Aandeel siervuurwerk in totale verkoop neemt nog steeds toe Lkl Opnieuw heibel vissers en Waddenbeschermers Jacht op waterwild is vanaf morgen gesloten Vuuriverkverkoop dit jaar gelijk aan vorig jaar AZC Burgh-Haamstede wil verlenging overeenkomst Te snel Onderzoek Auto tegen verkeerszuil Auto in de sloot bij Ouwerkerk Wij wensen u veel voorspoed en geluk in 1997 I van der have Over sluiten droogvallende platen Drie mannen gewond bij schietpartij Vlissingen DINSDAG 31 DECEMBER 1996 NR 26104 3 Opvallend De populariteit van grote vuurpijlen neemt de laatste jaren toe. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Het aandeel van siervuurwerk in de totale verkoop van vuurwerk neemt nog steeds toe. De verkoop dit jaar was dit jaar ver gelijkbaar met die van vorig jaar. De klanten gaan met gemiddeld vijftig gulden aan vuur werk naar huis. Dat melden diverse handelaren in vuurwerk op Schouwen-Duiveland. Met gemeente Schouwen-Duiveland BURGH-HAAMSTEDE - Het Asielzoekerscen trum (AZC) in Burgh blijft voorlopig gehand haafd. De huidige bestuursovereenkomst tus sen het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) en de gemeente loopt per 31 juli 1997 af, maar een aanvraag tot verlenging van de over komst met de nieuwe gemeente Schouwen-Dui veland is in voorbereiding. Knallers hebben de laatste ja ren behoorlijk aan populari teit ingeboet. Ze worden voor namelijk alleen nog maar door jongeren gekocht. Volwasse nen hebben een voorkeur voor siervuurwerk. Een trend die zich een aantal jaren geleden al inzette. En ook dit jaar werd er weer meer van dit soort vuur werk verkocht dan vorig jaar. „Wij zijn daar zelf ook voor- Tijdens de jaarvergadering van de eilandelijke Schippers vereniging Schuttevaer in Bruinisse maakte voorzitter H. Hoogerheide er geen ge heim van dat deze publiciteits stunt moet worden bezien in het licht van het teruglopend aantal leden bij de natuurorga nisaties. NIEUWERKERK - Bij snel heidscontroles op verschillen de locaties op Schouwen-Dui veland liepen zondag negen hardrijders tegen de lamp. Van 10.50 tot 12.20 uur stond de radarapparatuur opgesteld langs de N59 ter hoogte van Nieuwerkerk. Totaal 577 voer tuigen passeerden de radar. Acht automobilisten hadden het gas te diep ingedrukt. De hoogst gemeten snelheid be droeg 98 kilometer per uur. Van 13.00 tot 13.30 uur had de politie post gevat langs de Ser- ooskerkseweg bij Seroosker- ke. Drieënzeventig voertuigen werden gecontroleerd en daar bij werd slechts één hardrijder betrapt. Deze reed met een snelheid van 91 kilometer per uur daar waar een maximum snelheid van 80 kilometer per uur geldt. BERGEN OP ZOOM - Het Re gionale Platvorm Uitkerings gerechtigden van de AbvaKa bo onderzoekt in de week van 14 tot en met 17 januari de sa menwerking tussen arbeidsbu reaus. sociale diensten en be drijfsverenigingen. Doelstellin g van deze samenwerking is dat de dienstverlening aan de cliënt wordt verbeterd. stander van en proberen de verkoop ervan te promoten. Siervuurwerk geeft toch min der overlast," aldus mevrouw C. Haak van de gelijknamige fietsenhandel in Bruinisse. De meeste mensen hebben een voorkeur voor een van de vele pakketten die worden aange boden. Prijzen van deze pak ketten variëren van ongeveer tien tot vijftig gulden. Alleen daarom zijn volgens Hoogerheide in de afgelopen dagen nieuwe kreten uit de kast gehaald om de aandacht op de Waddenzee te concentre ren. Ook W. D. van den Berg van vissersvereniging Algemeen Vissersbelang in Bruinisse re ageerde „zeer teleurgesteld". Over de verkopen van dit jaar zijn de handelaren tevreden. J,. de Jonge uit Zierikzee was vanmorgen al door zijn hele voorraad heen. „Ik had net zo veel gekocht als vorige jaren. Maar zondag ben ik nog naar de groothandel gereden voor meer vuurwerk. Dat is nu ook op," aldus De Jonge. Bij P. van de Kassteele in Noordgouwe kan ook vandaag nog vuurwerk worden ge kocht. „Ik verkoop ieder jaar tot en met de laatste dag. Daar koop ik ook op in. Ik heb liever wat over dan dat de mensen voor niets komen," aldus Kas steele. Wie grote vuurpijlen wil, hoeft echter niet meer na ar Van de Kassteele te gaan. „Daar ben ik al doorheen. En De uitspraak dat schelpdier vissers de schadelijke effecten van hun werk erkennen en daardoor in 1993 constructief hebben meegewerkt aan de op stelling van de Structuurnota Zee en Kustvisserij en vervol gens het Beheersplan Schelp diervisserij betitelde Van den Berg als een absolute leugen. Nu de Waddenvereniging zich - niet voor de eerste keer - als wolf in schaapskleren mani festeert, vragen de schelpdier vissers zich hardop af welke kant zij heen wil. Dat de ge sprekspartners vooruitlopen op de evaluatie van de Struc tuurnota Zee- en Kustvisserij in 1997, de nota waarin een ver- ook bij mijn leverancier waren ze niet meer te krijgen." De mensen die vuurwerk ko pen doen dat volgens Van Kas steele soms voor grote bedra gen. „Honderd gulden of meer komt regelmatig voor, terwijl dat vroeger een uitzondering was. Dat is dit jaar wel opval lend," aldus Van de Kassteele. Gemiddeld kopen de klanten bij hem voor veertig gulden aan vuurwerk.' De Jonge zit daar met 35 gul den net iets onder en in Brui nisse kopen de mensen voor ge middeld vijftig gulden aan vuurwerk. Het Geschenken huis in Burgh-Haamstede spant de kroon. Volgens J. van de Bos ligt de gemiddelde ver koopprijs per persoon op zo'n zestig tot zeventig gulden. Het Geschenkenhuis begaf zich dit jaar voor het eerst op de vuur- werkmarkt. Volgens eigenaar H. Goudzwaard, omdat het ge woon een „leuke handel" is. Overlast Die leuke handel heeft echter ook zijn keerzijde in de vorm van overlast. Al valt dat vol gens J. Kole van de politie in Zierikzee dit jaar heel erg mee. „We hebben het er net over ge had op het bureau. Het is dit jaar opvallend rustig." Slechts twee keer heeft de politie han delend moeten optreden. In Oosterland werd een jongen aangehouden met strijkers, die hij in een brandgang liet ont ploffen. Hij is door de politie naar het Bureau Halt- verwe zen. In Bruinisse kwam de po litie in actie bij het verkoop punt, omdat er geklaagd was over overlast'Van het ontste ken van vuurwerk. Volgens Kole beperkt de politie zich ook tot het reageren op klach ten. Landelijk wordt er dit jaar voor ongeveer zeventig mil joen gulden aan vuurwerk ge kocht. Dat meldt het ANP. Het persbureau baseert zich hierbij op een voorspelling van de Fe deratie Vuurwerk Nederland. Het totaalbedrag komt neer op vier gulden per Nederlander. Het aandeel siervuurwerk is volgens de federatie de afgelo pen vijf jaar gestegen van zes tig naar tachtig procent. weving van visserij en natuur juist centraal staat, moge dui delijk zijn. 1 Van den Berg: „Met de jongste uitspraken gooien zij de hele nota naast zich neer en kiezen ze dus niet voor verweving. Ook het verhaal dat het afslui ten van delen van de Dollard er toe heeft geleid dat er 30 hecta re zeegrasvelden zijn ontstaan, is klinkklare nonsens. Op 30 hectare in totaal zijn slechts enkele plantjes aangetroffen en verder niets. In de gesloten droogvallende gebieden op het Nederlandse Wad zie je ook geen zeegras. Het is erg sugges tief wat ze allemaal uitkra men. Puur stemmingmakerij." Dit blijkt uit de toelichting van plaatsvervangend direc teur H. van der Aa van het AZC in Burgh. Van der Aa laat desgevraagd weten, dat de af deling Bestuurscontacten van het COA een aanvraag tot verle ning van de bestuursovereen komst in voorbereiding heeft. Hij zegt, dat er bewust voor is gekozen de onderhandelingen over deze verlenging aan te gaan met het nieuwe gemeen tebestuur. „Het leek ons niet juist die verlenging vroegtij dig nog met het gemeentebe stuur van Westerschouwen even snel te regelen." In het kader van kwaliteits verbetering wordt landelijk de capaciteit van de asielzoekers centra ingekrompen. De totale capaciteit van het AZC in Burgh bedraagt 282 bedden. Het waterwild heeft het moei lijk om te overleven doordat al geruime tijd nagenoeg al het open zoete en brakke water be vroren is. „Nu te gaan jagen, zou niet verantwoord zijn," al dus gedeputeerde staten. Soorten waar tot 31 januari op gejaagd mocht worden zijn de wilde eend, de grauwe gans, de kolgans, de rietgans en de smient. Door de jacht op deze dieren worden andere vogels gestoord in hun pogingen voedsel te bemachtigen. Ook daarom sluiten gs het jachtsei zoen op waterwild voortijdig. Behalve Zeeland hebben de provincies Noord-Brabant, Overijssel, Zuid-Holland en Groningen de jacht op water- De politie vermoedt dat de schietpartij te maken heeft met onenigheid over drugs. De schotenwisseling vond rond 11.30 uur in de Bonedijke- straat plaats tussen twee inwo ners van Vlissingen, respectie velijk 21 en 22 jaar oud, en een 33-jarige Rotterdammer. De laatste raakte zwaargewond, maar verkeert na een operatie maandagmiddag buiten le vensgevaar. SCHARENDIJKE - Een 35-ja- rige inwoner van Scharendijke reed maandagmiddag met zijn auto tegen een verkeerszuil. De man verklaarde tegenover de politie dat hij uitgeweken was voor een tegemoetkomen de auto gebotst. De andere au to reed door na het ongeluk. De auto van de Scharendijke- naar was door de botsing vast komen te zitten op de verkeers heuvel waarop de zuil beves tigd was. Die wordt thans maximaal ge bruikt. Van der Aa verwacht dat pas in oktober volgend jaar een inkrimping met zeven bed den, dus tot 275, kan worden doorgevoerd. In beheer Van belang bij de overweging een aanvraag tot verlenging van de bestuursovereenkomst aan te vragen is, volgens Van der Aa, het feit dat het gebouw waar het AZC in Burgh in ge vestigd is, enkele jaren gele den door het toenmalig minis terie van VMC is aangekocht. De COA heeft het gebouw der halve zelf in beheer en er is naast een bestuursovereen komst geen sprake van een huurovereenkomst met het ge meentebestuur. wild verboden. Sommige pro vincies nemen ook de jacht op klein wild mee in het verbod. De jacht op groot wild is nog overal toegestaan. Oproep De verboden volgen op een op roep van Kritisch Faunabe heer en de Koninklijke Neder landse Jagers vereniging (KNJV). De organisaties zijn van mening dat het water- en klein wild erg veel moeite heeft met de lage temperatu ren. De KNJV voegt daar wel aan toe dat haar leden nog nergens verzwakte dieren hebben aan getroffen. Een Vlissinger die bij de schietpartij was betrokken en de gemeentewerker, een 42-ja- rige inwoner van Vlissingen, raakten lichter gewond. Zij mochten na behandeling het ziekenhuis verlaten. De twee.Vlissingers die bij de schietpartij betrokken waren, zijn aangehouden. De gebruik te vuistvuurwapens zijn in be slag genomen. Advertentie ok in 1997 et beste Uit de bus Afefc jf de graflf-stoutjesdijk schilders S®Si|erikzee, 415356 Verwachting t/m zaterdag 4 jan. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min. temp. -15 graden Mid.temp. -8 graden Windkracht oost 2 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp.-13 graden Mid.temp. -8 graden Windkracht oost 3 Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 30% Min.temp. -10 graden Mid.temp. -5 graden Windkracht n.oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 1 jan. Zon op 08.49, onder 16.37 Maan op onder 12.02 2 jan. Zon op 08.48, onder 16.39 Maan op 00.52, onder 12.26 Laatste Kwartier: 2 januari (02.46) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt een zeer koude jaarwisseling. Bij helder weer daalt de temperatuur vannacht tot om streeks -15 graden. Een stevige oos tenwind, boven land matig tot vrij krachtig en langs de kust en op het IJsselmeer krachtig tot hard, maakt dat het extra koud aanvoelt. In de loop van nieuwjaarsdag zwakt tot wind iets af maar het blijft koud. Overdag vriest het nog een graad of 9. Dankzij de zon krijgt het weer toch een vriendelijk karakter; alleen in het zuiden van het land is kans op enke le wolkenvelden. Het blijft droog. Op langere termijn is de kans op neer slag aanvankelijk klein en blijft het zeer koud; 's nachts vriest het streng en overdag matig. De oostelijke stro ming, rondom een hogedrukgebied boven Duitsland en Polen, wordt weliswaar wat zwakker maar voert aanhoudend zeer koude lucht aan. Het ziet er naar uit dat we tijdens het weekeinde met een noordelijke stro ming te maken krijgen. Dat betekent dat het iets minder koud wordt en dat de kans op sneeuwbuien toe neemt. OUVVERKERK - Bij een eenzij dig ongeval belandde een 22-ja- rige inwoner van Ouwerkerk met zijn auto in de sloot. De Ouwerkerker kwam met de schrik vrij en ook zijn auto werd praktisch onbeschadigd uit de sloot getakeld. De man uit Ouwerkerk wilde de Stel- weg afrijden in de richting van Zierikzee maar verloor in een bocht de controle over het voertuig, schoof in de berm en kwam vervolgens in de sloot terecht. De politie vermoedt dat gladheid de oorzaak van het ongeval was. ZIERIKZEESCHE R1 NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -453538 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556. Abonnementen. De abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 177?% B.T.W. Met een gekostumeerd bal werd gisteravond de ijsbaan in Schuddebeurs officieel ingereden. Zo'n dertig schaatsliefhebbers, waaronder de twee struisvogels op de foto, hadden zich in een mooi kos tuum gestoken, om het openingsfeest mee te maken. Daarbij aanwezig was ook wethouder M. P. Ketting-Koopman. Zij mocht het lint doorknippen, waarmee de ijsbaan was afgezet. Voor haar was dat van bijzondere betekenis. In 1990 had zij er zelf voor gezorgd dat de ijsbaan naast 'Mon Plaisir' op de meerjarenbegroting terecht kwam. In 1994 werd Ketting wethouder. Zij is er dan ook zelf voor verantwoordelijk geweest dat het plan van de ijsbaan ook daadwerkelijk werd uitge voerd. (Foto: Marijke Folkertsma) Advertentie TNefoon0111-641743 b.gg 643166 BRUINISSE - In de Zeeuwse schelpdiërsector is D.e uitspraak dat schelpdier- weving van visserij en natuur r vissers de schadelijke effecten juist centraal staat, moge dui- met afschuw gereageerd op uitlatingen van de van hun werk erkennen en delijkzijn. Waddenvereniging en de Vogelbescherming. De ^a?f.door in 1993 instructief Van den Berg: „Met de jongste hebben meegewerkt aan de op- uitspraken gooien zij de hele beide organisaties zijn van mening dat alle stelling van de Structuurnota nota naast zich neer en kiezen droogvallende platen in 1998 gesloten moeten zijn VOOr de schelpdiervisserij. diervisserij betitelde Van den ten van delen van de Dollard er Waarschijnlijk ruzie over drugs VLISSINGEN - Bij een schietpartij in Vlissin gen zijn maandagochtend drie mannen gewond geraakt. Het gaat om een Rotterdammer, een Vlissinger die bij de schietpartij waren betrok ken, en een werknemer van de gemeente die ter plaatse aan het werk was. 'Al moeilijk genoeg om te overleven MIDDELBURG - Het jachtseizoen voor water wild is vanaf morgen, donderdag 1 januari, ge sloten. Dat heeft het provinciebestuur gisteren besloten vanwege het koude weer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3