Trouwe veger trots op zijn baantje UW Schouwen-Duiveland haalt honderdste lid binnen Overlast voor veerschepen 89,00 Vuurwerk beschadigt linkeroog jongen (15) Firma Hendrikse in Kerkwerve Bezwaren tegen weigering vergroting transportbedrijf 'Milieuvergunning te vrijblijvend' Omwonenden tennispark stappen weer naar rechter Bijna honderd hardrij ders betrapt op de N59 en N57 Landelijke actie voor vogels AGENDA Tijdens nieuwjaarsbijeenkomst DONDERDAG 9 JANUARI 1997 NR 26109 3 MIDDELBURG - Het gemeentebestuur van Schou wen-Duiveland en de heer L. A. Hendrikse uit Kerk werve maken bezwaar tegen de weigering van gede puteerde staten een verklaring van geen bezwaar te verlenen voor de uitbreiding van het transportbe drijf van Hendrikse in Kerkwerve. Deze zaak komt aan de orde in de zitting van de bezwaar schriftencommissie op dins dag 21 januari in het provin ciehuis in Middelburg om 15.00 uur. De kwestie speelt reeds geruime tijd. De aan vraag tot uitbreiding van transportbedrijf Hendrikse betreft de aanleg van een parkeerterrein van vijftien honderd vierkante meter vóór het huidige bedrijf aan de Zandweg. Het college van gs gaf bij monde van gedepu teerde J. G. van Zwieten te kennen dat een bedrijf als dit qua aard en omvang niet thuishoort op de huidige lo catie, maar op een bedrijven terrein gevestigd dient te worden. Gs weigerden der halve een verklaring van geen bezwaar tegen de uit breiding van het parkeerter rein te verlenen. Werkgelegenheid De toenmalige gemeente raad van Middenschouwen verleende medewerking aan de aanvraag van Hendrikse en gaf aan grote waarde te hechten aan het behoud van dit transportbedrijf in Kerk werve. De vrees bestaat, dat deze onderneming naar el ders vertrekt als haar de mo gelijkheid tot uitbreiding op de huidige locatie aan de Zandweg wordt ontnomen. Het hoofdkantoor van dit be drijf is in Rotterdam geves tigd. Het vertrek zou relatief een behoorlijke bedreiging voor de werkgelegenheid in de regio betekenen. Ook de WD-fractie binnen provinciale staten maakte op initiatief van statenlid C. Veerhoek bezwaar tegen de weigering van de uitbreiding door gs. De uitbreiding wordt, volgens de WD-frac tie, landschappelijk geheel ingepast en sluit aan bij het bedrijf dat al tientallen jaren aan de Zandweg is gevestigd. Door de afwijzing van gs komt naar de mening van de WD-fractie de werkgelegen heid van 37 chauffeurs op de tocht te staan. Tijdens de zit- 4 ting van de bezwaarschrif tencommissie dinsdag 21 ja nuari zal het woord worden gevoerd door L. A. Hendrik se uit Kerkwerve en door een woordvoerder namens het gemeentebestuur van Schou- wen-Duiveland. De tweede zitting staat om 15.30 gepland. Daarin komt een kwestie rond Eco Vakan tie Parks bv in Renesse aan de orde. Deze onderneming maakt bezwaar tegen de af wijzing van het verzoek om een aparte bewegwijzering naar het park te verkrijgen. REVALIDATIEARTS GOES - De heer R. F. Panga- lila uit Rotterdam is de nieu we revalidatiearts van de Stichting Revalidatie-Ge- neeskunde Zeeland (RGZ). Hij is opvolger van R. Ke- ijzer. Deze werkte in het Re validatiecentrum ten behoe ve van volwassenen Lin- denhof in Goes LEZING GOES - Dr. W. J. Ouweneel geeft vrijdag 17 januari in het Buys Ballot College aan de Bergweg in Goes een le zing over de brief aan de Fi- lippenzen De titel is 'Christus als doel'. Na de lezing kunnen vragen gesteld worden. De aanvang is om 20.00 uur. Wie meer wil weten kan bellen: 0113- 563882. TAALCURSUSSEN OOSTKAPELLE - Op initia- tief van de Stichting Educa tief Toerisme Zeeland Oran jezon in Oostkapelle worden woensdag 5 februari de korte cursussen Duits en Engels ge geven. Voor informatie te lefoon 0118-581507. Advertentie M. van den Boogert Handelsonderneming B. V. Hofdijksweg 30 A Postbus 43 -f 3253 ZG Ouddorp JL Tel. 0187-681804 S Fax 0187-684386 SPIJKERBROEKEN ZIERIKZEE - Omwonenden van het tennispark in Zierikzee stappen wederom naar de rechter. Zij zijn tegen de milieuvergunning die de plaatselijke ten nisvereniging LTC Zierikzee krijgt van de gemeen te, om de lichtinstallatie in werking te hebben. Ze vrezen met name lichtoverlast in hun woningen. Ze hebben beroep aangetekend bij de Raad van State. Volgens mr. J. A. Huijgen, advocaat van de bezwaarma kers, bieden de voorschriften die de gemeente aan de mi lieuvergunning heeft ver bonden, onvoldoende waar borgen voor het beperken van de overlast van de lam pen. Huijgen: ,,De tennisver eniging wordt vrijgelaten welke voorzieningen ze tref fen. In de vergunning wor den alleen mogelijkheden aangegeven. Dat is te vrij blijvend." Volgens Huijgen kunnen er beter doelvoorschriften in de vergunning worden aangege ven. Dergelijke voorschrif ten bepalen, dat de lichthin der niet boven een bepaalde grens mag komen. Hetzelfde is het geval met het geluid. Door de verlichting kunnen de banen langer gebruikt worden. Zowel per dag als per seizoen. Ook dat brengt voor de omwonenden meer overlast met zich mee," al dus Huijgen. Tegen de ver gunning is beroep aangete kend bij de Raad van State (RvS). Hangende deze be roepsprocedure hebben de omwonenden bij de RvS een voorlopige voorziening aan gevraagd. De RvS kan hierin besluiten de vergunning te schorsen, zodat de lampen niet aan mogen, totdat er een besluit is genomen in de bo demprocedure. Omgekeerd kan de voorlopige voorzie ning in het voordeel uitval len van de tennisvereniging. Volgens P. de Winter, inspec teur milieu van de gemeente, is de vrees die de omwonen den hebben begrijpelijk, maar ongegrond. Volgens hem zijn er eisen gesteld in het akoestisch en lichtonder- zoek die voorafgingen aan het afgeven van de milieu vergunning. De lichthinder moet worden weggenomen tot het achtergrondniveau van de lichtsterkte. Deze wordt bepaald door de aan wezige straatverlichting. Als de lichten op het tennispark aangaan, mag er niet meer licht in de woning stralen dan het huidige achtergrond- niveau. Als de omwonenden alles goed lezen hoeven ze niet bang te zijn. En boven dien wordt er in de vergun ning ook verwezen naar con- trolleonderzoek," aldus De Winter. Dat er geen doelvoorschrif ten zijn verbonden aan de vergunning, heeft met dit achtergrondniveau te ma ken. Bij iedere woning is dit niveau immers anders. „Het gaat ons als gemeente ook niet om wat de tennisvereni ging doet om binnen dit ni veau te blijven. Als ze het maar doet." GOES - Het linkeroog van een vijftienjarige jon gen uit Goes is vrijdag aanzienlijk beschadigd door vuurwerk dat op korte afstand van zijn ge zicht ontplofte. Het vuurwerk werd naar hem toe gegooid door een leeftijdgenoot, die deel uit maakte van een groep van zes tot zeven jongeren. De jongen deed gisteravond pas aangifte van de mishan deling bij de politie in Goes. Vrijdagmiddag rond vier uur werd er in het cen trum van Goes, vanuit een groepje jongeren, in de leef tijd van vijftien tot acht tien jaar, vuurwerk naar het slachtoffer gegooid. Het vuurwerk ontplofte on geveer dertig centimeter van zijn gezicht. De jongen werd hierdoor verblind, verloor zijn evenwicht en viel op de grond. Hij vroeg omstanders om hulp, maar niemand stak hem de hel pende hand toe. Onderzoek door een oog arts in het Oosterschelde- ziekenhuis in Goes, wees uit, dat de pupil van zijn linkeroog doorboord was. Hierdoor mist de jongen een deel van zijn gezichts-. vermogen. Volgens de poli tie is de kans op genezing groot. Maar dit zal wel lan- ,ge tijdvergen. Behalve zijn oog, raakte ook de jas van de jongen be schadigd. Deze zat vol met brandgaatjes en kan als volledig vernield worden beschouwd. De politie beschikt over een signalement van de vuur- werkgooier. Deze heeft bruinkleurig haar, dat in toupetvorm is opgeknipt. Hij droeg witte sportschoe nen (Nike-Air), een bruin- kleurige zogenoemde 'aus- tralian' broek en een 'bomber' jack. Mensen die over nadere informatie be schikken worden verzocht contact op te nemen met de politie in Goes (0113- 245000); ZIERIKZEE - Bij vier snelheidscontroles gisteren op het traject tussen Bruinisse en de stormvloedke ring zijn in totaal 94 hardrijders betrapt. De eerste controle werd ge houden op de N59 bij Nieu- werkerk. Tussen 8.00 en 10.30 registreerde de radar- apparatuur 1.592 voertuigen. Hiervan reden er negen har der dan de maximaal toege stane tachtig kilometer per uur. De hoogst gemeten snel heid was 11 kilometer. Tussen 10.45 en 13.30 uur gin gen zeventien bestuurders van de 1.275, over de schreef op de N59 bij Oosterland. De hoogst gemeten snelheid be droeg op deze plaats 115 kilo meterper uur. 's Middags» werd er tussen 15.45 en 18.30 uur gecontro leerd op de N59 bij Seroos- kerke (Serooskerkseweg). Van de 855 passerende voer tuigen reden er 44 te hard. De hoogste snelheid bedroeg hier 132 kilometer per uur. Iets minder bont maakte een bestuurder het op de Kraaij- ensteinweg in Burgh-Haam- stede. Tussen 19.40 en 21.00 uur werd hij op deze weg be trapt en met een snelheid van 120 kilometer per uur op de gevoelige plaat gelegd door de radar. Hetzelfde gebeurde met nog 23 andere van de in totaal 145 geregistreerde voertuigen. ZIERIKZEE - Vogelbescherming Nederland is op zoek naar leden/vrijwilligers die zich willen inzet ten voor de bescherming van in het wild levende vo gels. Midden januari start de Vogelbescherming een landelijke informatie-campagne. Nederland is één van de vo- gelrijkste landen van Euro pa. Vogelbescherming Ne derland zet zich al bijna een eeuw in' om vogels die hier broeden, doortrekken of overwinteren een thuis te bieden. Dat is hard nodig om dat een groot aantal vogel soorten in zijn voortbestaan wordt bedreigd. Op de Ne derlandse Rode Lijst staan 57 bedreigde en kwetsbare soorten genoteerd. De ver eniging, die momenteel 85.000 leden telt, zet zich in voor de bescherming van 87 belangrijke vogelgebiedeti. Als onderdeel van deze cam pagne staat onder meer een televisieuitzending over het werk van de Vogelbescher ming gepland. Donderdag 9 januari Zierikzee Teken- en schildercursus Perspectief. UW-gebouw. 19.30-22.00 uur. Oosterland Nieuwjaarsvergadering NBvP. Dorpshuis Oosterhof. 19.30 uur. Zaterdag 11 januari Zierikzee Begin boetseercursus voor kinderen van tien tot twaalf jaar. MFC. 10.00 tot 12.00 uur. Open dag uitzendbureau Adecco. Nieuwe Haven 53. 10.00 tot 15.00 uur. Burgh-Haamstede Terugzetten elzenmeet door werkgroep Actief Terreinbe heer. Van 09.00 uur. Zonnemaire Oud papier ophalen door Harmonievereniging Nut en Uitspanning. In kern en bui tengebied. 9.30 uur. - Zondag 12 januari Brouwershaven Concert De Centrum Jazz band. Jazzcafé 't Swarte Schaep. 15.00 uur. Maandag 13 januari Zierikzee ZVU-Basiscursus Computer gebruik. RSG Prof. Zeeman. 19.30-21.30 uur Start ZVU-cursus psycholo gie. RSG Professor Zeeman. 19.30-21.30 uur. Dinsdag 14 januari Zierikzee Nieuwjaarsreceptie Onder nemerskring Schouwen-Dui- veland in Theater Mondra- gon. Van 17.00 tot 19.00 uur. Oosterland Evangelisatie-avond met Jasper Otte, evangelist in Albanië. Dorpshuis. 19.15 uur. Woensdag 15 januari Zierikzee Mini-instuif kinderen vier t/m zes jaar. CJV-gebouw De Driehoek. 14.00-16.00 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB in Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Donderdag 16 januari Sirjansland Vergadering Reformatorisch Kontakt. Zaal Hervormde kerk. 19.45 uur. Vrijdag 17 januari Zierikzee Komedie'Stomme Koe', Theater Mondragon, 20.00 uur met voorafgaand inlei ding 19.00 uur. Oosterland Halve finale Nederlandse karaokekampioenschappen. Café Neffen d'Eule. 19.30 uur. Jaarvergadering Studiever eniging Schouwen:Duive- land. Consistorie Gerefor meerde Gemeente, Sint Joostdijk 12.19.45 uur. Zaterdag 18 januari Burgh-Haamstede Tiroleravond. Jongerencen trum BIG S. 20.00 uur. Renesse Jaaruitvoering Luctor et Emergo (voor donateurs). Dorpshuis. 19.30 uur. Bruinisse Rommelmarkt van de Her vormde Gemeente aan de In dustrieweg 7 en Dreef 10. Van 09.00 tot 12.00 uur. Woensdag 22 januèri Zierikzee Playbackshow kinderen vijf tot twaalf jaar. MFC. 13.30- 15.30 uur. Vrijdag 24 januari Zierikzee Mirjam Mare's verhalend theater, Vrouw Geloof Samenleving Schouwenr Duiveland, MFC Zierikzee, 20.15 uur. Zaterdag 25 januari Zierikzee Doe-dag Project 'Vogels in de winter'. Kinderboerderij de Punt. 13.00-15.30 uur. Renesse Jaaruitvoering Luctor et Emergo (voor niet-dona- teurs). Dorpshuis. 19.30 uur. Zaterdag 1 februari Bruinisse Rommelmarkt van de Her vormde Gemeente aan de In dustrieweg 7 en Dreef 10. Van 09.00 lot 12.00 uur. Woensdag 5 februari Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB in Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Baanveger A. Snijders bedient de gloednieuwe borstelmachine. DREISCHOR - Hij is trots op zijn baantje: de 68-jari- ge A. Snijders uit Dreischor. De plaatselijke ijsver- eniging kan al 28 jaar een beroep doen op zijn vrij willige medewerking. Met veel plezier veegt Snijders twee keer per dag de fraaie ijsbaan aan de Mr. Pieter Moggestraat en achter het glas in de sportkantine geniet hij vervolgens volop van het re sultaat. „Als vereniging heb je veel profijt van iemand, die zich zo spontaan en zoveel jaren wil inzetten," zegt K. L. van Langeraad, voorzitter van de IJsvereniging Dreischor: Hij noemt in dit verband ook de namen van trouwe, vrijwilli ge medewerkers als Leen van de Velde en John van de Sande. „Ze zijn altijd bereid te helpen bij het benevelen en het behandelen van de scheuren in het ijs met be hulp van keteltjes warm wa ter," aldus Van Langeraad., Snijders nam het baantjè van baanveger destijds over van Jan Kiesenberg, zijn col lega bij de gemeente Brou wershaven. „Kiesenberg deed mee met het zomer avondvoetbal in Zierikzee en daarbij werd zijn been zo ka pot geschopt, dat hij nadien niet meer kon baanvegen," aldus Snijders. Hij toonde zich direct bereid die vrijwillige functie over te nemen. Was Snijders zelf zo'n verwoed schaatser mis schien? „Nee hoor, helemaal niet. Ik had als jochie één keer geschaatst in Zierikzee. Toen viel ik meteen een gat in m'n kop en hield ik het voor gezien." Snijders put zijn motivatie vooral uit het fantastische plezier dat zo wel kinderen als volwasse nen op het ijs beleven. Daar levert hij graag als baanve ger zijn bijdrage aan. „Bo vendien," vindt hij „moet je op zo'n dorpje wat voor me kaar willen doen." (Foto: Marieke Mandemaker) Als baanveger is hij nooit ge vallen, wel door het ijs ge zakt! Tot twee keer toe zelfs hebben ze hem en de hand matige veegmachine er met een lijntje uit moeten trek ken. Snijders kan er harte lijk om lachen. Tenslotte staat er maar 25 a 30 centime ter water op de baan in Drei schor. „M'n laarzen stonden natuurlijk wel gelijk vol wa ter en een vrouw aan de kant vroeg nog of ik natte voeten had," grinnikt hij nog even De handmatige veegmachine is vorig jaar vervangen door een gemotoriseerde borstel machine waar de baanveger comfortabel op kan meerij den. Een fikse investering van rond de zesduizend gul den, zo laat voorzitter Van Langeraad weten. Het appa raat werd vorig jaar pas na de vorstperiode aangeschaft en werd dus tijdens de huidi ge vorstperiode pas in ge bruik genomen. Snijders is er best content mee. Het ve gen gaat goed en snel, maar als het gesneeuwd heeft of als er heel veel schraapsel op de baan ligt, dan komt de schuurplank er nog wel aan te pas. Als de ijsbaan in Dreischor geopend is, dan staat Snij ders dagelijks twee keer pa raat om de baan te vegen: 's middags om kwart voor vijf en 's avonds om negen uur bij het sluiten van de baan. Hij weet zich dan gesteund van de medewerking van enkele bestuursleden en vaste me dewerkers om na het vegen de scheuren te behandelen. Nu de baan na bijna drie we ken vorst tot op het gras is dichtgevroren, wordt de kans op scheuren ook groter en vergt de nazorg elke dag behoorlijk wat tijd. Vanuit het midden 's Middags mag het publiek wat hem betreft best blijven schaatsen als hij gaat vegen. „Ik begin gewoon in het mid den en als dat er weer gladjes bijligt, ga ik de kanten doen en kunnen die gastjes weer in het midden gaan schaatsen." Af en toe wordt er een sleetje achter de veegmachine ge knoopt. „Ja, dan rijd ik een beetje zachter en maak ik een rondje en dan is het weer op natuurlijk, dat vinden ze wel leuk." Het valt zowel de baanveger als de voorzitter van de IJs vereniging Dreischor op, dat het enthousiasme om te ko men schaatsen ook na twee weken ijspret nog steeds groot is. Wat Snijders be treft, mag de vorstperiode nog wel even voortduren. Het is tenslotte goed toeven op die fraaie baan in Drei schor zowel voor de veger als voor de schaatsers. ZIERIKZEE - De Unie van Vrijwilligers (UVV) Schouwen-Duiveland haalde woensdagochtend in het eigen gebouw aan het Kerkhof NZ in Zierikzee op feestelijke wijze haar honderdste lid, T. Blom-de Geit uit Zonnemaire, binnen. Dat gebeurde tijdens een ge animeerde nieuwjaarsbij eenkomst van de UW. De Unie van Vrijwilligers heeft in het verlengde van de ge meentelijke eenwording be sloten als regionale organisa tie te gaan functioneren en dat ook in de naam tot uiting te laten komen. UVV-voor- zitter C. Zuur laat desge vraagd weten, dat de werk- objecten derhalve op geheel Schouwen-Duiveland ge richt gaan worden. Een con creet voorbeeld daarvan vormt reeds de vrijwillige medewerking van UW-le- den binnen verzorgingste huis Duinoord in Haamste de. Zij verwelkomde het hon derdste lid met een korte toe spraak, waarin zij Blom een goede tijd binnen de UW toewenste en veel plezier met haar bijdrage aan de werkobjecten. Tevens bood zij Blom een boeket bloemen aan. Het overgrote deel van de UVV-leden wordt gevormd door vrouwen. „We hebben vier mannen binnen ons le denbestand en zouden er na tuurlijk best wat bij willen hebben," ^ldus de voorzitter. Dat ledenbestand is qua leef tijd nogal gemêleerd, laat Zuur desgevraagd weten. „Er zijn ouderen, die al heel lang lid zijn van de UVV. Tenslotte bestaan we als or ganisatie ook al ruim veertig jaar." Zuur prijst de UW echter gelukkig, dat er zich nog steeds ook jongere leden aanmelden. Vaak hebben die wat minder vrije tijd tot hun beschikking, maar met een goede organisatie van de vrijwillige werkzaamheden, is dat volgens de voorzitter best in goede banen te leiden. Aan de naamsverandering van de UVV werd tijdens de Nieuwjaarsbijeenkomst symbolisch vormgegeven met het zingen van eerst het Zierikzeese en vervolgens het Schouwen-Duivelands volkslied. T. Blom-de Geit uit Zonnemaire wordt als honderdste lid van de UVV Schouwen-Duiveland verwelkomd. (Foto: Marijke Folkertsma) KRUININGEN - Op de veerschepen van de Provin ciale Stoombootdiensten in Zeeland (PSD) wordt hinder ondervonden van de voortdurende vorstpe riode. Sinds begin dit jaar werkt de centrale verwarming op de Willem-Alexander niet meer met als gevolg dat alle ver warmingssystemen aan boord het hebben begeven. Met behulp van elektrische kachels wordt de ergste kou uit de salons geweerd. De toi letten zijn buiten gebruik. Dat laatste is ook het geval bij de Prinses Christina (Kruiningen-Perkpolder) en bij de Koningin Beatrix (Vlissingen-Breskens). Op beide schepen zijn de leidin gen bevroren. Zolang de vorst aanhoudt, blijft de si tuatie voortbestaan. Er moet rekening mee wor den gehouden dat zodra de dooi intreedt de herstelwerk zaamheden kunnen leiden tot oponthoud bij de veer diensten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3