DINSDAG 31 DECEMBER 1996 OUDEJAARSBIJLAGE 25 hebben, komen na de gemeentelijke herindeling van Schouwen-Duiveland onder één brandweercommandant. Het gaat daarbij om een beroepskracht. Tot nu toe worden op Schouwen- Duiveland alle brandweertaken, inclusief de leidende, uitgeoefend door vrijwilligers. Nog voor de eeuwwisseling wordt op een perceel grond omsloten door Laan van Saint Hilaire, Nieuwe Kooiweg en Houwersweg in Zierikzee het nieuwe gemeentehuis van Schouwen-Duiveland gebouwd. Tot dat moment huist het gemeentelijk apparaat in een nog dit jaar te bouwen tijdelijk onderkomen naast de Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland, op de hoek van Haringvlietstraat en Laan van Saint Hilaire. Op de hoek van het Jannewekken en de Driekoningenlaan in Zierikzee worden twintig nieuwe woningen gebouwd. Het betreft appartementen, die in twee en drie woonlagen boven elkaar komen. Op de nieuwe bouwlocatie is nu nog het bedrijf van Fiat-dealer Van der Wekken BV gevestigd. Dit bedrijf verhuist naar het bedrijventerrein aan de Boerenweg in Zierikzee. Van de drieduizend uur die de politie in het Oosterscheldebekken dit jaar beschikbaar heeft voor de bestrijding van overlast als gevolg van recreatie, krijgen de gemeenten Westerschouwen en Middenschouwen tweeduizend uur. Het bestrijden van overlast is een van de prioriteiten die het district Oosterscheldebekken stelt voor de komende jaren. 1. Voorportaal Sint Nicolaaskerk wordt mortuarium. 2. College Zierikzee wil stadswacht. 3. Locatie woningbouw. 4. Uitwinkel VW in Haamstede. 5. Aldi wil nieuwbouw. 6. Plan lemen hutten als vakantiewoning. langzaam dichtdraaien, zijn de VVV's genoodzaakt commerciëler te opereren. In Den Haag ligt 3,2 miljoen gulden klaar als rijksbijdrage voor de aanleg van het transferium in Renesse. Daarmee is de financiering van de mega-parkeerplaats rond. Het plan voor de herinrichting van de kern Haamstede wordt in hoofdlijnen door de politiek gedragen. Na een gesprek tussen winkeliers en wethouder C. W. Veerhoek is ook hier de lucht opgeklaard. De zes brandweerkorpsen op Schouwen-Duiveland, die nu nog elk hun eigen brandweercommandant van het korps Zierikzee H. J. Fierens verwacht dat het team met de bouwvak vakantie operationeel is. Het invoeren van betaald parkeren in dè kernen Haamstede en Renesse levert niets op, maar gaat de gemeente Westerschouwen dit jaar 120.000 gulden kosten. Desondanks stelt het college voor toch betaald parkeren in te voeren. Met acht stemmen voor en vijf tegen heeft de gemeenteraad dit voorstel aangenomen. Vanwege dit tekort stemden CDA en SGP/RPF tegen. Volgens burgemeester G. Hokken van Duiveland is de N59 tussen Zierikzee en Bruinisse er door het verlagen van de maximumsnelheid van honderd naar tachtig kilometer op de weg niet veiliger geworden. Volgens hem werkt de maatregel eerder averechts. Dat betoogt Hokken tijdens een hoorzitting in Middelburg. Hij krijgt applaus van het publiek tijdens de gemeenteraad van Westerschouwen. W. P. de Vrieze uit Burgh-Haamstede pleit voor het instellen van een burgerwacht vanwege het grote aantal inbraken, met name in Burgh. Nog dit seizoen gaat het VW- kantoor in Haamstede verder als Uit-winkel. Het kantoor is een van de acht proefwinkels in Nederland. Omdat de overheden de subsidiekraan 1. Verontreiniging vroegere tankstation Burgh-Haamstede. 2. Bezwaren tegen lichtmasten tennisclub Zierikzee. 3. Matrixbord N59. 4. ZWN maakt beste busboekje Nederland. 5. Zwembad Dol-fijn heropend. 6. Koninginnedag. Best gelukkig is hoofd planning en vervoer P. H. de Jongste met de pluim die hij krijgt van de als kritisch bekendstaande reizigersvereniging Rover. Volgens deze organisatie maakt de ZWN Zeeland, gevestigd in Zierikzee, het beste busboekje van Nederland. Na een période van ruim drie maanden is de renovatie van zwembad Dol-fijn ir. Nieuwerkerk achter de rug. De heropening wordt verricht door burgeméester G. Hokken van de gemeente Duiveland. De burgemeester zet de automatische haspel in werking, waarmee het isolatiedek opgerold wordt en van het wateroppervlak genomen. Daarmee is de heropening van het zwembad .een feit. De waardestijging die hertaxaties in het kader van de nieuwe wet Waardering Onroerende Zaken hebben opgeleverd, zijn bij vele huiseigenaren en gebruikers in het verkeerde keelgat geschoten. Waardeverdubbeling is geen uitzondering. In de gemeente Duiveland wordt ten gevolge van bezwaren een aantal taxaties opnieuw bekeken. In naam blijft de Zierikzeesche Oranjevereniging wel bestaan, maar de vereniging stopt met het organiseren van jaarlijkse festiviteiten. Dat schrijft het bestuur van de vereniging in een brief aan donateurs en subsidiegevers. Wethouder financiën van Zierikzee L. J. van Gastel, tevens lid van de Stuurgroep Herindeling, krijgt het niet uit zijn mond. Maar de politieke partijen in Zierikzee zijn er heel duidelijk in: de andere fusiegemeenten zijn aan het potverteren. De reserves worden in hoog tempo opgemaakt, terwijl Zierikzee juist spaarzaam is gebleven, vinden zij. In Duiveland en Brouwershaven zet deze uitspraak kwaad bloed. De bewoners van de Krabstraat in Zierikzee hebben ernstig bezwaar tegen de lichtmasten die op het tennispark achter hun woningen zijn geplaatst. Volgens tennisvereniging LTC Zierikzee, die gebruik maakt van de baan, is er volgens de regels gehandeld en is er alles aan gedaan om de mogelijke overlast voor de omwonenden te voorkomen. De Intergemeentelijke Sociale Dienst (ISD) wil ook intrek nemen in de tijdelijke huisvesting van de nieuwe gemeente Schouwen- Duiveland. Volgens de ISD wegen de nadelen hiervan niet op tegen de voordelen. De bodem van het vroegere tankstation van de firma Saman aan de Burghseweg in Burgh-Haamstede, blijkt dusdanig verontreinigd dat de provincie de vervuiling als ernstig betitelt en stelt dat bodemsanering zo snel mogelijk moet plaats vinden. De Stichting Uitvoering Bodemsanering Amovering Tankstations in Rotterdam, betaalt de schoonmaak van grond en water. Op de Nieuwe Havenweg in Burghsluis wordt volgens de aan wonenden veel te hard gereden. Voor de weg - binnen de bebouwde kom - geldt een maximumsnelheid van vijftig kilometer per uur, maar volgens de aan wonenden zijn snelheden van rond de honderd kilometer per uur geen uitzondering. Dat schrijft A. van der Vlugt in een brief aan de gemeente Westerschouwen. ,,We zijn met In 't Opper 25 jaar lang een veilige haven geweest voor de ouderen uit de regio. Dat willen we ook zo houden. Daarom is het van belang, dat we de eigen identiteit kunnen behouden want de aard van het huis, zoals die nu is, spreekt de mensen het meest aan," aldus J. de Jonge, voorzitter van het Interkerkelijk Stichtingsbestuur bij het 25-jarig bestaan van het Bruse verzorgingshuis Het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee is een oud hok, maar de verpleging is er fantastisch. Mensen die het hebben bezocht zijn er positiever over dan degenen die het alleen maar via derden kennen. Dat is - grof geschetst - het beeld dat naar voren komt uit onderzoek naar de waardering van de Zeeuwse ziekenhuizen. Er is ontslag aangevraagd voor tien mensen. De beide restaurants hebben een schuld van zes ton. De belangrijkste schuldeisers zijn de fiscus en de bedrijfsverenigingen. De vooroordelen ten opzichte van asielzoekers zijn bijzonder hardnekkig: het zijn luiwammesen en het zijn er veel te veel. Tijdens het open huis proberen personeel en bewoners van het Asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede die twee vooroordelen en andere misvattingen uit de wereld te helpen. De open dag trekt naar schatting 350 belangstellenden. De gemeente Zierikzee neemt deel aan het pilotproject Invoering Zeelandkaart. Alleen de fractie van D66 stemt tijdens de raadsvergadering tegen. Volgens deze fractie is er nog te veel onduidelijkheid over het project. De Zeelandkaart wordt in Zierikzee vooralsnog alleen gebruikt voor betaald parkeren. Een hele aanwinst voor Renesse. Zo omschrijft burgemeester H. Tees van Westerschouwen het gereconstrueerde centrum van de badplaats. Na vier jaar praten, tekenen, plannen maken en weer praten wordt een herboren centrum van Renesse officieel in gebruik genomen. P. van der Meide (GPV/SGP/RPF) is tegen de bouw van een tijdelijk gemeentehuis. Hij vindt het te duur. Het CDA wilde aanvankelijk de sociale dienst buiten het gebouw houden, maar slikte zijn kritiek later in. De meerderheid van de Brouwse gemeenteraad schaart zich achter de bouwplannen voor een tijdelijk en later een permanent gemeentehuis in Zierikzee. In totaal acht mensen van Schouwen-Duiveland krijgen dit jaar tijdens de gebruikelijke 'lintjesregen' een koninklijke onderscheiding. Dat is vier minder dan vorig jaar. De hoogste onderscheiding gaat naar Bart Schot uit Zierikzee. Hij wordt benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Schouwen-Duiveland beleeft een gezellige Koninginnedag. Veel organisatoren zijn bang dat door de mei-vakantie de belangstelling voor Koninginnedag beduidend minder zal zijn. Een heleboel mensen zijn echter gewoon thuis gebleven of ze komen speciaal van hun vakantiebestemming terug om het feest in het eigen dorp mee te kunnen vieren. De voltallige gemeenteraad van Westerschouwen staat achter verzelfstandiging van de haven van Burghsluis. Over de praktische uitvoering van de privatisering richting Watersportvereniging Burghsluis zijn echter de nodige vragen. Onder meer de taken van de havenmeester en de exacte financiële consequenties voor zowel gemeente als watersportvereniging moeten verder onder de loep worden genomen. Rijkswaterstaat heeft op de N59 nieuwe matrixborden en radarkasten geplaatst. Op een zestal locaties tussen de Grevelingendam en Serooskerke zijn in elke rijrichting drie borden en kasten neergezet. Een meerderheid van de Zierikzeese raadsfracties is er voorstander van om ergens in Zeeland een groot theater te hebben en elders in de provincie, waaronder in Zierikzee, 'theaterachtige voorzieningen'. Onderzoek moet uitwijzen of in Zierikzee een dergelijke voorziening bij het nieuwe gemeentekantoor gebouwd kan worden. In de gemeenteraad van Middenschouwen laat de CDA- fractie zich bij monde van C. W. Boot nogal somber uit over de plaats, waar het nieuwe gemeentehuis in Zierikzee moet komen te staan. ,,Zo vinden wij, met het oog op eventuele uitbreiding in de toekomst, een driehoekig kavel uiterst ongunstig." De twee restaurants Beau Rivage en Le Bateau op de Kabbelaarsbank zijn failliet. Met algemene stemmen schaart de commissie openbare werken van de gemeente Westerschouwen zich achter het collegevoorstel om de minister van verkeer en waterstaat te vragen een tracé wetprocedure te starten. Als die procedure er komt houdt dat in dat er binnen een paar jaar duidelijkheid komt over het tracé van de Dammenweg, de verbindingsweg tussen de weg over de Stormvloedkering en de Serooskerkseweg. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 25