Fotozaak Bob Noomen ruimer door open studio Het extraatje van Extran. 'Vroeger was de kapperszaak een echt heren sociëteitje' BODY-MOVE STREEIDANCEI DANSLES Kramer JKramer 1.39 1.29 D'N DIECK Kromer Voordelige aanbiedingen via kassa-computersysteem week alleen bij Albert Heijn. Cfl ALEX DE NIE OPTIEK Govert van Dam bouwt na 48 jaar zijn activiteiten in het kappersvak af ZIERIKZEE - ,,Wij wilden meer ruimte en openheid creëren in de winkel." Met dit doel voor ogen ver bouwden fotograaf Bob Noomen en zijn echtgenote Simone Noomen-Verleer hun fotozaak aan de Korte Sint-Janstraat in Zierikzee tot een ruimte, die aan zienlijk groter oogt dan voorheen. Zij bereikten dat door de muur achterin de winkel weg te halen, waar tot voor kort de fotostudio achter schuil ging. Die studio vormt nu on derdeel van de grote, open winkelruimte. Wanneer de fotograaf in de studio aan het werk gaat kan de ruimte van de winkel worden afgeschei den door een lamellen gor dijn. Positief effect ,,Wij denken dat het een posi tief effect heeft wanneer mensen, die in de winkel ko men, ook de studio kunnen zien of kunnen horen dat ik daar aan het werk ben," al dus de fotograaf. Het interieur van de winkel kreeg tijdens de verbouwing ook een face-lift. Het werd uitgevoerd in de tinten wit, grijs en donkerrood. Aanleiding voor de verbou wing vormde onder meer het nieuwe kassacomputersys teem dat het echtpaar Noom en heeft aangeschaft. ,,In de vroegere kassa was niet vol doende ruimte om de appara tuur onder te brengen, die bij dat systeem hoort. Voor een grotere kassa was alleen klassiek ballet voor kinderen C :0, 4 13 13 2 betalen met de pincode of chipknip, staat daarop ook een computerscherm waarop alle gegevens zichtbaar kun nen worden gemaakt, die be trekking hebben op het win kelassortiment en de fotobestellingen. Het nieuwe kassacomputer systeem biedt klanten de mo gelijkheid zich bij Foto Bob Noomen te laten registreren. Zij krijgen dan een Spector privilege card, die hen de mogenlijkheid biedt gebruik te maken van allerlei voor delige aanbiedingen. Zo krij gen mensen die een fotorolle tje aanbieden om te ontwikkelen niet alleen een nieuw rolletje gratis, maar naar keuze ook een tweede afdruk van alle foto's, een fo tomapje of een fotolijstje. Overzicht Bob en Simone Noomen heb ben via de kassacomputer een goed overzicht van het assortiment in hun zaak en de artikelen die zijn ver kocht aan- of besteld door klanten. Met één druk op de knop worden ook de gege vens zichtbaar van fotorolle tjes die, door privilege card- houders, zijn aangeboden om te worden ontwikkeld en af- Advertentie gezond en goed bewegen ook in 1997 Door de 'open' studio werd de zaak van Foto Bob Noomen een stuk ruimer. (Foto: Marieke Mandemaker) Advertentie ruimte wanneer de tussen muur zou verdwijnep." Behalve een moderne fo tostudio, prijkt in de winkel nu dus ook een nieuwe kassa. Naast een apparatuur om te Advertentie Bij drie herslultbare flesjes en/of drie blikjes Extran (de lekkerste sportdrlnk van Nederlandl krijgt u nu een fantastische sportkalender 1997, met de belangrijkste sportevenementen In bin nen- en buitenland, Interessante artikelen en een wedstrijd met sportieve prijzen. Trek nü een sprint|e naar de winkel! Extran Orange, Extran Citron, Extran Ice Tea. handig hersluitbaar flesje, 0.33 liter Extran Orange, Extran Citron, Extran op Yoghurtbasis blikje 0.25 liter Nu bij drie stuks: veelzijdige Extran-sportkalender.' Aant>"?dingen gekten l/m zaterdag 11 |anuari 1997 'Zolang de voorraad strekt gedrukt. De eigenaren van de fotozaak kunnen via de gegevens in hun kassa-com putersysteem inspelen op de persoonlijke voorkeur van klanten, door gerichte acties die daarbij passen. De Noom- ens werken daarvoor samen met het Belgische bedrijf Spector, dat actief is in alle EG-landen. Voordeliger In de fotozaak zijn ook arti kelen en camera's verkrijg baar van dit merk, dat vol gens Noomen voordeliger is, terwijl de kwaliteit hetzelf de kwaliteitniveau heeft als de bekende fotomerken. Op 31 maart is het precies twin tig jaar geleden dat Bob Noomen zijn fotozaak in Zie rikzee begon. ,,Dat gaan we vieren met speciale acties." ROZENKRUIS GOES - In het Oosterschelde- college aan de Zusterstraat in Goes wordt woensdag 15 januari een lezing gehouden van de School van het Gou den Rozenkruis. De titel van de lezing is 'De moderne Rozenkruisers'. Hij wordt uitgesproken door G. Westen. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur en is gratis toegankelijk. Advertentie 1'DA YACU VUE^ DISPOSABLE CONTACTLENZEN gratis proefperiode van 2 weken BURGHSERING 27 BURGH INFO: 0111-652440 •S MAANDAGS GESLOTEN Advertentie de muziek, de beweging, de RAGE We starten 18 jan. Advertentie i, De mooiste kleuren verf, behang, gordijn stoffen en vloerbedekking kunt u vinden bij: ^cleco" HOME Oostdijk 1 3245 AS Sommelsdijk I Tel. 0187-487184 Deco Home zorgt er\ oor dat ie mooier woon' Advertentie Nieuwe cursus start op zat. 18 jan. en di. 14 jan. Kom ook meedoen 4 13 13 2 Advertentie ZIERIKZEE - Hij begon als dertienjarige met het in zepen van de scheerklanten in de kapperszaak, waar zijn vader klant was. In de loop van de jaren ontwikkelde hij zich tot een all-round vakman, die in de kappersbranche landelijke bekendheid kreeg als winnaar van diverse kampioenschappen, leraar en examinator. Samen met zijn vrouw bouwde de 61-jarige Govert van Dam in zijn woonplaats Zierik zee twee kapsalons op, die hij op de drempel van het nieuwe jaar achterliet. De kapsalon, op de boven verdieping van zijn woning aan de Nieuwe Bogerdstraat, werd al eerder verhuurd aan Patrick Kegels. Sinds 1 janu ari zwaait Govert van Dam ook niet meer zelf de scepter in herensalon Van Dam op de begane grond. Het afscheid van de klanten, waarvan een aantal al ruim 35 jaar bij hem komt, was voor hem een vreemde ervaring, waar hi'j toch wel achterstaat. „Ge lukkig stop ik niet hele maal." Van Dam blijft actief als he renkapper in verpleeghuis Corneliastichting, waar zijn echtgenote Nel van Dam-van Putten een kleine kapsalon heeft. Daarnaast blijft hij 'in het vak' door zijn activitei ten als examinator voor de Kapperschool in Utrecht en de Algemene Nederlandse Kappers Organisatie (AN- KO), waar hij bestuurslid is van het segment herensa lons. Toevallig Govert van Dam werd gebo ren in Ooltgensplaat en rolde 'toevallig' in het vak. „Mijn vader liet zich op het dorp al tijd scheren bij kapper Ko- bus. Die vroeg hem tijdens een behandeling of ik er voor zou voelen om hem te helpen in de zaak," Zo werd Govert van Dam op dertienjarige leeftijd na schooltijd ingezet om de vele scheerklanten van Kobus 'in te zepen'. Hoe wel hij in zijn enthousiasme ook de neusgaten van de mannen wel eens volschuim- de, was kapper Kobus tevre den over zijn hulpje. Toen hij op veertienjarige leeftijd de lagere school verliet kon Govert van Dam bij hem 'in vaste dienst' komen. Op de vrije maandagmiddag en in de avonduren reisde Van Dam naar de Kapper- school in Rotterdam omdat hij, behalve inzepen, pok an dere kapperstechnieken wil de leren. Ondanks het feit dat hij er niet bewust voor koos beviel het kappersvak hem. „Ik heb het altijd pret tig gevonden om mensen te verfraaien, om ze met een prettig gevoel de deur te zien uitgaan." In de jaren veertig, toen Govert van Dam zijn carrière begon, was daarvoor nog niet zoveel nodig als te genwoordig. Kort en opgeknipt „Vroeger hadden alle man nen hetzelfde model kapsel; kort en opgeknipt." Het was in die periode vanzelfspre kend dat mannen twee a drie keer per week bij de kapper hun baard lieten scheren. Hoewel dat de nodige aan loop gaf werd niet op af spraak gewerkt. „Vroeger was de kapperszaak een ech te kleine herensociëteit. De mannen kwamen op de bon nefooi binnenlopen. Terwijl ze op hun beurt wachtten be spraken ze alles wat op het dorp gebeurde. Nadat ze ge knipt of geschoren waren gingen ze weer bij de wach tenden zitten om verder te praten. Ze hadden immers al le tijd." Govert van Dam leerde toen al dat hij als kapper meer moest luisteren dan meepra ten. Hij werkte in een interi eur waar de 'ouderwetse' kapperstoel en het houten la- denkastje met marmeren blad vanzelfsprekende attri buten waren. „In die kast zat voor elke klant een laadje met daarin zijn eigen kwast, scheerzeep en doek. Na af loop van de behandeling werden die schoongemaakt en weer terug gelegd." Govert van Dam werkte, na Kobus, een aantal jaren bij kapper Kieviet in Sommels dijk en bij een kapsalon in Rotterdam. Nadat hij was getrouwd bracht een adver tentie in het vakblad Kap- persnieuws, hem en zijn vrouw op het idee om een ei gen zaak te beginnen in Zie rikzee. Dameskapsalon In 1961 namen ze de heren- kapsalon over van Adrie Rossen in de Zierikzeese Breedstraat. Zes jaar later werd de zaak verplaatst naar de Nieuwe Bogerdstraat 39, het pand waarin de heren kapsalon nog stèeds is geves tigd. De eerste jaren runde Van Dam de zaak alleen. FNV-SPREEKUUR ZIERIKZEE- Vanaf woens dag 8 januari houdt de FNV Schouwen-Duiveland een gratis spreekuur, waarop ie dereen die problemen heeft terecht kan. De spreekuren worden een keer per maand op woensdag tussen 10.00 en 11.30 uur ge houden in het MFC-gebouw aan De Huybertstraat 35 in Zierikzee. Bij ziekte of geen vervoer komt de FNV ook bij mensen aan huis. Afspraken kunnen gemaakt worden via: 414263. Daarna werd in de kapsalon een aparte hoek ingericht waar zijn echtgenote dames ging kappen. Dat initiatief groeide uit tot een nieuwe dameskapsalon, die op de bo venverdieping van het pand werd gevestigd. Momenteel wordt 'Haar Boven' gerund door Patrick Kegels. Govert van Dam bleef uit sluitend herenkapsels ver zorgen. In tegenstelling tot alle andere kapsalons in Zie rikzee ging hij niet over op een gemengde zaak. „Ik heb altijd het gevoel gehad dat aparte salons prettiger zijn voor de .klanten. Dames zien er niet op hun voordeligst uit met nat haar, een hoofd vol wikkels of krulspelden. Dat kan zowel bij henzelf als de mannelijke klanten een ge voel van gene geven. Daarom houden wij de behandeling van mannen en vrouwen lie ver gescheiden in twee apar te salons." Menselijk contact Hoewel het sociëteitsfeertje van de herenkapperszaken uit de veertiger jaren verle den tijd is, is het menselijke contact nog altijd essencieël in de kapsalon. „Vroeger was het gezelliger vanwege de grote drukte in de zaak, maar tegenwoordig is het contact tussen de kapper en de klanten beter. Doordat op afspraak wordt gewerkt kun je als kapper veel aandacht besteden aan de persoon die jë behandelt." Govert van Dam heeft de er varing dat het lichamelijk contact, dat het verzorgen van een kapsel met zich mee brengt, klanten stimuleert om te praten over vertrouwe lijke dingen. „Met sommige mensen bouw je echt een ver trouwensrelatie op. Er zijn klanten wiens kapsel al ruim 35 jaar verzorg. Ze vinden het prettig dat ik naar hen luister, aandacht voor hen heb. Natuurlijk is dat niet bij iedereen het geval. Een aan tal mensen geniet er juist van om even niets te hoeven zeg gen en zich rustig te laten be handelen en verwennen." Creatieve uitdaging Vn Dam maakte zeer bewust mee hoe het eenvormige 'bloempotkapsel'**-^van de veertiger jaren zich ontwik kelde tot de huidige trendge voelige haarmode met zijn vele verschillende modellen en behandelingen Er is veel meer variatie in het vak ge komen. Ik vond dat een cre atieve uitdaging.Een uitda ging die Van Dam aanging door bijscholing. Hij was daarbij zo succesvol dat hij bij kapperswedstrijden kampioen werd van Zeeland en Zeeland/Noord-Brabant. Hij was actief als leraar op de Kappersscholen in Utrecht en Bergen op Zoom en werd benoemd tot exami nator bij eindexamens van de Kappersscholen en jury lid bij wedstrijden. „Ik vind het heel leuk om met jonge gasten om te gaan en ze te begeleiden bij hun opleidijig tot kapper. Om te ervaren dat je eigen" liefde voor het vak wordt gedeeld door jonge mensen die inte resse hebben voor jouw erva ringen. Dan merk je dat het vak leeft en groeit, dat er steeds weer nieuwe mensen komen die zich ervoor willen inzetten." Van Dam was ook actief in de brancheorgania- tie. Begonnen als bestuurslid van de plaatselijke afdeling, ontwikkelde hij zich tot lid van het hoofdbestuur van de Algemene Nederlandse Kap pers Organisatie (ANKO). Hij blijft in die functie actief in het segment Herensalons. Onverwachts De overname van zijn kapsa lon diende zich net zo onver wachts aan als indertijd het voorstel van kapper Kobus om in zijn zaak te komen werken: „Op een dag stttnd Frank Verhoeven hier op eens op de stoep met de vraag of hij de kapsalon kon over nemen. Hij heeft al vele ja ren een kapsalon in Baren- drecht. Maar die moet wijken voor de Betuwelijn. Hij zocht een zaak op Schou wen-Duiveland omdat zijn vriendin, waarmee hij sa menwoont, hier vandaan komt." De 61-jarige kapper had, tot het bezoek van Verhoeven, alleen vaag nagedacht over zijn verdere toekomst. Na ampele overweging ging hij in op het voorstel van Ver hoeven. „Ik zit al 48 jaar in het kappersvak. Op deze ma nier krijg ik de gelegenheid om rustig af te bouwen en ontstaat de mogelijkheid om oude hobby's als fotografie weer op te pakken." Sinds 1 januari wordt herensalon Van Dam nu geleid door Frans Verhoeven en knipt Govert Van Dam alleen nog mannelijke bewoners van verpleeghuis Corneliastich ting. De naam van de kapsa lon in de Nieuwe Bogerd straat blijft hetzelfde. „Dat is een begrip in Zierikzee. Govert van Dam: ,,Een van de prettige kanten van het kappersvak is dat je bezig bent met het verfraaien van mensen. (Foto: Marieke Mandemaker)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1