Strij d om het Haringvliet Voorbode van de lente? Gemeente krijgt 31 miljoen van rijk voor de herindeling Gemeente verwerft grond industrieterrein r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Inlaten zout water levert Delta Nuts strop van zeker 65 miljoen gulden op 'Open huis' Schouwen-Duivelanders Gedeputeerde De Kok opent gemeentehuis Meer dan voorafrekening mee gehouden Aanrijding door gladheid Diefstal uit auto Inbraak Officier eist twee jaar cel voor schieten op Bruenaar Margriet jarig r "GEEN ZIN MEER OM DOOR TE MODDEREN" dé krantmn schouwen-duiveknd! IKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG17 JANUARI 1997 152e JAARGANG NR 26114 WAARIN OPGENOMEN DE ZI E Rl KZ E E S C H E COURANT 1 797-1889 "A Ski huur v.a. 50,- per week bestel tijdig i.v.m. drukte Ook „lease" van Salomon ski's Nog enkele gebruikte sets te koop voor 200,- Schuithaven 2-4 STELLENDAM - De beslissing moet nog genomen worden, maar nu al heeft Delta Nutsbedrijven de re kening klaarliggen voor de minister van Verkeer en Waterstaat. Delta heeft uitgerekend dat het ongeli miteerd inlaten van zout zeewater in het Haring vliet, voor haar een strop van ongeveer 65 miljoen betekent. Met de Haringvlietsluizen wordt het waterniveau van de grote rivieren in Neder land geregeld. Circa zestig procent van al het Neder landse rivierwater wordt via het sluizencomplex - het grootste ter wereld - afge voerd. Dat gebeurt door bij eb de schuiven verder of onin- der ver te openen. Bovendien kan het water gedwongen worden om een andere weg naar zee te kiezen, bijvoor beeld via het IJsselmeer of het Noordhollands kanaal. Na veertien jaar bouwen werden de Haringvlietslui zen in 1970 in gebruik geno men en daarmee was het eer ste grote onderdeel van de Deltawerken een feit. Het sluizencomplex diende - als stormvloedkering - niet al leen de veiligheid maar stel de de provincie ook in staat om een zoetwaterbekken te creëren. Zoet water dat ge bruikt wordt voor de land bouw en na zuivering als drinkwater. Delta Nutsbe drijven heeft een paar kilo meter achter de Haringvliet sluizen een innamepunt voor drinkwater. Vanuit dat punt worden Goe- ree-Overflakkee én Schou- wen-Duiveland voor een be langrijk deel van zoet water voorzien. Verzilting van het Haringvliet zou derhalve voor Delta grote problemen met zich mee brengen. Het Haringvlietwater zou dan niet langer bruikbaar zijn als drinkwater. Dat drinkwater zou dan vanuit de Biesbosch aangevoerd moeten worden en dat kost geld. Veel geld. ,,Dat hebben wij trouwens meteen al geroepen toen er voor het eerst over die plan nen gesproken werd," aldus ir. H. de Kraa, adjunct-direc teur gas en water van Delta. Hij gaat er vanuit dat de soep niet zo heet gegeten wordt als ze wordt opgediend en mocht dat wel gebeuren dat gaat dat - daar is hij van overtuigd - het rijk een smak geld kosten. „Het Haring vliet heeft altijd een drink waterfunctie gehad en als het rijk dat anders wil dan zal het rijk de kosten daar van ook moeten dragen." Onderzoek De uiteindelijke beslissing over het beheer van het slui zencomplex moet genomen worden door de minister van Verkeer en Waterstaat. J. Kuijpers van de afdeling planvorming water van de directie Zuid-Holland van Rijkswaterstaat verwacht dat die beslissing op z'n vroegst in 1998 genomen zal worden. ,,We zijn nu druk be zig met het opstellen van een Milieu Effect Rapportage Circazestig procent van al het Nederlandse rivierwater wordt via de Haringvlietsluizen afgevoerd. (Foto: Marijke Folkertsma) (MER). Dat proberen we nog deze zomer rond te krijgen, maar het is een heel karwei," aldus Kuijpers. Destijds, zo legt hij uit, stond de veiligheid voorop en werd nauwelijks aan de gevolgen voor het milieu gedacht. Ge volg van de aanleg van het sluizencomplex en het be heer ervan was dat rietgor zen in brandnetelruigtes ver anderden en dat vogels als karekiet en roerdomp zeldza me verschijningen in het Ha- ringvliet werden. In 1993 werd in het Integraal Be leidsplan Haringvliet, Hol- landsch Diep, Biesbosch voor het eerst voorzichtig ge sproken over het inlaten van zout water om zo het over gangsgebied tussen zoet en zout in ere te herstellen. In 1994 werden proeven ge nomen met het - heel even - inlaten van zout zeewater en meteen meldden zich stekel baarsjes en wijting. Met be hulp van een computer pro beert Rijkswaterstaat nu zicht te krijgen op wat er pre cies gebeurt als er zeewater ingelaten wordt en wat yoor verschil er is tussen hef ef fect van het inlaten van veel of weinig zeewater. ,,Er zijn natuurlijk allerlei %variaties mogelijk," aldus Kuipers. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland heeft overeenstemming bereikt over de koop van bijna veertig hectare grond aan de Straatweg in Zie rikzee voor de uitbreiding van het industrieterrein de Zuidhoek. Met de koop van de gronden is een be drag van ruim 3,8 miljoen gulden gemoeid. Van de grond is ongeveer zes tien hectare bestemd voor de uitbreiding van het indus trieterrein. Van de resteren de gronden wordt vier hecta re, die buiten het plangebied vallen verkocht. Drie hecta re komt in eigendom van het Bureau Beheer Landbouw gronden. Dit bureau ge bruikt deze grond als com- pensatiegrond voor de herinrichting van Schouwen- Oost. Eén hectare is gekocht door een particulier. De grond die de gemeente over houdt kan worden gebruikt voor toekomstige vrijwillige kavelruil en mogelijk voor een verdere uitbreiding van het industrieterrein. De voormalige gemeente Zie- rikzee slaagde er niet in de gronden aan te kopen. Vol gens de toenmalige wethou der P. de Rijke kon er op het laatste moment geen over eenstemming worden be reikt met de eigenaren van de grond. Volgens het huidi ge voorstel werd het voorstel in december echter terugge nomen door het college van burgemeester en wethou ders, omdat er in de gronden een verhoogde concentratie aan koper was gemeten. Uit nader onderzoek is gebleken, dat dit echter maar op één plek het geval is en niet zoda nig dat van de aankoop moet worden afgezien. De meeste grond die de ge meente koopt is van S. den Boer (33,5 hectare). Met hem is lange tijd onderhandeld. Den Boer wilde namelijk al leen verkopen wanneer de gemeente zijn boerderij met alle daarbij behorende gron den zou kopen. Daar was ook grond bij dat buiten het plan gebied viel. ZIERIKZEE - Gedeputeerde G. de Kok verzorgt zaterdag 8 februari de officiële opening van het nieuwe gemeentehuis in Zierikzee. Daarna is het open huis voor alle Schouwen-Duivelanders. De opening staat gepland voor 11.00 uur. Na de ope ningshandeling kan er een korte rondgang door het ge bouw gemaakt worden en de bezoekers kunnen dan meteen ook kennis maken met bestuurders en ambte naren van de nieuwe ge meente. Omstreeks 14.00 uur gaat de deur van het nieuwe gemeentehuis weer dicht. Wie wil kan ook al eerder kennis maken met het nieu we gemeentebestuur. Don derdag 23 januari wordt in de Concertzaal van 19.30 tot 21.30 uur.een nieuwjaarsre ceptie gehouden onder het motto 'Een nieuwe gemeen te, een nieuw jaar, een nieuw bestuur én een nieuw gemeentehuis'. M. Bruynes verzorgt de muziek. Bur gers, bedrijven en vereni gingen zijn van harte wel kom. Geen knoppen aan de bomen of krokusjes in het veld. De voorbode van warmere tijden vinden we anno 1997 bij de autowassefcij. Sinds maandag is het topdrukte bij garage De Nobelpoort in Zierikzee. Nadat de laatste ijs- en sneeuwresten op de auto's door een aangenaam zonnetje waren verdreven, trof autobezittend Schouwen-Duiveland vooral vuilbruine exemplaren aan. „Zo extreem als afgelopen week hebben we het nog nooit ge had," is het commentaar van L. de Bruine van De Nobelpoort. ,,Het is altijd wat druk ker als de dooi invalt en ook na de bietencam pagne maken we weieens een drukke dag mee. Maar dat die drukte een week aan houdt, dat is nieuw." Vooral na 10.00 uur 's ochtends gaat het een beetje lopen. De wacht tijden bij de Zierikzeese wasstraat lopen soms op tot een uur. Levert dat ook wat gezel ligheid op? De Bruine: ,,Ach.. .gezellig. Eigen lijk zou je er in deze tijd nog een shop bij moe ten hebben, dan kun je nog wat koffie verkopen of zo. Maar ja, die hebben we niet." (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland krijgt in totaal 31 miljoen gulden van het rijk voor de gemeentelijke herindeling. Dat is iets meer dan waarmee vooraf rekening werd gehouden. Het grootste deel van de rijksbijdrage bestaat uit een startbijdrage, voortkomend uit de zogenoemde verfij ningsregeling. In vijf jaar krijgt de gemeente hiervoor 14,8 miljoen tot haar be schikking. De wachtgeldbij- drage bedraagt voor vijf jaar 10,1 miljoen. Daarnaast is er sprake van een aflopende compensatieuitkering. Deze uitkering compenseert het verschil dat zit in de rijksbijdrage van de gemeen te Schouwen-Duiveland en de som van hetgeen de zes voormalige gemeenten aan geld zouden krijgen. In vijf jaar is hiervoor 6,2 miljoen beschikbaar. Dit jaar is de compensatie twee miljoen. Vervolgens gaat er ieder jaar twintig procent af. In 2001 resteert er nog vier ton. Voor dit jaar krijgt de ge meente in het kader van de herindeling zeven miljoen van het rijk. Samen met de algemene uitkering, die ie der jaar wordt verstrekt, krijgt Schouwen-Duiveland bijna 45 miljoen uit 's lands schatkist. BURGH - Bij een aanrijding op de Burghse Ring in Burgh raakten gisteren twee auto's beschadigd. Het ongeluk gebeurde om kwart, over negen. Een 52-ja- rige inwoonster van Burgh, rijdende in de richting van Haamstede, kwam door on bekende oorzaak op de ver keerde weghelft terecht. De haar in zijn auto tegemoetko mende 49-jarige inwoner van Haamstede kon een aanrij ding niet meer voorkomen. Hij remde nog wel, maar door de gladheid schoof de wagen door. Beide auto's raakten aan de linkervoor zijde beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. NIEUW-HAAMSTEDE - Gi sterenmiddag, donderdag middag, is de auto van een 55-jarige inwoner van Fijn aart opengebroken. De dieven sloegen een por tierruit in van de aan de Strandweg in Nieuw-Haam- stede geparkeerd staande au to. Uit de auto werd een au totelefoon ter waarde van 2400 gulden gestolen. ZIERIKZEE - Donderdag middag is ingebroken in een woning aan de Vagerstraat in Zierikzee. De dieven verschaften zich toegang tot de woning door een deur te forceren. Gesto len werd een envelop met een klein geldbedrag. STOOKOLIE DUSSELDORF (DPA) - Na een scheepsbotsing op de Rijn bij Düsseldorf is don derdagavond 40.000 tot 80.000 liter lichte stookolie in het water terechtgeko men. De stroomafwaarts ge legen drinkwaterbedrijven hebben meteen de inname van Rijnwater gestaakt. t Aan onze toekomst staat vaak niets in de weg dan ons verleden. Fliegende Blatter Nu en dan zon HET WEER Vannacht af en toe regen en min. temp. omstreeks 2 graden. Overdag nu en dan zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemp. ongeveer 5 graden. Wind overwegend zuidwest, matig, kracht 3 of 4, aan de kust af en toe vrij krachtig, 5. 3 ORANJEVERENIGING De Renesser Oranjevereniging Juliana wordt met opheffing bedreigd. 5 MUSICAL Stichting Musical Amsterdam speelt 'Anything Goes' iri'Goes. 7 TWEEDELING Om tweedeling in Nederland te voorkomen moeten laag opgeleiden aan het werk. 9 VRIJWILLIGERS Voetballer Sander Kloos pleit voor andere en betere benadering vrijwilligers. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's MIDDELBURG - Officier van justitie T. de Jong eis te gisteren tijdens de zitting van de meervoudige ka mer van de rechtbank in Middelburg twee jaar cel voor een 24-jarige Rotterdammer. De Jong achtte bewezen dat de man op 12 juli van het vorig jaar in Ren esse een 25-jarige taxichauffeur uit Bruinisse had beschoten met een schietbalpen. Aan de schietpartij in Renes- se ging een woordenwisse ling Vissen de Bruenaar en de Rotterdamer vooraf. Dat liep in eerste instantie uit op een handgemeen. De Bru enaar kreeg een klap van de Rotterdammer, die daarop op de vlucht sloeg. De Bruenaar zette de achter volging in met zijn auto., maar zette deze even later te voet voort. Toen hij de Rot terdammer dicht was gena derd draaide deze zich om en loste een schot. De Bruenaar werd in de borst geraakt en in aller ijl overgebracht naar het ziekenhuis in Zierikzee. De schutter werd pas veel la ter door de politie opgepakt. Hij is al eerder aangehouden in verband met geweldsde- ZOON COSBY LOS ANGELES (RTR) - De politie van Los Angeles gaat er vanuit dat de zoon van Bill Cosby het slachtoffer is ge worden van een roofmoord. Ennis William Cosby werd donderdagochtend vroeg in Hollywood doodgeschoten. lieten. Hij verklaarde te heb ben geschoten uit zelfverde diging, omdat de Bruenaar volgens hem een pistool had. Of dat inderdaad zo was bleef in het ongewisse. In ie der geval was hij wel in het bezit van een wapenstok. De rechtbank doet op 30 januari uitspraak. H.K.H. prinses Margriet wordt zondag 19 januari 54. jaar. L (Secretaris met opheffing bedreigde Oranjevereniging) Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KW ART AALabonnement met automatische afschrijving a 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALF JAAR abonnement met automatische afschrijving a 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving a ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving 184.00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats:,.. Telefoon Geb.datum: Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: II IJ 1—J lI lI lI II II lI ZSÊSm Zend de bon In open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. m Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee. z

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1