R D E C E M B E R 30 OUDEJAARSBIJLAGE DINSDAG 31 DECEMBER 1996 Drugsbeleid in de vorm van coffeeshops waar legaal soft-drugs verkocht worden moet volgens staatssecretaris J. Kohnstamm van D66 hand in hand gaan met bestrijding van overlast door drugsgebruikers. Dat zegt de staatssecretaris tijdens een matig bezochte verkiezingsbijeenkomst van D66 in Haamstede. Op een verkiezingsbijeenkomst van de WD in Zierikzee doet staatssecretaris E. Terpstra de belofte dat Zeeland mag rekenen op drie miljoen extra voor bouw en renovatie van verpleeg-en verzorgingshuizen. Dat geld komt bovenop het bedrag waar de provincie, gerekend naar de landelijke norm, recht op heeft. De provincie is er niet blij mee. Terpstra had aanvankelijk veel meer geld toegezegd. Voor het eind van dit jaar wil herverkavelaar Erik van Nuland een overzicht hebben van alle plannen voor kwaliteitsverbetering van de Westerschouwse recreatieondernemers. In Renesse wordt het plan van aanpak van het project Herstructurering Schouwen- West aan de recreatieondernemers gepresenteerd. Een project dat een investering van naar schatting 40 a 50 miljoen gaat vergen. De Federatie van Ondernemersverenigingen Schouwen-Duiveland (FOS) kan de N59 als vierbaansweg voorlopig op haar buik schrijven. Volgens het provinciebestuur zijn er noch het geld noch de argumenten voor. De jeugd van Poortambacht en de rest van Zierikzee kan tevreden zijn. Het experiment met de skatebaan op het Hatfieldpark in de Zierikzeese wijk is bij de politiek goed gevallen. Alleen J. de Bruijne (SGP/GPV/RPF) onthoudt zich van advies tijdens de vergadering van de raadscommissie welzijn. De overige fracties zijn positief over de aanleg van een vaste baan. De gemeente Westerschouwen heeft sinds 1990 veel eigen woningbezitters volgens de rechter onterecht belast met een bedrag van 2500 gulden wegens 'aansluitrecht aardgas'. Daarvoor had de gemeente geen enkele wettelijke basis. Volgens wethouder G. J. W. van der Salm ligt de schuld niet bij de gemeente, maar bij de Delta Nutsbedrijven. Het nutsbedrijf denkt daar anders over. Als het even kan moeten alle reclamevlaggen over een jaar uit het stadsbeeld van Zierikzee zijn verdwenen. Vooruitstekende zonweringen, rolluiken en schuif- en rolhekken aan de straatzijde geldt een overgangstermijn van drie jaar. Maar ook deze mogen het straatbeeld van de historische binnenstad van Zierikzee dan niet meer ontsieren. Drs. C. Dietvorst is afgetreden als voorzitter van de Stuurgroep Herindeling Schouwen-Duiveland. Hij legt met onmiddellijke ingang zijn functie neer, omdat uit een accountantsonderzoek blijkt, dat hij 'onzorgvuldig declaratiegedrag' heeft vertoond. Na overleg tussen Dietvorst en de Stuurgroep zijn beide partijen tot de conclusie gekomen, dat ,,een verdere samenwerking bezwaarlijk wordt." De financiële administratie van het herindelingsproces op Schouwen-Duiveland heeft lange tijd te wensen overgelaten. Pas sinds 1 september van dit jaar is er een duidelijk overzicht van de financiële gevolgen van de besluiten. Wel zijn alle gedane uitgaven in overeenstemming met de besluitvorming van de Stuurgroep. Tot deze conclusie komt VB Accountants na een onderzoek naar de financiële administratie van het herindelingsproces L. J. van Gastel, die eind september uit de Stuurgroep Herindeling Schouwen- Duiveland stapte, keert zeer waarschijnlijk terug in dit gezelschap. Nadat een accountantsonderzoek heeft aangetoond, dat hij met recht twijfels had over de financiële afwikkeling van de herindeling, bestaan er volgens Van Gastel geen belemmeringen meer ,,te helpen werken aan de nieuwe gemeente, als de Stuurgroep dat tenminste wil." De WD is de grote winnaar van de eerste raadsverkiezingen voor de gemeente Schouwen- Duiveland. De liberalen bezetten straks zeven van de 23 zetels van de gemeenteraad. De aanhang van de PvdA keldert van 26 naar ruim achttien procent. GroenLinks komt voor het eerst in de gemeenteraad op Schouwen- Duiveland. De opkomst is met 61 procent bijzonder laag. De inwoners van Poortambacht zijn verre van gelukkig met de verkeersheuvels die in de Scheldestraat en Haringvlietstraat in Zierikzee zijn aangelegd. De verkeerssituatie wordt er niet veiliger op. En bovendien zorgen de vluchtheuvels regelmatig voor opstoppingen in de straten, zo luiden in het algemeen de klachten. Voor het ambt van burgemeester van Schouwen- Duiveland hebben zich vijftien kandidaten gemeld. „Een vrij gering aantal," volgens Commissaris van de Koningin W. T. van Gelder. Een van de opvallendste eisen uit de profielschets van de gemeenteraad is dat de burgemeester de cultuurverschillen in onze regio moet kunnen overbruggen. Dat er maar 26 mensen aanwezig zijn op de eerste hoorzitting over het parkeren 'voor belanghebbenden in Zierikzee vindt wethouder P. de Rijke „zeer teleurstellend". De uitslag van de mini-enquête, aan het eind van de avond gehouden, stemt hem waarschijnlijk beter. Hieruit blijkt dat een meerderheid voor invoering van het belanghebbenden- parkeren is. „Wat is uw aankomst toch mooi als u zo tussen de twee witte bruggetjes door de Museumhaven binnenvaart," spreekt burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs in zijn welkomstwoord tot Sint- Nicolaas. Ook in zijn toespraak klinkt evenals bij 'zijn collega's in de regio een zweem van melancholie. Wat de gemeentelijke herindeling voor de intochten van de Sint tot gevolg zal hebben, blijkt vooralsnog niet helemaal duidelijk. De raad van het bestuur van het Natuur- en Recreatieschap De Grevelingen is in principe akkoord met het voorstel voor de exploitatie van een waterskibaan aan de Brouwersdam. Het plan kan verder uitgewerkt worden tot een definitief voorstel. Omdat hier maanden mee gemoeid kunnen.zijn, is het volgens de directeur van het Grevelingenschap, J. Lodders, niet waarschijnlijk dat de kabel-waterskibaan in 1997 al klaar is. Bij de gemeente is een plan ingediend voor een indoor kartingcentrum in het voormalige fabrieksgebouw van textielhandel Superdam aan de Havenstraat in Zierikzee. De gemeente heeft planologisch gezien geen bezwaren tegen initiatief van de firma Delta uit Brouwershaven. Het personeel van Zorgcentrum Borrendamme in Zierikzee blijft zeer waarschijnlijk met een petitie zitten, die zich richt tegen de handelwijze van het bestuur. Het was de bedoeling de petitie aan het eind van een protestmars uit te reiken aan de provinciaal inspecteur verzorgingshuizen K. Tenwolde. Deze weigert, na een aanvankelijke toezegging, de petitie in ontvangst te nemen. De provincie heeft net als de gemeente Westerschouwen de bezwaren van de bewoners van het Duinwegje in Burgh tegen de bouw van dertien woningen aan het wegje ongegrond verklaard. De bewoners beraden zich op verdere stappen. Burgemeester J. J. P. M. Asselbergs had niets te veel beloofd toen hij in zijn openingswoord van 'Het oproer van Zierikzee, 1472' sprak van een „weergaloos spektakel, dat u nooit zult vergeten. De première van dit 'spektakel' was in de Concertzaal in Zierikzee. En het werd een schouwspel, dat velen zich inderdaad altijd zullen blijven herinneren. 'Een voorbeeld voor velen. Mensen als u zijn altijd nodig'. Met die woorden besluit burgemeester H. Tees van Westerschouwen zijn toespraak tot de 75-jarige Krijn Schoonaard. Tijdens een bijeenkomst in De Koebel in Burgh wordt de scheidend koster van de Hervormde Kerk Burgh benoemd tot Ridder van de zesde graad in de orde van Oranje-Nassau. 1. Plan voor kartingcentrum gebouw Havenstraat Zierikzee. 2. Nieuwe vluchtheuvels Poortambacht zorgen voor overlast 3. Dietvorst stapt op vanwege 'onzorgvuldig deel ara tiegedrag'. 4. Verkiezingswinst WD 5. Sinterklaas op bezoek. 6. 'Het Oproer' van Zierikzee wordt groot succes. De uitbreiding van het industrieterrein Zuidhoek in Zierikzee gaat door. Het daartoe opgestelde bestemmingsplan wordt door de raadscommissie ruimtelijke ontwikkeling van een positief advies voorzien. Ook is de gemeente tot overeenstemming gekomen met S. den Boer. Deze heeft in het plangebied een boerderij. Met gefluit en gezang trekken zo'n twintig personeelsleden en bewoners van Zorgcentrum Borrendamme door het centrum van Zierikzee. De tocht eindigt voor het stadhuis. Hier neemt statenlid G. R. J. van Heukelom uit Nieuwerkerk, als voorzitter van de provinciale commissie welzijn, een petitie van bewoners en personeel in ontvangst. Zij willen een onafhankelijk onderzoek naar de gang van zaken in de organisatie van het zorgcentrum. Een zogenaamd boetebord is het nieuwste wapen van de politie in de strijd tegen jakkeraars op de rijksweg. Het boetebord wordt geplaatst langs de Serooskerkseweg (N57) omdat op dit traject volgens opgave van de politie de meeste verkeersslachtoffers vallen. Op het bord is te zien hoeveel automobilisten de vorige dag in de fout gingen en tevens valt af te lezen voor hoeveel geld er op dit traject al aan bekeuringen is uitgedeeld. Herinrichting van de Vissershaven, Veerhaven en Vluchthaven in Bruinisse vergt alles bij elkaar - inclusief een mogelijke verhuizing van Maaskant Shipyards -12 miljoen gulden. Maaskant zelf zou 3,5 miljoen op moeten hoesten en voor de gemeente Bruinisse - dus straks de gemeente Schouwen- Duiveland - zou het een investering van 2,4 miljoen betekenen. Dat becijfert de Grontmij in haar rapportage over de toekomst mogelijkheden van de havens van Bruinisse. De kans dat er op polderwegen ernstige ongelukken gebeuren is tien keer groter dan op auto(snel)wegen. Dat schrijft Waterschap Zeeuwse Eilanden in zijn Verkeersveiligheidsplan. Volgens het waterschap is de verkeersonveiligheid op plattelandswegen niet afgenomen, maar eerder toegenomen omdat er meer zwaar verkeer over de smalle wegen dendert. De populaire jongensgroep B*E*D* geeft een concert in Jeugdsoos De Pul in Bruinisse. Ricardo, Alain en Gerald doen het hart van menig tienermeisje sneller kloppen. „Hartstikke.mooi," was, waarschijnlijk onder de indruk, zowat het enige wat een meisje kan uitbrengen. Zij heeft de avond van haar leven. In de laatste vergadering van de gemeenteraad Westerschouwen zijn Adri Padmos (ex-CDA), Jan Hendrikse en Cees Verton (beiden PvdA) benoemd tot Ridder van de zesde graad in de Orde van Oranje-Nassau. De overige raadsleden krijgen een legpenning of een erepenning van de gemeente. Het nieuwe college van de gemeente Schouwen- Duiveland is bekend. De WD (twee wethouders) heeft zwaar werk op zich genomen. Het takenlijstje van de CDA- wethouders en de twee PvdA- parttimers is van een opmerkelijk lichter kaliber. Onder grote belangstelling is de vernieuwde polikliniek van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee officieel geopend. „De patiënten reageren tot nu toe zeer positief. Nu er geïnvesteerd is, geloven ze pas echt dat het ziekenhuis blijft bestaan," vertelt het hoofd van de polikliniek, mevrouw L. C. M. Verrijzer. De gebruiksmogelijkheden van dorpshuis De Oosterhof in Oosterland zijn met een ingrijpende verbouwing aanzienlijk verruimd. Het gerenoveerde dorpshuis wordt op feestelijke wijze in gebruik genomen. Dat gebeurt met een open huis en een feestprogramma, verzorgd door de vaste gebruikers van De Oosterhof. Mr. J. J. P. M. Asselbergs verruilt op 1 januari Zierikzee voor de burgemeesterspost Schouwen-Duiveland. De vertrouwenscommissie uit de nieuwe gemeenteraad vindt hem unaniem de beste van de vijftien kandidaten. Minister H. Dijkstal van Binnenlandse Zaken neemt deze voorkeur Voor de realisering van het Milieu Recreatief Centrum (MRC) ligt in Brussel een subsidie van 1,3 miljoen gulden klaar. Het geld komt uit de zogenoemde Interreg 2- pot. Uit deze pot worden subsidies gegeven aan grensoverschrijdende projecten van bedrijven en gemeenten. Het is de eerste keer dat een gemeente uit Noord-Zeeland van deze pot profiteert. Niemand had eigenlijk anders verwacht. De gemeenteraad van Westerschouwen keurt unaniem woningbouw in natuurgebied de Westerenban in Haamstede goed. De bezwaarmakers gaan nu in beroep bij gedeputeerde staten en zo nodig bij de Raad van State in Den Haag. 1. B'E'D' geeft concert in Jeugdsoos De Pul 2. Asselbergs burgemeester nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland Samenstelling: Martin Glerum Foto's: Marijke Folkertsma Joop van Houdt Marieke Mandemaker

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 30