Vogelsterfte door overbevissing Ijzige kunstwerkjes DE VLIEGER r H. Tees benoemd als waarnemer in Vledder Koude ambulances probleem patiënt Terugzetten voorkomt teloorgang elzenmeten Kop Schouwen schoonst ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 3^bc\ /t#E b|B^ Vogelbescherming Deltagebied haalt uit naar kokkelvissers L "IJSZEILEN GEEFT MIJ ZO'N VLEUGELS-OP-DE-WIND GEVOEL" dé krant van schouwen - duiveland! IKZEESCHE NIEUWSBODE 24 uur bereikbaar DINSDAG 7 JANUARI 1 997 1 52e JAARGANG NR 26108 WAARIN OPGENOMEN DE ZI E RIKZ E E S C H E COURANT 1 797-1889 BRUINISSE DUIVEUND ZIERIKZEE 0111-641562 ZIERIKZEE - De scholekster legt massaal het loodje langs de kust en de oevers van de Oosterschelde. Het door de vorst onstane voedselgebrek is volgens de Nederlandse Vogelbescherming, afdeling Deltage bied nog eens versterkt door overbevissing door de kokkelvisserij. Voorzitter D. Luteijn van de kok kelsector ontkent dat. Volgens hem hebben de vis sers zich nauwkeurig aan de quota gehouden. „Het is normaal dat er gedu rende langdurige vorstperio den jonge en zieke dieren sterven. Maar momenteel gaan er volwassen scholek sters dood en dan is er echt iets mis," zegt J. W. Vergeer, woordvoerder van de Neder landse Vogelbescherming, afdeling Deltagebied. Zijn organisatie telde de af gelopen weken 1000 dode scholeksters langs de Zeeuw se kust, de Ooster- en de Wes- terschelde, waarvan alleen al 400 op Noord-Beveland. Door de vorst ernstig ver zwakte scholeksters, wulpen en bonte strandlopers verla ten het Waddengebied en gaan in het Deltagebied op zoek naar voedsel. Vergeer: „Vooral in de Oos terschelde is de voedseldruk momenteel erg hoog. De kok kelstand is, slecht. Volgens ons speelt de visserij hierbij een rol. Ondanks afspraken hierover: hebben wij de in druk dat er sprake is van overbevissing." De organisa tie gaat bij de overheid dan ook pleiten voor een verdere vangstbeperking op kok kels. De Nederlandse kokkelvis sers stellen daarentegen dat er helemaal geen sprake kan zijn van overbevissing. Voor zitter D. Luteijn .sprak giste ren namens de kokkelsector zelfs van „onbehoorlijke" uitlatingen van de Vogelbe scherming. In de jaren 1993- 1995 is het kokkelbestand door natuurlijke oorzaken laag geweest. Bovendien heeft de sector zich nauw keurig gehouden aan de toegekende, aangescherpte vangstquota. Als gevolg van de strenge winter van 1995/96 is het kokkelbestand in de Wad denzee vrijwel geheel ver dwenen, aldus Luteijn. De kokkelsector heeft in het af gelopen jaar niet op de Wad- denzee gevist en slechts zeer beperkt in de Oosterschelde. „De huidige moeilijke situ atie voor de vogels staat daarom geheel los van de vis serij op kokkels", aldus de zegsman. Vergunningen Dat er op de Oosterschelde slechts zeer beperkt op kok kels wordt gevist, verbaast T. Sluyter van de Vogel- werkgroep Schouwen-Dui- veland. Volgens hem worden aan de kokkelvisserij veel te gemakkelijk vergunningen verstrekt. „Ik yind het onbe grijpelijk dat je zoveel con currentie toelaat aan hetgeen waar je zo onzettend veel geld hebt uitgegeven. Het is toch paradoxaal om in het belang van natuur en milieu voor acht miljard een storm vloedkering te bouwen en vervolgens de visserij alle ruimte te geven. Sluyter maakt nadrukkelijk verschil tussen mossel- en kokkelvisserij: „Het een is een cultuur, het ander een vorm van roofbouw. Dat die bijna ongebreideld wordt toegestaan, daar kan ik me echt boos over maken." Vogelbescherming Neder land zal intussen circa 150 vo gelwerkgroepen en -opvang centra aanschrijven om de Scholeksters leggen momenteel massaal het loodje, zoals deze langs de Oosterschelde bij Ouwerkerk. De Vogelbescherming zegt dat de kokkelvisserij er de hand in heeft. De sector ontkent dat. (Foto: Marieke Mandemaker) steltlopers de winter door te helpen. De groepen en centra kunnen nu op kosten van de organisatie voedsel kopen. Het gaat om brood, visafval en granen. Bijvoederen De wildbeheerseenheden op Schouwen-Duiveland zijn in middels begonnen met het bijvoederen van watervogels met brood en granen. „Visaf val, daar is niet zo gemakke lijk aan te komen," zegt R. Jeremiassen van de wildbe heereenheid Schouwen-Dui veland, die voornamelijk in de Westhoek actief is. In de natuurgebieden op het land wordt niet bij gevoederd. Je remiassen: „Er wordt mini maal gejaagd en de zoogdie ren vinden nog voedsel in de vorm van grassen en derge lijke." Staatsbosbeheer zorgt mo menteel voor extra hooi voor" de wilde pony's in de Zeepe- duinen. Ook hier wordt het meeste andere wild met rust gelaten. Boswachter D. Fluijt: „Voor merels en meerkoeten verspreiden we mondjesmaat wat graan. We doen dat beslist niet op grote schaal, want als je er een maal mee begint moet je het blijven doen. Zo lang als mo gelijk is, laten we de natuur zijn beloop." Bewoond gebied Voor de vogels in bewoond gebied is de situatie minder problematisch omdat zij door veel particulieren wor den bijgevoederd. De vogel bescherming doet een beroep op mensen om niet te zout en te vet voedsel te geven. Bak jes met drinkwater zijn niet goed, omdat de veren van de vogels na contact met het drinkwater kunnen bevrie zen. Beter is het om fijnge hakte ijsblokjes op een scho teltje te leggen. Vorig jaar februari kwam de Vogelbescherming Neder land in ernstige geldzorgen wegens bijvoederprojecten. Het_,pr.Ograrr;ma kostte toen 10.000 gulden per week. "Be drijven en particulieren schoten de organisatie toen te hulp met 100.000 gulden. Voor dit jaar verwacht de vo gelbescherming geen proble men omdat er nog voldoende geld voor winterbijvoede- ring beschikbaar is. Met ingang van volgende maand BURGH-HAAMSTEDE/ASSEN - Ex-burgemeester H. Tees van Westerschouwen is met ingang van 1 fe bruari benoemd tot waarnemend burgemeester van het Drentse Vledder. Tees blijft in Haamstede wo nen. akkoord. Wat nog wel speelt is de vraag of het een fusie van vier, dan wel vijf ge meenten gaat worden.Er komt een plattelandsge meente van vijf, tenzij Rui nenbij Meppel komt." Functies Tees (WD) is actief als lid van het dagelijks bestuur van de Stichting Educatief Toerisme Zeeland. Voorts be kleedt hij een bestuursfunc tie bij de Zeeuwse Vereni ging voor Ouderen en is hij voorzitter van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden Harm Tees. in Nederland. Tot 1 januari van dit jaar was Tees (50) burgemeester van Westerschouwen. Daarvoor was hij van 1980 tot 1990 bur gemeester van Oosterbroek. De huidige waarnemend bur gemeester van Vledder, W. Vuursteen, heeft onlangs ontslag gevraagd. In ver band met de komende ge meentelijke herindeling worden burgemeestersvaca tures in Drenthe niet openge steld. Omdat het nog geruime tijd duurt voordat die herinde ling gerealiseerd is, heeft Commissaris der Koningin R. ter Beek besloten op nieuw een waarnemend bur gemeester te benoemen. Tees gaat ervan uit dat zijn benoe ming voor één jaar geldt. Om die reden verhuist hij niet naar Drenthe. Tees gaat - zoals hij hier deed - niet in verzet tegen de her indeling: „Nee, ik heb me te voegen naar het besluit van de gemeenteraad. Die is al EERSTGEBORENE DREISCHOR - Burge meester J. Asselbergs overhandigt morgen een cadedu aan de eerstgebo rene in de gemeente Schouwen-Duiveland, Daniëlle van de Velde uit Dreischor. Daniëlle werd 1 januari om 1.52 uur geboren als de vierde dochter van Jan en Katja van de Vel- de-den Boer. Als herinne ring aan het feit dat zij de eerste nieuwe burger van de gemeente Schouwen- Duiveland is, krijgt zij uit handen van Assel bergs woensdagmorgen om 10.30 uur een cadeau overhandigd. Ook de wethouders G. van de Velde-de Wilde en P. Ber- revoets-Ringelberg zul len hierbij aanwezig zijn. ZIERIKZEE - Patiënten op het platteland lopen de kans om in een ijskoude ambulan ce te worden vervoerd. J. van Bree, secretaris van het Nederlands Ambulance Plat form (NAP), geeft aan dat het onverwarmd stallen van de ambulancewagens „niet be vorderlijk is voor het welzijn van de patiënt." De-problemen ontstaan door dat in gebieden zonder am bulanceposten de chauffeurs hun wagen mee naar huis ne men. „Zij hebben geen ver warmde stalling waardoor de ambulance voor hun deur ijskoud wordt," zegt Van Bree. Vooral patiënten die dicht bij het vertrekpunt van de chauffeur wonen, komen in een koude ambulance te recht. Bij de ambulancepost in Zierikzee speelt dit pro bleem niet. Tussen 8.00 en 16.30 uur staat de ambulan cewagen in de stalling bij de post naast het Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis gepar keerd. „Met een speciale stekker wordt de wagen 'on der stroom' gezet, zodat ac cu's kunnen worden opgela den en de auto wordt verwarmd", vertelt ambu- lanceverpleegkundige me vrouw H. Kloet. Na 16.30 gaat de piketdienst in. Ook op Schouwen-Duiveland be tekent dit dat de wagens met de chauffeurs mee naar huis gaan. De ambulancemede werkers worden wanneer no dig opgepiept. „Sinds vorige week hebben de chauffeurs ook thuis de mogelijkheid hun auto op te laden via een stekker. Met een meter wordt gekeken hoeveel ze verbruiken. Op één chauf feur na, daar moeten nog spe ciale voorzieningen bij wor den getroffen."De NAP ziet op korte termijn geen oploss ingen voor de problemen van de ambulance op het platte land. Kloet beschrijft hoe de chauffeurs zich hebben gered in de tijd voorafgaand aan de oplader thuis. „Zij nemen de medicijnkoffers die kunnen bevriezen mee naar binnen. Bij extreme kou kunnen zelfs de dekens meegenomen worden, zodat die in ieder ge val warm zijn. Ook draaien de auto's snel warm. Meestal zijn ze als ze eenmaal ter plaatse zijn wel op tempera tuur." De twaalfjarige Kees Bak ker uit Brouwershaven wist dankzij de vorst twee bijzon dere kunstwerkjes te maken rond zijn ouderlijk huis. Op het balkon creëerde hij een ijsorgel, waarmee verschil lende klanken kunnen worden geproduceerd. Ook maakte hij, met behulp van een aan een boom opgehan gen fles, een ijspegel van bij na een meter lang. „Ik vind het gewoon leuk en had niet echt veel te doen. Die ijspe gel is wel mooi. Er zitten al lemaal ribbeltjes in," vertelt Kees over zijn creaties. Het geduld dat hij heeft opge bracht om deze werkjes vorm te geven, verbaast moeder M. Bakker niet. „Kees is altijd met de natuur bezig. Wind, water enzo voorts vindt hij geweldig. Hij vliegert bijvoorbeeld ook." Dat het resultaat van zijn werkzaamheden binnen kort weer verdwenen is, vindt hij niet zo erg. „Ik heb er zelf wat foto's van ge maakt en volgend jaar doe ik het gewoon weer." (Foto: Marieke Mandema ker) TOESTEMMING MIDDELBURG - Gedepu teerde staten van Zeeland hebben geen bezwaar tegen de bouw van een apparte mentencomplex op de hoek van het Jannewekken en de Drie Koningenlaan in Zierik zee. Vanmorgen besloot het dage lijks bestuur van de provin cie een verklaring van geen bezwaar te verlenen voor de bouw van het complex. Deze verklaring is nodig, omdat de bouw ervan in strijd is met het bestemmingsplan. Met de verklaring is de ge meente vrijgesteld aan het bestemmingsplan te vol doen. Ze loopt tevens vooruit op een toekomstige wijziging van dit bestemmingsplan. Het appartementencomplex wordt gebouwd op de plaats van de huidige garage van Fiat-dealer Van der Wekken. Het gebouw bestaat uit twin tig woningen, die in twee en drie bouwlagen worden ge bouwd. Van der Wekken verhuist naar het nieuwe be drijventerrein aan de Boe- renweg in Zierikzee. RIOOL GOES - Het milieurende ment moet de doorslag geven bij de vraag of bedrijven en particulieren in het bpiten- gebied wel of niet een aan sluiting krijgen op het riool. Zo meldt GLTO Nieuws, het weekblad van de Gewestelij ke Land- en Tuinbouw Orga nisatie ZuidMiddenOost. In het gebied van Water schap Zeeuwse Eilanden zijn nog 3250 panden niet op de riolering aangesloten. LTO Zeeland en de agrarisch ge bonden bestuurders van Wa terschap Zeeuwse Eilanden streven beide een sanering van 100 procent na, dat wil zeggen dat in het buitenge bied geen ongezuiverde lo zingen meer plaatsvinden. Het verplitht aansluiten op het riool is niet de enige mo gelijkheid om te saneren. Ook waterzuivering op het eigen bedrijf is een mogelijk heid. In dat geval wordt ge sproken over individuele be handeling afvalwater (IBA). Hier heeft de wintervorst zijn zetel opgeslagen; hier is zijn erf! zijn rijk! hier zijn geen lentedagen. Tollens Rustig vriesweer HET WEER Wolkenvelden en op de meeste plaat sen droog. Min.temperatuurongeveer min 7 graden, in opklaringsgebieden enkele graden lager. Middagtemperatuur omstreeks min 5 graden, 's Nachts weinig wind, overdag zwakke tot matige oostelijke wind, rond kracht 3. 2 TUINBOUW Tuinbouwsector verwacht veel van verdere Europese integratie. 3 IJSZEILEN Johan Bil wil de sport van het ijszeilen ond ^an- dacht brengen. 5 STEVIG Muziek- en theaterpodium Brogum stevig var met Hardcore Metal Night. 7 WIELERRONDE Wielerronde Zierikzee in vervolg weer volgens ver trouwde oude formule. Dit nummer bestaat uit 8 pagina 's BURGH-HAAMSTEDE - De elzenmeten aan de Hoogezoom in Burgh-Haamstede worden zaterdag 11 januari teruggezet door vrijwilligers van de werkgroep Actief Terreinbeheer. Vansf de vroege morgen zijn de vr ïwilligers van de werk groep aan het werk. Wanneer het niet te koud is, zullen ze hierbij in ieder geval worden bijgestaan door leden van de Je igd Natuur- en Vogel wacht. "'Deze houden zich vaak actief bezig met de na tuur. Daarnaast kunnen ook andere mensen helpen bij het terugzetten van de elzenme ten. In het westen van Schouwen- Duiveland zijn nog enkele el zenmeten aanwezig. Dit zijn afgebakende stukjes gras land met aan weerszijden een rij elzen, die in een grep pel zijn geplant. Vroeger wa ren deze percelen gemeen goed. Tegenwoordig zijn ze echter zeer zeldzaam. Om de elzënmeteiïinstand te houden, moeten ze om de vijf jaar worden teruggezet. Hierbij worden de uitlopers van de elzen teruggesnoeid tot de stam, zodat ze daarna weer uit kunnen lopen. Door dit werk behouden de elzen hun karakteristieke vorm. MIDDELBURG - Als het gaat om ammoniak in de lucht, is de Kop van Schouwen het schoonst van ge heel Zeeland. Dat blijkt uit onderzoek dat de provincie heeft laten uit voeren in verband met de vestiging van steeds meer in tensieve veehouderij in de provincie. De Kop van Schouwen en het natuurge bied De Manteling op Wal cheren hebben de laagste waarden bij de ammoniame- ting. In Zeeuws-Vlaanderen - dat mag geen verrassing heten - zijn deze waarden het hoogst. Het grootste deel van de uitstoot is echter afkom stig uit Belgisch Vlaanderen. Daar staat nog meer uitbrei ding op stapel. „De uitkom sten van de studie zijn niet zodanig dat uit oogpunt van de ammoniakbelasting de conclusie moet worden ge trokken dat er geen dier meer bij kan," luidt de con clusie van het vanmiddag, dinsdag, vrijgegeven onder zoeksrapport. (IJszeiler Johan Bil over zijn hobby) Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving f 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAALabonnement zonder automatische afschrijving a 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving a 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving f102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving 184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats Telefoon Geb.datum Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: I11I IIII I11I II II Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1