28 OUDEJAARSBIJLAGE DINSDAG 31 DECEMBER 1996 De bewoners van het Duinwegje in Burgh aijn niet blij met de plannen voor de bouw van dertien nieuwe woningen aan het wegje. „Het zou eeuwig zonde zijn als dit doorgaat," betoogt W. P. Stoel. Hij is samen met zijn echtgenote een van de drijvende krachten achter het verzet tegen de plannen. De buitendienst van de gemeente Westerschouwen heeft handenvol werk. Toeristenplaats Renesse is smeriger dan in voorafgaande jaren. Gebrek aan toezicht Met het planten van de eerste Burghse Bollen geeft burgemeester H. Tees van Westerschouwen het startschot voor de zevende editie van de Burghse Dag. Een feestelijke gebeurtenis die echter bij D. M. Meulblok, voorzitter van het organisatiecomité, gemengde gevoelens oproept. Hij toont zich bezorgd over de toekomst van de Burghse Dag en die van andere plaatselijke evenementen op Schouwen- Duiveland. Het bestuur van het Zierikzeese Zorgcentrum Borrendamme is van plan een ontslagprocedure te beginnen tegen directeur H. F. Zeegers en heeft het hoofd verzorging, mevrouw H. M. den Haan, gevraagd mee te werken aan een afvloeiingsregeling. Reden voor het vertrek van beide leidinggevenden is volgens de bestuursvoorzitter van Borrendamme, D. van der Wekken, het onvoldoende van de grond komen van de zorgvernieuwing in het zorgcentrum. Mits de gemeenteraad akkoord gaat en men ook groen licht krijgt van de provincie Zeeland koopt de gemeente Zierikzee restaurant Precies een maand nadat de bouw op last van de rechter werd stilgelegd wordt de bouw van vakantiepark Den Soeten Haert aan de Rampweg bij Renesse weer hervat. In ruil voor - onder meer - het reserveren van zes hectare grond voor natuurontwikkeling heeft de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland het tegen het plan ingediende bezwaarschrift ingetrokken. 1. Commissaris van Koningin Van Gelder bij jubileum vliegclub. 2. Zomerstorm. 3. Gemeente Zierikzee koopt restaurant Mondragon. 4. Fiets/voetveer Zierikzee- VZemeldinge w. 5. Vlasdag in Dreischor. 6Regenachtige Havendag Zierikzee. Het bestuur van Werkvoorzieningsschap.De Zuidhoek in Zierikzee dringt aan op een zo spoedig mogelijk vertrek vap directeur P. J. de Groot. Eerder dit jaar werd bekend gemaakt dat De Groot tot 1 januari zou aanblijven als directeur om met ingang van die datum gebruik te maken van de pré-Vut. Het bestuur is echter van mening dat het beter is dat De Groot zich niet meer met de dagelijkse gang van zaken van het werkvoorzieningsschap bemoeit. De gemeente Bruinisse krijgt van de provincie Zeeland geen extra geld voor het inmiddels aangelegde buitendijks fietspad langs de Grevelingen. De provincie wil eerst een integraal plan voor het gebied in kwestie. De aanleg van het fietspad heeft uiteindelijk bijna een half miljoen gulden gekost, ruim twee ton meer dan aanvankelijk gepland. door de politie en een verder afkalvende mentaliteit worden genoemd als oorzaken. Voor de Stichting Brogum in Zierikzee is hét uithuilen en opnieuw beginnen. De gemeente laat de stichting niet met schulden zitten, maar zal die saneren alvorens de herindeling een feit wordt. Het gaat hierbij om het tekort over het jaar 1995 en het geraamde tekort over dit jaar. Het overtreft absoluut de verwachtingen: het aantal passagiers, dat zich dagelijks aandient voor de oversteek Zierikzee-Wemeldinge vice versa. De proef met het fiets- /voetveer op de ms Hector van het schippersechtpaar Harry en Ingrid van der Vis wordt wegens succes verlengd tot half september. Woningen mogen er niet komen, uitbreiding van recreatie is er niet aan de orde. Het buitengebied van de gemeente Bruinisse is en blijft het domein van de landbouw. Dat blijkt uit het ontwerp- bestemmingsplan buitengebied van de gemeente. Jaap Elenbaas van de Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland is door het bestuur van Stichting 't Duupje aangetrokken om orde op zaken te stellen in jeugdsoos de Pit in Zierikzee. Zijn belangrijkste taak is een goede (nieuwe) beheersstructuur op te zetten voor de jeugdsoos. De gemeente zorgt voor de financiële middelen. Wat Neptunus precies gedaan heeft, zal nooit duidelijk worden. In ieder geval heeft de zeegod de weergoden behoorlijk getard. En deze tonen zich tijdens de Havendag in Zierikzee oppermachtig. Nog voor de opening laten zij een flinke hoeveelheid water op de bezoekers vallen. Het blijkt slechts een voorproefje van hetgeen allemaal nog komen zal. Met een vlucht in een historisch zweefvliegtuig en het overhandigen van een jubileumboek aan erelid Leendert Klompe, opende Commissaris van de Koningin W. T. van Gelder, de open dag van Vliegclub Haamstede. Met de open dag viert de vliegclub haar veertigjarig bestaan. Het is makkelijker, sneller, veiliger en je hebt geen lange rij wachtenden meer: „Het is een bijdrage aan het gevoel van zelfstandigheid van asielzoekers," omschrijft T. Veenkamp, directeur van het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers de introductie van het elektronisch betalen voor asielzoekers. Het Asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede krijgt de landelijke primeur. Een zomerstorm veroorzaakt vooral in de Westhoek schade. Brandweer en politie komen in actie om bomen en afgewaaide takken op te ruimen. Een strandpaviljoen waait om. Op zee raken schepen in moeilijkheden. Op de Oosterscheldekering wordt voor-alarm afgekondigd voor hoog water. Ver hoeven ze niet te verhuizen, de mensen van de Stichting CJV Bruinisse. Nu zitten ze in het voormalige Rode Kruisgebouw aan de Molenstraat. Tijdens de gemeenteraadsvergadering wordt besloten dat zij mogen verhuizen naar de binnenkort leegkomende brandweerkazerne in dezelfde straat. Mondragon. Inclusief de inventaris is de gemeente bereid 1,1 miljoen gulden neer te tellen voor het complex. De overname betekent het ontslag van vier vaste werknemers van het restaurant en het niet verlengen van het contract van zes 'losse' werknemers. Vierentwintig mensen klommen in de pen en allemaal hebben ze hetzelfde bezwaar tegen het plan om aan de Hogeweg in Haamstede een (recreatié)woningencomplex neer te zetten. Ze vinden de huizen te hoog en vrezen voor aantasting van hun privacy. In Dreischor wordt de Vlasdag gehouden. Inwoners, voor wie het bewerken van vlas van de dertiger tot de vijftiger jaren dagelijkse routine was, beleven nu een groot genoegen aan het repelen, breken, zwingelen en hekelen van vlas. „Het is zo'n mooi beroep. Vooral als je het uitvoert terwijl al die mensen rondom je staan die er zoveel belangstelling voor hebben." Op de Slikken van Viane is het stoffelijk overschot gevonden van een meisje van, naar later blijkt, achttien jaar. Het betreft Sabrina Pelizzon uit Spijkenisse. Over de doodsoorzaak wil de politie om recherche-tactische redenen verder geen mededelingen doen. Later blijkt dat het meisje is vermoord. Er worden drie verdachten uit haar woonplaats aangehouden. In een brief aan de gemeenteraadsleden van de gemeente Duiveland heeft de dorpsvereniging van Sirjansland maatregelen gevraagd in verband met een levensgevaarlijke verkeerssituatie op de Lageweg in Sirjansland. Ook hield de vereniging een handtekeningenactie om het verzoek kracht bij te zetten. Hotel de Zeeuwse Stromen in Renesse, dat onlangs afbrandde, is verkocht. De nieuwe eigenaren, Leo van Vliet en Kees Dogger, willen binnen een jaar het hotel herbouwen. Als nieuwe algemeen directeur is Maarten Breekweg aangetrokken. Breekweg zwaaide in het verleden jaren de scepter over het hotel. eigenaren van gronden die aan de op handen zijnde kanoroute vanaf Ouwerkerk naar Nieuwerkerk liggen en met het waterschap. Gepraat zal worden over de aanleg van trapjes op verschillende plaatsen aan de oevers van de route, een twintigtal steigers en acht verwijsborden. Monumenten zijn er in het klein en in het groot. Dat blijkt tijdens de jaarlijkse Open Monumentendag eens te meer in Dreischor. Behalve dat daar de monumentale boerderij Goemanszorg opengesteld is voor het publiek, kunnen de bezoekers ook kennis maken met een 'nieuw' monument; een smeedijzeren toegangshek bestaande uit de oude gevelankers van de voormalige plaatselijke basisschool. De twaalf Zeeuwse gemeenten die binnenkort gaan fuseren zijn door gedeputeerde staten gewaarschuwd dat ze moeten stoppen met het opsouperen van hun reserves. De gemeenten op Schouwen- Duiveland en Walcheren zijn twee jaar geleden door de provincie onder preventief toezicht gesteld. Dat betekent dat de provincie in de gaten houdt hoe de gemeenten met hun financiën omspringen. „Een blijde dag voor Duiveland." Dat zegt waarnemend burgemeester G. Hokken nadat hij de eerste paal heeft geslagen van servicewoningencomplex De Saele in Oosterland. Het complex, dat grotendeels wordt gefinancierd door Beter Wonen, is door een lagere subsidie bijna een miljoen gulden duurder geworden. Noordhoek Diving in Zierikzee heeft nieuwe apparatuur ontwikkeld waarmee boven de zeebodem, uitstekende boorputten, op een milieuvriendelijke manier kunnen worden verwijderd. De apparatuur blijkt nog voor het in januari daadwerkelijk operationeel is, aan te slaan. Noordhoek Diving heeft inmiddels al enkel opdrachten binnen om 'uitgebluste' boorputten weg te halen. Dit onder meer in het Verre Oosten. Bij de Vaate Project BV in Zierikzee en Ontwikkelingsmaatschappij Röttger BV in Rotterdam hebben een plan ontwikkeld voor Hotel Vliegveld in Nieuw-Haamstede. Volgens J. Bij de Vaate is het de bedoeling dat een definitieve bouwaanvraag wordt ingediend bij de gemeente Westerschouwen voor de bouw van 24 appartementen en een restaurant, waarbij alleen het voormalige KLM- stationsgebouw blijft staan. Voorzitter van do Coöperatieve Windenergievereniging Zeeuwind, mevrouw A. C. de Bruijn, vindt het betreurenswaardig dat de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland heeft gekozen voor een openlijke confrontatie met Zeeuwind, wat betreft de tegenstand van de Vogelwacht tegen de komst van het windturbinepark. Zij had liever vooroverleg gezien. Dit zegt de voorzitter tijdens de officiële opening van het Rijkswaterstaat is gestart met de zandsuppletiewerkzaamheden op het strand bij de vuurtoren in Nieuw-Haamstede. Via een drijvende pijpleiding wordt 500.000 kuub zand opgespoten. Het strand bij Westenschouwen krijgt er 180.000 kuub zand bij. De omwonenden van de rotonde op de hoek van de Roelandsweg en de Hogezoom in Renesse zijn het zat. Regelmatig worden zij wakker gehouden door lawaaierige jongeren. Volgens hen verzamelen 's nachts zo'n tweehonderd tot vijfhonderd jongeren zich op en rond de rotonde. „Een groot deel hiervan is dronken, een deel staat stijf onder de pillen en sommigen gedragen zich uiterst agressief," schrijft F. Jachmann namens de omwonenden in een brief aan de gemeenteraad. De Zierikzeese wethouder L. J. van Gastel acht de kans „zeer klein" dat de uitbreiding van Zorgcentrum De Wieken doorgaat. Woonzorg Nederland, eigenaar van De Wieken, houdt vast aan het oorspronkelijke plan voor de uitbreiding van het centrum met 44 aanleunwoningen en een ruimte voor dagverpleging. Volgens Van Gastel is dat op deze plaats niet haalbaar. De bouw van het tijdelijk gemeentehuis in Zierikzee is begonnen. De eerste paal wordt geslagen door de wethouders C. W. Veerhoek van Westerschouwen, L. J. van Gastel van Zierikzee en W. W. Jumelet van Bruinisse in gezelschap van C. Dietvorst, voorzitter van de stuurgroep herindeling. Dietvorst noemt het nieuwe gebouw „het kloppend hart, van bestuurlijk Schouwen- Duiveland." Zeéland moet volgens de Provinciale VW Zeeland veel meer doen aan actieve vormen van recreatie en toerisme, milieu en natuur. Volgens de PWV kost het steeds meer moeite pm toeristen binnen te halen en wordt het hoog tijd dat men zich dat terdege realiseert in de recreatiebranche. Door een coup van de Bruse afdeling van het CDA is een abrupt einde gekomen aan de politieke carrière van het Westerschouwse raadslid Adrie Padmos. „Westerschouwen is te vrijzinnig, te liberaal. Daarom mocht ik niet op een verkiesbare plaats." Volgens Padmos heeft de afdeling Bruinisse oudere CDA-leden als stemvee aangevoerd om hem tijdens de ledenvergadering weg te stemmen. De gemeente Duiveland gaat binnenkort in gesprek met

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 28