Bedrijfsbrochure? Intensieve veehouderij mogelijk Bier, glühwein en erwtensoep LiO ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zes schapen dood gevonden in weiland Man uit Colijnsplaat overleden na ruzie Gewapende overval op benzinestation r -I Bestemmingsplannen niet verdedigbaar volgens Veerhoek Statenlid G. Heukelom: 'Pijnlijk dat SGP buiten college gehouden wordt' Tiroleravond in Big S Englebert weg bij Zierikzee "IK WEET PRECIES WIE AAMBEIEN EN WIE SPATADEREN HEEFT" L dé krant van schouwen - duiveland! J IKZEESCHE NIEUWSBODE DRUKKERIJ UITGEVERIJ 01 11-453550 MAANDAG 20 JANUARI 1 997 1 52e JAARGANG NR 26115 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 797-1889 ZIERIKZEE - Nieuw vestiging van intensieve vee houderij in het buitengebied van de voormalige ge meenten Zierikzee en Middenschouwen kan niet bij voorbaat worden tegengehouden en is dus wel mo gelijk. Dat is de mening van wethouder C. Veerhoek (ruimtelijke ordening). Nieuw vestiging van inten sieve veehouderij is volgens de bestemmmingsplannen Buitengebied van de twee voormalige gemeenten uitge sloten. Beide bestemmings- plannan werden eind vorig jaar door de gemeenteraden van Zierikzee en Midden- schouwen vastgesteld. Volgens Veerhoek zijn er echter planologisch relevan te argumenten nodig om nieuwvestiging van intensie ve veehouderij tegen te hou den. Die worden in het bestemmingsplan niet gege ven. Volgens hem zullen ge deputeerde staten dan ook goedkeuring onthouden aan dit onderdeel van de bestem mingsplannen. „Zierikzee en Middenschouwen hebben het verkeerd gedaan. Dit kun nen we juridisch helaas niet waarmaken: We moeten er in het college nog eens goed over praten," aldus Veer hoek. Geschrapt Beide bestemmingsplannen zijn in samenhang met el kaar gemaakt door het stede bouwkundig bureau Rothui zen Van Doorn 't Hooft uit Goes. Volgens samensteller ir. H. de Vries treft hem ech ter geen blaam. ,,Er zat in Middenschouwen een nieuw- vestigingslocatie voor inten sieve veehouderij in het plan. Deze locatie was be stemd voor de beide toenma lige gemeenten. Door de ge meenteraad van Middenschouwen is deze lo catie op het allerlaatste mo ment geschrapt. Wij waren het daar niet mee eens." Volgens de stedebouwkundi- ge was het uitsluiten van nieuwvestiging van intensie ve veehouderij in het bui tengebied van Zierikzee ver dedigbaar omdat in Midden schouwen de mogelijkheid wel open werd gelaten. De gedachte was dat het voor een varkensboel* weinig zou uitmaken of hij in Zierikzee of Middenschouwen terecht kon. Nu deze mogelijkheid is geschrapt, zijn beide bestem mingsplannen ineens proble matisch geworden. Uitgesloten Daar komt bij, dat in Mid denschouwen nieuwvesti ging vangrondgebonden landbouw nu ook uitgesloten is volgens het bestemmings plan. Als enige argument om iets tegen te houden, blijft het behoud van de openheid van het landschap overeind. En daar wordt sowieso af breuk aan gedaan als er iets gebouwd gaat worden. Of dat een stal is waar duizen den varkens in komen of een 'ouderwetse' boerenschuur. Volgens De Vries is de groot- j het intensieve veeteeltbedrijf aan de Blokweg bij Schuddebeurs wordt momenteel een tweede stal gebouwd. (Foto: Marijke Mandemaker) ste moeilijkheid dat inten sieve veehouderij voor het grote publiek altijd onaan vaardbaar is. „Bestuurlijk zit je dan in een moeilijke po sitie om een positieve beslis sing te nemen. Middenschou wen heeft dat bijvoorbeeld niet aangedurfd." Als voor beeld noemt hij tevens het te rughoudende beleid van de provincie als het gaat om nieuwvestiging. „Maar die worden vervolgens terugge floten door het rijk," aldus De Vries. Als gs beide bestemmings plannen niet goedkeuren wil dat niet zeggen dat de deur voor varkensboeren open staat. Volgens een woord voerder van de provincie worden bouwaanvragen voor het gebied, namelijk niet alleen aangehouden, tot dat gs beslist hebben over de plannen. Hetzelfde is het ge val na een negatieve beslis sing. De gemeente heeft dan een jaar de tijd de bestem mingsplannen aan te passen met inachtneming van de op merkingen van gs. En op ver zoek kan deze termijn nog eens met een half jaar wor den verlengd. Nadeel voor de gemeente is wel, dat de ont wikkeling van het gebied ge durende lange tijd stagneert. OOSTERLAND - Volgens G. van Heukelom uit Nieuwerkerk, Zeeuws statenlid voor de SGP, wordt de SGP onterecht buiten colleges gehou den. ,,Vaak met het idee van 'wat moet je met zo'n SGP'er'. En dat doet pijn," aldus Van Heu kelom vrijdag tijdens een bijeenkomst van de SGP-studievereniging in Oosterland. Van Heukelom had weinig goede woorden over voor de manier waarop in de po litiek met de SGP wordt omgesprongen. In zijn visie wordt in veel gevallen geen recht gedaan aan verkie zingsuitslagen. „Wij heb ben veel moeite gedaan om een SGP-burgemeesters- post (in Mariekerke. red) te behouden, maar dat is jam mer genoeg niet gelukt. Het liberalisme viert hoogtij. De PvdA moet zich in aller lei bochten wringen om so cialistisch te zijn, D66 leeft bij de waan van de dag en het CDA profileert zich on voldoende. We moeten als SGP uitkijken dat onze ideëen niet onderge sneeuwd worden." Met de samenstelling van de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland is Van Heukelom allesbehal ve content. Het feit dat de PvdA bij de. verkiezingen verlies moest incasseren, maar desondanks met twee wethouders in het college zit steekt hem. „En het kost de gemeenschap nog meer geld ook," aldus het SGP- statenlid. Efficiënt Of een herindeling zoals die op Schouwen-Duiveland plaatsvond daadwerkelijk een efficiënter bestuur op levert is volgens Van Heu kelom twijfelachtig. „Het wordt beweerd, maar ik moet het nog zien." Hij toonde zich ook kritisch over het functioneren van het provinciaal bestuur. Gedeputeerde staten, het dagelijks bestuur van de provincie, willen dat pro vinciale staten zelf meer initiatieven ondernemen. Niet volgend zijn, maar ini tiërend. Geen simpele op gave volgens Van Heuke lom. Het werk als statenlid slokt zoveel tijd op dat er nauwelijks gelegenheid is om zelf ideeën te ontwikke len. Daar komt bij dat besturen, zo betoogde Van Heuke lom, steeds complexer wordt. Er worden door het provinciaal bestuur op al lerlei gebied visies ontwik keld die vervolgens eerst aan hen die het direct aan gaat voorgelegd worden. Als iedereen het er dan over eens, is dat het een goed plan is of dat het maar be ter diep in een lade wegge stopt kan worden dan ko men provinciale staten in beeld. „De sturingsmoge lijkheden zijn minimaal." Onbekend Volgens Van Heukelom is het werk van gedeputeerde en provinciale staten van Zeeland bij veel inwoners van de provincie onbekend „Terwijl besluiten van de provincie de burgers vaak toch direct raken. Neem bij voorbeeld het feit dat de provincie toestemming geeft voor de uitbreiding van de AH-supermarkt in Bruinisse. Dat treft bur gers, maar het blijft toch onbekend." Antennewerk Waar het provinciaal be stuur volgens Van Heuke lom meer werk van moet maken is de binding met de burger. „Er wordt te wei nig antennewerk gedaan," omschreef het SGP-staten- lid. „De bevolking kan nu vaak het statenlid niet vin den. Er is onvoldoende bin ding met de samenleving." BURGH-HAAMSTEDE - Speciaal voor de glühwein en erwtensoep was een koek-en-zopie tent opgesteld in jeugdsoos Big S in Haamstede. Maar het was vooral bier dat in trek was bij de bezoekers van de Tiroleravond, die daar zaterdagavond werd gehou den. „Een Tiroleravond hoort bij de winterperiode," vond de Big S-voorzitter A. van der Maas. Daarom nam het soos- bestuur het initiatief om 'August en zijn twee Alpen zusjes' uit te nodigen. Om de juiste sfeer te creëren werd het interieur van Big S in twee dagen omgetoverd tot een winterlandschap dat in de Alpen niet zou misstaan. Après-skisfeer Door het fluorescerende dis- colicht straalde de witte'wat- tensneeuw op de bergen en de piepschuimsneeuw op de vloer de juiste 'après-ski'- sfeer uit. Die werd nog ver sterkt door een grote sneeuwpop en het tentje waar erwtensoep en glüh wein werd verkocht. In die entourage lieten de Alpen zusjes hun jodelende zang kunsten horen, voor de tien tallen belangstellenden die naar Big S kwamen. De bezoekers kwamen ook zelf in actie bij een aantal winterspelen, die werden ge presenteerd in het kader van de Tiroleravond. 'Bierpul heffen' Er werden boomstammen ge zaagd en lange spijkers ge slagen in boomstammen. Naast dit zware werk leef den de bezoekers zich uit in het 'bierpul heffen' en 'bier pul drinken'. De Tiroleravond was een van de vele thema-avonden die het bestuur van Big S deze winter op het programma heeft staan. Begin februari wordt in de jeugdsoos een ka- raoke-avond gehouden. De bezoekers van Big S voelden zich prima thuis in het winterse decor dat in de jeugdsoos was gecreëerd. (Foto: Marieke Mandemaker) THOLEN - De politie van Tholen heeft in een wei land zes dode schapen gevonden. Tegen de eige naar/verzorger van de dieren, een 39-jarige inwoner van Sint Maartensdijk, is -niet voor de eerste keer - proces-verbaal opgemaakt wegens verwaarlozing. Naar aanleiding van een tip ging de politie een kijkje ne men in het weiland. Daar troffen zij in een opstal op het weilandje vijf dode scha pen aan. In het weiland lag nog een dood schap. Volgens een door de politie ingescha kelde dierenarts waren som mige van de dieren al veer tien dagen dood. Door de kou waren de dode dieren nog niet in staat van ontbinding. De dierenarts constateerde verder dat nog negen andere schapen in een slechte condi tie verkeerden. In het wei landje was geen drinkwater voor de dieren aanwezigen het gras was helemaal kaal gevreten. In overleg met de officier van justitie in Mid delburg werd besloten de schapen in beslag te nemen en over te brengen naar een opvangadres. GOES - De 29-jarige Jan Piet Zandee uit Colijns plaat is vanmorgen in het Oosterscheldeziekenhuis bezweken aan de verwondingen die hij in de nacht van zaterdag op zondag opliep na een ruzie. Colijnsplaat op te vangen, maar beide personen rolden van de trap. De 29-jarige kwam zo ongelukkig ten val dat hij zwaar hoofdletsel op liep. Hij werd in zorgwek kende toestand opgenomen in het Oosterscheldezieken huis in Goes waar hij later overleed. In de loop van zon dag zijn de 22-jarige man uit Colijnsplaat en een groot aantal getuigen gehoord. Volgens de politie is er echter geen sprake van opzet. In de nacht van zaterdag op zondag, omstreeks 03.00 uur, ontstond ruzie tussen enkele bezoekers van de bar. Hier bij werd over en weer getrok ken en geduwd. Het gevolg daarvan was dat de veroor zaker van het opstootje - een 22-jarige man uit Colijns plaat - achterover van de ste nen trap viel die toegang biedt tot debar. Zijn vriend, die gedeeltelijk nog op de trap achter hem stond, probeerde de man uit Een fout die men erkent is reeds half goedgemaakt. Spreekwoord Plaatselijk mist HET WEER Veel bewolking en vannacht plaatselijk mist. Min. temp. rond het vriespunt. Overdag hier en daar ook wat zon. Middagtemp. ongeveer 2 graden. Wind geleidelijk draaiend van noordoost naar zuidoost, zwak tot matig, rond kracht 3. 3 CZ-BUS Klanten CZ-groep hebben weinig waa, hg voor mobiel kantoor. 4 KNIPOOG Boeiende muzikale 'knipoog' Luctorei vol dorpshuis. 5 STRAO De tijd van de traditionele strao-feester rasseschreden. 7 VOETBAL Trainer Jan Englebert neemt afscheid van voetbalvereniging Zierikzee. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's SEROOSKERKE - Zondagavond is een gewapende overval gepleegd op het zelfbedienings-tankstation van BP aan de Serooskerkseweg. De politie is op zoek naar getuigen. Omstreeks 17.30 uur kwam een gemaskerde man het benzinestation aan de zuid zijde - in de rijrichting Hnamstede-Zierikzee - bin nen. Op dat moment waren er geen klanten en was alleen de vrouwelijke kassabedien- de aanwezig. Onder bedreiging met een wapen werd zij gedwongen het aanwezige geld aan de overvaller te overhandigen. Volgens de politie gaat het om 'een gering bedrag'. De dader is hierna te voet in de richting van Zierikzee vertrokken. Gezien de lig ging van het tankstation is het volgens de politie waar schijnlijk dat de dader ge bruik maakte van een ver voermiddel dat in de buurt van het tankstation stond. De overvaller is een blanke man, gekleed in een opval lend geblokte jas. In verband met het onderzoek wil de po litie nog geen nadere bijzon derheden omtrent de overval meedelen. Getuigen worden verzocht contact op te nemen met de politie in Zierikzee of Goes ZIERIKZEE - Trainer Jan Englebert en Zierikzee gaan in ieder geval aan het eind van dit seizoen uit elkaar. Er bestaat echter gerede kans dat Englebert dit seizoen niet afmaakt. Englebert maakte dit week end zijn vertrek bekend bij de spelersgroep en bestuur. Volgens de oefenmeester is zijn werk steeds moeilijker te combineren met het trai nersvak. Uit gesprekken met spelers, bestuursleden en le den van de technische com missie van Zierikzee blijkt er echter nog meer te spelen. Behalve de slechte resulta ten van dit seizoen, Zierikzee staat op de laatste plaats in de derde klas, zijn dat pro blemen binnen de spelers groep. De verhouding tussen sommige spelers en Engle bert is ronduit slecht te noe- Sport op pagina 7. (Klant over CZ-bus) Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAALabonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving a ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving 194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! ~~l Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats Telefoon Geb.datum:. Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: «21 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee. 1 i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1