Nieuwe brug in Krekengebied Ouwerkerk Concert van Shinukara in De Vlinder Zierikzee Bewoners Hogeweg boos over onnodige bomenkap Minister start officieel bouw tweede Heinenoord STREEKNIEUWS AGENDA Ruim drie ton voor Zeeuwse monumenten Geen extra kosten herindeling DONDERDAG 16 JANUAR11997 NR 26113 5 Eerste geboorde tunnel in land BARENDRECHT - Minister A. Jorritsma van Ver keer en waterstaat verricht vanmiddag, donderdag, de officiële starthandeling voor het boren van de Tweede Heinenoordtunnel bij Barendrecht. ge hogesnelheidslijn (HSL) moet namelijk via een ge boorde tunnel onder het Het boren van de Tweede Heinenoordtunnel is een mijlpaal in de geschiedenis van de Nederlandse tunnel bouw. Het is voor de eerste keer dat een tunnel geboord wordt. Tijdens de bouw, die van daag begint, duikt voor de eerste keer een boormachine in de zachte, slappe Holland se bodem om twee tunnelbui zen aan te leggen. De machi ne gaat vanaf Barendrecht onder de Oude Maas door naar Heinenoord en weer te rug. De bouwers verlaten de traditionele techniek om tunneldelen te laten afzin ken. Het project is begroot op 256 miljoen gulden. Rijks waterstaat denkt voor elke tunnelbuis een jaar nodig te hebben. Ervaringen met boren in de slappe bodems, zoals nu bij de Tweede Heinenoordtun nel, bieden nieuwe inzichten die van belang zijn voor een ander groot tunnelproject in de Randstad. De toekomsti- Groene Hart door. Tien meter Het eigenlijke boorwerk be gint overigens pas omstreeks 1 februari. Dan graaft de 52 meter lange boormachine zich met een gemiddelde snelheid van tien meter per etmaal een weg onder de Ou de Maas. Twintig weken la ter moet hij bijna een kilo meter verder in de Hoeksche Waard boven de grond ko men. De Tweede Heinenoordtun nel komt er voor langzaam verkeer, waarbij (bromfiet sers en landbouwvoertuigen door aparte buizen van el kaar worden gescheiden. De nieuwe tunnel moet een ein de maken aan de steeds meer dichtslibbende westbuis, waar nu ook langzaaam ver keer doorheen gaat. ZIERIKZEE Koffie-ochtend NIVON Het Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvriendenwerk (NI VON) houdt zondag 19 janu ari een koffieochtend in de Vismarkt aan de Sint Do- musstraat in Zierikzee. Be langstellenden kunnen op deze ochtend van leden horen wat de mogelijkheden bin nen het NIVON zijn. Daarna staat een wandeling van on geveer drie kwartier door Zierikzee op het programma. Hierbij wordt de aandacht gevestigd op monumentale gevelstenen en uithangbor den. De koffie-ochtend be gint om 11.00 en duurt tot 12.30 uur. Gastkind De Stichting Europa Kinder hulp zoekt gastgezinnen om een kind uit Nederland of een ander land in Europa ge durende de zomervakantie drie weken in huis te nemen. Er staat geen vergoeding te genover. Het betreft vrijwil lige medewerking aan het werk van deze stichting, die kansarme kinderen een on bezorgde vakantie wil verle nen. Voor nadere informatie kan men contact opnemen met Karin Pijcke, telefoon 0115-451364, of met regionaal medewerkster Margo Lem- som, telefoon 416000. Vergadering NBvP De afdeling Schouwen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP) houdt donderdag 23 januari haar jaarlijkse ledenverga dering in restaurant Mondra- gon in Zierikzee. Op het pro gramma staat onder andere een bestuursverkiezing. Af tredend en niet herkiesbaar is mevrouw T. van de Klippe- Krug. Mevrouw J. de Boer- van Schelven is aftredend en herkiesbaar. Na de pauze treedt het koor van de NBvP op. De ledenvergadering be gint om 14.00 uur. Cornelia Bazaar Verpleeghuis Corneliastich- ting houdt zaterdag 1 febru ari van 10.00 tot 16.00 uur een landen-bazaar ten bate van de aanschaf van een rijdende keuken. In de verschillende Europese landen worden di verse activiteiten gehouden. Zo kan men bijvoorbeeld in Frankrijk poffertjes en wa fels eten, in Engeland darts werpen en gokken, in Italië ijs kopen en zich laten schminken en in Jutland kan geraden worden naar de waarde van een boodschap penmand van de UW. Bewoners, familieleden, per soneel en vrijwilligers verle nen medewerking aan deze bazaar. Postzegels De Postzegelvereniging Schomyen-Duiveland houdt maandag 20 januari een ver gadering in het Scoutingge- bouw aan de Van Veenlaan in Zierikzee, aanvang 20.00 uur. De agenda vermeldt, naast de huishoudelijke za ken, een veiling en een verlo ting. NOORDWELLE Jaarvergadering De afdeling Noordwelle en omstreken van de Neder landse Bond van Platte landsvrouwen houdt van daag, donderdag, haar jaarvergadering in het dorpshuis van Noordwelle. Behandeld worden de jaar verslagen van de secretaris, de penningmeester en de di verse clubjes. Er is bingo en de gelegenheid om foto's te bekijken van het 40-jarig-ju- bileum. De jaarvergadering begint om 17.30 uur. NIEUWERKERK Oranjevereniging De Oranjevereniging Nieu- werkerk houdt donderdag 30 januari de jaarvergadering in gebouw De Schakel aan de Badhuisstraat. De agenda vermeldt onder meer het punt bestuursmutaties. Kan didaten, die zitting willen nemen in het bestuur kunnen zich tot woensdag 29 januari melden bij de secretaris, tele foon 642490. De vergadering begint om 20.00 uur. Tenzij anders vermeld, beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 18 januari: Dorpshuis, Renesse. Muziekvereniging Luctor et Emergo m.m.v. slagwerkgroep en Interkerkelijk koor Adonaï. Uitvoering voor donateurs. (19.30). 25 januari: Tonnenmagazijn, Brouwershaven. Uitvoering Muziekvereniging Apollo. (19.30) 25 januari: Dorpshuis, Renesse. Muziekvereniging Luctor et Emergo m.m.v. slagwerkgroep en Interkerkelijk koor Adonaï. Uitvoering ook voor niet-donateurs. (19.30). 31 januari: Dorpshuis De Schutse, Burgh-Haamstede. Muziekavond verzorgd door de Zeeuwse Accor deonvereniging Concertina. (19.30). 1 februari: Grote zaal Muziekschool, Zierikzee. Joyce Wensink, klarinet en Cathy Kotoun, piano. (Ars Musica) 15 februari: Tonnenmagazijn, Brouwershaven. Smalstads Gemengd Koor - jaaruitvoering. (19.30). 1 maart: Lutherse kerk, Zierikzee. Frangoise Semellaz, sopraan en Leen de Broe- kert, forte-piano. (Ars Musica). 8 maart: Dorpshuis, Dreischor. Concert Crescendo (Dreischor). Muziek- of zangverenigingen wordt verzocht om zo spoedig mogelijk na het bekend worden van de datum van hun con cert/uitvoering deze uitsluitend schriftelijk door te geven aan M. van der Veer, Mastgatstraat 12, 4301 WG Zierikzee Laatste schakel in wandelroute Staatsbosbeheer OUWERKERK - Over de kreek langs de Oostweg in Ouwerkerk wordt binnen enkele weken een nieuwe brug geplaatst. Deze overspanning vormt de laatste schakel in de volledige wandelroute van Staatsbos beheer rond het Krekengebied van Ouwerkerk. De nieuwe brug vervangt de oude, die destijds volledig werd vernield. Het proces daarover tussen Staats bosbeheer en jeugdige vandalen, die als de daders worden aangemerkt, loopt nog steeds. De aanleg van de nieuwe brug kan gerealiseerd wor den dankzij de samenwer king tussen Staatsbosbeheer en de voormalige gemeente Duiveland. Voor de aanleg van de brug alleen kwam de gemeente niet in aanmerking voor subsidie. Echter toen de voorziening onderdeel werd van de complete wandelrou te rond het Krekengebied, bleek het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij bereid vijftig pro cent bij te dragen in de totale kosten van 75.000 gulden. Woordvoerder van Staats bosbeheer C. Mol licht toe, dat de nieuwe brug iets noor delijker komt te liggen dan de voorgaande. De brug overspant daar een smaller gedeelte van de kreek, waar door met één overspanning kan worden volstaan. De ou de brug lag over een aanzien lijk breder gedeelte en rustte op drijvers, omdat er in de modderige en ongelijke bo dem geen pijlers geslagen kunnen worden. Aanpassingen Mol laat weten dat er voor de aanleg van de nieuwe brug in de onderberm langs de kreek wat voorzieningen getroffen moeten worden. Verder dient de reeds bestaande wandelroute te worden aan gepast. Zo moet het huidige wandelpad verlengd worden om aan te sluiten op de nieu we brug. ,,Dat gebeurt met eenvoudige middelen: met schelpen en houtchips," zegt Mol. Aanvankelijk was het de be doeling de brug per 1 febru ari in gebruik te kunnen ne men. Hoofdaannemer van het karwei is A. van de Velde Groenvoorziening uit Zonne- maire en de brug wordt ver vaardigd bij Hanse Staal bouw in Nieuwerkerk. Door de strenge vorstperiode is de planning voor de aanleg wat verschoven. De grond is nog te hard om te bewerken. „Een voordeel daarvan is wel, dat we nu gemakkelijk het materiaal kunnen aan voeren over het akkerland heen, waar nu zonder proble men overheen gereden kan worden," aldus Mol. Fatsoen Hij erkent, dat het Kreken gebied in Ouwerkerk een vrij gevoelig natuurgebied is. Niet in alle tijden van het jaar, maar op sommige mo- Izak van Klinken (l) en Erik van der Wouden bij Hanse Staalbouw bekijken de tekening voor de nieuwe brug over de kreek in Ouwerkerk. (Foto: Marieke Mandemaker) menten vertoeven er toch heel wat vogels en is rust ge boden. Mol wijst echter op het ruime beleid, dat Staats bosbeheer in deze voorstaat: „We sluiten niks af, tenzij dringend noodzakelijk." Met de 'puriteinen' onder de na tuurbeschermers zegt hij wel eens een discussie te moeten voeren over bijvoorbeeld het Krekengebied in Ouwer kerk. Zelf vertrouwt hij ech ter op het fatsoen van de mensen. Met informatieborden wordt het publiek op de hoogte ge steld van de waarden en nor men in dit gebied en wordt tevens verzocht zich overeen komstig te verdragen. Met de vernieling van de ou de brug nog in het achter hoofd, is Mol overigens ook nuchter genoeg om te consta teren, dat 'opgeschoten jeugd' toch niet met borden is te bereiken. Die pak je, volgens hem, alleen door af en toe eens een extra ronde door het gebied te maken. Mol verwacht dat de nieuwe brug uiterlijk half maart zal zijn aangelegd en in het vroe ge voorjaar volgt dan ook de officiële ingebruikname van de volledige wandelroute. Eerste demo goed aangeslagen MIDDELBURG - Gedeputeerde staten verlenen een bijdrage over 1997 van 364.680 gulden aan de Monu menten wacht Zeeland. Deze subsidie is bestemd tieve vaststelling en afreke- voor de personeelskosten ning van de subsidie 1997 van de vier ploegen monu- vindt plaats na ontvangst mentenwachters. van de rekening en verant- Gs maken maandelijks woording, die nagezien moet 30.390 gulden over aan de worden door een wettelijk Monumentenwacht. Defini- controleur. COMPUTERBEURS GOES - De Zeelandhallen in Goes staan zaterdag 1 febru ari van 10.00 tot 16.00 uur, ge heel in het teken van de PC Discount Goes '97. Deze half jaarlijkse computer-koop manifestatie bestaat uit ver schillende onderdelen, waaronder hard- en soft ware, videogames, koopvi deo en Internet. Er worden niet alleen nieuwe artikelen aangeboden, maar ook twee dehands, door de ruim zestig standhouders. Shinukara in de jongste bezetting ZIERIKZEE - 'De ultieme kruising tussen een nachtmerrie en een natte droom'. Zo omschrijft de Zierikzees/Zonnemairse Shinukara haar eigen mu ziek. De band geeft zondag 19 januari een concert in café De Vlinder in Zierikzee. Shinukara werd begin 1995 opgericht door gitarist Rem- ko Verhulst en drummer Douwe Ouwerkerk. Het woord Shinukara is afkom stig uit de Japanse mytholo gie en betekent zoveel als 'het begin van de duisternis'. De teksten gaan over pijn, sterven, moord en verbroken liefdesrelaties. De muziek heeft raakvlakken met Alla- nis Morisette, Pantera en Alice in Chains maar Shinu kara wil zich niet in een be paald hokje laten duwen. „Al sinds we zijn begonnen met Shinukara vragen men sen welke stijl we spelen en op welke andere band we lij ken. elke keer moet ik ze ver tellen dat ik dat niet weet en dat het me niet intereseert ook," aldus Ouwerkerk. Toen de eerste nummers vorm kregen, gingen Ver hulst en Ouwerkerk op zoek naar een bassist en een zan geres. Deze werden gevon den in Paco Collignon (bas). en Anouschka Lötgenau (zang). In deze bezetting wer den de eerste paar optredens gegeven en kwamen er op verzoek van mensen die de concerten bezochten plannen voor een demo. De werkdruk die daarmee gepaard ging, was teveel voor bassist en zangeres. Zij verlieten de band. Ondertussen was al wel een tweede gitarist de gelederen van de band komen verster ken: Pascal van Vliet. Voor de bas hadden Verhulst en Ouwerkerk al een tijdje een oogje op Martin de Jong, de bassist die nogal eens inviel bij afwezigheid van Paco Collignon. Probleem was dat hij al bij een andere band zat, die hij niet in de steek wilde laten. Gelukkig voor Shinu kara viel deze band enkele weken na te vertrek van Col lignon uit elkaar en kwam De Jong alsnog naar Shinu kara. Mariëtte Alblas werd de nieuwe zangeres en daar mee was Shinukara in maart 1996 weer compleet. Demo In juni 1996 kwam Shinuka- ra's debuut-demo 'Black' uit met daarop de nummer This loving hate (over het vage ge bied tussen liefde en haat), Black (over eeuwigdurende liefde), Paths of enlighten ment (over sterven) en Self- fulfilling prophecy (over weggegooide levens). 'Black' sloeg aan bij het pu bliek. De eerste honderd exemplaren van de demo wa ren binnen twee weken uit verkocht. De presentatie van 'Black' tijdens het Anywave- festival in Zierikzee trok een stampvolle zaal en leverde de band verschillende uitno digingen op voor optredens in zowel zalen als voor regio nale radiostations. Optredens Voor het seizoen 1996/1997 staat er voor Shinukara voorlopig nog maar één ding op het programma: optre dens, optredens en nog eens optredens. Shinukara be staat uit: Mariëtte Alblas (zang), Remko Verhulst (gi taar), Pascal van Vliet (gi taar), Martin de Jong (basgi taar) en Douwe Ouwerkerk (drums). Het optreden in De Vlinder begint om 16.00 uur. MIDDELBURG - Gedepu teerde staten laten weten dat zij geen 'ongebreidelde, uit de hand lopende kosten' in verband met de gemeentelij ke herindeling hebben gecon stateerd. Dit melden zij als reactie op een motie van de ANBO-Regioraad Schou- wen-Duiveland. In die motie sprak de ANBO- Regioraad haar verontrus ting uit over de kosten die in verband met de herindeling worden gemaakt. Volgens de ouderenorganisatie worden in het rapport van VBA-ac- countants diverse onregel matigheden vermeld, terwijl op meerdere posten grote bud-get-overschrijdingen worden geconstateerd. Gs zeggen dat de tot nu toe gemaakte kosten ruim schoots worden gedekt door de hogere algemene uitke ring uit het Gemeentefonds. Uit dit fonds wordt over vijf jaren tezamen een bedrag van ongeveer 32 miljoen gul den verstrekt. Aannemer: 'Het is gewoon pure noodzaakf BURGH-HAAMSTEDE - Omwonenden van de Ho geweg zijn verontrust over de tientallen bomen die worden gekapt tijdens reconstructiewerkzaamhe den van die weg: Volgens hen worden ook gezonde bomen gekapt. Een woordvoerder van de gemeente en de aannemer verklaren dat er niet onnodig bo men worden gekapt. Sinds enkele weken wordt er hard gewerkt aan de Hoge weg. De weg moet voor het zomerseizoen een geheel an der aanzicht hebben. Hier voor moeten er ook bomen wijken. Met name bij de in gangen van recreatieterrei nen, waar pleintjes worden gecreëerd. Volgens de bewo ners gaat het hierbij ook om waardevolle platanen, wil gen en Italiaanse esdoorns. Zij verklaren dat de uitvoer der heeft beloofd dat er zo veel mogelijk bomen zouden blijven staan. Maar nu wordt er in hun ogen te rigoureus te werk gegaan. Volgens C. de Neve, rayon manager van Rasenberg We genbouw, worden er echter geen bomen voor de lol ge kapt. „Het is gewoon pure noodzaak. Het is raar dat mensen denken dat we dat zomaar doen. Dat kan hele maal niet en er staan boven dien hoge boetes op." Dat er meer bomen worden gekapt dan strikt noodzakelijk is voor de reconstructie van de weg geeft hij toe. „De ge meente wilde ook direct het groen langs de weg aanpas sen. Dat is wel zo efficiënt. En dan is het nu wel even een kaal zicht. Maar je moet dit op de lange termijn bekij ken. Over een paar jaar'ziet het er weer mooi groen uit," aldus De Neve. Volgens een woordvoerder van de gemeente is er sprake van een misverstand. „Er worden tegelijkertijd bomen gekapt voor de reconstructie van de weg en voor particu lieren. Het gaat daarbij voor al om wilgen en populieren. Die hebben hun tijd gehad en worden in het kader van een groenplan vervangen." Vol gens hem heeft in verband met de leeftijd van de bomen herplanten geen enkele zin. „Maar de bomen worden wel vervangen door duurzamere bomen." De Hogeweg wordt veran derd in een campingboule vard. De weg moet autoluw worden, hetgeen onder meer gedaan wordt met het instel len van een dertig-kilometer zone en het aanleggen van pleintjes bij de ontsluitingen van recreatieterreinen en bij kruisingen. Door deze plein tjes anders in te richten dan de weg en iets te verhogen, wordt het verkeer ook afge remd, zo is de verwachting. Het karwei moet voor het seizoen zijn afgerond. Voor de reconstructie van de Hogeweg moeten tientallen bomen worden gekapt (Foto: marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5