'Vóór seizoen geld besteden' Actie 'Hart(d) voor je kind' start op Schouwen-Duiveland DICHTERS Ars Musica-concert in Zeeuwse Muziekschool uws KERKBERICHTEN 5 ZIERIKZEE Voorlichtingsavonden In het Hervormd Kerkcen trum in Zierikzee worden dinsdag 28 januari en dins dag 11 februari voorlich tingsavonden gehouden voor kerkenraadsleden of andere geïnteresseerden. De bijeen komsten gaan over het func tioneren in de kerk, met alle praktische kanten van het werk in de gemeente. De heer H. Schipper uit Kerkwerve verzorgt beide voorlichtings avonden. De bijeenkomsten zijn een initiatief van de Commissie Vorming en Toe rusting van de Gereformeer de en Hervormde Kerken Schouwen-Duiveland. De aanvang is om 19.45 uur. Cursussen Bij Reformwinkel de Zonne hoed aan de Poststraat in Zierikzee worden in februari diverse cursussen gegeven door natuurgeneeskundig therapeut Inge van Meerten. Dinsdag 4 februari, van 14.00 tot 15.30 uur, start de basis cursus voetreflex. De cursist wordt in acht lessen de grondbeginselen van de voe treflextherapie geleerd. De vervolgcursus voetreflex wordt dezelfde dag gegeven, van 19.00 tot 20.30 uur. Deze eveneens acht lessen durende cursus is een vervolg op de basiscursus, aangevuld met diagnose- en behandelings methodes uit de natuurge neeskunde. De cursus na tuurgeneeskunde gaat don derdag 6 februari van start. In acht lessen, van 19.00 tot 20.30 uur, worden de grond beginselen Van de natuurge neeskunde nader uitgelegd, evenals kruidenkunde, ho meopathie en voedingsleer. De cursussen gaan alleen door bij voldoende belang stelling. Voor nadere inlich tingen of aanmelding: tele foon 412067. Workshops Schildersclub Perspectief uit Zierikzee houdt op de zater dagen 15, 22 februari, 1 en 8 maart een workshop schilde ren met olieverf. In vier och tenden van elk tweeëneen half uur wordt een olieverfschilderij gemaakt van een stilleven. Alle aspec ten van het schilderen met olieverf komen aan de orde, bijvoorbeeld materialen, compositie en het uitwerken. Zaterdagochtend 8 februari wordt de workshop air- brushtechniek gehouden. Van deze spuittechniek wor den diverse materialen zoals inkt, papier, maskermateri aal en diverse merken air- brushtechniek en werkwijze besproken. De leiding is in handen van beeldend kunste naar Kees van de Wetering uit Burgh-Haamstede. Voor nadere informatie of aanmel ding: telefoon 654212. BURGH-HAAMSTEDE Klaverjastoernooi Op initiatief van de Klaver jas vereniging Haamstede wordt zaterdag 1 februari een klaverjastoernooi gehou den in dorpshuis de Schutse in Haamstede. Het evene ment duurt ongeveer twaalf uur. Het begint om 10.00 uur. Belangstellenden die aan het evenement willen deelne men kunnen zich tot woens dag 28 januari laten inschrij ven bij R. Verseput, telefoon 0111-653628. SEROOSKERKE Feestavond Sportvereniging Velocitas houdt zaterdag 25 januari een feestavond in het dorps huis van Serooskerke. De to neelgroep van de muziekver eniging Nut en Uitspanning uit Zonnemaire voert de klucht 'Papa strijkt de vlag' op. Na- het toneelstuk wordt bingo gespeeld. De feest avond begint om 20.00 uur. NOORDWELLE Jaarvergadering NBvP De afdeling Noordwelle en omstreken van de Neder landse Bond van Platte landsvrouwen (NBvP) hield een goedbezochte jaarverga dering. Na het openings woord door voorzitster 'Ada Vis volgden de verslagen van de secretaresse en penning meester. Daarna werd een overzicht gegeven van het wel en wee van de verschil lende clubs in de afdeling. Bij de bestuursverkiezing waren L. Horst en M. de Her der aftredend en niet 'her kiesbaar. In hun plaats wer den J. G. Dekker-Verheul en M. Broeders-Alders gekozen BROUWERSHAVEN Jaarvergadering De afdeling Brouwershaven van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen hield op 15 januari een jaar vergadering in het Tonnen- magazijn in Brouwershaven. Drie jubilerende leden - M. Hanse, M. van de Velde en C. van Vulpen - kregen een at tentie uitgereikt. Ook een aantal dames die veel werk zaamheden voor de bond ver richten werden in het zonne tje gezet. C. Morks uit Zierikzee verzorgde een le zing met als thema Omgang met borstkanker. Zij gaf aan hoe belangrijk het is hier veel over te praten, ook al is dat - zelfs in familiekring - niet altijd makkelijk. Verder werd de presidente M. Keu- ning met een grote meerder heid aan stemmen opnieuw herkozen. De volgende bij eenkomst is op woensdag 12 februari. Aan bod komen dan de Hofjes in Nederland. Winter In Ouwerkerk, bij het haventje van Viane Kon men zich onlangs in het Poolgebied wanen. Daar was een eindeloze vlakte, wit en gnjs. Men hoorde het krakend geluid van het kruiende ijs. Er dreven gigantische, dreigende ijsschotsen, die leken op witbesneeuwde mini rotsen. Schotsen die botsen tegen onze Zeeuwse dijken. Zouden ze voor zo'n brute overmacht bezwijken? Maar de trouwe beschermers van Schouwen-Duiveland, boden onwrikbaar en moedig hun tegenstand. Wat een schouwspel, het was boeiend en waard om te zien. Zo'n kans krijgen we jarenlang niet meer misschien. Nu waren de eens vreedzame, kabbelende golven, bevroren, gevangen en door het ijs bedolven. Maar hoe groots en machtig ijsschotsen mogen schijnen, hun glorie en schoonheid zullen toch weer verdwijnen. Al doet de winterzon hen schitterend blinken, de dooi zal ze smelten en in het niet doen zinken. Is het te vergelijken met een mensenleven? Dat wordt ook maar voor een korte tijd gegeven. Als je jong bent lijkt het leven soms eindeloos. Ben je oud besef je hoe kort het is en broos. Al wat leeft mag bestaan voor een zekere tijd om daarna te verzinken in vergetelheid. Leny Streefkerk-Levasier, Zierikzee Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus 1 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfspre kend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. Politie Oosterscheldebekken wil deel van 6,5 miljoen uit knelpuntenpot Dijkstal OPTREDEN KOOR ZIERIKZEE - Het koor De Vlis-Singers treedt op zon dag 26 januari op in de Gere formeerde kerk in Zierikzee in een feestelijke dienst die vooral op de leefwereld van jongeren is gericht. Het thema van deze bijzon dere dienst is Wat heeft God mij te bieden en wat heb ik God te bieden? De liederen die worden gezongen zijn vooral afkomstig uit de bun del Youth for Christ. Daar naast zingt het koor zes Ne derlandstalige liederen uit het gospelrepertoire. Liede ren worden met vaart en rit me gezongen. Ook komen en kele jongeren zelf aan het woord in de dienst. Zij zullen hun eigen visie op het thema naar voren brengen. De voor ganger is ds. A. Jobsen. De dienst begint om 18.30 uur. THEMAMIDDAG ZIERIKZEE - De ANBO-af- deling Zierikzee houdt don derdag 30 januari haar eerste themamiddag in het nieuwe jaar. Baukje Bijlsma, coördi nator van Vluchtelingenhulp Schouwen-Duiveland vertelt deze middag over haar erva ringen met haar werk bij de ze stichting. Hierna kunnen belangstellenden deelnemen aan een discussie. De bijeen komst wordt gehouden in ge bouw de Paternoster aan de Paternosterstraat. De aan vang is om 14.00 uur. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Oude-Tonge: G. C. de Jong te Sliedrecht; te Streefkerk: P. Molenaar te Woudenberg; te Hierden: G. van Meijeren te Meeuwen; te 't Harde (2de predikants plaats): J. J. W. Mouthaan te Bodegraven; te Papendrecht: C. van Vliet te Aalst (Gld.); te Enschede: C. G. J. de Jong, eervol ontheven, wonende te Ede. Aangenomen naar Opijnen en Tuil: D. M. Elsman, kandi daat te Utrecht. Gereformeerde Kerken Beroepen te Laren (SoW) als ziekenhuispastor Gooi- Noord: F. J. van Ree te Hil versum, die dit beroep heeft aangenomen; te Laren (SoW) (part-time) als geestelijk ver zorger van verpleeghuis De Stichtse Hof: mevr. M. A. Lamain, kandidaat te Am sterdam, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Rijns- burg: P. L. Storm te Terneu- zen, die bedankte voor Dron- ten (wijk Zuid). Gereformeerde Gemeente OOSTERLAND - Donderdag 23 januari, 19.30 uur ds. G. J. N. Moens. ZIERIKZEE - De politie in het Oosterscheldebek ken wil nog voor aanvang van het toeristenseizoen weten of zij kan beschikken over een deel van de 6,5 miljoen uit het knelpuntenpotje van minister Dijk stal. Voorzitter D. van der Zaag van dit politiedis trict dringt daar bij korpschef A. Smeels op aan. Van der Zaag wil dat Smeels zo spoedig mogelijk met be stedingsvoorstellen komt. „Dat geld is in november toe gezegd. Sindsdien hebben wij er niets meer van ge hoord. Het mag duidelijk zijn dat bij ons de prioriteit wordt toegekend aan de re creatie," aldus Van der Zaag gistermiddag in een toelich ting. De voorzitter wil donderdag tijdens de vergadering van het regionaal college ant woord hebben. De volgende vergadering is pas medio maart. Minister H. Dijkstal van bin nenlandse zaken zegde in no vember op basis van een on derzoek door zijn depar tement 44 miljoen gulden ex tra toe aan de politie. De Zeeuwse Hermandad krijgt hiervan 6,5 miljoen. Vorig jaar maakte Dijkstal reeds drie miljoen over, dit jaar volgt 1,7 miljoen en volgend jaar nog eens 1,8 miljoen gul den. Verder is Van der Zaag het niet eens met de samenstel ling van het dagelijks be stuur van de Zeeuwse poli tie. Hij wil een kleiner bestuur, waarin Walcheren minder prominent vertegen woordigd is. Na de herinde ling van Schouwen-Duive land en Walcheren is het volgens Van der Zaag tijd voor een bestuurswijziging. Van der Zaag: „Het bestuur bestaat uit zeven mensen. Twee burgemeesters uit het Oosterscheldebekken, twee uit Walcheren, twee uit Zeeuwsch-Vlaanderen en de korpsbeheerder. Als u dan met mij meetelt, komt u tot de conclusie dat alle burge meesters van Walcheren ver tegenwoordigd zijn. Ook in de verdeling van functies mag wat veranderen. Het zou bijvoorbeeld niet ver keerd zijn als een burgemees ter van een plattelandsge meente vice-voorzitter werd." Korpschef A. Smeels kwam vorige maand met een voor stel voor een vrijwillige 'stoelendans' door districts chefs. Smeels vindt het nodig dat er beweging komt binnen het korps. „Het kan heel ver frissend zijn om ander werk te gaan doen of werk op een andere plek," aldus Snjeels. Districtschef L. Imminga van het Oosterscheldebek ken zou in deze visie de lei ding krijgen van het district Walcheren. Van der Zaag betreurt deze uitspraak. „Smeels had dit niet naar buiten moeten brengen zolang de districts colleges daarover hun ziens wijzen nog niet hebben gege ven." Weinig belangstelling Maar ook het dagelijks be stuur komt donderdag tij dens de vergadering van het regionaal college met kri- De politie in het Oosterscheldebekken wil een deel van de 6,5 miljoen van minister Dijkstal, dens het toeristenseizoen, ondex meer bij Beachpop. tiek. De Zeeuwse burgemees ters hebben in hun algemeen heid te weinig belangstelling voor het reilen en zeilen van de politie, zo vindt het dage lijks bestuur. De vergaderin gen van het regionaal college worden vaak slecht bezocht. De burgemeesters doen hun zaakjes vaak alleen in de dis trictscolleges. Het dagelijks bestuur stelt nu voor dat korpsbeheerder, korpschef en officier van justitie „zich met zekere frequentie ver staan met de districtscolle ges." Dat zou voor een jaar op proef moeten gebeuren. Verder zouden behalve de formele vergaderingen van het regionaal college ook jaarlijks een of twee thema bijeenkomsten moeten wor den belegd. Tenslotte zouden er op ad hoc-basis werkgroe pen moeten komen die zich met operationele en beheers matige thema's bezighou den. „Bestuurlijke betrokken- Het geld is nodig voor inzet tij- (Foto: Marijke Folkertsma heid wordt ook door de poli tie zelf gewaardeerd. Blijft deze betrokkenheid achterwege, dan mag niet uitgesloten worden geacht dat dit consequenties heeft voor de motivatie van het personeel," aldus het dage lijks bestuur. Door Joyce Wensink en Cathy Kotoun I ZIERIKZEE - De klarinettiste Joyce Wensink en pianiste Cathy Kotoun verzorgen zaterdag 1 febru ari een concert in de Zeeuwse Muziekschool in Zie rikzee. Het tweetal brengt werken van Mozart, Web- er, Schumann, Fauré, Pierné en Poulenc ten gehore. Het concert in de Ars Musica-reeks begint om 20.00 uur. Joyce Wensink werd geboren in Roosendaal. Zij studeerde klarinet bij Walter Boeykens aan het Rotterdams Conser vatorium en behaalde in 1996 het diploma Uitvoerend Mu sicus. Joyce Wensink gaf reeds diverse concerten én is als klarinet-docent werk zaam bij verschillende mu ziekverenigingen. Tevens is zij vaste remplagant bij de Koninklijke Militaire Ka pel. Cathy Kotoun werd ge boren in Zierikzee. Zij stu deerde eveneens aan het Rotterdams Conservatori um, klassiek piano bij Frans van Hoek en harmonie en fanfare-directie bij Jaap Koops. In 1991 studeerde zij af in beide hoofdvakken,-Ca- thy Kotoun gaf diverse con certen, zowel solo als quatre- mains en begeleidt regel matig solisten. Kaarten voor het Ars Musi ca-concert in de Zeeuwse Mu ziekschool zijn op 1 februari vanaf 19.30 uur aan de zaal verkrijgbaar. GESTALTWERK KAPELLE - In centrum Na- maskara in Kapelle wordt vanaf zaterdag 22 en zondag 23 februari een cursus Ge- staltwerk gegeven. De cursus biedt gelegenheid een begin te maken met evèn- tuele rouw-, verlies- of traumaverwerking. Gestalt- werk helpt volgens de Ge- staltpraktijk om veel van de gevoelens die mensen in hun leven hebben onderdrukt en opgespaard, weer de ruimte te geven. Voor nadere inlich tingen en aanmelding: tele foon 0118-467542. Nog geen derde van kinderen veilig vervoerd in auto ZIERIKZEE - Hoewel de meeste ouders heel veel om hun kroost geven, wordt in Zeeland slechts 28 pro cent van de kinderen op een veilige manier vervoerd in de auto. Dat blijkt uit cijfers van de politie, die zich baseert op het Regionaal Onderzoek Verkeers veiligheid 1995. Kinderen van twee tot tien jaar zitten tijdens een autorit nog los op de achterbank, of zelfs de voorbank. Om vol wassenen bewust te maken van de grote risico's die daar aan vast zitten nam de afde ling Zeeland van Veilig Ver keer Nederland (VVN) het initiatief voor de actie 'Hart(d) voor je kind'. Het gaat om een provinciaal pro ject dat vandaag, dinsdag, van start gaat in Zierikzee en doorloopt tot in 1998. Projectleidster van 'Hart(d) voor je kind' is M. van den Hoek uit Nieuwerkerk. Als bestuurslid van de afdeling Duiveland van WN kreeg zij van het provinciaal WN- bestuur de taak om de actie op te zetten. Peuterspeelzalen Van den Hoek organiseerde in heel de provincie voorlich tingsavonden voor ouders van kleine kinderen. Om de ze doelgroep te bereiken worden de meeste bijeen komsten gehouden in peuter speelzalen. Vanavond om 20.30 uur is de eerste in peu terspeelzaal Kwibus aan de Miereweg in Zierikzee. „De avond is bedoeld het veilig verkeersgedrag van ouders ten opzichte van hun kinde ren te bevorderen." Dat ge beurt in de eerste plaats door via een videofilm te laten zien wat bij een aanrijding gebeurt met kinderen die los in een auto zitten. „Volwassenen denken vaak dat kinderen op schoot ook veilig worden vervoerd. Maar dat is absoluut niet het geval. Door4de krachten die vrijko men bij een botsing drukken zij met hun volle lichaamsge wicht op een kind, dat daar door zwaar gewond kan wor den." De videofilm toont aan dat kinderen die los in de au to zitten grote kans lopen om bij een botsing door de auto ruit naar buiten te schieten, met vaak catastrofale gevol gen. „Ouders staan er niet bij stil dat ze het leven van hun kin deren op het spel zetten wan neer ze hun kroost niet ver voeren in een goed autozitje of in de autogordels wanneer ze een bepaalde leeftijd heb ben bereikt. Vaak zwichtten ze voor de protesten van het kind dat niet in de gordel of het autozitje wil. Daarom is het van groot belang om kin deren van jongsaf eraan te wennen dat het moet," aldus Van den Hoek, die vooraf gaand aan de videofilm een korte toelichting geeft over het doel van de VVN-actie. Politieman B. Sterkenborg is tijdens de voorlichtings avonden op Schouwen-Dui veland aanwezig om vragen van de aanwezigen te beant woorden. Bijvoorbeeld over het aantal kinderen dat na een kinderfeestje in een auto mag worden vervoerd om thuis te brengen of de leeftijd waarop een kind voorin de voor je kind' wordt gefinan- ciërd door het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ), Veilig Ver keer Nederland en het over grote deel van de Zeeuwse gemeenten. Bijeenkomsten Op 19 februari wordt een voorlichtingsavond gehou den in de peuterspeelzaal in Nieuwerkerk en op 20 maart in de peuterspeelzaal in Bruinisse. Daarna volgen bijeenkomsten in Ooster- land, Renesse en Brouwers haven. In de loop van dit jaar en volgend jaar volgen plaat sen elders in Zeeland. „We hopen op deze manier het aantal kinderen dat omkomt of gewond raakt bij ongeluk ken op de Zeeuwse wegen te verminderen. Want het zijn er nu tientallen per jaar en dat is meer dan in de meeste andere provincies in Neder land. COC CAFE MIDDELBURG - Het COC Café aan de Lange Noord straat 52 in Middelburg heeft de komende drie maanden verschillende activiteiten op het programma staan. Op zaterdag 8 februari staat er een Hollandse avond ge pland waarop Hollandse muziek wordt gedraaid. Car naval vieren kan op zaterdag 15 februari. Op zaterdag 22 maart wordt er een play- backshow gehouden, waar voor belangstellenden zich kunnen opgeven. De nieuwe Miss Goudwaard 1997 wordt gekozen op woensdag 30 april. auto mag worden vervoerd. Verder worden de bezoekers van een voorlichtingsavond geïnformeerd via paneelbor den en folders. Van den Hoek laat veilige autostoeltjes en 'verhogingen' zien die het mogelijk maken kleine kin deren op een veilige manier in de autogordel te vervoe ren. Via een enquete wordt gecheckt of de aanwezige ou ders weten wat wel en niet mag met betrekking tot het vervoer van kinderen in de auto. Aan het eind van de actie wordt onder de deelnemers van de enquete een prijs ver loot. Het project 'Hart(d) Een goed kinderzitje is nog meer uitzondering dan regel in Zeeland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5