Kracht kruiend ij s is enorm ^Yde vlieger Hennepkwekerijen ontdekt in Zierikzee en in Bruinisse r ZIERIKZEESCHE i NIEUWSBODE a*3 Gs keuren woontoren op park Aquadelta af KNRM geplaagd met afsteken vuurpijlen Twee zwaargewonden bij aanrijding Kats Havensteigers kreunen onder druk van bevroren watermassa Economisch belang ondergeschikt Twee mannen en vrouw aangehouden Flinke buit bij inbraak Waddenzee I NASPACE-PALING NU OOK DIEPVRIES-WIET J Postcode Plaats:...., dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 14 JANUARI 1997 152e JAARGANG NR 26112 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 797-1889 24 uur bereikbaar BRUINISSE DUIVELAND ZIERIKZEE 0111 -64 15 62 autotel. 06 53 32 88 09 OUWERKERK- De kracht van het kruiend ijs blijkt indrukwekkend. Tegen de dam bij het haventje van Viane liggen de ijsschotsen meters hoog opgesta peld. Een vogeluitkijkpost aldaar bezweek onder de zware druk van het ijs om naar een plek vele hon derden meters verder, het strandje aan de Zuidbout in Ouwerkerk, te worden voortgestuwd. ,,Dit keer ging de ijs vorming wel erg snel," vertelt R. van de Marel-Janszen. ,,Het vroor met Kerst nog maar net en toen lag het hier al dicht. Meestal duurt dat toch wel een dag of tien." Zij en haar gezin wonen al jaren aan het haventje van Viane. Haar man, J. van de Marei, woonde er met zijn ouders, die er een scheepssloperij hadden, al kort na de wa tersnoodramp. Zelfs in de ge denkwaardige winter van '62/'63 was het volgens hem niet zo erg met de ijsschot sen. ,,Het zou nog aardig te keer kunnen gaan als de wind krachtiger wordt en in de zuidwesthoek blijft zitten," meent Van de Marel-Janszen. Zij ziet de hoeveelheid schot sen elke dag toenemen en nu de dooi is ingevallen, raakt, het ijs op de bodem losser en komen er steeds meer schot sen in beweging. Dat kruien brengt -ook een stevig ge kraak teweeg; een staaltje oerkracht van de natuur. Kreukelberm Er is ook grote kans op be schadiging van de dijken door het kruiend ijs, beves tigt A. van der Wel, voorlich ter van het Waterschap Zeeuwse Eilanden. Vooral de zogenaamde kreukelberm aan de onderkant van de dijk zal de komende tijd te lijden krijgen. De schotsen stuwen met enorme kracht tegen de stenen en de palen aldaar op en vervolgens wordt losge slagen materiaal meegezo gen. ,,De zaak wordt in de ga ten gehouden en er is geen re den tot paniek," volgens de voorlichter van het Water schap. Van der Wel laat we ten, dat er inderdaad sprake is van ongebruikelijk veel ijs vorming, maar zo erg als in de strenge winter van l62/'63 is het naar zijn me ning toch niet. Terwijl ijsbanen en grachten er na twee dagen dooi al wat troosteloos bijliggen, biedt de Oosterschelde-oever een fraaie aanblik a la de pools treken. Vooral de hoog opge taste schotsen bij het haven tje van Viane trekken veel bekijks. ,,Het is natuurlijk hartstikke spannend om schotjes te gaan trappen, maar ik kan niet garanderen dat je dan niet door het ijs zakt," aldus Van de Marei. Dat wordt, volgens haar, ook elke dag gevaarlijker als het ijs losser komt te liggen. Steigers De steigers in de jachthaven bij Watersportvereniging (WSV) Zierikzee kreunen de ze weken ook onder de druk van het ijs. WSV-havenmeester C. J. Ne- lisse maakt tweemaal per dag een inspectieronde en constateert nogal wat ont wrichting aan de hoofdstei ger. De steiger zit door mid del van stalen beugels aan stevige palen bevestigd. Nor maliter beweegt de steiger flexibel met eb en vloed mee, want er zit ruimte tussen beugels en palen. Echter als de palen stevig aanvriezen De vogeluitkijkpost werd. door de kracht van het kruiend ijs vanuit het haventje hij Viane naar het strandje aan de Zuidhout hij Ouwerkerk gestuwd. en de steiger onder zware druk van het ijs ligt, ontstaat er frictie. Gezien de grote schotsen, die nu nog tegen de walkant lig gen gekruid, maar door de dooi in beweging zullen ko men, verwacht Nelisse nog fermere aanvallen op de stei ger. Hij heeft gemeentewer ken dan ook verzocht het plankier te komen verster ken met staaldraad, zodat het zaakje in elk geval bij el kaar wordt gehouden. Ook de verderop gelegen jol- lensteiger is ontwricht door de druk van het ijs, maar dat kan na de vorstperiode wel hersteld worden, meent Ne lisse. Als alles goed verzorgd is, behoeft een pleziervaartuig, volgens de havenmeester, niet al te veel te lijden van een wintertje als deze. „Maar, ja...," voegt hij er veelbetekenend aan toe. Al les goed geregeld, houdt naar zijn mening in, dat alle lei dingen zijn afgetapt en even als de motor voorzien zijn van antivries. Verder dienen ook de openingen in de on derkant van een schip voor diverse afvoeren en het aan zuigen van koelwater herme tisch te zijn afgesloten. Als de zaak bevriest en er leidin gen springen, manifesteert de ellende zich pas als alles weer in werking wordt ge steld. Clubgebouw In het drijvend clubgebouw van WSV Zierikzee zijn de leidingen van toilet en wa terleiding ook bevroren. (Foto: Marieke Mandemaker) Voor de geanimeerde nieuw jaarsreceptie zaterdagavond moest derhalve worden uit geweken naar een horeca- etablissement elders. In de ijsberichten voor het binnenland wordt gemeld, dat de veiligheidslijn nabij de Stormvloedkering aan de Oosterscheldezijde is opge nomen; dat de Krammerslui zen zijn gestremd en alle scheepvaart gebruik dient te maken van de Schelde-Rijn- verbinding en dat er een vaarverbod geldt voor Ha ringvliet en Benningen. MIDDELBURG/BRUINISSE - Er komt geen woontoren op Recreatieproject Aquadelta in Bruinisse. Vanmorgen keurden gedeputeerde staten van Zeeland dit onderdeel van de opwaar- deringslannen van het recreatiepark af. Vanaf het moment dat de nieuwbouwplannen be kend werden gemaakt (be gin 1996) is de hoogbouw bij Aquadelta een twistpunt. Onder andere de Vereni ging Stad en Lande, de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland, het Grevelingenschap de Zeeuwse Milieufederatie en enkele particulieren heb ben zich van meet af aan te gen de bouw van de woon toren gekeerd. Volgens de tegenstanders is het 29 meter hoge complex onnodig, maar bovenal een storend element in het op en landschap. Zij lichtten hun bezwaren anderhalve maand geleden nog eens toe tijdens een zitting van de hoorcomissie bestem mingsplannen van de pro vincie. Appartementen De toren is onderdeel van de opwaarderingsplannen van Aquadelta. Ze zou ge bouwd worden op de plaats van het huidige parkeerter rein. Volgens plan zouden in de toren 95 appartemen ten komen. Daarnaast voorzien de plannen in de aanleg van een bungalow park. Dat staat geprojec teerd op het hpidige dagre creatieterrein. Tegen de aanleg van het bungalow park hebben gs geen bezwa ren. Het doel van de opwaarde ring van het park is de con currentieslag met andere vakantieparken aan te kunnen. Het Bruse park was bij de oplevering een van de eerste recreatiepar ken in Nederland. Het is nu aan een face-lift toe. Het economisch belang van de opwaardering werd ook door een vertegenwoordi ger van het park benadrukt tijdens de hoorzitting. Voor gs blijkt dit echter van on dergeschikt belang. Dit zal zeker ook tegen het zere been zijn van oud-bur gemeester A. Vogelaaar van Bruinisse. Ook hij heeft meerdere keren op het grote economische be lang gewezen van Aquadel ta voor Bruinisse en op de noodzaak van opwaarde ring van het park. Volgens Vogelaar is er ook draag vlak voor de nieuwbouw plannen onder de eilande- lijk bevolking. Hij leidt dat af uit het feit, dat er op Schouwen-Duiveland geen enkele persoon bezwaar heeft aangetekend tegen de plannen. De mensen die dat wel hebben gedaan hebben komen van buiten het ei land en hebben een- huisje op Aquadelta. Drie jaar Over de nieuwbouwplan nen van Aquadelta wordt al drie jaar gepraat. De Bruse gemeenteraad ging, met alleen de SGP/RPF als tegenstemmers, in juni vo rig jaar akkoord met de nieuwbouwplannen. Ze deed dat mede op basis van een brief van de Provincia le Planologische Dienst (PPD) van september 1995. In dit schrijven liet de PPD weten akkoord te gaan met het appartementen complex. ZIERIKZEE/BRUINISSE - De politie heeft gisteren in Zierikzee en Bruinisse in totaal drie hennepkwe kerijen ontdekt. Drie mensen, twee mannen en een vrouw, werden aangehouden. De twee mannen za ten vanmorgen nog vast op het politiebureau in Goes. De vrouw is na verhoor vrijgelaten. In totaal zeven politiemen sen vielen gistermiddag tege lijkertijd de woningen bin nen. Het vermoeden bestond dat in de woningen hennep werd gekweekt. In alle drie de woningen werd ook een hennepkwekerij aangetrof fen met in totaal zeshonderd planten. In een van de woningen in Zierikzee werd een 27-jarige inwoner aangehouden. In de andere woning trof de politie niemand aan. Volgens een woordvoerder wordt de be woner van dit pand ,,in de gaten gehouden" en op een ander tijdstip aangehouden. In de woning in Bruinisse trof de politie een 26-jarige Bruenaar aan en een 21-jari- ge vrouw uit Zonnemaire. Stroom Het drietal is aangehouden. De vrouw is na verhoor vrij gelaten. De twee mannen zijn voor nader verhoor vast gehouden in verband met hun vermeende betrokken heid bij andere kwekerijen. Eén van hen wordt behalve overtreding van de Opium wet ook diefstal ten laste ge legd. Hij betrok namelijk stroom buiten de meter om. De kwekerijen waren alle drie in vol bedrijf. De hennep die de politie in de kwekerij en aantrof verkeerde in ver schillende stadia van rijp heid. Over de straatwaarde van de hennep durfde de woordvoerder geen medede lingen te doen. „Dat ligt he lemaal aan de kwaliteit van de plantjes en de kwekerij en van de kunde van de men sen." De hennep en de instal laties zijn in beslag geno men. Volgens de woordvoerder was er sprake van een gerich te actie. „Dit heeft niet onze prioriteit. We gaan eerder achter woninginbraken aan. Maar er was tijd en gelegen heid, dus zijn we gaan kij ken. In een van de woningen in Zierikzee werd een kwekerij met oogstrijpe hennep aangetroffen. (Foto: Marieke Mandemaker) OPROER ZIERIKZEE - Bij videotheek De Eilanden aan de Lange Nobelstraat 14 in Zierikzee is de videoband van Het Op roer van Zierikzee te huur. De historische musical Het oproer van Zierikzee was het afscheidscadeautje van de voormalige gemeente Zierik zee aan haar inwoners. Van deze voorstelling, die na vijf opvoeringen nog werd ge volgd door twee reprises, zijn video-opnames ge maakt. Wie nog eens terug wil blikken op dit veelbe sproken stuk, kan de band bij De Eilanden huren. Daar naast is de video ook bij de gemeente Schouwen-Duive land, afdeling communica tie, te huur. NIEUWERKERK - Bij een inbraak in Nieuwerkerk is zaterdagavond voor een on geveer tweeduizend gulden aan goederen uit een woning gestolen. De inbraak in de woning van een dertigjarige man aan de Meidoornstraat werd om streeks 23.30 uur gepleegd. De man deed aangifte bij de politie van de diefstal van een gouden horloge, een gou den zegelring en een foto ca mera met een gezamenlijke waarde van ongeveer twee duizend gulden. LEEUWARDEN (ANP) - Het toezicht in de Waddenzee wordt dit jaar systemati scher aangepakt. Dat ge beurt onder leiding van justi tie en politie van de noor delijke provincies. Daartoe is een speciaal hand- havingsprogramma opge steld. Samenwerking tussen de inspectiediensten in de Waddenzee bestaat al tien jaar, maar was van vrijblij vende aard. Doel was elkaar te informeren. Door de nieu we werkwijze zijn de ver schillende diensten verplicht samen te werken. t Kracht is wel een deugd, maar ze wordt wel eens hardheid. Perioden met zon HET WEER In de nacht weinig bewolking en overwegend lichte vorst. Overdag wolkenvelden, maar ook perioden met zon. Middagtemperatuur ongeveer 5 graden. Wind zuidelijk, zwak tot matig, kracht 2 tot 3. 2 GROEI Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid ver wacht flinke groei van productie dit jaar. 3 KANOROUTE Waterschap Zeeuwse Eilanden verleent geen toe stemming voor kanoroute. 5 REINIGINGSRECHTEN Regioraad Anbo pleit bij reinigingsdienst voor verla ging van tarieven reinigingsrechten. 7 TENNIS Duo Van Dijke en Verbraak maakt hooggespannen verwachtingen waar op nieuwjaarstoernooi. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's NEELTJE JANS - De reddingsstations van de KNRM worden de laatste tijd geplaagd door valse noodmeldingen met behulp van rode vuurpijlen. Gisteravond, maandag, ruk ten twee schepen van de KNRM uit nadat ter hoogte van Westkapelle een rode vuurpijl was afgeschoten. De Graaf van Bylandt uit 'Burghsluis' en de Prinses Margriet uit Breskens heb ben urenlang voor de kust van Walcheren en Noord-Be veland tevergeefs gezocht naar een schip in nood. Zondagavond 5 januari ge beurde precies hetzelfde. KNRM-woordvoerder K. Groeneveld van het station Burghsluis is niet blij met de valse alarmsignalen. „Het is verschrikkelijk jammer dat er mensen zijn die op deze manier oud vuurwerk opma ken. Op een rode vuurpijl in de lucht blijven wij serieus reageren. Het is een noodsig naal en dan zetten we stan daard twee boten in. KATS - Bij een aanrijding op de kruising van de N256 (Zierikzee-Goes) en de Noordlangeweg, tussen Kats en Colijnsplaat, raakten een 58-jarige man uit Zierikzee en een 35-jarige man uit Scharendijke zwaar gewond. De auto waarin beide man nen zaten reed op de N256 in de richting van Zierikzee. Op de kruising, bij de voormali ge tolhuisjes van de Zeeland- brug, kreeg de auto, be stuurd door de man uit Zierikzee geen voorrang van een 32-jarige automobilist uit Kats. De auto van de Zierikzeeë- naar werd in de rechterflank geraakt. Hierbij liep de man uit Zonnemaire een gebro ken borstbeen en de Zierik- zeeënaar meerdere botbreu ken op. Beiden werden per ambulance overgebracht naar het Oosterscheldezie- kenhuis. De man uit Scha rendijke mocht na behande ling weer naar huis. Tegen de man uit Kats heeft de politie proces verbaal opgemaakt. I Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, I met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. j JA, ik wil een: I MAAND abonnement met automatische afschrijving a 19,00 I KWARTAALabonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAALabonnement zonder automatische afschrijving a 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving f 97,00 I HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving f 194,00 j Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis.'! Naam Dhr./mevr Adres I Telefoon Geb.datum: Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummar vermelden: II If11L_i Ir I1111I 2Z Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar I Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1