'Verplaatsen bedrijf onzinnig' Van een grotere krant en de effecten daarvan op de maag Voorstel cadeau bij vertrek statenleden FNV start netwerk WAO-begeleiders Borsele vecht opslag radioactief afval aan Overvaller tankstation Transport en Logistiek Nederland in beroepszaak Hendrikse Kerkwerve: Hoogactief in gebouw laagactief Verhaal van lezer over formaatswijziging Zierikzeesche Nieuwsbode Kampioenschap paling roken Individuele belangenbehartiging )THEEK 1 - DONDERDAG 23 JANUARI 1997 BNR26117 7 MIDDELBURG - „De provincie wil het niet begrij pen of is ziende blind". M. Villée van Transport en Logistiek Nederland begrijpt werkelijk niet waar om de provincie Transportbedrijf Hendrikse in Kerkwerve geen toestemming wil geven voor uit breiding van het parkeerterrein voor vrachtwagens. Verplaatsing van het bedrijf is volgens hem onzin nig. L. Hendrikse is al ruim een jaar bezig om toestemming te krijgen voor de aanleg van een 1500 vierkante meter groot parkeerterrein voor vrachtwagens bij 2ijn bedrijf aan de Zandweg in Kerkwer ve. Van de voormalige ge meente Middenschouwen kreeg hij toestemming en de nieuwe gemeente Schouwen- Duiveland staat achter die beslissing. De provincie ligt echter dwars en weigert toe stemming te geven. Hendrikse ging - gesteund door de gemeente én bran che-organisatie Transport en Logistiek Nederland - tegen die afwijzing in beroep. Dinsdag konden zij tijdens een vergadering van de be zwaarschriftencommissie hun bezwaren nog eens mon deling toelichten. Villée stelde tijdens die bij een komst allereerst vast dat de provincie er zich naar zijn idee ontzettend makkelijk van af wil maken door te ver wijzen naar het Streekplan Zeeland en het beleid tot bundeling van de bedrijvig heid. De provincie wil daar mee negatieve gevolgen voor milieu en leefbaarheid voor komen, maar spant volgens Villée in dit geval het paard achter de wagen. Volgens hem zou aanleg van het door Hendrikse gewenste par keerterrein juist ten goede komen aan milieu en leef baarheid. Nu is het zo, betoogde Villée, dat de vrachtwagens van Hendrikse verspreid over ge heel Schouwen-Duiveland geparkeerd worden. ,,Dat wordt teruggebracht naar één lokatie en daarmee wordt het aantal voertuigbe wegingen drastisch terugge bracht. Na het aftanken en wassen op de lokatie Kerk werve blijven de auto's staan en gaan niet meer terug naar de woonplaats van de chauffeur," aldus Villée. Hij voegde daar aan toe dat in Kerkwerve Hendrikse zelf toezicht kan houden op zijn wagenpark. Nu wordt vaak een beroep gedaan op de poli tie óm - gezien de gewildheid van vrachtwagens en hun in houd bij criminelen - een oog je in het zeil te houden. Ver plaatsing van het bedrijf naar Zierikzee is volgens Vil lée 'onzinnig en bedrijfseco nomisch niet haalbaar'. Als de provincie bij haar afwij zing blijft, kan Hendrikse volgens Villée niet anders dan Schouwen-Duiveland de rug toekeren en dat zou vol gens Villée een gevoelige klap zijn voor de werkgele genheid op Schouwen-Duive land. ,,Het bedrijf is één van de grootste werkgevers in de regio." Leefbaarheid ,Namens de gemeente Schou wen-Duiveland werd het woord gevoerd door wethou der C. Veerhoek. Hij stelde Hendrikse probeert qI ruim een jaar toestemming te krijgen voor een parkeerterrein van 1500 vierkante meter bij zijn bedrijf. (Foto: Marijke Folkertsma) dat de omstreden parkeer plaats in het belang is van de leefbaarheid op Schouwen- Duiveland. Volgens de wet houder biedt het streekplan - waar de provincie haar af wijzing op baseert - wel dege lijk mogelijkheden in deze. ,,In het streekplan staat dat uitbreiding van gevestigde bedrijven mogelijk is, mits dat ruimtelijk verantwoord in te,passen is. Naar ons ge voel is dat in dit geval moge lijk," aldus Veerhoek. Het feit dat de Zandweg aan gewezen is als recreatieve fietsroute is volgens Veer hoek evenmin een probleem. „Die zijn er nog niet om vier uur 's ochtends en dan zijn de chauffeurs van Hendrikse al op pad. Evenals Villée benadrukte Veerhoek het belang van het transportbedrijf voor de re gionale werkgelegenheid. „Stel dat nou in vredesnaam niet in de waagschaal omdat dit niet voor de volle hon derd procent past in de struc turen die de provincie wil," was Veerhoek's emotionele oproep aan het adres van de bezwaarschriftencommissie. Tijdsdruk De opmerking van provincie vertegenwoordiger J. van de Vrie dat de gemeente zelf, in het voor het gebied in kwes tie geldende bestemmings plan geen ruimte heeft gere serveerd voor andere dan agrarische bedrijven, maak te op Veerhoek geen indruk. Volgens hem gaat het om een fout die vanwege tijdsdruk in verband met de herinde ling op Schouw.en-Duiveland in het bestemmingsplan ge slopen is maar mag de pro vincie er niet uit afleiden dat de gemeente zelf ook vindt dat Hendrikse het parkeer terrein bij zijn bedrijf niet uit mag breiden. „En dat be stemmingsplan kan natuur lijk alsnog aangepast wor den." Binnen enkele weken brengt de bezwaarschriftencommis sie advies uit aan gedepu teerde staten. MIDDELBURG - De voorraad gebrandschilderde raampjes bij de provincie is uitgeput. Tot nu toe was het een goed gebruik deze raampjes aan te bieden aan statenleden bij hun vertrek. In verband met de aanschaf van een serie nieuwe geschenken wordt aan gs een voorstel gedaan. derd gulden per stuk. Voor een vergelijkbaar be-v drag kunnen ook speciale ba rometers met mogelijke gra vure, een bureauset of een bureauklok of hangende klok worden aangeschaft. De statenleden C. Geluk en I. Sturm ontvingen bij hun ver trek in december vorig jaar blijkbaar een vrij uniek af scheidsgeschenk: een zilve ren reisbestek zoals dat in de zeventiende eeuw werd ge bruikt door welgestelde lie den, die verre reizen maak ten. De kosten voor de gebrand schilderde raampjes bedra gen ongeveer honderd gul den per stuk bij een bestelling van veertig exem plaren. De prijs van een Mak- kumer bord met het wapen van Zeeland varieert - afhan kelijk van de doorsnede - van 425 tot 785 gulden. Verder heeft beeldhouwer Ad Braat twee ontwerpen ge maakt die tot bronzen reliëf gegoten kunnen worden. De kosten daarvan bedragen tussen de vier- en vijfhon- BORSELE (ANP) - Burgemeester en wethouders van Borsele vinden het onaanvaardbaar dat het Centraal orgaan voor radioactief afval (COVRA) hoogradioactief afval tijdelijk mag opslaan in een gebouw dat is bedoeld voor de opslag van laagradioactief afval. Het college wil daarom de vergunning die het Rijk aan het, COVRA heeft ver leend aanvechten bij de Raad van State. Het college vindt dat het Rijk onvoldoende rekening heeft gehouden met de be zwaren van de gemeente. „De maat is vol. Het Rijk kan voor zichzelf geen uit zondering maken waar het procedures en voorschrif ten betreft", aldus het col lege. De zaak komt donder dagavond in een extra gemeenteraadsvergadering aan de orde. Het COVRA heeft ook ver gunning gekregen voor nieuwbouw om hoogradio actief afval op te slaan. Tot die tijd mag de organisatie dit afval opslaan in de ruimte voor laagradioac tief afval. Uitbreiding van de opslag is volgens het orgaan om twee redenen nodig. De af voer van hoogradioactief afval naar de Verenigde Staten is onzeker. Dit afval komt uit de centrales van Borssele, Dodewaard en de onderzoekscentrales van Petten en Delft. Ook de stroom laag- en middelra- dioactief afval neemt toe, omdat steeds meer afval door andere normen onder deze categorie valt. Sloegebied Het college van Borsele vindt dat het milieu in het Sloegebied te veel onder druk komt te staan. Niet al leen door de uitbreiding van het COVRA, maar ook door de zware en chemische industrie en het tracé van de Westerscheldetunnel. Het college vindt dat er daarom een afgewogen om- gevings- en natuurontwik- kelingsbeleid moet komen. Het Rijk houdt daar onvol doende rekening mee, al dus burgemeester en wet houders. Om de een of andere onnaspeurbare reden lag de Zierikzeesche Nieuwsbode van 31 december 1996 nog op de leestafel. (Foto: Marijke Folkertsma) Ook in Zwolle is inmiddels bekend dat de Zierik zeesche Nieuwsbode een groter formaat en een nieuwe lay-out heeft gekregen. Zwolle is de woonplaats van Henk Okkels, die vroeger op Schouwen-Duiveland woonde en zo nu en dan eens wat schreef voor deze krant. De vernieuwde krant inspireerde Okkels tot onderstaand relaas waarin feiten en fictie - zoals wel vaker gebeurt bij caféverhalen - door elkaar heen lopen. Om de een of andere onna speurbare reden lag de Zie rikzeesche Nieuwsbode van 31 december 1.996, 153e jaar gang, nr. 26104, nog op de leestafel van het café. Misschien had de ober het blad laten liggen vanwege de daarbij gevoegde Oudejaars- bijlage. Een dikke krant vraagt veel tijd om te lezen en wie lang aan de leestafel doorbrengt, volstaat meestal niet met één consumptie. Misschien dacht hij ook niet zo commercieel en ging hij er gewoon van uit, dat de bijla ge ook na Nieuwjaar de aan dacht van zijn gasten zou trekken. De wat grijzende man aan de leestafel was in ieder geval het bewijs van beide argu menten. Hij zat al achter zijn derde kop koffie en hij was zwaar verdiept in de krant. De ober schatte in dat de man de lunch wel zou gebruiken in zijn café. Toen de gast eindelijk de Zie rikzeesche Nieuwsbode dichtvouwde om nog even een blik te werpen op de voorpagina haalde hij een re kenmachientje te voorschijn. Tot verbazing van de ober. Na enig rekenwerk zei de man plotseling: „Ja, zo zal het wel zijn. Op dit nummer staat dat de krant bezig is met haar 153e jaargang. Dat betekent dus dat het eerste nummer in 1844 verschenen moet zijn. Kennelijk was er toen ook nog een andere krant, de Zierikzeesche Cou rant van 1797, die er in 1889 mee is opgehouden en toen is opgenomen in de Zierikzee sche Nieuwsbode. En als mijn verhaal klopt, dan is 1997 een jubileumjaar: twee eeuwen Zierikzeesche Pers." „Ik weet het zo niet," zei de ober, die kennelijk geen me dia-deskundige was. De gast ging verder „Maar wat die hoofdredac teur daar schrijft, is juist. Hij schrijft dat de krant van zeven naar acht kolommen gaat en- dat als je de letter grootte ongewijzigd laat, die letters kleiner lijken. 'Op tisch bedrog', noemt hij dat. Het is dan ook verstandig, dat de krant tot een grotere letter wil overgaan." „Dat is ook gebeurd," deelde de ober mede en hij toonde een nieuw nummer van de Nieuwsbode. „Heel verstan dig," herhaalde de man. „Waren ze in het restaurant, waar ik vorige week een uit smijter gebruikte, ook maar zo wijs geweest." „Hoe zo?" De nieuwsgierigheid van de ober was gewekt: Een door zijn beroep ingegeven be langstelling. „Wel, het viel mij op, dat die uitsmijter kleiner was dan alle voorgaande, die ik daar genuttigd heb. Het gebeurde wel eens, dat de ham over de borden heen rilde. Zo groot waren ze. Maar daar was bij de laatste uitsmijter geen sprake van. En toen ik tegen de serveerster zei dat de uit smijter dit keer wel erg klein was uitgevallen, was haar re actie dat hier sprake was van gezichtsbedrog. 'Wij zijn overgegaan tot een groter formaat borden en nu lijkt alles wat er op ligt kleiner,' zei ze letterlijk." De ober glimlachte. „De suggestie, dat de uit smijter dan maar aangepast had moeten worden aan het grotere bord is toen helaas niet bij mij opgekomen," zei de gast met enige teleurstel ling in zijn stem. „Maar ik zal er de volgende keer zeker op wijzen. Ik kan de Zierik zeesche Nieuwsbode met het grotere formaat en de grote re letters wel als voorbeeld aanhalen." Er viel een stilte. En toen plotseling „Kan ik hier ook een uitsmijter krij gen?" De ober knikte en ver dween in de keuken om even later terug te komen met een zeer royale uitsmijter. De ham bedekte zelfs de rand van het bord. De gast knikte goedkeurend en begon aan zijn lunch. KERKWERVE - Na de zeer geslaagde primeur vorig jaar wordt dit jaar opnieuw het Open Zeeuws Kampioen schap paling roken gehouden en wel op zaterdag 17 mei in Kerkwerve. De deelnemers aan de paling- rookwedstrijd krijgen ieder 6 gemerkte wedstrijdpaling die ze op hun eigen wijze en met eigen materiaal kunnen roken. Het resultaat wordt door een deskundige jury be oordeeld. De wedstrijd be gint om 09.00 uur. Om 15.00 uur is de prijsuitreiking. Deelnemers kunnen zich nog tot 10 mei opgeven bij orga nisator Palingkwekerij Del ta-Aal (417539). Het kampioenschap wordt opgeluisterd door diverse muziekoptredens. Ook be staat de mogelijkheid om een helicopetervlucht te maken. Die dag wordt ook de nieuwe travalje in gebruik genomen. Bierbrouwerij Palm is pre sent met een tweespan trek paarden. MIDDELBURG - In Zeeland heeft de FNV een groep leden opgeleid voor de vorming van een Zeeuws net werk van WAO-begeleiders. Deze begeleidings groep is dinsdag officieel van start gegaan. De FNV ziet een belangrijke taak in de individuele belan genbehartiging van leden in de WAO, die met herbe oordeling te maken krijgen. De WAO herbeoordelingen hebben, volgens de FNV, in grijpende gevolgen voor veel WAO-ers. Het mogelijk ver lies aan inkomen, het weer gaan zoeken naar betaald werk, terwijl de kans daarop niet groot is en de bureaucra tische molen rond de herkeu ring leidt vaak tot angst, frustratie en woede over het maatschappelijk onrecht dat veel WAO-ers wordt aange daan. dat werk er is en of dat WAO- ers daar ooit voor in aanmer king komen is niet aan de or de," aldus het FNV. Voor bespreken De FNV wil mensen helpen zich beter voor te bereiden op de WAO-keuring. Door goede informatie te geven, het voorbespreken van het hele traject en meegaan naar de keuring wordt de weerbaar heid van de herbeoordeelde WAO-er vergroot en draagt het bij aan de zorgvuldigheid van de WAO-keuring; Nog steeds bestaat het mis verstand dat de ziekte of hancicap het criterium van beoordeling is, maar dat is volgens FNV niet aan de or de. Een bepaalde ziekte geeft nooit automatisch recht op een uitkering. Het gaat erom wat iemand nog kan doen, de zogenaamde restcapaciteit. Dan wordt er gekeken naar werk wat iemand in theorie nog zou kunnen doen. „Of Theoretisch Wat verder niet meetelt is de opleiding en ervaring van ie mand. Dat betekent dat nog al wat WAO-ers op zuiver theoretische normen hun uit kering geheel of gedeeltelijk zijn kwijtgeraakt of nog zul len kwijtraken. Verder constateert het FNV, dat werkgevers - ondanks de vele subsidiemogelijkheden - niet op ex-WAO-ers zitten te wachten. De hele privatisering van de ziektewet heeft de motivatie van werkgevers om WAO-ers aan te nemen nog eens extra verslechterd. De intentie vanuit de regering terug aan het werk met een ziekte of handicap is tot nu toe een be hoorlijke mislukking geble ken, stelt het vakverbond vast. Herbeoordeling Een reden temeer dat FNV- begeleiders mensen voorbe reiden op de herbeoordeling, meegaan naar de bedrijfsver- enigng en verder helpen met de vervolgprocedure. Bij de overval zondagavond op het tankstation aan de Serooskerkseweg in Haam stede werd, zo is uit onder zoek gebleken, gebruik ge maakt van een personen auto. Deze heeft schuin ach ter het station op de parkeer plaats gestaan. De overval is gepleegd door een ongeveer 22 a 25 jarige man, lengte on geveer 1,80 meter, normaal postuur. De dader had zich vermomd door middel van een doek, die hij voor zijn ge zicht droeg. Van de dader werd deze compositiefoto ge maakt. Getuigen, die zich nog niet hebben gemeld, wor den verzocht contact op te ne men met de politie in Goes, telefoon: 0113-245000. Vrijdag Zierikzee Openbare bibliotheek De Stolpe. 14.00-17.00 uur. Kerkwerve Christelijke Bibliotheek Tolle Lege. In Chr. Geref. Kerk, Beatrixstraat. 19.00-20.00 uur. Burgh-Haamstede Openbare bibliotheek De Schutse. 10.00-12.00 en 19.00-21.00 uur. Bruinisse Openbare bibliotheek De Zae- te. 14.00-17.00 en 18.30-20.30 Zaterdag Zierikzee Openbare bibliotheek De Stolpe. 9.30-12.00 uur. Maandag Zierikzee Openb. bibliotheek De Stolpe. 14.00-17.00 en 18.30- 20.00 uur. Burgh-Haamstede Openbare bibliotheek De Schutse. 13.30-16.30 en 19.00-21.00 uur. Dinsdag Burgh-Haamstede Openbare bibliotheek De Schutse. 13.30-16.30 uur. Oosterland Bibliotheek in consistorie Hervormde kerk. 19.00-19.30 uur. Bruinisse Openbare bibliotheek De Zaete. 10.00-12.00 en 18.30-20.30 uur. Strip-o-theek (in De Zaete). 18.30-19.30 uur. Woensdag Zierikzee Openbare bibliotheek De Stolpe. 14.00-17.00 uur. Burgh-H aamstede Openbare bibliotheek De Schutse. 13.30-16.30 uur. Bruinisse Openbare bibliotheek De Zaete. 14.00-17.00 uur. Donderdag Zierikzee Openbare bibliotheek De Stolpe. 9.30-12.00, 14.00-17.00 en 18.30-20.00 uur. Nieuwerkerk Bibliotheek Rehoboth. 18.30- 19.15 uur. ROOSTER BIBLIOBUS Maandag Renesse Mauritsweg 13.15-14.30 uur. Scharendijke Dijkstraat 15.00-16.15 uur. Dinsdag Brouwershaven Schuitkade 12.45-13.45 uur. Ellemeet Deensestraat 14.00-14.30 uur. Zonnemaire I. M. v. d. Bijlstraat 15.15-16.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis 16.15-17.30 uur. Woensdag Sirjansland Lageweg 11.30-12.00 uur. Oosterland Sporthal 12.45-14.00 uur. Ouwerkerk Ring 14.15-15.00 uur. Schuddebeurs Donkereweg 15.30-16.00 uur. Donderdag Noordgouwe Vijverbergstraat 13.00-13.45 uur. Kerkwerve Vloedstraat 13.55-14.40 uur. Noordwelle Ingridstraat 15.20-15.50 uur. Serooskerke Dorpsplein 16.00-16.30 uur. Renesse Oude Moolweg 16.45-17.30 uur. Brouwershaven Markt 18.45-19.45 uur. Vrijdag Nieuwerkerk Burg. v, Eetenstraat 13.00- 14.15 uur. Dreischor Nieuwe Schoolstraat 14.30- 15.30 uur. Oosterland Markt 16.00-17.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 7