Een goed begin DINSDAG 31 DECEMBER 1996 OUDEJAARSBIJLAGE 23 Zelden zal er een groter cliché boven deze pagina hebben gestaan dan dit jaar. Een goed begin. Knip uit en plak het volgend jaar weer boven het jaaroverzicht. Altijd goed en lekker makkelijk. Ik heb het er toch boven gezet, want er zijn twee gebeurtenissen die deze titel rechtvaardigen. De ene speelde dicht bij huis, de andere vond plaats op een paar uurtjes autorijden. Hét nieuws van het afgelopen jaar in België was natuurlijk de affaire Dutroux. Wat begon als de ontknoping van een gruwelijke serie kindermoorden, leidde bijna tot cle complete ontwrichting van de rechtsorde. In een land waar mensen geen vertrouwen meer hebben in de rechtspraak geldt het recht van de sterkste, met volksgerichten en roversbenden als ultiem gevolg. België heeft na het ontslag van een rechter in de Dutroux-affaire op deze grens gebalanceerd. Rust kwam er pas weer na de historische Witte Mars van 200.000 mensen door Brussel. Voor heUeerst van haa r leven ging de grote, immer zwijgende meerderheid de straat op. De familie Doorsnee, die er nog niet aan dénkt om de straat op te gaan tegen racisme of vóór een betere cao. Het waren verontruste ouders, grootouders en kinderen. Wat de slachtoffers van Dutroux is overkomen kan ook onze kinderen overkomen, dachten zij. Althans, zolang de regering corruptie blijft toestaan en hooggeplaatste criminelen de hand boven het hoofd houdt. De gebeurtenis in België valt in tijd gezien samen met het biologische feit dat de laatsten van de beat-, pop, punk, of wave-generatie 'braaf' zijn geworden. De eerste hippies zijn inmiddels opa of oma. Zo'n beetje de laatste LAT-relatie is beklonken op het stadhuis en de allerlaatste Bewust Ongehuwde Moeder heeft in de kraamkliniek het licht uitgedaan. Wat voorheen stokpaardje was van confessionele partijen, begint nu gemeengoed te worden. Het gezin komt weer centraal te staan in onze maatschappij. Een omslag in het denken, waarvan de Witte Mars de katalysator is. Het gezin, waar normen en waarden worden overgedragen. Het gezin, jawel: als hoeksteen van de samenleving. De komende tijd zullen boeken verschijnen over huwelijk en opvoeding en reclamebureau's zullen zich storten op het familieleven waarbinnen het zo goed consumeren is. We zijn terug bij het begin en het is een goed begin. De andere gebeurtenis grijpt wat minder diep in in het voelen en denken, maar is toch belangrijk genoeg om te worden vermeld. Schouwen- Duiveland is vanaf morgen één gemeente en ook dat blijft niet zonder gevolgen, al was het alleen maar dat op het geboortebewijs van onze (klein-)kinderen 'Schouwen-Duiveland' wordt vermeld als plek waar hun wieg stond. De nu afgesloten gemeentelijke herindeling was een ingrijpend proces, waartegen in Duiveland, Westerschouwen en met name Bruinisse slechts korte tijd verzet is gepleegd. De tegenstanders, zo voorspelt ene professor Tops, vallen nu in een leegte. Schokkende gebeurtenissen blijven uit: de straat wordt weer gerepareerd en de vuilnisman komt gewoon langs. Maar in de politiek broeit er wat. In het oosten draagt men op zondag zwart en heerst serene rust in het kerkgebouw. In het westen liggen de meiden topless op het strand en dreunt de gabberhouse uit de disco. Toch zal er in Zierikzee één beleid moeten worden gevoerd. Ook dat vereist een omslag in het denken. Hopelijk vindt die vertaalslag aan beide zijden van ons voormalig eiland plaats. Als gevolg van de herindeling hebben we een nieuwe ploeg beleidsmakers gekozen, althans zo'n zestig procent van ons heeft dat gedaan. De andere veertig procent heeft het vertrouwen in de politiek kennelijk opgezegd. Daar zijn best redenen voor te bedenken. Maar invloed - hoe gering ook - uit handen geven, is nooit verstandig. Onder leiding van burgemeester J. Asselbergs maakt de nieuwe ploeg komende donderdag een nieuw begin. Het heeft er alle schijn van dat het gemeentebestuur meer werk gaat maken van de openbaarheid van bestuur. Alleen daarom al: een goed begin. Traditioneel op deze plaats mag ik kond doen van het internationaal motto voor komend jaar. De Europese Unie heeft 1997 uitgeroepen tot het 'Jaar tegen Racisme'. De Verenigde Naties hebben mede hierom geen jaarthema. Zij verklaren 1998 tot het 'Jaar van de Oceanen (Zeevarenden gelieve hiermee terdege rekening te houden.) Namens alle medewerkers van de Zierikzeesche Nieuwsbode wens ik de lezer een fijne jaarwisseling en vooral een goed begin. A. H. M. van den Nouweland welzijn en sociale zaken van de gemeente. Bussen rijden op ongeregelde tijden, via alternatieve routes waar is gestrooid. Kranten en post worden later bezorgd. Auto's slagen er niet in om hellende wegen op te rijden. Kortom: Koning Winter regeert, via ijzel, op Schouwen-Duiveland met strakke hand. Bij het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee zijn de werkzaamheden begonnen voor uitbreiding van de polikliniek. Aan de achterzijde van het gebouw, waar de artsen spreekuur houden, wordt een nieuw gedeelte aangebouwd van ruim 250 vierkante meter vloeroppervlakte. De huidige polikliniek wordt via een renovatie meer praktisch en patiëntvriendelijk ingericht. De Juniorkamer heeft het initiatief genomen om de verpauperde Plompe Toren bij Burghsluis op te knappen. In samenwerking met de gemeente Westerschouwen, de provincie Zeeland, de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg wordt aan een plan gewerkt om de toren te restaureren en de daarvoor benodigde gelden bijeen té krijgen. Met de wens dat de nieuwe reddingsboot met de bemanning haar taak met succes uitvoert, heeft mevrouw C. E. baronesse Collot d'Escury-Ledeboer in de haven van Burghsluis de Graaf van Bylandt gedoopt. Een groot aantal genodigden is aanwezig bij de doop, ingebruikname en overdracht van het vaartuig aan de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij. Verzorgingscentrum Duinoord in Burgh-Haamstede en verpleeghuis de Corneliastichting in Zierikzee gaan fuseren. Het is de bedoeling dat deze verregaande integratie van de twee instellingen per 1 juni 1997 een feit is, of zoveel eerder als mogelijk. De verwachting is dat de fusie geen gedwongen ontslagen tot gevolg heeft. Zoals verwacht adviseert een ruime meerderheid van de gemeenteraad van Zierikzee het college de rijrichting op de Scheepstimmerdijk om te draaien en in de wijk Malta maatregelen te nemen om de toename van de verkeersstroom te reguleren. Alleen de fracties van WD en CDA stemmen tegen een dergelijk voorstel. maatschappelijke activiteiten. ,,Het is een schitterend monumentaal gebouw, dat gebruikt en bekeken moet worden," aldus voorzitter van de stichting J. Heinen. Het rommelt nogal tussen de duikers en de vissers in de Oosterschelde. De provincie besluit over te gaan tot een zonering voor duikers. Ze haalt zich daarmee de woede op de hals van de sportduikers. Een snelle protestactie wordt gevoerd door de belangengroep. Resultaat is nu dat duikers en vissers met elkaar om de tafel gaan zitten. Vanwege gif vrij groenbeheer en het niet tijdig legen van openbare afvalbakken vinden de inwoners van Dreischor hun dorp veel minder schoon dan een jaar geleden. Dat komt naar voren tijdens de eerste officiële vergadering van de dorpsraad Dreischor. Op basis van een ambulancehulpverleningsplan moet de regionale ambulancehulp in vier jaar tijd, zowel kwalitatief als financieel, aanzienlijk verbeteren. Deze conclusie wordt getrokken na een onderzoek, dat de provincie Zeeland laat uitvoeren na klachten van de ambulancehulpverlening, ziekenhuizen en gemeentebesturen. Als het aan Marleen Tange uit het Zierikzeese Poortambacht ligt, krijgt deze wijk binnen afzienbare tijd de beschikking over een eigen buurthuis. Nu het aantal inwoners van Poortambacht in de loop der jaren fiks gegroeid is, vindt Tange dat de wijk beslist een eigen buurthuis verdient. Zij heeft haar wensen kenbaar gemaakt voor de commissie afscheid genomen van de eerste en tevens laatste vrouwelijke dijkgraaf van Schouwen-Duiveland, A. P. de Haan, momenteel actief als waarnemend burgemeester van Brouwershaven. „Het geeft mij een beetje een onwezenlijk gevoel. Er wordt afscheid van mij genomen, maar ik blijf op dit grondgebied. Ik voel me een soort Heintje Davids," vertelt De Haan. De champagne ontbreekt, maar is beslist op zijn plaats. Na bijna twee jaar praten is de omstreden strandnota van de gemeente Westerschouwen aangenomen. Echter niet zonder aantekening dat drie PvdA-raadsleden en SGP-er J. van den Berge tegen zijn. Volgens drs. P. Schotte, voorzitter van de Ondernemerskring Schouwen-Duiveland, is de gemeentelijke herindeling op Schouwen-Duiveland een prima gelegenheid om de nieuwe gemeente anders en voor ondernemers beter op te zetten. Schotte pleit voor één gemeentelijk loket voor de ondernemers. „Numoetje vaak toch bij verschillende afdelingen te rade," aldus de voorzitter. De pas opgerichte Stichting Sint Nicolaaskerk wil de gelijknamige kerk in Brouwershaven niet alleen gebruiken en verhuren voor kerkelijke bijeenkomsten, maar ook voor culturele en De jaarwisseling is op Schouwen-Duiveland bijzonder rustig verlopen. Wel krijgt het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee te maken met mensen die als gevolg van de ijzel botbreuken oplopen. In Brouwershaven krijgt 'juffrouw' E. L. Quant een koninklijke onderscheiding. Tijdens de herdenkingsdienst ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van een School met de Bijbel voor Basisonderwijs krijgt zij uit handen van burgemeester J. J. P. M Asselbergs de eremedaille in goud behorende bij de Orde van Oranje-Nassau. Nog een koninklijke onderscheiding, maar dan in Zierikzee. Ook J. Quist, eigenaar van de Zierikzeese supermarkt op het Havenplein, ontvangt de eremedaille in goud. Het echtpaar Quist zet na ruim veertig jaar ondernemerschap een punt achter het bedrijf. De Stichting Kinderopvang Schouwen-Duiveland heeft een nieuw onderdeel: de buitenschoolse opvanggroep. Als de ouders moeten werken of studeren, kunnen de kinderen die op de basisschool zitten tussen de middag, na schooltijd en in de vakantie opgevangen worden. Een meerderheid van de Wes t erschou wse raadscommissie openbare werken pleit voor het opnieuw van stal halen van het in 1988 bij Koninklijk Besluit verworpen poldertracé in de verbindingsroute tussen Oosterschelde- en Brouwersdam. De agrariërs daarentegen willen geen landbouwgrond prijsgeven voor een evenwijdige aansluiting met invoegstrook op de Serooskerkseweg. Na dertien jaar zet Frits Krikke een punt achter het organiseren van de jaarlijkse modelspoorbeurs in Brouwershaven. Deze maand wordt de laatste beurs gehouden. Hij heeft dit besluit genomen, omdat er zowel vanuit deelnemers als publiek weinig belangstelling meer is voor de beurs. Het ziet er naar uit dat de bewoners van de Scheepstimmerdijk in Zierikzee na een strijd van ruim zes jaar hun zin krijgen. Een voorstel van W. A. van Ballegooijen van de PvdA, de rijrichting van de straat om te draaien en in de wijk Malta maatregelen te nemen om het sluipverkeer te beperken, heeft de steun van D66 en SGP/GPV/RPF. Dat blijkt tijdens een vergadering van de commissie openbare werken. Promill BV uit Middelharnis wil twee windturbines plaatsen op een inlaag naast haven De Val ten oosten van de Zeelandbrug bij Zierikzee. Het bedrijf heeft bij de gemeente Zierikzee een principe-bouwaanvraag ingediend. Volgens de gemeente is de bouw van windmolens op die plaats echter niet toegestaan. Promill wil dan maar proberen tien windmolens in de Gouweveerse polder neer te zetten. Ongeveer een kwart miljoen gulden bedraagt, volgens de commandant van de Brouwse brandweer, de schade als gevolg van een brand die twee schepen in de Brouwse jachthaven geheel verwoest en een derde boot zwaar beschadigt. In een vol Tonnenmagazijn in Brouwershaven wordt 1. Promill wil windmolens naast De Val. 2. Scheepstimmerdijk Zierikzee. 3. Onenigheid tussen duikers en vissers. 4. Vuurwerk tijdens de jaarwisseling. 5. Doop nieuwe reddingboot. 6. Koning Winter regeert.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 23