COMMENTRRR Symptomen van de Elfstedenkoorts: Steaks, Friese Foppen en Kluunkoek Molen De Lelie rouwt D66 wil een andere voorzitter Zuidhoek College overweegt een trouwzaal in Bruinisse GtlukKicj CAolteMSoï-f GwVW Sandwich Twee speakers in Westerschelde Lawaai moet vissen bij centrale in Doel redden Nu drie raadsleden en wethouder AGENDA Schouwen-Duiveland net bekomen van de oliebollen Laatste molenaar overleden Nu in BrouwZierikzee en Renesse Gemeentewapen akkoord Nieuwjaarsconcert in Burgh VRIJDAG 3 JANUARI 1997 NR 26106 3 SlACE*IJ, OBNÉE 0OLIER INieuwerkerk 0111-641368 r^)\ ^9l ?f?(o) UNAstraat 10 icvansQ 75 jaar/1921-1996 technisch install at ieburo Brouwershaven 0111-691634 verkoop en reparatie Noorddijkstraat 8 De mainstreamvan VVD, PvdA en CDA in de Schou- wen-Duivelandse politiek wordt de komende jaren re gelmatig in de sandwich ge nomen. De eerste voorteke nen daarvan spiegelden zich gisteravond af in de Zierik- zeese Concertzaal. Het linkse broodjevan de sandwich wordt gevormd door D66 en GroenLinks die het gisteravond opvallend vaak eens waren. De fracties stemden blanco bij de verkie zingen van de wethouders omdat ze er niets voor voelen carte blanche te geven. De namen van de wethouders zijn dan wel bekend; het be leid dat zij voorstaan nog niet. ,,Het schrijven van een coalitieprogramma was een fluitje van een cent," pochte formateurJ. Geleijnse en zette daarmee kwaad bloed bij de oppositie. Vanaf de rechterflank wordt de coalitie eveneens onder druk gezet. Dat kwam gena deloos naar voren toen op verzoek van de SGP het ambtsgebed in stemming werd gebracht. De uitslag was teleurstellend voor SGP, RPF\GPV èn het CDA. Waarmee waarschijnlijk eveneens een zwakke plek in de coalitie is gevonden. Het CDA blijkt immers bij reli- geuze zaken graag met SGP en RPF\GPV mee te liften. Verder was er gisteravond veel onwennigheid te be speuren. Het kostte burge meester J. Asselbergs duide lijk moeite om zijn 22 - één ivas er ziek - kwakende kik kers in de kruiwagen te hou den. Over een aantal zaken werd besluitvorming uitge steld, een ander onderwerp werd van de agenda afge voerd. Het blijkt ook niet mee te vallen om vergader data af te spreken. De één heeft koopavond, die wil voetbal zien en de ander kan niet weg als de kinderen va kantie hebben. Terecht drong Asselbergs aan op een toch een béétje professionele benadering. Asselbergs zelf maakte in zijn maidenspeechgewag van een „zeer matige rechts positie van burgemeesters na herindeling". Dat mag dan in vergelijking met amb telijke regelingen - zoals As selbergs na afloop uitlegde - inderdaad zo zijn. Maar be stuurders die de eerstkomen de jaren nog 100 procent wachtgeld genieten van een meer dan bovenmodaal in komen zijn niet zielig en moeten niet zeuren. DOEL (ANP) - De Kerncentrale in het Belgische Doel (KCD) zet binnenkort maar liefst twintig luidsprekers van 600 Watt in om lawaai te produ ceren. Gelukkig komt de installatie onder water en is het hels kabaal alleen daar te horen. Het la waai moet de vissen in de Schelde bij de centrale redden van de dood. ben bij de omleiding en- moeten voor het waterinna- mepunt worden wegge jaagd worden. In navolging van de kerncentrale in het Britse Hartlepool gaat de KCD met dat doel een on derwater hifiketen aanleg gen. De KCD meldt dat donder dag in het blad Doelbewust voor de regio. De pompin- stallatie van de kerncentra le zuigt met het Scheldewa- ter ook flinke hoeveel heden vis aan. Van de 25 miljoen vissen die het com plex in Doel per uur passe ren leggen er zo'n 28.000 het loodje op de roterende bandzeven van de.koelwa- tefinstallatie. De KCD gaat drie maatrer gelen nemen om het pro bleem te lijf te gaan. Zo is het de bedoeling een tunnel door een dijk aan te leggen die krabben, garnalen en enkele vissoorten na inna me door het koelsysteem te rug naar de Schelde kan lei den. De meeste vissen zullen echter niet veel baat heb- Honderd meter Het lawaai van die installa tie zal onder water tot op honderd meter te horen zijn, voldoende om de vis sen op afstand te houden. Verder wil de KCD de rote rende bandfilters meer „visvriendelijk" maken. De kerncentrale verwacht door de drie maatregelen de overlevingskans van passe rende vissen op 95 procent te brengen. ZIERIKZEE - D66 wil een andere voorzitter voor De Zuidhoek. De fractie vindt het niet nodig dat een wethouderdit werk doet. Burgemeester en wethou ders houden hier echter vooralsnog aan vast. De gemeenteraad was gister avond unaniem in haar be sluit om van werkvoorzie ningsschap De Zuidhoek een gemeentelijke tak van dienst te maken. Alleen over de be stuursvorm verschillen wet houder D. van der Wekken en de D66-fractie - bij monde van J. van der Veer - van me ning. .Waarom moet de wet houder automatisch voorzit ter zijn. Bij de RSG Professor Zeeman is dat toch ook niet zo?," wilde Van der Veer weten. „Dat moet om dat De Zuidhoek een tak van dienst wordt. Dus is het col lege verantwoordelijk. Dat is gekoppeld aan de regelge ving." Van der Veer nam geen genoegen met dit ant woord. „Bij de RSG laat u het in het midden. Het gaat toch om wat de gemeente raad wil?" Volgens Van der Wekken heeft de raad via een wetsartikel haar bevoegd heid gedelegeerd aan het col lege. Maar dat bracht Van der Veer weer op de vraag „Wat die drie raadsleden dan nog in het bestuur doen?" Dat is nodig, vindt de wet houder „omdat de raad be trokken moet blijven, gezien de voorgeschiedenis en de overgansgfase waarin De Zuidhoek zich bevindt. Bij de RSG kunnen we het bestu ren op afstand tot zijn recht laten komen." Later, tegen over WD-fractieleider J. Gelijnse, relativeerde de wethouder zijn uitspraak weer door te vertellen dat een bestuurscommissie wet telijk niet nodig is, maar ge zien de bijzondere omstan digheden toch wel. Toen nog later, bij behamndeling van het RSG-bestuur, Van der Veer de zaak omdraaide en vroeg waarom het bestuur hier zelf een voorzitter mag aanstellen, gaf Van der Wek ken het op: „Dat weet ik niet." De Zuidhoek krabbelt mo menteel onder leiding van Van der Wekken uit een be stuurlijke crisis. D66 is ver klaard tegenstander van be stuurders 'met twee petten'. Overigens zal aanstelling van lokale bestuurscommis sie slechts tijdelijk zijn. Er bestaan inmiddels plannen voor een bestuurlijke fusie met het werkvoorzienings schap De Betho en de stich ting Besthwerk in Goes. Advertentie Zaterdag 4 januari Zierikzee Striptekenen voor kinderen van 9 tot 12 jaar. Studio Le- jon. 10.00 tot 12.00 uur. Poppenkastpoppen maken voor kinderen van 8 tot 12 jaar. Studio Lejon. 13.30 tot 15.30 uur. 'De opmars van de wilde arti sjok', solocabaret Jaap Mul der, Concertzaal, 20.00 uur. Westenschouwen Wintertocht Zeeuwse Wan delsport Bond, Vanaf restau rant Zeeland. Start om 11.00 en 13.00 uur. Burgh-Haamstede Nieuwjaarsconcert Stichting Westerschouwen Kultureel, Hervormde kerk Burgh, 16.00 uur. Bruinisse Rommelmarkt Hervormde Gemeente. Kijk- en koophal Industrieweg en Dreef 10. 9.00-12.00 uur. Maandag 6 januari Zierikzee Start ZVU-cursus bridge (vervolg beginners). MFC. 19.30-22.00 uur. Dinsdag 7 januari Zierikzee Start ZVU-basiscursus foto grafie. RSG Professor Zee man. 19.00-21.00 uur. Teken- en schildercursus Perspectief. UVV-gebouw. 19.30-22.00 uur. Begin repetities koor Canta- re. Repetitieruimte Kunst en Eer. Kaersemakerstraat. 20.00 uur. Woensdag 8 januari Zierikzee Gratis spreekuur van de FNV in het MFC aan de De Huybertstraat 35. Van 10.00 tot 11.30 uur. Burgh-Haamstede Begin cursus patchwerk.en quilten. Kaleidoscooppatro-- nen. De Schutse. 09.30 tot 11.30 uur. Donderdag 9 januari Zierikzee Teken- en schildercursus Perspectief. UW-gebouw. 19.30-22^)0 uur. Oosterland Nieuwjaarsvergadering NBvP. Dorpshuis Oosterhof. 19.30 uur. Zaterdag 11 januari Zierikzee Begin boetseercursus voor kinderen van tien tot twaalf jaar. MFC. 10.00 tot 12.00 uur. Zondag 12 januari Brouwershaven Concert De Centrum Jazz band. Jazzcafé 't Swarte Schaep. 15.00 uur. Maandag 13 januari Zierikzee ZVU-Basiscursus Computer gebruik. RSG Prof. Zeeman. 19.30-21.30 uur Start ZVU-curus psycholo gie. RSG Professor Zeeman. 19.30-21.30 uur. Dinsdag 14 januari Zierikzee Nieuwjaarsreceptie Onder nemerskring Schouwen-Dui veland in Theater Mondra- gon. Van 17.00 tot 19.00 uur. Woensdag 15 januari Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB in Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Woensdag 5 februari Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB in Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst vereniging Oud Militairen Indiëgangers (VOMI). Restaurant Molen berg. 13.30 uur. Zondag 9 februari Brouwershaven Concert The Poultry Jazz band. Jazzcafé 't Swarte Schaep. 15.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF ZIERIKZEE - Er is kans op een trouwzaal in Brui nisse. „We zijn bereid een locatie in het oostelijk deel van de gemeente te bezien," zei Schouwen-Dui- velands burgemeester J. Asselbergs gisteravond in de gemeenteraad. Asselbergs antwoordde dat op een vraag van CDA-er C. Legemaate. De voormalige stadhuizen van Zierikzee en Brouwershaven en het slot Moermond in Renesse zijn aangewezen als locaties voor het voltrekken van huwelij ken. Legemaate zei Bru in dit rijtje te missen. Een ander onderwerp waar op het college de raad tege moet kwam, waren twee wijzigingen in de organisa tiestructuur van de gemeen te. Verschillende raadsleden ontdekten tekortkomingen in de manier waarop beleids voorstellen moeten worden gedaan. Op sommige terrei nen kan de gemeenteraad geen voorstellen doen, op an dere beleidsterreinen kun nen de ambtenaren geen ini tiatieven nemen. Wethouder G. J. van der Salm zegde de raad toe de regeling bij te stellen. „Het lijkt me ver standig een aantal van uw opmerkingen door het colle ge te laten bekijken en zono dig te wijzigen. De intentie van uw wijzigingsvoorstel kan ik zonder meer overne men," aldus de wethouder. ZIERIKZEE - Het ontwerp van streekarchivaris H. Uil voor het gemeentewapen van Schouwen-Duive land kan naar Den Haag. De gemeenteraad heeft het ontwerp gisteravond bekrachtigd. Haag, waar de Hoge Raad van Adel het moet goedkeu- - ren voordat Hare Majesteit chet vaststelt. Niemand in de raad had gis teravond op- of aanmerkin gen op het ontwerp, dat is ontleend aan de wapens van Schouwen en Duiveland. Het ontwerp gaat nu naar Den Als dat is gebeurd, moet het ontwerp met gezwinde spoed naar een zilversmid. Die maakt er dan een medaille van voor de ambtsketen van de burgemeester. Asselbergs kreeg gisteren bij zijn instal latie ook een keten om. Maar die is nog van de gemeente Zierikzee. BURGH - Op initiatief van de Stichting Westerschou wen Kultureel wordt morgen een Nieuwjaarsconcert ge houden in de Nederlandse Hervormde kerk in Burgh. Ellengard Jense op clavecim- bel en zangeres Liesbeth Franken brengen Barokmu ziek ten gehore. Tijdens de pauze wordt een glas Glüh wein of frisdrank geschon ken en zijn er enkele hapjes. Kaarten voor het concert zijn in de voorverkoop verkrijg baar in de Bewaerschole. Als er nog kaarten beschik baar zijn, kunnen deze ge kocht worden bij de ingang van de kerk. Het concert be gint om 16.00 uur. wend bij voetbalwedstijden van enige importantie, dus wil men in het Stadscafé bij een evenement, dat maar eenmaal in de zoveel jaar plaatsvindt, zeker niet ach terblijven. En natuurlijk is er zaterdag ook volop erw tensoep verkrijgbaar in De Banjaard. „Ik vind het prima hoor, dat het gebeurt die Elfsteden tocht, maarre...ik doe er ver der niks mee," zegt Ria Ge luk, uitbaatster van café De Gekroonde Suikerbiet aan de Nieuwe Haven in Zierik zee. Schaatsen Een evenement als de Elfste dentocht werkt vaak stimu lerend op de vraag naar schaatsen. Gaat schaatsen- verkoper Jan de Jonge in de St. Jacobsstraat in Zierikzee er zaterdag een speciale aan bieding tegenaan gooien? „Als ik nog schaatsen zou hebben misschien wel, maar... ik ben d'r helemaal doorheen." De verkoop is sinds het begin van de vorst periode, twee weken gele den, gigantisch snel gegaan, volgens De Jonge en-bij de groothandel blijkt de voor raad inmiddels ook uitgeput. Bij Centerpoint in dé Meel- straat in Zierikzee zijn soort gelijke berichten te verne men. Daar verwacht men vandaag, vrijdag, de laatste schaatsen van de hand te doen. Tijd om zelf de Elfsteden tocht via de televisie te vol gen, hebben de ondernemers overigens wellicht niet, want aan het slijpen van schaatsen hebben ze nog de handen vol. Bij Gebr. Verton in Burgh zijn in alle soorten en maten schaatsen nog verkrijgbaar, zij het ook in beperkte mate. Ook daar geen aanleiding dus om er ter ere van de Elf stedentocht nog een extra aanbieding tegenaan te gooi en. „Gelukkig hebben we nog wat op voorraad, omdat we van de zomer al heel wat hadden ingekocht, maar de vraag naar alle soorten schaatsen blijkt ontzettend groot deze winter," aldus mevrouw Verton. Dan vroeg hij me wat ik zou doen als dit of dat gebeurt." Haak kon ook genieten van de verhalen van de oude mo lenaar. Over de keer dat hij in de wieken zat om schilder werk te doen en de bliksem door zijn lijf sloeg. En dat hij voor een rijksdaalder een rondje in de wieken maakte. „Levendige herinneringen en verhalen uit de praktijk gegrepen. Daar zit toch een stuk historie in," aldus Haak. Begrafenis Hoelang de molen nog in de rouw blijft, verschilt per streek en per molen. Vaak wordt de begrafenis als laat ste dag aangehouden. Ook de mate van rouw speelt een rol. De handelwijze bij overlij den van een actieve mole naar is bijvoorbeeld anders dan bij een molenaar in rus te. Verongelukt de molenaar tijdens zijn werk, dan rou wen zelfs de molens in de om geving mee. Haak: „Het is een laatste groet, een eerbe wijs aan de molenaar. Hun hart is bij die molen geweest. CROHN-ZIEKTE GOES - De afdeling Zeeland van de Crohn en Colitis Ulce rosa Vereniging houdt deze maand twee bijeenkomsten. Maandag 20 januari begint in het pand van het centrum Thuiszorg aan de Katspol- derlaan 25 in Terneuzen een gespreksgroep voor mensen met de ziekte van Crohn en/of Colitis Ulcerosa. De bijeenkomst duurt van 20.00 tot 21.45 uur. De informatie bijeenkomst voor mensen met deze ziekte is maandag 27 januari van 19.30 tot 22.00 uur in hotel Terminus aan het Stationsplein in Goes. Tijdens beide bijeenkomsten staan het uitwisselen van er varingen en het verstevigen van onderlinge contacten centraal. Belangstellenden kunnen zich op werkdagen tussen 18.30 en 20.30 uur aanmelden via telefoonnummer 0113- 212005. Ook op Schouwen-Duiveland spelen diverse ondernemers in op het feit dat Nederland zaterdag de vijftiende Elfstedentocht gaat beleven. (Foto: Marieke Mandemaker) ZIERIKZEE- Slager Hans de Hamer aan de Korte Reke in Renesse wachtte de officiële bekendmaking van de exacte datum voor de Elfstedentocht 1997 niet eens af. Donderdagochtend lagen zijn Elfste- densteaks al in de winkel. „Ik hoorde dat er drie in woners uit Renesse gaan deelnemen en daar heb ik meteen op ingespeeld." De Hamer is best bereid even de samenstelling van zijn Elfstedensteaks prijs te ge ven: „een mals varkensfilet- je, ingesneden en gevuld met kruidenboter en omlijst met een fijne paprikapanade." Restaurant De Zeelandbrug heeft gisteren ijllings over legd met Friese collega's en komt nu met Tsiis salade fan riperkritelsiis mai brea, bildtske preisop mei balts- jes, koarte ribbebyf mei bak te skinke, ierpels en farske griente en als toetjè: süpe- pudding mei beisap en Do- kummer kofje. Bedrijfsleider J. Kleijne van Albert Heijn in Zierikzee verwacht zaterdag een zeer slechte verkoop. „Iedereen zit dan voor de televisie." Hij heeft niks vernomen van specifieke acties of produc ten in het kader van de Elf stedentocht. Ook bij Golff-Supermarkt aan het Havenplein in Zie-' rikzee weet bedrijfsleider P. van Kempen niks van ludie ke initiatieven. „Ach, het is zaterdag al; dat is veel te kort dag." Gratis erwtensoep Mevrouw M. Bolier-Ornee van de slagerij in de Sint Do- musstraat in Zierikzee wil haar klanten graag wat extra service bieden en plaatst spe ciaal voor de Elfstedentocht zaterdag een televisietoestel in de winkel. Bovendien, zo meldt het aanbiedingenbord op de stoep, mogen alle klan ten gratis proeven van de N ieuw j aars-Elf steden-erw tensoep. „Ik ben net bekomen van de oliebollen,verzucht .bakker G. Droppers van de BB-bak- kerij, eveneens in de Sint Do- musstraat. Toch wil ook hij graag inspelen op een natio naal spektakel als de Elfste dentocht. Bij hem kunnen de klanten zaterdag terecht voor Friese Foppen en Kluunkoek. Friese Foppen? „Ja," licht Droppers toe: „dat zijn een soort veredelde krentenbollen met een extra vulling aan appeltjes, bruine suiker en roomboter." De Kluunkoek zal bestaan uit kruimelkoek met een zachte abrikozenvulling. Groot beeld Bij Stadscafé De Banjaard aan de Nieuwe Haven in Zie rikzee zal de Elfstedentocht zaterdag vanaf negen uur de gehele dag op groot beeld te volgen zijn. De vaste klanten zijn dat groot beeld al ge- ELKERZEE - De wieken van korenmolen De Lelie aan de Elkerzeese weg tussen Eikerzee en Scharen- dijke staan in rouwstand. De laatste molenaar van De Lelie, Samuel Cornells Coomans, is eergisteren (woensdag) overleden. Het aanpassen van de wiek- stand aan het wel en wee in een gemeenschap is de tradi tionele manier van mole naars om met de omgeving te communiceren. Met vijf ver schillende wiekstanden, waarvan vier in heel Neder land gebruikelijk, wordt de samenleving van de stand van zaken op de hoogte ge bracht. Dë rouwstand is daar één van. Wieken draaien altijd tegen de richting van de klok in. Wanneer iemand overlijdt, laat de molenaar de wiek één of twee meter voorbij het hoogste punt stoppen. Met deze wiek voorbij het molen lijf wordt het vergankelijke gesymboliseerd. Ook vreug de en korte of lange rust kun nen met behulp van de wie ken tot uitdrukking worden gebracht. In de Zaanstreek is erzelfs nog een vijfde stand in zwang. Deze wordt ge bruikt bij huwelijken of ju bilea daarvan. „De molen- taal wordt nog steeds in ere gehouden. Maar het hangt een beetje af van de beheer- der'en de plaats en uiteraard Met de wiek voorbij het molenlijf wordt rouw uitgedrukt. (Foto: Marieke Mandemaker) om wie er gerouwd wordt," vertelt de directeur van de Vereniging De Hollandsche Molen L. M. Endedijk. Coomans kwam, als kind van een molenaar, in 1937 in Eikerzee terecht. Tot in de ja ren zestig is hij actief bij De Lelie betrokken gebleven. Over die betrokkenheid kan E. Haak, die als vrijwillige molenaar verantwoordelijk is voor het beheer van De Le lie, meer vertellen. „Het zit bij molenaars in het bloed. Ongemerkt hebben ze bij voorbeeld altijd in de gaten of de molen wel of niet draait. Een molen is ook iets heel levendigs. Je bent af hankelijk van het weer en van de wind. En het materi aal, dat is grotendeels hout. Ook dat leeft. Het reageert op kou en droogte enzo voorts." Toen Haak als vrijwillig mo lenaar op De Lelie kwam, had hij het gevoel eerst het vertrouwen van Coomans te moeten winnen. „Het was toch zijn apparaat en ik had bij hem geen proef afgelegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3