Miljoen voor zomerbijstand 'Schone woorden die we meer inhoud willen geven dit jaar' r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Nieuwe commandant district O'scheldebekken Kranslegging Watersnood Inbraken Borsele gaat in beroep tegen vergunning Covra "IK GA VOOR RENESSE INZETTEN OP MÉÉR" L dé krant van schouwen - duiveland! J 4 IKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 24 JANUARI 1997 152e JAARGANG NR 26118 WAARIN OPGENOMEN DE ZI E RI K Z E E S C H E COURANT 1 797-1889 Tenminste dertig man politie erbij tijdens het hoogseizoen MIDDELBURG/ZIERIKZEE - De Zeeuwse kustge- meenten krijgen van minister Dijkstal zo goed als zeker een miljoen gulden voor politiebijstand in het hoogseizoen. Burgemeester J. Asselbergs zet voor de Schouwse kust in op méér dan een derde van dat bedrag. Dat bleek gistermiddag na afloop van de vergadering van het regionaal college - het algemeen bestuur van de Zeeuwse politie - in Middel burg. Bestuurders van de toeris tengemeenten, provincie bestuurders, korpschef A. Smeels en enkele topambte naren van het ministerie van binnenlandse zaken hebben woensdag gesproken over de inzet van extra politie tij dens het toeristenseizoen. Conclusie is dat Zeeland be hoefte heeft aan tenminste dertig man extra politie tij dens de zes tot acht weken hoogseizoen. Het miljoen komt bovenop de 6,5 miljoen die de Zeeuwse politie al tegoed heeft van Dijkstal en staat eveneens los van het geld waarom korpsbeheerder D. Burgers in zijn 'brandbrief' heeft ge vraagd om het gat in de poli tiebegroting te dichten. ,,De rijksambtenaren staan niet afwijzend tegenover een zomertoeslag. Ik heb goede hoop op een oplossing van dit specifiek Zeeuwse pro bleem," aldus de Vlissingse burgemeester J. van der Doef. Op maandag 10 febru ari volgt nieuw overleg, waarbij de departementale top uitsluitsel geeft. Bur gemeester J. Asselbergs spreekt van ,,een behoorlijke opening" in de onderhande lingen met het departement. ,,Ik wil minimaal dezelfde bijstand als vorig jaar. Dat betekent dertig man voor Zeeland. Een gelijke verde ling tussen Cadzand, Renesse en Walcheren is voor mij niet automatisch. Ik ga voor Re- nesse inzetten op méér." 'Rekening' Aanleiding voor dit ge spreksonderwerp met de top ambtenaren is de 'rekening' die Asselbergs kreeg van korpschef Smeels voor de bij andere politieregio's in te huren zomerbij stand. „Voor de Schouwse kust hebben we een kleine 5000 manuren no dig. Sorry, zei de politie. Maar de drie ton die dat kost, moet u zelf betalen. Toen heb ik forse taal gebruikt tegen de politie. Het is toch van de gekke. Politiezorg is een rijkstaak." Asselbergs is duidelijk niet van zins extra politie in te huren op kosten van de ge meente zoals dat vorig jaar in Westerschouwen gebeur de. Dé gemeenteraad ging toen 'tandenknarsend' ak koord met een rekening van De Zeeuwse kustgemeenten kunnen een miljoen tegemoet zien voor extra politie tijdens het toeristisch hoogseizoen. (Foto: Joop van Houdt) 80.000 gulden voor duizend manuren. Gezamenlijk Op de vraag waarom het dit jaar wel gaat lukken een rijksbijdrage te krijgen en vorig jaar niet, heeft Assel bergs drie antwoorden. ,,Ik denk dat er vorig jaar te laat .bijstand gevraagd is. Als ik me wel herinner, was dat in maart of april. Dit jaar zijn we er op tijd bij. Verder was er vorig jaar nog meer geld bij tie Zeeuwse politie. En wat ook anders is: Dit jaar hebben we het als kustge- meenten gezamenlijk ge daan." 6,5 miljoen Voor de 6,5 miljoen die de po litie uit Den Haag' tegemoet kan zien, komen in maart be stedingsvoorstellen. Korps beheerder D. Burgers ant woordde dat gistermiddag op een schriftelijke vraag van de Goese burgemeester D. van der Zaag. Ook hier pleitte Asselbergs voor spoed in verband met het aanstaande toeristenseizoen. Op pagina 3: Commentaar 'Stoelendans' politie dit kwartaal MIDDELBURG - J. Eckhardt wordt nog dit kwartaal de nieuwe commandant van de politie in het Oosterscheldebekken. Dat is het gevolg van de vrijwillige functieruil, of 'stoelendans', die korpschef A. Smeels heeft voorgesteld. Eckhardt is momenteel hoofd beleidsontwikkeling en kwaliteitszorg. De hui dige commandant van het Oosterscheldebekken, L. Imminga, wordt binnen en kele maanden chef van het district Walcheren. In Zeeuwsch-Vlaanderen ver ruilt chef F. Goudswaard zijn plek met J. den Rooij- en, chef van de regionale eenheid. Het regionaal college heeft gisteren het toekomstsce nario van korpschef Smeels goedgekeurd. De huidige Walcherse districtschef J. Dirksen gaat het project be geleiden en maakt daarmee de eerste stoel vrij. Werkdruk Het project voortziet in een betere verdeling vén de werkdruk en een betere zichtbaarheid en aan spreekbaarheid van de po litie. L. Imminga: Naar Walche ren. Smeels verklaarde gisteren in Middelburg dat de stoe lendans daadwerkelijk wordt uitgevoerd, en wel volgens het 'balboekje' dat hij half december in Hein- kenszand heeft gepresen teerd. INBRAAK RENESSE - In de nacht van dinsdag op woensdag is inge broken in twee loodsen van een tuinonderhoudsbedrijf aan de Korte Moermondsweg in Renesse. De dieven gingen er vandoor met gereedschappen met een totale waarde van 16.000 gul den. Advertentie BEVEILIG ZEKER ING. JAAP VISSER ELLEMEET 0111-6718 75 Erkend LidV.E.B NIEÜWERKERK - De ge meente Schouwen-Duive- Iand houdt de traditionele kranslegging, in voorgaande jaren georganiseerd door de voormalige gemeente Duive- land, in ere. Op zaterdag 1 februari wor den de slachtoffers van de Watersnoodramp in 1953 in vier dorpskernen herdacht. Om 11.00 uur wordt een krans gelegd in Ouwerkerk, waarna wordt doorgereisd naar Nieuwerkerk voor een tweede kranslegging om 11.25 uur. Om 11.50 uur vindt een korte herdenking plaats in Oosterland. De laatste krans wordt om 12.15 uur in Sirjansland gelegd Nieuwjaarsreceptie gemeente trekt alle kernen ZIERIKZEE - Dat het nieuwe jaar bijna een maand oud is, mocht de pret niet drukken. De Concertzaal in Zierikzee stroomde gisteravond, tijdens de nieuwjaarsreceptie van de gemeente Schouwen- Duiveland, vol met vertegenwoordigers uit het in- stellings-, verenigings- en bedrijfsleven. In een korte toespraak ver woordde burgemeester J. As selbergs de goede voorne mens van het nieuwe bestuur. Zo sprak hij over het streven een open, toegan kelijke en burgergerichte or ganisatie te zijn die een goe de relatie onderhoudt met de bewoners en het beroepsle ven op Schouwen-Duive- land. Het streven om klant gerichter te werken. Mensen niet meer van het kastje naar de muur te sturen, maar dui delijkheid te scheppen met onder meer herkenbare ba lies en een speciaal loket voor het bedrijfsleven. Ook is de gemeente druk doende met het opzetten van een klachtenregeling. Een ander voornemen is het streven de afstand tussen burger en bestuur te verklei nen. Het opstarten van servi cepunten in Bruinisse en Burgh-Haamstede en het in richten van een gemeentelijk informatiepunt in Brouwers haven zijn hier onderdelen van. Met een 'kennisma kingstournee' langs alle ker nen, te beginnen op dinsdag 28 januari in Bruinisse, hoopt het college een eerste stap te zetten in dit proces. Asselbergs benadrukte nog maals alle kernen even hoog aan te slaan, daarbij reke ning houdend met de eigen heid van elke afzonderlijke plaats. „Er mag geen een heidsworst op Schouwen- Duiveland ontstaan. Inte gendeel. Die verscheiden heid kan juist ook de kracht zijn van een gemeente." Structureel overleg met het bedrijfsleven en het onder steunen van het verenigings leven maakten het rijtje goe de voornemens compleet. „Schone woorden waarvan ik hoop dat we die over een jaar meer inhoud hebben ge geven en voor een deel ook hebben waargemaakt. Zodat het gezonde wantrouwen wat er nu nog leeft, omgezet kan worden in gepaste trots," besloot Asselbergs. Duidelijk maakte hij wel dat het niet van één kant kan ko men. Voor de diverse aan loopproblemen, zoals onder meer stagnatie in de besluit vorming en telefoonstorin gen op het gemeentehuis, vroeg hij begrip. „Ze zijn in herent aan zo'n complexe re organisatie. Ik hoop dat u ons een faire startkans wil geven." De gemeentelijke nieuw jaarsreceptie was in de mees te voormalige gemeenten op Schouwen-Duiveland een jaarlijks terugkerende tradi tie. Een gezellig onderonsje met een zeer praktisch doel. De Schouwse terugblik op het nieuws door Wannes en Jannekee kreeg vele aanwezigen aan het lachen. (Foto: Marieke Mandemaker) „Op één avond kun je elkaar allemaal even ontmoeten. Daar zou je anders een week voor moeten rondrijden," omschrijft stafmedewerker communicatie G. van Breu- gel het achterliggende idee. Dit jaar had de receptie een extra dimensie. Want niet al leen werden oude contacten bekrachtigd, gelijktijdig werden er nieuwe contacten gelegd. „We hebben zo'n 500 tot 600 mensen en instanties aangeschreven. Normaal kwamen er in Zierikzee on geveer 200 mensen langs. Maar of dat er nu vijf keer zo veel zullen zijn?," vroeg Van Breugel zich aan het begin van de avond af. Die score werd niet gehaald, toch was er heel wat aanloop en niet alleen van mensen uit Zierik zee. Burgemeester J. Asselbergs en de wethouders P. Berre- voets, G. van de Velde, D. van der Wekken, G. van der Salm en C. Veerhoek stonden vanaf 19.30 uur in de houding om goede wensen uit te wis selen. Pas ver na tienen kwam het einde van de rij wachtenden enigszins in zicht. ZIERIKZEE - Twee inwo ners van Zierikzee, 22 en 23 jaar oud, zijn door de politie opgepakt op verdenking van 13 inbraken en diefstallen en heling. De 23-jarige wordt verdacht van drie inbraken in bedrij ven, diefstal van een fiets en negen inbraken in woningen op Schouwen-Duiveland en in Goes. Hij beging deze mis stappen in 1995 en 1996. De buit bestond vooral uit huis houdelijke-, geluids- en auto matiseringsapparatuur. Een gedeelte van de spullen is bij de twee verdachten terugge vonden. De man is gisteren voorgeleid aan de rechtbank in Middelburg. De 22-jarige wordt verdacht van heling. Hij werd op vrije voeten ge steld. Ski huur v.a. 50,- per week bestel tijdig i.v.m. drukte Ook „lease" van Salomon ski's Nog enkele gebruikte sets te koop voor 200,- Schuithaven 2-4 Het water holt een harde steen, en dat door stage drup alleen. Weinig verandering HET WEER In de nacht een enkele opklaring en. plaatselijk mist. Droog. Minimumtemperatuur omstreeks het vriespunt. Overdag wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Middagtemperatuur ongeveer 4 graden. Zwakke noordoostenwind, kracht 3 of minder. 2 DRUGSSMOKKEL Samenwerking Zeeuwse, Brabantse en Rotterdamse politie in strijd tegen drugssmokkel. 3 ROBOT Noordhoek Diving-dochter Seatec ontwikkelde sterkste onderwaterrobot ter wereld. 5 BUURTBUS Service buurtbus uitgebreid met meer haltes en 'ziekenhuisrit'. 8 KEGELEN J. G. K rips-Doeleman geëerd door de Zierikzeese Kegelbond. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Unaniem besluit gemeenteraad BORSELE (ANP) - De gemeente Borsele gaat bij de Raad van State in beroep tegen de vergunning van het Rijk om hoogradioactief afval tijdelijk in de ge meente op te slaan in gebouwen voor laag radioac tief afval. De gemeenteraad ging don- dn-dag tijdens een extra raadsvergadering unaniem akkoord met een voorstel van die strekking van burge meester en wethouders. Het gebouw van de Centrale Organisatie voor. Radioac tief Afval (Covra) in Borsele voor de opslag van hoog ra dioactief afval is pas in 2001 klaar. De kans bestaat dat hoog radioactief afval tot die tijd tijdelijk moet worden opgeslagen in gebouwen voor laag radioactief afval van de Covra. Uitzonderingen Dat gaat de gemeenteraad en het college van Borsele te ver. Het Rijk kan voor zich zelf geen uitzonderingen ma ken waar het procedures en voorschriften betreft, stellen ze. Bovendien staat het mi lieu in de omgeving van de gemeente al onder grote druk door de zware chemi- sche industrie, de kerncen trale, de opslag van afval uit de provincie Zeeland en ra dioactief afval uit heel Ne derland. Woordvoerder D. Samsom van Greenpeace Nederland deelde donderdag mee dat zijn organisatie samen met de Zeeuwse Milieu Federatie eveneens een beroep bij de Raad van State voorbereidt. ONGEVAL ZIERIKZEE - Op de Nieuwe Kooiweg in Zierikzee vond donderdagavond rond 22.40 uur een eenzijdige aanrijding plaats. De 20-jarige bestuur der uit Burgh-Haamstede kwam met de schrik vrij. Hij verloor de macht over het stuur en kwam tot stilstand tegen een boom. De voorzijde van de auto werd geheel ver nield. INBRAAK SIRJANSLAND - Bij een in. braak in een woning aan de Bredeweg in Sirjansland is donderdag tussen 10.15 en 13.15 uur geluids- en beeldap- paratuur en huishoudelijk gereedschap meegenomen. Benadeelde is een 69-jarige man. (Burgemeester Asselbergs over meer politie) Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode en neem een abonnement JA. ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving óf 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving 184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis"! Dhr./mevr. Naam Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw r bank-/gironummer vermelden. ..Plaats: Geb.datum:. Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1