'Het product voetbal moet je met z'n allen brengen, dat kun je niet alleen' m Trainers laken mentaliteit spelerszijn voor betaalde jeugdtrainers en tegen fusies DINSDAG 31 DECEMBER 1996 OUDEJAARSBIJLAGE 15 maar op wat voor niveau." Kommer: „Als je bij MEVO en WIK niet traint, sta je in de basis. Bij Zierikzee in principe niet." Schouws elftal Einde discussie, ander onderwerp. In een nog niet al te grijs verleden bestond er een Schouws elftal met daarin de meest getalenteerden van het eiland. Moet zoiets er weer komen? Van Lent: „Daar ben ik heel erg voor om dat weer te doen. Is voor de jongens ook leuk." Olijhoek: „Wie het doet, maakt me niet uit. Maar het moet gebeuren. Plaats een advertentie en vraag om een coach." Volgens hem zal "zo'n elftal geformeerd worden uit een stuk of vijf zes elubs, zonder de rest tekort te willen doen. „Als je dat niet doet, doe je het niet goed. Als we een Schouws elftal formeren, moet dat een elftal zijn wat kwalitatief gewoon behoorlijk goed is." Van Lent heeft al een antwoord klaar op een selectieprocedure. „Dat moet een trainer niet doen, moeten jullie (de pers, red.) doen." In vroegere tijden nam sportredacteur Joop de Wit die taak op zich. Die vroeg spelers en gaf de namen door. Een ander voorstal is om een competitie tussen de beste vier of vijf ploegen van Schouwen- Duiveland te houden. Die zouden op avonden in Brouwershaven gespeeld kunnen worden. Zou dat kunnen bijdragen tot verbetering? Van Lent: „Dan ga je weer selecteren. Je hebt het over vier clubs, waarom de rest niet?" Kommer: „Bepaalde clubs doen al nergens meer aan mee." Van Lent: „Maar je kan toch niet zomaar tegen die clubs zeggen 'je hoort er toch niet bij'. Olijhoek: „Ze horen er wel bij maar dat is net zo als een Schouws team. Dan ga je toch ook selecteren. Hoeveel spelers zou ik dan van Zonnemaire en Dreischor oproepen? Eén misschien als je reëel selecteert." Kommer juicht het toe als er op woensdagavonden een competitie van de grond zou komen. „Ik zou daar met ZSC zeker aan meedoen. En met Zierikzee ook." Olijhoek: „Het gaat meer om de wedstrijd op zich, het niveau omhoog te halen." Samenvoeging- Een dag later komen Olijhoek en de 'Zierikzeesche Nieuwsbode' elkaar tegen in het centrum van Zierikzee. Hij oppert de mogelijkheid om een competitie onder 21 jaar te organiseren waarbij de kleine clubs wel mee kunnen doen. Zonnemaire, Dreischor en Ouwerkerk zouden dan bijvoorbeeld één team kunnen vormen. Tegen samenvoeging van kleine clubs zijn de trainers pertinent. Olijhoek: „Die clubjes moeten blijven bestaan. Die hebben een functie op dat dorp. Als dat wegvalt, valt er een stuk sociaal gebeuren weg. Als we dat willen, zijn we gewoon lekker verkeerd bezig met z'n allen. Dat moet ten koste van alles blijven want dat is het sociale gebeuren voor mensen. We kunnen er allemaal om lachen, maar het heeft gewoon een functie." Met het noemen van plaatsen rolt de gemeentelijke herindeling over tafel. Veel zinnigs kunnen de trainers er niet over zeggen. Het is niet ondenkbaar dat clubs om financiële redenen onder de nieuwe indeling gaan lijden. Naast de gemeentelijke herindeling heeft de KNVB zoals bekend het zaakje opnieuw ingedeeld. Kommer oppert voor het indelen in een reserveklasse, net als eerst. Het zou de grote nederlagen verminderen en het spelplezier vergroten. Kommer: „Ze hebben gewoon een standpunt ingenomen; standaardelftallen bij standaardelftallen. Bij de afdeling Zeeland was dat niet. Als je daar een zwak standaardelftal had werd je in een reserveklasse ingedeeld. Dat standpunt hebben ze niet alleen in Zuid I, dat is in alle districten zo. Iedereen met een standaardelftal speelt in de laagste klasse, zesde klasse KNVB. En daar heb je je maar naar te schikken. Dat krijg je nooit veranderd natuurlijk." Spelverruwing Op alle niveau's vind spelverruwing plaats en wordt er meer en teveel gepraat tegen de scheidsrechter. De drie vinden een aantal oplossingen: spelers wisselen, meer praten met spelers, het werken met persoonlijke fouten en de vijf minuten- regel zoals die bij de jeugd wordt toegepast. Maar het ligt niet alleen aan de voetballers. Van Lent haalt een sprekend voorbeeld over de tweemaandelijkse bijeenkomst van scheidsrechters. „Ik heb een keer met Maarten Bruynes gesproken. Het eerste wat ze aan elkaar vragen is hoeveel kaarten ze deze maand al hebben gegeven. En dan zegt Maarten dat hij helemaal niet op kaarten uit is. Maarten wordt door de KNVB steeds meer naar achteren geduwd. Waar ligt het dan aan?" Meer onderling respect dus. Wederzijdse communicatie tussen trainers kan ook bijdragen tot verbetering van het niveau: Olijhoek: „Jan Englebert loopt bij Zierikzee te trainen, die heeft Oefenmeester I. We moeten zeggen: nodig de trainers uit van het eiland en laat die nu eens een praatje over het voetbal houden. En dat de trainers eens het een en ander kunnen vragen. Dat is interessant. Je leert er altijd wat van, zowel positief als negatief. Je kunt leren hoe je het moet doen maar ook hoe je het niet moet doen. Het product voetbal moet je met z'n allen brengen, dat kun je niet alleen." Kees Kommer. Gerard Olijhoek. Ed van Lent. Gaat het goed met het voetbal op Schouwen- Duiveland, vroeg de Zierikzeesche Nieuwsbode zich af. Een blik op de ranglijst, een paar uitzonderingen daargelaten, levert een sombere aanblik op. Het plan drie trainers - Kees Kommer (ZSC), Gerard Olijhoek (SKNWK) en Ed van Lent (MEVO) - voor een avondje 'over het wel en wee van het Schouwse voetbal' te vragen, viel meteen in de smaak. Zien zij het triest in? „Het niveau is beter dan tien jaar terug," zegt Kommer. „We zitten in een moeilijke hoek," vindt Olijhoek. Van Lent: „Ik geloof niet dat de lichting slecht is." Onderwerp van het samenzijn: beter voetbal en een hoger spelpeil op Sehouwen-Duiveland. „Niet geweldig," beantwoordt Olijhoek de vraag hoe het met de jeugd, de basis voor de latere seniorenelftallen, gesteld is. „Er zijn zoveel randverschijnselen en andere dingen. Ze zijn niet meer bezig met het voetbalspelletje. Ze zijn ook verzadigd." Van Lent gelooft niet dat de lichting slecht is. „Verzadigd, dat wel." Kommer grijpt terug naar zijn eigen jeugd. Toen ik twaalf was, wist ik van toeten noch blazen, nu weten ze in een systeem van 4-3-3 of 4-4-2 te voetballen. Het voetbal bij de jeugd steekt nu beter in elkaar dan vijftien jaar geleden." Een reden dat voetbal zich op een hoger niveau beweegt, heeft te maken met betere opleidingen en trainers. Het zou nog beter zijn als de clubs hiervoor geld zouden willen vrijmaken. Van Lent weet uit zijn Duiveland-verleden dat de club cursussen vergoedt. Olijhoek is een uitgesproken voorstander om daar bijvoorbeeld geld in te steken. Gebeurt dat in werkelijkheid volgens de SKNWK-trainer ook? „We hebben wel een sponsor om iedereen met reclame voor het eerste elftal te laten lopen, maar geen geld om een goede jeugdtrainer te betalen. Dat hebben we niet! Waarom hebben we dat niet? We draaien het gewoon om. Het voetbalspelletje is een hobby en hobby kost geld. We gaan er naar toe dat hobby geen geld meer kost. Daar krijg je geld voor, snap je." Kommer springt even in. „Met een vergoeding heb je nog geen goede trainer. Laat eerst maar eens zien of die vent geschikt is." Olijhoek pleit met name voor een betere samenwerking tussen hoofd- en jeugdtrainers. Dat moet wel op een sociaal verantwoorde manier gebeuren. „Van lieverlee probeer je ze voor je te winnen, want je komt mensen tegen die al tien jaar de jeugd trainen. En dan kom jij vertellen hoe ze het moeten doen. Nou, dat lukt natuurlijk nooit. Je moet voorzichtig wezen. Ik zou niet willen dat hij door mij gaat stoppen als iemand in een dorp nog jarenlang trainer zou kunnen zijn." Duizend g-ulden Betaling aan jeugdtrainers ziet het drietal wel zitten, in de buidel tasten voor selectiespelers lijkt ze een minder goed plan. Van Lent: „Ik ben tegen betalen van de ene honderd en de andere duizend gulden. Als je wilt betalen, dan allemaal. Voor Kommer lijkt het motto 'vrijheid, blijheid' te gelden. Al dat geld hoeft voor hem niet. „We gaan allemaal naar de kloten," klinkt het ietwat ongenuanceerd, maar wel waar. „Kijk naar Vlissingen en Middelburg." Olijhoek sluit zich bij de ZSC- man aan en zegt dat voetballers als Erwin Nelissen en de teruggekeerde Patrick Roggeband naar Goes zijn gegaan voor het geld. Jammer, dit had beter in de jeugd kunnen worden gestoken. Tussen neus en lippen: „Het geld voor de lichtinstallatie in Brouwershaven had voor andere doeleinden gebruikt kunnen worden. Gebrek aan mentaliteit is een andere oorzaak van het matige niveau op Sehouwen- Duiveland. De discussie die volgt, is interessant, levendig en spraakmakend. Olijhoek: „Hoe kun je nou verklaren dat een Clement van Splunder bij MEVO loopt te voetballen. Veel te laag, heb ik ook gezegd. En Dick en Ruud Dekker, die gaan weg bij MEVO. Nee, dan gaan ze naar een club die op hetzelfde niveau voetbalt. Noem je dat ambitieus? Noem ik niet ambitieus! Ik had liever gehad dat ze bij Zierikzee gingen voetballen. Dat ik 's zondags bij Zierikzee sta en denk: goh, daar lopen Clement en Dick. Als jongen van 21 ga je niet van een vierdeklasser naar een vierdeklasser. Als je ambitie heb, zeg je: nou ga ik het proberen bij Zierikzee. En dan ga je maar een keer op je bek. Nou, dan kun je het andere jaar nog lager gaan voetballen. Dat was een verrijking geweest voor Zierikzee als die drie gasten naar Zierikzee waren gekomen. Ik vind het in- en in triest. Heb ik ook gezegd in de krant en ook tegen die gasten. Ze zaten altijd te zeiken: ja, ik hoop dat Zierikzee op zijn bek gaat. Ik zeg waarom. Ik heb liever dat Zierikzee morgen of volgend jaar eerste klasse speelt. Dan ga-ik tenminste zondag kijken naar een goede partij voetbal." Kommer, deel uitmakend van de technische commissie van Zierikzee: „Ik heb ze nog gebeld toen ik hoorde dat ze bij MEVO weggingen. Toen hadden ze hun woord al aan Brouwershaven gegeven." Zierikzee had het trio graag gehad ter versterking van de selectie. Van Lent: „Is het aantrekkelijk voor die jongens om naar Zierikzee te gaan? Nu, momenteel? Het moet aantrekkelijk zijn om op een hoger niveau te voetballen. Ik heb Zierikzee een paar keer zien voetballen. Zeg ik, ja, kan ik wel een klein beetje inkomen." Kommer: „Als diezelfde jongens er wel in zouden staan, wordt het misschien wel aantrekkelijker." Olijhoek: „Dat is het verhaal, je moet ergens beginnen, Ed." Van Lent: „Je kunt het stimuleren. Tegen speler zeggen: jouw voetbalcapaciteiten zijn hoger dan dat je momenteel voetbalt. Met Mischa van den Hoek erover gehad. Ik wou Mischa voor geen goud weg bij Renesse, maar die jongen kan zo goed voetballen. Je moet het proberen bij een goede amateurclub. Helaas. Die dacht: ik ben bij Renesse de bink, zal ik bij Strijen ook even laten zien. Kon die niet hard maken. Doodzonde, kanjer van een voetballer." Kommer: „Ik spreek Peter van Poortvliet regelmatig en als ik hem hoor hoe hij over Kees Verwest praat, dan kan ik er niet bij dat hij het niet bij Zierikzee gered heeft. Die heeft het een jaar geprobeerd, het is niet gelukt en gaat weer terug naar WIK." Olijhoek: „Het gaat allemaal zo makkelijk, we hebben het allemaal zo goed. Laten we het lekker gemakkelijk houden. En als je een keer moet knokken, zijn we even niet thuis. Die mannen van Brouwershaven doen het wel goed en zullen best knokken,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 15