IJszeiler in de wolken van vleugels-op-de-wind gevoel Brandweerduikers onder ijs Bevolking eiland neemt toe met achttien zielen 'Strategische visie' op bouw gemeentekantoor Portefeuilleverdeling van gemeentebestuur Provincie onderzoekt functie laboratorium Voorzitter werkgevers wil minder controle provincie Stoomvorming op boot AGENDA Cijfers 1 januari ontbreken nog Eind februari mee naar buiten Definitieve verdeling bekend Johan Bil wil ijszeilen onder aandacht brengen Op gebied van milieuhandhaving Verstopping in koelsysteem DINSDAG 7 JANUARI 1997 NR 26108 3 Dinsdag 7 januari Zierikzee Start ZVU-basiscursus foto grafie. RSG Professor Zee man. 19.00-21.00 uur. Teken- en schildercursus Perspectief. UW-gebouw. 19.30-22.00 uur. Begin repetities koor Cant^- re. Repetitieruimte Kunst en Eer. Kaersemakerstraat. 20.00 uur. Woensdag 8 januari Zierikzee Gratis spreekuur van de FNV in het MFC aan de De Huybertstraat 35. Van 10.00 tot 11.30 uur. Burgh-Haamstede Begin cursus patchwerk en quilten. Kaleidoscooppatro- nen. De Schutse. 09.30 tot 11.30 uur. Donderdag 9 januari Zierikzee Teken- en schildercursus Perspectief. UW-gebouw. 19.30-22.00 uur. Oosterland Nieuwjaarsvergadering NBvP. Dorpshuis Oosterhof. 19.30 uur. Zaterdag 11 januari Zierikzee Begin boetseercursus voor kinderen van tien tot twaalf jaar. MFC. 10.00 tot 12.00 uur. Open dag uitzendbureau Adecco. Nieuwe Haven 53. 10.00 tot 15.00 uur. Zondag 12 januari Brouwershaven Concert De Centrum Jazz band. Jazzcafé 't Swarte Schaep. 15.00 uur. Maandag 13 januari Zierikzee ZVU-Basiscursus Computer gebruik. RSG Prof. Zeeman. - 19.30-21.30 uur Start ZVU-curus psycholo gie. RSG Professor Zeeman. 19.30-21.30 uur. Dinsdag 14 januari Zierikzee Nieuwjaarsreceptie Onder nemerskring Schouwen-Dui- veland in Theater Mondra- gon. Van 17.00 tot 19.00 uur. Oosterland Evangelisatie-avond met Jasper Otte, evangelist in Albanië. Dorpshuis. 19.15 uur. Woensdag 15 januari Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB in Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Donderdag 16 januari Sirjansland Vergadering Reformatorisch Kontakt. Zaal Hervormde kerk. 19.45 uur. Zaterdag 18 januari Renesse Jaaruitvoering Luctor et Emergo (voor donateurs). Dorpshuis. 19.30 uur. Bruinisse Rommelmarkt van de Her vormde Gemeente aan de In dustrieweg 7 en Dreef 10. Van 09.00 tot 12.00 uur. Zaterdag 25 januari Renesse Jaaruitvoering Luctor et Emergo (voor niet-dona- teurs). Dorpshuis. 19.30 uur. Zaterdag 1 februari Bruinisse Rommelmarkt van de Her vormde Gemeente aan de In dustrieweg 7 en Dreef 10. Van 09.00 tot 12.00 uur. Woensdag 5 februari Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB in Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst vereniging Oud Militairen Indiëgangers (VOMI). Restaurant Molen berg. 13.30 uur. Zondag 9 februari Brouwershaven Concert The Poultry Jazz band. Jazzcafé 't Swarte Schaep. 15.00 uur. Zaterdag 15 februari Bruinisse Rommelmarkt van de Her vormde Gemeente aan de In dustrieweg 7 en Dreef 10. Van 09.00 tot 12.00 uur. Woensdag 26 februari Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB in Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland telde op 19 december van het vorig jaar 32.355 inwoners. Dat is achttien meer dan op de eerste dag van het jaar. Dat blijkt uit de gegevens van het bevolkingsregister van de afdeling burgerza ken van de nieuwe gemeen te Schouwen-Duiveland. De groei van achttien zielen steekt schril af bij het groeicijfer van 1995. Toen nam de bevolking van Schouwen-Duiveland toe met 399 mensen. Mensen die zich op het eiland ves tigden, maakten het groot ste deel van deze toename uit. Ontwikkeling Hoe de ontwikkeling van de bevolking er vorig jaar uitzag, is op dit moment niet bekend. Dat komt door de herindeling - en de'daar- mee gepaard gaande slui ting van de gemeentehui zen vanaf 20 december. Alle bestanden op de afdeling zijn op 19 december afgeslo ten. Op dit moment worden deze ingevoerd in het nieu we soft-waresysteem van de gemeente. Afgesloten Omdat alle oude bestanden zijn afgesloten is het ook niet mogelijk het inwoner tal van de oude gemeenten op 20 december te bepalen en het bevolkingscijfer op 1 januari. Verwacht wordt dat het inhalen van de ach terstand tot eind van deze maand duurt. ZIERIKZEE - Het gemeentebestuur van Schouwen- Duiveland komt eind februari met een 'strategische visie' op de bouw van het gemeentekantoor. Het nieuwe, definitieve on derkomen van de gemeente Schouwen-Duiveland moet verrijzen op het driehoeks- punt van de Nieuwe Kool- weg en de Laan van Saint Hi- laire in Zierikzee en zal omstreeks 2001 of in elk ge val aan het begin van het nieuwe millennium klaar moeten zijn. Het gebouw staat momenteel voor 25 miljoen gulden in de financiële planning. Nu al is ook bekend dat de koningin wordt uitgenodigd om het gebouw te openen. Het programma van eisen, waaraan het gebouw moet voldoen, .is inmiddels klaar. Verder zijn een aantal archi tecten benaderd. Visie De bouwplannen zijn onder gebracht in de portefeuille van wethouder ir. C. Veer- hoek. Hij vertelde gisteren eind februari met de strate gische visie te zullen komen. Rond die datum is ook be kend wat het tijdelijke ge meentehuis in totaal gekost heeft. ZIERIKZEE - Het gemeentebestuur van Schou wen-Duiveland heeft gisteren - bij de presentatie van het collegeprogramma - ook de definitieve verdeling van beleidsportefeuilles bekend ge maakt. Burgemeester J. Assel- bergs (WD) gaat zich bezig houden met openbare orde en veiligheid, communica tie, bestuurlijke coördina tie en internationale con tacten. Wethouder, mevrouw G. van de Velde (WD, eerste loco-burgemeester) krijgt de portefeuilles: grondge bied- en pachtzaken, grond bedrijf, openbare werken, milieu, reiniging (inclusief vertegenwoordiging bij het OLAZ) en verder havenza ken en visserij. Wethouder C. Veerhoek (WD, tweede loco-burge meester) specialiseert zich in: ruimtelijke ordening, economische zaken en werkgelegenheid, recreatie en toerisme, landbouw, volkshuisvesting, verkeer en vervoer en het nieuwe gemeentehuis. Wethouder, mevrouw P. Berrevoets (CDA), heeft de beleidsterreinen: welzijn, sport, cultuur (inclusief monumenten), accommoda ties en volksgezondheid. Arbeid Voor wethouder D. van der Wekken (PvdA, deeltijd 0,8 baan) zijn er de portefeuil les onderwijs, educatie, so ciale zaken, gesubsidieerdè arbeid en arbeidsvoorzie ning. Wethouder G. van der Salm (PvdA, deeltijd 0,5 baan) gaat financiën, perso neel en organisatie en infor matisering en automatise ring doen. GOES - Gedeputeerde staten wil de toekomstige functie van het Zeeuwse Streeklaboratorium nader gedefinieerd zien. Aanleiding zijn bouwplannen van het Streeklaboratorium in Goes. De huidige locatie van het Streeklaboratorium aan de Valckeslotlaan in Goes vol doet niet meer aan de eisen van deze tijd. De vraag is of er nieuwbouw moet komen 'op het terrein van het Ooster- scheldeziekenhuis of dat er ingrijpend verbouwd moet worden aan het huidige on derkomen. Omdat verschil lende laboratoriumonder zoeken die door het Streeklaboratorium worden verricht inmiddels ook door de ziekenhuizen zelf kunnen worden uitgevoerd, bestaat er volgens gedeputeerde sta ten een overlap in werk zaamheden. Met het oog op de toekomstige verbouwing of nieuwbouw wil de provin cie duidelijkheid. In samen spraak met de ziekenhuisdi recties moet er een opzet komen voor de toekomstige invulling van de functie en de plaats van het streeklabo ratorium binnen het totaal aan Zeeuwse zorgvoorzienin gen. NATUURMUSEUM TILBURG (ANP) - Het Noordbrabants Natuurmuse um in Tilburg heeft vorig jaar met bijna 50.000 bezoe kers een record aantal men sen getrokken. De nog lopen de tentoonstelling Wouter Kabouter trok 20.000 belang stellenden en is daarmee de best bezochte ooit in de ge schiedenis van het museum. Het museum klimt met de stijging definitief uit een dal, waarin nog slechts 30.000 mensen de zalen be zochten. PHILIPPINE - De voorzitter van de Brabants Zeeuwse Werkgeversvereniging (BZW) sectie Zee land, ir. L. A. van Gelder wil een grotere terughou dendheid en een meer praktische aanpak van de provincie op het gebied van de milieuhandhaving. Van Gelder zei dat vandaag in zijn nieuwjaarstoe spraak die hij hield in Philippine. De BZW heeft vorig jaar on derzoek laten verrichten naar de impact van provin ciale en gemeentelijke mi lieuleges. Van Gelder vindt dat de inspanningen van be drijven op het gebied van een kwalitatief hoogwaardige vergunningaanvraag ook moeten worden gehono reerd. De BZW heeft de rap porten aan de provincie Zee land aangeboden. „Helaas is tot nu toe van het college van gedeputeerde staten slechts een formele reactie verno men. Voor 1997 verwachten wij een serieuze reactie," al dus Van Gelder. De Brabants Zeeuwse Werk geversvereniging vraagt ook een serieuze benadering van de provincie waar het gaat om het handhavingsbeleid. De BZW is overleg gestart met de provincie over dit on derwerp, omdat zij vindt dat het handhavingsbeleid te ver is doorgeschoten. „Helaas huldigen de politiek verant woordelijken nog te veel de opvatting dat opvoering van de kwantiteit van de contro les tot het gewenste resultaat zal leiden evenals de in onze ogen veel te snelle melding van zeer lichte overtredingen aan de officier van justitie," zegt Van Gelder. Dit wekt volgens de voorzit ter irritatie, „omdat bedrij ven door de bank genomen te goeder trouw de wet naleven en bovendien forse inspan ningen leveren om voortdu rend verbetering van hun mi lieubeleid na te streven." Voorbeeld De Bedrijfsmilieudienst Zee land is volgens Van Gelder een goed voorbeeld van een initiatief van het gezamenlij ke bedrijfsleven op het ge bied van milieuzorg, onder steund door de overheid. De BZW zet de gesprekken met de provincie over het hand havingsbeleid voort op basis van het principe van zelfre gulering door het bedrijfsle ven zoals in het provinciale beleidsmilieuplan Kerend Tij II is verwoord. Van Gel der pleit verder voor het op timaliseren van de Zeeuwse infrastructuur. Hij denkt hierbij onder meer aan het verbeteren van de Midden- Zeelandroute. „Wij denken dat de provinciale bestuur ders te veel verwijzen naar de A4 (Rotterdam-Bergen op Zoom) als oplossing voor de problematiek van het noord- zuidverkeer. Daar hebben de bedrijven en burgers op bij voorbeeld Schouwen-Duive land niet zo veel aan." Onderwijs Een ander thema in de toë- spraak was de relatie onder- wijs-bedrijfsleven. „Wij zou den willen dat de provincie nu eens wat meer haast maakt met de concrete invoe ring van een participatie fonds voor nieuwe, risicovol le projecten. Te meer omdat momenteel een samenwer kingsverband tussen be drijfsleven en Hogeschool Zeeland wordt ontwikkeld waarbij dit fonds een belang rijke rol zou kunnen spelen," aldus Van Gelder. Verder worden volgens de voorzitter op lokaal en regionaal ge bied initiatieven genomen ter verbetering of instand houding van onderwijsvor men. INBRAAK DELTA ZIERIKZEE - In het gebouw van Delta Nutsbedrijven aan het Groene Weegje in Zierik zee is afgelopen weekend in gebroken. Om binnen te ko men in het gebouw zijn enkele sloten geforceerd. De buit bestond uit een klein geldbedrag. Een vijftigjarige medewerker van het bedrijf deed gisteren aangifte bij de politie. Johan Bil zeilt op het ijs met een zelfgemaakte constructie. ZIERIKZEE - Sinds de Suzanna-inlaag bij Borren- damme is dichtgevroren, staat Johan Bil (46) uit Zie rikzee bijna dagelijks op dit watertje op de schaats. Met een zelf gefabriceerde constructie bedrijft hij vol enthousiasme het ijszeilen. ,,Als ik daar mee be zig ben, krijg ik zo'n vleugels-op-de-wind gevoel. Die term is daar echt op van toepasssing," vindt Bil. Voor ijszeilen wordt meestal een board met daaronder aangebrachte glij-ijzers ge bruikt. Johan Bil kwam zo'n tien jaar geleden, naar aan leiding van een foto in deze krant, op een heel ander idee. Met behulp van een hard- plastic bal van een visnet, die hij een keer onder aan de dijk aantrof, creëerde hij een licht en zeer wendbaar alter natief. Terwijl hij zelf gewoon op de schaats staat, zet hij zijn surf uitrusting - mast, zeil en giek- vast in die bal. „Zo heb je een glad steunpunt dat over het ijs glijdt en waar je veel minder ruimte voor no dig hebt dan bij het normale ijszeilen het geval is. Ook ben je veel vrijer op de schaats. Het is net of je met je zeil aan het rondwalsen bent." Voor zover de ijszeiler weet, is er tot nu toe geen professionele uitrusting te koop die vergelijkbaar is met zijn constructie. „Hard, rond, zo glad mogelijk en slijtvast. Iets van polyester ofzo. Het is eigenlijk heel eenvoudig, maar het bestaat (Foto: Marieke Mandemaker). volgens mij niet." Johan Bil, van beroep hovenier en 3D- tekenaar, geniet met volle teugen van deze winter. Doordat het ijszeilen toch wat ruimte vereist, heeft hij aan een paar nachtjes vorst niet genoeg. Er is meer voor nodig om de zoute inlaag te laten dichtvriezen. Ook een andere mogelijke locatie, het Zierikzeese Kaaskens- water, is door diepte en brak heid niet snel gedicht. De ijszeiler schat dan ook dat deze sport gemiddeld maar één keer in de vijf jaar te be drijven is. En natuurlijk speelt ook de wind een rol. „Het mooiste is een opper vlakte van zo'n 300 bij 300 meter en dan niet al te veel wind. Met windkracht twee tot drie kun je al snel vijftig kilometer per uur halen en achtjes draaien enzo. Heb je meer wind dan ontwikkel je al vlug een snelheid van 60 tot 70 kilometer per uur. Ijszeilen is volgens Bil goed te vergelijken met surfen, maar de beoefenaar moet zo wel het kunstschaatsen als het zeilen machtig zijn. Zelf surft hij sinds vijftien jaar. „Een fantastische sport, maar door drukte komt er in de praktijk niet veel meer van terecht." Het schaatsen stamt nog uit zijn jeugdja ren. „Kardinaal punt was de winter van '62/'63. Dat was een lange schaatswinter. Een beruchte winter en dat heeft op mij als jongen veel indruk gemaakt." Ondanks zijn surf- en schaatservaring had de spor ter het ijszeilen niet van de ene op de andere dag onder de knie. Na drie seizoenen oe fenen, zegt hij dit jaar het ge voel te hebben voor het eerst de techniek aardig in de hand te hebben. „Ik leende het spul laatst uit aan iemand, want het is natuurlijk heel spectaculair om te zien. Maar een half uur later zat er al een gat in het zeil. Het duurt dus wel even voor je het door hebt." Gevaarlijk is de sport volgens hem niet omdat je door het zeil tegen de wind in te houden op een heel een voudige manier af kunt rem men. Inlaag Over de ruimte die Johan Bil dagelijks op de rustige in laag aantreft, is hij minder enthousiast. Graag zag hij meer mensen met ijszeilen in de weer. „Het is zo mooi, trouwens ook om te zien. En als je iets mooi vindt, wil je dat het liefste met anderen delen." ZIERIKZEE - De brandweer in Zierikzee werd gis termorgen rond 10.50 uur gealarmeerd voor een mo gelijke brand op de in de haven aangelegde mossel- kotter ZZ8. Een verstopping in het koel watersysteem veroorzaakte stoomvorming in het vooron der van het schip. De brand weer heeft de rook er uitge haald. Verder zal het sys teem ontdooid moeten wor den. De brandweer is onge veer twintig minuten met de zaak in de weer geweest. POGING INBRAAK ZIERIKZEE - Twee personen hebben gistermorgen in alle vroegte geprobeerd in te bre ken in het kantoor van Wo ningbouwvereniging Beter Wonen aan de Calandweg in Zierikzee. Getuigen hebben omstreeks 6.30 uur twee per sonen bij het kantoor gezien. Toen de politie arriveerde waren zij echter verdwenen. Ze droegen allebei een spij kerbroek. Een van hen had een roodkleurig jack aan. BRUINISSE - Terwijl half Nederland zaterdag óp het ijs stond, lagen negen leden van de gemeentelij ke brandweer Scbouwen-Duiveland ónder het ijs. Dat gebeurde in het Zoommeer bij de Krammerslui zen. De oefening, want hier ging het om, was bedoeld om de leden van het duikteam erva ring te laten opdoen bij het verlenen van hulp onder winterse omstandigheden. „Een hele ervaring voor de jongens," aldus duikcoördi- nator M. de Boer uit Brou wershaven. Hij voegde daar direct aan toe dat het duiken onder allerlei omstandighe den als een rode draad door het werkschema van de duik- ploeg loopt. De omstandighe den zaterdag waren die van bittere kou. En de tanden van de brandweerlieden klapperden dan ook regel matig op elkaar. Niet alleen toen er drie wakken in de twintig centimeter dikke ij slaag moesten worden ge zaagd. Maar ook toen de dui kers zich, per toerbeurt, onder het ijs begaven. De oefening verliep volgens De Boer op rolletjes. Slechts incidenteel ontstond er bij terugkeer boven het ijs een probleempje door bevriezing van een ademhalingsauto maat. Positief De Boer reageerde dan ook tevreden. „Het duikteam heeft de eerste indrukken on der het ijs als positief erva ren. Er zijn daarnaast geen tekenen van angst gesigna leerd. We kunnen denk ik stellen, dat de brandweer ook onder de huidige weer somstandigheden, klaar staat om hulp te verlenen bij waterongevallen." Voor het geval er eens iemand door het ijs zakt, bijvoorbeeld. Het duikteam van de brandweer oefende zaterdag de hulpverlening onder het ijs. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3