Tuinbouwsector verwacht veel van verdere Europese integratie Schoten en ontploffing bij Japanse residentie in Lima Stijging gemeentelijke heffingen minder hard Ziekenhuizen willen geld voor eigen cao PvdA dringt aan op koudetoeslag minima Stijging in prijzen van koopwoningen zet door Dit jaar 9,6 miljard verwacht Zoniet, dan naar rechter Vorig jaar ook strenge winter WATERSTANDEN 'Een van de grotere economische trekpaarden van Nederland' Op eenentwintigste dag van gijzeldrama Peru Rente gaat eveneens omhoog 5 2 ZI E l"K ZE E S C H E NIEUWSBODE VOORBURG (ANP) - De opbrengst uit gemeentelij ke heffingen stijgt het komend jaar minder hard dan voorgaande jaren. Gemeenten verwachten dit jaar 9,6 miljard gulden in de gemeentelijke schat kist te ontvangen. Deze stijging van 4,6 procent is nog altijd meer dan de verwachte prijsstijging van 2,5 procent. Het afgelopen jaar groeide de opbrengst nog met 7,4 pro cent. In 1992 was die groei 12,6 procent. Dit maakte het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) dinsdag be kend. De gemeenten halen het meest op via de onroerende- zaakbelasting. Deze leverde in 1996 bijna 4,2 miljard gul den op. Voor 1997 begroten de gemeenten deze inkom sten op bijna 4,5 miljard. Dat is 6,2, procent meer. Bij ge meenten die dit jaar minder geld uit; het gemeentefonds krijgen, ^al de onroerende- zaakbelaijting"harder stijgen volgenyÉlt CBS. ngen voor milieu .et 2 procent. Deze 'stijging is gedeelte- •oekhoudkundig. De voor waterverontrei- wordt voortaan direct de waterschappen be en sommige gemeenten maken de mengeling van hun belastingen anders. Als het CBS de cijfers met deze effec ten corrigeert, komt de stij ging op 6 procent uit, wat op zich een afvlakking in de groei betekent. Rijbewijzen De gemeenten verwachten het komend jaar 10 procent meer inkomsten te krijgen uit het verlengen van rijbe wijzen. Deze inkomstenbron was flink geslonken omdat vanaf 1986 een rijbewijs tien jaar geldig werd in plaats van vijf jaar. ,,De legesont vangsten voor rijbewijzen komen dus weer goed op gang", aldus het CBS. De sterke stijging van de par- keergelden lijkt na zes jaar ten einde. Voor 1997 ligt de opbrengst 8 procent hoger. De afgelopen zes jaar stegen deze inkomsten gemiddeld 20 procent. DEN HAAG (ANP) - Een aantal ziekenhuizen en an dere instellingen in de gezondheidszorg wil geld van de overheid om werknemers onder de cao te bren gen. Komt dat geld er niet, dan dreigen de instellin gen met een juridische stappen. De ziekenhuizen willen in ie der geval een gesprek met minister Borst (Volksge zondheid). De veertien instellingen zeg gen dat zij tientallen miljoe nen guldens nodig hebben. Anders gaan enige honder den banen verloren. Het gaat om ziekenhuizen, bejaarden oorden en psychiatrische in richtingen met personeel dat uiteenlopende rechtsposities heeft. Dat komt doordat de instellingen over cao-werk nemers en ambtenaren be schikken. De ambtenaren be hielden hun rechtspositie na de fusies van gemeentelijke en algemene instellingen. De instellingen, in onder meer Haarlem, Den Bosch, Apel doorn, Arnhem en Lelystad, hebben geen geld om de rechtsposities op een lijn en alle werknemers onder de cao te brengen. Het ministe rie van Volksgezondheid be sloot vorig jaar dat alle werknemers onder de cao zouden moeten vallen. Vol gens de ziekenhuizen kost het per werknemer enige duizenden gulden per jaar om al het personeel onder de cao te brengen. DEN HAAG (ANP) - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer vindt dat het kabinet moet bekijken of mini ma een extraatje dienen te krijgen in verband met de strenge winter. Dat blijkt uit schriftelijke vragen van Kamerlid Van Zijl aan minister Melkert van So ciale Zaken. Van Zijl wijst op berekenin gen van het Centraal Bureau voor de Statistiek over 1996, toen de winter ook streng was. Daaruit blijkt dat huis houdens aanzienlijk meer kwijt waren aan gas en elek triciteit. Doorberekend Het PvdA-Kamerlid wil we ten of die extra uitgaven zijn doorberekend in de inko mensplaatjes voor dit jaar. Hij wil ook dat Melkert na aflóop van de winter aan geeft welke invloed de huidi ge koudegblf heeft op de koopkracht van de minima. Mocht extra inkomenssteun noodzakelijk blijken, dan zou het kabinet daar bij de behandeling van de voor jaarsnota rekening mee moe ten houden, aldus Van Zijl. Meevallers Dat geld zou dan moeten ko men bovenop het extraatje voor ouderen en minima met kinderen waarop PvdA en D66 vorige maand hebben aangedrongen. Volgens bei de fracties is het mogelijk de koopkracht voor deze groe pen dit jaar bij te spijkeren omdat het rijk kan rekenen op meevallers. Tijden en standen volgens gctijdetabel Hydro-meteoeentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 8 jan. 02.25 163 08.20 -137 14.55 167 20.45 -134 9 jan. 03.20 167 09.10 -143 15.45 176 21.30 -131 ROOMPOT BUITEN 8 jan. 00.50 174 07.05 -139 13.10 184 19.30 -140 9 jan. 01.35 184 07.50 -150 13.50 199 20.10 -141 BRUINISSE 8 jan. 02.05 173 08.30 -146 14.20 176 20.50 -144 9 jan. 02.45 174 09.20 -153 15.05 180 21.35 -141 WEMELDINGE 8 jan. 02.30 187 08.30 -153 14.50 193 20.55 -151 9 jan. 03.20 193 09.20 -160 15.40 203 21.40 -149 Springtij: 11 Januari Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 DEN HAAG (ANP) - De uitbreiding van de Europese Unie met landen uit Midden- en Oost-Europa en de invoering van één Europese munt bieden zeer goede kansen voor de ontwikkeling van de Nederlandse tuinbouwsector. Tijdens het lopende Nederlandse EU-voorzitterschap kan ons land dan ook een be langrijke basis leggen voor de toekomst van ,,een van de grotere economische trekpaarden" van Ne derland. Dat stelde voorzitter J. van der Veen van het Product schap Tuinbouw vandaag, dinsdag, tijdens zijn jaarre- .de. Het productschap bestaat sinds 1 januari toen het Pro- duktschap voor Siergewas sen en Produktschap voor Groenten en Fruit formeel fuseerden. Volgens Van der Veen heeft de tuinbouw steeds goed kunnen profiteren van de ge stage groei van een verenigd Europa. Een grotere unie zal volgens de voorzitter wel een andere unie moeten worden. „Het huidige landbouwbe leid zal voor een unie met 20 of 25 leden., niet te betalen zijn. Verdere liberalisering lijkt me dan ook onontkoom baar". De tuinbouw heeft er evenals de meer beschermde agrari sche sectoren belang bij dat het Europese proces geleide lijk plaatsheeft, aldus de voorzitter. „Voor ons is het daarbij van het grootste be lang dat onze handelspart ners in de wereld ook worden gehouden aan het verder af breken van handelsbelem meringen." Regelgeving Het jongste productschap wil ook een flinke vereen voudiging van de regelge ving binnen de EU. De Ne derlandse overheid dient bovendien met kracht te werken aan een verbetering van de infrastructuur. „De omvangrijke stromen van verse landbouwproducten lopen nu al bijna elke dag vast. Waarom hebben wij ei genlijk nog hoofdzakelijk verouderde vierbaans auto wegen, terwijl buurlanden met relatief minder auto's al lang op zesbaans zijn overge gaan", vroeg Van der Veen zich af. De Nederlandse tuinbouw- De tuinbouwsector ziet kansen in de uitbreiding van de Europse Unie met Midden- en Oost- Europa. (Foto: Marijke Folkertsma) sectoren kunnen overigens terugkijken op een redelijk goed 1996, zo bleek tijdens de bijeenkomst in Den Haag. Er was sprake van een gezonde groei en van topomzetten. De productie in Nederland groeide met 600 miljoen en de exportwaarde nam met 900 miljoen toe. De productiewaarde van siergewassen nam met 5 pro cent toe tot bijna 8,5 miljard. Voor groenten en fruit groei de de productie met 2 procent tot 4,9 miljard. De totale tuinbouwexport groeide met 5 procent tot 18,9 miljard. LIMA (AFP/RTR) - Bij de Japanse residentie in Lima, waar linkse rebellen 74 mensen in gijzeling houden, zijn dinsdagochtend schoten en een explosie gehoord. Dit hebben ooggetuigen ter plaatse gemeld. Aanvankelijk meldde de Pe ruaanse radio, alleen een ex plosie, maar korte tijd lat'ër verklaarden getuigen ter plaatse ook „twee of drie schoten" gehoord te hebben. Het is vooralsnog onduide lijk of een en ander in de re sidentie zelf plaatsvond of in de omgeving van het ge bouw. Maandagavond leek de situ atie zich in de residentie te verergeren. De rebellen ver klaarden pas weer gijze laars gaan als de onderhan delingen met de regering zijn hervat. De vertegen woordiger van de linkse Tur pac Amaru (MRTA) in Euro pa, de in Duitsland wonende Velazco, deelde dat mee. „Pas als de regering instemt met een politieke oplossing zullen er weer vrijlatingen zijn." Velazco zei dat de re gering „communicatie moet toestaan met onze gevangen kameraden. De onderhande laar van de regering, minis ter van Onderwijs Palermo, moet naar de residentie ko men om afspraken te maken over punten van onderhan deling". Palermo bracht acht dagen geleden voor het laatst een beztoek aan hët omsmgélde gebouw. Hij had toen een di rect gesprek met de leider van de gijzelnemers, Nestor Cerpa. Volgens Velazco wa ren de gesprekken afgebro ken wegens de onverzoenlij ke uitlatingen van president Fujimori van Peru. „Wij hebben teveel gebaren ge maakt. Wij hebben teveel mensen vrijgelaten zonder een enkele tegemoetkoming van de regering", aldus de MRT A-zegsman. Oplossing Het Peruaanse gijzelings drama lijkt daarmee nog al tijd geen stap dichter bij een oplossing te zijn gekomen. Met het voortduren van de patstelling groeit de angst dat de Peruaanse regering zal besluiten gewelddadig in te grijpen. Tot nu toe weige ren beide partijen concessies te doen. De guerrillastrij ders eisen de vrijlating van ruim vierhonderd gevangen kameraden. De Peruaanse president Fujimori weigert daarop» in te gaan. Sinds nieuwjaarsdag is er rondom het ómsingelde gebouw een onheilspellende stilte inge treden. Ingrijpen De bezetters hebben al meer dan vier dagen geen enkele gijzelaar vrijgelaten: Met name in Japan is men be vreesd voor een hardhandig ingrijpen door het leger. Nog altijd houden naar schatting twintig leden van de guerrillabeweging Tupac Amaru 74 mensen in gijze ling. De gevangenen, onder wie nog twee ambassadeurs en ruim tien Japanse diplo maten en zakenlieden, hiel den zondag met gezang de moed erin. De actie in de Ja panse residentie ging van daag, dinsdag haar eenen twintigste dag in. De media in Peru melden dat de geheime dienst (SIN) alle gijzelaars die tot nu toe zijn vrijgelaten, van de am bassadeur tot de ober, in de gaten houdt. De autoriteiten vermoeden dat enkele van hen mogelijk banden heb-' ben met Tupac Amaru. NIEUWEGEIN (ANP) - Koopwoningen zullen het komend jaar gemiddeld tussen de 4 en 6 procent in prijs stijgen. Daarmee vlakt de groei ten opzichte van 1996 af. De eerste helft van 1997 ligt de prijsstijging tussen de acht en tien procent. Wegens een verwachte stijging van de rente gaan de prijzen in de tweede helft van het jaar minder hard omhoog. Deze verwachting sprak voorzitter O. Smit van de grootste makelaarsvereni ging NVM dinsdag uit bij de presentatie van de jaarcij fers over 1996. Hij stelde dat de vraag naar woningen aan houdend hoog zal blijven, kopers onverminderd meer geld kunnen lenen dan een aantal jaren terug en het ver trouwen in de economie groot blijft. Aan de andere kant blijft het aanbod van nieuwe woningen achter. Het afgelopen jaar stegen de prijzen van tussenwoningen met gemiddeld 9 procent. Een hoekwoning werd 9,4 procent duurder. Een vrij staande woning wisselde voor 10,4 procent meer van eigenaar en voor apparte menten werd 10,3 procent meer betaald. Afvlakken Een half jaar geleden voor spelde de NVM dat de prijs stijging in 1996 zou afvlak ken tot 5 a 6 procent. Volgens de makelaarsorganisatie is dit niet gebeurd, omdat er minder nieuwe wonigen zijn opgeleverd dan werd ver wacht en de vraag alleen maar groter^ werd. De, NVM benadrukt dat de verschillen per regio steeds verder uit eenlopen. In Noord-Gronin- gen stegen de prijzen met 4 procent. In de regio Ede steeg de prijs van een woning 16 procent. FELICITATIE PRINSENPAAR HILVERSUM (ANP) - Pre- mier Kok heeft vanochtend, dinsdag, via de radio prinses Juliana en prins Bernhard gefeliciteerd met hun 60-ja- rig huwelijk. Het prinselijk paar viert het feest met alle leden van het koninklijk huis op safari in Afrika. „Ook na de troonsafstand hebben de koningin-moeder en de prins grote betrokken heid getoond met alles wat er in onze samenleving gebeurt. Laten we hopen dat we nog vele mooie en fijne jaren met hen kunnen doorbrengen", aldus Kok. HARLEYS GESTOLEN MAASBREE (ANP) - Op de parkeerplaats van een McDo nald's-restaurant langs de A67 bij Maasbree is maan dagavond een vrachtwagen met zes spiksplinternieuwe Harley Davidsons gestolen. Dat gebeurde terwijl de Duitse chauffeur even een hamburger zat te eten. Bij te rugkomst op het parkeerter rein bleek zijn voertuig foet sie. De moforen waren van de im porteur in Ridderkerk on derweg naar Frankfurt. Vol gens de chauffeur was zijn lading zeker twee ton warard. De tien jaar oude truck was nog niet uitgerust met een sensor die het mogelijk maakt hem via de satelliet op te sporen. De politie hoopt dat andere vrachtwagen chauffeurs iets hebben ge zien. ONGEVAL DRIEBERGEN (ANP) - Het verkeer op de A27 had dins dagochtend te kampen met vertragingen als gevolg van takelwerkzaamheden. Die waren nodig nadat een met meel geladen Belgische vrachtwagencombinatie in de sloot naast de weg was be land. Suske en Wiske 'HET GROTE GAT' door Willy Vandersteen Denkje fat je A A AH M n 1 I ons hier uit kunt 1 er febiurd 1 Men, Jerom tautaer rjnjulhe'È 9^ Verwachting t/m zaterdag 11 januari WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 10% Min.lemp.-7 graden Mid,temp. -4 graden Windkracht oost 4 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp. -6 graden Mid.temp. -2 graden Windkracht z.oost 3 Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 40% Min.temp. -4 graden Mid.temp. 0 graden Windkracht zuid 5 ZON- EN MAANSTANDEN 8 jan. Zon op 08.46, onder 16.46 Maan op 07.31onder 16.33 9 jan. Zon op 08.46, onder 16.47 Maan op 08.25, onder 17.44 Nieuwe Maan: 9 januari (05.27) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Rust en vorst zijn deze week de belangrijkste kernmerken van het weer. Komende nacht wordt de minimumtemperatuur omstreeks -8 graden. Op de meeste plaatsen is het bewolkt maar hier en daar kan het opklaren en streng vriezen. Mor genmiddag is het rond -5 graden. Voor de zon is amper ruimte en afge zien van enkele kleine sneeuwvlok jes blijft het droog. De wind komt uit het oosten en is zwak tot matig. Tot en met vrijdag verandert het ge- schetse weerbeeld nauwelijks. De oorzaak daarvan is een hogedrukge- bied. Het zwaartepunt met de hoog ste barometerstanden vinden we voortdurend boven onze omgeving. Pas in het weekeinde lijkt deze situ atie langzaam te veranderen. Een depressie, die zachte lucht met zich meebrengt, nadert dan het Europe se vasteland. Dat betekent dat in ons land de kans op neerslag toeneemt en de temperatuur stijgt tot boven het vriespunt. Maar of deze eerste aanval op de winter serieuze vormen aanneemt is nog onzeker. KRILL HERSTELD HAMBURG (DPA) - De hoe- veelheid krill in de wateren van Antarctica heeft zich hersteld. Uit metingen ver richt door de ijsbreker Polar- stern blijkt dat klimaatsver anderingen en toeneming van de UV-straling van wei nig invloed zijn geweest op de kreeftachtigen. Dat deelde het Duitse onder zoeksinstituut voor de visse rij in Hamburg maandag mee. Krill is een verzamel naam voor ongeveer tachtig soorten kleine kreeftachti gen die in de tien meter dik ke bovenlaag van de wateren in de Poolgebieden voorko men. Vooral walvissen, pin guïns en zeehonden voeden zich ermee. In tegenstelling tot de hoe veelheid krill heeft de vis stand zich in het Zuidpoolge bied sinds het ingaan van het visverbod van zeven jaar nog niet hersteld. Met name vis sersvloten uit het Oostblok hebben sinds het einde van de jaren zestig intensief ge vist op krill en vis in de Ant arctische wateren. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bei dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 8% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen r Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?% B.T W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2