Voortaan meer activiteiten op één kaartje in Waterland Neeltje Jans Schelpen, fossielen en aarde basis keramiek Hardcore Metal Night in Brogum Drie opzwepende optredens op één avond Expositie in galerie 't Zuuddek RECENSIE Jaap Mulder slaat nog geen brug m STREEKNIEUWS DINSDAG 7 JANUARI 1997 NR 26108 5 ZIERIKZEE - Podium Brogum kent dit jaar een rus tige start voor wat betreft het aantal optredens. De eerste optredens zijn echter zeer stevig. Zaterdag 11 januari is het Hardcore Metal Night. Drie stevige bands luisteren deze avond op. Achtereenvolgens zullen Up percut, Bill Skins Fifth en Victem het podium bestijgen voor een explosieve podium act. De Bevelandse band Up percut vertegenwoordigt de traditionele hardcore metal; de zogenoemde 'Old School'. Deze stroming kenmerkt zich door van de punk afge leide riffs, snelle ritmes en agressieve zang. „Het is ge woon één grote ontploffing van enthousiasme op het po dium," aldus de program meur van Brogum Douwe Ouwerkerk. Springgehalte Uppercut maakt plaats voor de Tilburgse band Bill Skins Fifth. In het geluid dat deze 'ordinaire' metalband pro duceert is duidelijk te horen, dat de leden ervan beïnvloed zijn door Machine Head. Pompende ritmes, met een hoog springgehalte zullen ongetwijfeld het publiek op zwepen. Daarnaast ken merkt het optreden van de band, die al twee keer eerder in Podium Brogum te zien was, zich door de agressieve zang. Zanger Joris heeft ooit eens uit zijn mond laten val len, dat de teksten gebaseerd zijn op zijn persoonlijke er varingen. Het afsluitende optreden van Victem zal velen bekend in de oren klinken. De Goese band is immers geen onbe kende in Zierikzee. Met zan ger Bart van der Weijde, die ook bij de band Sure as Heil de vocalen voor zijn reke ning neemt, achter de micro foon brengt Victem een tech nische vorm van metal ten gehore. Hierbij zijn de Tool- invloeden duidelijk herken baar. Technische hoogstandjes wisselen elkaar dan ook in hoog tempo af. En daartus sen schreeuwt Van der We ijde zijn frustraties eruit. Ouwerkerk vergelijkt het optreden van Victem met een ritje in de achtbaan. „Maar dan wel zonder veiligheids beugel." Funk-avond De metal-avond is de eerste thema-avond van dit jaar in Brogum. Volgens Ouwer kerk volgens er dit jaar nog veel van dergelijke avonden. Over twee weken (25 januari) is dat bijvoorbeeld een funk- avond met Ro Paradise Funk. Deze band, gefor meerd rond ex-Gotcha-gita- rist Ro, was dé sensatie op Lowlands en Ouwerkerk is zeer in zijn nopjes met het contracteren ervan. Later in het jaar zijn er nog een punk-avond, een reggae- avond en een blues-avond. En volgens Ouwerkerk wordt er momenteel ook hard gewerkt aan het (we derom) van de grond krijgen van jazz-optredens en het ha len van wereldmuziek naar Brogum. Kaarten voor de metal- avond kunnen worden tele fonisch gereserveerd via het nummer 415500. De kaarten dienen uiterlijk om 22,00 uur, het aanvangstijdstip van de optredens, te worden afgehaald aan de kassa. De zaal is vanaf 21.30 uur geo pend. De Tilburgse formatie Bill Skins Fifth. (Foto: Jack Tillmann NEELTJE JANS - Komend seizoen is een wandeling onder leiding van een gids door het dynamisch kust landschap op Neeltje Jans inbegrepen in het kaartje voor Waterland Neeltje Jans, voorheen Delta Expo. Dat staat in een Nieuwsbrief van de toeristische trekpleister. Spaandonk. Rijkswaterstaat is verder bezig met het ont wikkelen van plannen om in de komende jaren de exposi tie in het Topshuis op Neeltje Jans te actualiseren. Het is de bedoeling dat de expositie beter aan gaat sluiten op de jongste ontwikkelingen in Om de nieuwe naam meer be kendheid te geven en het toe ristisch produkt verder te ontwikkelen is de dienstver lening aan het publiek uitge breid. Niet alleen de wande ling met gids is voortaan inclusief, maar ook geeft een kaartje voor Waterland Neel tje Jans in het nieuwe sei zoen recht op een boottocht naar en een rondgang over de voet van de klauterpeiler. Voor het beklimmen van de peiler moet bijbetaald wor den. De komende jaren worden twee doelgroepen nog eens extra attent gemaakt op het bestaan van Waterland Neel tje Jans: scholen en verblijfs- recreanten. Er komen al heel wat scholen naar Neeltje Jans maar bij Waterland Neeltje Jans is men ervan overtuigd dat er nog een gro ter aandeel kan worden ge haald. Om dat te bewerk stelligen wil men naast de gangbare schoolreizen naar Neeltje Jans ook andere we gen zoeken. Een mogelijkheid is een 'werkbezoek' als afsluiting van themaprojecten die met het water te maken hebben. Dat kan de toeloop van scho len op het voormalige werk- eiland met name buiten het vakantieseizoen groter ma ken. Verder wordt Water land Neeltje Jans extra on der de aandacht gebracht bij verblijfsrecreanten. „Er zit ten tijdens de zomermaan den in totaal twee miljoen mensen in de provincie. Van die groep komen er verhou dingsgewijs veel naar Neel tje Jans. door het karakter van de dagattractie sterker te benadrukken denken we dat we ook uit die groep meer bezoekers kunnen ha len", aldus Waterland Neel tje Jans-directeur F. van De waterspeelplaats werd vorig ja ar geopend en blijkt een groot succes. (Foto: Joop van Houdt) het waterbeheer. In voorbe reiding is de inpassing van een expositie over het Neder lands rivierenbeleid en de systemen die voor het beheer ervan zijn ontwikkeld. Als alles volgens de planning verloopt is dat karwei voor het volgende seizoen ge klaard. Een langere adem vergen drie aanpassingen van de ex positie waarvan de start voor 1998 gepland staat. Op termijn verhuist de expositie over de bouw van de storm vloedkering van het Tops huis naar een koker van de stormvloedkering. Deze ver andering maakt in het Tops huis ruimte vrij voor de ver beelding van twee andere thema's. De eerste .heeft betrekking op het integraal beheer van de kustzone. Daarbij is het de bedoeling ook zaken als zeespiegelrijzing en de aan leg van eilanden voor de kust mee te nemen. Nadrukkelij ker dan tot nu toe gebeurde komt ook de ramp van 1953 weer in beeld. Eerder werd een wisselexpositie gewijd aan de watersnoodramp en dat leverde veel positieve re acties op. HUMANITAS MIDDELBURG - Humanitas Zeeland houdt twee intro ductiebijeenkomsten over het humanisme in het Jacob Roggeveenhuis in Middel burg. De bijeenkomsten zijn be doeld voor geïnteresseerden in het humanisme en kunnen door iedereen die dat wil worden bezocht. Tijdens de bijeenkomsten worden de belangrijkste facetten van het humanisme belicht. De deelnemers maken zowel kennis met de humanistische tendensen door de eeuwen heen (20 januari) en met de praktijk van het hedendaags Nederlands humanisme (27 januari). De inleider is Chris Jiskoot, voorzitter van het Humanistisch Verbond Wal cheren. De aanvang van de bijeen komsten is 19.30 uur. Belang stellenden kunnen zich tot 17 januari opgeven via het tele foonnummer 0113-221440 HORECA WIL BETERE WEGWIJZERS BIERVLIET - Horeca Neder- land wil betere bewegwijze ring naar hotels. Dat blijkt uit een brief van Horeca Ne derland aan gedeputeerde staten van Zeeland. Horeca Nederland reageert daarmee op de nieuwe Pro vinciale Milieuverordening Zeeland en het projekt Duur zaam Veilig West Zeeuwsch Vlaanderen. In grote lijnen kan de branche-organisatie zich wel vinden in beide plannen maar uit een oog punt van economisch belang is het volgens Horeca Neder land raadzaam om de beweg wijzering te verbeteren. Dat zou volgens de organisa,- tie ook de verkeersveiligheid ten goede komen, evenals de kwaliteit van het toeristisch recreatief product. BURGH-HAAMSTEDE - Schelpen, fossielen, ste nen en aarde vormen de inspiratiebron voor kera miste Anneke Berings uit Terneuzen. Van donder dag 9 januari tot en met vrijdag 21 februari is in galerie 't Zuuddek in Burgh-Haamstede een exposi tie van haar keramiek. Anneke Berings volgde een opleiding aan de Kunstaca demie in Den Haag en werk te als lerares handvaardig heid. Elementen uit de natuur inspireerden haar tot het maken van keramiek met een heel eigen vormge ving. schelpen, fossielen, stenen en aarde. Voorwerpen die in de omgeving van haar woon plaats aan de Westerschelde ruimschoots zijn te vinden. Uit het werk van Berings blijkt dat zij zich vooral laat inspireren door de vorm, tex tuur en kleur ervan. Het gaat daarbij vooral om In de kleur en het glazuur- werk van het keramiek ko men steeds weer aardetinten terug. Behalve de keramiek van Berings is tijdens de ex positie ook werk te zien van Liesbeth Mullemeister. Zij maakt afbeeldingen van ha nen en kippen, die zij af werkt in een rookoven. Openingstijden Galerie 't Zuuddek is geo pend op donderdag van 10.00 tot 17.00 uur en op vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. Ook is het mogelijk de expositie te bezoeken op afspraak via telefoonnummer 654297. Anneke Berings laat zich inspireren door de vorm van natuurlijke voorwerpen. Ali Pankow ZIERIKZEE - Om je teennagels mooi te krijgen, moet je ze elke dag deppen met het kookvocht van de aardappelenTip van de week in een lullig praatprogramma op televisie. Het gaat goed met een land waar dit soort geneuzel actueel is. Zo luidt de cynische boodschap van cabaretier Jaap Mulder. Zaterdagavond bracht hij zijn solo-programma 'De op mars van de wilde artisjok' voor een zeer matig gevuld Theater Mondragon in Zie rikzee. Beetje geforceerd sleepte de ze Fries van oorsprong de Elfstedentocht er ook nog even bij. Misschien dacht hij, dat dit van hem werd ver wacht. Het leverde echter geen extra bijdrage aan de kracht van zijn programma. Overigens verdient Mulder best een eigen plek op de po dia. Zijn optreden is authen tiek genoeg om zich binnen het bos met veel jonge caba ret-aanplant te onderschei den. Zijn boodschap blijkt gebaseerd op oprechte, per soonlijke bezieling, verwar ring en verontwaardiging. Veel te veel planten versper ren het licht, zoals Mulder zelf zegt en dat geldt als één van zijn vele uitspraken met een diepere laag. Mulder toont zich een intelli gent en belezen cabaretier; Penthouse zelfs in één ruk! Hij toont zich ook een boei end verteller, waarin zijn persoonlijke verbazing over het hedendaagse gekkenhuis de motor vormt. „Er zijn al afgekickte internet-verslaaf- den, terwijl ik nog niet eens weet hoe het werkt." Mulders doel is niet in eerste instantie de lach van het pu bliek. Hij lijkt er veel meer op uit zijn persoonlijke ver bazing en afkeer over de gek- tes in de huidige maatschap pij te willen delen door middel van zijn verhalen. Zijn aanpak verraadt affini teit met de wijze waarop een grootmeester als Youp van 't Hek dat doet. Echter, waar Youp soms de massa meent te moeten toeschreeuwen wat ze verkeert doet en hoe het eigenlijk wel zou moeten, kiest Jaap Mulder veel meer voor de bescheidenheid. Hij is meer de man van: 'sorry hoor, maar dat vind ik'. Die te grote bescheidenheid werpt een blokkade op. Het lukt hem nu nog niet een brug te slaan van podium naar publiek. Zijn verhalen blijven op de bühne, lijken over andere mensen te gaan dan over de toeschouwers in de zaal, terwijl ze in feite toch bedoeld zijn om er het publiek mee om de oren te slaan. Vooral na de pauze biedt Mulder sublieme momenten met zijn sfeertekening over een zaterdagochtend in en rond de supermarkt, waarin hij de idioterie van het mid- denstandsmanagement aan de kaak stelt. Ook zijn ver haal over de dorpsbruiloft compleet met polonaise en onderbroekenlol doet je be grijpen waarom één op de drie huwelijken bij voorbaat al geen kans van slagen meer heeft. Verder blijkt hij een zeer ver dienstelijk zanger met fraaie liedjes als 'Ik wil naar huis' en 'Pompen of verzuipen'. Wellicht blijft Jaap Mulder een cabaretier bij uitstek ge schikt voor de kleine zaal. Overdonderende, moralisti sche tirades zijn van hem niet te verwachten, maar hij moet zich wel bekwamen in het bouwen van een brug om veel brutaler zijn voor- en af keren op de schoot van het publiek te smijten. ZIERIKZEE Kinderwerk Sociaal Kultureel Werk De Lichtboei in Zierikzee zoekt enthousiaste vrijwilligers voor twee clubs. Voor de kre- aclub - bedoeld voor kinde ren tussen zes en twaalf jaar - zoekt De Lichtboei mensen die met kinderen aan de slag willen op het gebied van knutselen, sport en spel. De kreaclub vindt om de week plaats op woensdagmiddag van 13.30 tot 14.30 uur. Ook voor de timmerclub op maandagavond tussen 18.30 en 20.00 uur wordt nog een timmerman of timmervrouw gezocht. De club is bedoeld voor kinderen van acht tot twaalf jaar. De kinderen ma ken allerlei werkstukken en leren met gereedschap om te gaan. Meer informatie is te verkrijgen via: 412075. Vrouwenbond De afdeling Zierikzee van de Nederlandse Christen Vrou wen Bond houdt woensdag 8 januari een nieuwjaarsrecep tie in de zaal van de Christe lijke Gereformeerde kerk aan de Zevengetijstraat 11 in Zierikzee. De receptie begint om 14.00 uur. FNV-spreekuur De FNV Schouwen-Duive- land houdt vanaf woensdag 8 januari een gratis spreekuur, waarop iedereen die proble men heeft terecht kan. De spreekuren worden gehou den iedere eerste woensdag van de maand van 10.00 tot 11.30 uur in het MFC aan de De Huybertstraat 35 in Zie rikzee. Bij ziekte of geen ver voer komt de FNV ook bij mensen aan huis. Afspraken kunnen gemaakt worden via:414263 Mega Dance Sociaal Kultureel Werk De Lichtboei houdt op vrijdag 17 januari een Mega Dance- party voor 10- tot 13-jarigen. Drive-in show NRG draait op deze avond muziek en ver zorgt de special effects. De party vindt plaats in het MFC-gebouw aan de De Huijbertstraat 35 in Zierik zee en duurt van 19.00 tot 21.30 uur. KERKWERVE E.O. Oud papier Sportvereniging WIK haalt zaterdag 11 januari oud pa pier op in Kerkwerve, Noordgouwe en Schudde- beurs. De ophalers vertrek ken om 9.30 uur uit de start blokken. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zetten NOORGOUWE Zwangerschapsyoga Binnenkort gaat in Kuur oord de Schouw aan de Don- kereweg in Noordgouwe de cursus zwangerschapsyoga van start. Daarbij staat het bewust beleven van de zwan gerschap centraal. Door het bewust beleven van de zwan gerschap groeien vrouwen vanzelf naar de bevalling toe. Tijdens de lessen leren de deelnemers aan de cursus door adem-, bewegings-, en ontspanningsoefeningen hoe adem en ontspanning met el kaar verbonden zijn. Dit is zowel tijdens de zwanger schap als bij de bevalling be langrijk. Gaandeweg wordt de cursisten ook geleerd hoe met behulp vari adem'krach-, ten gebundeld kunnen worj' den, een goede voorbereiding voor het persen. Elke laatste les van de maand is een part- nerles. Hierbij zijn de aan staande vaders welkom en wordt geoefend hoe de part ner een ondersteunende rol kan hebben bij zwanger schap en bevalling. De les sen worden gegeven op maandagavond om 19.30 uur en duren ongeveer een uur. Docente is Marianne Raad- van den Haak. Wie meer wil weten kan bellen: 401442. OOSTERLAND Evangelisatie-avond In dorpshuis Oosterhof in Oosterland wordt dinsdag 14 januari een evangelisatie avond gehouden. Jasper Ot- te, van oorsprong afkomstig uit Oosterland, vertelt ,pan de hand van dia's over zijn werk als evangelist in Alba nië. Samen met zijn gezin'is hij ruim twee jaar geleden namens de Gereformeerde Gemeenten uitgezonden naar Albanië voor het opbou wen van het evangelisatie werk in dat land. Op dit mo ment is hij voor een aantal weken met verlof in Neder land. De opbrengsten van de collecte en de verkoping door de knutselclub Rhodé zijn bestemd voor Albanië. De avond begint om 19.15 uur. SIRJANSLAND Reformatorisch Kontakt Het Reformatorisch Kontakt Schouwen-Duiveland houdt donderdag 16 januari eén vergadering in de zaal van de Hervormde kerk in Sirjans- land. Ds. C. Oorschpt, Neder lands Hervormd predikant, houdt een inleiding over 'Ge loofszekerheid'. Na de pauze is er discussie naar aanlei ding van het onderwerp. De vergadering begint om 19.45 uur. BRUINISSE Oliebollen De jaarlijkse oliebollenver koop van CJV Bruinisse op oudejaarsdag, heeft 1.991,70 gulden netto opgebracht. Rommelmarkt De Bazarcommissie van de Hervormde Gemeente Brui nisse houdt op de zaterdagen 18 januari en 1 en 15 februari van 9.00 tot 12.00 uur eén rommelmarkt aan de Indus trieweg 7 op het industrieter rein en in de grote garage aan de Dreef 10 in de bebouwde kom van het dorp. Aangebo den wordt een breed scala aan huishoudelijke artikelen en meubilair. De opbrengst is bestemd voor het Vereni gingsgebouw, dat aan reno vatie toe is, en voor de res tauratie van het kerkorgel. Bij jaarwisseling Zo bij het sluiten van het oude jaar, I 1 I ziet men wel om in diep gepeinzen Dan was het zalig, dan weer naar en even toont men dan geen veinzen OO Zo wonnen wij toch voor ons zelf, weer lieve goede eigenschappen? Mocht men wat stijgen in 't gewelf, dat leven heet met veler trappen. Zo bij 't verbeiden van het nieuwe jaar, wij stap voor stap toekomst bestijgen. Ziet men, voorand'ren, dreigender gevaar, blijft men dan maar in alle talen zwijgen? Zo winnen wij niet aan een bet're tijd, en gaan wij met elkander zo te moede? Wij hebben, in gebaar, elkandertoch verblijd, met wens, voor 't Nieuwe Jaar, in al het goede? Zo bij het afscheid van het oude jaar, kan men het nieuwe jaar verbeiden. Elk krijgt z'n deel, vertrouw dit maar, dat toch Het Hoge ons blijft leiden Voor allen een Gezegend 1997 P. C. Noordhoek Zierikzee Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeescrfe Nieuwsbode en biedt thuls-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus 1 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen, Wijzigingen worden vanzelfspre kend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5