1996, een mager jaar voor: 1996, een goed jaar voor: Nelli Cooman Patrick den Dekker Peter Daver Wilco de Valk Leon van der Wielen Mischa van den Hoek DINSDAG 31 DECEMBER 1996 T JAAROVERZICHT SPORT 1996 13 Atletiek Ondanks een slecht jaar op sportief gebied beschouwt Nelli Cooman 1996 als een 'heel leerzaam jaar'. Het heeft de inwoonster van Nieuwerkerk een stuk levenservaring bijgebracht. ,,Ik heb met pijn leren omgaan, 'nee' gezegd tegen bepaalde dingen, bepaalde keuzes gemaakt en geleerd dat je niet altijd 'ja' moet zeggen." Sportief gezien ging het Cooman (32) minder voor de wind. Allereerst kreeg ze last van een hernia waaraan ze begin januari werd geopereerd, één van de ernstigste ingrepen uit haar imposante loopbaan. De Surinaamse werkte maandenlang aan haar herstel. Ze deed aan aquajogging in het zwembad van Port Zélande en trainde regelmatig op de atletiekbaan van sportpark Bannink. Cooman had één doel voor ogen: het halen van de Olympische Spelen in het Amerikaanse Atlanta. Ze kwalificeerde zich niet. Drie weken vóór de Spelen zei ze: ,,Als het niet zou lukken, heb ik er alles aan gedaan om het wel te laten lukken." Nu zegt ze: ,,Ik vind het niet erg dat ik de Spelen heb gemist. Ik was niet in vorm." Cooman beslist rond deze tijd of ze doorgaat met atletiek. Een looptestje met haar arts moet de doorslag geven of ze verder gaat. Stilzitten na haar carrière doet de tweevoudig wereldkampioene en vijfvoudig Europees kampioene op de zestig meter niet. Ze is ambassadrice van Rotterdam topsport, doet presentaties voor bedrijven en houdt zich bezig met de pr van sportlingerie. Korfbal Met een zeer wrange smaak kijkt Patrick den Dekker terug op 1996. De korfballer scheurde begin november zijn achillespees. Het voor hem vervelende incident gebeurde in een oefenwedstrijd tegen Tjoba. Gevoelsmatig zat Den Dekker helemaal stuk. ,,Ik baal er nog steeds van," spreekt hij. De Zierikzeeënaar kwam het afgelopen jaar vaker in 'emotionele' toestanden terecht. Aan het eind van Ret korfbalseizoen 1995/1996 nam Den Dekker afscheid van All-Ready omdat hij werk vond in de buurt van Nijmegen. Snel keerde hij richting Schouwen-Duiveland vanwege een andere baan. Logischerwijs meldde Den Dekker zich aan bij zijn oude club. Hij ging weer trainen, het was weer gezellig, alsof hij nooit was weggeweest. Tot het fatale moment dat zijn achillespees 'stop' zei. Gelukkig verleende zijn huidige werkgever - Den Dekker zat in zijn proeftijd - alle medewerking. De korfballer, 18 december is het loopgips eraf gegaan, kreeg een wagen met een automaat. Maar het koppie van Den Dekker is er niet rustiger op geworden. Hij is nogal blessuregevoelig. Na een knieblessure van vroeger is hem afgeraden te stoppen. ,,Met fysiotherapie ging het toen goed." herinnert Den Dekker zich. Met de afweging om te (moeten) stoppen, houdt Den Dekker zich wel degelijk bezig. De 24-jarige hoopt in 1997 weer te gaan sporten. Op welke manier dat is, is een groot vraagteken voor de onfortuinlijke korfballer. Volleybal Peter Daver, volleybalcoach van de Bruse Kwiek- dames, komt met een ander woord voor mager. „Beneden de verwachting," omschrijft de oefenmeester (50) het eindresultaat van vorig seizoen. Voor de eerste helft van deze competitie laat hij zich in dezelfde bewoordingen uit. „Het spel is niet geweldig." Vorig jaar eindigden de volleybalsters van Kwiek op een vijfde plaats, nu nemen ze de zesde notering in op de stand van de eerste klasse B. Enigszins op de zaken vooruitlopend kondigt hij gesprekken aan met speelsters om te praten 'wat het hoogst haalbare is'. „Misschien moeten we de doelstelling naar beneden halen," concludeert Daver op de rand van 1997. De slechte resultaten van de laatste tijd hebben volgens Daver te maken met de langdurige blessures van Marjan Polfliet, Lidewij Vleugel en Addy van der Zande en de instelling waarmee de Bruse volleybaldames hun sport bedrijven. „Ze willen wel, maar fysiek kunnen ze het niet aan." Toch had 1996 wel een sportief hoogtepunt voor Daver. „We hebben veel leuke wedstrijden gespeeld. Die tegen Schovocomca vond ik de beste." Het dieptepunt weet de coach zich sneller te- herinneren. „Dat was laatst tegen Ervea op een donderdagavond.Daver wil zich niet uitlaten over de te bereiken plaats in de huidige competitie. Veel tijd om uit te rusten van alle festiviteiten rond Oud en Nieuw hebben hij eii Kwiek niet. Op 4 januari wacht alweer de eerste wedstrijd. T«kst: Peter Godrie Klaas Verspoor Foto's: Marijke Folkertsma Joop van Houdt Peter Godrie Voetbal Wilco de Valk (SKNWK) en Paul Bom (SSV'65) vochten het afgelopen voetbalseizoen een mooie strijd uit. Het gevecht om de beste schutter van Zeeland besliste de Nieuwerkerkse spits in zijn voordeel. De Valk schopte er uiteindelijk 27 in. „Toevallig," noemt De Valk dit aantal. De puntspeler uit Goes trapte er 25 in. Bom ging echter met een andere, nog betere prijs strijken: promotie naar de tweede klasse. Uitgerekend de wedstrijd tegen SSV kiest De Valk uit als de wedstrijd van het jaar. „Na een elleboogstoot bloedde mijn oor en scoorde ik twee keer." Die doelpunten (dertien in 1994 en veertien in 1995) maken hem weinig uit. De Valk wil net als Bom een promotiefeestje vieren, maar de 21-jarige voetballer verkiest in 1997 zijn studie boven de sport. „Ik wil in ieder geval slagen," zegt hij over zijn laatste jaar op de lerarenopleiding PABO. In SKNWK heeft De Valk alle vertrouwen. Als team gaat het volgens hem stukken beter dan voorgaande jaren. Door de komst van trainer Gerard Olijoek is de discipline extra aangescherpt. „De neuzen staan dezelfde kant op. We zijn klaar om door te starten," spreekt De Valk over de toekomstmogelijkheden van SKNWK. Hij vindt dat mensen in 1997 maar eens op moeten houden met het gezeur over de twee kapiteins, Gerard Olijhoek en Cees Willemse* op één schip. ..Ik vind het zelf een hele goede combinatie. Gerard bevalt heel goed als trainer, Cees in de kleedkamer." Schaatsen Leon van de Wielen grossierde het afgelopen jaar in prijzen. Zijn grootste overwinning was het Zeeuwse marathonkampioenschap. De 28-jarige schaatser uit Zierikzee kwam verder diverse malen op het hoogste platform bij marathonwedstrijden te staan. Dankzij koning Winter reed Van der Wielen wedstrijden op het bevroren water van Zierikzee, Renesse, Middelharnis en Domburg. Op zijn trainingsbaan, De Uithof in Den Haag, won Van der Wielen twee gewestelijke marathons en kroonde zich tot winnaar van het eindklassement in de marathoncompetitie. Het lange baanschaatsen ging beter dan verwacht. „Ik kwam nog aardig in de buurt van mijn persoonlijke records." Om weer zo'n goed jaar te hebben, traint Van der Wielen zich de laatste maanden suf in de Domeinen. „Bowachterij Westerschouwen," herstelt hij. „Ik heb ergens gelezen dat je dat (Domeinen, red.) niet meer mag zeggen." Van der Wielen is in het prachtige bosgebied vaak lopend of mountainbikend te vinden. In de eerste paar maanden van 1997 doet Van der Wielen mee aan wedstrijden waarbij in 1996 succesvol was. Na de zomer wil hij meer buiten de regio gaan schaatsen met de landelijke B-rijders in Heerenveen, Assen en op meer van die vierhonderd meter lange ovalen. Het liefst zou Van der Wielen het circuit met een groepje Zeeuwen afreizen. „Dat is financieel aantrekkelijker en gezelliger." Voetbal Na een mislukt avontuur bij Strijen keerde Mischa van den Hoek (23) in de winterstop terug bij Renesse. Problémen met de reiskostenvergoeding waren er debet aan dat Van den Hoek zijn heil bij zijn oude vereniging zocht. „Ik moest er geld bijleggen," legt Van den Hoek nog eens uit, „en dat had ik er niet voorover." Dat hij niet leuk vond om Strijen op die manier te moeten verlaten, mag duidelijk zijn. Zijn terugkeer bij Renesse was er eentje van 'oude jongens krentenbrood'. ,,De jongens hebben me goed opgevangen. De hele groep heeft veel voor elkaar over. De sfeer is goed en gezellig." Aanvankelijk kwam Van den Hoek op positie van laatste man te spelen, een plek die Peter Bouterse nog voor de zomer overnam. Het bleek en blijkt een goede zet te zijn van trainer Nico Kind. Renesse vocht als een leeuw en degradeerde niet. De twee gewonnen degradatieduels vormden voor Van den Hoek het sportieve hoogtepunt van hel jaar 1996. Van den Hoek weg van de libero-positie en als nummer tien achter de spitsen is de beste plaats voor hem in het veld. Zelf vindt hij het mooie plek want anderen knappen verdedigend werk voor hem op. Renesse vaart er wel bij deze voetbaljaargang. Van den Hoek scoorde al elf („ze vallen er makkelijk in doelpunten en hoopt er nog een stuk of vijf, zes bij te schieten. Eigenlijk vind hij doelpunten maar bijzaak. „Als we met 4-0 winnen en ik heb niet gescoord, ben ik net zo blij."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 13