Aquadelta beraadt zich op gs-besluit over woontoren Ondernemers willen aandacht voor woningbouw in de regio Handelaren mosselen steken weer van wal 89,00 Natte pakhuizen deels ijsvrij Promotie Maritieme opleidingen Werkgelegenheid havens en zeevaart trekt flink aan D66: verschillen in beleid te groot 'Binnen jaar nieuw beleid voor gokkasten en winkels' Gedeputeerde staten willen maximale bouwhoogte vijftien meter 'Gemeente, zorg voor betaalbare huizen' Botsing van vrachtwagens Lasser valt op spant Bestuursleden Zuidhoek AGENDA t DONDERDAG 16 JANUARI 1997 «NR26113 3 YERSEKE - Deze week zijn de mösselhandelaren in Yerseke begonnen met het uitbakenen van de vijf hectare grote verwaterpercelen. Door de lichte dooi en de zuidwestenwind zijn de 'natte pakhuizen' deels ijsvrij geworden. Als de wind in dezelfde hoek blijft zitten, denken de han delaren weliswaar met extra inspanning deze week aan de vraag te kunnen voldoen. In totaal heeft de handel in Yer seke acht dagen plat gelegen omdat zware ijsgang het vis sen totaal onmogelijk maak te. Met veel extra moeite wisten de wadvissers afgelopen woensdag hun korren te ha len en te vieren. „Vraag niet hoe het ging, maar het lukte. Het was een drama", aldus schipper S. L. Schot van de YE 89. Het een en ander betekent ook dat de bakenstokken die de percelen markeren dage lijks overeind moeten wor den gezet of opnieuw ge plaatst. Tijdens de vloed verandert de Yerseke Bank namelijk telkens weer in een poollandschap. Voorzitter S. Zoeteweij schat het omzetverlies voor de handel op ruim drie miljoen gulden. De sector is volgens hem sterk genoeg om deze te genvaller te incasseren. VLISSINGEN - ,,Het gaat goed in de Nederlandse scheepvaart-, transport- en havensector. In de na bije toekomst is daar gegarandeerd een goede baan te krijgen, want er zullen rond de 22.000 extra ar beidsplaatsen bijkomen." Dit zei directeur Corne- lisse van de Technische en Maritieme Faculteit 'De Ruyter' van de Hogeschool Zeeland in een optimisti sche nieuwjaarstoespraak. Het is, volgens Cornelisse, nog maar sinds kort dat de toekomst voor de Nederland se havens en zeevaart er weer rooskleurig uitziet. In de af gelopen jaren verplaatsten steeds meer Nederlandse zee vaartactiviteiten zich naar het. goedkopere buitenland. Deze achteruitgang hield ge lijke tred met de afkalvende aandacht voor opleidingen in deze sectoren. Eén van de pijlers van een krachtig herstelbeleid door het rijk is een vriendelijker belastingklimaat. „Het re sultaat is tot nu toe beter dan waarop men durfde te hopen. In 1996 zijn er circa zestig schepen van ongeveer twin tig .rederijen weer terugge keerd onder Nederlandse vlag," aldus Cornelisse. Hij noemde de 22.000 ver wachte extra banen over de komende tien jaar een gewel dige opsteker voor de werk gelegenheid. Om die ar beidsplaatsen straks ook met goed opgeleide vakmen sen te kunnen bezetten, acht Cornelisse een promotiecam pagne voor de maritieme op leidingen op zijn plaats. Saai Uit onderzoekbleek.dat vrij wel iedereen een heel be perkt beeld heeft van wat er zoal in de havens omgaat. Met name jongeren denken bij zeevaart aan 'saai', 'ver weg', en Tang van huis' en de havens brengen ze in ver band met 'zwaar', 'vies' en 'ruig'. Dit beeld klopt al lang niet meer met de zeevaartkundi ge praktijk van nu, bena drukte de directeur van de Technische en Maritieme Fa culteit. Hij lichtte toe, dat de Hoge school bijvoorbeeld opleidt tot maritiem officier, maar ook tot logistici voor banen in de technische vervoers kunde. „De opleidingen van de Technische en Maritieme Fa culteit en andere opleidings instellingen zijn deel van een breed opleidingspakket. Vooral in de havensector vind je heel veel andere ba nen waar je niet zo gauw aan zou denken: logistiek ma nagement, elektronica, het verzekeringswezen, advoca tuur, scheepsbouw en tech nisch onderhoud en tal van administratieve functies. Rond de 95 procent van de verwachte 22.000 banen wordt juist in deze sfeer aan de wal verwacht," aldus Cor nelisse. De eerstvolgende voorlich tingsdagen van de Techni sche en Maritieme Faculteit zijn op 1 februari (overdag), 13 maart ('s avonds) en 23 april ('s middags). De voor lichtingsdag op 1 februari be treft een Scheepvaartdag en wordt samen met het Zee land College, afdeling MBO georganiseerd. ZIERIKZEE - Binnen een jaar moet er volgens C. Geluk (D66) nieuw beleid worden geformuleerd over speelautomaten. Hetzelfde geldt volgens haar voor de winkeltijden op het eiland. Op dit moment gelden voor wat betreft de speelautoma ten en de winkeltijden in de gemeente Schouwen-Duive- land dezelfde regelingen als voor de oude zes afzonderlij ke gemeenten. Dat kan om dat de zes 'oude' verordenin gen samengebald zijn tot één verordening. Volgens Geluk zijn de verschillen in beleid voor de kernen te groot. Bij de speelautomatenpro- blematiek legde zij boven dien een relatie met de cof feeshops. „We kunnen ons afvragen waar de echte pro blemen liggen. Wanneer u de cijfers vraagt, zou het op dit gebied (speelautomaten, red.) wel eens veel erger kun nen zijn dan bij de soft drugs," aldus Geluk. Het col lege is vooreen nul-optie. H. de Vries (GroenLinks) sprak zich ook gisteren weer onom wonden uit voor het gedogen van een coffeeshop in de ge meente. Terughoudend Vrijwel alle fracties zijn voorstanders van een terug houdend beleid ten aanzien van speelautomaten. Zeker wanneer het gaat om laag drempelige horecagelegen heden. Voor burgemeester J. Asselbergs was het signaal duidelijk. „We moeten nu een verordening vaststellen. Het is nog te vroeg om over te gaan tot harmonisatie. Maar de discussie hierover zal zeker binnen een jaar worden gevoerd." Winkeltijden Dat is ook het geval met de verordening op de winkeltij den. Ook hier gelden nu nog steeds de oude regelingen van de voormalige gemeen ten. Zoals verwacht zijn de confessionele fracties tegen openstelling van de winkels op zondag, zoals met name in de voormalige gemeenten Westerschouwen en Zierik- zee mogelijk was. Ook in dit geval is volgens Geluk har monisatie noodzakelijk. Overleg Volgens wethouder C. Veer- hoek is dat ook de bedoeling. Binnen een maand start hij een overlegronde met onder nemersverenigingen in de kernen. Uit de gesprekken wordt vervolgens een collegestand punt bepaald. Dat er ver schillen zullen blijven, sluit hij niet uit. Volgens hem moet er immers recht gedaan worden aan hetgeen er in de verschillende gebieden op het eiland leeft. De woontoren bij Aquadelta zou 29 meter hoog moeten worden. Veel te hoog volgens de critici die gs nu aan hun zijde hebben gekregen. BRUINISSE - Dat er oppositie bestond tegen het plan, dat wist A. H. Verharen, directeur van Aqua delta Recreatieproject in Bruinisse, maar dat gs van Zeeland een streep zouden halen door het plan voor de bouw van een 29 meter hoog appartementencom plex, dat had hij niet verwacht. De Aquadelta-direc tie beraadt zich op het gs-besluit. Een element van verstedelij king dat uit ruimtelijk en landschappelijk oogpunt niet aanvaardbaar is. Zo oor deelde het college van gede puteerde staten van Zeeland over de plannen van Recre atieproject Aquadelta bij Bruinisse voor de bouw van een 30 meter hoog apparte mentencomplex. Gs haalden deze week een streep door dat onderdeel van het op waarderingsplan en geven daarmee diegenen die be zwaar maken tegen de plan nen gelijk. Tot teleurstelling én verrassing van Verharen. Inhoudelijk wil Verharen nog niet reageren op het be sluit van het college van gs. „Ik heb nog geen kennis ge nomen van alle argumenten. Ik kan er nog niet over oorde len." Van meet af aan heeft het appartementencomplex veel protest opgeroepen. Tij dens een vergadering in no vember 1996 van de provin ciale hoorcommissie bestemmingsplan werd het betiteld als 'een toren van Babel voor de afgod van de recreatie'. Het appartemen tencomplex is volgens de te genstanders onnodig, lelijk en niet passend in het land schap. Gs van Zeeland stellen in hun brief aan het college van burgemeester en wethouders van Schouwen-Duiveland dat - overeenkomstig het Streekplan Zeeland - grote voorzichtigheid moet wor den betracht met het toela ten van hoge gebouwen en bouwwerken, vooral in de meer open land- en waterge bieden van Zeeland. „Het toelaten van hogere bebou wing in de vorm van het voorgestelde hoogte-accent van het appartementencom plex zou een element van ver stedelijking in deze omge ving tot stand brengen hetgeen afbreuk doet aan het open landschap en de lande lijke karakteristieken van deze omgeving." Aan de - in opdracht van de provincie verrichte - Pilot- studié Hoogbouw Bruinisse kan Aquadelta volgens gs geen rechten ontlenen. „Dit onderzoeksrapport vormt op zichzelf onvoldoende grond slag voor de conclusie dat hoogbouw op deze locatie aan het Grevelingenmeer kan worden aanvaard. De studie kan worden be schouwd als een poging na dere criteria te ontwikkelen voor een ingreep in het land schap die verstrekkende ge volgen kan hebben voor de beeldkwaliteit in dit deel van de provincie." Gs zeggen te hechten aan behoud van de open ruimte in de provincie. Het argument van zowel de directie van Aquadelta als de toenmalige gemeente Brui nisse dat realisering van het appartementencomplex uit economisch oogpunt noodza kelijk is noemt, gs 'onvol doende onderbouwd'. Dat verbaast Verharen. „Ik zou niet weten wat ik nog meer moet doen om ze te overtui gen. Dat argument begrijp ik niet zo goed." Het college van gs pleit voor een zorgvuldig onderzoek naar mogelijke alternatie ven. Daarbij geven gs wel meteen aan dat wat hen be treft er een maximale bebou wingshoogte van vijftien me ter geldt. Of er binnen die marge een alternatief voor de woontoren mogelijk is, is volgens Verharen nu nog niet te zeggen. P. Lodders, directeur van Natuur- en Recreatieschap De Grevelingen, is tevreden met de uitspraak van gs. „Ik denk dat het een goede zaak is." Ook de Vereniging Stad en Lande ziet haar inspan ningen om het plan voor de hoogbouw bij Bruinisse te gen te houden met succes be kroond. Tot tevredenheid van secretaris Ir. H. J. van 't Haaff. „Je weet het natuur lijk nooit, maar we waren hier positief over gestemd. Dit week zo af dat wij goede hoop hadden dat gs onze be- zwaren zou erkennen. ZIERIKZEE - „Schouwen-Duiveland kan scoren op het gebied van wonen en werken. Door allerlei oor zaken hebben we achterstand in het woningbouw- programma. Gemeente, zorg voor betaalbare wo ningen op het niveau dat hier nodig is." Die kreet slaakte voorzitter P. Schotte van de Onderne merskring Schouwen-Duive land dinsdagmiddag tijdens de nieuwjaarsreceptie van zijn vereniging. De beschikbaarheid van goe de en betaalbare woningen is vaak een voorwaarde voor bedrijven om zich in een re gio te vestigen. Onderzoek van de stichting werkgele genheid Zeeland Noord toon de aan Schouwen-Duiveland juist op dit gebied hoge ogen gooit. Maar dan moet er wel vol doende bouwgrond beschik baar blijven. Enkele ontwik kelingsplannen Poortambacht 10 in Zierik- zee bijvoorbeeld - konden in het srecente verleden geen doorgang vinden omdat grondeigenaren weigerden te verkopen. „Dat kun je natuurlijk 'niet geheel op het bordje van de gemeente neerleggen," licht te Beter Wonen-directeur Ph. van Doorne gistermiddag toe. „Maar de gemeente kan natuurlijk wel proberen grond te verwerven vooruit lopend op een bestemmings plan. Volgens Van Doorne is er in onze regio een gebrek aan appartementen en senio- reriwoningen. Aan huurhui zen voor gezinnen is, afge zien van de Westhoek, geen gebrek. Voorzitter Schotte hekelde dinsdag het gebrek aan com municatie tussen gemeente en bedrijfsleven. „Het zou niet fair zijn om nu al - na twee weken - van een valse start te spreken. Maar ik zou het de verantwoordelijken wel toe willen schreeuwen: communiceer nu eens met ons. Zeg ons nu eens in eeen folder of weet ik hoe, waar de ondernemer terecht kan." In de nieuwe werkmethode van ambtenaren is sprake van een frontoffice en een backoffice. Schotte vroeg zich af of dit spoort met het beleid van een jaar geleden, waarin één loket als aan spreekpunt voor het be drijfsleven werd voorge steld. Begin vorig jaar hadden de ondernemers nog regelmatig contact met het bureau Zee land Noord, maar sinds me dio 1996 is er volgens Schotte sprake van een „oorverdo vende stilte van de zijde van de gemeente, die het o, zo druk had met herindelen. Tenslotte zei Schotte dat de Ondernemerskring partner wil zijn in de studie die ko mend jaar plaats gaat vinden naar het oplossen van de •knelpunten in de N59. Een betere infrastructuur van Schouwen-Duiveland staat al jaren op het verlanglijstje van de kring. 'Zeepkist' Wethouder C. Veerhoek, ver antwoordelijk voor zowel volkshuisvesting, als ver keer en vervoer èn economi sche zaken, wilde dinsdag niet reageren op de woorden van Schotte. „Ik heb een he leboel antwoorden klaar. Maar ik ga hier niet op de zeepkist staan. Het college legt zijn plannen eerst voor aan de gemeenteraad." De nieuwjaarsreceptie van de Ondernemerskring Schouwen-Duiveland met leunend op een scheidingswand in het voormalige restaurant Mondragon voorzitter P. Schotte en secretaris J. Ribbens. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Twee vracht wagens raakten dinsdag be schadigd bij een aanrijding. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Het ongeluk gebeurde op de kruising van de Juliana- straat en Kleine Zelkeweg bij Zierikzee. Een vrachtwa gen, bestuurd door een 19-ja- rige inwoner van Sint Phi- lipsland, reed over de Julianastraat in de richting van Zierikzee. Vanaf de Zel keweg naderde een vracht wagen, bestuurd door een 57- jarige inwoner van Kerkwerve. De man uit Sint Philipsland verzuimde voorrang te ver lenen aan de voor hem van rechts komende Kerkwerve- naar en een botsing was het gevolg. Beide vrachtwagens liepen schade op, maar kon den hun weg vervolgen. GOES - Een 42-jarige man uit Combernauld (Schot land) heeft dinsdag rugletsel opgelopen bij een bedrijfs- ongeluk. De man, lasser van beroep, was aan het werk bij een be drijf aan de Houtkade. Op ongeveer vier meter hoogte was hij bezig met werkzaam heden aan een ketel. Hij viel en kwam met zijn rug op een spant terecht. De arbeidsin spectie stelt een onderzoek in. De man is opgenomen in het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. TE SNEL HAAMSTEDE - In totaal 69 weggebruikers werden dins dag door de politie betrapt op te snel rijden. Van 11.45 tot 13.00 uur stond de radarapparatuur opge steld langs de Serooskerkse- weg bij Haamstede. Twee honderdvijfenveertig voertuigen werden gecontro leerd. Vijftien automobilis ten hadden het gaspedaal te diep ingedrukt. De hoogst gemeten snelheid was 112 ki lometer per uur. 's Middags werd gecontro leerd langs dezelfde weg, maar nu ter hoogte van Se- rooskerke. In totaal 1025 voertuigen passeerden de controleapparatuur en 54 au tomobilisten bleken de maximumsnelheid van 80 ki lometer per uur aan de laars te lappen. De hoogst geme ten snelheid was 120 kilome ter per uur. DIEFSTAL GOES - Uit een kledingwin kel aan de Sint Adriaan- straat in Goes zijn dinsdag drie truien gestolen door een man en een vrouw die daar aan het winkelen waren. De truien zijn per stuk onge veer 200 gulden waard. Het gaat om een man van 30 a 40 jaar oud, kalend, donker haar, een lengte van plus mi nus 1.75 meter en een ver zorgd uiterlijk. De vrouw is klein van postuur en heeft blond/grijs haar. TEVEEL OP RENESSE - In de nacht van dinsdag op woensdag betrap te de politie een 54-jarige in woner van Renesse op rijden onder invloed. De man blies 240 microgram per liter het geen hem op een boete van 350 gulden komt te staan. ZIERIKZEE - G. van den Ou den Zwart (VVD), G. Houte- kamer (SGP/GPV) en J. van der Veer (D66) nemen na mens de gemeenteraad zit ting in de bestuurscommissie van Werkvoorzieningsschap de Zuidhoek in Zierikzee. Een voorstel hiertoe van J. Geleijnse (VVD) werd giste ren met algemene stemmen aanvaard. Het drietal komt onder voorzitterschap te staan van wethouder D. van der Wekken. De bestuurs commissie wordt aangevuld met drie externe deskundi gen. Wie dit zijn kon Van der Wekken gisteren nog niet zeggen. „Ik heb een aantal kandidaten op het oog. Ik zal hierover snel in contact tre den met de raadsvertegen- woordigers." Haast is geboden omdat De Zuidhoek vanaf 1 januari in een soort bestuurlijk va cuüm verkeert. Advertentie M. van den Boogert Handelsonderneming BV. Hofdijksweg 30 A Postbus 43 -f* 3253 ZG Ouddorp Tel. 0187-681804 Fax 0187-684386 SPIJKERBROEKEN Donderdag 16 januari Noordwelle Jaarvergadering van de Ne derlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Noordwelle in het dorps huis. 17.30 uur. Sirjansland Vergadering Reformatorisch. Kontakt. Zaal Hervormde kerk. 19.45 uur. Vrijdag 17 januari Zierikzee Komedie 'Stomme Koe', Theater Mondragon, 20.00 uur met voorafgaand inlei ding 19.00 uur. Oosterland Halve finale Nederlandse karaokekampioenschappeh. Café Neffen d'Eule. 19.30 uur. Jaarvergadering Studiever eniging Schouwen-Duive land. Consistorie Gerefor meerde Gemeente, Sint Joostdijk 12.19.45 uur. Zaterdag 18 januari Zierikzee Voorspeelavond gitaarleer lingen Dik de Koning in MFC Zierikzee. 19.00 uur. Burgh-Haamstede Tiroleravond. Jongerencen trum BIG S. 20.00 uur. Renesse Jaaruitvoering Luctor et Emergo (voor donateurs). Dorpshuis. 19.30 uur. Bruinisse Rommelmarkt van de Her vormde Gemeente aan de In dustrieweg 7 en Dreef 10. Van 09.00 tot 12.00 uur. Zondag 19 januari Zierikzee Koffie-ochtend NIVON. Vis markt, Sint Domusstraat.' 11.00-12.30 uur. Prijsklaverjassen. Sporteafé Onderdak. 13.00 uur. Woensdag 22 januari Zierikzee Begin cursus patchwork ezi quilten voor gevorderden. Multifunctioneel centrum. 09.15 tot 11.15 uur. Playbackshow kinderen vijf tot twaalf jaar. MFC. 13.30- 15.30 uur. Donderdag 23 januari Zierikzee Ledenvergadering NBvP af deling Schouwen. Restau rant Mondragon. 14.00 uur. Vrijdag 24 januari Zierikzee Nieuwjaarsbal volksdans groep Nehalennia en mu ziekgroep Kostnieniks. De Driehoek. 20.00 uur. Nieuwjaarsfeestje. Mirjam Mare's verhalend theater, Vrouw Geloof Samenleving Schouwen- Duiveland, MFC Zierikzee, 20.15 uur. Serooskerke Puzzel-dropping. Start van uit Dorpshuis. 19.00 uur. Zaterdag 25 januari Zierikzee Doe-dag Project 'Vogels in de winter'. Kinderboerderij de Punt. 13.00-15.30 uur. Flamingoconcert 'Mano y Zapato'. Theater Mondra gon. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Uitvoering balletschool Jo ke Zuijderwijk in dorpshuis DeSchutse. 19.30 uur. Renesse Jaaruitvoering Luctor et Emergo (voor niet-dona- teurs). Dorpshuis. 19.30 uur. Brouwershaven Jaaruitvoering van muziekvereniging Apol lo in het Tonnenmagazijn. 19.30 uur. Dreischor Toneelstuk 'Hoe lang moet u nog?' door PJZ. Dorpshuis. 20.00 uur. Woensdag 29 januari Zierikzee Begin cursus babymassage. Kruisgebouw, Jannewek- ken. 09.00 uur. Donderdag 30 januari Nicuwerkcrk Jaarvergadering Oranjevereniging. Gebouw De Schakel. 20.00 uur. Zaterdag 1 februari Bruinisse Rommelmarkt van de Hervormde Gemeente ahn de Industrieweg 7 en Dreef 10. Van 09.00 tot 12.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3