Nestbescherming weidevogels 'Oude Oostdijk' Ouderwetse manier van koken weer eigentijds Westvoorn winnaar touwtrektoernooi Nieuwe jaar goed moment voor start verstandig eten Heesters en coniferen ook bruikbaar in huis Warm water nu op maat Ruilbeurs voor motoren in Autotron-museumhal Initiatief Vogelwerkgroep van Vereniging voor Natuur- en Landschapsbescherming Eigentijds smoren met vlees Strijd om Ouddorpstiendenbokaal WOENSDAG 15 JANUAR11997 HET EXTRA NIEUWSBLAD GOEDEREEDE - Enkele jaren geleden begonnen le den van de Vogelwerkgroep van de Vereniging voor Natuur- en Landschapsbescherming Goeree-Over- flakkee met het beschermen van de nesten van wei devogels, die hun domein hebben in de polder 'Oude Oostdijk' in Goedereede. In het tijdschrift Sterna beschrijft C. Appel het resultaat van deze inspan ningen. Het initiatief werd opgepakt en voortgezet dankzij het en thousiasme en doorzettings vermogen van mensen als Vogelwerkgroep-voorzitter Krijn Tanis, opzichter van Natuurmonumenten Sieb Kuiper en een zestal natuur liefhebbers. In 1994 namen de werkzaamheden vaste vormen aan. Door het maken van rondes werd in kaart ge bracht waar weidevogels als kievit, scholekster, grutto, tureluur, meerkoet, eenden soorten, graspieper en veld leeuwerik het meest vertoef den. Daarna werden landeigena ren benaderd met de vraag of zij hun medewerking wilden verlenen aan de bescherming van de nesten van deze vo gels. Een tiental landeigena ren was bereid om aan het project mee te werken. Dit houdt in dat ze een beroep kunnnen doen op de Vogel werkgroep om gemarkeerde nesten tijdelijk af te dekken of te verplaatsen, afhanke lijk van de uit te voeren be werking van het betreffende perceel, zoals rollen, slepen, bemesten, ploegen en zaai- klaar maken. Met toestemming van de ei genaar kan men bij sommige percelen een door de Vogel- werkgroep aangebracht bordje aantreffen met daar op de tekst: 'Weidevogelbe scherming verboden voor on bevoegden. Vrijwillig Weidevogelbeheer'. Op die bedrijven werken boer en vrijwillige vogelwachten sa men aan de bescherming van weidevogels. Vakverdeling In april 1994 werd daadwer kelijk begonnen een en ander gestalte te geven. Gezien de beschikbare tijd beperkte het markeren van nesten zich tot het noordelijk en noord oostelijk deel van de polder Oude Oostdijk. Er werd een vakverdeling gemaakt en in kaart gebrachtEr werd eni ge keren een hermelijn waar genomen, die zich vergreep aan de legsels van de broe dende vogels. Het lukte de Vogelwerk- groep niet om in het seizoen 1994 gegevens te verzamelen over het aantal nesten waar van de eieren uitkwamen. In 1995 is daar meer tijd en moeite ingestoken. Naast na tuurlijke problemen van de broedvogels, zoals predatie door kraaien, eksters, her melijnen en wezels gaf ook de communicatie tussen mensen nog wel eens proble men. Dat had voor devogels soms catastrofale gevolgen. Bij bepaalde bewerkingen van een perceel maisland werd bijvoorbeeld vergeten personeel in te lichten, met als resultaat dat alle nesten kapot gingen en verdwenen. Bij het uitrijden van mest kwamen nesten compleet on- Een weidevogel op zijn nest. der de poep. Aan deze voor vallen lag geen moedwil of onwil ten grondslag, maar een communicatie probleem. Zo bleek dat plotseling ver anderende weersomstandig heden aanleiding kunnen zijn voor het veranderen van reeds gemaakte plannen. Ge maakte afspraken kloppen dan niet meer, terwijl het niet eenvoudig is om elkaar midden op de dag te berei ken. Gelukkig waren er ook posi tieve dingen. Tijdens bewer kingen van percelen waarop zich nesten bevonden, wer den deze nesten verlegd tij dens het ploegen, zaaiklaar maken en inzaaien. Dat had tot resultaat dat de eieren uitkwamen. Dit hield bij de vrijwlligers de moed erin. In 1995 kwamen, alle goede be doelingen en moeite ten spijt, bij een kwart van de nesten de eieren niet uit. In 1996 ging dat helaas niet veel beter. Sieb Kuiper deed een poging om met drijf mest besmeurde .eieren te reinigen, een nieuw schoon nestkuil te draaien en de eieren weer te plaatsen. Met als resultaat gezonde jongen Dit gaf enorm veel voldoening. Op een weiland waar schapen liepen werden op de daar aanwezige, nesten nestbeschermers geplaatst. Die werden door de schapen echter als schuurpaal ge bruikt, met als gevolg verla ten nesten. (Foto: Sieb Kuiper) Opvallend was dat kieviten een duidelijke voorkeur had den voor percelen, die waren voorzien van ouderwetse stalmest. In 1996 ging helaas 35 procent van de nesten verloren. Des ondanks gingen de leden van de Vogelwerkgroep door, ho pend op betere tijden: Een to taal gebied met gemarkeerde nesten in de Oude Oostdijk met een oppervlakte van on geveer 150 hectaren. ZIERIKZEE - Veel mensen zijn tijdens de feestda gen enkele kilo's aangekomen, of vonden toch al dat ze moesten afvallen. Het nieuwe jaar is een prima moment om te beginnen met verstandig eten. Velen storten zich nu op allerlei diëten. Nederlanders eten gemid- op kanker namelijk aanzien- eten deld veel te weinig gezond voedsel. Ons land telt dan ook hogere percentages kan kerpatiënten dan elders in de wereld. Vandaar dat het We reld Kanker Onderzoek Fonds (WKOF) sinds enkele jaren ook in Nederland actief is met voorlichting over de relatie tussen voeding en het voorkomen van kanker. Ge zonde voeding en voedings gewoonten kunnen de kans lijk verminderen. Een voedselpakket dat rijk is aan fruit en groenten blijkt daartoe één van de be langrijkste factoren. Die op merkelijke conclusie is ge rechtvaardigd op basis van vele wetenschappelijke on derzoeken. Daarvan zijn er vele (mede) gefinancierd door het internationale World Cancer Research Fund, waarvan het WKOF deel uitmaakt. Het Wereld Kanker Onder zoek Fonds beveelt op grond van dat onderzoek, plus de adviezen van gerespecteerde voedingsdeskundigen, ten minste vijf porties fruit of groente per dag aan. Die hoe veelheid voorziet het li chaam van belangrijke vita mines, mineralen en vezels voor een goede gezondheid. Verder is het belangrijk te weten hoe het zit met vetten en vezels. Nederlanders eten vaak te veel vet, maar hele maal zonder is ook niet goed. Het verband tussen vet en hart- en vaatziekten is alge meen bekend. Daarnaast ko men er meer en meer sterke - wetenschappelijk onder bouwde - bewijzen, die aan tonen dat te veel vet de kans op bepaalde soorten kanker kan vergroten. Wie zich heeft voorgenomen in 1997 gezond te eten en te vens dat volle gevoel en over tollige kilo's van de voorbije feestdagen wil kwijtraken, lan bij het WKQF kosteloos een brochure bestellen. In de ze brochure, getiteld 'de Waarheid over Vet', staan vele simpele en praktisch uitvoerbare tips. naar een gezonder leven. Het adres van het WKOF is: Parkweg 2,2585 JA Den Haag. VERNIELING SOMMELSDIJK - In Som- melsdijk werd met een straatklinker een ruit inge gooid. De benadeelde deed aangifte bij de politie. Aan de KoninginJulianweg in Sommelsdijk werd een abri beschadigd doordat on bekenden in het bushokje een kerstboom in brand sta ken. GEEN VISITEKAARTJE MIDDELHARNIS - In Mid- delharnis werd een gepar keerde VW-bus aangereden door een automobilist die zijn visitekaart je niet achter liet. De .aanrijding vond plaats in de Hobbemastraat. Mensen die getuige waren van de aanrijding wordt ver zocht om contact op te nemen met de politie. KINDERWERK ZIERIKZEE - Sociaal Kultu- reel Werk De Lichtboei in Zierikzee zoekt enthousiaste vrijwilligers voor twee clubs. Voor de kreaclub - be doeld voor kinderen tussen zes en twaalf jaar - zoekt De Lichtboei mensen die met kinderen aan de slag willen op het gebied van knutselen, sport en spel. De kreaclub vindt om de week plaats op woensdagmiddag van 13.30 tot 14.30 uur. Ook voor de timmerclub op maandag avond tussen 18.30 en 20.00 uur wordt nog een timmer man of timmervrouw ge zocht. De club is bedoeld voor kinderen van acht tot twaalf jaar. De kinderen ma ken allerlei werkstukken en leren met gereedschap om te gaan. Meer informatie is te verkrijgen via: 412075. MEGA DANCE ZIERIKZEE - In De Licht- boei is op vrijdag 17 januari een Mega Danceparty voor 10- tot 13-jarigen. Drive-in show NRG draait muziek en verzorgt de special effects. De party is in het MFC-ge- bouw van 19.00 tot 21.30 uur. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - In grootmoeders tijd was het stoven of smoren van een lekker sucade- of riblapje een geliefde bezigheid. Ook nu is het sto ven en smoren van rund-, varkens-, kalfs-, of lams vlees nog steeds een ware tractatie. Het is een berei dingswijze die uitstekend past in de eigentijdse keuken. Vocht is een onmisbaar in grediënt bij het stoven van vlees. Na het eerst kort in de pan te hebben aangebraden, voegt men een ruime hoe veelheid water, bouillon of wijn toe, of een mengsel van verschillende vloeistoffen. Door vloeistof met een zuur graad (zoals wijn) aan het vlees toe te voegen, wordt het vlees sneller gaar. Er kan ook een beetje azijn, to matenpuree, ketchup of mos terd bij de vloeistof worden gedaan. Let er wel op dat de vloeistof van te voren kort moet worden verwarmd. Ondergedompeld Daarmee kan worden voor komen dat het vlees 'schrikt' en zijn malsheid verliest. Tij dens het stoven moet het Met gesmoord vlees kunnen bijzondere gerechten worden ge maakt vlees zijn ondergedompeld in de vloeistof. Bij een smoor gerecht hoeft het vlees niet eerst worden aangebraden. Ook wordt bij de bereiding geen of nauwelijks vloeistof gebruikt. Men legt het vlees op een bedje van groenten en kruiden, waardoor het gaart in zijn eigen automatische sappen. Vele soorten Het stoven en smoren van vlees kan zowel in de pan als in de oven. Houd bij het be reiden in de braadpan de deksel op de pan, zodat er geen vochtverlies optreedt. Smoren leent zich voor vele soorten vlees: runderriblap- pen, sucadelappen, halskar- bonaadjes, hamlappen en hamschijven. Of kalfslap- pen, kalfsschenkel, lams schouder en lamslappen. Ook doorregen runder-, kalfs- en lamsrollade zijn heerlijk om in de pan of oven te smoren. Gerecht Bereid bijvoorbeeld eens een zeer eigentijds smoorge recht, waarbij het onbereide vlees wordt opgerold tot paupittes. Deze vleesrolle tjes kan men vullen met fijne groentesoorten als spinazie, worteltjes, schorseneren, koolbladeren en venkel. Ook een plakje bacon en fijn ge sneden champignons zijn er heel lekker in. Vervolgens gaart men de rol letjes vlees in de oven op een bedje van ui- en paprika rin gen, en peterselie. Voeg hier aan wat knoflook en verse tijm en weinig vocht bijvoor beeld wijn toe. De Euonymus fortunei'Variegatus1 in een lavendelblauwe sierpot is een mooie blikvanger in huis. ZIERIKZEE - Kleine heesters en coniferen zijn niet alleen aantrekkelijk voor bakken, potten en man den in de directe omgeving van het huis, maar ook voor toepassing binnenshuis. Ze vormen een welko me aanvulling op het sortiment kamerplanten van wege hun aparte karakter. vensterbank is geschikt. Er zijn diverse cultivars zoals de blauwachtige 'Glauca', de De sierwaarde van kleine heesters en coniferen is een combinatie van groeivorm en bladkleur. Soms zijn er ook bloemen. Als de lucht in huis 's winters aan de droge kant is, zijn planten met stugge, kleine bladeren daar goed tegen bestand. Ze zijn er als het ware op gebouwd. Daarom zijn wintergroene struikjes en kleine coniferen nog niet zo gek voor huiska mergebruik. Kleinblijvende tuinplanten met decoratief blad zijn heel geschikt voor in huis. Zo'n heestertje is Euonymus for- tunei 'Variegatus', familie van kardinaalshoed. In de tuin is het een aantrekkelij ke bodembedekker, met z'n grijsgroene witgerande blaadjes. In de winter zijn ze wat rood aangelopen. Ze worden niet hoger dan veer tig centimeter. Door de plan ten in een zachtblauwe sier pot te zetten, vormen ze een aantrekkelijk geheel, een blikvanger in huis. Voor in huis zijn alleen echt kleine coniferen geschikt. De piepkleine en wel bekende Chamaecyparis thyoides is een goed voorbeeld. Met z'n bescheiden afmeting (dertig tot veertig centimeter hoog) en zuilvormige groei is het een bruikbare plant. Zelfs de geelgroene 'Aurea' en de co nisch gevormde 'Top Point'. Dit conifeertje is niet winter hard en daarom alleen bruik baar voor binnen. Bloemen Heestertjes met bloemen zijn er zelfs in de winter, 't Kleinst is winter- of sneeuw- heide (Erica). In huis doen de ze plantjes het goed op een lichte, koele plek. De bloem knopjes mogen niet verdr ogen. Wat groter zijn de di verse Skimmia-soorten. Deze zijn bruikbaar voor in een hoek van de kamer of voor een koele hal. De sierwaarde zit 's winters in de bloemknopjes, die bruinrood ('Rubella') of groe nig-wit ('Kew Green') zijn. Beide zijn mannelijke culti vars die geen bessen krijgen. Hun bloemen dragen alleen maar stuifmeel. En dan is er Pieris japonica, een struikje met witte, roze of rode bloempjes (in de tuin: in april). Vooral de witbloeien de 'Debutante' is geschikt voor in huis vanwege de ge drongen groei. A Gaskeur Comfort Warmwatervoorziening label ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Gaskeur CW is het nieuwe kwaliteits- en informatielabel, waarmee overzichtelijk een keuze voor het juiste warmwater toestel kan worden gemaakt. Zodat iedere combike tel, geiser of gasboiler precies doet, waarvoor hij no dig is en water- en energieverlies wordt voorkomen. Het label, dat door onafhan- keur CW-label maken een kelijke deskundigen is vast gesteld, staat borg voor te vreden gebruikers van de toestellen. De afkorting CW betekent Comfort Warmwa tervoorziening. Aan de hand van zes toepassingsklassen kan iedere gebruiker van een nieuw toestel in één oogop slag zien, welk toestel hoe veel warm water en op welke temperatuur geeft en dus het best bij welk gezin past. Ie der gezin heeft zijn eigen be hoefte aan warm water. Bij de één wordt gelijkmatig ge- douched en afgewassen, in een ander gezin wil men al tijd snel het bad vol hebben. De zes klassen van het Gas- juiste keuze eenvoudig. Naast het verplichte Europe se CE-merk voor gastoestel- len (dat voornamelijk ge richt is op veiligheid) kent Nederland sinds vorig jaar een apart keurmerk voor kwaliteit: Gaskeur. Dit geeft aan, dat een toestel doelma tig is, duurzaam geconstru eerd is en daardoor een lange levensduur heeft. Met de ver schillende labels worden kwaliteitsaspecten aangege ven, zoals Hoog Rendement en Schonere Verbranding. Bovendien kan de vakman zo'n toestel moeiteloos in stalleren en onderhouden. ROSMALEN - Het eerste evenement in het nieuwe kalenderjaar in Autotron is al vele jaren de Interna tionale Ruilbeurs voor Motoren. In het weekeinde van zaterdag 18 en zondag 19 januari 1997 wordt de beurs voor alweer de zeventiende keer gehouden. Vorig jaar bezochten bijna tienduizend belangstellen den de motorenruilbeurs. Dit aantal vertoont al enkele ja ren een opgaande lijn en houdt gelijke tred met de populariteit van de motor fiets als modern vervoermid del. Duidelijk blijkt dat niet al leen nieuwe motoren in gro ten getale de showroom uit rijden, maar dat ook het oldtimer-segment niet te kla gen heeft over de interesse van het koperspubliek. Onderdelen Het grootste probleem waar de bezitter van een klassieke motorfiets mee te kampen heeft, is dat hij bij de moto- renhandel om de hoek vaak niet terecht kan voor onder delen. De Autotron-beurs biedt gelukkig al vele jaren uitkomst. In de ruime muse umhal ligt enkele honderden meters standruimte afgela- den vol met de meest uiteen lopende onderelen en acces soires: van cilinderkoppen tot spruitstukken en van koplampen tot zadeltassen. Merken zoals Harley Davids on, Indian, FN, Rudges, Ariëls, BA, Matchless, Nor ton, NSU, BMW, Adler en Eysink zijn niet alleen verte genwoordigd in de onderde- lenstands, ook kant-en-klare modellen staan op een nieu we eigenaar te wachten. En natuurlijk ontbreken dit keer evenmin de exemplaten die de ware doe-het-zelver nog menig zweetdruppeltje zal bezorgen. Overigens zijn het niet alleen motoren die half januari hun opwachting maken in Autot ron. Al vele jaren vinden ook de brommerfanaten alles van hun gading op de beurs: van een achterlicht van een Kreidler tot een compleet motorblok voor de vertrouw de Tomos. Door de jaren heen blijkt het evenement uitgegroeid te zijn tot een ware reünie van motorfietsbezitters. Geen wonder dat menige club zich reeds heeft aangemeld voor een plaatsje op de beurs- vloer. In januari 1997 zijn de volgende clubs in elk geval van de partij: MZ Club Hol land, de Klassieke Japanse Motorfietsen Vereniging, de Oude Fiets en de Heinkel Service Nederland. Op beide dagen is de Interna tionale- Ruilbeurs voor Mo toren geopend van 9.00 tot 17.00 uur. OUDDORP - In sporthal Dorpstienden zetten tien touwtrekploegen letterlijk hun beste beentje voor tijdens de jaarlijkse strijd om de Ouddorpstienden bokaal. De trofee werd gewonnen door de ploeg Westvoorn. Westvoorn bleef tijdens het toernooi ongeslagen en vero verde op die manier zeven tien punten; het hoogste aan tal. Het was voor het tweede achtereenvolgende jaar dat de Ouddopstiendenbokaal de inzet vormde van het touwtrektoernooi. Vorig jaar werd de wisselbe ker gewonnen door Groene Oase uit Maasland. Die ploeg had daarom de eer dit jaar het evenement te organise ren. Het touwtrektoernooi is bedoeld voor menen die di rect of indirect zijn betrok ken bij de visserij. Na vijf van de negen ronden waren nog twee teams onge slagen: Groene Oase 2 en Westvoorn. In de zesde ronde wist West voorn de winstpun ten naar zich toe te halen, die nodig waren voor de over winning. Tussen de andere ploegen werd een spannende strijd geleverd om de derde en vierde plaats. Winnaar Westvoorn behaal de zeventien punten. Groene Oase 2 werd tweede met 16 punten. Heicoppers legde met 15 punten beslag op de derde plaats en 't Hoekje werd vierde met 12 punten. Volgend jaar wordt het touwtrektoernooi georgani seerd door West voorn, de ploeg die een jaar lang kan genieten van de wisseltrofee. STUDIEVERENIGING OOSTERLAND - Studiever eniging Schouwen-Duive- land houdt vrijdag 17 januari haar jaarvergadering in de consistorie van de Gerefor meerde Gemeente aan de Sint Joostdijk 12 in Ooster- land. Lid van provinciale staten, G. R. J. van Heuke- lom uit Nieuwerkerk spreekt over het onderwerp 'provinciale politiek'. Dc vergadering begint om 19.45

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5