Reclamefolder? Programma van college vaag Sneeuwmannetjes aangekleed Waterschap sluit polderwegen af LnO r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 3% 'Samengaan Delta met anderen kan nodig zijn' Afdekking stortplaats kan wellicht goedkoper 'De kruideniersmentaliteit druipt er vanaf' DUIKERS GAAN TOCH ALTIJD TEN ONDER dé bant van schouwen - duiveland! J ZI IKZEESCHE NIEUWSBODE DRUKKERIJ UITGEVERIJ 0111-453550 DONDERDAG 9 JANUARI 1 997 1 52e JAARGANG NR 26109 WAARIN OPGENOMEN DE ZI E RI KZ E E S C H E COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - Het concept-collegeprogramma van de gemeente Schouwen-Duiveland is vaag en heeft een te hoog VVD-gehalte. Aldus luidt de eensgezin de kritiek van de fracties die niet in het college van de gemeente Schouwen-Duiveland zijn vertegen woordigd. „Je kan nog zulke mooie pro gramma's maken. Maar als je niet weet wat je te. verte ren hebt kan het heel moei lijk worden iets uit te voe ren," aldus J. van der Veer, fractievoorzitter van D66. Hij vindt het collegepro gramma van WD, PvdA en CDA bijzonder vaag. „Het staat vol met intenties, zon der dat die concreet worden gemaakt. Misschien is dat noodgedwongen, omdat de financiële ruimte nog niet bekend is. Of misschien wil het college de fracties meer Houtekamer: Eigen inwo ners meer op voorgrond. in het beleid betrekken. Maar dat is wellicht 'wishful thinking'." G. Houtekamer (SGP/GPV) laat zich in vrijwel dezelfde bewoordingen uit. Ook vol gens hem staat het allemaal prachtig op papier. „Maar de grote vraag is, hoeveel ruim te er is voor nieuw beleid. Dat blijft volstrekt onbe kend." De laatste zin uit het programma: 'Tevens zal in de eerste voorjaarsnota - die jaarlijks dient te verschijnen - een helder beeld moeten worden verschaft van de fi nanciële positie van de ge meente', had hij dan ook lie ver als eerste zin in het programma zien staan. Randvoorwaarde Maar het meest heeft Houte kamer zich gestoord aan de zinsnede, dat 'de leefbaar heid van de eigen inwoners een belangrijke randvoor waarde is bij het te voeren economisch beleid. „Pardon? De eigen inwoners zou ik veel meer op de voorgrond willen hebben,", aldus Hou tekamer. Hetgeen niet wil zeggen dat hun belang boven alles moet gaan. Wat Houte kamer betreft zeker niet in die gebieden waar de recre atie zeer belangrijk is. „Maar er zijn ook gebieden op Schouwen-Duiveland waar dat niet zo is." Ook Van der Veer en RPF- voorman J. Roukema wijzen hierop. Volgens Roukema moet „aan alles en iedereen dezelfde waarde worden toe gekend". Het doet hem dan ook goed dat de coalitie in een andere passage van het programma wijst op de aan dacht die moet worden be steed aan de burgers. „Ik hoop dat dit ook omgezet wordt in daden." H. de Vries (GroenLinks) gaat veel verder in haar kri tiek dan de drie heren. Vol gens haar bevat het program ma slechts „globaal geneuzel waar de kruideniersmentali teit vanaf druipt" en waar zij „danig door geschokt" is ge raakt. Slechts op één punt, daar waar de coalitie in spreek- en meespreekrecht toekent aan de burgers, is zij het met de coalitie eens. Ver der heeft zij voor het college programma geen goed woord over. Volgens haar is het: 'Niet van toepassing op Schouwen-Duiveland, vaag, kortzichtig en er wordt geen aandacht in besteed aan de natuur'. Camping „Wanneer dit allemaal door gaat wordt Schouwen-Dui veland straks één grote camping. De kruideniers mentaliteit druipt er vanaf. Als ik het goed lees mag straks iedereen'een camping beginnen en is er nog steeds sprake van mogelijkheden voor uitbreiding van de ver- blijfsrecreatie. JJet lijkt wel of ze niets anders kunnen dan campings uit de grond stampen," aldus De Vries. Volgens haar ziin er wel ter dege andere mogelijkheden. Als voorbeelden noemt zij voor de agrarische sector het kweken van bloembollen en het overgaan tjot bosbouw. Daarnaast moet er volgens haar ook veel meer gedaan worden aan het aantrekken van andersoortige, minder overlast bezorgende, indus trie, zoals computerbedrij ven. „Caravans en campings zijn natuurlijk goedkopere en makkelijkere manieren om geld te verdienen. Maar dat gaat wel ten koste van het landschap." De aandacht die de recreatie in het programma krijgt wekt bij haar dfe indruk, dat de WD een grote stempel heeft gedrukt op de totstand koming ervan. „Alles draait om de Westhoejk. Maar met werkgelegenheid heeft dit niets te maken. En de een voudige burgers komen er niet aan te pas. Zij krijgen in het programma welgeteld twee regels. Dat is zeer pijn lijk." Zorgplicht Ook op andere gebieden moet volgens De Vries meer worden gedaan aan het reali seren van meer werkgelegen heid. Bijvoorbeeld in de so- Van der Veer: Programma staat vol met intenties. ciale sector. Volgens haar kan er veel meer gedaan wor den aan het creëren van ar beidsplaatsen in de zorg plicht die er bestaat voor de sociaal zwakkeren. Al geeft zij daarbij aan, dat het maar de vraag is, of dit een taak van de gemeente is. Ook Houtekamer wil meer aandacht voor de minima. Net als Van der Veer mist hij wat dat betreft herkennings punten van de PvdA in het collegeprogramma. „Ik lees bijvoorbeeld niets meer te rug van de differentiatie van de tarieven voor de reini gingsdienst. En dat terwijl het heel erg is, dat er zo veel minima komen. En kijk dan maar eens naar de huidige kou. Met al die stookkosten hebben deze mensen het niet breed." In tegenstelling tot De Vries kunnen Hóutekamer, Van der Veer en Roukema zich wel vinden in de intentie die uit het collegeprogramma spreekt. „Er staan geen luchtkastelen in," aldus Roukema. Maar ze zijn wel van mening dat het program ma een te hoog WD-gehalte heeft. Zaken uit het PvdA- programma, zoals een kwijt scheldingsnorm van honderd procent, verruiming van de mogelijkheden voor kinder opvang, een correctief refe rendum en inkomensafhan kelijke tarieven worden node gemist door D66. „Er staan niet zozeer slechte din gen in het programma. Maar ik begrijp nu beter waarom de WD akkoord is gegaan met een vijfde wethouder. Deze fractie heeft er veel voor teruggekregen," aldus Van der Veer. SGP/GPV en RPF missen vooral de CDA-inbreng in het programma. Dat komt het duidelijkst naar voren bij de openstelling van de winkels op zondag. Volgens het programma moet dat mo gelijk zijn. De coalitie zal dit in overleg doen met het geor ganiseerde bedrijfsleven. Volgens Houtekamer weder om een voorbeeld van het ge wicht dat toegekend wordt aan deze sector. „Het is net alsof er geen andere, sociale, geledingen zijn in de maat schappij. Die zijn er wel de gelijk. Die worden onterecht vergeten. Want op Duiveland is er helemaal geen behoefte aan openstelling van de win kels op zondag." Directeur P. Stoter: MIDDELBURG - De NV Delta Nutsbedrijven ziet op dit moment nog niets in een fusie, maar directeur ir. P. Stoter sluit niet uit dat een sa mengaan met andere bedrijven in de toekomst nodig is. Dat zei Stoter in zijn nieuwjaarstoe spraak. Stoter stelde zich aan het begin van de speech de vraag 'Haalt Delta het jaar 2000 wel?'. Een retorische vraag volgens de Delta-di recteur. „Ik geef u maar meteen mijn antwoord. Delta is in meerdere opzich ten een krachtig bedrijf, met goede toekomstver wachtingen. Echter de ont wikkelingen in de sector elektriciteit kunnen zo snél gaan dat samenwerking of zelfs samengaan toch nood zakelijk kan worden." Er komen volgens Stoter al lerlei nieuwe ontwikkelin gen op de energiebedrijven af. Het Europese initiatief om te komen tot een vrije markt voor elektriciteit is voor Nederland inmiddels door de regering overgeno men en dat kan de concur rentiepositie van Delta aantasten. Bij een volledig vrije markt kunnen afne mers zelf kiezen van wie ze hun elektriciteit betrek ken. Het staat bedrijven vrij om zelf hun eigen elek triciteit te produceren en in het buitenland inkopen be hoort ook tot de mogelijk heden. „Concurrentie zal mogelijk een nadelige invloed heb ben op ons marktaandeel. Waarschijnlijk zal daar niet aan te ontkomen zijn, zeker wanneer ook het (nog te vormen) Grootschalig Productie Bedrijf recht streeks aan klanten mag gaan leveren." Stoter voor spelde dat ook op het ge bied van de gaslevering er concurrentie komt. „Op dit moment heeft de Gasunie in Nederland nog een mono polie. Echter in Europa is er goedkoper gas op de markt," aldus Stoter. Diensten Wat hem betreft moet Delta zich van andere (energiebe drijven gaan onderscheiden door het aanbieden van een breed dienstenpakket. Del ta levert gas, elektriciteit en water, maar biedt via dochter Zekatel ook media- en telediensten. Jongste loot aan de boom van Delta is de afvalwaterzuivering. „Dit wordt een belangrijk pijler van de werkzaamhe den van ons bedrijf," aldus Stoter. Inmiddels heeft Delta contracten getekend met de bedrijven Total en Hoechst. Deze zomer moet de afvalwaterzuivering ge reed zijn. Een andere nog jonge tak van Delta is de toestellen- verhuur en het doorgeven van kabelsignalen. De com binatie van radio- en tv-sig- nalen en telecommunicatie gaan onder de naam Zeka- Tel, met een hoofdletter T, opereren. Naam Onder de naam Energieser vice Delta (ESD) gaat het bedrijf de vrije markt op met de toestellenverhuur. Willen deze zelfstandige on dernemingen kans van sla gen hebben dan zullen ar beidsvoorwaarden volgens Stoter niet al te zeer mogen afwijken van wat er in die branche geldend is. Sector-CAO's Met dat gegeven in het ach terhoofd streeft de Delta directie naar sector CAO's. In de praktijk houdt dat in dat er CAO's komen voor de sectoren: distributie, productie, afval/milieu, te lediensten, water, kabel/ media en onderhoud. Wil de Delta het hoofd kun nen bieden aan de steeds sterker wordende concur rentie dan dient het woord service met hoofdletters ge schreven te worden. Stoter: „In die concurrentieslag is het personeel bepalend." Priksleeën, sjoelen op groot formaat, ringsteken en sneeuw mannetjes aankleden. Op de ijsbaan van Ouwerkerk, naast camping De Vierbannen, vond gisteren een groot ijsfeest plaats. Vijftig'kinderen, in leeftijd variërend van vier tot twaalf jaar, bonden de sjaals om en de schaatsen onder om aan tien verschillende spelen mee te doen. Voor de kleintjes die het schaatsen nog niet onder de knie hadden, was er de mogelijkheid te voet aan het feest mee te doen.„Ze werden in gedeeld in groepjes van zes tot zeven kinderen. Een aantal moeders en één vader hebben de groepjes begeleid. Omdat het nogal koud was, hoefde niet iedereen alle spelletjes af te werken. Maar de meesten probeerden dit toch wel te doen," vertelt mevrouw N. Fondse van de ijsbaan Ouwerkerk. Nel en Jan Bakker, de beheerders van de koek-en-zopie tent bo den alle deelnemertjes een consumptie aan en na afloop kre gen alle kinderen een medaille overhandigd. „Ze vonden het prachtig. Die kinderen trotseren de kou en ze gaan er voor. En als in zo'n klein dorp zich toch nog vijftig kinderen melden, mag je denk ik niet mopperen," aldus Fondse. (Foto: Marieke Mandemaker) ZIERIKZEE - De polderwegen op Schouwen-Duive land worden in verband met opdooi binnenkort af gesloten voor alle verkeer met een asbelasting bo ven de 1,2 ton. Als de dooi dit weekend inzet, neemt het Waterschap Zeeuwse Eilanden maandag een be sluit over de ingangsdatum van deze maatregel. Met het afsluiten van een groot aantal polderwegen moet schade aan het wegdek worden voorkomen. Deze schade ontstaat door het in dringen van de vorst in de onderlaag van de weg. Stijgt de temperatuur tot boven nul dan ontdooit in eerste in stantie alleen de bovenste laag van de weg. Het dooiwa ter van die bovenste grond laag kan niet afgevoerd wor den, waardoor er een papperig laagje op de wegen ontstaat. Zwaar wegverkeer kan putten en scheuren in het wegdek veroorzaken. Het probleem doet zich al leen voor op oudere wegen. waar onvoldoende grondver betering is toegepast en een sterke fundering ontbreekt. Het waterschap, dat verant woordelijk is voor het be heer en het onderhoud van ruim 2200 kilometer platte- landsweg, sluit - als de dooi inzet - alleen de oudere we gen af. Om welke wegen het precies gaat, is volgens de woord voerder van het waterschap Zeeuwse Eilanden A. van der Wel nog niet bekend. „Waar schijnlijk zal het wel om de zelfde wegen als vorig jaar gaan, maar er is nog niets concreets over besloten. De ene opdooi is de andere niet," aldus Van der Wel. Ook de duur van afsluiten is volledig afhankelijk van het temperatuurverloop. Vorige jaar ging het om een maatre gel van vijf dagen tot een week. Toen werd ongeveer 1600 kilometer buitenweg voor het zwaardere verkeer afgesloten. Met verbodsbor den werden passanten ver der op de hoogte gebracht. Eind deze week verschijnt een vooraankondiging van deze maatregel van het wa terschap Zeeuwse Eilanden in de kranten. 3 BAANVEGER Trouwe baanveger A. Snijders uit Dreischor is trots op zijn baantje. 4 PROBLEMEN Vereniging van ondernemers in duiksport in financiële problemen. 5 HULDIGING Schouwen-Duivelandse Elfstedentocht-rijders in Zie rikzee gehuldigd. 7 MINI-ELFSTEDENTOCHT Zierikzeese jeugd in de ban van mini-Elfstedentocht op Zierikzeese ijsbaan. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De (weg tot de) hel is geplaveid met goede voornemens. Spreekwoord Grijs en bewolkt HET WEER Veel bewolking en droog. Minimumtemperatuur omstreeks min 8, middagtemperatuur ongeveer min 5 graden. Wind uit oost tot noordoost, zwak tot matig, rond kracht 3. Onderzoek naar alternatieven ZIERIKZEE - In opdracht van de afdeling reiniging van de gemeente Schouwen-Duiveland wordt onder zoek gedaan naar alternatieve - en goedkopere - ma nieren om de stortplaats aan de Hoosjesweg af te dekken. „We zijn er al een paar jaar mee bezig en in die tijd zijri er nieuwe technieken en nieuwe materialen ontwik keld," licht N. J. Eilers, hoofd van de afdeling reini ging toe. Tot dusverre is uitgegaan van een afdekking van de stortplaats met behulp van bentoniet. Dat is een mine raal dat opzwelt als het nat wordt en daardoor een wa terdichte afdeklaag vormt. De kosten van afdekking worden geraamd op 11 mil joen gulden. Als gebruik kan worden ge maakt van nieuwe en goed kopere methoden kan dat - mits de provincie akkoord gaat - wellicht enkele tonnen in kosten schelen. „Maar er moet ook gekeken worden wat de kosten van nazorg zijn. Vergelijk het maar met een tweedehands auto. Die kan in aanschaf wel goed koop zijn, maar in het ge bruik duur." Nazorgfonds Als de afdekking van de stortplaats goedkoper uit pakt dan geraamd, is het aan het gemeentebestuur om te bepalen wat er met het 'voor deeltje' gebeurt. Een moge lijkheid is om het geld in het nazorgfönds te stoppen. De stortplaats moet voor het eind van dit jaar afgedekt zijn. DIEFSTAL AUTO'S BROUWERSHAVEN - In Brouwershaven zijn in de nacht van dinsdag op woens dag twee Mercedessen gesto len. De auto's stonden gepar keerd aan de Christoffellaan en de Valklaan. De Duitse ei genaars deden aangifte van de diefstal bij de politie. WINKELDIEFSTAL ZIERIKZEE - Bij Albert He- ijn in Zierikzee is gisteren een 25-jarige vrouw uit deze plaats aangehouden voor winkeldiefstal. De vrouw probeerde vlees te stelen, maar werd hierbij betrapt. Door de politie kreeg zij een boete van 220 gulden. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats: Telefoon Geb.datum: Handtek. Bij automatische afschrijving uw I j j j j j j r~~j j bank-/glronummer vermelden: LI II I II lI II II lI II SB Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1