Bijtende komedie 'Stomme Koe' in Theater Mondragon Zierikzee Schippers Schuttevaer schieten met vuurwerk op Rijkswaterstaat Vijf keer duizend gulden Geen suppletie Nieuwjaar Anbo ingezonden stukken Oproer Kanjer en steunpilaar MEDEDELING BESTEMD VOOR ABONNEES ZIERIKZEESCHE RM NIEUWSBODE IHI DINSDAG 31 DECEMBER 1996 NR 26104 5 Stuk over riooljournalistiek van Ben Elton ZIERIKZEE - Het Haarlems Toneel brengt vrij dag' 17 januari in Theater Mondragon in Zierik zee de enige voorstelling in Zeeland van het to neelstuk 'Stomme Koe'. Het betreft een bijtende komedie over riooljournalistiek van Ben Elton. Aan de voorstelling gaat om 19.00 uur een inleiding vooraf, verzorgd door acteur Arthur Boni. De hoofdrollen in deze kome die worden vertolkt door Tru dy Lab ij, Josée de Ruiter, Ar thur Boni, Arnoud Bos en Jules Hamel. De regie is in handen van Andy Daal. Als roddelcolumniste Doris een actrice omschrijft als 'een stomme koe met waggelende gewatteerde dijen' is Leiden in last. De gekwetste actrice daagt Doris voor het gerecht. De rechter moet uitmaken of deze beschrijving gefundeerde kritiek is of een grove beledi ging. Flamboyant gekleed met haar toy-boy Eduardo aan de arm verschijnt Doris in de rechtzaal. Ze is zeker van haar overwinning, die ze zal vieren met pizza en champagne. Met haar grote bek en scherpe hu mor krijgt ze de rechter op haar hand en weet ze de ge kwetste actrice nog dieper te vernederen. Ze steelt de show maar of ze deze keer ook wer kelijke wint, valt nog te be zien. One-liners Met bijtende humor en stevige one-liners schetst Ben Elton in 'Stomme Koe' de macht van de roddelpers. In deze absurde komedie laat hij zien hoe cor ruptie en willekeur mensen kunnen beschadigen. Een cha grijnige bui van een recensent kan de carrière van een acteur jarenlang dwars zitten. Elton gebruikt zijn komedies vaak om kritisch naar de maat schappij te kijken, maar zelft zegt hij ,,Ik gebruik komedie om grappig te zijn." De schrijver/komiek Ben El- ton is in Nederland vooral be kend als tekstschrijver van zeer succesvolle series als 'The Young Ones' en 'Blackadder'. In Engeland oogstte hij veel succes met zijn 'stand-up' shows, zowel in het theater als op televisie in 'Saturday Live' en 'The man from Auntie'. El- ton schreef een aantal toneel stukken waarvan 'Lucht!' in Nederland gespeeld werd. 'Stomme Koe' ging in Enge land in 1991 al in première met Dawn French in de hoofdrol len. De hoofdrollen in de produktie van het Haarlems Toneel wor den gespeeld door Trudy Labij en Josée de Ruiter, twee actri ces met elk een heel eigen stijl en persoonlijkheid, waardoor wellicht een bijzondere toneel avond ontstaat. Voorverkoop Kaarten voor 'Stomme Koe' zijn vanaf donderdag 2 januari op werkdagen in voorverkoop verkrijgbaar bij Theater Mon dragon tussen 11.00 en 14.00 Scène uit 'Stomme Koe' met Josée de Ruiter en Trudy Labij (Fo to: Pan Sok) uur. De kaarten kunnen ook telefonisch gereserveerd wor den: 412670. Met het in werking treden van het dienstverleningscontract tussen de gemeente Zierikzee en de Zeeuwse Theater Stich ting in Middelburg pèr 1 janu ari 1997 is ,4e naam uit de schijnwerpers ver dwenen en wordt uitsluitend nog de aanduiding 'Theater Mondragon' gebruikt. ~zr BRUINISSE - De leden van de Schippersvereni ging Schuttevaer afdeling Schouwen-Duive- land vinden het niet in de haak dat de beroeps vaart in bijzondere omstandigheden geen gebruik mag maken van de jachtenkolken in het Krammersluizeneomplex. Op de Krammersluis, die vol gens voorzitter H. Hoogerhei- de 'toch al niet uitmunt in een vlotte afwikkeling', gelden an dere regels dan bijvoorbeeld op de Volkeraksluizen bij Wil lemstad. ,,Een onverkwikke lijke zaak", reageerde Hooger- heide in heldere turbotaal. Aanleiding tot de uitvoerige discussie over het meten met twee maten door Rijkswater staat, maandagavond in res taurant De Meeuw in Bruinis- se, was een rechtstreeks gevolg van een praktische constate ring afgelopen najaar door Hoogerheide zelf. Toen deed zich namelijk de opmerkelijke situatie voor dat de mosselkot- ters BRU 8 en BRU 50 bij het passeren van de Volkerakslui zen probleemloos gebruik mochten maken van de jach- tensluis, terwijl de dienstdoen de sluismeester op de Kram mersluis ongeveer twee uur later fijntjes meedeelde dat 'zij daar niet aan kunnen begin nen'. Voor de opvarenden van de BRU 50 betekende deze tegen valler een extra wachttijd van viereneenhalf uur. Naar de mening van Hooger heide mag Rijkswaterstaat best wat loyaler met het schut- regime gaan omspringen, met name tijdens periodieke on derhoudswerkzaamheden in de schutkolken voor de be roepsvaart. De aanwezige re giovertegenwoordiger J. de Vries verklaarde na diverse gesprekken met vertegen woordigers van Rijkswater staat wel begrip te hebben voor het beperkte gebruik van de jachtenkolken 'in de Kram mer'. De (ter zake kundige) re giovertegenwoordiger legde uit (de ambtenaren van Rijks waterstaat schitterden tot on genoegen van voorzitter Hoogerheide op de jaarverga dering door afwezigheid) dat de afmeerconstructies van de jachtensluizen niet geschikt zijn om grote schepen een vlot te doorgang te bieden. Het een en ander werd hem duidelijk tijdens een gesprek met het hoofd van de dienst- kring Schelde-Rijn, de heer Van der Laak. ,,De afmeergele- genheid voldoet niet aan de.ei sen. Bolders en pinnen kunnen bij gebruik door grotere mas sa's afbreken met alle ernstige gevolgen vandien. Niemand van Rijkswaterstaat wil dat op zijn geweten hebben. Om dat ik van mening ben dat dit argument terecht is, is door ons vooi^esteld om alleen schepen zonder massa te laten passeren. Maar tot nog toe zon der resultaat", lichtte De Vries het risico om zware schade claims (als gevolg van ongeval- len)uit te sluiten toe. Goed jaar In zijn jaarrede omschreef Hoogerheide het afgelopen mosselseizoen als een goed jaar. ,,We hebben het seizoen 1995/1996 af kunnen sluiten met gemiddeld goede tot zeer goede resultaten. Het laat zich aanzien dat ook het seizoen 1996/1997 met bevredigende resultaten kan worden beëin digd. Evenals de binnenvaart werden de mosselkwekers ge confronteerd met de gevolgen van de ijsgang. De bebakening van de percelen in de Wadden zee was praktisch geheel ver dwenen en moest opnieuw worden opgezet. In verschil lende gevallen kunnen de kwe kers dit zelf doen, zoals op de droogvallende gedeelten, maar in veel gevallen kan dit niet zonder bijstand van de Visserijkundig-ambtenaren. In dit verband blies Hooger heide de loftrompet over visse rij kundig-ambtenaar N. Laros uit Den Helder, die er naar zijn zeggenop onnavolgbare wijze voor heeft gezorgd' dat de be bakening op de Waddenzee on der zijn leiding tijdig gereed was. Prachtig werk, een goe de ambtenaar waardig", aldus Hoogerheide. ra. ijtt: Barrebiezen Een twistappel noemde de Bruse voorzitter def, start van het huidige mosselseizóen, dit jaar in augustus. Doordat de natuur zich niet aan vaste data houdt, raakten de gemoederen in de mosselwereldj afgelopen zomer hevig verhit door een verschil van mening tussen kwekers en handelaren. Het aanhoudend gekrakeel over het vleesgewicht heeft er toe geleid dat de beste afnemers, de zuiderburen, geen kans lie ten schieten om de zwarte schelpdieren uit de meest vreemde gebieden te importe ren. En dat terwijl de Zeeuwse mosselen op dat moment zon der krabbetjes van een uitste kende kwaliteit waren. Con clusie van Hoogerheide: „Drie weken later starten heeft gere sulteerd in: de drie beste we ken van het seizoen naar de barrebiezen." ZIERIKZEE - Uit het werk schema kustsuppleties 1997, dat is opgesteld door minister Jorritsma, blijkt dat in 1997 geen stranden op Schouwen- Duiveland worden opgespoten met zand. In het nieuwe jaar krijgen in Zeeland de stranden in het zuidwestelijk deel van Walche ren en Zeeuws-Vlaanderen een 'grote onderhoudsbeurt' door het opspuiten van zand. Het ministerie Iaat jaarlijks zand- suppleties uitvoeren om te voorkomen dat de Nederland se kustlijn zich verplaatst. NIEUWERKERK - In Ons Dorpshuis in Nieuwerkerk houdt de Anbo regio Schou- wen-Duiveland op zaterdag 11 januari een nieuwjaarsbijeen komst voor ouderen op Schou- wen-Duiveland.De middag be gint om 14.00 uur. Aanmelden kan bij A. de Winter: 641302. Deze laatste trekking van de decemberactie van de Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC) was een klein prijzenfestijn. Mevrouw A. Hagendijk uit Bruinisse, H. G. Potapppel en mevrouw K. Mastenbroek uit Zierikzee. C. P. van Sas uit Zonnemaire en C. J. Quartel uit Kerkwerve kregen al le vijf een stapeltje waardebonnen van duizend gulden overhandigd. De tien andere aanwezige prijswinnaars gingen met honderd gulden naar huis. De vierde en laatste trekking van de actie vond vanmorgen plaats in restaurant De Drie Morianen in Zierikzee. Notaris J. C. G. M. Beijsens maakte de namen bekend. ZOC-bestuurslid A. F. Schiettekatte gaf vervolgens de prijzen weg (Fo to: Marijke Folkertsma) De ledactie behoudt zich het recht voor Ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door do redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschnjvor, waarvan naam en adres tWj de redactie bekend moeten zijn. Hoewel ik geen inwoonster van Zierikzee ben, heb ik toch het voorrecht gehad om een voorstelling van Het Oproer van Zierikzee bij te wonen. Een schitterend afscheidsca deau van de gemeente aan zijn inwoners. Het was genieten. Zowel van het spel als van de muziek. Hoogtepunten waren vóór mij de processie en de komedian ten. Ook bijzonder: de kaar- senscene in de weeskamer en de aankomst van de hertog bij Borrendamme. Aparte erva ring om allerlei bekende straatnamen en gebouwen te horen noemen. De geprojecteerde Dikke toren in aanbouw als achtergrond vond ik heel origineel. O, zo leuk om bij binnenkomst di rect in Middeleeuwse sferen te komen door middel van de schildwachten en het ensem ble. Bij mijn werk als gids probeer je het verleden een beetje tot leven te laten komen. Staande voor het stadhuis heb ik dit voorval uit de geschiedenis van Zierikzee al vaak aan gas ten verteld. Voortaan zal deze gebeurtenis mij nu pok herin neren aan Het Oproer van 1996. Hulde aan iedereen die hieraan meewerkte. Wat een professionaliteit. Waarin een kleine stad groot kan zijn! NANNIE DE BRUINE Dreischor. Terecht worden velé afscheid nemende bestuurders in 't zon netje gezet en worden hun kwaliteiten geprezen. In beslotenheid echter nemen we afscheid van ambtenaren die van de prévut gebruik ma ken; één ervan was ing. Wim van Meerten, directeur ge meentewerken Westerschou- Ik had het geluk in Wim een su perambtenaar te treffen het geen mij de kans gaf me te ont plooien ten dienste van de gemeente. Immers, een be stuurder kan slecht zijn on danks een goeie ambtenaar, maar hij/zijn kan vrijwel nooit beter zijn dan de ondersteu nende ambtelijke kwaliteit toelaat. Ik had dus geluk. Slechts enkele kenmerken van Wim zijn: intelligent innova tief waardoor de door 't be stuur gewenste facelift van de gemeente in goede aarde viel. Zéér kundig zodat hij ook de juiste adviezen kon leveren. Had goede contacten extern die mij de weg wezen naar po tentiële subsidiebronnen. Hij was aimabel waardoor hij velen voor zijn en mijn ideeën won en hij straalde rust en ver trouwen uit hetgeen mij op ve le hoorzittingen van pas kwam. Zijn 'slechtste' eigenschap was misschien nog dat hij té sociaal was voor zijn medewerkers, maar dat meen ik natuurlijk niet echt. Omdat hij - gelukkig voor Westerschouwen - niet carrière-ambitieus was, heeft hij zeker een glansrijke loop baan aan zich voorbij laten gaan en bleef hij zo'n 25 jaar bij onze gemeente. Omdat Wim op z'n eigen wijze vervolg aan zijn leven wil geven, ontbeert de nieuwe gemeente een kan jer en ik een enorme.steun pi laar. Wim heeft een belangrijk aandeel in 't huidige en toe komstige gezicht van Wester schouwen. Gelukkig is jouw fi losofie, Wim, zo bij mij verinnerlijkt dat je in de toe komst een en ander zeker ook elders op 't eiland zal terugvin den. Omdat jij één van de wei nige grote eilandelijke kanjers was die we niet meer terugzien vond ik deze openbare portret tering op z'n plaats. Bedankt voor alles Wim. Ir. C. W. VEERHOEK wethouder Westerschouwen. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Middelharnis: A. P. Voets te Hoevelaken; te Roc- kanje: W. van den Hul te Oud- Loosdrecht; te Oostzaan (SoW): B. Vijfvinkel te Hummelo; te Leiden als predikant met be paalde opdracht (studenten pastor): mw. K. van^den Broe- ke te Kruiningen, die dit beroep heeft aangenomen. Bedankt voor IJsselmuiden- Grafhorst (deelgemeente De Hoeksteen): W. Wagter te Ca- pelle aan den IJssel; voor Daa,rle: A. Prins te Hoogblok- land. Herindeling I en 2 't Is nu ruim veertig jaar geleden Dat 't eiland bijna was vergaan Met man en macht is er gestreden Voor Schouwen-Duivelands voortbestaan De inzet van die stoere Zeeuwen werd weer eens met succes bekroond Zij vochten voor de grond die eeuwen Door 't voorgeslacht al werd bewoond De strijd met 't water werd gewonnen Dank zij die grote eenheidszin Met d' opbouw werd heel snel begonnen Er was al vlug een nieuw begin Er kwamen heel wat wijze mannen Aan 't wederopbouwwerk te pas Zij maakten vele mooie plannen 't Moest beter worden dan het was. Zij bouwden grote boerderijen Aaneengesloten kavels grond En langs de wegen lange rijen Met bomen op die nieuwe grond Veel nieuwe huizen, nieuwe dorpen Voorwaar een prachtig resultaat Het oude over boord geworpen Men streefde naar de welvaartstaat En daarna kwam de herindeling De kernen waren veel te klein En samen was er toch meer speling Wij zouden dan veel sterker zijn En inderdaad kwamen er zaken Tot stand door deze nieuwe vorm Veel wensen waren waar te maken Maar ook de haat groeide enorm Er groeide afgunst in de dorpen De grootste namen dus de macht De kleinste werden onderworpen Zij kregen niet wat werd verwacht Dat zijn echt plattelandsproblemen Waar weinig aandacht maar voor is Men moet op tijd maatregels nemen Want anders loopt het een keer mis Dan zullen scholen gaan verdwijnen Voor middenstanders geen bestaan Verenigingen die gaan kwijnen En op den duur ten onder gaan Nu gaan wij het opnieuw proberen Zou 't deze keer echt beter gaan De tijd, die zal het moeten leren Maar velen twijfelen er aan De afgunst was wel afgenomen Maar zeker nog niet helemaal Het zal opnieuw weer boven komen Elk dorpje spreekt zijn eigen taal Er is met leeuwenmoed gestreden Toen wij destijds werden bedreigd Maar wij zijn echter pas tevreden Als ieder dorp zijn aandeel krijgt D. Viergever, Brouwershaven Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de 2e- rikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gele genheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de ge dichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht ZIERIKZEE Pluimveeshow W. Rotte uit Schuddebeurs be haalde bij de 'Zeelandiashow' voor pels- en pluimveein de sa- tij nrasklass.e konijnen driem aal het erepredikaat fraai. Jeugdlid Linda Bakker uit Zie rikzee behaalde de tweede prijs fraai in de kleurdwer- grassen met een blauw vrouw jong. Met een Nederlandse hangoordwerg vrouw jong werd zij winnaar van groep zes over alle hangoorrassen. G. Bakker uit Zierikzee behaalde met zijn klein Chinchilla ko nijnen in dit ras driemaal het predikaat fraai en driemaal zeer goed. Op de clubtentoon- stelling in Ouddorp behaalde Linda Bakker de eerste plaats bij de jeugdinzendingen met een kleurdwerg konijngrijs man jong en bij de klasse hang oordwergen de eerste en twee de prijs met beide vrouw jong. Bij de rassen satijn en witte Weners behaalden W. Rotte en M. van Oeveren beiden twee maal het predikaat zeer goed. OOSTERLAND Oud papier In Oosterland wordt zaterdag 4 januari door de gereformeer de gemeente een oud papierak- tie gehouden ten bate van de zending. De ophalers gaan om 08.30 uur uit de startblokken. Advertentie Met ingang van 1 januari 1997. zijn de abonnements tarieven als volgt aangepast: Maand-abonnement: - met automatische betaling Kwartaal-abonnement: - met automatische betaling - zonder automatische betaling Halfjaar-abonnement: - met automatische betaling - zonder automatische betaling Jaar-abonnement: - met automatische betaling - zonder automatische betaling 19,00 51,00 53,50 97,00 102,00 184,00 194,00 Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Tel. 0111-453535 4-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5