Fonteijne: 'De eerste drie uur in donker, daar zie ik tegenop' Doeleman klaar voor start, maar wanneer klinkt schot? PROGRAMMA Van der Wielen stapt af met liesproblemen De Jong per ongeluk de eerste inschrijver Twee winnaars Grand Slam naar Rotterdam VRIJDAG 3 JANUAR11997 NR 26106 7 Schouwse schaatsers pakken in aller ijl in voor Elfstedentocht ZIERIKZEE - „Ik zit toevallig net met de kaart van Friesland in mijn handen," roept schaatser Fop Fonteijne aan de andere kant van de lijn. Met ande re woorden, dé koorts, de Elfstedenkoorts, is hoog opgelopen. Ook op Schouwen-Duiveland. Nadat Henk Kroes, voorzit ter van De Vereniging Friese Elfsteden, gisterochtend om kwart over elf zei dat de 'Tocht der Tochten' 4 janu ari, morgen, de vijftiende uitvoering zal beleven, werd Nederland gek. De hype liep al snel op tot grote hoogte en die zal pas stoppen als de laatste schaatser morgen avond op de Bonkevaart in Leeuwarden over de finish zwoegt. Friesland barst nu al uit zijn voegen. De Schouwse deelnemers wisten zo snel niet hoe ze al les bij elkaar moesten krij gen. Of om met Leon van der Wielen te spreken. ,,Ik stouw mijn tas vol en zie wel wat ik aandoe." Tijd om de Zierik- zeesche Nieuwsbode te woord te staan, had de Zie- rikzeese schaatser niet veel. Fonteijne, de 44-jarige veter aan uit Burgh-Haamstede, EXTRA AANDACHT De Zierikzeesche Nieuwsbode stuurt sportjournalist Peter Go- drie en fotografe Marie ke Mandemaker naar Friesland toe om de vijf tiende Elfstedentocht te verslaan. Maandag zul len de Friese belevenis sen van de Schouwse schaatsers in een pagina grote bijdrage worden weergegeven. Hoeveel schaatsers er exact van Schouwen-Duiveland meedoen, is onbekend. Wil een ieder die mee doet aan de Tocht der Tochten en niet in het verhaal is genoemd zich even melden bij deze krant, dan kan zijn of haar naam in het verslag van maandag worden vermeld. lijkt de gekte onder controle te hebben. De deelnemer aan de wedstrijd - alle andere Schouwse deelnemers scha ren zich bij de grote groep van. bijna twintigduizend toerrijders - over tweehon derd kilometer reed de Elf stedentocht al twee keer in 1985 en 1986 en legde diverse keren alternatieve routes in Oostenrijk en Finland af. ,,Je moet niet te gek van start gaan," stippelt hij zijn tactiek uit en weet hij uit er varing, „want dan blaas je jezelf op. Het is zaak om een goede groep te vinden." Dat zal Fonteijne wel lukken. Hij kent namelijk veel men sen binnen de schaatswereld. Met hen hoopt hij de finish te halen. „Voor mij is alles nieuw," laat Van der Wielen tussen het inpakken van zijn koffers weten. „Ik moet voor een slaapplaats zorgen, kle ding en voeding." Tijdens zijn tocht neemt hij onder an dere bananen en müslirepen mee. „Ik hoop dat ze bij de verzorgingsposten aan de kant sportvoeding hebben." Voor alle duidelijkheid, vloeibaar spul heeft weinig zin. 'Dat is na een uur bevro ren. Het wordt de eerste Elfste dentocht (lees: voor het eerst tweehonderd kilometer) voor Van der Wielen. Uiter aard hoopt hij dat hij de tocht volbrengt. „Ik ga voor mijn kruisje "(iedere deelne mer krijgt bij het uitrijden van de tocht dit felbegeerde herinneringsspeldje, red.). Dan ben ik tenminste van dat gezeur af." Van der Wie len heeft haast. „Ik moet nog een heleboel regelen. Ik weet zelf ook van niets." Licht van tractoren De ervaren Fonteijne weet dat de eerste drie uren in het Fop Fonteijne (nummer 36) uit Burgh-Haamstede en Zierikzeeënaar Leon van der Wielen (rechts net zichtbaar met zijn hoofd) nemen morgen deel aan de vijftiende Elfstedentocht. (Foto: Joop van Houdt) donker van cruciaal belang zijn. Het licht van de tracto ren, waarmee de boeren aan de rand van het parcours staan, werkt volgens hem al leen maar averechts. Je wordt erdoor verblind, on dervond Fonteijne 'in voor gaande edities. „Maar de eer ste drie uur in het donker, daar zie ik tegenop." Ner veus van het naderende 'car navalsfeest' in het hoge Noorden wordt de inwoner van Burgh-Haamstede nau welijks. „Ik slaap wel," doelt hij op de honderd kilo meter die hij gisteren tijdens de Westland-marathon weg gleed- 1 Het schaatsmaat je van Fon teijne, Cor Natte uit Noord- gouwe, heeft zijn antwoord al klaar als hem gevraagd wordt over de aanstaande Elfstedentocht. „Ik heb al gepakt," roept hij opgeto gen. „Ik heb er echt zin in." Net als zijn maat heeft Natte routine in het rijden van lan- ge tochten. Op de Oostenrijk se Wei§ensee was hij al vier keer te vinden als 'alterna tieveling'. Maar de Elfste dentocht. „Dat is het! En wat gaat er allemaal gebeuren?" Voor Natte komt de tocht niet onverwacht. „Ik heb ge noeg getraind. Iedere woens dag ben ik op de Uithof (een schaatsbaan in Den Haag, red.)." Maar bovenal is Natte een zeer gelukkig -man: Dit- jaar is hij voor de Elfsteden tocht ingeloot als die zou ko men. Hij gaat er vandaag met de auto heen. „Het zal wel druk zijn. Ik ben bang dat de wegen vol zullen zit ten." Zijn grootste angst is in één van de laatste groepen te moeten starten. Op zaterdag ochtend worden na de wed strijdrijders de toerrijders in groepen van duizend om de vijftien minuten weggescho ten. ,,'s Avonds is het donker en het ijs is slecht. Dat maakt het dubbel moeilijk." Pech Pech is er voor Daan Bezuij- en uit Ellemeet. Een onwilli ge knie en keel weerhouden hém van deëlname. „Ik bén wél lid," klinkt het enigszins teleurgesteld. Wim Hooger- huis en Ad Ver'seput uit Re- nesse en Zierikzeeënaar Huib de Ligt starten wel, evenals Rinie Jonker en Piet van de Aarsen uit Burgh- Haamstede. Met de laatste rijder is met een weer een crack genoemd. Van de Aarsen reed het 'ritje' over de Friese meren en ri vieren net als Fonteijne twee keer: één keer als wedstrijd rijder en één keer als toer- coureur. „Elke Elfsteden tocht is weer nieuw." De schaatser schat dat hij tien tot twaalf uur over de toer doet. Bovendien start hij in één van de laatste groepen. Echt moeilijk over de nega tieve elementen aan het ein- !de 'van' de 'tocht - kouder, rrioeër, donker, slechter' ijs - doet hij niet. „Dat hoort bij een Elfstedenrijder. Die moet dat aankunnen." Overgang van Feyenoord naarMW in alle opzichten meegevallen DREISCHOR - ,,Wel lekker even zonder voetbal. Lekker naar je ouders toe," prijst Wilco Doeleman het aangename verblijf in zijn ouderlijk huis ergens buiten Dreischor. „In en om het erf klussen," geeft hij zijn bezigheden in een bijna vier weken durende vakantie weer, „tv kijken en een beetje schaatsen." Nou ja, een beetje schaatsen. Doeleman is met deze prach tige schaatsdagen bijna niet weg te slaan van het ijs. Op de baan in Dreischor („Niet zo'n grote baan hoor) is hij deze dagen regelmatig te vin den. Met een paar jongens van het dorp reed hij onlangs de Westland-tocht over vijf tig kilometer. „Bij elk brug getje zijn we afgestapt," ver telt Doeleman gekscherend. Van de vier uur durende schaatsrit zaten de Dreister jongens anderhalf uur bin nen. Om van de kou te bekomen. Koud is het allerminst in hui ze Doeleman, ondanks een gesprongen waterleiding. Met emmers probeert de fa milie de laatste druppels op te vangen. De open haard doet zijn werk goed, de kerst boom staat nog op en Doele man vertelt zijn verhaal over zijn werk in het uiterste zui den van het land, Maastricht. Bij de Maastrichtse voetbal vereniging om precies te zijn. Nog nauwkeuriger: als bank zitter van de nummer vijf van de eerste divisie. De eerste twee competitie wedstrijden van dit seizoen speelde Doeleman in het eer ste van 'us MW'ke' zoals de ploeg in het zuiden liefko zend wordt genoemd. Tussen paal en lat hield de nu twin tigjarige keeper zijn domein tegen Excelsior (3-0) schoon. In de wedstrijd tegen Eind hoven moest hij een doelpunt toestaan net als in de beker wedstrijd tegen Helmond Sport (1-1). Omdat eerste keus Rein van Duinhoven door de medische staf van MW fit werd be vonden, moest Doeleman voor hem plaatsmaken. Daar kon en kan de blonde keeper vrede mee hebben. „Ik ben in eerste instantie aangetrok ken als reservekeeper. Ik heb van de trainer (Frans Körver, red.) een eerlijke uit- Wilco Doeleman over zijn eigen kwaliteiten: .Alles gaat steeds beter.Echt specifieke zwakke punten kan hij niet op noemen. (Foto: Marijke Folkertsma) leg gekregen en dat is ook heel wat voor eert trainer. Maar ik hoop zo snel moge lijk een basisplaats te krij gen. Het zal van blessures en schorsingen afhangen en die kun je slecht voorspellen." Voorlopig staat Doeleman vast in het doel van het twee de. „Ik geef toe dat ik liever in de basis sta. Van Duinho ven is gewoon een goede keeper en twee keer speler van het jaar bij MVV gewor den. Die laat zich niet één, twee, drie door een broekie uit het veld slaan," aldus Doeleman. Al te druk maakt hij zich er nog niet over. „Ik ben niet oud. Op Jimmy van Fessem (van Willem II, red.) na zijn er weinig jonge keep ers in Nederland." Voor zijn gevoel gaat het wel redelijk in het tweede van de Maastrichtse formatie. Met de prestaties minder. „We staan in de onderste regionen van de op één na hoogste af deling," verontschuldigt hij zich over het niet weten van de juiste feiten. Een Voetbal International biedt uit komst: derde van ondereh in de eerste divisie A. „We kun nen zevende worden als we het inhaalduel winnen. Het kan nog meevallen." Doeleman heeft weinig aan passingsproblemen gehad bij zijn overgang van het zo genaamde stugge Zeeland naar het gemoedelijke Zui den. „Het is inderdaad ge moedelijker. In de winkel nemen de mensen alle tijd hun boodschappen af te reke nen," komt hij met een voor beeld. Bij MVV is hij vanaf het eerste moment goed op gevangen. „Voordat ik kwam, gaven ze me al het ge voel erbij te horen. Het ging van 'wij' dit en 'wij' dat. Mis schien was het wel een spel letje van ze," bedenkt hij zich op de eerste dag van 1997. In de (voetbal)groep hangt een gemoedelijke en goede sfeer. „Het is een jong elftal. Ik voelde me er met een thuis." Carnavalstad Dat Doeleman koos voor een avontuur in de carnavalstad moest er afgelopen zomer van komen. Natuurlijk leer je als jonge goalie enorm veel van het reilen en zeilen bij een topclub als Feyenoord, maar een keeper wil keepen. Doeleman over zijn keuze: „Of derde keeper blijven of naar een kleinere club waar ik dichterbij het spelen van wedstrijden kom. Bij Feye noord had ik geen binding op dé tribune. Nu heb ik het idee dat ik erbij hoor en elk moment moet invallen. Voor zijn verhuizing naar Limburg betrok hij samen met zijn vriendin een twee- onder-één-kapwoning in Ur- mond, een plaatsje vijftien kilometer boven Maastricht. Dus weg onder moeders pa raplu en niet meer genieten van moeders kookkunsten. „Ik had nog nooit gekookt en nu moet ik voor mijn eigen prakkie zorgen." Wat Doele man klaarmaakt? Gewoon, aardappelen, groente en een stukje vlees. INDOOR SOCCER BURGH-HAAMSTEDE - Vanavond gaat de eerste editie van het indoor soc- certoernooi op Schou wen-Duiveland van start. Alle Schouwse veldploe- gen, op Zonnemaire na, spelen vanaf zes uur voorrondes in vier poules in Sport- en Re creatiecentrum Wester- schouwen in Burgh- Haamstede. Elk team speelt twee duels van een half uur. De winnaars van de pou les komen zaterdag 4 ja-, nuari, morgen, in kruis- wedstrijden uit tegen de nummer twee uit de pou les. De twee ploegen die dan als sterkste overblij ven, spelen 's avonds om tien uur de finale tegen elkaar. De winnaar mag zich een jaar lang indoor soccerkampioen van Schouwen-Duiveland De organisatie is van plan om het evenement jaarlijks te laten terug keren. Indoor soccer is zaalvoetbal zonder zijlij nen. In plaats hiervan staat er boarding, zoals vroeger in het Rotter damse Ahoy', om het spel wat dynamischer te maken. TENNIS BURGH-HAAMSTEDE - TV Scelveringhe, de tennisver eniging uit Renesse, organi seert voor de tweede maal een toernooi voor C-, D- en E- spelers. Net als vorig jaar wordt het toernooi in Sport- en Recre atiecentrum Westerschou- wen gehouden. In de sport hal in Burgh-Haamstede worden vanaf maandag 6 ja nuari tachtig partijen ge speeld. De finales zijn zater dag 11 januari. Het toernooi staat open voor 'dubbelspelen. Er doen 94 ten nissers mee. Dit zijn er dertig meer dan in 1996. Een paar koppels moesten vanwege de ruimé belangstelling worden teleurgesteld. Uit voorzorg voor Elfstedentocht MAASLAND - Leon van der Wielen is aan het einde van de Westland-marathon, een schaatsklassieker, afgestapt. Hij kreeg problemen met zijn lies en liet de tocht voor wat hij was in verband met de Elfste dentocht (zie verhaal) van morgen. De Zierikzeese rijder weerde zich echter keurig. Hij hield goed stand in het gezelschap van A-rijders als Ruud Borst, de winnaar van de Westland-marathon, en Henk Angenent. Achttien ki lometer voor de finish stapte Van der Wielen af. Fop Fonteijne uit Burgh- Haamstede - hij staat mor gen voor de derde keer aan de start van de Friese Elfste-. dentocht - eindigde in de middenmoot van het alge-' meen klassement: als dertig ste. Bij de veteranen, want tot deze categorie behoort' Fonteijne, kwam hij als der de over de streep in een ove rigens schitterend schaatsge- bied. Voor Elfstedentocht LEEUWARDEN (ANP) - Met de armen gespreid en een luid olé stapte Douwe de Jong (48), op Zweedse klompen, vrijdagmorgen om negen uur als eerste toerrijder het FEC in Leeuwarden binnen. Hij mocht als eerste zijn naam inschrijven. Nummer 9107. „Mooi nummer, ik start zaterdag om half acht." Om tien minuten over zeven was hij vertrokken uit zijn woonplaats Heerenveen. „Toen ik om tien over half acht aankwam, was hier nog niemand. Ik zag alleen een paar bewakers." Hoewel het niet zijn opzet was als eerste in te schrijven, wilde hij wel per se vroeg aanwezig zijn. Voorkomen „De vorige twee keren was ik later. Toen was het vrese lijk. druk. Gevaarlijke toe standen, die wilde ik nu voorkomen." Vrijdagmiddag gaat De Jong gewoon weer aan het werk. Op de afdeling beveiliging in het ziekenhuis. Werd hij om negen uur onthaald door een batterij aan camera's en was hij voor even bekende Neder lander, na een kwartier keer de hij terug in de realiteit van de dag. Hij had ervan ge noten. „Het is een bijzonder gevoel als de deuren opengaan. Heel apart." 24eABNAMRO World tennistoernooi ROTTERDAM (ANP) - Het 24e ABN AMRO World tennistoernooi in Rotterdam heeft zich verzekerd van de deelneming van twee winnaars van Grand Slam-toernooien in het afgelopen jaar. Naast Wimbledon-kampioen Richard Krajicek, die al eer der was gecontracteerd, heeft ook de Rus Jevgeni Ka felnikov - houder van de open Franse titel - zijn komst bevestigd. Het toernooi in het sportpaleis Ahoy' wordt van 3 tot en met 9 maart ge houden. De 22-jarige Kafelnikov ver loor in het Rotterdamse toer nooi vorig jaar in de finale van de Kroaat Goran Ivani sevic. Kafelnikov is momen teel nummer drie op de we reldranglijst. Hij won in 1996 ook toernooien in Adelaide, Praag en Lyon. Top-tien Toernooidirecteur Wim Bui tendijk verwacht nog enkele spelers uit de top-tien aan het spelersveld te kunnen toevoegen. Vrijdag 3 januari Basketbal Goes, 21.30 uur: Volharding 2-Coltof MEVO'80. Zaalvoetbal Burgh-Haamstede, Sport- en Recreatiecentrum Wester- schouwen, 18.00 uur: indoor soccerkampioenschap Schouwen-Duiveland (poule wedstrijden). Zaterdag 4 januari Badminton Uitwedstrijden: Sjuttel 2- Zierikzee 2, Terneuzen 10- Zierikzee 6, Kortgene-Zie- rikzee 7. Korfbal Zierikzee, sporthal Onder dak: 14.05 uur: All-Ready D-Good Luck D2. 14.55 uur: All-Ready 2-Luc- tor 3. 16.05 uur: All-Ready-Blauw Wit. Uitwedstrijd: Blauw Wit B- All-Ready BI. Volleybal Uitwedstrijden: Vovero- Kwiek (dames 1), Wandelsport Westerschouwen, restaurant Zeelust, 11.00-13.00 uur: tweede wintertocht Zeeuwse Wandelsport Bond (5, 10 en 15 kilometer). Zaalvoetbal Burgh-Haamstede, Sport- en Recreatiecentrum Wester schouwen, 18.00 uur: indoor soccerkampioenschap Schouwen-Duiveland (kruis- wedstrijden en finale). Zondag 5 januari Badminton Zierikzee, sporthal Onder dak: Astroïden-Zierikzee 4, Marathon 7-Zierikzee 5. Handbal Zierikzee, sporthal Onder dak, 11.30 uur: Delta Sport - EMM (JA), 13.15 uur: Delta' Sport-Thrifty Aalsmeer (HS). Tennis Burgh-Haamstede, Sport- en Recreatiecentrum Wester schouwen: tennistoernooi C-, D- en E-klasse. Maandag 6 januari Schaken Zierikzee. UW-gebouw, 19.30 uur: 15e ronde huishou-' delijke competitie. Woensdag 8 januari Zaalvoetbal Zierikzee, sporthal Onder dak, 20.10 uur: Sportsurf Jonker-Trinity, 20.50 uur: Egelantier-Studio '1 Markt- je, WIK-De Keien, 21.30 uur: Profile Tyrec RR-Café 't Oekje, De Gouwe Geit-Sa- man Boys, 22.10 uur: Zeelan- dia-Bijmakelaardij, Toren Boys-Sporthuis ZZ Donderdag 9 januari Badminton Burgh-Haamstede, Sport- en Recreatiecentrum Wester schouwen: Zierikzee 2-Ter- neuzen 4, Zierikzee 3-Terneu- zen 6, Zierikzee 4-Rillandia 4, Zierikzee 5-Sinar 2.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 7