26 OUDEJAARSBIJLAGE DINSDAG 31 DECEMBER 1996 1. Paul Rosenmöller in Zierikzee. 2. Vandalisme camerakast N59. 3. Raadscommissie voor uitbreiding Borrendamme. 4. Nationale Reddingbootdag. 5. Hongerstaking asielzoekers Burgh-Haamstede. 6. Waterspeelplaats Neeltje Jans. in Zierikzee. ,,Wel verwacht ik dan, dat zo een bedrijf ruimte gaat maken in arbeidsplaatsen. Er moeten betere instrumenten komen om werkgevers hun winst in werkgelegenheid te laten investeren." De politieke partijen in Westerschouwen voelen wel wat voor verplaatsing van het evenemententerrein van de Zoom naar de Korte, Lange en Kromme Reke in Renesse. Voor het pleintje aan de Zoom moet dan een andere bestemming worden gevonden. Het idee is actueel geworden na een fout van het gemeentebestuur. De Interliner Zierikzee- Rotterdam gaat in de ochtendspits eens in het kwartier in plaats van een keer per half uur rijden. Ook wordt de aansluiting van buis op trein en trein op bus verbeterd. Dat wordt bekend gemaakt door NS Reizigers en de ZWN-groep. „Wij willen de verstokte automobilist in de bus zien te krijgen," aldus A. H. Bouma, regiodirecteur Zeeland van de ZWN-groep. Bij wijze van experiment krijgt de politie in Renesse tijdens het pinksterweekend bezoek van twee Duitse collega's uit Krefeld. Met het bezoek willen de Duitsers zich oriënteren op de politietaak in Zeeland en dan speciaal met betrekking tot de Duitse toeristen. Aan het eind van het bezoek omschrijven de Duitsers hun bezoek als „zeer vruchtbaar." Onderlinge communicatie, afspraken en wederzijds begrip, zijn de sleutelwoorden om de problemen tussen sportduikers en beroepsvissers in de Zeeuwse Delta op te lossen. De georganiseerde sportduikers zullen in ieder geval van alles doen om een eind te maken aan het conflict. Hans Verkooijen van het Onderwatersport District Zeeland (ODZ) overhandigt de eerste actie-sticker van het ODZ aan gedeputeerde G. J. van Zwieten. Het heeft even geduurd, maar de gemeente Duiveland mag alsnog zeventig hectare ten zuidoosten van Sirjansland bestemmen voor glastuinbouw. Dat is het gevolg van een uitspraak van Raad van State. In een geschil tussen de gemeente Duiveland 'en de provincie Zeeland stelde de raad de gemeente in het gelijk. De stichting FEEEN kent dit jaar geen Blauwe Vlaggen toe aan de Nederlandse stranden. Door verschillen in meetresultaten is geen objectief oordeel te vellen over de kwaliteit van het zwemwater. De Provinciale VW Zeeland is zeer teleurgesteld en beraadt zich op stappen. Uit protest tegen een mogelijke uitzetting van zes van hen zijn zeventig Somalische bewoners van het Asielzoekerscentrum in hongerstaking gegaan. Volgens Vluchtelingenwerk is er echter op dit moment nog geen sprake van uitzetting. „Sommige mensen willen geloof ik hun auto nog het liefst meenemen naar de WC," verzucht dorpsraadslid P. van Ast tijdens de vergadering van de dorpsraad in het stadhuis in Brouwershaven. Op de agenda staat onder andere de verkeerssituatie in Brouwershaven en die is volgens de dorpsraad vooral voor wat betreft het parkeren voor verbetering vatbaar. Met een klein toneelstukje geven vier leerlingen van de TheoThijssenschool uit Vlissingen het officiële startschot voor de nieuwste aanwinst van Neeltje Jans: de waterspeelplaats. De nieuwe attractie heeft een miljoen gulden gekost. Alles in de waterspeelplaats is erop gericht om kinderen water te laten beleven. Alle winkels in de gemeente Westerschouwen mogen tussen 1 april en 1 oktober iedere zon en feestdag open tussen 8.00 en 18.00 uur. Campingwinkels vormen een uitzondering. Deze mogen op zondag maar tot 12.00 uur open zijn. Een amendement van deze strekking van de WD'er A. M. Verseput op een voorstel van het college, wordt door een ruime meerderheid van de gemeenteraad aangenomen. Het is goed, als bedrijven winst maken, daar ben ik echt niet vies van," zegt Paul Rosenmöller, Tweede Kamerlid en fractievoorzitter van GroenLinks, in het MFC De provincie Zeeland heeft te weinig financiële middelen voor de verbetering van het openbaar vervoer. Dat zegt gedeputeerde G. de Kok op de conferentie van de eilandelijke afdeling van de Partij van de Arbeid in Zierikzee. „Ik ben ervan overtuigd dat de dodenherdenking op de gebruikelijke drie locaties op Schouwen-Duiveland ook na de gemeentelijke herindeling volgend jaar doorgaat. Want het respect voor de mensen die het slachtoffer werden van de Tweede Wereldoorlog blijft hetzelfde." Dat zegt burgemeester de laatste camerakast zijn, die het moet ontgelden. Dit waarschijnlijk uit onvrede met de snelheidslimiet van 80 kilometer per uur die is ingevoerd. Alle Zierikzeese raadsfracties ondersteunen het plan van verzorgingshuis Borrendamme in Zierikzee om het complex uit te breiden met 34 aanleunwoningen. Dat blijkt tijdens de vergadering van de raadscommissie ruimtelijke ontwikkeling. De behoefte aan de aanleun woningen vinden de fracties van groter belang dan het feit dat door de uitbreiding het aangezicht van het complex er niet beter op wordt. Om de economische pijler recreatie en toerisme gezond te houden moet er niet alleen geïnvesteerd worden in kwaliteitsverbetering en promotie, maar moet de afdeling recreatie en toerisme van de nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland een sterke bezetting krijgen. Dat bepleit wethouder ir. C. W. Veerhoek van Westerschouwen tijdens het symposium ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de VW-Zierikzee. Bruinisse krijgt - mits er onder de bevolking voldoende belangstellling bestaat - een dorpsraad. Dat wordt door de meerderheid van de Bruse gemeenteraad besloten. Alleen de fractie Algemeen Belang (AB) verklaart zich mordicus tegen. „Onze burgers zijn mondig genoeg. Die zullen zich heus wel laten horen als het nodig is," stelt AB-vertegenwoordigster M. C. Maaskant-Okkerse. Tandenknarsend spreekt de gemeenteraad van Bruinisse zich uit voor de locatie van het permanente gemeentehuis. Een meerderheid van de raad gaat akkoord met de locatie voor het tijdelijke gemeentehuis. Het CDA wijst de bouw van een tijdelijk gemeentehuis af. J. J. P. M. Asselbergs na afloop van de herdenkingsplechtigheid bij het joodse monument aan de Grachtweg in Zierikzee. De ambtenarenorganisaties betrokken bij de gemeentelijke herindeling op Schouwen-Duiveland kunnen zich niet vinden in het voorlopige functieboek waarin de banenopzet voor straks staat omschreven. De functies worden omschreven als niet herkenbaar en er zouden te veel ambtenaren een baan op een lager gewaardeerd niveau krijgen. Aan de N59, de Rijksweg van Zierikzee naar Serooskerke, is een camerakast van Rijkswaterstaat in de sloot geduwd. De kast is met geweld van de betonnen sokkel geduwd. Het zal overigens niet Residence Port Zélande. Dat is de naam van hetnieuwe appartementencomplex dat bij Marina Port Zélande gebouwd wordt. Tegelijkertijd wordt gewerkt aan de aanleg van een nieuw parkeerterrein en nog voor de start van het seizoen komen er tachtig ligplaatsen bij. Alles bij elkaar gaat het om een investering van zestien miljoen gulden. De Nationale Reddingbootdag is een succes geworden. Enkele honderden mensen laten de kans om een vaartochtje aan boord van de Graaf van Bylandt of de Harder te maken niet aan zich voorbij gaan. Zij ervaren aan den lijve dat 35 mijl per uur - zo'n dikke zestig kilometer per uur - op het water een behoorlijke snelheid is. Schouwen-Duiveland heeft een verzoek om een voorlopige voorziening in haar voordeel beslist. De Rode Kruis Colonne kan tevreden terug zien op een goed verlopen Avondvierdaagse in Zierikzee. Er zijn weinig blaren, slechts een klein ongelukje, en één bloedneus. De dertienhonderd wandelaars wandelen in opperbeste stemming de Lange Blokweg op. In de gemeente Westerschouwen mogen ook campingwinkels en winkels buiten de kernen Renesse en Burgh-Haamstede op zondag open zijn van 8.00 tot 18.00 uur. Dat is de strekking van een wijzigingsvoorstel van de Winkeltijden verordening. De Partij van de Arbeid wil de minima de helpende hand toesteken door de invoering van een gemeentepas. Om stigmatisering van de 'gebruiker' te voorkomen zod de pas echter ook voor andere burgers, maar dan tegen betaling, verkrijgbaar moeten zijn. Dat staat onder meer in het verkiezingsprogramma 1996 van de sociaal-democraten, dat tijdens een afdelingsvergadering definitief wordt vastgesteld. Volgens Fred Kiel, secretaris van de Stichting Kunstschouw in oprichting, staat de Stichting Renesse positief tegenover een bijdrage van 10.000 gulden jaarlijks aan de volgende edities van de Kunstschouw. Het culturele evenement wordt op poëtische wijze geopend. moet doorgroeien naar een ware cultuurboerderij voor jongeren tot 26 jaar van heel Schouwen-Duiveland. Het moet zich richten op muziek, theater, dans en film. Brogum kan alleen tijdelijk dienst doen als opvangcentrum voor 'zwerfjongeren'. Dat zijn de belangrijkste conclusies van het rapport 'Waarom het water rimpelt', dat door Snowball Ontwerpbureau op verzoek van de gemeente Zierikzee is opgesteld. Onder grote belangstelling zijn de deuren van het Streek - en Landbouwmuseum Goemanszorg in Dreischor officieel geopend. Staatssecretaris van onderwijs, cultuur en wetenschappen A. Nuis neemt de openingshandeling voor zijn rekening door, getooid in een passend schort, in de tuin enkele handen vlas te repelen. Ais het aan gedeputeerde J. G. van Zwieten ligt, komt in Zierikzee de tijd terug van de schepen van hout en de mannen van ijzer. In restaurant Mondragon in Zierikzee wordt het Businessplan Museumhaven gepresenteerd. De investeringskosten bedragen 1,7 miljoen gulden. Van Zwieten zegt namens de provincie een bedrag van twee ton toe. Op 1 april 1998 moet de toeristische attractie worden geopend. De bouw van vakantiedorp Den Soeten Haert aan de Rampweg in Noordwelle moet worden stopgezet. Dat heeft de president van de rechtbank in Middelburg beslist. De Natuur- en Vogelwacht zijn er zowel'positieve als negatieve geluiden te horen. De Krammersluizen bij de Philipsdam en de Delingsdijk komen het meest in aanmerking als locaties voor grootschalige windmolenparken op Schouwen-Duiveland. Dat is het resultaat van overleg tussen de portefeuillehouders ruimtelijke ordening van de zes gemeenten en de provincie in de persoon van gedeputeerde G. van Zwieten. Podium Brogum in Zierikzee De minister van verkeer en waterstaat, A. Jorritsma heeft voor het beheersgebied van Rijkswaterstaat directie Zeeland een waterscooterverbod ingesteld voor bepaalde vaargebieden en een aantal vaargebieden ingesteld waar liefhebbers met hun waterscooter kunnen snelvaren. Alleen het westelijk deel van de baan tussen de Kabbelaarsbank en Springersdiep staat nog open voor waterscooters. Vooreen aantal kopers is het een teleurstelling. Ze zijn er speciaal voor gekomen en nu blijkt dat de paarden op de Paardenmarkt bij de Zuidhavenpoort in Zierikzee er alleen maar staan om het geheel op te luisteren en een De gemeente Zierikzee wil binnen afzienbare tijd werken aan plannen voor het realiseren van een wijkgebouw waarin geïntegreerd een jeugdhonk in de Zierikzeese wijk Poortambacht. Dat blijkt tijdens de vergadering van de gemeenteraad. De fracties van het CDA en SGP/RPF hebben zo hun twijfels over de besteding van het geld, maar stemmen uiteindelijk wel in met het voorstel om prioriteit te verlenen aan het wijkgebouw. traditioneel tintje aan de markt te geven. Voor de rest

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 26