsinspectie De giek van de kraan belandde op de tweede verdieping van een huis in aanbouw en richtte daar forse schade aan. (Foto: Marieke Mandemaker) OOSTERLAND - Een omgevallen bouwkraan heeft op een bouwterrein aan de Hofweg in Oosterland, waar het servicewoningencomplex De Saele wordt gerealiseerd, voor meer dan een ton schade veroor zaakt. Drie kranen moesten er aan te pas komen om de kraan weer recht te zetten. Er raakte niemand ge wond. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. De ar beidsinspectie stelt een on derzoek in naar de toedracht. Het ongeluk gebeurde toen een medewerker van de fir ma Terpstra - die het metsel werk aan de buitengevels ter plaatse verzorgt - bezig was materialen over te hevelen van de begane grond naar de tweede verdieping. De-man gebruikte daarbij de draadloze afstandbediening voor het sturen van de giek. Hij zag alleen de giek en merkte daardoor te laat op dat de kraan aan het kante len was. „Gelukkig ging het niet met een klap, maar heel geleidelijk," aldus een woordvoerder van hoofdaan nemer bouwbedrijf Boogert uit Oosterland. De giek van de kraan beland de op de tweede verdieping van een rij huurwoningen die daar in opdracht van wo ningbouwcorporatie Beter Wonen uit Zierikzee ge bouwd worden. De construc tie van de huizen op zich overleefde de vallende bouwkraan. Geen vertraging Om de kraan weer recht te trekken waren drie kranen nodig. De 'bergingsoperatie' nam uren in beslag. „Daarom hebben we ook nog geen goed beeld van de scha de. We gaan vandaag kijken wat de schade exact is." Vol gens de woordvoerder van Boogert loopt de bouw van het woningencomplex geen vertraging op. „Voor ons is het extra werk, maar wij zien het als een klusje erbij." In september 1996 werd door burgemeester G. Hokken van de toenmalige gemeente Duiveland de eerste paal ge slagen voor het servicewo ningencomplex aan de rand van Oosterland. Hokken heeft vanaf zijn installatie als waarnemend burgemees ter van Duiveland alle zeilen bijgezet om de grond, eigen dom van baron Schimmel- penninck van der Oije uit Wassenaar, voor dat doel te verwerven. Het is de bedoe ling dat het servicewonin gencomplex in de zomer van 1997 opgeleverd wordt. Kruijff uit, bouwen aan de toekomst. „We willen ook wat jonger publiek naar Bro gum krijgen. Daarom heb ben we ook al een keer een 'Dance'-avond gehouden. Die eerste keer kwamen er toch al 180-jongei^ii- en dat vind ik helemaal niet slecht." Brogum heeft vol gens Kruijff nog steeds een beetje het 'soos-imago', ter wijl het al geruime tijd geen jeugdsoos meer is maar een muziek- en theaterpodium. Wat Kruijff betreft kan Brogum verder uitgroeien naar een 'cultuur-boerderij.'.. „Door de verbouwing heb ben we wat dat betreft ook meer mogelijkheden gekre gen." De verbouwing heeft alles bij elkaar 120.000 gulden ge kost en dat bedrag is op tafel gelegd door de voormalige gemeente Zierikzee zodat Brogum met een schone lei de herindeling in kon. Kruijff wil zo snel mogelijk om tafel met de niéuwe ge meente Schouwen-Duive land. „Nu is het allemaal nog onduidelijk. Wij weten nog niet wat de gemeente met ons wil en wat wij van de ge meente kunnen verwachten. Daarom wil ik ze binnenkort uitnodigen om hier eens een kijkje te komen nemen." Een 'noodverband' waarmee Brogum voorlopig heel goed uit de voeten kan: kleedkamers, compleet met toiletgroep en dou ches. (Foto: Marijke Folkertsma) k, t s

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1