Trinity ontvangt wisselbeker Dijkman wint op keihard parcours en in ijskoud bos In de schijnwerper Snelle Nelli bergt spikes op Fonteijne herhaalt prestatie 1995 niet Bruggen bij Dokkum en Sneek gaan open Kersttoernooi Burgh-Haamstede mikt volgend jaar op veertig ploegen DINSDAG 31 DECEMBER 1996 NR 26104 ROTTERDAM (ANP) - De vulkaan is gedoofd. Het vaat je buskruit geblust. Snelle Nelli Cooman, de explosieve sprintster, heeft de spikes voorgoed opgeborgen. Op 32-jarige leeftijd hakte de in Paramaribo geboren atlete de knoop door. Maandagmid dag maakte Cooman temid den van vele familieleden, vrienden en sponsors haar be sluit officieel bekend in een van de zalen van het Feye- noord- stadion. „Vaarwel, topsport. Welkom nieuw leven na de atletiek," zei Cooman, omringd door medailles en andere herinne ringen aan haar unieke loop baan. Met een lach en een traan, zoals altijd de verper- soonlijkiiig van de spontani teit. Ze gaat zich met even veel 'elan inzetten als ambassadrice van de Stich ting Rotterdam Topsport en propagandiste van bedrijven. „TV-presentatrice lijkt me ook wel wat. Of een sport school beginnen," mijmerde de houdster van een midden standsdiploma aardappels, groente en fruit. Het uitluiden van Cooman als actief atlete werd een happe ning waaruit vooral bleek dat trouwe sponsors zich liever vrienden noemden, een apar te situatie in de doorgaans keiharde wereld van de top sport. Het leverde de ras-Rot terdamse, die in het Zeeuwse Nieuwerkerk woont, onder meer een gouden schoen, een enorme taart in de vorm van een atletiekbaan en een reis naar Suriname op. Ludiek als Cooman zelf was de lofzang van het Rotterdams vrou wenkoor, de Krijsende Kren gen. Een rugblessure, die eind '95 leidde tot een hernia-opera tie, heeft haar besluit te stop pen versneld. „Ik heb gepro beerd Atlanta te halen. Dat mislukte. Na een maandje ben ik weer gaan trainen om te kijken wat nog haalbaar zou zijn. Maar ik bleef pijn houden. Een laatste test (zie Oudejaarsbijlage) onlangs in Spanje viel negatief uit. Tot mijn verbazing was mijn start nog steeds perfect. Ik kon alleen de dag erna haast niet meer lopen van stijfheid. Ik moet ook aan mijn gezond heid denken." Cornelli Antoinette Henriët- te Cooman, op achtjarige leef tijd naar Rotterdam geko men, werd ontdekt in 1981 tijdens een schoolsportdag in de Energiehal. Leraar Walter Suvaal raadde haar aan naar de atletiekclub AVR te gaan. Een reeks successen was het gevolg, dankzij de impulsen van vertrouwensman Henk Kraayenhof („hij heeft een aparte plaats in mijn hart") en ex-man Hans Fiere. Vooral in de hal kwamen de kwaliteiten van het slechts 1,57 meter lange turbopopje tot uiting. Op de zestig meter werd ze zes keer Europees kampioene en tweemaal we reldkampioene. Haar wereld record van zeven seconden precies van de EK'86 (Madrid) hield zes jaar stand. Grote voldoening beleefde ze aan een onverwachte 'nageboor te': de zesde Europese indoor- titel van 1994 in Parijs. „Daar bewaar ik mijn mooiste her inneringen aan." Cooman vestigde op de atle tiekbaan altijd de aandacht op zich. Bekend was haar ri tueel voor de start waarbij haar sterke geloof een grote rol speelde. Psalm 20 lezen, kruisje slaan, de blik met ge balde vuisten naar de hemel geheven. Maar ook alle riva les, of ze het wilden of niet, good luck wensend. Bekend zijn haar uitspraken: „God is mijn grootste sponsor", en: „De bijbel is mijn doping." Over winnen zei ze eens: „Dat is gratis dronken worden." Controverses waren er ge noeg rond Cooman. In 1986 had ze heftige ruzie met atle tes Els Vader en Marjan Olij- slager uit de estafetteploeg omdat Kraayenhof teveel aandacht aan zijn persoonlij ke pupil schonk. In '87 verliet ze huilend de NK omdat de naam van haar sponsor moest worden afgeplakt. Weer een jaar later trok ze zich woe dend terug van de Westatle- tics in Brussel nadat ze een kritisch interview van Olij- slager onder ogen had gehad. Uit die tijd dateert haar uit spraak:.,,^ ben een wervel wind, die rare dingen doet. Dat wil ik zo houden." Cooman is geen snelle Nelli meer. Ze moest maandag nog even aan het idee wennen. „Weet je wat ik het meest zal missen? Het startschot. Neer knielen in de blokken en het alles overheersende wachten op het schot. Ik voelde me dan altijd een gekooid die^ dat eindelijk mag ontsnap pen." Het zaalvoetbaltoernooi in Sport- en Recreatie Westerschouwen blijft maar groeien. In vier jaar tijd verdubbelde het aantal deelnemers van acht naar 32 ploegen. (Foto: Marijke Folkertsma) Rotterdam, West-Brabant en Zeeuws-Vlaanderen komen met alle plezier naar het sport centrum toe vanwege de goede sfeer en gezelligheid. Dat de organisatie - sportleider Rinus Kooman en eigenaar Lesly Wolters - meer wil, blijkt uit hun toekomstvisie. Volgend jaar willen ze veertig heren- ploegen aan de start hebben. BURGH-HAAMSTEDE - Trinity heeft het steeds maar groter wordende kersttoernooi in Sport- en Recreatiecentrum Westerschouwen voor de derde keer op rij gewonnen. Voor deze trilogie ontving de ploeg gisteren na een span nende finaleavond in Burgh-Haamstede de wis selbeker die het nu definitiëf in zijn prijzenkast mag bijzetten. Het kersttoernooi heeft zijn aantrekkingskracht in de ver re omstreken van Schouwen- Duiveland. Teams uit de regio Naar alle waarschijnlijkheid wordt het evenement dan over vijf avonden uitgesmeerd. Een zesde avond wordt gebruikt voor de damesteams. Dit toer nooi werd afgelopen weekein de gewonnen door Airpack. De formatie won alle wedstrijden. Bij de heren was de strijd gis teravond aanzienlijk spannen der. Hoewel iedereen het heeft over een gezellig toernooi 'waarbij je lekker een potje kunt bowlen en ouwehoeren', was de wil om te winnen zeer zichtbaar. In het veld ging de knop gewoon om, hangend aan de bar werd er door velen voor- uitgeblikt wat er moest wor den gedaan om als eerste te kunnen eindigen. Tot de zesde speelronde maak ten vier ploegen aanspraak op de zege: Brouwershaven, SHZ/SRW, Trinity en Pigalle. Brouwershaven, voor het eerst actief op dit zaaltoernooi, haakte af door een gelijkspel tegen SHZ/SRW en verlies te gen Trinity. Pigalle had met twee makke lijke wedstrijden tegen Garage Slager en AZC goede papieren om als eerste te eindigen. Het liet echter twee dure punten liggen tegen Garage Slager, die als laatste zou eindigen. Trinity, de beoogde kampioen, verstapte zich niet meer tegen Vanity (7-0) en Brouwershaven (2-0). Zodoende sleepte het achttal (Erwin en Wilfred Ne- lissen, Serge Berrevoets, Ad van Nieuwenhuijze, Erik Schot, Erik-Jan Elenbaas,,Mi chel Bouwman en Leon Hen- drikse de felbegeerde wissel beker binnen. Uitslagen Heren SHZ/SRW-Pigalle 1-1, SHZ/ SRW-Trinity 2-2, SHZ/SRW- Vanity 2-0, SHZ/SRW-Garage Slager 1-0, SHZ/SRW-AZC 2-0, SHZ/SRW-Brouwersha- ven 2-2, SHZ/SRW-Soccer X 3-0, Pigalle-Trinity 1-1, Pigal- le-Vanity 1-0, Pigalle-Garage Slager 1-1, Pigalle-AZC 2-1, Pi- galle-Brouwershaven 2-1, Pi- galle-Soccer X 4-2, Trinity-Va nity 7-0, Trinity-Garage Slager 3-0, Trinity-AZC 6-0, Trinity- Brouwershaven 2-0, Trinity- Soccer X 5-1, Vanity-Garage Slager 2-0, Vanity-AZC 2-0, Va- nity-Brouwershaven 0-3, Vani ty-Soccer X1-0, Garage Slager- AZC 0-3, Garage Slager- Brouwershaven 0-3, Garage Slager-Soccer X 1-1, AZC- Brouwershaven 1-3, AZC-Soc- cer X 2-3, Brouwershaven-Soc- cerX4-l. Eindstand: 1. Trinity 17, 2. SHZ/SRW 15, 3. Pigalle 15, 4. Brouwershaven 13, 5. Vanity 9, 6. Soccer X 4, 7. AZC 3, Garage Slager 2. Dames Airpack-Sonnemans Sisters 2-0, WIK-Fire Control 2-0, Air pack-Egelantier 2-1, WIK-Son- nemans Sisters 2-2, Airpack- WIK 0-0, Fire Control- Egelantier 1-1, Airpack-Fire Control 2-1, Egelantier-Sonne- mans Sisters 0-1, Fire Control- Sonnemans Sisters 0-2, WIK- Egelantier 3-0. Eindstand: 1. Airpack 10 pun ten, 2. WIK 8, 3. Sonnemans Sisters 7, 4. Egelantier 1, 5. Fi re Control 5 NK marathon voor veteranen ANKEVEEN - Fop Fonteijne, de schaatser uit Burgh-Haamstede, heeft zijn.prestatie van vo rig jaar op het NK marathon op natuurijs niet kunnen herhalen. Eindigde hij de laatste keer als 28e, gisteren werd hij op het natuurijs van Ankeveen 31e. Fonteijne was één van de 150 veteranen die van start gingen voor een tocht over 75 kilome ter, die pas na ruim tweeëneen half uur afgelopen was. Met temperaturen rond het vries punt en dus zacht ijs werd er in de beginfase veel gedemar reerd. „Om me heen zag ik ze vallen en afstappen," ver klaarde Fonteijne de omstan digheden. „Het was weer een afvalrace." Fonteijne verweet zichzelf ver keerd te hebben gegokt. „Bij ontsnappingen vroeg ik mee af 'ga je mee of wacht je af'. Ik heb de slag gemist." Zo bleef de schaatser rijden in het pele- ton achter de kopgroep. Piet Manden won het NK voor vete ranen, tweede werd Pieter de Boer, als derde finishte Rein Jonker. Deze schaatser werd bij de laatst gehouden Elfste dentocht in 1986 derde. Route van Elfstedentocht LEEUWARDEN (ANP) - In overleg met het be stuur van de Vereniging De Friesche Elf Steden is besloten een aantal bruggen bij Dokkum en Sneek open te zetten. Op die manier hoopt de organi satie van de Elfstedentocht meer ijs op de slechte stukken te krijgen. Door het openzetten kan de kou haar werk beter doen. Het bestuur was dinsdag posi tief gestemd over de ontwikke lingen, al maakte het duidelijk nog geen beslissing over het eventueel uitschrijven van de tocht te kunnen nemen. Voor zitter Kroes yeswacht dat het ijs de komende dagen enkele centimeters zal toenemen. Hoeveel precies hangt volgens hem af van de sneeuw die er op het ijs ligt. Woensdagmiddag komt het bestuur opnieuw bij- Zaterdag is de Honderd van Eernewoude in het Friese Eer- newoude, terwijl zondag de eerste tocht over tweehonderd kilometer wordt gereden: de Rotte Merentocht bij Zeven huizen. Maandag gaat het pelo ton naar Steenwijk voor de Noordwest Hoekrit. Bij een mogelijke Elfsteden tocht deze week moeten de deelnemers starten uit een tent. De evenementenhal, ver vanger van de door een brand verwoeste Friesland-hal, is voor de komende dagen volle dig volgeboekt.- Bij definish op de Bonkevaart zijn de licht masten inmiddels al geplaatst. Medewerkers van het elektri citeitsbedrijf hebben in hun vrije tijd vier palen neergezet. In afwachting van een mogelij ke Elfstedentocht staat vanaf donderdag 2 januari elke dag een klassieker op het program ma. De Westlandmarathon in Maasland is donderdag de eer ste, een dag later gevolgd door de Oldambt-rit in Scheemda. Extra treinen De Nederlandse Spoorwegen zetten veel extra treinen in als het tot een Elfstedentocht komt. Het gaat daarbij om de nacht voor de schaatstocht en op de dag er na. Reizigers kun nen een speciaal Elfsteden- kaartje kopen dat geldig is voor de heen- en terugreis naar Leeuwarden en voor de trein reis langs de route van de schaatstocht. Het speciale plaatsbewijs is vanaf de dag dat de Elfstedentocht plaats vindt drie dagen geldig. Bo vendien, is ,het ook onbeperkt te gebruiken als kaartje voor de bussen die in het elfsteden gebied rijden. De Elfsteden- kaart is uitsluitend bij NS-Io- ketten te koop. In de nacht voor de tocht rijden er elk uur extra nachttreinen vanaf Utrecht en om de twee uur vanaf Nijmegen en Ensche de naar Zwolle. Vanaf Zwolle rijden de treinen vervolgens als stoptreinen naar Leeuwar den. In de schijnwerper. Zo heet de rubriek die elke dinsdag op de ze pagina verschijnt. Sporters die in het weekeinde een op merkelijke prestatie hebben geleverd of in de komende da gen meedoen aan een belang rijk evenement worden uitge nodigd om op trefwoorden te reageren. Deze aflevering staat Leon van der Wielen 'In de schijnwerper'. De Zierik- zeese schaarser opende het sei zoen op natuurijs niet slecht. Hij werd op zijn thuisbaan in Zierikzee zaterdagavond twee de, zondag moest hij in Wolp- haartsdijk zijn meerdere er kennen in Corné Lepoeter. Weer een tweede plaats dus. Van der Wielen heeft een start bewijs voor de Elfstedentocht, als die door mocht gaan. Naam: Leon van der Wielen. Geboren: 4 april 1968 in Zierikzee. Woonplaats: Zierikzee. Sport: Schaatsen. Clubs: IJsclub de Poel, Zierikzeese ijs- vereniging. Beroep: Matrijzenmaker. Hobby's: Schaatsen, fietsen. Favoriete sporten: Schaatsen, fietsen en voetbal als het op tv is. Laatste boek: Kan me niet heugen. TV-programmma's: Studio Sport. Kranten/tijdschriften: ZN, Schaatskroniek, PZC, de Fiets. Muziek: U2. Eten: Italiaans. Drinken: Biertje op zijn tijd. Partner: Patricia. Uitgaan: Laatste tijd niet meer zoveel, af en toe naar een film of kroeg. Mooiste plekje op Schouwen- Duiveland: Westerschouwen. Vakantie: Frankrijk en Spanje. Geloof: Geen. Heeft hekel aan: Plakkers, mensen die niet wil len werken. Slechtste eigenschap: Driftig. Beste eigenschap: Moet ander maar uitmaken. Mooiste sportmoment: Zuid-Hollands kampioenschap lange baan (1993/1994). Vervelendste sportmoment: Met de toertocht Luik-Bastena ken-Luik ging ik naar de Wanne (een beklimming, red.) helemaal door het ijs. Het kaarsje ging uit, was niet zo Leuk. Blessures: Af en toe een aanhechting in mijn lies. Sportief doel: Zoveel mogelijk winnen. Sportman/vrouw uit de regio: Wim Evertse. Sport 7: Is weg. Tweede plaats: Begint er op te lijken dat ik er een abonnement op krijg. Winnen: Altijd leuk. Concurrentie: Hubrecht Jansen, Rinse van Etten, Corné Lepoeter. Gemeentelijke herindeling: Volgens mij een beetje flauwe kul. Grootste angst: Zou ik zo gauw niet weten. Waar blijf je voor thuis: Zou ik ook niet zo gauw weten. Winter in Zeeland: Komt altijd iets te laat. Natuurijs: Iets heel moois. Scheuren: Moet je altijd op letten. Kunstijs: Is ook heel mooi. SCHUDDEBEURS - Kees Dijkman uit Burgh- Haamstede heeft zaterdag Rachid Ben Meziane afgelost als cluhcrosskampioen van Delta Sport. Op het keiharde parkoers in het ijskoude Schuddeheurs, dat het woord 'cross' welhaast overbodig maakte, pakte hij bij afwezigheid van dorpsgenoot John Quaak en de per 1 janu ari terugkerende Rachid Ben Meziane vrij on bedreigd de titel. Dijkman toonde zich na afloop van zijn eerste Delta Sport-ti- tel een tevreden man op één ding na: een titel zonder dat ex tra glansje. Graag had hij Quaak aan de start gezien want juist nu, na een maandje 'lekker' trainen, voelde hij zich goed genoeg voor de strijd met de op wintersport zijnde routinier. Nu won Dijkman de titel op het zes kilometer lange traject in Schuddebeurs met bijna speels gemak. Gedurende de eerste vijf ronden, van de ze ven, vond de marinier zijn jon gere plaatsgenoot Arjan Beije aan zijn zijde. Beije, in de Mos selloop van eind november nog voor Dijkman, deed echter na een tempoversnelling van de ontketende Dijkman in de vrieskou naar lucht happen en kon niet volgen. Beije eindigde op een kleine twintig seconden van de in 20.15 min finishende Dijkman. Han van Achterberg troefde op het nippertje Peter Vader om de derde podium plaats af. Bij de veteranen boven de veertig eiste Eddy Smit "'uit Kerkwerve de titel eenvoudig voor zich op. Net zoals de in goede vorm verkerende Zierik- zeeënaar Adrie Noorddijke dat bij de vijftig plussers deed, al baalde hij wel van de afwezig heid van zijn eeuwige rivaal Cor Duinhouwer. Greetje Smit zegevierde bij de vrouwen. Na afloop van de door koude geteisterde race togen de atle ten van Delta Sport zich rap naar de kantine in Zierikzee waar glühwein en warme cho colademelk hielpen om het jaar toch nog warm af te slui ten. Uitslagen Senioren, 6000 ineter: 1. K. Dijkman 20.15.8 minuten, 2. A. Beije 20.34.1, 3. J. Hoek 20.43.4 (buiten mededinging), 4. H. van Achterberg 21.22.0, 5. P. Vader 21.27.6, 6. R. Beertse 22.20.1, 7. C. Hart 22.55.3, 8. R. Kraaijenbrink 23.48.6. Mannen 40 6000 mtr: 1. E. Smit uit Kerkwerve 21.35.7, 2. R. .van Dijke 22.08.6, 3. J. Brands 23.15.8, 4. H. van Elze- lingen 23.45.1, 5. A. Heyboer 24.45.6, 6. P. van de Berg 27.39.1. Mannen 50 6000 mtr: 1. A. Noorddijke 24.17.5, 2. W. Schot 29.44.7. Mannen 60 6000 mtr: 1. Kloet 26.30.3. Mannen 70 6000 mtr: 1. Lekkerkerk 35.42.0. Junioren A, 6000 mtr: 1. P Fioole 23.25.6. Vrouwen 35 2550 mtr: 1. G. Smit 11.08.2, 2. H. Roggeband 11.55.1, 3. W. van Donk 13.01.8. J. J. Jongens B, 2550 mtr: 1. A. Me ijer 11.05.0, 2. M. van de Wek ken 11.52.7. Jongens C, 2550 mtr: 1. M. van Kralingen 11.25.1. Jongens D, 1700 mtr: 1. S. van Kralingen 6.59.7, 2. M. Heeres 7.07.8. Meisjes C, 1700 mtr: 1. R. Rog geband 8.52.1, 2. A. van de Wekken 9.42.0. Jongens A2-pupillen, 850 mtr: 1. T. Landegent 3.50.6,2. B. van Kralingen 3.59.4, 3. J. Rogge band 4.07.4, 4. D. Glerum 4.23.2,5. A. Deurloo 4.26.6. Jongens Al-pupillen, 850 mtr: 1. A. Deurloo 4.26.6. Jongens B-pupillen, 850 mtr: 1. P. van Nieuwenhuize 4.44.3. Meisjes B-pupillen, 850 mtr: 1. H. de Danschutter 5.13.3. Meisjes C-pupillen, 850 mtr: 1. E. Roggeband 6.07,5. Jongens C-pupillen, 850 mtr: 1. C. de Danschutter 5.25.1. Met temperaturen onder nul liepen de leden van Delta Sport de clubkampioenschappen in het bos van Schuddebeurs. (Foto: Marieke Mandemaker

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7