Dreigende ruzie melkquota p* Interliner van VSN krikt de cijfers op 'Te licht gedacht over het laat krijgen van kinderen' Videobewaking vaak niet volgens regels Directie van hotel vervolgd voor brand Vayne en schoolband: bijzonder spektakel Dode bij busongeval WATERSTANDEN Te veel vee in de natuur Uitlevering Hakkelaar :"'V/ ZI E R I K "z E E SC H N I E.U W S B'O D E Onderzoek Registratiekamer DEN HAAG (ANP) - Het observeren en registreren van mensen en hun handelingen met videocamera's op de openbare weg en in openbare ruimten gebeurt vaak niet volgens de regels die gelden voor de priva cy en de bescherming van persoonsgegevens. Dit blijkt uit een dinsdag ge publiceerd onderzoek van de Registratiekamer naar het gebruik van videosystemen voor toezicht en beveiliging. Observatie met videocame ra's is volgens het controle orgaan, dat toeziet op nale ving van de Wet persoonsregistratie (WPR), altijd een inbreuk op de pri vacy. Dat is alleen aanvaard baar als de veiligheid daar mee isgediend. In het algemeen wordt in Neder land aan deze voorwaarde voldaan. Maar lang niet altijd worden de spelregels in acht geno men waaraan de Registratie kamer het gebruik wil bin den. Dat kan een onrechtmatige daad opleve ren en soms zelfs een straf baar feit. De Registratiekamer richt zich in haar rapport „In beeld gebracht" op het ge bruik in banken, winkels, ca sino's, voetbalstadions, het openbaar vervoer, de snel weg, parkeerterreinen en de Amsterdamse wallen. Als regels stelt het orgaan onder meer dat het publiek duidelijk en zichtbaar moet worden geïnformeerd en dat er niet meer beelden worden vastgelegd dan noodzake lijk. Opnames mogen in be ginsel niet langer dan 24 uur worden bewaard. Discutahel Uit het rapport blijkt wel dat het gebruik van videoca mera's op de Amsterdamse Wallen discutabel is. Exploi tanten van bordelen gebrui ken hier camera's die niet al leen hun bedrijfspand bewaken maar soms ook een hele steeg of straat. Oudejaarsnacht van '94 op '95 ANTWERPEN (ANP) - Justitie in Antwerpen acht twee directieleden van het Switel-hotel verant woordelijk voor de brand in de oudejaarsnacht van 1994 op 1995. Het Antwerpse parket wil daarvoor de directeur en de chef-catering vervolgen. Bij de brand in Antwerpen kwa men vijftien mensen om het leven, onder wie twee Neder landers. Verder raakten 164 hotelgasten gewond. Bij een veroordeling zal ook de aansprakelijkheidsverze kering van het hotel een schadevergoeding moeten uitkeren. Daardoor zou nog eens veertig miljoen gulden vrijkomen, bovenop een eer der uitgekeerd compensatie bedrag van 37 miljoen gul den. Dit bedrag was afkomstig van een andere verzekeraar, die alleen op draaide voor de wettelijk verplichte dekking. In totaal vroegen 275 hotelgasten om schadevergoeding. De brand ontstond in de ou dejaarsnacht van 1994 op 1995 nadat een kerstboom vlam vatte. Vluchtende ho telgasten openden vervol gens de deuren van de ver schillende nooduitgangen. Dat- zorgde voor extra toe voer van zuurstof, hetgeen het vuur verder aanwakker de. Dat zorgde voor een vuur bal die de Marbella-zaal van het hotel in lichterlaaie zet te. Versiering Het parket houdt de chef-ca tering verantwoordelijk voor de versiering van de zaal. De hoteldirecteur had volgens Justitie de algemene verantwoordelijkheid. De raadkamer van Justitie in Antwerpen zal eerst moeten oordelen of de zaak kan wor den doorverwezen naar de rechtbank. De raadkamer behandelt deze zaak op 28 fe bruari. Daarna kan het pas komen tot een eventuele be handeling door de rechter. UTRECHT (ANP) - De VSN Groep, die vrijwel al het streekbusvervoer in Nederland verzorgt, heeft het afgelopen jaar 5 procent meer reizigers vervoerd dan in 1995. In de twee voorgaande jaren daalde het aantal buspassagiers nog. Vooral de nieuwe snelbus- sen, de zogeheten Interliners, boekten hoge groeicijfers. Deze bussen vervoerden vo rig jaar 64 procent meer men sen dan een jaar eerder. Dat komt voor een deel doordat sommige streekbuslijnen sinds een jaar zijn gewijzigd in Interliner-verbindingen. De VSN Groep, die deze cij fers vandaag, dinsdag, be kendmaakte, heeft nog geen verwachting uitgesproken over omzet of winst. Overi gens zijn de genoemde per centages schattingen; de de finitieve cijfers zijn nog niet bekend. MACHINES DEN HAAG (ANP) - Het aan tal machines dat de veehou derij in gebruik heeft, is de afgelopen tien jaar sterk ge daald. Daarentegen gebrui ken landbouwers de afgelo pen jaren steeds meer machines, vooral apparaten om de arbeidsomstandighe den te verbeteren. Tijden en standen volgens getijdctabel Hydro-meteocentnim Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 22 jan. 02.55 153 08.55 -136 I5.20 163 21.10 -125 23 jan. 03.35 157 09.35 -140 15.55 166 21.40 -121 ROOMPOT BUITEN 22 jan. 01.20 151 07.25 -135 13.40 162 19.45 -125 23 jan. 02.05 157 08.00 -142 14.15 168 20.15 -124 BRUINISSE 22 jan. 03.15 164 08.45 -144 15.40 175 21.10 -133 23jan. 04.00 170 09.25 -148 16.20 179 21.45 -130 WEMELDINGE 22 jan. 02.55 175 08.55 -151 15.15 184 21.15 -140 23jan. 03.40 180 09.35 -155 16.00 189 21.45 -138 Springtij; 25 januari Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Van Aartsen kiest Middelburg voor Europees overleg MIDDELBURG/BRUSSEL (ANP) - Nederland dreigt als voorzitter van de Europese Unie opnieuw in aanvaring te komen met Italië over de melkquo ta. Italië stuurt aan op toewijzing van een groter melkquotum, terwijl Nederland daar helemaal niet van wil weten. In mei wordt in Middelburg een in formeel, Europees ministersberaad gehouden over deze kwestie. Gisteren, maandag, verga derden de EU-ministers van Landbouw in Brussel over de agenda voor het komend half jaar. Tot juli is de Nederland se bewindsman Van Aartsen voorzitter van de Europese landbouwministers. De Italiaanse landbouwmi nister Pinto nam Van Aart sen maandag apart om hem te informeren over zijn bin nenlandse problemen rond om de melkquota. Italiaanse boeren zijn een massaal pro test gestart tegen de super heffing. Brussel heeft de boe ren ongeveer 350 miljoen gulden boete opgelegd we gens overschrijding van de quota. De afgelopen vier da gen blokkeerden ze met trac toren de toegangswegen tot het vliegveld van Milaan. Pinto meent dat de kwestie de komende maanden in Eu ropees verband moet worden besproken. Hoewel Pinto formeel niet om een groter melkquotum heeft gevraagd, is dat wel waar hij op aanstuurt. Tegen verslaggevers zei hij maan dag dat Italië 600.000 ton ex tra melkquotum wil, boven op de 9,9 miljoen ton die het land al heeft. De Italiaanse consumptie bedraagt vijf tien miljoen ton, zodat Italië melk moet importeren om aan de binnenlandse vraag te voldoen. EU-landbouwcommissaris Fischler liet maandag weten dat Italië niet op extra melk quotum hoeft te ijekenen. Volgens Fischler kan het niet zo zijn dat vraag en aanbod nationaal worden vastge steld. „We hebben in Europa één gemeenschappelijke markt. Bovendien heeft Ita lië enkele jaren geleden al 900.000 ton extra gehad." Mi nister Van Aartsen zei zich voor 100 procent achter Fi schler te scharen. Betrapt Nederland en Italië kwamen enkele jaren geleden met el kaar in aanvaring over de melkquota. Italië werd erop betrapt jarenlang geen su perheffing te hebben gehan teerd om de melkproductie terug te dringen. Andere EU- landen hadden dat wel ge daan. Italië beloofde de melkquotering in te voeren, op voorwaarde dat het 900.000 ton extra quotum zou krijgen. Nederland verzette zich fel tegen deze eis. Vol gens de toenmalige land bouwminister Bukman zou Rome daarmee een beloning krijgen voor slecht gedrag. Uiteindelijk moest Neder land met lede ogen toezien hoe de meerderheid binnen de EU toch akkoord ging. Middelburg Minister Van Aartsen orga niseert in mei in Middelburg een informele bijeenkomst voor de EU-landbouwminis- ters. Tijdens die bijeenkomst wil hij een discussie op gang brengen over het Europese zuivelbeleid. Volgens de be windsman is dat een mooie gelegenheid om ,,in een bre der kader" te praten over de Italiaanse problemep. Advies van Emancipatieraad over zwangerschap: Kind of carrièrre. De keuze moet volgens de Emacipatieraad bijtijds worden gemaakt. DEN HAAG (ANP) - Veel mensen zijn te optimis tisch over de mogelijkheid een zwangerschap te plannen op latere leeftijd. Ze denken te licht over verminderde vruchtbaarheid, zwangerschaps complicaties en ongewenste kinderloosheid. De overheid zou mannen en vrouwen actief en bijtijds moeten voorlichten over de risico's en de maatschappe lijke gevolgen van het uit stel van de keuze van het krijgen van kinderen. Ook het onderwijs moet hieraan aandacht besteden. Dat schrijft de Emanciapa- tieraad in het advies Het la te ouderschap: over uitstel en afstel, dat maandag is aangeboden aan de meest betrokken bewindslieden. Nederlandse vrouwen en hun partners stellen in ver gelijking met mensen in an dere Europese landen, het krijgen van kinderen vaker uit. De gemiddelde leeftijd van de moeder bij het krij gen van het eerste kind is 28,6 jaar en een kwart van de vrouwen begint pas aan kinderen als zij boven de dertig zijn. Biologisch ge zien is dan het optimale mo ment voor de eerste zwan gerschap voorbij. Kunstmatige voortplan tingstechnieken zoals via de reageerbuis (ivf) worden steeds meer toégepast en dat leidt tot hogere medische kosten. Bovendien zijn de psychische gevolgen vaak groot en bestaat er risico van gezondheidsproblemen bij de kinderen. Herverdelen De emancipatieraad ziet de oplossing in het herverdelen van betaald ën onbetaald werk tussen man en vrouw. Zij bepleit maatregelen als een wettelijk recht op deel tijdwerk, verlenging van ouderschapsverlof tot een periode van vier jaar en een recht op kraamverlof van tien dagen voor vaders. Spelen bij inauguratie Clinton DEN HAAG (ANP) - Een bijzonder spektakel, die inauguratie van Bill Clinton als president van de Verenigde Staten. Daar waren de Zwolse pianist Jan Vayne en Richard Freeburg, begelei der van de Wassenaarse schoolband, het over eens. Zowel de schoolband als Vayne hadden de eer op te treden tijdens de feesten in de Ameri kaanse hoofdstad Washington. Beide muzikanten stonden dinsdagochtend moe maar voldaan de luisteraars van Radio 1 te woord. „Een gi gantische ervaring", aldus Vayne. De vingervlugge pianist trad eerst op voor een kleine elite van groot industriëlen in de Shakes peare Library en daarna 'savonds in de enorme Triangle Bowl in Washing ton. In beide gevallen moest hij met zijn spel het publiek voor zich zien te winnen, want weinigen kenden de „Musician from Zwolle". Vayne had vooral geïmpro viseerd, zich laten leiden door het uiteenlopende pu- Niet gezien bliek in beide zalen. Het concert in de intieme ruim te van de historische Libra ry had weer anders geklon ken dan in de massale Bowl. „Maar het was over weldigend. De hele omge ving, al die feesten." De leerlingen van de schoolband van de Ameri can School of The Hague la gen te slapen. Ze waren doodop. Ze hadden twee sets van ie der drie kwartier gespeeld waar de vonken vanaf vlo gen. Het was voor hen, vol gens begeleider Richard Freeburg, een ongelooflij ke ervaring. „Heel gezellig, veel publiek." Voor de jon ge Amerikanen was het bo vendien bijzonder -„een historische gebeurtenis"- te mogen optreden tijdens de inaugu- ratiefeesten. Ze hadden president Clin ton, vice-president Al Gore noch de respectieve fami lies gezien. Maar dat mocht de pret niet drukken. „Want alles was prachtig", aldus Freeburg. DEN HAAG (ANP) - Een Nederlandse bus met 35 Belgische studenten en zeven leraren aan boord is maandag in Italië verongelukt. Daarbij is een 19-ja- rige jongen uit de Belgische stad Turnhout om het leven gekomen en zijn 21 lichtgewonden in een zie kenhuis opgenomen. Het ongeluk gebeurde in de Aurino-vallei vlakbij de grens met Oostenrijk. De büs van touringcarbedrijf J. Kuijpers uit de Brabantse gemeente Reusel slipte in een bocht op een met ijzel be dekt weggedeelte. Het voer tuig sloeg over de kop, viel van een helling tien meter en kwam in de rivier Aurino te recht. De Nederlandse chauffeur raakte bekneld maar bleef daarbij onge deerd. De Belgische studenten van de Turnhoutse school voor speciaal onderwijs De Ring waren met skivakantie. DEN HAAG (ANP) - In het natuurgebied Meijendel bij Wassenaar grazen zoveel Fjordenpaarden en Gallo- way-runderen dat de vegeta tie niet snel genoeg herstelt. Vooral de paarden zijn stevi ge grazers en daarvan moet er ook een stel verdwijnen. Dat concludeert de Weten schapswinkel Biologie van de Utrechtse universiteit. Die heeft in opdracht van de exploitant van het gebied, het Duinwaterbedrijf Zuid- Holland, zes jaar lang onder zocht hoe het duingebied het best begraasd kan worden. De wetenschappers zien iets in het weghalen van dieren of in het uitbreiden van het terrein. KLEIDUIVEN DEN HAAG (ANP) - Kleidui- vensportverenigingen en mi nister De Boer (Milieu) zijn het eens over maatregelen om de bodemvervuiling door het schieten met loodhagel- patronen tegen te gaan. Een woordvoerster van het mi nisterie heeft dit dinsdag meegedeeld. Het gebruik van lood in de patronen zal vanaf 1 januari 1998 alleen nog op bepaalde schietbanen zijn toegestaan. Suske en Wiske 'HET GROTE GAT' door Willy Vandersteen (en uittrsl dunne zaagschijf voorzien van diamantpoeder, zaajl dan met een snelheid van 15. ooo toeren per minuut de ruwe diamant. r de vorm van de pest epen diamant kruit Tenslotte wordt de diamant miepen op een slijpersmolen Deze machine beslaat uiteen horizontaal draaiende schut die met dia mant poe- der is bedekt. De gesneden steen wordt, m een bepaalde I hoek, in een dop e.ezel en met behulp iran T een klem op de schijf aedrukl tien stopt L aanvankelijk vier kanten. Verwachting t/m zaterdag 25 januari WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 30% Min.temp.2 graden Mid.temp. 5 graden Windkracht z.oost 3 Vrijdag Zoni leschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 1 graad Windkracht oost 5 Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. -4 graden Mid.temp.-1 graden Windkracht oost 6 ZON- EN MAANSTANDEN 22 jan. Zon op 08.34, onder 17.08 Maan op 16.31onder 07.20 23 jan. Zon op 08.33, onder 17.10 Maan op 17.29, onder 07.57 Volle Maan: 23 januari (16.12) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Nadat het de komende da gen nog dooit, lijkt tegen het week einde de kou weer terug te keren. Stevige oostenwinden voeren dan droge Scandinavische lucht naar Nederland en daarin komt de tem peratuur ook overdag niet boven nul. Tijdens de komende nacht daalt het kwik tot dicht bij het vriespunt. Wol kenvelden overheersen, maar het blijft wel droog. Er waait een zwakke tot matige zuidoostenwind. Morgen trekt de wind iets aan en stroomt wat zachtere lucht het land in. Daarin ko men wolkenvelden voor, waaruit plaatselijk wat lichte regen kan val len. Het wordt ongeveer 5 graden. Donderdag verandert er niet veel. De zuidelijke stroming wordt in stand gehouden door een hogedrukge- bied boven Oost-Europa en een de pressie boven het zuidwesten. In tussen beweegt een in kracht toenemend hogedrukgebied zich van de oceaan naar Scandinavië. Daar komt het donderdagavond aan. Aan de oostflank ervan begint dan koude en droge lucht naar het zuiden te stromen. In de loop van vrijdag bereikt deze lucht ons land. Een aantrekkende oostenwind maakt het voor het gevoel extra koud. AMSTERDAM (ANP)- De Verenigde Staten hebben het Nederlandse ministerie van Justitie, aldus een woord voerder, nog geen formeel uitleveringsverzoek gedaan voor Johan V., alias de Hak kelaar. Mocht dit verzoek er op de dag van de uitspraak -6 fe bruari- nog niet zijn en de rechtbank zou het OM niet- ontvankelijk verklaren, dan mag V. naar huis, aldus zijn advocaat mr. A. Moszkowicz. Slechts wanneer het verzoek om uitlevering wèl voor die tijd rond is, zou V., zelfs als het OM wordt afgestraft of er een vrijspraak volgt, meteen weer in hechtenis genomen kunnen worden. Dit keer om zijn uitlevering af te wach ten.In Amerika wordt Johan V. verdacht van de invoer en kele tienduizenden kilo's hasj. dergelijke drugsdelic ten dan in Nederland. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn Inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden, Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag - Dinsdagkrant maandag - Donderdagkrant woensdag - Vrijdagkrant donderdag tot 13.00 uur tot 11.30 uur tot 11.30 uur tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17V?%B.T W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2