Recordaantal overnachtingen '96 Volwaardige wedstrijdbaan voor schaatsend Kerkwerve 326g Twee doden bij ongeval op N57 Spookrijder Aanrijding 'Oft/, ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 13 JANUARI 1 997 1 52e JAARGANG NR 26111 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 797-1889 Bestedingen toerist lopen aanmerkelijk terug Gevoelsmatig was het in de zomer van 1996 minder druk aan de Schouwse kust. RENESSE - Nederlanders hebben de zomer van 1996 massaal in Zeeland doorgebracht. De provincie was goed voor een recordaantal van 842.000 vakanties. Wel gedaald zijn de gemiddelde vakantieduur en het totale aantal in Zeeland doorgebrachte overnachtin- geii. Ook de bestedingen liepen in het afgelopen jaar aanmerkelijk terug. Aan de Schouwse kust bestaat de indruk dat het in 1996 "iets minder druk" is ge weest dan in het voorgaande jaar. In 1995 brachtten Nederlan ders nog maar 791.000 keer een vakantie in Zeeland door. Daarmee boekte de kustprovincie een aandeel van 10 procent in het lande lijke totaal van 7,88 miljoen. In 1996 behaalde Zeeland een aandeel van 11 procent, zo blijkt uit de cijfers van het Continu Vakantie Onder zoek gehouden in de maan den juni tot en met augustus. Vooral de Noordzeebad- plaatsen bleken in trek. In Westerschouwen, Domburg, Westkapelle, Valkenisse, Vlissingen, Oostburg en Sluis streken de meeste va kantiegangers neer (61 pro cent van de vakanties). In het Deltagebied, waartoe alle (Foto: Marijke Folkertsma) overige gemeenten worden gerekend, werd 39 procent van de vakanties doorge bracht. Overigens gaat het recordaantal vakanties niet gepaard met een recordaan tal overnachtingen. En ook' de gemiddelde vakantieduur in Zeeland daalde van 9,7 naar 8,3 dagen, terwijl er op landelijke schaal wel een stijging van 0,3 plaatsvond. „Gevoelsmatig levert dat het beeld op dat het iets minder druk is geweest. Het dagtoe- risme was de afgelopen zo mer pok minder door het ma tige strandweer. Dat veran dert veel aan het fysieke beeld," verklaart de direc teur van de VW Schouwse kust M. Dalebout. De veran deringen in het vakantiege drag heeft volgens haar ver schillende oorzaken. „De ontwikkelingen bevestigen opnieuw dat mensen steeds korter op vakantie gaan. Mensen boeken ook op korte re termijn, waardoor het weer erg meetelt. En de con currentie van warme landen speelt mee." De toename van het aantal kortdurende vakanties le vert de recreatiesector veel drukte op. „Het is harder werken, zowel voor het WV als voor eigenaren en uitba ters. We verwerken meer mensen in dezelfde tijd," legt Dalebout uit. Het aantal vakanties dat in Zeeland wordt beleefd, ver toont sinds 1987 (sinds dat jaar neemt de provincie deel aan het onderzoek) een stij gende lijn. In dit meet jaar werden 630.000 vakanties ge noteerd. Afgezet tegen het toenmalige landelijk totaal van 6,97 miljoen betekende dit een aandeel van 9 pro cent. Een afwijkend slecht jaar was 1993, toen er maar 582.000 keer werd besloten de vakantie in de Zeeuwse provincie door te brengen. Met een aandeel van 8,7 pro cent beleefde Zeeland een duidelijk dieptepunt. De slechte zomer, 1993 telde maar vijf zomerse dagen, lijkt dit te verklaren. Opvallend kenmerk van de groei in de afgelopen jaren is dat de voorkeur onder de va kantiegangers steeds meer uitgaat naar vaste stand plaatsen. Werden in 1995 nog maar 207.000 vakanties op een vaste standplaats door gebracht, in 1996 bedroeg dit aantal 346.000. Ten opzichte van de ontwikkeling in heel Nederland groeide het Zeeuwse aandeel daardoor van 7,4 naar 12,8 procent. De toeristische plaatsen daal den in aantrekkelijkheid. Het aantal van 584.000 va kanties op toeristische plaat sen in 1995 zakte in 1996 tot 496.000. „Aan de Schouwse kust doen ook de seizoenplaatsen het goed", aldus Dalebout. De bestedingen liepen -het laat ste jaar eveneens fors terug. Nederland gaf in 1995 in Zee land nog 348 miljoen uit. Af gelopen jaar ging er nog maar 272 miljoen uit de por temonnee. Hotels Uit de cijfers van het CBS- onderzoek Statistiek Vreem delingenverkeer blijkt dat Zeeuwse hotels en pensions, huisjescomplexen en kam peerterreinen in 1995 al meer, en dan zowel binnen- als buitenlandse, gasten kre gen te verwerken ten opzich te van het voorgaande jaar. Ook vonden er meer over nachtingen plaats. Niet mee gerekend zijn hotels en pen sions met minder dan 20 slaapplaatsen en campings met minder dan 400 slaaplaatsen. Van de 6,2 miljoen buiten landse overnachtingen in 1995 (tegenover 10,2 miljoen van landgenoten) kan het leeuwendeel op conto van on ze Oosterburen worden ge schreven. Met 5,4 miljoen overnachtingen scoren de Duitsers een aandeel van 88 procent. De Bélgen nemen met een aandeel van 9 pro cent de tweede plaats in. Aan de Schouwse kust werd het afgelopen jaar een toene mend aantal Belgen gesigna leerd. Dalebout: „De Belgi sche kust is vrij lastig bereikbaar. Onze kust is na tuurlijk een prettig gebied om te vertoeven en we zijn ook vrij behoorlijk bereik baar." OUDDORP - Bij een frontale botsing- op de rijksweg- N57 tussen Ouddorp en de Brouwersdam zijn vrij dagavond de 48-jarige J. L. Kruit uit Burgh-Haam- stede en een 45-jarige man uit Hellevoetssluis om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde rond 21.30 uur. Volgens het eerste onderzoek van de politie kwam de automobilist uit Hellevoetsluis door onbe kende oorzaak op de ver keerde weghelft. Hij botste daarbij frontaal op de auto van de tegemoetkomende man uit Haamstéde. Door de enorme klap werd één van de auto's uiteengereten. Beide bestuurders overleden ter plaatse aan hun verwon dingen. De naam van de ver ongelukte man uit Helle voetsluis wordt door de politie niet vrijgegeven. Over de precieze toedracht van het ongeval bestaat nog onduidelijkheid. De ver keerspolitie stelt een onder zoek in. Met een helikopter met zoek lichten werd gezocht naar mogelijke andere slacht offers, maar zonder resul taat. De N57 was tot 1.30 uur voor alle verkeer afgesloten. De N57 staat bekend als „do denweg". Politiewoordvoer der J. Kolf in Spijkenisse wordt er een beetje moede loos van. „Ik heb dit al vele malen meegemaakt. Op deze weg zijn al zoveel slacht offers gevallen, het is werke lijk ongelooflijk." Tussen 1991 en 1995 veronge lukten elf mensen op de N57, die tussen de Harmsenbrug bij Rozenburg en Schouwen- Duiveland loopt. In 1996 kwamen nog eens drie men sen om het leven. Om het aantal slachtoffers op de een- baansweg terug te dringen begon Rijkswaterstaat on langs met de aanleg van een middenberm. Ook zijn er plannen voor permanente snelheidscontroles. Op pagina 2: VVN wil veili ger provinciale wegen. BRUINISSE - Een 65»jarige inwoner van Sint Annaland werd zaterdagavond door de politie betrapt toen hij vanaf de Rijksstraatweg in Brui- nisse de N59 opreed via de linker rijstrook. Een surveillance van de poli tie was toevallig ter plaatse en wist drie naderende auto mobilisten, komende uit de richting Rotterdam, met zwaailichten ersirene tijdig te waarschuwen. Ook de spookrijder zette zijn auto aan de kant. De man noemde de ophef over zijn rijgedrag flauwekul en vond dat ieder een wel eens fouten mag maken. Nadat er proces-ver baal is opgemaakt, is de chauffeur boos vertrokken. ZIERIKZEE - Op de kruising Julianastraat-Weg naar de Val in Zierikzee vond zater dag rond 12.10 uur een aanrij ding tussen twee personen auto's plaats. Door een defect stonden de verkeers lichten te knipperen. Een 67-jarige automobilist uit Bruinisse, rijdende over de Julianastraat, dacht nog net te kunnen oversteken voor het licht op rood zou springen. Hij reed de krui sing over en werd frontaal aangereden door een 59-jari- ge man uit Vlaardingen, ko mende vanuit de richting Goes. Beide bestuurders kwamen met de schrik vrij, maar de twee voertuigen raakten totaal vernield. Oud-bestuurslid Rien den Boer: 'Goede rijders trekken weg' KERKWERVE - Kerkwerve wil een volwaardige ijsbaan. De schaatsvereniging die twaalf jaar gele den werd opgericht, is onder meer door het uitblij ven van een goede schaatsbaan, geleidelijk aan doodgebloed. Met als doel opnieuw leven in de plaatselijke schaatsvereniging te blazen werd zater dag een ijsfeest voor kinderen georganiseerd. De inwoners van Kerkwerve moeten bij vorst genoegen nemen met een veldje aan de Verseputseweg, aangren zend aan de banen van ten nisvereniging WIK. Met veel moeite wordt daar door en kele fanatieke vrijwilligers en met hulp van de brand weer een kleine, ronde schaatsbaan gefabriceerd. „Vorige jaar hadden we vrij wel niks. Dit jaar is het nog redelijk, maar het veldje loopt leeg. Er zit geen folie onder of misschien is het te ondiep. In ieder geval loopt het water steeds weer in de sloten weg," zet Ad den Boer de problematiek uiteen. On danks het stevige vriesweer deze winter moesten de be trokkenen tot vijf keer toe nieuw water op het veld zet ten om een ijsbaan te fabrice ren. En de baan die er dan ligt, is eigenlijk alleen leuk voor de kleinsten van het dorp. „Kinderen van de ba sisschool blijven. Maar de ouderen die goed kunnen rij den, treKken weg. Zij gaan schaatsen op de ijsbanen van andere dorpen,,' vult Rien den Boer zijn broer Ad aan. Ideeën voor een alternatief liggen in een ver gevorderd stadium klaar. Naast de trai ning- en speelvelden van de voetbalvereniging ligt ge meentegrond, waarvan - vol gens de betrokkenen - mak kelijk een strook grond kan worden gebruikt om een wedstrijdbaan te maken. Het daar geplande bedrijfs terrein is nooit van de grond gekomen en de grond wordt nu „voor een prikkie" be boerd. Voor het nu gebruikte schaatsveldje weten de broers een zinniger bestem ming. „Het parkeerterrein van de voetbalvereniging is te klein. Met wedstrijden staat de Verseputseweg vol met auto's, wat niet echt een vei lige situatie is. De oude schaatsbaan kan beter wor den gebruikt om het parkeer terrein wat uit te breiden," aldus Ad. Animo voor een nieuwe schaatsbaan is er op het dorp zeker wel, aldus de broeders den Boer. Twaalf jaar gele den schreven bijna tweehon derd gezinnen zich bij de ver eniging in. De gemeente beloofde een nieuwe baan, maar die is er nooit geko men. „Als er dan wat zachte winters overheen gaan, is het zo gebeurd." Door het koude weer in de af gelopen weken is het enthou siasme van een groepje schaatsliefhebbers weer aan gewakkerd. In tegenstelling tot de vorige oprichting zijn de Kerkwerfenaren van plan een officiële vereniging in het leven te roepen. Statuten van andere ijsverenigingen worden opgevraagd en alle inwoners krijgen - waar schijnlijk vandaag - een uit nodiging voor de heroprich tingsvergadering in de bus. „Als je geen officiële ijsver- eniging bent, bereik je hele maal niets. Maar het pro bleem is dat we de mensen zonder nieuwe baan weinig te bieden hebben," legt Rien den Boer uit. Het kinderijsfeest bleek in ieder geval een succes. Zo'n vijftig basisschoolleerlingen meldden zich aan. Arjen Theunissen, Diana Groen- edijk en Christiane de Jonge sleepten in verschillende leeftijdscategorieën de hoofdprijs in de wacht. De eerste prijs voor het mooiste kostuum ging naar het clowntje Judith de Boer. Zie verder pagina 2. Op de ijsbanen in Kerkwerve en Oosterland vermaakte de jeugd zich goed. (Foto.Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1