Brentjes meteen verliefd op parcours in Westerschouwen Zierikzeese schaatsbaan heeft weer primeur met natuurijs Spannende strijd bij tienjarige schaatsers IJssituatie slechter op zwakke plaatsen Voetbaljeugd zoekt warmte van zaal op Olympisch kampioen wint eerste MTB-koers op Schouwen-Duiveland met overmacht Pele: preses bij FIFA? Van der Wielen komt twee keer tekort voor perfecte opening MAANDAG 30 DECEMBER 1996 HNRaeiOa 7 PAAUWE' I N Z O N N E M A I R E BEKENT 'n 30 December: extra ZsidatÊ20,1. /onarwuirr. TtLOl11-401)11 Vrijdag konpator.d. RumeptrtceTgdrpnbetd. Tcgemronrdig goed btreikhur per cfcvbxir l ervoer Korte huanwedslrijden Zierikzee ZIERIKZEE - De korte baanwedstrijd op de Zierikzeese ijsbaan bij Kaaskenswater verlie pen zaterdag' bij de tienjarigen schaatsters het spannendst. Na het optellen van de tijden op de vijftig en honderd meter was Annegreet van de Zande het snelste. Ze noteerde een totaaltijd van 19.47 seconden. Hiermee liet ze Leon Sinke (20.34) en Joost Fi- oole (20.53) achter zich. Een leeftijdscategorie hoger troef de Paul Savenije Hans Stols en Mark Bil af. De deelnemers van de negenja rige ontliepen elkaar ook wei nig. Glenn Letterie was met 28.78 de beste, voor John Ver kamman (30.19) en Bart van de Wekke (30.64). Uitslagen: Zes jaar: 1. W. de Ja ger 56.23 seconden, 2. C. Save nije 1.28.34 minuten, 3. D. El- vrink 1.32.19, zeven jaar: 1. F. Ennenga 38.02, 2. S. van Nunen 41.45, acht jaar: 1. C. Hulsker 35.51, 2. M. de Boer 37.43, 3. S. Pil 39.46, negen jaar: 1. G. Let terie 28.78, 2. J. Verkamman 30.19, 3. B. van de Wekke 30.64, tien jaar: A. van de Zande 19.47, 2. L. Sinke 20.34, 3. J. Fi- oole 20.53, elf jaar: 1. P. Save nije 25.07, 2. H. Stols 26.48, 3. M. Bil 28.86. Route Elfstedentocht LEEUWARDEN (ANP) - De ijssituatie op de route van de Elfstedentocht is verslechterd. Met name de kwaliteit van de knelpunten Iaat te wensen over. Onder de bruggen in Harlin- gen en Sneek is door de inval lende dooi één centimeter ijs verloren gegaan. Er ligt op die plaatsen momenteel vier tot vijf centimer ijs, waar mini maal tien vereist is. Voorzitter Henk Kroes van de vereniging De Friesche Elf Steden liet maandag weten dat hij vooralsnog geen reden ziet de rayonhoofden bijeen te roepen. Op de meren en kana len is de ijstoestand hetzelfde gebleven, maar Kroes is een stuk minder optimistisch over een eventuele Elfstedentocht dan op zondag. De minder posi tieve kijk komt voort uit de sneeuwval op de zwakke plek ken. ,,We kunnen daar niet met veegmachines het ijs op. Dat is jammer, want sneeuw heeft een isolerende werkipg. Het ijs is daardoor niet in staat te groeien," zei Kroes maandag morgen. Volgens de voorzitter is de route van de Elfsteden tocht voor 75 procent op sterk te. Advertentie RIO DE JANEIRO (EFE) - De Braziliaanse minister van sportzaken en oud-voetballer Pele heeft in een interview in de krant Jornal do Brasil ge zegd dat hij door Afrikaanse en Europese voetbalofficials is gevraagd zich kandidaat te stellen voor het voorzitter schap van de FIFA. Hij zou bij de wereldvoetbal bond zijn landgenoot Joao Ha- velange moeten opvolgen. Pe le, in de jaren zestig dé ster op de internationale voetbalvel den, vertelde ook dat hij mo menteel de voorkeur geeft aan zijn huidige baan in de poli tiek. ,,Ik houd me voorlopig alleen bezig met het ministerie van sport. Buiten dat voel ik er weinig voor tegenover Have- lange te komen staan. Ik be schouw hem als een vader. Als Braziliaan sta ik altijd aan zijn zijde." Havelange is preses van de FIFA sinds 1974. De Kameroener Issa Hayatou, voorzitter van de Afrikaanse voetbalbond, en zijn Europese collega Lennart Johansson (Zwe) worden gezien als de be langrijkste kandidaten voor de opvolging van Havelange. Bruse Boys 2 wint drie keer Moeilijk 'Kritiek' op het rondje van on geveer zes kilometer, dat de renners zes keer aflegden, had Brentjes ook. „Sommige stuk ken zijn heel smal. Als achter blijvers niet aan de kant gaan, wordt het moeilijk. Bovendien is het heel technisch. Het is su per veel draaien en keren." Of Brentjes volgend jaar weer van de partij is, wist hij niet. „Het is moeilijk voor me iets in mijn programma in te pas sen." Toch moet het wel heel raar lo pen wil de meervoudig Neder lands MTB-kampioen volgend jaar afwezig zijn. De organisa- de kunstijsbaan de Uithof in Den Haag sprintte De Roon rapper dan Van der Wielen. De Roon schatte zijn sprintkwali teiten hoger in dan die van zijn laatst overgebleven tegenstre ver, liet hij na afloop weten. Dat de eerste marathon op na tuurijs zo snel was gekomen, komt De Roon niet slecht uit. „Ik heb van de zomer weinig getraind en ik moet meters ma ken voor de naderende Elfste dentocht," keek hij optimis tisch en gekscherend vooruit. De Roon heeft inderdaad een startbewijs. Na de laatste uit voering van de Tocht der Toch ten werd hij als één van de tweehonderd gelukkigen inge loot. Van der Wielen is eveneens in bezit van dat fel begeerde pa piertje. De schaatser werd voor de marathon opgescheept met de favorietenrol omdat hij op zijn eigen baan reed. ,,Ze weten dat ik goed ben en dan proberen ze weg te komen. Dat weet je van tevoren, Ik stel me erop in." Een metertje kwam Van der Wielen tekort om het seizoen op natuurijs perfect te kunnen openen. Gisteren greep hij in Wolp- haartsdijk weer naast het goud. In een wedstrijd onder zeer winterse omstandigheden - regen, sneeuw en ijzel - was Lepoeter uit Wemeldinge, die in de derde ronde nog gevallen was, Van der Wielen te slim af. Uitslag: 1. J. de Roon (Rockan- je), 2. L. van der Wielen (Zierikzee), 3. F. Salome (Bres- kens), 4. L. Lepoeter (Wemel dinge), 5. F. Wisse (Vrouwen polder), 6. S. Kuiper (Goede reede), 7. A. Provoost, 8. F. J. Koole (Middelburg), 9. J. Nieu- wenhuijze ('s-Heer Arendsker- ke), 10. F. Fonteijne (Burgh- Haamstede), 11. M. de Kok (Lewedorp). 12. P. Verhage (Westkapelle), 13. K. de Goffau (Rilland-Bath), 14. R. van Brussel (Oude Tonge), 15. J. Messe (Oudelande). In sporthal Onderdak streden de D—pupillen tegen elkaar. (Foto: Marieke Mandemaker) ZIERIKZEE - De pupillen van Bruse Boys 2 hebben afgelopen weekeinde in sporthal On derdak een zaalvoetbaltoernooi gewonnen. Het team uit Bruinisse versloeg Dreischor (2-0), Co- lijnplaatse Boys (2-1) en Zierikzee 2 (6-0). Het zaalvoetbaltoernooi voor de jeugd is een jaarlijks terug kerend evenement. Als gevolg van de huidige competitie-op zet is er voor de jeugd maar een een korte winterstop. Hier door bleven er weinig dagen en uren over waarop door alle teams, van A tot en met F, in de diverse sporthallen op Schouwen-Duiveland terecht konden. De consequenties hiervan zijn dat alleen de D-, E- en F-jeugd in actie komt, de A-, B- en C-junioren spelen he lemaal niet in de zaal. Uitslagen D-pupillen: DFS 1-Zierikzee 1 0-0, Bruse Boys 1-Brouwersha- ven 1 0-1, DFS 1-Bruse Boys 1 2-1, Zierikzee I-Brouwersha ven 1 2-0, DFS I-Brouwersha ven 1 1-2, Zierikzee 1-Bruse Boys 1 6-0. Colpl. Boys 2-Zierikzee 2 0-0, Bruse Boys 2-Dreischor 1 2-0, Colpl. Boys 2-Bruse Boys 2 1-2, Zierikzee 2-Dreischor 1 0-0, Colpl. Boys 2-Dreischor 1 0-1, Zierikzee 2-Bruse Boys 2 0- 6.Wissenkerke 1-Zierikzee 3 3- 0, DFS 3-Duiveland 1 0-1, Wis- senkerke 1-DFS 3 0-1, Zierikzee 3-Duiveland 1 0-3, Wissenkerke 1-Duiveland 1 0- 0. Zierikzee 3-DFS 3 0-5. BURGH-HAAMSTEDE - „Van mij mogen ze deze wedstrijd ook in de zomer houden." Een beter en mooier compliment kon Bart Brentjes Schouwen-Duiveland en de organisatie van de eerste MTB-koers op dit eiland niet geven. De Olympisch kampioen won zaterdag uiteraard de wedstrijd met grote overmacht. In de voor laatste omloop schudde hij de concurrentie van zich af. van Staatsbosbeheer waren te vreden, het publiek heeft zich goed gedragen en er is geen schade aangericht." Het moet dus heel raar lopen wil Gys in 1997 géén mountainbikers zien zweten, afzien, klunen en kleu men. Want afzien is mountainbiken. „Het is zwaarder dan een weg- koers," verwoordde Arnold Duinhouwer de zwaarte van de omstandigheden. De coureur uit Brouwershaven gebruikt net als andere collega's de MTB-wedstrijden als training voor het weg- en zomerseizoen. Stapte hij vorige week in Yer- seke nog af vanwege rugklach ten, zaterdag reed hij de race van anderhalf uur uit. „Het viel niet tegen," sprak Duin- houwer. En over zijn rug: „Daar heb ik elke winter een beetje last van." Duinhouwer finishte in de al tijd grijze middenmoot, ver achter winnaar Brentjes. De meester op de MTB-fiets had de wedstrijd („Dit is een trai ningswedstrijd voor me") op ervaring ingedeeld. In de eer ste ronden rustig freewheelend in een kopgroep om vervolgens in het laatste gedeelte toe te slaan. De kopgroep bestond al snel uit Brentjes, Patrick Tolhoek, Gert-Jan Theunisse, de ex-pro fessional en begeleider van Brentjes, en Belg Bas Vroe- men. Al in de derde ronde had het viertal een onoverbrug baar gat met de andere deelne mers geslagen. Tijdens het vierde rondje maakten Bren tjes en Tolhoek, de nummer twee van het Nederlands kam pioenschap en twaalfde op het WK in Australië, zich los van het andere tweetal. Tolhoek werd een ronde later aan de kant gezet. In een ronde tijd kreeg hij van Brentjes veertig seconden aan zijn broek. Zeker van de zege had Brentjes in de laatste ronde alle tijd om van de mooie ongeving te genieten. Het was om verliefd te wor den. Uitslagen MTB 35-: 1. B. Brentjes, 2. P. Tolhoek, 3. G. J. Theunisse, 4. B. Vroemen, 5. K. Moerenhout, 6. E. Vereecken, 7. G. Maes, 8. K. van de Bulke, 9. M. Remijn, 10. N. van de Klundert. MTB 35 1. A. Jongenelen, 2. D. Verhulst, 3. M. Grootjan, 4. E. Eckhardt, 5. J. Cysauw. Dames: 1. C. Dorland, 2. S. Coppoolse, 3. M. Dieleman, 4. G. Kleinbrink, 5. E. van der Pol. Scholieren: 1. J. Hoogerland, 2. S. Keijmet, 3. T. Verdonck, 4. A. Kriens, 5. J. Dielemans. Nieuwelingen: 1. R. Slabbe- koorn, 2. E. Doedee. Aan het begin reed Olympisch kampioen Bart Brentjes (rechts) in gezelschap van anderen. Hij finishte uiteraard als eerste en alleen op het parcours van Boswachterij Westerschouwen. (Foto: Marieke Mandemaker) Zet het woord concurrentie maar gerust tussen aanha lingstekens, want zonder alle andere mountainbikers tekort te willen doen, was Brentjes op het parcours van Boswachterij Westerschouwen de bovenste beste. Voor de zoveelste keer in dit voor hem lange jaar. Hij won bijvoorbeeld de Tour de France en niet te vergeten eeh gouden plak op de Olympisch Spelen in Atlanta. Maar zelfs een groot kampioen als Brentjes kan nog onder de indruk raken. „Ik stond ervan te kijken," zei de Limburger over al het schoons om hem heen. „Het ziet er heel mooi uit. Het is één van de mooiere en betere parcoursen in Neder land." De heuvels moest hij op de koop toenemen. Al in de auto rijdend vroeg Brentjes zich af of Schouwen- Duiveland wel heuvels had. „Waar blijven die heuvels nou dacht ik toen ik hierheen reed?" Nou, die kwam hij te gen hoor. Er zat zelfs een vette pukkel met een stijgingsper centage van 23 procent in. Ab soluut geen kattepis, een bul tje dat de renners echt in hun kleinste verzet opreden. tor van de eerste MTB-wed- strijd in Zeeland, Noel Gys, is zeer goed 'bevriend' met de jongens uit deze wereld en kon daarom zoveel aansprekende namen naar Zeeland halen. De voorzitter van de organiseren de vereniging X-treme uit Goes blikte tevreden terug. „We zijn in de opzet geslaagd. Die was het mountainbiken in Zeeland een plaats te geven." Over het randgebeuren niets dan goeds. „De boswachters Leon van der Wielen maakte zich snel los van het peleton. Alleen winnaar Jan de Roon finishte la- termet voor hem. (Foto: Marieke Mandemaker ZIERIKZEE - Terecht glom hij van oor tot oor. Geert van der Wielen en zijn manschappen had den zaterdagavond als eerste een marathon wedstrijd op natuurijs voor licentiehouders in Zeeland uitgeschreven. En dat zoon Leon op zijn thuisbaan tweede was geworden, ach dat kon de (ijs)pret niet drukken. Vorige winter had de Zierik zeese IJsvereniging ook al de primeur van de hele Zeeuwse provincie. Vandaar de trots waarmee Van der Wielen ach ter zijn wedstrijdtafel de defi- tieve uitslag bekend maakte in een hok waar de schaatsers bij kwamen van de kou en snel droge kleren aantrokken. Ge lachen werd er omdat Van der Wielen winnaar Jan de Roon bij het omhangen van de gou den medaille een 'sneer' van de ijsmeester kreeg. „Het doet me wel een beetje pijn," probeer de hij zoon Leon te troosten. Maar ach, wat maakte het uit. Gezien de aangekondigde vorstperiode kan er voorlopig genoeg geschaatst en door Le on van der Wielen genoeg ge wonnen worden. De Zierik- zeeënaar is wel van plan wat vaker buiten Zeeland te star ten om zoals hij het zegt 'met de grote jongens' mee te doen. Op de Zierikzeese schaatsbaan bij Kaaskenswater leek Van der Wielen met het eerste na tuurijs onder zijn gladde schui vers iets te ontstuimig van start te gaan. Of die vroege krachtsinspanning fataal was voor de verloren eindsprint, is moeilijk te zeggen. Zomer Van der Wielen schaatste het eerste kwartier alsof hij de he le zomer niets anders had ge daan dan op echt ijs te hebben geschaatst. Al snel was de spanning van de wedstrijd tot een minimum gedevalueerd. Slechts De Roon uit Rockanje hield gelijke tred met de ijzers van Van der Wielen. Vijf ronden voor het einde, toen de overige van de bijna dertig deelnemers af moesten sprinten, bleven Van der Wie len en De Roon over. Net als vorig jaar bij een wedstrijd op

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7